Co vidět sádrokartonové desky doma

Jak a co řezat sádrokartonové desky?

Průmyslová výroba sádrokartonových desek byla zahájena v roce 1917 ve Velké Británii. Jeden obyvatel USA však vynalezl nový stavební materiál. Augustus Sackett získal patent v roce 1894. Američané upevnili 10 listů papíru práškovou sádrou.

Deska je široká 5 milimetrů. Šířka moderních sádrokartonových desek je minimálně o 1,5 milimetru větší, pokud je jádro vyztuženo tkaninou ze skleněných vláken.

Standardní desky jsou vysoké 10-13 mm. Vyvstává otázka, jak takovou tloušťku řezat, protože při práci je často nutné sádrokartonovou desku připevnit k rámu. Popíšeme si několik způsobů řezání desek.

Seznámení se sadou nástrojů

Nepostradatelný seznam nástrojů pro řezání sádrokartonu rukama zahrnuje tři skupiny nástrojů

Vyznačovací nástroje pro vytyčování sádrokartonových desek. tužka, svinovací metr, dlouhé pravítko.

Vlastní řezací a řezací zařízení.

 • Nůž. Sádrokarton můžete řezat řezačkou na krabice i specializovaným stavebním nožem s oboustranně vyměnitelným ostřím (vhodným pro hustší materiály).
 • pilka na železo. Lepší je, když je to nástroj na opracování kovu než dřeva.
 • Elektrická skládačka. Ideální pro vyřezávání zaoblených prvků. Kvalitní kovové pilníky s jemnými zuby jsou nejméně náchylné k zanechávání třísek na koncích sádrokartonových desek.
 • Elektrická vrtačka. Potřebné pro výrobu otvorů. Pro velké otvory jsou nutné kulaté vrtáky (které se používají k řezání do jádra dveřních zámků) a vrtáky s perem.

Nástroje pro tvarování hran:

Tento seznam jasně ukazuje, čím domácí výrobci řežou sádrokartonové desky. Samozřejmě není zdaleka kompletní. Zkušený řemeslník může mít ve svém arzenálu profesionální vybavení, například speciální frézu na sádrokarton. Pro začínající uživatele je však tato sada dostačující. Abyste měli lepší představu o řezání sádrokartonových desek, musíte znát strukturu tohoto materiálu.

Blok: 2/4 | Počet znaků: 1376

Základní nástroje pro řezání sádrokartonu

K řezání sádrokartonových desek na určité rozměry budete potřebovat několik šikovných nástrojů, jejichž seznam zahrnuje následující položky:

Nástroje pro řezání a lemování sádrokartonových desek.

 • Elektrická skládačka. Tyto nástroje jsou užitečné pro provádění dlouhých řezů a jsou zvláště užitečné pro provádění zakřivených řezů v obtížných tvarech. Elektrická skládačka je obvykle součástí výbavy každé domácnosti, protože se bez ní v domácnosti těžko obejde.
 • Speciální nůž na řezání sádrokartonu nebo běžný kancelářský nůž s vyměnitelnou čepelí. Více informací o této skupině nástrojů naleznete níže.
 • úzký frézovací nůž s jemnými zuby nebo speciální ruční pilník na sádrokartonové desky.
 • Elektrická vrtačka se sadou velkých pérových vrtáků a jádrových vrtáků. k vyřezávání velkých kulatých otvorů pro elektroinstalaci, zásuvek pro instalaci elektrických zásuvek a vypínačů.
 • Hoblík na sádrokarton nebo standardní hoblík na dřevo. Tento nástroj je nutný pro ořezávání okrajů při řezání materiálu.
 • Jehlový váleček potřebujete v případě, že chcete vytvořit oblouk v sádrokartonových deskách nebo jiném zakřiveném povrchu, např. pro složitou stropní stupňovitou konstrukci.
 • Pro měření a značení listů potřebujete jednoduchou tužku nebo fix, metr, čtverec, metr kovové pravítko, Pokud nemáte pravítko, jeho náhrada může být rovný kovový profil používaný pro uspořádání rámování beden. Pro dlouhé a rovnoměrné řezy by se vám měl hodit také rovný ořezávač.
READ  Jak řezat porcelánové dlaždice doma

Ruční řezné nástroje

Nejjednodušším, nejdostupnějším a nejoblíbenějším nástrojem pro řezání sádrokartonu je nůž na krabice nebo stavební nůž. Mohou ji používat začátečníci i profesionálové. Nůž rozřízne lepenku a sádrová vrstva je porušena.

Metoda je jednoduchá, vytváří minimum prachu a hrany desky jsou rovné. Nevýhodou je, že okraje sádrokartonu je někdy třeba předělat, nelze udělat kruhový otvor nebo řezat desku, která je připevněna ke stěně.

Můžete měřit na stěně pomocí měřícího nože a odříznout z archu pruh nebo kruh, čímž obejdete fázi označování. Rovný řez vyžaduje cvik

Rovný řez se obvykle provádí nožem, což znamená, že list lze zmenšit nebo rozdělit na proužky. Složitější tvary bude s tímto nástrojem problematické vytvořit, ale je to možné.

vidět, sádrokartonové, desky, doma

Pilka na železo je univerzální volbou; prořezává plech a lze ji použít pro všechny tvary otvorů a linií, ať už před instalací sádrokartonu, nebo po ní. Je levný a dostupný téměř v každé domácnosti. Je lepší zvolit pilu na kov. její malé zoubky neroztrhnou lepenku a tenká čepel se na křivkách ohne.

Specializovaná pila na sádrokarton Fox má špičatý hrot pro zarážení do plechu nebo zuby na obou stranách čepele.

Řezačky s kruhovým nožem jsou schopny proříznout desku na obou stranách listu naprosto symetricky, jedním řezem. Je to rychlé a pohodlné, ale ne každý má takový nástroj. Používají se k řezání pouze do fáze instalace materiálu. Modely ve tvaru U s paralelním dorazem vám pomohou řezat pás, ale šířka je omezena maximální délkou nástroje.

Magnetické řezačky se skládají ze dvou samostatných řezacích destiček, které jsou k sobě magneticky přitahovány přes plech. K přesnému vedení magnetického kotouče na sádrokarton po linii řezu je zapotřebí buď praxe, nebo další vybavení.

Pila se širokým kotoučem se používá pouze pro přímé řezy do sádrokartonu. Rychle, hladce a prakticky bez prachu

Pokud potřebujete udělat díru do sádrokartonu a nemáte nic jiného než nůž, potřebujete kladivo. Výsledek není příliš přesný, ale někdy to stačí.

elektrický nástroj pro řezání sádrokartonu

Víceúčelové elektrické nářadí řeže sádrokarton elektrickou přímočarou pilou s kovovým kotoučem nebo ruční kotoučovou pilou s kotoučem na dřevo. Lze řezat několik listů najednou, což značně urychluje práci. Paralelní doraz je velmi užitečný pro přímé řezy. paralelní doraz je často součástí nástroje.

Řez je rovný, ale při vysoké rychlosti nebo při použití tupého nože se může karton roztrhnout a vytvořit třásně. Hlavní nevýhodou těchto nástrojů je velké množství omítkového prachu, který ztěžuje dýchání a úklid domu.

Ne vždy je snadné umístit velký list sádrokartonu tak, aby se nemohl zlomit a pod řeznou plochou byl dostatečný prostor pro volný pohyb pily.

Kotoučová pila je jediným nástrojem, který si snadno poradí nejen se sádrokartonem, ale i s profily. Pomáhá, pokud musíte vyříznout otvor, se kterým se v plechu nepočítalo a který se nyní překrývá s profilem.

Šavlová pila je vzácnější nástroj, velmi podobný přímočaré pile, ale dokáže řezat s malou nebo žádnou oporou: list může být volný, stát svisle nebo pod úhlem. Nástroj je akumulátorový, nezávislý na elektrické zásuvce, ale řez je méně úhledný.

Přímočará pila se obvykle používá k řezání sádrokartonových desek před montáží, šavlová pila se častěji používá po montáži desek

READ  Jak doma řezat cementotřískové desky

Vrtačka nebo elektrický šroubovák s různými tryskami se používají pro kruhové výřezy, stejně jako pro počáteční otvor pro pilový list.

Pérový vrták, často používaný pro dřevěné dveře nebo okna, je vhodný pro malé průměry otvorů. Maximální velikost pera je 60 mm, ale často se používá až 25-35 mm, např. pro průchodky.

Zásady řezání sádrokartonu

Abyste mohli doma bez problémů ohýbat, řezat sádrokartonové desky (GPB), a to jak v přímce, tak ve složité linii, je nejprve nutné pochopit strukturu materiálu. Název hovoří za vše: jedná se vlastně o sendvič s jádrem tvořeným křehkou sádrovou hmotou, která je z obou stran polepena lepenkou. Materiál a struktura sádrokartonu využívají vlastností sádrokartonu:

Jádrový materiál dodává sádrokartonu tuhost a lepenka zabraňuje jeho lámání. Pokud je vrstva lepenky poškozená, HA se v tomto místě snadno zlomí. Základními principy rychlého řezu jsou souvislé rovné řezy v desce a následné lámání plechu.

Řezaný list sádry

vidět, sádrokartonové, desky, doma
 • Jako každý tvrdý porézní materiál se i HCC snadno vrtá a řeže. Sádru lze řezat jakýmkoli ručním nástrojem.
 • Pórovitá hmota výplňového materiálu může absorbovat vlhkost a materiál zpětně ztrácí svou tvrdost a podléhá deformaci. Po dokončení procesu sušení sádrokartonové desky vyschnou a stanou se opět pevnými. Tato vlastnost se používá k výrobě obloukových pevných dílů s rovnoměrným zakřivením.

Tvarové řezání

Někdy se při výrobě oblouku nebo otvoru pro lampu nevyžaduje rovný, ale tvarovaný nebo kulatý řez. K tomu je lepší skládačka. Nezapomeňte pracovat pomalu, pomalu a opatrně s pilovým kotoučem po řádcích. Pila by měla být úzká a jemně ozubená. Nastavte rychlost řezání na vysokou. Pokud budete řezat opatrně a pomalu, bude hrana rovná a plochá.

Pokud nemáte skládačku, můžete použít pilku na železo nebo stavební nůž a kladivo. Udělejte hluboké zářezy podle značek. Položte sádrokartonovou desku na rovný a konkávní povrch. Musí být přesně pod řezaným otvorem. Na desku lehce poklepejte kladivem. Přebytečný materiál se oddělí. Otočte list na rubovou stranu a odřízněte přebytečný papír.

Správný způsob řezání sádrokartonových desek

Sádrokarton je velmi pružný materiál. Abyste ji mohli čistě rozříznout, přinášíme několik užitečných rad. Aby nedošlo k náhodnému zlomení při práci, je nutné položit list na stabilní povrch. Řezejte pomalu a opatrně a vyberte si suché místo pro práci. Vlhkost může způsobit, že materiál navlhne, začne se drolit a stane se nepoužitelným, a je jedno, z které strany začnete řezat. Musíte však vidět ze strany, na které bude připevněn ke zdi. Pokud jsou okraje nerovnoměrné, je to v pořádku. Po instalaci budou zakryty další fólií.

Při manipulaci a instalaci vzniká velké množství prachu a nečistot. Proto je velmi důležité chránit oči a dýchací orgány. Používejte ochranné brýle a dýchací přístroj.

Příprava a označování

K řezání sádrokartonových desek budete potřebovat následující nástroje:

 • Používejte pouze nůž s ostrou čepelí;
 • pokud se sádrokartonové desky montují na strop i na stěny, měli byste začít se stropem a teprve potom se dotknout stěn;
 • pokud potřebujete řezat sádrokartonovou desku podél složité dráhy, řezte nejprve na délku a pak na šířku.

Nezapomeňte, že při práci a upevňování sádrokartonových desek je velmi důležité použít co nejvíce celých desek. Tímto způsobem se sníží náklady na materiál, ubude práce a proces opláštění proběhne rychleji

READ  Jak doma rovnoměrně řezat pěnu

Proto byste měli pečlivě změřit a prozkoumat plochu, na které pracujete, a vypracovat plán použití desek tak, abyste je museli řezat co nejméně.

Pokud máte velkou plochu k upevnění sádrokartonových desek, doporučujeme 3,6 m místo 2,5 m. Ušetříte tak čas i materiál.

K profesionálnímu řezání sádrokartonu používejte kvalitní nástroje. Pokud jsou plechy velké (120 cm široké), je nejlepší je řezat u stěny pod mírným úhlem. Na podlaze lze řezat i malé listy (do šířky 60 cm). Pokud řežete sádrokarton poprvé, raději si to nacvičte na podlaze. Nejprve se rozhodněte, ze které strany chcete sádrokarton řezat. Přitom se ujistěte, že sádrokartonová deska směřuje vaším směrem. Na této straně chcete provést řez.

Pokud nevíte, co je lepší na řezání sádrokartonu, pak vám ze své zkušenosti mohu říci, že ve většině případů je nejlepší použít dobrý univerzální nůž. Někdy však musíte použít jiné nástroje. Například pila na sádrokarton se hodí k řezání otvorů různých tvarů.

Minimum nástrojů, které potřebujete při řezání sádrokartonu.

Chytrý tip. Pokud řežete sádrokarton u zdi, položte pod něj dřevěné desky. To usnadňuje řezání a zabraňuje poranění prstů.

Nejprve pomocí měřícího pásku určete velikost řezaných desek. Postupujte velmi opatrně, jinak by se deska nemusela vejít. mohla by být příliš malá nebo příliš velká. Dbejte také na to, aby svislé hrany byly zarovnány se středem vaznic, jinak nebudou spoje mezi deskami dostatečně pevné. Místo změřte pomocí metru a označte tužkou. V našem příkladu chceme desku rozříznout na polovinu, takže si uprostřed udělejte značku.

Označení listu sádrokartonu.

je velmi důležité měřit přesně, jinak ztratíte spoustu času a peněz opravováním chyb ve spojích. Při práci o samotě dbejte zvýšené opatrnosti.

Pro dosažení dokonale rovného řezu použijte vodicí lištu. Pokud chcete dosáhnout profesionálních výsledků a máte k řezání velké množství sádrokartonových desek, doporučujeme pořídit si velké pravítko a nepoužívat podomácku nebo ručně vyrobené nástroje.

Posuňte vodicí lištu po sádrokartonové desce, dokud nedosáhne referenční značky.

Použití vodicí lišty k řezání sádrokartonu

Správné řezání kovových profilů

Zpočátku si místo vyznačíte pomocí metru nebo pravítka a značky provedete fixem. Postup stříhání profilu nůžkami na kov je následující:

 • Obrobek označte kolmo.
 • Dále je třeba oříznout boční roviny.
 • Poté ji ohněte podél značky.
 • Nakonec je třeba provést řez podél ohybu.

Při řezání sloupkového profilu je třeba pamatovat na to, že má další ztužující žebra, která jsou někdy mírně nerovnoměrná, takže je někdy třeba je zastřihnout nůžkami. Lamely do délky 1 m lze řezat ručně, ale delší lamely je třeba upnout do svěráku nebo na podpěru.

U nadpraží nebo menších konstrukcí musí být profil řezán pod úhlem 45°. Nejdříve je třeba naříznout profil na požadovanou délku a poté označit úhel řezu a naříznout jej.

vidět, sádrokartonové, desky, doma

Jakmile víte, jak řezat profil pro sádrokartonové desky, znáte všechny základní nástroje, z nichž si můžete vybrat ty nejvhodnější pro sebe a správně je řezat vlastníma rukama.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS