Jak brousit kámen v domácích podmínkách

Jak řezat přírodní kámen. Výběr technologie

V době oceli, skla, betonu a kompozitních materiálů se zdá být absurdní mluvit o použití přírodního kamene v průmyslovém nebo jiném měřítku. Tržní realita však tyto předpoklady snadno vyvrací. Věčná touha člověka po kráse a dlouhověkosti, kterou příroda štědře obdařila přírodní kameny, nejen zachovala, ale také výrazně zvýšila poptávku po materiálech a výrobcích z nich.

Dnes, kdy nákup žuly, mramoru, onyxu a dalších materiálů není obtížné, kvalita jejich zpracování. Výroba oblíbených výrobků, jako jsou kuchyňské pracovní desky, parapety, schodišťové stupně, jejichž základem je deska z leštěné žuly, vyžaduje použití moderní technologie řezání a zpracování kamene.

Z hlediska výkonu

Při výběru úhlové brusky je třeba v první řadě zvážit její výkon. Důležité je uvědomit si, že neplatí pravidlo „větší je lepší“. Vyšší výkon vede k vyšší ceně a hmotnosti úhlové brusky. Před výběrem úhlové brusky je proto třeba určit vhodný průměr řezného kotouče.

kámen

Т.к. Při práci s kamenem se používají těžké kovové kotouče, správnou volbou je úhlová bruska s malou výkonovou rezervou. Například pro průměr 230 mm je vhodná úhlová bruska s výkonem až 2500 W.

řezání vodním paprskem

Tato metoda řeže kamennou desku velmi tenkým vysokotlakým proudem vody. Do kapaliny se přidává jemný brusný prášek pro účinnější řezání. Tato technologie je vylepšením dnes již zastaralé metody hydraulického řezání, která nepoužívá abrazivní prášek. Stroje pro řezání abrazivním vodním paprskem mohou být buď ruční, nebo řízené CNC, přičemž ty druhé jsou schopny vyrobit jakýkoli tvar řezu s velmi vysokou přesností. Výhodou tohoto způsobu řezání je, že při řezání desky dochází k menšímu množství třísek a prasklin. Mineralizace se dosahuje tím, že se kámen během řezání nezahřívá, protože jej vodní paprsek ochlazuje. Nevýhodou této technologie jsou vysoké náklady na zařízení a vysoké náklady na spotřební materiál, tj. přívodní trysky pro směs a jemný brusný prášek. Řezné rychlosti jsou u zařízení pro řezání vodním paprskem rovněž velmi nízké.

Při této technologii se proud inertních plynů přivádí přes elektrický oblouk, čímž vzniká plazma, která při kontaktu s kamenem velmi účinně a přesně řeže kámen. Desky a velké desky lze rychle rozřezat na menší kusy, což umožňuje provést velké množství práce v krátkém čase. Plazmová řezací zařízení nezabírají mnoho místa, a proto jsou vhodná pro menší dílny. Při této metodě řezání nevzniká téměř žádný prach ani odpad. Nevýhodou této technologie je omezená maximální tloušťka řezaného materiálu. Plazmové řezání je technologicky velmi složité, proto je třeba najmout vysoce kvalifikované pracovníky pro práci s plazmovými hořáky. Musíte je také vybavit ochrannými prostředky proti UV záření, protože práce s plazmovým hořákem bez nich může poškodit zdraví zaměstnanců.

Vlastnosti řezání kamene v domácnosti

Mezi různými stavebními materiály je stále ceněn zejména přírodní kámen. Důvodem je jeho jedinečný vzhled, šetrnost k životnímu prostředí, trvanlivost a pevnost. Přírodní kameny jsou však často beztvaré a masivní, a proto vyžadují opracování. S malými dovednostmi a znalostmi je možné provádět řezání doma.

Pokud se rozhodnete řezat kámen sami, musíte se na práci předem připravit. Proto musí být ošetření prováděno v oddělené, dobře větrané místnosti (vždy odsávacího typu) se stálým přívodem vody. Tento přípravek snižuje množství vdechovaného kamenného prachu, který vzniká při řezání, a také ochlazuje nástroj.

kámen

V závislosti na typu mohou mít kameny měkkou nebo tvrdou strukturu. Při prvním použití postačí nástroj používaný k opracování kovů. Pro hrubé řezání však potřebujete úhlovou brusku vybavenou speciálním kotoučovým břitem.

READ  Jak ručně řezat rohy na liště

Elektrická úhlová bruska má nejvyšší výkon, zatímco modely poháněné benzinem nabízejí nejvyšší výkon. Kromě toho se úhlové brusky vyrábějí ve dvou variantách

stacionární. skládající se z rámu, motoru, převodovky a řezacího prvku. častěji používaný pro profesionální řezání;

Ruční. mobilní a manévrovatelný, pro domácí účely.

Pily na kámen jsou vybaveny speciálním kotoučem s diamantovým povlakem. Při výběru modelu je důležité si uvědomit, že vyšší otáčky způsobí rychlé zahřátí nástroje a snížení kvality diamantu. V důsledku toho bude nutné vyměňovat hlavu dvakrát častěji.

Pokud se kámen bude leštit, doporučuje se předem připravit epoxidovou pryskyřici a další látky.

 • litinové desky používané při abrazivním tryskání;
 • speciální stroje s elektromechanickým pohonem;
 • Zásobník na vodu a podpěra pro usazování kamenů jsou vyrobeny z cínu.

Potřebujete také speciální hadici pro přívod vody (o průměru cca 0,5 cm a délce 1,5 cm), ke které můžete připojit gumovou hadici napojenou na vodovodní síť.

Příprava na provoz a vlastní proces

K povrchu žlabu jsou připevněny čtyři perforované úhelníky (spodní je připevňují k rámu, horní ke stolu). Abyste minimalizovali rozstřikování vody během obrábění, musíte desku nejprve zajistit plechem o rozměrech 1 x 10 cm.

 • umístěte pánev, aniž byste ji zajistili na základní desce;
 • pomocí matic připevněte řezací kotouč o průměru 10 cm na osu;
 • připevněte stůl na koryto;
 • vycentrujte kolo a přišroubujte zásobník;
 • Připojte vodu a zkontrolujte, zda je celý mechanismus funkční.

Abyste úhlovou bruskou řezali kámen přesně a neztráceli čas broušením, je vhodné nejen držet kámen ve vodorovné poloze, ale také si předem označit linii ořezu fixem. Usnadnění zpracování tvrdých kamenů pomocí diamantové drátové řezačky.

K dispozici je také speciální pila na řezání kamene, která je moderním nástrojem hojně využívaným ve stavebnictví. Podle principu činnosti lze takové nářadí rozdělit na ruční, dieselové, elektrické. A podle použití. pro průmyslové, stavební a šperkařské aplikace.

Ruční modely jsou ideální pro domácí použití, snadno se ovládají a jejich cena je velmi příznivá.

Tyto nuance je třeba vzít v úvahu při zahájení práce:

Rozhodněte se, jakou tloušťku kamene je třeba řezat. Umožňuje zvolit správnou techniku.

Není třeba šetřit na spotřebním materiálu (diamantové obleky). I přes svou pevnost patří kámen k choulostivým materiálům a při zpracování dikalu na železo nebo beton dochází k odlamování a praskání.

Při stříhání doporučujeme neprořezávat linii zastřihovače až do konce (ponechat hřeben). Poté obrobek otočte a pokračujte v práci na stejném místě.

Vždy používejte chladicí kapalinu, která zabraňuje nejen selhání nástroje, ale také zčernání materiálu. Pouze kotouče s laserem svařenými segmenty nebo pilové kotouče typu turbo by měly být používány „za sucha“.

Při výběru nožů se rozhodněte, zda požadujete dobrý řezný výkon nebo přesný řez. Tímto způsobem lze pomocí pevných kotoučů dosáhnout přesného řezu. A při použití segmentových se dosáhne rychlosti práce, ale velkého počtu třísek.

Dekorativní kámen se často používá v interiérech, ale vzhledově se od přírodního kamene příliš neliší. Stejné nářadí je vhodné i pro práci s betonem (úhlová bruska). Pokud potřebujete udělat otvor, budete potřebovat šroubovák, elektrický šroubovák nebo vrtačku.

Někdy se kámen musí spíše štípat než řezat, aby se dosáhlo nepravidelného tvaru. V závislosti na technice existuje několik způsobů: štípání, štěpení, lámání, podřezávání. S tímto obtížným úkolem vám pomůže kladivo, kladivo, dláto, klíny, elektrické nářadí

Další tipy a bezpečnostní opatření

Při práci s jakýmkoli materiálem je vždy důležité myslet na své zdraví a minimalizovat možné negativní účinky. I když pracujete na malých obrobcích a používáte pouze několik nástrojů, nesmíte zanedbávat bezpečnost. Abyste snížili riziko, dodržujte následující body

 • Vždy noste ochranné brýle. Při práci s kladivem a dlátem se odlamují třísky, které mohou poranit oční bulvu.
 • Používejte obličejovou masku nebo respirátor. Zárubně mohou obsahovat azbest, který je pro tělo škodlivý.
 • Chraňte si ruce rukavicemi, abyste se vyhnuli puchýřům a odřeninám. Materiál je často drsný s ostrými výstupky.
 • Nástroj musí být pevný a ostrý. To usnadňuje vyřezávání a snižuje riziko zranění způsobeného zlomením nástroje při práci.
READ  Jak ostříhat řetěz na hromadu stihl

Naučit se tesat do kamene není snadné. Trpělivost a píle jsou v tomto koníčku nejlepšími spojenci. Pro usnadnění práce existuje několik jednoduchých tipů, a to:

 • Kámen pravidelně zvlhčujte. Pomůže snížit prašnost.
 • Kupte si pytel s plnidlem nebo pískem. Dobře se hodí i jako podpěra pro větší obrobky. Výrobek můžete snadno otáčet podle potřeby.
 • Připravte si náčrtek. Než začnete svůj výtvor vyřezávat, přeneste ho na papír. To usnadňuje představit si konečný výsledek.
 • Použití pastelky místo písařského pera.

Fyzikální vlastnosti dekorativního kamene

V interiérovém designu se používají čtyři různé druhy umělého kamene:

Dekorativní kámen na bázi cementu a sádry má nekomplikovaný výrobní proces. Není obtížné jej postavit na staveništi nebo v malé řemeslnické dílně. Je redukován na smíchání připravených složek, smíchání s vodou a nalití do forem s následným sušením. Přidáním vhodných barviv se dosáhne požadovaných barev materiálu. Dekorativní kámen z cementu je odolný proti vlhkosti, trvanlivý a neovlivnitelný vlhkostí.

Pokračováním uvedených výhod je relativní nevýhoda. měrná hmotnost, která se blíží příslušnému parametru přírodních dokončovacích materiálů. Používá se na vnější práce: obložení stěn domu kamenem, obklady cest, drobné architektonické formy a plastiky. Dekorativní kámen ze sádry má ve srovnání s cementem menší hmotnost, lépe se montuje na stěny domu, ale nemá vysokou trvanlivost a odolnost proti vodě. Pro použití v interiéru.

Porcelánová keramika a akrylátový kámen jsou materiály, které lze vyrábět pouze ve velkých továrnách. Zavedení odpovídajících procesů vyžaduje složité a nákladné stroje, kvalifikovaný personál, velké zásoby surovin, a tedy dobře organizovaný systém prodeje hotových výrobků. Výhodou pro uživatele je relativně zaručená kvalita výrobku. Velcí výrobci musí přísně kontrolovat dodržování norem GOST a specifikací.

Přestože porcelánová kamenina neobsahuje přírodní žulovou žulu, je přírodní žule velmi podobná. Vyrobeno z homogenizovaného, t. е. Materiál se skládá z homogenní směsi sypkého jílu, šamotu (kaolinu), písku, živce, pegmatitu a vody. Materiál se formuje a tvaruje pomocí polosuchého lisování a následného vypalování. Teplota výpalu 1200-1300 °C. Používá se hlavně tam, kde by byl vhodný přírodní kámen.

Akrylátový kámen je vzhledově podobný mramoru, někdy, podle rozhodnutí designéra, malachitu. Minerální plniva. regranulát z výroby mramoru nebo žuly, barviva a akrylové pryskyřice. Po smíchání složek jsou možné dva kroky zpracování: vytlačování nebo lisování. První metoda je produktivnější. Druhý. historicky zvládnutý dříve. je jednodušší ve vybavení a umožňuje přijímat prakticky jakýkoli tvar výrobku, nejen výlisky.

Akrylátový kámen se často používá v kuchyňském vybavení na pracovní desky. příklad extruze. a v koupelnách. na vany. to je již odlitek.

Kamenné řezné nástroje

Z hlediska tvrdosti lze dekorativní kameny rozdělit do dvou skupin: tvrdší, jako je porcelánová kamenina a cementový kámen, a méně tvrdé, jako je akrylátový kámen a sádrový kámen. Při dokončovacích pracích na staveništi se k jejich řezání používají dva typy nástrojů.

kámen

Dekorační kámen vysoké tvrdosti se brousí rychle rotujícím kotoučem na úhlové brusce, v běžné řeči nazývané „úhlová bruska“. Existují dva typy kotoučů: brusné kotouče vyztužené jemnou vnitřní síťovinou a kovové kotouče s diamantovým povlakem. Diamantové kotouče jsou z hlediska trvanlivosti výrazně lepší než brusné kotouče. Umožňují rychlejší práci a delší výměnu nože. Jsou podstatně dražší.

Sádrové a akrylátové imitace dekoračních kamenů jsou výrazně měkčí. Proto je lze řezat pilkou s jemnými zuby. Pilový kotouč lze instalovat do pily na kov. Produktivnějším nástrojem je elektrická skládačka. Pilník musí mít také jemné zuby, aby bylo zajištěno odstranění tenké vrstvy materiálu při jednom průchodu. Malá tloušťka odstraňované vrstvy snižuje zatížení řezného nástroje, zlepšuje řez a zvyšuje produktivitu práce.

Tyto kameny lze také řezat úhlovou bruskou, ale sádra je velmi prašná. Kromě toho je sádrový kámen křehký, a proto jej lze podobně jako sklo rozbít rozbitím hlubokého důlku na správném místě. Jako nástroj se v tomto případě používají podomácku vyrobené štípačky s ostrým hákovitým koncem. Otázka „Jaký řez??“ umožňuje několik odpovědí. Odpovědi poskytuje tesař na pracovišti na základě převažujících podmínek a osobních zkušeností.

kámen

Výběr nástroje pro řezání kamene

Výběr úhlové brusky by měl vycházet ze způsobu zpracování kamene. Nejčastější mylná představa, podložená solidními teoretickými znalostmi o tvrdosti materiálů (např. Mohsova stupnice tvrdosti), se omezuje na následující zprůměrované hodnoty: mramor 3.5 jednotek, železo. 4 jednotky a žula. 6 jednotek.5, což naznačuje možnost pořízení jednotlivých prací na kameni nejrozpočtovějšího modelu. Motivace je jednoduchá. pokud je určen pro zpracování kovů, zvládne i mramor (a pokud se vypracujete, žula neodolá). Ale „Čína beze jména“, která vydrží několik let „domácí“ práce se železem při řezání kamene, velmi rychle chátrá. Problémy se začnou objevovat hned po prvním použití nástroje. Když oběžné kolo (zodpovědné za nucené chlazení motoru) nasává kamenný prach spolu se vzduchem. Z této situace existuje jediné východisko. musíte nakupovat u renomovaného výrobce.

READ  Jak řezat bagetu pro strie stropy

vstupní úroveň

Modely 9925D a 9125 od společnosti KEN jsou optimální pro neprofesionální práci s kamenem. Jejich potenciál pro náročné pracovní podmínky je dán kvalitou jejich ochrany proti prachu (realizované pomocí silné izolace prvků motoru a použitím uzavřených ložisek).

rozdíl umožňuje zvolit relativně levný nástroj pro zamýšlené použití a pracovní zátěž:

 • ve spotřebě energie (9925D. 1240 W; 9125. 860 W);
 • rozdíly ve tvaru (9925D. zadní rukojeť s neuzamykatelným držadlem; 9125. kratší délka a obvod, tlačítko spouštění je umístěno blíže k reduktoru, v zapnuté poloze je uzamčeno),

cenově dostupné, v případě těchto modelů díky jejich jednoduché konstrukci a absenci pomocných elektronických systémů.

Střední

Výkonné stroje je třeba vybírat pro příležitostné intenzivní použití, kde se na daný úkol vztahují specifické časové požadavky. V této kategorii je tradičně více modelů:

A všechny mají určité rozdíly, pokud jde o funkčnost a ochranu. Díky tomu si můžete vybrat nejvhodnější model podle svých potřeb.

Profesionální úhlové brusky na řezání žuly a mramoru

Technické možnosti „manuálních“ modelů střední třídy umožňují jejich použití pro čistě profesionální účely, což přispívá:

 • rychloupínání s bezklíčovým uzamykáním (zkracuje dobu potřebnou k přípravě nářadí pro bezpečnou práci při výměně spotřebního materiálu a pracovní polohy)
 • praktická bezpečnostní pojistka proti náhodnému spuštění (v kombinaci s páčkou, která zablokuje tlačítko při jeho stisknutí);
 • samočinné vypínání kartáčů s rychlým přístupem (zabraňuje poškození kotvy, když jsou kartáče maximálně vyčerpané; pro jejich výměnu není třeba rozebírat tělo nástroje);
 • elektronické systémy, které zajišťují pozvolný rozběh a stabilní otáčky při změnách zatížení.

GISON GPW 215 je bezkonkurenční profesionální dvouruční stroj na mokré řezání.

Všechny druhy strojů mohou řezat přírodní kámen s nejmenšími tolerancemi a nejlepšími možnými výsledky. Relativně levná kolejnicová fréza H3 (CHD) patří mezi cenově nejvýhodnější stroje s možností přívodu vody do řezného prostoru.

Vlastnosti a výhody diamantového řezného kamene

Jednou z nejběžnějších a nejúčinnějších metod řezání je řezání diamantem. Jsou s ním prováděny dokonale rovné řezy. Diamantové řezné kotouče mohou snadno řezat nejtvrdší kameny, jako je žula.

Druhá metoda je vhodnější, protože prach vznikající při řezání je odplavován kapalnou látkou ve formě vody. Proto se nešíří vzduchem a není pro lidský organismus škodlivý.

Kotouč na řezání kamene plní funkci řezání materiálu. Má speciální oblasti, které jsou vybroušené diamantem. Existují dva typy diamantových kotoučů. První přístup zahrnuje pouze pokrytí povrchu hrotu diamantem, zatímco druhý přístup je zaměřen na celý povrch.

Diamantové řezání znamená postupné broušení kamene, které zabraňuje jeho lámání nebo praskání.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS