Co můžete vyrobit z rozbité skládačky

Co můžete vyrobit z rozbité skládačky

Celková účinnost celého stroje závisí na jednotlivých částech. V případě moderní elektrické skládačky s poměrně složitou konstrukcí je to přesně tento případ. Každá součást této skládačky má specifickou funkci pro dosažení řízeného řezání. Pokud dojde k poruše některé ze součástí stroje, může dojít ke snížení výkonu nástroje až na nulu. Chcete-li obnovit provoz spotřebiče, musíte jednoduše identifikovat a opravit „nejslabší článek“. Informace o tom, jak skládačku opravit vlastníma rukama a snížit tak další opotřebení jejích součástí, naleznete níže.

Abyste se mohli naučit identifikovat a opravit mechanismus, musíte nejprve pochopit, jak funguje. Množství součástí elektrické skládačky se může na první pohled zdát složité na pochopení. Princip fungování tohoto zařízení je ve skutečnosti velmi jednoduchý, zejména pro ty, kteří jsou alespoň trochu technicky zdatní. V následujícím textu vysvětlíme, jak elektrická skládačka funguje, a nastíníme klíčové body v nejpopulárnějším jazyce, srozumitelném i pro elektrotechnicky nezkušeného čtenáře.

Srdcem mechanismu elektrické skládačky je elektromotor, převodovka a hřídel. Toto jsou hlavní prvky, které umožňují pilovému kotouči vykonávat potřebné pohyby. K motoru je často připojen chladicí ventilátor a oscilační mechanismus. Funkce napájení a u některých modelů i regulace otáček se provádí pomocí speciálního tlačítka s elektrickým obvodem. Všechny tyto prvky jsou kompaktně a bezpečně uloženy v plastovém pouzdře a vzájemně se ovlivňují.

Aby bylo možné dosáhnout vysokofrekvenčního vratného pohybu pilového kotouče, prochází energie přiváděná do elektrického nářadí podstatnými transformacemi v jeho tělese. Stisknutím tlačítka startéru se elektrický proud přenese na grafitové kartáče motoru, čímž se rotor otáčí kolem své osy. Točivý moment se přenáší na speciální převodový mechanismus, který mění pohyb z rotačního na vratný a směřuje jej na vřeteno. Konečnou sestavou je upevňovací prvek, který bezpečně spojuje tyč s pilovým kotoučem a vytváří tak pevnou, pohyblivou konstrukci.

Hlavní poruchy a jejich odstranění vlastníma rukama

Obvykle lze všechny závady elektrických skládaček rozdělit do dvou skupin:

K těm prvním patří výměna grafitových kartáčů motoru, držáku pilového kotouče na vřetenu, někdy i další drobné problémy. uvolněné kontakty, uvolněné upevňovací prvky atd.д.

Druhý. úplné selhání elektromotoru (spálené vinutí, vymazaná drážka nebo spálené kontakty rotoru pod kartáči), porucha převodového mechanismu.

Poslední z nich (převodový mechanismus) lze přičíst podmíněně opravitelným zařízením. Motor lze také zcela vyměnit, ale kvalitní motory jsou drahé a figuríny nemají dlouhou životnost.

V případě potřeby je možné vyměnit poškozené součásti hnacího ústrojí. ozubená kola, hnací desky kliky atd.д.

Náhradní díly pro konkrétní modely najdete podle katalogového čísla. V zásadě lze objednat jakýkoli díl pro moderní skládačky, které se vyrábějí nebo jejichž výroba byla nedávno ukončena, podle katalogového čísla nebo přesného modelu a názvu dílu. Je to jen otázka ceny, kvality a dodací lhůty.

Výměnu grafitových kartáčů lze považovat za opravu i běžnou údržbu. Náhradní kartáče jsou často součástí skládaček. Nejsou však spotřebním zbožím, protože někdy nejsou vymazány po celou dobu životnosti skládačky.

Stejný problém může nastat u pracovních kartáčů, pokud jsou opotřebované kontakty (kotevní desky rozdělovače) pod nimi.

Proč je skládačka křivá a jak ji opravit

Plně provozuschopná skládačka může být křivá. Příčiny jsou následující.

Hlavní příčinou je vadný pilový kotouč

Zpočátku špatný pilový list, je příliš měkký, ohýbá se a vybočuje do strany. Zuby z měkkého kovu neřežou dobře, čepel při tlaku zajíždí do nejpoddajnějších struktur materiálu.

Nerovnoměrně tupé zuby na dobré pile. Běží do strany, kde ostřejší zuby zrychlují a zpevňují řez.

Nesprávná technika

 • skládačka se pohybuje příliš rychle. Skládačková pila nemá dostatek času na provedení úplného řezu a jede ve směru nejmenšího odporu materiálu;
 • Otáčky nejsou správně nastaveny; pilový kotouč běží příliš pomalu nebo příliš rychle.
READ  Kde můžete opravit zastřihovač pro trávu

Rovněž je obtížné provést hladký řez skládačkovou pilou, pokud se v materiálu vyskytují silně husté, nepravidelné hustoty: dutiny mezi dřevěnými vlákny a hustými dřevěnými vlákny, třísky a piliny v BF/BSD mezi pevnými lepicími pryskyřicemi. Pila se vzdaluje od měkčího nebo dutého místa.

V žádném případě nesmíte skládačkou pohybovat příliš rychle. Nechte skládačku vytvořit zářez, odlomte piliny v této oblasti a teprve potom skládačkou plynule pohybujte.

Proč řezat pod úhlem a co dělat

Přímočará pila může řezat pod úhlem a z výše uvedených důvodů ji lze také naklonit. Další zjevné příčiny:

 • Nastavení plošiny je úhlové. Při řezání pod úhlem 90 stupňů musí být pilový kotouč umístěn přesně kolmo k plošině;
 • pilový kotouč je ohnutý, s plošinou nastavenou na 90/0 stupňů přesně pod úhlem.

Zlomení ramene pily (mechanismus držící pilový kotouč)

Držáky pilových listů různých modelů přímočarých pil se vyrábějí ve dvou variantách. se závitem a samosvorné. První z nich jsou spolehlivější a fungují na profesionálních modelech. Ta je pohodlnější, není třeba používat klíč. Pokud však musíte pilový kotouč měnit zřídka, je to jen malá výhoda.

Pokud je při opravě samosvorného držáku pily možné nahradit jej držákem se závitem s vhodným průměrem uložení, je lepší tak učinit. To je možné u jednoduchých držitelů. U některých modelů mohou být držáky pily na stejné plošině jako vodicí válečky. Nahraďte je stejným modelem.

Držák pilového kotouče je velmi namáhaná součást. Přenáší se přes něj veškeré zatížení od hnacího mechanismu a odpor materiálu při řezání.

S vratným pohybem roste napětí. Nejčastěji dochází k poškození drážek pily, k uvolnění automatického upínacího mechanismu nebo k přetržení závitu na šroubech. V druhém případě byste měli nejprve zkusit vyměnit šroub, protože může být jediný s porušeným závitem.

Jak vyměnit držák pily

Pokud se vám podařilo koupit novou skládačku, můžete ji snadno vyměnit.

Zde je video s podrobnými informacemi o výměně držáku pily Bosch.

Různé skládačky mají různé vzory a tvary. U některých modelů nemusíte kvůli výměně držáku rozebírat tělo, ale jednoduše jej vyjmete z konce tyče.

Držák pily je v zásadě nejjednodušší součástí. Jeho úkolem je spojit a zajistit tyč a pilu v jednom celku. Toho lze dosáhnout i improvizovaným dílem vyrobeným v kovodílně.

Proč se neseká, i když funguje?

Pokud motor přímočaré pily běží dobře, otáčky se vyvíjejí a drží, ale kmen pily se nepohybuje, znamená to, že je v hnacím ústrojí poškozená součástka. Příčinou může být prokluzování převodů, zlomení hnacích pák, vyjetí jezdců z drážek atd.д.

Příčinu lze přesněji zjistit po sejmutí krytu skříně. Pokud nejsou zuby ozubeného kola opotřebované, zkontrolujte, zda jsou pevně usazené. rotor motoru upnout, ale opatrně, aby nedošlo k poškození. Zkuste otáčet klikou ručně. Pokud se otáčí na nehybné hřídeli, dochází ke ztrátě točivého momentu.

u tyčového pohonu bez pastorku totéž, ale zkontrolujte, zda čep kliky nesklouzl.

Pokud některý díl odpadl, uvolnil se upevňovací šroub nebo je rozbitá drážka, bude to také viditelné.

Přestal fungovat

Problém s elektrickým napájením jejich skládaček. Nejprve zkontrolujte následující možné příčiny:

 • Žádné napájení v zásuvce.
 • Vyhořelý nebo uvolněný kontakt v zástrčce.
 • Zlomy drátu v oblasti častého ohybu skládačky, nejčastěji v místě vstupu skládačky.
 • Žádný kontakt na tlačítku napájení.
 • Opotřebované kartáče motoru.
 • Nejhorší případ. motor vyhořel.

Jak vybrat čepele?

Kvalita řemeslných výrobků vyrobených ručně pomocí skládačky a snadnost práce závisí především na čepeli. Nejčastěji je tento elektrický nástroj k dispozici u každého majitele a samozřejmě jde pouze tehdy, když je nutné provést rovnoměrný řez nebo krásný vzor.

můžete, vyrobit, rozbité, skládačky

Přímočará pila se používá jak k řezání dřeva nebo překližky, tak i plastu nebo kovu, proto je třeba věnovat zvláštní pozornost výběru nožů.

Skládačková pila se obvykle prodává se sadou čepelí určených k použití na různých površích.

Doporučujeme vám číst dále:

můžete, vyrobit, rozbité, skládačky

To není u jiných nástrojů vždy možné. Skládačka je univerzální nástroj, který zvládnou jak začátečníci, tak profesionálové.

Navigace v poznámkách

Uvědomuji si, že rukojeť z modré lepicí pásky je pevnější.

Díky za nápad, ocel v pilnících je dobrá a nože budou skvělé.Zejména pro řezbářství.

Užitečná věc Mám jen několik použitých pil

a tohle jsem vyrobil ze své mrtvé skládačky.

Někde se mi tu válí mrtvý, rád bych ho ještě našel!

Je to velmi užitečný stroj. Vždy v batohu. A pily všech kalibrů.

READ  Jak vyrobit hydraulické rypadlo z injekčních stříkaček

Velmi zajímavý nápad, to mě ještě nenapadlo, díky za nápad

můžete, vyrobit, rozbité, skládačky

„Z dobré (nepoužívané) pily lze vyrobit pilový kotouč“ : dobrá pila je nová, to znamená, že není třeba brousit zuby, tak to chápu já.

P.S. Z dobré (nepoužívané) pily můžete vyrobit čepel, je to univerzální nástroj. Nechápu tu všestrannost. Řez na druhé straně?

Horký top měsíce

Zakřivený řez, stejně jako rovný řez, začíná označením. Pro odstranění nečistot ze značení je nutné připojit vysavač nebo zapnout ventilátor.

Vyřezávání tvarových dílů skládačkou bez kyvadlového pohybu. Používá úzký nůž s jemnými zuby, který usnadňuje změnu směru pohybu.

DIY skládačka ze staré skládačky

Téměř každý řemeslník má k dispozici takový nástroj, jako je skládačka. Zařízení má však velkou nevýhodu. pilový kotouč se zasouvá do strany. Chcete-li provozovat takový elektrický nástroj byl pohodlnější, budete potřebovat skládačka, a jak to udělat vlastníma rukama z skládačky, zvážit podrobně krok za krokem s výkresy a fotografickými příklady.

Sortiment výrobků

Za posledních deset let se na trhu s dřevoobráběcími stroji prodalo více než tucet elektrických skládaček Fiolent. Dnes se podíváme na nejoblíbenější modely mezi domácími uživateli. Některé se již nevyrábějí, jiné jsou nově k dispozici.

Výhody skládaček Fiolent:

 • Cena;
 • Spolehlivý motor s dvojitou izolací;
 • Dostupnost kyvadlového provozu;
 • Možnost nastavení destiček pro zvýšení přesnosti řezu;
 • Vysoká opravitelnost;
 • Rozsáhlá síť servisních středisek.

PM5-720E (PMI)

Jeden z nejnovějších modelů výrobce. Je vybaven výkonným motorem s příkonem 720 W, který je uzavřen v kovovém odlitku. Model se 4stupňovým oscilačním pohonem, který zvyšuje přesnost řezání a produktivitu.

Jigsaw by Philolent PM5-720E (PI)

Philent PM3-600E-K1

Skládačková pila je určena k řezání dřeva, oceli, hliníku, plastu a dalších materiálů. Model lze použít pro různé opravárenské práce, stavbu domů a domácností, výrobu a opravy nábytku.

Skládačka Fiolent PMZ-600E-K1

Skládačka PM3-600E

Vylepšená verze předchozího modelu. Modernizovaný motor o výkonu 600 W, jehož tělo je vyrobeno z hliníkové slitiny, která zlepšuje chlazení motoru a prodlužuje jeho životnost. Produktivitu zajišťuje třístupňový kyvadlový pohybový systém.

Moderní, ergonomický design s výkonným 750 W motorem. vylepšený systém chlazení motoru. Boční desky snižují házení pilového kotouče a zvyšují přesnost řezání. Skládačka je navržena pro práci s různými materiály.

Skládačka Philent PM5-750E M

Hloubka řezu přímočaré pily:

Práci obsluhy usnadňuje západka polohy „zapnuto“. Pro zvýšení produktivity je skládačka vybavena pětistupňovým kyvadlovým pohybovým systémem. Model Fiolent PM5-750E M lze použít jak v domácnosti, tak pro průmyslové účely, zejména v nábytkářském průmyslu. Tento model se již nevyrábí a lze jej zakoupit pouze na trhu s použitým vybavením.

Philent PM3-650E

Určeno pro domácí použití, ale lze jej použít i pro průmyslové účely. Jedinou nevýhodou této skládačky je poměrně vysoká hmotnost (3,4 kg) při takovém výkonu motoru (650 W).

Skládačková pila PM3-650E

S tímto nástrojem můžete provádět přímé i zakřivené řezy, třístupňový kyvadlový pohybový systém pomůže zvýšit rychlost řezání a zvolit maximální přesnost. Stroj má moderní a ergonomický design s převodovým motorem z hliníkového tlakového odlitku. V internetových obchodech si můžete koupit skládačku PM3-650E za 45-50 dolarů.

Skládačka Philent IE 5202 E2

Tento model se již nevyrábí, ale skládačka nadále spolehlivě slouží svým majitelům. Jednotka má poněkud zastaralý design, ale vyznačuje se velkou odolností a vysokou udržovatelností.

Skládačka Philolent IE 5202 E2

Můžete s ním provádět rovné řezy do dřeva, plastu a laminátu. Stroj je vybaven motorem o výkonu 450 W, má třístupňový kyvadlový pohybový systém a zámek tlačítka napájení.

PM4-700E

Ergonomická rukojeť zajišťuje pohodlné ovládání a pohodlí obsluhy při práci jednou rukou. Skládačka je vybavena motorem o výkonu 700 W. s účinným ventilačním systémem, který zabraňuje přehřátí pohonu a prodlužuje jeho životnost.

Skládačka PM4-700E

Jak si vyrobit domácí skládačku na stůl

Mnozí znají z dětství zábavu při řezání skládačkou. Technologie je jednoduchá. Ale i přes zdánlivou snadnost a nekomplikovanost obsluhy je možné získat velmi krásné krajky ze dřeva nebo plastu. Je to velmi pomalý proces, který vyžaduje vytrvalost a trpělivost. Pro usnadnění práce byly vyvinuty skládačky. Funkčně se dělí na dvě skupiny: ručně ovládané a elektricky ovládané.

Konstrukce motorové skládačky

Výroba strojů vyrobených svépomocí není obtížná. Mnoho konstrukčních výkresů překližek lze nalézt. Pomocí skládačky, vlastních rukou a improvizovaných nástrojů je v krátké době sestaveno jednoduché, ale funkční zařízení.

Rozsah skládaček je obrovský. Používají se k řezání tvarů z různých materiálů. Stroje jsou potřebné také pro řezání dřeva. Vnější obrys obrobku zůstává neporušený. Při použití různých pilníků je domácí skládačka ideální pro přírodní dřevo, překližku, dřevotřísku, plast, kov, zejména hliník.

READ  Jak vyjmout hlavu vyžínače trávy Huter get 600

Příklady kreseb skládaček vlastníma rukama, které běží na svalovou sílu, jsou opakovaně uváděny v různých časopisech ze sovětské éry.

Pilové kotouče pro takové skládačky jsou k dispozici ve formě plochého kotouče.

 • rám (A).
 • Pracovní stůl, ve kterém je drážka pro pilu (B).
 • Velká hnací řemenice jako ruční kolo (D).
 • Malá hnací řemenice. Pohon spojený s klikovým mechanismem (E).
 • Páky (B).
 • Pedál, který odvíjí ruční kolo pomocí kliky (F).
 • Napínací jednotka pily (G).

Obsluha pily otáčí ručním kolem neustálým sešlapáváním pedálu nohou. Pohyb setrvačníku se přenáší na druhou řemenici pomocí řemene. Tím se pohybuje klikový mechanismus s pilovým kotoučem.

Pokud je setrvačník správně vyvážený, bez nesouososti a s rovnoměrně sladěnou hmotností, dosahuje pila dobrého a hladkého chodu. Taková pila na překližky umožňuje rychlou výrobu velkého množství jednoduchých a homogenních výrobků. Čas a námaha při řezání se výrazně zkracují.

Velikost původního obrobku je omezena. Záleží na délce pák (B). Pro zkomplikování vzoru je nutné obrobek otáčet kolem pily.

Protože nožní pohon neumožňuje zcela rovnoměrný zdvih a omezuje volnost a představivost řemeslníka, jsou tyto stroje nejčastěji nahrazovány elektrickými.

Konstrukce elektrické skládačky

Elektrická pásová pila je domácí víceúčelové zařízení pro výrobu suvenýrů, nábytku, různého interiérového vybavení. Existuje mnoho variant pro výrobu tohoto typu skládačky. Hlavními prvky, které ovlivňují kvalitu výrobku a snadnou obsluhu, jsou elektromotor a nůž.

 • Pilový kotouč.
 • klikový mechanismus.
 • Pohonná jednotka.
 • Sestava napínání řemene.
 • Rám nebo pracovní stůl.
 • Různé příslušenství.

Konstrukce a princip činnosti

Standardní skládačková pila s vlastními rukama obsahuje hlavní stůl, na kterém jsou umístěny řezné nástroje. Pod stolem se obvykle nachází elektromotor a mechanismus, který přenáší otáčky z hřídele motoru na hřídel. Napínací jednotka v horní nebo dolní části stroje. Mnoho modelů má možnost řezání pod různými úhly. To je nutné v případě kuželového řezání. Otočný mechanismus je často označen. To poskytuje určitý pracovní komfort. Maximální možný řez závisí na velikosti stolu. Obvykle 30-40 cm.

Skládačky se dělí podle konstrukce:

 • nižší skluzavka.
 • Stroje s dvojitým skluzem.
 • závěsné pily.
 • Se zarážkami a stupnicí.
 • Univerzální zařízení.

Pily se spodním posuvným stolem jsou nejběžnější. V tomto případě má základní rám dvě části. spodní a horní. Řezací a čisticí jednotka je umístěna nahoře. Ve spodní části je umístěn elektromotor, ovládací a spínací mechanismus. Tato konstrukce umožňuje řezat prakticky neomezený rozsah velikostí dílů.

Horní část dvoupostelového lůžka je opatřena přídavnou ohrádkou. Montáž je jednodušší než u jednotek se spodním skluzem. Dvojitá podpěra umožňuje zpracování nadrozměrných obrobků. Obě umožňují řezání obrobků o maximální tloušťce 8 cm

Závěsné skládačky nemají základní rám. Díky tomu jsou velmi pohyblivé a materiál zůstává při řezání nehybný. Pohybuje se pouze řezací jednotka. Pracovní jednotka je nejčastěji připevněna ke stropu, takže rozměry materiálu nejsou nijak omezeny. Nástěnné pily umožňují řezat velmi složité a nápadité tvary.

Pro obzvláště přesnou práci na výkresech a schématech byly vyvinuty stroje s měřítkem a zarážkami. Jejich pracovní mechanismus je navržen pro bezchybný a bezchybný provoz.

Víceúčelové skládačky jsou schopné nejen řezat. To zahrnuje vrtání, broušení, leštění.

Výkon je obecně jedním z hlavních parametrů nástroje. Čím vyšší je výkon, tím více možností stroj má. To však platí jen zčásti, pokud jde o skládačky pro domácnost. Stačí motor o příkonu přibližně 150 wattů.

Mnohem důležitější pro domácí skládačku je klikový díl. Jednotka, která převádí otáčení motoru na pohyb pásu vpřed/vzad.

Frekvence kmitů běžné skládačky pro domácnost je až tisíc úderů za minutu. Amplituda je 3 až 5 cm. Nastavení otáček je k dispozici pro různé hustoty a tvrdosti materiálu. Ve většině případů je délka čepele až 35 cm. Při této délce řezu lze řezat obrobky o tloušťce až 10 cm. Šířka pil je od velmi jemných (šířka 2 mm) až po hrubé (šířka až 10 mm).

| Denial of responsibility | Contacts |RSS