Co lze řezat pilou na kov?

Pila na železo. Typy a provoz. Aplikace a způsob výběru. Zuby

Pila na železo je ruční truhlářský nástroj a druh pily. V závislosti na konstrukci lze použít k řezání dřeva, kovu, plastu, pórobetonu a dalších materiálů. Nástroj se skládá ze dvou částí. pracovní čepele s ostrými hroty a rukojeti pro pohodlné držení.

Pila na železo je jedním z nejstarších nástrojů. S velkým odstupem předchází variantě s kovovými díly. Existuje několik druhů:

Classic

Je známá také jako široká nebo obyčejná pila a jedná se o standardní ruční nástroj pro řezání. Je určen k podélnému nebo příčnému řezání. Lze s ním zkrátit prkno nebo uříznout větev. Je to standardní nástroj pro tesařské a truhlářské práce. Poskytuje rychlý řez, ale je poměrně hrubý a výsledkem je hrubý řez. Jeho zuby mají trojúhelníkový tvar s roztečí zubů od 1,5 do 6,5 mm.

Kruhové nebo úzké

Jedná se o univerzálnější nástroj. Díky úzké šířce čepele ji lze použít k řezání zakřivených prvků. Hlavním účelem takového nástroje není běžné řezání, ale schopnost řezat plechový materiál, kde je vyžadována práce na úzkém obrysu. Úzký kotouč je obratnější a umožňuje práci v úzkých zatáčkách, což je u širokých pil nemožné. Jsou mnohem lehčí a kompaktnější. Mohou mít zuby na obou stranách, které se liší velikostí. To umožňuje vyrábět kusy různé čistoty. Menší zuby pro hladší řez.

Klínovitý tvar

nazývaný také „pero a drážka“, je specializovaný nástroj, jehož hlavním účelem je odstranění vyčnívajících rýh a drážek. Tesaři a truhláři používají tuto pilu pro čistý a hladký řez. Čepel je nejtenčí ze všech nástrojů, takže zářez je úzký. Aby se zabránilo trvalému zalomení nože, je na opačné straně nože zavěšena podložka pro zvýšení tuhosti. Kvůli stopce není možné provést řez širší, než je výška nože. Menší zuby ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku. Používá se výhradně pro křížové řezání. tloušťka pilového kotouče nepřesahuje 1-1,5 mm.

Typy zubů

Dřevo je velmi specifický materiál, který může mít komplikace při řezání v různých směrech. Pily na železo se proto dělí do tří kategorií:

Pro podélný řez

Pilka na železo má speciální zuby, které jsou nakloněny dopředu pod ostrým úhlem. Jejich pohyb zajišťuje řezání dřevěných vláken a štěpkování pilin. Pokud je třeba rozdělit desku ve směru vláken, zajišťuje toto zařízení nejrychlejší možnou operaci. Vznikají poměrně velké piliny, jejichž velikost závisí na výšce hrotů. Čím jsou hrubší, tím rychleji práce probíhá. Pokud potřebujete uříznout i tenkou větev, nebude to příliš efektivní.

V případě průřezových témat

Používá se pilka na železo s rovnými zuby. Je to ta správná volba pro řezání dřeva nebo ořezávání dřeva na zahradě. To je ta pravá na řezání palivového dříví nebo zkracování násady lopaty. Převážná většina všech ručních zařízení na řezání dřeva je křížová.

Univerzální

Jedná se o modifikaci příčného řezu, ale se speciálním naostřením zubů, které kompenzuje nevýhodu výsledného úhlu náběhu na dřevěná vlákna. Existují také specializované typy pil, u nichž jsou zuby uspořádány do skupin po několika. Mezi jednotlivými skupinami jsou úzké rozestupy. Vhodné pro použití se surovým dřevem. Rozteč mezi frézami umožňuje odstraňování mokrých třísek, které lze odstranit samovolně bez nutnosti ručního čištění.

Specializované stránky

Speciální konstrukce s pobeditovými hroty speciálně pro práci s pórobetonem. Tento nástroj umožňuje hrubší ponorný řez a urychluje řezání tvrdých materiálů. Vhodné pro příčné i podélné řezy.

Směr zubů a velikost pilového kotouče jsou důležitými faktory při výběru pily. Existují 3 typy čepelí:

 • 2-2,5 mm. pro přesnou práci s malými díly.
 • 3-3,5 mm. pro středně velké obrobky.
 • 4-6 mm. pro hrubé řezy řeziva a palivového dřeva.

Šavlové pily na kov

READ  Jaké je namáhání hrotů pily?

Šavlové pily na kov mají speciální konstrukci, která zahrnuje řezný nůž a rám pro jeho upevnění. Čepele jsou vyměnitelné. Mají malé zuby, které jsou speciálně tvrzené. Samotná čepel je vyrobena z rychlořezné oceli, ale používáním se poměrně rychle opotřebovává a dochází k případům, kdy se jednotlivé zuby lámou. Tyto nástroje jsou zřídkakdy delší než 400 mm. Hloubka řezu je omezena výškou rámu.

Délka pilových listů

Výrobci spotřebního materiálu pro pily na kov dnes nabízejí 3 typy velikostí nožů:

Každý typ čepele je určen pro specifické použití.

 • Čepele o délce 250 (mm) se považují za klasické. Jedná se o „univerzální“ velikost šavlového pilového kotouče určeného pro nejrůznější úkoly od řezání tyčí o malém průměru až po řezání celých trubek.

Jaké jsou další typy nožů pro kov.

 • Čepele o délce 150 mm se obvykle používají v místech, kde je obtížný přístup a omezený volný prostor. Pilové listy na kov 150 (mm) se navíc používají při řezání obrobků s malým průměrem.
 • Pokud jde o velké pilové kotouče do 300 (mm), používají se dlouhé pilové kotouče s ozubením při řezání válcovaných kovových výrobků střední velikosti nebo velkého průměru. Dlouhý kovový pilový list zvyšuje produktivitu šavlové pily.

Pily s teleskopickou konstrukcí rámu (nosič pilového kotouče) se staly velmi oblíbenými. V tomto případě lze pilu nastavit na libovolnou délku pilového kotouče. Majitelé teleskopických pil na železo si často udržují zásobu všech velikostí nožů.

řezat, pilou

Za zmínku stojí i to, že vzhledem k vysoké konkurenci mezi výrobci nářadí je k dispozici stále více pil s nestandardními délkami listů. Pily pro kotouče 170, 200, 230 (mm) atd. najdete.д. To má zajistit, aby uživatelé v budoucnu kupovali spotřební materiál (čepele) pouze od určitého výrobce.

Jak vybrat kovový nůž s ohledem na typ kalení.

Vytvoření modelu nože

Nejprve je třeba vytvořit plán budoucího pilového kotouče. V této fázi práce můžete rozhodnout o tvaru čepele budoucího nože a tvaru rukojeti. Rozložení je nejvhodnější ze silného kartonu nebo tenké překližky. Lze použít i hutný plast. Hrubá šablona vám pomůže pochopit, jak se vám bude kotoučová pila držet v ruce a jak pohodlně se vám s ní bude pracovat.

Při tvorbě rozvržení je důležité dodržovat následující pravidla:

 • Je třeba se vyhnout pravým úhlům. Pravé úhly. koncentrace napětí. Zde se čepel nejčastěji zlomí nebo praskne.
 • Tvar čepele by měl být zvolen podle účelu budoucího nože. Nejuniverzálnější jsou formy s rovným nebo klesajícím dříkem. Taková čepel může řezat i bodat.
 • Rozměry makety musí odpovídat velikosti kotouče kotoučové pily.

Při výrobě makety je třeba mít na paměti, že nůž lze klasifikovat jako chladnou zbraň. Vše závisí na tvaru a velikosti. Výroba a držení ostrých zbraní je trestná. Proto, abyste nespadali pod článek trestního zákoníku, musíte vytvořit rozvržení v souladu s následujícími pravidly:

 • Délka čepele nebo řezné části by neměla přesáhnout 9 cm. I 1 mm navíc v této délce umožní klasifikovat podomácku vyrobenou čepel jako chladnou zbraň.
 • Chladnou zbraní je také nůž s čepelí silnější než 2,6 mm. Tento parametr lze zanedbat, protože tloušťka pilového kotouče je obvykle 2 mm.
 • Tvrdost by neměla být vyšší než 42. Tento parametr se vztahuje k vytvrzování, proto jej ve fázi výroby formy rovněž vynechejte.
 • Rukojeť by měla mít zarážku, která přesahuje rukojeť maximálně o půl centimetru. Pokud není zátka, musí být zářez hluboký méně než 4 mm.

Jakmile je nakreslen plán, který splňuje literu zákona a osobní preference, můžete přistoupit k jeho přenesení na pilový kotouč. Položte šablonu na pilový kotouč a obkreslete ji fixem. Nejlépe jemnou fixou. Jemná ořezávací čára poskytuje jemnější linii řezu obrobku a zabraňuje zbytečnému opracovávání obrobku pilníkem.

Pily různých typů

Pozornost je třeba věnovat také rozdělení pil podle typu pohonu. Mohou být elektrické nebo ruční. Elektrické pily se dělí na akumulátorové, akumulátorové a přímočaré. První z nich umožňují pracovat bez připojení k síti, což je činí univerzálnějšími, ale baterie se postupně vybíjejí a vyžadují dobíjení, což zkracuje dobu provozu elektrického nářadí. Akumulátorové modely jsou vybaveny speciálními systémy tlumení vibrací.

Domácí pilka na železo (

Technika řezání

Samotný nástroj k úspěšnému výsledku nestačí. Je důležité dodržovat správnou techniku. To platí i pro pily na kov.

READ  STIHL fse 81 jak vyjmout cívku

Nejprve připravte nástroj pevným připevněním čepele k rámu. Jelikož je křehký, měli byste rám pomalu od sebe odtlačit, aby řezací pás pevně seděl a nehýbal se. Při rozdělování je nutné sledovat řeznou plochu, aby se neprohýbala.

Za druhé, při zahájení práce musíte zaujmout správný postoj, kdy se přední chodidlo opírá o podlahu a zadní chodidlo je v jedné linii se zadním.

Je nutné pracovat oběma rukama, jednou rukou držet přední okraj rámu a druhou rukojeť.

Za třetí, pilový kotouč musí být během pohybu pily vpřed pevně přitlačen k obrobku a po návratu zpět uvolněn.

Pokud je zpětný pohyb silný, zuby se rychle opotřebovávají. Je žádoucí, aby se ruce v lokti ohýbaly v úhlu 80-110 stupňů.

Pro vaši informaci. Poloha zubů musí být opačná než rukojeť nástroje. A samozřejmě nesmíme zapomenout na zajištění obrobku, aby se nekýval. K tomu slouží svěrák.

Před zahájením řezání je třeba na obou stranách nasadit dvě tenké desky, aby čelisti svěráku nepoškodily kovový povrch.

Konstrukční vlastnosti pily na kov

Široké použití tohoto nástroje je do značné míry dáno konstrukcí pilky na kov. Představuje ji tvar písmene C se speciálním ostřím mezi oběma okraji. Při zvažování, z čeho se nástroj skládá, si všimněte následujících bodů:

 • Rukojeť. Dnešní rukojeti kovových pil jsou ve většině případů vyrobeny ze dvou různých komponentů, které zajišťují dlouhou životnost. Tvar by měl být dostatečně pohodlný a samotný prvek je umístěn v horní části konstrukce nebo na boku. Ve většině případů se montuje shora a používá se pro práci v těžko přístupných místech.
 • Rám. Je navržen tak, aby unesl zatížení a také absorboval vibrace při práci. Dnes se k výrobě těchto nástrojových prvků používají různé materiály. pro práci v těžko přístupných místech jsou často vybaveny prvkem, který umožňuje nastavení sklonu nože. Jednodílný nebo výsuvný rám, který je k dispozici v různých délkách.
 • Čepel je vyrobena z karbidových pásků. Tento prvek je považován za nejtenčí a nejjemnější a je představován kombinací jemných zubů, které jsou od sebe vzájemně vzdáleny a skloněny pod úhlem. Při provádění prací je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože i drobné chyby mohou vést k poškození. Při výběru je důležité zajistit, aby byl povrch tvrzený, jinak nelze zaručit požadovanou odolnost proti oděru. Pro zvýšení produktivity se volí nože s řídkými zuby; pro zvýšení kvality řezu se volí nože s jemnými zuby. Bimetalové čepele se v poslední době staly velmi oblíbenými.

Konstrukční vlastnosti pilky na kov určují její široké využití. Hlavní část určuje dobu používání a další body, rychlost řezání a kvalita řezu závisí na nasazeném noži.

Počet zubů

Rozhodujícím faktorem je počet zubů na palec. Určuje následující:

 • Počet zubů určuje výkon. S větším počtem břitů je práce podstatně obtížnější, třísky jsou jemnější.
 • Dobrého řezu dosáhnete s velkým počtem nožů. Toho je dosaženo snížením počtu čipů.

Zvýšení množství navíc vede ke zvýšení nákladů na výrobek.

Ruční pila na kov, její účel, typy a způsob výběru

Poptávka po ručních pilách na kov je stále aktuální, protože tento typ nářadí má mnoho výhod a pouze jednu nevýhodu. Je to první nástroj, který člověk vynalezl pro řezání kovových obrobků.

Každý řemeslník, který si váží sebe sama, má dnes ve svém arzenálu alespoň jednu možnost z různých typů těchto nástrojů.

Ruční pilka na kov je oblíbená, protože nástroj je vždy připraven k práci i bez úhlové brusky a elektřiny.

Konstrukční parametry ručních pil na kov

Ruční pilka na kov vypadá docela jednoduše:

 • Podstavec nebo rám ve tvaru písmene U, převážně kovový
 • Různé tvary rukojetí pro ruční pilku na železo
 • Kovová čepel ruční pilky na železo nebo řezný prvek připevněný k okraji rámu

Toto jsou základní prvky, které tvoří pilku na kov. Důležitou součástí je čepel, která má výrazný vzor ozubení. Menší zuby zejména pro práci s tvrdšími materiály.

Čepel je připevněna k rámu. Na rám je použita legovaná ocel. Rámy se vyrábějí v různých typech, tvarech a provedeních. Profesionální ruční zařízení mají funkci pro nastavení úhlu sklonu nožů. K dispozici jsou zatahovací rámy. Tato funkce nástroje umožňuje různé délky řezu.

READ  Jak řezat pěnový plast doma

Rukojeť je také důležitá pro pohodlí a komfort. Rukojeti se vyrábějí v různých tvarech a z různých materiálů, například ze dřeva, kovu a plastu. Nejjednodušší rukojeť je vyrobena ze dřeva a nejpohodlnější je dvoudílná konstrukce: kovová a gumová vložka.

Čepele ručních pil na kov jsou tenké pásky různých délek a jsou vyrobeny z tvrdé oceli. klínovité zuby na jedné nebo obou stranách.

Pilový kotouč je nejchoulostivější částí nástroje, a proto je důležité kontrolovat jeho těsnost během práce.

Řezné prvky pro ruční pily jsou vyráběny s tepelnou úpravou zubů, která prodlužuje životnost výrobku.

řezat, pilou

Důležité je vzít v úvahu! Pilové kotouče ručních pil nejsou určeny k broušení, takže pokud jsou zuby opotřebované, je třeba je vyměnit. Dnes existují pilové listy z bimetalu a tvrzeného kovu (poniklovaná nerezová ocel). Liší se barvou: bimetalová čepel je různobarevná, zatímco plně kalená čepel je tmavá.

Při výběru čepele je třeba věnovat pozornost její délce. Délka čepele se může pohybovat od 10 cm do 70 cm. Klasická mechanická pila na kov ruční umožňují použití čepelí s délkou 30 cm, protože to je velikost nástroje je nejpohodlnější a pohodlné pro práci.

Jaké jsou čepele ručních pil na kov?

Ruční pily na kov jsou určeny k řezání kovových materiálů. To není jediný účel nástroje, protože se osvědčil u materiálů, jako je plast, dřevotříska, polystyren, pěnový polystyren, plexisklo, keramika, laminát.

Zvažovaná pila na řezání kovů. je to velmi užitečný nástroj v domácnosti, protože při absenci úhlové brusky může vždy pomoci v situaci. odříznout hlavu zoxidovaného šroubu nebo přepilovat ocelový drát.

Velkou nevýhodou tohoto nástroje je větší fyzická námaha a časová náročnost. Nastavení jemných zubů vede ke zkrácení doby řezání. K dosažení výsledku je zapotřebí nejen obrovské úsilí, ale také trpělivost.

Výsledkem dlouhodobého a vytrvalého používání nástroje je dokonale přesný řez, který někdy předčí i úhlovou brusku.

Typy ručních pil na kov

Existují následující typy pil na kov:

 • Domácí výroba. Nejjednodušší verze, které jsou k dispozici ve výbavě každého řemeslníka. Tyto výrobky jsou považovány za zastaralé, ale vyrábějí se dodnes. Výhodou těchto nástrojů je jednoduchost designu. Rukojeť je vyrobena ze dřeva a je v jedné rovině s čepelí
 • Profesionální nože jsou určeny pro nepřetržité používání. Tyto výrobky jsou vybaveny pohodlnější rukojetí, která je navíc pogumovaná. Některé dražší modely jsou vybaveny mechanismem pro nastavení úhlu nože během práce
 • Tvar mini šavlové pily nebo kovové rukojeti se liší od prvních dvou typů. Tyto výrobky jsou určeny k použití pouze v případech, kdy je přístup k řezanému obrobku obtížný. Zařízení má tvar čepele s dalším hrotem, který ji drží. Rukojeť je vyrobena z plastu a kovu s pryží

Jak řezat ruční pilou na kov

Ruční pila na kov vyžaduje, aby řemeslník dodržoval následující provozní pravidla:

řezat, pilou
 • Správná poloha předákova úchopu. Nohy musíte mít dobře opřené o podlahu a práce s přístrojem se provádí výhradně oběma rukama, proto zpočátku dbejte na to, aby byl obrobek pevně upnutý v čelistech svěráku
 • Bezpečné upnutí nože. Pilové listy jsou velmi křehké, takže pokud se výrobek kýve ze strany na stranu, pokud není řádně upnutý, jednoho dne se zlomí
 • Správné pohyby pilou. Abyste mohli řezat, musíte nástroj nejen správně držet, ale také s ním pracovat. Přitlačení nástroje k řezanému obrobku se provádí pohybem vpřed a při pohybu vzad se přítlak uvolní. Zuby čepele se rychle otupí, pokud není zmírněn přítlak

Je důležité věnovat pozornost! Pilový kotouč na rámu ruční pily na kov musí být zajištěn zuby směrem od rukojeti.

Výběr nástroje nebo čemu věnovat pozornost

Chcete-li si vybrat nejlepší ruční pilku na kov, věnujte pozornost následujícím parametrům:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS