Elektrický šroubovák, jak si vybrat dobrý šroubovák pro práci

Jak vybrat elektrický šroubovák pro domácnost nebo práci?

Při výběru domácího nebo profesionálního nářadí je třeba zohlednit následující body:

Zdroj energie. Šroubováky mohou pracovat se síťovým nebo bateriovým napájením. Elektrické modely jsou vhodné pro nepřetržité profesionální použití, ale délka kabelu omezuje manévrovací prostor. Akumulátorové modely jsou kompaktní a mobilní, ale vyžadují pravidelné dobíjení.

Power. Čím je nástroj výkonnější, tím snadněji se s jeho úkoly vyrovnává. Domácí šroubováky jsou zcela schopné provést jakýkoli úkol s výkonem zařízení 800 W nebo více; profesionální modely vyžadují vyšší parametry.

Do výkonu nářadí lze započítat i kapacitu baterie. Čím vyšší hodnota, tím déle se baterie nabíjí, ale také tím déle vydrží.

Výkon a životnost jsou ovlivněny konstrukcí motoru. Bezkartáčové modely jsou spolehlivější, výkonnější a mají dlouhou životnost, ale za vyšší cenu. Motory kartáčového typu jsou levné, ale mají menší výkon.

Točivý moment. čím vyšší hodnota, tím lépe dokáže elektrický šroubovák šroubovat do tvrdých povrchů.

Pro domácí spotřebiče, které se používají příležitostně, stačí zvolit krouticí moment 10 Nm a profesionální elektrický šroubovák by měl mít krouticí moment 20 Nm.

Rozdíl mezi elektrickým šroubovákem a běžným elektrickým šroubovákem?

Běžný elektrický šroubovák slouží pouze k utahování/vyšroubování šroubů, samořezných šroubů a dalšího spojovacího materiálu. O speciálních vlastnostech akumulátorového šroubováku jsme již psali, proto je nebudeme opakovat. Je důležité si uvědomit, že tento typ elektrického nářadí má nízké otáčky (i když jsou k dispozici i modely s vyššími otáčkami), ale vysoký točivý moment. Vysoký krouticí moment umožňuje prorazit i ty nejodolnější šrouby. Šroubováky jsou standardně vybaveny sklíčidly bitů.

Elektrický šroubovák má nejméně dvě rychlosti: jednu nízkootáčkovou pro pojezd a jednu vysokootáčkovou pro vrtání. Pokud má přístroj několik rychlostí, neznamená to, že máte výkonnou vrtačku. Hlavním rozdílem je režim vrtání. Šroubováky jsou vybaveny sklíčidlem (rychloupínacím nebo speciálním), do kterého lze upnout vrtáky. Ve specifikacích jsou rovněž uvedeny průměry otvorů, které může přístroj vrtat do kovu a dřeva.

Elektrická vrtačka má na krytu symbol režimu vrtání, který se u běžných elektrických šroubováků nevyskytuje. Například u Metabo Power Maxx BS se režimy přepínají pomocí objímky, která ovládá krouticí moment. Přestože tento přístroj nedokáže vrtat velké otvory jako běžná akumulátorová vrtačka, pro jednoduché renovační práce v domácnosti postačí.

Která baterie je nejlepší pro elektrický šroubovák?

Dnešní přístroje jsou vybaveny třemi různými typy baterií, o kterých je vhodné se před nákupem dozvědět více. Všechny jsou potřebné k ukládání energie a jejímu přenosu do zařízení.

Typy baterií

V prodeji jsou vzorky nikl-kadmia, nikl-metalhydridu a lithium-iontové baterie.

První varianta je relativně levná a lze ji nabít a dobít přibližně 1000krát. Paměťový efekt je slabým místem zařízení: pokud baterii nabijete dříve, než je zcela vybitá, je to výchozí bod. elektrický šroubovák se vybije, když je úroveň nabití dalších 20 % (například).

Důležité! Paměťového efektu se lze poměrně snadno zbavit. stačí elektrický šroubovák 3 až 4krát zcela vybít a nabít.

Nikl-metalhydridové přístroje byly vyvinuty jako náhrada za předchozí verzi. Ve srovnání s předchozí verzí nepoškozují životní prostředí. Mají o něco vyšší kapacitu baterie a menší paměťový efekt. Tyto baterie váží méně.

Má to však jednu podstatnou nevýhodu. tyto typy vzorků vydrží pouze 300-400 nabíjecích cyklů a časem se začnou vybíjet mnohem rychleji.

Lithium-iontová verze je kompaktní a lehké zařízení, které se rychle nabíjí (asi půl hodiny). Žádná ztráta kapacity v průběhu času a žádný paměťový efekt.

Nevýhodou je, že baterie není schopna fungovat při teplotách pod bodem mrazu (vůbec se nejedná o zimní verzi). Také lithiové baterie se nedoporučuje nechávat dlouhodobě vybité. To je zničí.

Důležité! Niklová baterie vydrží nastavené cykly. To znamená, že nezáleží na tom, kolik let uplynulo. pokud se cykly nepoužívají, baterie bude stále fungovat. Lithium-iontové zařízení stejně přestane fungovat po 3-4 letech.

Základní pojmy

Každá baterie má katodu (záporný pól), anodu (kladný pól) a elektrolyt (vodič). Uvnitř pouzdra probíhají chemické reakce, které se stávají zdrojem energie. Vlastnosti baterií závisí na materiálech použitých k jejich sestavení.

READ  Jak řezat rohy na stropním soklu

Jaká jsou kritéria a vlastnosti pro výběr nástroje?

Pokud se setkáte s touto konkrétní otázkou, musíte se nejprve rozhodnout sami, ale pro jaké operace se chystáte koupit tento elektrický nástroj. Navíc, jaká je intenzita jeho používání. A to jsou základní body, podle kterých si můžete vybrat elektrický šroubovák pro svou domácnost.

Baterie

Bez ohledu na to, co říkají odborníci, výběr musí začít u zdroje energie, který z hlediska cenové složky představuje polovinu nákladů na elektrický šroubovák. A pokud je nářadí stále ve slušném technickém stavu a baterie jsou „vybité“, máte velký problém. Protože výrobci elektrických šroubováků obvykle neprodávají baterie samostatně. Důvod je jasný.

Základem pro jejich výběr jsou dvě vlastnosti baterií. Jedná se o kapacitu a napětí.

Napětí má vliv na výkon a točivý moment nářadí. Tyto dva parametry mají hlavní vliv na univerzálnost elektrického šroubováku. Výrobci dnes nabízejí elektrické nářadí s napětím: 9,6 V, 12, 14,4 a 18 V. Patří do třídy pro domácí použití a profesionální modely mají napětí až 36 V.

Jaký rozsah napětí elektrického šroubováku zvolit? První je velmi nízká spotřeba energie. Jsou vhodné pro zašroubování šroubu do sádrokartonu. nic víc. Ten je drahý. Proto doporučujeme náš elektrický šroubovák 14,4 V.

Pozor! V modelové řadě každého výrobce najdete zařízení s téměř stejnými funkcemi. Ale všechny mají různá napětí. Vezměte prosím na vědomí, že v tomto případě se nesmí vyměňovat napájecí zdroje. Protože motor nářadí je konstruován pro určité napětí.

Jaká je nyní kapacita, která se udává v ap-mer-hodinách. Ah nebo Ah. Tato hodnota udává, jak dlouho může nářadí pracovat bez dobíjení baterie. U domácích spotřebičů tato charakteristika nepřesahuje 2 hodiny.

Dvě charakteristiky napájecích zdrojů jsou. Na co se při jejich výběru zaměřit. Existují tři typy baterií.

Ni-Cd. nikl-kadmium

Tyto baterie jsou nejlevnější, a proto je výrobci často používají ve šroubovácích střední třídy. takříkajíc v masovém použití, i když už dávno byly nahrazeny modernějšími modely.

Mezi jejich výhody patří:

 • nízkou cenu;
 • dobře snáší nízké teploty;
 • Tato zařízení se nebojí úplného vybití, což je odlišuje od jiných modifikací.

Je však třeba poznamenat, že nevýhody Ni-Cd baterií jsou mnohem větší:

 • nízká kapacita. ne více než 2 hodiny;
 • „Životnost“ je minimální. ne více než 1 000 vybití/nabití;
 • Samovybíjení je běžné, což znamená, že pokud je elektrický šroubovák delší dobu v nečinnosti, je nutné jej dobít;
 • lze je dobíjet pouze tehdy, když se kapacita sníží na nulu; bez toho je zbytečné nástroj nabíjet, stále bude „0“;
 • Baterie tohoto typu podléhají zvláštní likvidaci, protože mohou poškodit životní prostředí.

Přesto jsou nikl-kadmiové baterie považovány za takříkajíc pracovní koně. Při správném používání se více než vyplatí.

Ni-MH. nikl-metal hydridové baterie

Tento typ baterie se snaží odstranit nedostatky předchozího modelu. Je pravda, že ne všechno se podařilo. Proto výhody:

 • neškodnou výrobu a likvidaci;
 • Kapacita je vysoká. až 3 hodiny;
 • kompaktní velikost;
 • menší paměť z hlediska nuceného vybití na nulu před nabíjením.
 • vysoké náklady ve srovnání s předchozím zdrojem energie;
 • se počet dobíjecích cyklů sníží na 500;
 • vysoké samovybíjení;
 • nefungují dobře v chladu;
 • baterie se nesmí skladovat v úplně vybitém stavu.

Takový rozdíl v ceně a nízký výkon způsobily, že tyto baterie nebyly žádané. Takže u nich nenajdete šroubováky.

Li-Ion. lithium-iontový

lze říci, že tato řada je nejmodernější a nejpokročilejší baterií pro elektrické nářadí. A pokud stojíte před úkolem. jak si vybrat akumulátorový elektrický šroubovák. pak si vyberte ten, který je vybaven tímto typem zdroje energie.

 • lze kdykoli dobít, i když není zcela vybitá
 • rychlost nabíjení je vysoká;
 • vysoká kapacita;
 • nízké samovybíjení, pokud je přístroj ponechán rok nepoužívaný, vybije se maximálně na 20 %;
 • může být provozován při nízkých teplotách;
 • cyklus dobíjení až 3000.

Není to bez nevýhod:

Výrobci tuto poslední nevýhodu vyřešili jednoduchým způsobem. Do elektrického obvodu šroubováku vkládají ochranný obvod, který zabraňuje úplnému vybití baterií. A tento obvod nutně obsahuje indikátor, který ukazuje stupeň nabití. po ruce, můžete vizuálně zkontrolovat nabití.

Jak si tedy vybrat akumulátorový elektrický šroubovák pro domácnost podle typu instalované baterie? Je zřejmé, že mnozí výrobci, aby nástroj zlevnili, instalují nikl-kadmiové modely. Jsou více než hodnotné. Pokud však chcete elektrický šroubovák, který vydrží dlouho a nebude vám v tomto ohledu působit problémy, zvolte drahé šroubováky s lithium-iontovými bateriemi.

Tip! Vyberte si akumulátorový elektrický šroubovák se dvěma bateriemi. Jeden k práci, druhý k účtování.

Na jaká kritéria je třeba se zaměřit při výběru elektrického šroubováku??

Pokud přemýšlíte, jaký akumulátorový elektrický šroubovák si vybrat do své domácnosti, měli byste věnovat pozornost hlavním vlastnostem a dalším funkcím, protože se mohou hodit pro různé práce.

READ  Roh broušení makita 9558hn Jak rozlišovat falešné

Design

Akumulátorové nářadí může mít tuto konstrukci:

 • Pistolová rukojeť. Standardní kolmá rukojeť vzhledem k pouzdru. Přístroje pistolového typu se při vrtání/odšroubování pohodlně drží a tlačí. Pokud nemusíte často pracovat ve stísněných prostorách, je pro vás vhodnou volbou elektrický šroubovák s pistolí. Všimněte si také, že tento typ jednotky je jinak výkonnější než úhlová vrtačka.
 • Angular. Sklíčidlo je u těchto modelů umístěno pod úhlem, abyste se mohli dostat do těžko přístupných míst, například když potřebujete zašroubovat šrouby někde pod stropem. Úhlové zařízení je také velmi užitečné při montáži nábytku. Pokud se však zabýváte hromadnou montáží nábytku, postačí vám spíše jednotka pistolové třídy.

Za zmínku stojí také to, že existují tzv. nastavitelné modely, u nichž se sklíčidlo může otáčet v různých úhlech. Jsou však dražší než úhlové a pistolové jednotky a jsou také méně výkonné. Pro domácnost nejsou příliš relevantní a často plně vyhovuje běžný pistolový model. Co dalšího však stojí za volbou akumulátorového elektrického šroubováku pro vaši domácnost??

Točivý moment

Krouticí moment (KM) je síla, kterou zařízení zašroubuje samořezný šroub. Čím vyšší je krouticí moment, tím snadněji pronikne spojovací prvek tvrdým materiálem. Věnujte pozornost točivým momentům šroubováků, které jsou rozděleny do tří skupin:

Přístroje s nízkým krouticím momentem jsou vhodné výhradně pro práci se sádrokartonem. Pro montáž nábytku je nejlepší použít šroubovák s krouticím momentem v rozsahu 30-70 Nm. Pokud však musíte pravidelně pracovat s tvrdými materiály, určitě hledáte stroj s větším točivým momentem.

Rázový nebo bezpříklepový šroubovák?

Příklepový utahovák není totéž co příklepová vrtačka. Zde se rázy vytvářejí ve formě pulzů, které trysku trhaně otáčejí. Rázový režim je určen pro šroubování velkých spojovacích prvků do materiálů s vysokou hustotou. Pomáhá také při vrtání malých otvorů do betonu pomocí funkce kladiva.

Při zachování ostatních podmínek mohou modely bicích nástrojů stát mnohem více než přístroje bez bicích nástrojů. Pokud tedy nemáte v plánu vrtat do zdiva nebo vrážet dlouhé šrouby do kanadského javoru (pátého nejtvrdšího dřeva na světě), pak je správnou volbou model bez příklepu.

Funkce a vlastnosti šroubováku

Jak vybrat správný akumulátorový elektrický šroubovák pro další funkce? Vše závisí na typu práce, kterou vykonáváte. To jsou vlastnosti, které chcete mít u kvalitního elektrického šroubováku pro svou domácnost:

 • Reverzní. Funkce určená k vyšroubování spojovacího materiálu. Člověk by si myslel, že tuto funkci by měly mít úplně všechny elektrické šroubováky. Všimli jsme si však, že některá čínská zařízení „neweyme“ umožňují pouze zašroubovat šroub, ale vůbec ne vyšroubovat. Při nákupu věnujte pozornost této skutečnosti.
 • Podsvícení. Podsvícení zlepšuje viditelnost šroubovaného spojovacího prvku (nebo otvoru). Zvláště užitečné při práci v tmavých (nebo špatně osvětlených) místnostech a na těžko přístupných místech.
 • Řízení točivého momentu. Jedna z nejužitečnějších funkcí šroubováku, protože umožňuje nastavit sílu otáčení na určitý materiál. Například pro šroubování do tvrdého dřeva je vhodnější vyšší krouticí moment, ale pro vyšroubování rezavých šroubů je vhodnější nižší krouticí moment, aby nedošlo k porušení drážky. Pokud opravujete domácí spotřebiče a často musíte pracovat se starými šrouby, potřebujete stroj s nastavitelným krouticím momentem.
 • Nastavení rychlosti. Zatímco točivý moment lze nastavit ve 20 až 25 polohách, jednotka může mít maximálně 2 až 3 rychlosti. Nastavení otáček je pro šroubováky důležité při vrtání do různých materiálů. Například vysoké otáčky jsou vhodné pro měkké materiály a nízké otáčky pro tvrdé materiály. Pokud však musíte často vrtat, měli byste zvážit robustní akumulátorovou vrtačku.
 • Zámek na klíček. Tento konstrukční prvek šroubováků se často používá při vrtání. Pokud vrtáte do obrobku několikrát za sebou, je vhodné toto tlačítko stisknout, abyste nemuseli neustále držet stisknuté tlačítko Start. Obvykle se montují na těžké a výkonné stroje, u kterých se předpokládá časté vrtání. Pokud již máte doma vrtačku, nepotřebujete šroubovák.
 • Motorová brzda. Po vypnutí napájení může motor ještě nějakou dobu otáčet sklíčidlem. Tato funkce vypne motor téměř okamžitě, takže nemusíte zařízení pozastavovat a čekat, až se sklíčidlo zastaví.
 • Ochrana motoru. Ochrana motoru vypne motor v případě přehřátí (což je u šroubováku výjimečně vzácný jev) nebo pokud se vrták zasekne v otvoru.
 • Bezkartáčový motor. Bezkartáčové motory mají vyšší účinnost a v porovnání s kolektorovým motorem současně nejiskří. Bezkartáčové motory se obvykle montují do výkonných zařízení s vysokým točivým momentem. Ale samozřejmě mají značné náklady.

A jakou baterii vybrat pro elektrický šroubovák?? Vysvětlení nezabere mnoho času. lithium-iontová baterie je nejlepší volbou. Nemá „paměťový efekt“, má dobrou kapacitu (v závislosti na modelu) a je odolnější než nikl-kadmium. Stojí za zmínku, že lithium-iontové baterie se nyní nacházejí v 99 % všech elektrických šroubováků.

READ  Jak je uspořádán elektrický vyžínač pro trávu

Jsou to výkonná zařízení. Náklady se pohybují v širokém rozmezí v závislosti na modelu.

elektrický, šroubovák, vybrat, práci

DIOLD DEA-14LI-07

Elektrický šroubovák DEOLD DEA-14LI-07

DOLD DEA-14LI-07. model pro renovaci a dokončovací práce. Pomocí něj můžete snadno vrtat otvory do nosných konstrukcí, šroubovat, šroubovat a šroubovat. podsvícení, které účinně osvětluje pracovní plochy. Rychloupínací sklíčidlo vytváří podmínky pro snadnou a rychlou výměnu příslušenství. Dobíjecí lithium-iontová baterie.

 • dvoustupňová převodovka;
 • pár baterií;
 • pogumovaná rukojeť pro bezpečné uchopení
 • Nastavení otáček;
 • praktický kufřík na nářadí;
 • reverzace.

Makita DF347DWEX8

Elektrický šroubovák Makita DF347DWEX8

Inovativní model pro domácí nebo profesionální použití. Počet otáček za minutu při střední rychlosti. 1400. Všestranný nástroj, inteligentní funkce.

 • práce s kovem a dřevem;
 • snadné nastavení krouticího momentu;
 • rychloupínací sklíčidlo;
 • robustní plastové pouzdro s pogumovanými vložkami.

PATRIOT BR 141Li 2018

Elektrický šroubovák PATRIOT BR 141Li 2018

elektrický, šroubovák, vybrat, práci

Akumulátorová vrtačka/šroubovák vhodný pro práci se spojovacím materiálem, vrtání. Lze zvolit až 18 různých režimů. Jednoduché ovládání, chytře navržené funkce.

 • dostupnost reverzace;
 • Rychloupínací sklíčidlo s možností aretace vřetena, snadná výměna nástroje;
 • pogumovaná rukojeť;
 • hodinové účtování;
 • pár baterií je součástí balení;
 • žádný paměťový efekt.

AEG BS 14G3 Li-202C

Elektrický šroubovák AEG BS 14G3 Li-202C

Akumulátorová vrtačka s kompaktními rozměry, vhodná pro mnoho aplikací. Stroj se používá v různých prostředích, včetně stísněných prostor. Maximální hodnota točivého momentu 36 Nm.

 • Dostupnost indikátoru úrovně nabití;
 • osvětlený pracovní prostor;
 • Krouticí moment se nastavuje ve 24 polohách;
 • rychloupínací sklíčidlo.

Jak používat elektrický šroubovák v domácnosti

Elektrický šroubovák je správně popsán jako ruční elektrické nářadí a pneumatické nářadí s nastavitelnými funkcemi.

Tento nástroj se v domácnosti používá mnoha různými způsoby. Díky svému designu nabízí obrovské možnosti a doma bude nepostradatelný. se používá elektrický šroubovák:

 • pro montáž nábytku;
 • vrtání otvorů;
 • zašroubování upevňovacích prvků;
 • instalace napínaných stropů nebo latí;
 • Čištění povrchů, instalatérské práce. Pro realizaci této aplikace je třeba nahradit nástavec toaletní štětkou nebo kartáčem. Výsledkem je všestranné čisticí zařízení;
 • míchání. V kulinářském umění lze mixér snadno nahradit elektrickým šroubovákem. Za tímto účelem vložte metličku nebo lžíci a stiskněte tlačítko Start, nepoužívejte přístroj na plný výkon;
 • navíjení drátů;
 • broušení nožů. Na rotující část elektrického šroubováku je nalepen brusný papír ve tvaru kruhu. Po ostření přístroj vždy vyčistěte.

Možnosti použití stroje nejsou nijak omezeny. Ti vynalézavější ho používají při zahradničení, loupání zeleniny, rybaření, jako lodní motor nebo jako vrták do ledu při vrtání skrz led. Jediným omezením je představivost nositele.

Princip fungování

Všechny rázové utahováky fungují podobně. Elektromotor se pomocí elektřiny roztočí a přenáší energii na trysku ve sklíčidle. Vrtejte, šroubujte a odšroubovávejte spojovací prvky pomocí trysky.

Abyste mohli začít pracovat, musíte

 • Vyjměte jej z pouzdra, zkontrolujte, zda není poškozený, popraskaný.
 • Zkontrolujte nabití akumulátoru v elektrickém šroubováku a připojte jej k elektrické síti.
 • Nechte stroj běžet naprázdno a zkontrolujte, zda se závity bitu a spojovacího prvku shodují.
 • V závislosti na druhu prováděné práce je třeba na stupnici na spotřebiči nastavit příslušný režim.
 • Začínáme.

Všimněte si! Krouticí vrták elektrického šroubováku musí vstupovat do povrchu pod úhlem 90 stupňů, aby bylo dosaženo rovnoměrného zatížení a čistých otvorů.

Design

Vzhled elektrického šroubováku se v závislosti na modelu liší jen velmi málo. Konstrukce se skládá z následujících prvků:

Uvnitř pláště elektrického šroubováku se skrývají součástky:

 • Elektromechanický převodník;
 • palubní deska;
 • Zařízení, které uchovává a uvolňuje elektrický náboj;
 • Mechanismus, který mění točivý moment a výkon;
 • spojka.

Používání stroje ženami

Ženy mohou snadno ovládat elektrický šroubovák stejně dobře jako muži. Před zahájením práce si přečtěte návod k obsluze.

Důležité! Nástroj vyžaduje použití fyzické síly, takže jej musíte držet pevně a nepolevit v ostražitosti.

elektrický, šroubovák, vybrat, práci

Při výběru elektrického šroubováku je pro ženské pohlaví důležitá hmotnost a kompaktnost stroje.

Stručně řečeno, hlavní věc

Při výběru elektrického šroubováku napájeného ze sítě je třeba zvážit několik věcí:

 • Výkon motoru.
 • Točivý moment.
 • Reverzní napájení.
 • Maximální rychlost a možnost nastavení.
 • Tvar a rozměry pouzdra.
 • Typ sklíčidla.
 • Rozsah funkcí.

Modely připojitelné do zásuvky na 220 V jsou výkonnější, kompaktnější, lehčí, levnější a na rozdíl od svých bateriových protějšků umožňují pracovat venku v chladu. Do hodnocení síťových šroubováků se dostaly následující případy. Interskol D-11/540T, Energomash DU-21500, Zubr DSh-M1-400, Sturm! ID2145P, Kress 500 BS, Makita FS4300 570 a SPARKY BUR2 350E.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS