Řezání hliníkového profilu pod úhlem 45 stupňů

Jak řezat hliníkový profil! Přehled nástrojů pro řezání hliníkových profilů

Hliník je jedním z nejvyhledávanějších kovů a používá se v mnoha průmyslových odvětvích. Tato obliba je způsobena vynikajícími fyzikálními vlastnostmi materiálu.

 • nízká hmotnost;
 • vysoký stupeň tažnosti, dobrá tepelná kapacita a elektrická vodivost;
 • odolnost vůči nepříznivým vlivům atmosférických podmínek, včetně vysoké vlhkosti. Kov nepodléhá korozi.

Průmyslové aplikace zahrnují především slitiny hliníku s hořčíkem, niklem, železem, manganem a mědí. Jsou vyrobeny z:

Při výrobě je nutné tyto položky rozřezat a rozměrově přizpůsobit. Laserová technologie je nejúspěšnější metodou řezání hliníku. spočívá v teple vysoce koncentrovaného paprsku. Zvyšuje teplotu pouze v malé oblasti obrobku (sochoru). Řezání laserem nepřináší žádný odpad a dokonalé hrany.

Řezání válcovaného hliníku.

Řezáme válcované hliníkové slitiny všech tříd ve všech stavech dodávky a tloušťkách. Řežeme materiál, vyrábíme otvory, zkosení atd. д. Při obrábění zohledňujeme zvláštní vlastnosti hliníkových slitin: jejich plasticitu, nízký bod tání a chemickou aktivitu při zvýšených teplotách. Přesné a rychlé zpracování je zaručeno.

Hliníkové desky.

Hliníkové desky podle GOST 17232-99 mají tloušťku 11-200 mm. Hliníkové polotovary těchto rozměrů lze efektivně zpracovávat pomocí řezání plazmou a vodním paprskem. Tyto procesy produkují rovnoměrné, nezpracované kusy s minimálním odpadem a vynikající produktivitou. Vysoká tepelná vodivost hliníku usnadňuje chlazení tepelně ovlivněné zóny u plných předvalků.

Hliníkový plech.

Hliníkové plechy o tloušťce nejvýše 10 mm. V tomto případě je volba způsobu obrábění určena úkolem, který před řemeslníkem stojí:

 • snadné řezání malých tlouštěk je možné pomocí gilotiny;
 • Automatizované procesy řezání vodním paprskem, laserem nebo plazmou jsou vhodné zejména pro sériovou výrobu výrobků s vysokými nároky na přesnost řezaného povrchu;
 • Metody popsané v předchozím odstavci umožňují vytvářet složité obrysy.

Chlazení materiálu pomocí tepelných metod řezání zabraňuje deformaci nebo tavení výrobku.

Hliníková kola.

Válcové předvalky mohou dosahovat průměru 300 mm podle GOST 21488-97. Způsob řezání kruhů se volí podle jejich tloušťky. Malé předvalky se řežou převážně mechanickými řeznými metodami, jako jsou kotoučové nebo pásové pily.

Hliníkové tyče.

Tyče mají podobný tvar jako kružnice, ale jejich průměr průřezu je až 80 mm. Tento typ obrobků lze vyrábět mechanickým řezáním. Obrobky s povlakem se zpracovávají podle pokynů výrobce.

Přehled kompaktních zařízení

Podívejme se na nejoblíbenější kompaktní stroje na řezání hliníkových profilů.

Elektrické skládačky

K řezání hliníkových profilů je možné použít také elektrickou přímočarou pilu. Jedná se o velmi šikovný, kompaktní nástroj, který má v zásobě mnoho kutilů.

Než se pustíte do práce, je vhodné se ujistit, že máte správnou pilu pro kovový obrobek. Dřevěné nože snadno řežou i hliník, ale kvalita řezu nebude nejlepší. Samotný proces řezání začíná na zadní straně a poté se postupně řežou boční hrany.

Silné stránky skládaček.

 • V porovnání s ručním nářadím se elektrické ruční nářadí používá mnohem snadněji.
 • kvalita řezu provedeného elektrickou skládačkou se může blížit dokonalosti. Nezůstávají žádné otřepy, zkosené hrany ani jiné možné vady.
 • Práci lze provést v krátkém čase.
 • Při správném výběru vhodného pilového kotouče jej lze použít opakovaně.
 • Přímočará pila je mnohem levnější než jiná podobná zařízení na řezání hliníkových profilů.
READ  Bosch axt Rapid 2000 se nezapne

Neexistuje příliš mnoho závažných nevýhod. Řemeslník však musí zajistit, aby obrobek držel na místě co nejpevněji a nejjistěji. V opačném případě by mohlo dojít k jeho narušení skládačkou během řezání.

Plazmové řezací stroje, laserové řezací stroje, frézky

Plazmové a laserové stroje jsou ideální, pokud chcete řezat kov co nejrychleji a nejefektivněji. Tyto varianty však nejsou vhodné pro domácí použití. Plazmový a laserový řezací stroj je zařazen do kategorie profesionálních zařízení. Takovou techniku je možné najít v různých velkých podnicích.

Tyto stroje mají následující pozitivní vlastnosti:

 • řezání hliníku laserem nebo plazmovým řezacím strojem trvá jen několik minut;
 • řemeslník musí pouze nastavit profesionální vybavení, ostatní práci odvede stroj;
 • kvalita řezu s tímto zařízením bude nejvyšší.
 • vysoké náklady na toto špičkové vybavení;
 • takový stroj není možné používat doma nebo v garáži;
 • laserové a plazmové stroje jsou při provozu velmi hlučné.

Měli bychom také hovořit o moderních frézkách. Takové zařízení musí být vždy správně nastaveno obsluhou pro práci s hliníkem. Důvodem tohoto požadavku je vysoká měkkost a tvárnost materiálu

Stejně důležité je nastavení nízkých otáček frézky (5 000 až 9 000 za minutu). Předtím je třeba na řezanou oblast kápnout malou kapku parafínu

řezání, profilu, úhlem, stupňů

Posuv obrobku musí být co nejšetrnější, jinak by mohlo dojít k poškození frézy stroje. Výhody a nevýhody frézky jsou podobné jako u laseru a plazmové frézy, ale kvalita zpracování dílů se ukazuje být o něco nižší.

K řezání kovů se často používají různé typy pil. Seznamte se s vlastnostmi nejoblíbenějších modelů.

Kotoučová pila. Ekvivalent ručního nářadí, ale s větším výkonem. Pomocí kotoučové pily můžete provádět podélné, příčné nebo zkosené řezy (např. 45 nebo 90 stupňů). Moderní technologie dokáže zabránit přehřátí vypnutím ve správný okamžik. Nezničitelný, spolehlivý a praktický, manévrovatelný, zkracuje pracovní dobu.

řezání, profilu, úhlem, stupňů
 • Disk. Mnoho modelů kotoučových pil je schopno řezat velmi velké obrobky. Samotný nástroj může mít poměrně malé rozměry. S kotoučovou pilou je možné provádět úhlové řezy. Nejvyšší přesnost v této aplikaci. Je pravda, že pila se speciálním kotoučem ve své konstrukci stojí pěkný peníz.
 • pokosová pila. V mnoha ohledech se podobá kotoučové pile. Lze řezat podélně, rovně, šikmo. Obrobek lze pevně upnout do speciálních svorek. Dlouhé hliníkové profily lze řezat pokosovou pilou.

Požadavky na proces

Řezání hliníkových profilů musí splňovat řadu předpokladů:

 • Je třeba co nejpřesněji dodržet lineární rozměry;
 • Povrchy po řezání by měly být co nejčistší;
 • v případě potřeby lze řez provést pod správným úhlem;
 • rychlost operace by měla být co nejvyšší.

Automatizované nastavení stroje umožňuje řezat kov mechanicky co nejrychleji a nejpřesněji. Údaje o počtu dílů, jejich délce a délce surového materiálu se načítají do softwaru, který optimalizuje a řídí řezání.

Řezací stroje jsou automaticky řízené a vybavené měřicími přístroji: dosahují požadované pevnosti. Řídicí jednotky vypočítají požadované parametry řezu v závislosti na typu profilu (klikací profily, profily pro natahování bannerů, koncové zvýraznění, lightboxy atd.). Stroje používané profesionály umožňují vysoce přesné prostorové řezy.

Typy profilů

Celkem lze rozlišit několik základních typů:

 • Hliník pro tradiční krabičky LED. Jeho hlavním použitím jsou lightboxy s pevnou čelní plochou. Díky různým rozměrům a tloušťkám, jakož i odolnosti vůči korozi a mechanickému namáhání je vhodný pro výrobu exteriérových i interiérových světelných panelů. Slouží jako základ krabice, je seříznutá pod úhlem 90° a sestavená se zaoblenými plastovými rohy. Pro rám je vhodnější použít hliníkovou trubku.
 • Hliník pro boxy s odnímatelným obložením. Odnímatelná lišta instalovaná na jedné nebo více stranách lightboxu výrazně zjednodušuje instalaci a údržbu lightboxu, protože umožňuje rychlé odstranění čelní desky a výměnu obrazu nebo zvýrazňovacích prvků. V tomto případě je seříznut pod úhlem 45° a sestaven pomocí vnitřních hliníkových rohů, které jsou připevněny samořeznými šrouby.
 • Click-profil s odnímatelnými kryty. Své jméno získala díky speciálnímu zvuku „kliknutí“, který vydává při otevření víka pro změnu obrazu. Takový profil je prefabrikován pod úhlem 45° a sestaven pomocí vnitřních rohů. Skládá se ze základny, ke které je připojen uzavírací prvek. Upevnění je zajištěno pružinami z nerezové oceli. Tyto profily se používají například při výrobě panelů Framelight.
 • Profil Quadro. Hlavní možnost použití. výroba textilních světelných boxů. Systém QUATRO je jako stavebnice z plastových profilů různých šířek, stejně jako sada obdélníkových a zaoblených spojovacích konzol. S jeho pomocí může LED box sestavit za 1-2 hodiny i člověk bez speciálních dovedností a nástrojů. Obojí je však pro výrobu kvalitního výrobku žádoucí. Spojovací prvky zajišťují dostatečnou pevnost konstrukce a další zesílení nosného rámu je nutné pouze u větších skříní.
READ  Výměna baterií niklu kadmia v elektrickém šroubováku

Služba řezání profilů pro osvětlení je zřídka poptávána izolovaně od výrobního cyklu a všechny společnosti zabývající se výrobou světelných boxů provádějí řezání samy. Existují však nepředvídatelné situace, kdy si ji musíte objednat „bokem“. A pokud si z nějakých důvodů nemůžete profil vyříznout sami, zavolejte nám, uděláme vše pro to, abychom vám pomohli.

Trasování hliníku

Frézování hliníku umožňuje všechny tvary, včetně šroubovitých povrchů.

Frézka musí být nastavena speciálně pro hliník. ne pro jiný kov.

Tyto požadavky jsou z velké části způsobeny plasticitou hliníku, protože i při CNC frézování hliníku hrozí riziko vzniku vad na povrchu kovu, zejména při upevňování.

Přesto je CNC frézování hliníku nezbytné pro dosažení vysoké kvality výrobků a zvýšení produktivity.

CNC frézování plechů lze použít pro tloušťky kovů od 3 mm do 280 mm.

Kromě toho je numericky řízený stroj ideální pro reprodukci elektronických výkresů.

Řezání hliníkových profilů ručním nářadím

Všechny techniky řezání se dělí do dvou skupin:

 • S ručním a kompaktním elektrickým nářadím.
 • Použití průmyslových nástrojů (viz kapitola o pracovních nástrojích).

do první skupiny patří řezání profilů pomocí nástrojů, jako jsou např

Podívejme se podrobněji na vlastnosti jednotlivých metod.

Pila na kov.

Ne každý má pokosovou pilu, často budete muset použít něco méně složitého. do kategorie jednoduchých pil patří pila na kov, kterou lze použít k řezání tenkých hliníkových profilů a hliníkových plechů. Pracovní postup: začněte od okraje, přejděte k zadní straně a řezte boky.

 • nástroj je lehký;
 • snadná manipulace;
 • levné;
 • stejně efektivní jako elektrická skládačka.
 • nízká řezná rychlost;
 • nelze vyloučit deformaci profilu;
 • Přesnost nelze zaručit, protože obrobek musí být upnut.

Doporučené články o obrábění kovů

Kovové nůžky.

Další velmi jednoduchý nástroj, práce s ním je ještě jednodušší než s pilkou na železo: je třeba nakreslit čáru a podél ní řezat kov.

 • Řezání s ní není tak pomalé jako s pilkou na železo;
 • nástroj je levný;
 • zkušený řemeslník s dobrými nůžkami může dosáhnout dobrých výsledků.
 • je snadné přehlédnout značení na okrajích obrobku a řez bude křivý, je také možné obrobek ohnout nebo dokonce zničit;
 • Abyste mohli řezat hliníkový profil přesně podle značení, musíte si to před zahájením řezání nacvičit na odpadovém materiálu.

Skládačka.

Vždy používejte nůž určený na kov. Pilou na dřevo lze řezat i hliníkový profil, ale výsledek práce rozhodně není uspokojivý. Doporučuje se řezat nejprve zadní stranu a pak zvlášť boky.

 • S elektrickým nářadím se pracuje snadněji než s ručním nářadím;
 • dosažení dokonalé kvality řezu: žádné zkosení nebo otřepy
 • řezání je mnohem rychlejší;
 • správně zvolený nůž lze používat opakovaně;
 • je nejlevnější elektrické nářadí v této skupině.
 • obrobek musí být pevně upnutý (jinak se v průběhu práce „ohýbá“).
READ  Jak vyříznout 45° řez na dřevěné liště

Úhlová bruska.

úhlová bruska je nástroj, který dokáže mnoho věcí. Skvělé pro řezání hliníkových profilů. řezné kotouče samozřejmě nejsou brusné kotouče, ale řezné kotouče. Výběr nástrojů s malou tloušťkou pro snížení ztrát kovu. Nezapomeňte si chránit oči a pokožku před jiskrami.

 • rychlé řezání s vynikající kvalitou řezu;
 • úhlová bruska je relativně levná;
 • řemeslník musí vynaložit minimální úsilí;
 • nástroj na řezání hliníku vydrží velmi dlouho.
 • je možné spálení obrobku;
 • Pro nezkušeného řemeslníka je velmi obtížné provést čistý řez;
 • pro dosažení vysoké přesnosti řezu je lepší úhlovou brusku upevnit do speciálního stojanu, který se prodává samostatně a není vždy k dispozici v obchodech (pokud není k dispozici, může pomoci svěrák).

Kotoučová pila.

Provádí stejnou práci jako ruční pila, ale výkonem ji překonává.

 • Řezání podélně, příčně a pod úhlem;
 • možnost začít řezat profily z obou stran;
 • pila pípá nebo se automaticky vypne, pokud je přehřátá (moderní pily)
 • je k dispozici volba rychlosti.
 • kovové disky jsou odolné;
 • rychlost provozu;
 • manévrovatelnost;
 • K dispozici je řezání hliníkových profilů pod úhlem až 45 stupňů;
 • z hlediska nákladů se kotoučová pila blíží nástrčné pile pro řezání hliníku.
 • Výkonné modely pil jsou objemné a těžké, což ztěžuje práci
 • Nákup kotoučové pily na řezání hliníkových profilů je opodstatněný pouze v případě velkého objemu práce;
 • .

Kotoučová pila.

Vezměme si jako příklad stolní pilu Yilmaz KY 305. Stroj na řezání hliníkových profilů s malými průřezy a tenkými stěnami. lze použít v malé dílně nebo v dílně. Ve všech případech je nutná účast obsluhy.

Stroj je vybaven mechanickou přídržnou svorkou pro upevnění obrobku. lze zvolit pevný úhel řezu (15°, 22,5°, 30° nebo 45° na obě strany). Lze také nastavit libovolný úhel až do 45° (vlevo).

 • stroj řeže větší obrobky než kotoučová pila (až 130×65 mm);
 • Pracuje rychle a s vysokou přesností;
 • je možné řezat pod předem stanoveným úhlem;
 • nástroje pro řezání profilů (kotouč 300 mm).
 • vysoká ;
 • stroj je poměrně velký a těžký.
 • pokosová pila.

Konstrukce je podobná výše popsaným pilám. Liší se tím, že je vybaven brusným pilovým kotoučem namísto celokovového kotouče. Je to nejlepší pila pro řezání hliníkových profilů v malých (neprůmyslových) množstvích. Má následující funkce

řezání, profilu, úhlem, stupňů
 • řeže hliníkový profil příčně, podélně a zkoseně;
 • konstrukce umožňuje, aby se obsluha obešla bez jakékoli fyzické námahy, pouze s jemným uchopením rukojeti;
 • obrobek je pevně upnutý;
 • lze řezat dlouhé profily;
 • existují modely, které jsou cenově srovnatelné, ale funkčností převyšují podobné kotoučové pily.

Řezání mozaiky pod úhlem 45 stupňů

Jak vidět (řezat, ořezávat) mozaiku pod úhlem 45 stupňů pomocí brusky?

Všechny možnosti mytí mozaiky pod úhlem 45 stupňů naleznete v tomto článku.

Podrobnosti o ručním nářadí a vybavení používaném k řezání hliníkových profilů naleznete v tomto produktu.

Tenký hliníkový plech se snadno řeže, protože k tomu je vhodný téměř každý nástroj. Jak je to například s úhlem velikosti nebo nevhodným kanálem?? Tento materiál podrobněji popisuje ruční nářadí a zařízení používané pro řezání hliníkových profilů. Práci komplikuje řada faktorů, ale přesto můžete obrobek rovnoměrně rozdělit.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS