Broušení řetězu řetězovou pilou Champion

Broušení řetězu řetězové pily. Základní materiály, videorecenze, reference

Výkonnost elektrické řetězové pily nebo řetězové pily závisí na modelu a výkonu nářadí, jakož i na správné péči a údržbě. Broušení řetězu řetězové pily je obzvláště důležité. Vadný řetěz nejenže zlepšuje výkon stroje, ale také chrání motor a lištu před přehřátím a tím zvyšuje životnost. Kromě toho provoz nářadí s tupým řetězem výrazně zvyšuje spotřebu paliva a maziv.

Broušení lze provádět ve specializovaných dílnách nebo v brusírně ve vaší garáži. Většina majitelů řetězových pil si je raději brousí sama bez pomoci odborníků. V dnešním přehledu se blíže podíváme na hlavní metody, které používají majitelé řetězových pil, a představíme si nástroje a přístroje, které jsou nepostradatelné jak pro začínajícího majitele motorové pily, tak pro zkušeného mechanika.

Jak nabrousit řetěz motorové pily

Existují tři způsoby, jak efektivně nabrousit řetěz řetězové pily:

Pilový řetěz se skládá z následujících součástí:

Pro dobrý řezný výkon musí být každý zub na levé i pravé straně nabroušen. Abyste však ostření nezkazili, je důležité znát tvar zubů na řetězu. Existují dva běžné tvary pilových zubů:

 • Štěpkovač. Jedná se o nejběžnější formu zubu, která se vyskytuje téměř ve všech řetězcích. Profil je zde mírně zaoblený, což usnadňuje broušení kotoučovým pilníkem. V praxi se však štěpkovač otupí o něco rychleji než sýrař.
 • Dláto. Profil nože v tomto případě připomíná sedmičku. Kráječ má relativně malou styčnou plochu se dřevem, a proto klade menší odpor. Z tohoto důvodu provádí hlubší řez na jeden řez, což znamená rychlejší řezání (ve srovnání se štěpkovačem). Je však mnohem obtížnější ho nabrousit, aniž by se poškodilo ostří.
broušení, řetězu, champion

Srovnávací tabulka cen a specifikací

Abychom vám pomohli vybrat ideální brusku řetězů pro vaše domácí použití, doporučujeme následující tabulku. Zde naleznete nejdůležitější vlastnosti recenzovaných modelů a jejich průměrnou cenu.

Model Příkon, W Otáčky za minutu Průměr brusného kotouče, mm Tloušťka kotouče, mm Průměrná cena,
Champion C2000 85 4800 105 3.2 4 000
PATRIOT MG 220 3 600
Zubr SC-200 90 5000 104 4 500
Sturm! BG60016 160 3000 100 3.5 4 300
VICHR SZC-200 200 6000 3.2 4 000
Huter ECS-100 100 5200 108 3 700
RESANTA T-100 5000 114 3.5 5 200
REZER EG235-CN 235 3000 145 3.2 7 600
Zubr SC-300 230 8 200
Champion C2001 11 800

Dobrá bruska řetězů řetězových pil s výkonem motoru 200 W a vyšším je volbou především profesionálních brusičů. Tyto modely v sobě spojují mnoho výhod: přehledné nastavení, rychlou obsluhu, uživatelsky přívětivé ovládání, produktivitu. Pokud je třeba nabrousit velké množství řetězů, je zapotřebí kvalitní pohonná jednotka se správným výkonem, která umožní rychleji zvládnout libovolné množství řetězů. V této kategorii jsme vybrali vysoce výkonné kandidáty s nejlepším poměrem ceny a výkonu.

Champion C2001

Stacionární jednotka pro ostření řezné hrany elektrických řetězových pil a řetězových pil; lze použít pro hlavní i přítlačné frézy. Stabilní průměrné otáčky 3 000 ot/min a výkonný motor 230 W pro maximální řezný výkon. Robustní systém držení zajišťuje spolehlivou stabilitu. „Elektrobruska je zcela bez vibrací, což umožňuje dosáhnout dobré přesnosti. Nastavitelný úhel brusného kotouče umožňuje vysoce kvalitní obrábění každého řetězu. Průměr brusného kotouče 145 mm, průměr trnu 22.2 mm, průměrná hmotnost 5.8 kg. Jednotka je k pracovnímu stolu připevněna dvěma silnými šrouby. Stupnice pro jemné doladění správného nastavení hrotu.

 • Regulátor hloubky ostření;
 • Osvětlení LED;
 • Ochrana řetězu;
 • Kovové pouzdro;
 • Snadná výměna disku;
 • Vysoká kvalita provedení.
broušení, řetězu, champion

Podle odborných zpráv zařízení rychle a přesně brousí silně opotřebované řetězové kroužky. Velké plus. neomezená nepřetržitá pracovní doba.

Calibre EZS-220

Klíčovou vlastností jednotky jsou vysoké otáčky, více než 7 500 ot. Ostřička řetězů pro benzínové a elektrické řetězové pily. Přesné a kvalitní pilování zubů s otočným pracovním stolem. Snadná obsluha a údržba pro začátečníky i pokročilé uživatele. Dobrý výkon motoru 220 W umožňuje dlouhý provoz při nízkém zatížení. Snadné nastavení s pohodlným nastavením úhlu a hloubky ostření. Kovová základna se 4 otvory pro povrchovou montáž. Ostřicí blok o průměru 100 mm s 10mm upínacím přípravkem.

READ  Broušení bloku válce bez odstranění motoru

Uživatelé uvádějí, že stroj potřebuje pevné připevnění k pracovnímu stolu. Není dobře vyvážený, takže bez zajištění prostě chodí po povrchu.

Union TSS-60013

Elektrická bruska řetězů kompaktní, praktická s dobrou pracovní kapacitou. Vysoká kvalita provedení, snadné ovládání, přístroj je bez zbytečných příkras. Je oblíbený a důvěryhodný, najdete ho v opravnách i v domácnostech. Nízká hlučnost a bez vibrací, standardní uložení. 10 mm. Nízká hmotnost 1.75 kg lze pohodlně přepravovat v tašce. Jednotka nevyžaduje stacionární upevnění, těžká spodní část tlumí sebemenší vibrace. Stupnice pro nastavení úhlu a hloubky polohování pro přesné nastavení. Bezpečné díky průhlednému a robustnímu plastovému krytu. Průměr brusného kotouče 100 mm, tloušťka 3.2 mm, vysoké otáčky. 7500 ot./min.

Hlavním úkolem tohoto stroje je přesné broušení zubů řetězu v domácích podmínkách. Rychle se připravuje k provozu a dobře zvládá lehké zatížení. Při správném používání ji lze používat v každodenním životě po mnoho let.

Dnipro-M VSP-560

Elektrická bruska řetězů má kompaktní rozměry a nejvýkonnější motor 550 W. Tento domácí přístroj je optimální pro rychlé ostření článků řetězu benzínových a elektrických řetězových pil. Robustní kovová základna o hmotnosti 2,5 kg zajišťuje stabilitu na povrchu. Stabilní otáčky až 5 000 ot/min umožňují tichý provoz bez vibrací. V případě potřeby lze nastavit úhel natočení až 30 stupňů, což výrazně zvyšuje účinnost řezu. Standardní vlastnosti: 108 mm ostří o tloušťce 3 mm.2 mm, hloubkový hřídel je 23 mm.

broušení, řetězu, champion

Odborníci poznamenávají, že pro snadné ovládání je stroj vybaven speciálním koncovým okem, které pomáhá udržovat pracovní hlavu ve správném směru s vysokou přesností.

Spets-3244 SZ-150-250

Stolní řetězová pila se často používá v profesionálních dílnách a dokáže rychle nabrousit pilové kotouče jak elektrických, tak řetězových pil. Motor s příkonem 250 W, který vykazuje dobrou životnost při stálém zatížení. Rám z litého kovu je k pracovnímu stolu připevněn dvěma šrouby, což zcela eliminuje vibrace při práci. Jednotka s vysokou rychlostí 7500 otáček za minutu, snadnou obsluhou, jemným nastavením a spolehlivostí. Ergonomický ovládací knoflík, spolehlivá ochrana proti jiskrám. Standardní parametry: ostřicí hřídel. 100 mm o tloušťce 3.Nastavení 2 mm, 10 mm.

Podle řemeslníků má motor stroje prodlouženou životnost, věrně slouží po mnoho let. Žádné úpravy a nastavení, vše je po ruce a rychlé.

Která bruska řetězu je nejlepší koupě

Před zakoupením stroje musíte přesně určit, jak často jej chcete zatěžovat. Pro zřídkavé použití je lepší vzít kompaktní model s nízkou spotřebou energie, při vysokém objemu prací byste měli věnovat pozornost zařízení s výkonným motorem. Při výběru nejlepšího stroje je třeba zvážit několik faktorů:

broušení, řetězu, champion
 • Vihr SZTS-200. dobrý stabilní stroj s chráněným nárazuvzdorným krytem, podle recenzí slušná kombinace ceny a kvality.
 • RezerEG-85CN. vhodný pro kutily, nejlepší volba pro zřídkavé broušení.
 • Diold MZ-1,13. stolní kompaktní jednotka, vhodná do garáže nebo domu.
 • HuterECS-100. kompaktní, lehký stroj na broušení řetězů řetězových pil z lehčí řady.
 • PatriotMG220. nejúspornější motorová pila, cenově výhodná volba pro dům, garáž, zahradu.
 • ChampionC2001. nejlepší model z hlediska bezpečnosti, robustní bezpečnostní kryt.
 • Kalibr EZS-220. stroj s nejvyšším počtem otáček 7500 za minutu, levný a výkonný.
 • Sojuz TSS-60013 je kompaktní ekonomický model s dobrou konstrukcí, kvalitním vybavením a vysokou rychlostí.
 • Dnipro-MVSP-560. Kompaktní stroj s nejvýkonnějším motorem 550 W.
 • SPETS-3244 SZ-150-250. cenově výhodný model pro dílny, rychlé a přesné broušení.

V přehledu byly představeny nejlepší brusky řetězů v kategorii převážně domácích strojů. Každý stroj má své specifické parametry, výhody a nevýhody a je schopen zvládnout specifické úkoly.

Obecná kritéria pro výběr brusky

Rychlost otáčení disku

Rychlost kotouče do značné míry určuje rychlost zpracování materiálu, tj. rychlost, kterou je řetěz broušen. Čím vyšší jsou otáčky, tím rychleji se řetěz brousí. Jelikož se u vysokorychlostních strojů kov ze zubu odstraňuje rychleji a pracovní doba je kratší, můžete zub rychle obrousit a ohrozit řetěz, pokud nenastavíte správně úhel broušení.

Zařízení s otáčkami vřetena 2 000 až 3 000 ot/min se považují za nízkootáčkové nástroje a měly by být zakoupeny pouze pro osobní použití. Například Kalibr EZS-130M je správnou volbou.

READ  Kolik oleje použít při záběhu řetězové pily

Pro trvalé broušení, např. v lesnictví nebo pro výdělek broušením nástrojů, je však lepší koupit stroj s otáčkami brusného kotouče 3000 až 7500 ot/min.

Power

Není nejdůležitějším faktorem při výběru brusky pro domácnost. Příkon většiny strojů se pohybuje mezi 70 W a 250 W a je pro tuto práci dostatečný. K dispozici jsou výkony až 600 W, ale pouze u několika modelů. Výkon ovlivňuje, jak stroj zvládne zátěž, tj. počet řetězů, které je třeba nabrousit v krátkém časovém úseku. Pokud tedy brousíte jeden řetěz denně, nemá vůbec žádný smysl usilovat o výkon. Ale pro trvalé broušení, například pokud si jím budete vydělávat v dílně na trhu, bude vhodnější výkonné zařízení. Ze zkušenosti je obtížné najít výkonný stroj za odpovídající cenu.

Rozměry brusného kotouče

Ostřička řetězů pro pilové řetězy se vždy dodává s vlastním kotoučem. Tloušťka kotouče může být 1,5 až 5 mm. silnější kotouče nejsou praktické kvůli malé rozteči řetězu. Čím tenčí je kotouč, tím lépe se s ním pracuje, ale opotřebení je mnohem vyšší. I když v tomto případě je třeba poznamenat, že při zřídkavém používání je opotřebení velmi malé.

Velikost kotouče pro tyto stroje je přibližně 100-145 mm. Na to je třeba dávat pozor při nákupu náhradních disků. Pozornost věnujte také průměru uložení. U některých zařízení může být 10 mm, u jiných 22,3 mm. Kotouče s menším otvorem nelze namontovat na větší patice. U nástrčných matic, např. u kotoučových pil, je však možné postupovat opačně.

Přenosné nebo stacionární

Převážná většina nejlepších brusek je stacionárních a před použitím je nutné je přišroubovat k pracovnímu stolu. Pro pravidelné broušení řetězů v hobby místnosti je ideální stacionární bruska řetězů.

Existují však i přenosné stroje (nikoliv přenosný ruční pilník), které lze použít k broušení řetězů v terénu. Například při řezání dříví v lese zachytíte řetězem drát a ten se otupí. S touto mini bruskou můžete řetěz nabrousit opravdu rychle, aniž byste museli jít domů. Pracuje s napětím 12 V, takže jej můžete připojit k běžné autobaterii. Kvalita ostření závisí na zručnosti řemeslníka, takže pokud si plánujete takový nůž koupit, připravte se na to, že budete muset hodně trénovat. Jedním z levných strojů je Champion C2002.

Další možnosti

Jakmile se rozhodnete pro základní parametry, zaměřte se na užitečné doplňky.

 • Osvětlení. Podsvícení opravdu pomáhá při práci ve špatně osvětlené místnosti. Umožňuje lepší vizualizaci broušeného článku řetězu. Jen velmi málo modelů má podsvícení, přestože je to velmi užitečná možnost.
 • Rychlý přístup k uhlíkovým kartáčům. Uhlíkové kartáče motoru se čas od času opotřebovávají a selhávají. U některých strojů se k nim musíte dostat tak, že odšroubujete téměř celý motor. Existují zařízení, která mají na těle speciální poklop, který umožňuje snadné vyjmutí uhlíkových kartáčů, aniž by bylo nutné rozebírat celé zařízení a volat servisní středisko.

Vnější známky tupého ostří na zubu řetězové pily

Nezapomeňte, že zub řetězové pily má složitou konfiguraci (viz Katalog 33). Obr. 1), který závisí také na směru pohybu řetězu. Má dvě pracovní hrany: boční hranu, která je kolmá ke směru pohybu článků řetězu, a horní hranu, která svírá se směrem pohybu určitý úhel. Kromě toho je každý zub opatřen zarážkou, jejíž parametry určují výšku odebírané třísky. Vzhledem k tomu, že hlavní řezný výkon závisí na pracovním úhlu, bude veškerá další práce s nástrojem záviset na tom, pod jakým úhlem se zub nabrousí.

Obrázek 1. Funkční části zubu řetězové pily a jejich vzhled

Před delším používáním řetězové pily je třeba ji zkontrolovat a provést vzorový řez:

 • Vizuálně zkontrolujte, zda se kolem rohu zubu nenachází zúžená oblast a zda není ohnutý poloměr. hlavní známka otupení (viz také „Okraje“ na straně 41). obrázek. 2).
 • Zkontrolujte sílu posuvu, při které nástroj pracuje rovnoměrně a rychle, aby se dosáhlo dobrého řezu. Pokud je fréza ostrá, je okamžik záběru zubu rychlý a bez velkého odporu materiálu.
 • Zkontrolujte, zda řetěz při rovnoměrném řezání vibruje. pokud to cítíte, je třeba nůž přebrousit.
 • Zkontrolujte vzhled právě naříznuté plochy (zejména pokud se nástroj používá k dělení). Pokud jsou na řetězu řetězové pily hrubé třísky a důlky, je třeba jej nabrousit.
READ  motorová pila nedostává olej na řetěz. Proč potřebujete mazání řetězu motorové pily?

Oblíbené brusky

Ostřička je více než jen příslušenství pro řetězové pily. Je to stroj, na kterém lze brousit i jiné nástroje. Proto existuje tendence: ne všichni výrobci řetězových pil vyrábějí stroje. ale společnosti, které nenabízejí stroje poháněné benzinem, to mohou udělat. Například slavná značka Husqvarna nemá ve své nabídce elektrický brousek švédské značky, ale pouze ruční brousicí sadu.

STIHL USG

Ani lídr v oboru si netroufá vyrábět vysoce specializovaný stroj. Stroj je velmi flexibilní. lze znovu brousit nejen řetězy STIHL, ale také nože vyžínačů a křovinořezů. Motor má prodlouženou životnost a kvalita montáže je výsledkem přesného lícování všech součástí.

Oregon 520230

Tato americká značka se prezentuje jako profesionální brousicí stroj. Její jednotky jsou uzpůsobeny k dlouhodobé práci bez přerušení. Různá vylepšení, jako je torzní mechanismus pro narovnání skluznice nebo samočinné vyrovnání pro urychlení procesu ostření. Umožňuje práci s řetězy libovolné rozteče a tloušťky, kromě řezání článků zvládá i omezovače.

Vortex SZC-200

Vihr je jednou z nejstarších ruských značek, která si začala objednávat čínské montáže s pojmenováním. Obliba tohoto produktu je vysoká díky jeho velmi demokratické ceně. Nečekejte však žádné zvláštní know-how, které by vám usnadnilo práci: vše je velmi spartánské. Motor navíc neprochází stejnou kontrolou kvality jako motor Stihl, takže se po čase můžete setkat s přetržením vinutí, zrychleným opotřebením kartáčů a dalšími potížemi.

EZS-220

Prakticky stejná třída jako její předchůdce, až na cenu. Montáž také v Číně. Mám podezření, že se jedná o sousední dopravníkové linky, jen jeden stroj je z oranžového plastu a druhý ze zeleného. Ano, Caliber má průhledný oděrový kryt s malým hledím, které zlepšuje ergonomii. Samotné pouzdro je poněkud neohrabaně provedeno. Řetěz je však možné naostřit, a to je nejdůležitější.

Hammer SPL150

Tento výrobce se správně domnívá, že řetězové pily pro domácí použití nepotřebují výkonný motor. Celkově je 85 wattů zcela dostačujících a otáčky jsou zde také nižší. Píst je nakloněný, což zjednodušuje proces upevnění řetězu. Žádný štít a žádné připevnění ke stolu kvůli nízkému výkonu motoru.

DILD MZ-0,13

Společnost sídlí ve Smolensku a vy víte, kde je montáž. Otočný mechanismus svěráku je vylisován do jednoduchého bloku se stojanem, v němž jsou upevňovací otvory pro šrouby. Uživatelé tohoto zařízení si stěžují na mírnou vůli při upevňování řetězu, ale velmi si pochvalují jeho cenu. výrobce na obalu pečlivě uvádí, že doba chodu motoru je max. 30 min. Za další samozřejmě neručíme.

SOJUZ TSS-60013

Jednoduché a levné zařízení s ruskými písmeny na pouzdře a obalu. Výhody. kompaktní rozměry, nízká hmotnost a vysoké otáčky motoru. Mínus. velká šance na „vychytání“ závady, tj. na získání vadného nástroje již „z krabice“.

Rezer EG235-CN

Zde je již příklad dražšího nářadí, mimo motoru, instalovaného ve výklopném rámu. Průměr brousku se blíží profesionálnímu. Má nastavitelný sklon roviny broušení a dokonce i podsvícení. Montáž není pro Čínu špatná, hluk je menší než u levnějších konkurentů, ale tyto výhody výrazně ovlivnily cenu.

PATRIOT MG 220

Uživatelé, kteří mají na skladě pilu Patriot, si mohou zakoupit sadu a obráběcí stroj. Má nízký výkon, střední rychlost a hlavně krásný oranžovo-černý kryt, který ladí s barvou samotné pily. Ostatní prvky jsou podobné jako u vrstevníků, ale průhledná horní ochrana byla ušetřena: je provedena v podobě malého rohu.

Champion C2001

Číňané s nárokem na poloprofesionální použití. Vše je uspořádáno jednoduše, ale ergonomicky. Možnost nastavení sklonu a hloubky ostření. Disky o průměru 145 mm a dostatečně výkonný motor se sníženými otáčkami umožňují použití stroje nejen v domácnosti, ale i jako dělník.

Na základě sortimentu dostupného v obchodech se můžete rozhodnout pro rusko-čínský brousek. Věnujte však pozornost záruce prodejce, protože dříve nebo později budete muset zařízení odnést do opravy.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS