Řezání vnitřního rohu stropní základové desky na truhlářské frézce

Jak řezat stropní podstavec v rozích se skládačkou a bez ní

Když někdo poprvé připravuje rohy stropního soklu k montáži, nejčastěji musí zkazit více než jeden metr materiálu. Bohužel ani zakoupená pila není vždy užitečná, když jsou stěny v místnosti spojeny pod libovolným úhlem, nikoliv pod pravým.

Tip: Místo pily, která je součástí příčného řezu, je lepší použít běžnou pilu na kov. Řez je přesnější a rovnoměrnější, což je při tomto procesu velmi důležité.

Co je stropní lišta

Stropní sokl, známý také jako lišta, je plochý dekorativní prvek, který se používá k zakrytí vad ve spárách mezi stěnou a stropem. Používá se zpravidla při vkládání jednoho z přilehlých povrchů s tapetou, i když existují možnosti designu s bagetou, když stěny a strop malované.

Funkce

Stropní lišta má dvě hlavní funkce:

 • dekorativní. Z různých typů lišt si vždy můžete vybrat variantu, kdy se lišta stane samostatným prvkem dekorace stěny, jakýmsi „vrcholem“, který jí dodá stylový a často jedinečný vzhled;
 • estetické. Při lepení stěn nebo stropu není vždy možné krásně navrhnout linku pro připojení trimru k přilehlému povrchu. Lišta a přechod od stěny ke stropu je kompletní: krásný a elegantní.

Z čeho je vyroben?

První stropní lišty byly vyrobeny ze sádry. Jeho rozmanité části byly odlévány do speciálně připravených forem, které vytvářely složité reliéfy a různé velikosti. Sádrové bagety se odlévají dodnes. Kvůli vysoké ceně výrobku, jeho velké hmotnosti a křehkosti (obtížně se instaluje) se však od něj v bytech a soukromých domech prakticky upouští. Proto se sádrové bagety odlévají především v malých sériích pro restaurátorské práce nebo luxusní chaty. Pro obytné prostory se používají jiné materiály.

Pěnový polystyren (někdy mylně označovaný jako polystyren). Nízkonákladová varianta polystyrenových baget. Mezi výhody patří:

 • rychlé a snadné nastavení;
 • pružnost. umožňuje lepení materiálu na nerovné stěny;
 • nízká hmotnost. drží téměř každé lepidlo
 • široký výběr, který vám umožní sladit model s designem vašeho pokoje;
 • Lze malovat akrylovými barvami (v případě potřeby obnovit bílou barvou).

Existují také nevýhody, které nejsou pro materiál s nízkou cenou nepřijatelné:

 • je velmi křehká. po nešťastných pohybech praská, nedá se opravit a poškrábe se. V takových případech je třeba poškozená místa odstranit a nalepit zbytek lišty;
 • po zatuhnutí lepidla jej nelze odstranit. rozpadá se.

polyuretan. materiál má moderní a krásný vzhled. je pružný a ohebný, ale velmi pevný a nesmí být vystaven vlhkosti. Ideální pro konvexní nebo konkávní stěny.

Polyvinylchlorid (PVC). Plastová lišta má mnoho výhod, které oslovují spotřebitele:

 • Nejnižší cena v nabídce;
 • snadná instalace;
 • odolnost proti vlhkosti;
 • odolnost vůči vyhoření;
 • elasticita. nelze přichytit na zaoblené stěny, ale uspokojivě zakrývá nedokonalosti povrchu;
 • výrobci začali vyrábět spojovací rohy, což eliminuje problém obtížného ořezávání materiálu pro spoje v rozích.
 • materiál časem ztrácí svůj reprezentativní vzhled. žloutne;
 • při menších nárazech vznikají promáčkliny;
 • plast aktivně přitahuje prach. má vysokou elektrostatickou odolnost.
READ  Jak řezat díru pod výstupem v zástěře

guma. Měkký a pružný materiál se používá především jako doplněk podhledu. uzavírá mezeru mezi látkou a stěnou.

extrudovaný polystyren. Pevný a pružný materiál se používá především na nestandardních površích. Pozitivní je, že:

 • přijatelná cena výrobku;
 • široký sortiment, který vám umožní vybrat si potřebný typ bagety, který se hodí do interiéru;
 • měkké hrany
 • Možnost lakování.
 • Povrch se snadno poškodí ostrými předměty;
 • Některé druhy lepidel rozpouštějí materiál, proto je třeba věnovat výběru lepidla zvýšenou pozornost.

Dřevo. Dřevěné obrysy jsou z hlediska elegance a efektu srovnatelné se sádrokartonem. Na rozdíl od nich jsou však robustnější a spolehlivější. Oceňováno za:

 • Vysoké náklady;
 • Přísné požadavky na teplotu a vlhkost: prudké výkyvy teploty nebo vysoká vlhkost mohou způsobit výraznou deformaci;
 • obtížné upevnění na stěnu: bez lepidla, pouze samořeznými šrouby (samořeznými hmoždinkami na betonové nebo cihlové stěny) nebo kombinací samořezných šroubů a lepidla.

Typy rohů

V závislosti na typu rohových a soklových lišt se rozlišují vnitřní, vnější a nevenkovní lišty.

Vnitřní roh, jinými slovy roh místnosti menší než 180°, obvykle 90°. Při ořezávání vnitřního rohu spodní část stropního soklu vždy přečnívá přes horní část. Nejdříve je třeba změřit úhel mezi stěnami. Pokud je standardní a rovná se 90°, je třeba lišty oříznout na úhel 45°. Bageta, která je přilepená na pravé straně, by měla být oříznuta vlevo a levý proužek. vpravo.

Vnější roh nebo vnější roh je méně častý, je to více než 180 °, obvykle kolem 270 °. Při práci s těmito úhly je to přesně naopak. Okraj lišty, který bude přitisknutý ke stropu, musí být větší než okraj pod ním.

Neobvyklé rohy. Tím se nejčastěji myslí rohy se stupněm větším nebo menším, než je standard 90° a 270°, a také různá zaoblení. Ořezávání se v tomto případě provádí od oka nebo označením na místě. Čtvercové rohy jsou sestaveny z několika malých kusů dřeva, které jsou na sebe postupně nasazeny.

Všechny tři metody, které jsem popsal, fungují, výběr závisí na tom, jaké máte nástroje a jaké jsou vaše schopnosti. Pokud máte po zhlédnutí videa stále otázky, vítejte v komentářích, mohu vám pomoci.

Pokud si nejste jisti svými schopnostmi, existují spoje pro podlahové i stropní lišty, které vám umožní obejít se bez ořezávání.

Zásady a pravidla pro práci se zařízením

Pro mnoho majitelů bytů nebo domů, kteří provádějí opravy vlastními silami, je novinkou, že existují speciální zařízení pro řezání rohů v lištách. Proto si nejsou jisti, jak používat svorku pro základní desku.

Princip použití zařízení je velmi jednoduchý. Vezme se lišta a připevní se ve spárovce naproti drážce 45 o ve stejné poloze, v jaké bude přilepena ke stěně. Měla by vyčnívat 1-2 cm za okraj plochy, ve které bude roh řezán, což umožní získat rovný okraj bez třísek. Obrobek se upíná pomocí šroubových svorek, nebo pokud nejsou k dispozici, upíná se k základně přípravku ručně. Zde je malý trik: řezání je pohodlnější, pokud je pila na straně, kde se pracuje (drážky v nástroji to umožňují).

READ  Jak odstranit kryt baterie BOSCH

Znalost práce nezaručuje přesný a krásný spoj v rozích bagety. Měli byste také znát základní pravidla řezání stropní lišty pomocí truhlářské frézky.

 • Řezací nástavec musí být vhodný pro materiál piliny. Pěnu je nejlepší řezat nožem s vyměnitelným ostřím. Plast. nožem, pilkou na kov nebo úhlovou bruskou s řezným kotoučem s diamantovým ostřím. Na dřevěné lišty je nejlepší pila s jemnými zuby.
 • Bagety s reliéfem nebo vzorem musí být zarovnány podle výkresu.
 • Aby se předešlo chybám při určování směru řezu, je třeba si předem tužkou označit linii ořezu, kterou bude pila sledovat. Zde není nutná zvláštní přesnost: hlavní je správně určit zvolený směr.
 • Řezání zahajte až poté, co zkontrolujete, zda je lišta správně nainstalována a bezpečně upevněna v nářadí.

Nyní se musíte podrobně naučit, jak vyříznout roh stropní lišty.

Pomocí pily s diagonálním řezem

Lišta s úhlem 45 stupňů se mnohem lépe řeže pomocí truhlářské frézky. Nemusíte hádat, stačí, když budete pracovat na náhodě. Všechny svahy jsou již na šabloně zřetelně vyznačeny. Mimochodem, můžete si ho vyrobit i sami. Zde jsou pokyny pro jednoduchou šablonu na jedno použití.

Vnitřní rohy

Před řezáním stropního podstavce v rozích změřte délku a označte ji. Vložte lištu do drážky tak, jak ji nyní upevníte.

Upněte ji na vzdálenější stranu šablony a přidržujte ji levou rukou. Najděte štěrbinu odpovědnou za 45 začátek řezání. Stejným způsobem uřízněte i druhou příčku, ale nyní ji držte pravou rukou a použijte druhý zářez na stejné straně spojovacího prvku.

Nyní můžete spojit stropní lištu v rozích. Stěny mohou být propadlé a roh nebude rovný. Poté jednoduše odstraňte přebytečný materiál hrubým smirkovým plátnem nebo stavební frézou.

To je vše, nyní víte, jak správně vyříznout lištu do vnitřních rohů.

Začněte řezat od vnějšího okraje výlisku. Vytahovací pila zlomí hranu a otřepy nelze odstranit.

Vnější řezy

Mezi pilováním stropní lišty ve vnějších a vnitřních rozích není velký rozdíl. Polohu lišty měňte pouze podle obrázku.

Když nemáte truhláře

Jak vyříznout roh lišty, pokud nemáte truhlářskou frézu?? V zásadě je to možné, ale přesnost bude narušena.

Označení stropu

Než začnete řezat rohy stropních lišt, označte si stěnu.

Jako šablonu použijte lištu tak, aby značka průsečíku byla přesně uprostřed.

Ořízněte rohy

A tak nastal čas vyříznout lištu. Přiložte lištu na stěnu a zarovnejte ji s označením. Na ni dopadá kolmá linie trimru. to je průsečík. Odtud nakreslete čáru do protějšího rohu lišty.

READ  Přídavná pila na řezání dřeva

Stačí pouze seříznout roh lišt. Stejný postup zopakujte u druhé latě.

Výhodou této metody je, že téměř není nutné spojovat stropní lišty v rozích. I když sklon není dokonalý, bod bude přesně tam, kde chcete řezat.

Překryvy

Obecně se nemusíte vůbec obtěžovat s hledáním rohů. Je zcela přijatelné koupit lišty.

Rohy pěnových stropních lišt se lepí ve spáře se stěnou.

Po stranách mají rovné roviny, na které se musí přilepit stropní lišta, a není třeba vyřezávat žádný roh. Je pravda, že nejsou vhodné pro všechny vzory a v obchodech se špatně shánějí.

Vlastnosti obložení dřevěných stropů

Dřevěné lišty pro stropy se často nazývají bagety, podobně jako lišty pro rámy obrazů. Může být hladký nebo reliéfní, s více či méně složitými řezbami.

Tvrdý materiál (zejména dub, jasan, exotické dřeviny) lze samozřejmě řezat pouze pilou na železo nebo kotoučovou pilou, přičemž druhá možnost je výhodnější. poskytuje rovnoměrnější linii řezu, méně „sekaných“ dřevěných vláken. K řezání je lepší použít pilu.

Důležité: po nakrájení bagety je třeba hrany oříznout smirkovým papírem (brousit), dokud nevznikne hladká rovná plocha s rovnými hranami.

Je zajímavé, že v některých stylech interiérového vybavení (loft, rustikální) lze místo bagety použít lano: vypadá velmi originálně a výrazně zjednodušuje maskování spár mezi stěnami a stropem. Stejným provazem lze úspěšně vyzdobit spáry mezi kmeny, které slouží jako těsnění mezer.

Pro složité stropní konstrukce se používají dřevěné lišty. zakřivené lišty s daným profilem. U nestandardních geometrií se výlisky ohýbají ručně, dokud se nedosáhne požadovaného tvaru křivky.

V tomto případě je řezání rohu stropní lišty vlastníma rukama velmi obtížné, je lepší svěřit provádění všech prací profesionálům.

Jak správně řezat lištu. Důležité informace

Rozměry potřebné k oříznutí lišty ke stropu je třeba provést zvláštním způsobem. Pro určení a označení vnitřního rohu změřte délku od samotného rohu. Při označování vnějšího rohu si uvědomte, že lišta bude vyčnívat do místnosti ve vzdálenosti odpovídající její šířce.

Nedoporučuje se připevňovat lišty dříve, než je vyzkoušeno jejich přesné umístění a než je vyříznuta pultová lišta. Montáž a upevnění nezačínejte, dokud nejsou obě styčné lišty v rohu dokonale zarovnané. Pokud pracujete s polyuretanovými nebo dřevěnými lištami, můžete nedokonalosti a chyby opravit pilníkem nebo pilníčkem. K montáži pěnového výrobku použijte ostrý nůž.

Pokud po dokončení lišt zůstane byť jen malá mezera, nezoufejte. lze ji snadno vyplnit jednoduchou výplňovou hmotou. Přesné a úhledné oříznutí stropního soklu není tak obtížné. Abyste si však osvojili alespoň malou zručnost, zkuste si to předem nacvičit na malých obrobcích.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS