Řezání tvrzeného skla v domácích podmínkách

Jak doma řezat tvrzené sklo. Jak řezat tvrzené sklo

Výrobky ze skla se ve všech dobách těšily velké oblibě: fresky, nádobí a mnoho dalších věcí vytvořených ze střípků tohoto materiálu vždy ohromovalo svou elegancí a hladkostí linií. Při pohledu na tuto nádheru se zdá, že k jejímu vytvoření je třeba být skutečným profesionálem, který má bohaté zkušenosti s prací se sklem a spoustu potřebných nástrojů, ale obyčejný „smrtelník“ se tuto složitou vědu nikdy nenaučí. Ve skutečnosti není vše tak smutné, jak se na první pohled zdá, a získat znalosti o tom, jak brousit sklo v domácích podmínkách, může každý.

Tvrzené sklo je nejběžnější tabulové sklo (teplota kalení a temperace při běžné výrobě skla se shodují a jsou rovny přibližně 660 o C), které se velmi rychle ochlazuje pomocí foukání (studeného vzduchu) na obou stranách hotové tabule. Tvrdnutí (proces) nastává v důsledku velmi rychlého ochlazení. Tvrzené sklo je mechanicky velmi pevné, odolné vůči vysokým teplotám a velmi bezpečné (v případě rozbití se rozpadne na velké množství malých a nepříliš ostrých kousků, které člověku příliš neublíží).

Tvrzené sklo se používá jako vitrína.

Lidé v bývalém Sovětském svazu znají toto sklo, které je známé jako stalinské sklo. Důvodem je, že po takovém ochlazení vzniká v krystalové mřížce takového skla zbytkové tlakové napětí. Díky svým třem pozitivním vlastnostem se toto sklo hojně používá ve stavebnictví, v nádobí, ve vitrínách supermarketů a v různých sociálních zařízeních (školy, univerzity, nemocnice atd.).д.), při výrobě automobilů a jiných strojů.

Hlavní nevýhodou tohoto materiálu je jeho náchylnost k mechanickým nárazům na koncích. I při mírném nárazu na okraj fólie se sklo rozbije na hromadu malých střepů, takže je celá fólie nepoužitelná. Nicméně i tato nevýhoda našla své uplatnění v domácnosti. používá se, pokud chcete vytvořit efekt „rozbitého skla“ (v designu nábytku nebo nádobí).

Nejčastěji se jedná o stoly nebo zásuvky s rozbitým sklem.

READ  Jak umýt laminát pod 45 stupňů

Tohoto efektu se dosáhne použitím tří listů najednou: horní je celý, prostřední je přetržený a spodní je celý.

řezání, tvrzeného, skla, domácích

Výrobci těchto skleněných tabulí nedoporučují (a někteří dokonce zakazují) řezání takového skla v domácích podmínkách, protože existuje vysoká pravděpodobnost poškození tabulí. Jak se tedy v domácnosti brousí tvrzené sklo??

Vlastnosti tvrzeného skla

Než začneme pracovat s tvrzeným sklem, musíme si nejprve uvědomit jeho základní vlastnosti. Patří mezi ně:

 • Struktura se vyznačuje vysokou mechanickou pevností. Lze je proto použít k zasklení balkonů a lodžií.
 • Díky své pevnosti a tvrdosti je vhodný pro výrobu nábytku a další aplikace.
 • Proces kalení probíhá ve speciální peci, aby se běžné sklo zkvalitnilo. Médium se zahřeje na teplotu 670 °C.
 • Index tepelné odolnosti se výrazně zvyšuje. Tvrzené sklo se často používá při výrobě různých spotřebičů, které jsou provozovány při zvýšených teplotách. Hodnota tvrdosti zůstává po zahřátí nezměněna.

Studie ukazují, že tvrzené sklo je 7krát pevnější než tvrzené sklo.

Proto je obtížné materiál poškodit a mechanicky opracovat.

Přípravná fáze

Při zvažování způsobu řezání tvrzeného skla je třeba vzít v úvahu následující přípravnou fázi. Pečlivá příprava zajišťuje vysokou kvalitu. Při řezání tvrzeného skla v domácnosti zohledněte následující informace:

 • Při výrobě materiálu vznikají oblasti s vnitřním pnutím. Rychlé ohřívání a ochlazování způsobuje redistribuci těchto oblastí. Sklo je uvnitř tvárnější než zvenku.
 • Obrobek musí být při obrábění pevně upnut. K tomu lze použít různé nástroje.
 • Povrch tvrzeného skla nesmí být znečištěn. Příkladem jsou oleje nebo barvy, které mohou výrazně snížit kvalitu obrábění.

Obecně lze říci, že příprava na práci je poměrně jednoduchá. Bez speciálního nářadí a vybavení však není možné řezat.

Použití nůžek

Nepříliš silné sklo lze stříhat nůžkami. Nejprve je třeba na sklo udělat značky. Jak brousit sklo touto metodou? Ponořte ji do teplé vody a nakrájejte na kousky požadované velikosti. Pokud nic nevytéká nebo se materiál začne drolit, znamená to, že máte tvrzené sklo (zvláštnosti řezání jsou uvedeny níže). K rozřezání velkého kusu bude potřeba vana nebo velká nádrž s vodou.

READ  Jak zaostřit disk na kruhovém

K tomu použijte nůžky, kterými šablonu označíte a oddělíte nepotřebné části. Tato metoda je vhodná pro plechy o tloušťce do 3 mm a umožňuje vyřezávat tvary s rovnými konturami. Pro usnadnění práce si z kartonu vyrobte šablonu, která se přilepí na obrobek. Uvědomte si, že pod větší vrstvou vody bude materiál poddajnější.

Přípravný krok

Při zvažování způsobu řezání tvrzeného skla je třeba vzít v úvahu následující přípravnou fázi. Pečlivá příprava zajišťuje dobrou kvalitu. Řezání tvrzeného skla v domácích podmínkách se provádí s ohledem na následující informace:

 • Při výrobě materiálu vznikají oblasti vnitřního pnutí. Při rychlém zahřátí a ochlazení se tyto oblasti přerozdělují. Uvnitř je sklo v porovnání s vnější vrstvou viskóznější.
 • Obrobek musí být během obrábění pevně podepřen. K tomuto účelu lze použít širokou škálu zařízení.
 • Povrch broušeného skla nesmí být znečištěn. Příkladem může být olej nebo barva, které mohou výrazně snížit kvalitu řezu.

Obecně lze říci, že příprava na práci je poměrně jednoduchá. Bez speciálního nářadí a vybavení však není možné řezat.

Laserové řezací zařízení na výstavě

Veletrh World of Glass nabízí širokou škálu různých typů laserových řezacích zařízení. V halách Expocentra se prezentují jen ti nejosvědčenější výrobci ze všech koutů země. Vynikající kvalita a férové ceny překvapí všechny hosty a návštěvníky akce.

Pohodlné a logické uspořádání pavilonů pomůže najít správný výrobek nebo zařízení bez sebemenší námahy. Na této výstavě mají navíc všichni návštěvníci možnost klást dotazy a objasnit si všechny charakteristiky.

Mir Stekla také nabízí jedinečnou příležitost seznámit se s novými produkty a inovacemi. Mnoho návštěvníků najde nové obchodní partnery a naváže obchodní kontakty.

Na stěnách Expocentra najdete vše, co potřebujete, a při prohlídce vystavených produktů se budete cítit pohodlně a uvolněně.

Zpracování tvrzeného sklaZrcadlové matování

Správné nástroje

Jak již bylo uvedeno, tvrzené sklo lze řezat pouze pomocí speciálního vybavení a nástrojů. Je to následující:

 • Speciální pec na kalení skla.
 • Termostat.
 • Rohový kus.
 • Značka povrchu pro označení povrchu.
 • Kámen na broušení.
 • Speciální řezačka na sklo.
 • kotouč o průměru 6 mm, vyrobený ze dřeva.
 • Brýle určené k ochraně očí. Při řezání se mohou tvořit třísky, které odlétávají z řezné zóny.
READ  Tryska na vrtačku pro řezání listů

Tvrzené sklo lze vyřezávat pomocí speciálního zařízení, aby se dosáhlo přesných rozměrů a vysoce kvalitních řezaných hran.

řezání, tvrzeného, skla, domácích

Bezprašné řezání betonu

Na stavbách a při renovaci v domácnostech je často nutné řezat beton úhlovou bruskou. Zejména při instalaci skryté elektroinstalace je tento velmi prašný postup nezbytný. K tomu je nástroj vybaven pevnými nebo segmentovými nástroji s diamantovými kotouči

v různých průměrech. Velikost kotoučů závisí na použitém modelu elektrického nářadí a požadované hloubce řezu.

řezání, tvrzeného, skla, domácích

Chcete-li řezat nevyztužené betonové bloky malých rozměrů bez prachu nebo vytvořit dlátový či kolíkový spoj, postupujte takto

 • Tužkou nebo značkovacím perem obkreslete čáry podél pracovní plochy;
 • Označená plocha s okolím se navlhčí vodou pomocí postřikovače nebo kartáče (i hadrem) a poté se pravidelně navlhčuje vodou brázda, která se má sekat;
 • odřízněte betonový kotouč a v pravidelných intervalech ho ochlazujte vodou.

Řezání betonu výše popsanou mokrou metodou zcela neodstraní prach. K tomu je nutné neustálé zavlažování.

K řezání betonu bez tvorby prachu používají někteří řemeslníci speciální provizorní kryt

řezání, tvrzeného, skla, domácích

, která je prakticky vzduchotěsná. Odsávání prachu se provádí připojeným vysavačem.

Cihly, sklo, beton, dřevo, překližka a další materiály by měly být řezány pomocí osobní ochranné prostředky

Brýle, protiprachová maska nebo respirátor, sluchátka. Oblečení a obuv by také měly být vhodné.

Používaná úhlová bruska musí být v dobrém technickém stavu. K řezání používejte vysoce kvalitní řezné kotouče bez vad. Před zahájením práce zkontrolujte kotouče a samotné elektrické nářadí. řezání by se mělo provádět v pohodlné a stabilní poloze těla.

Při práci nepožívejte drogy ani alkohol. Důležitá je také vaše celková pohoda. vždy mějte úhlovou brusku pod kontrolou, jinak byste se mohli vážně zranit. Čím výkonnější je elektrické nářadí, tím opatrněji a obezřetněji byste s ním měli zacházet.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS