Jak doma řezat cementotřískové desky

Jak řezat cementotřískové desky

Nejvhodnějším nástrojem pro řezání cementotřískových desek je přenosná kotoučová pila. Desky je vhodné řezat kotoučovou pilou z následujících důvodů:

 • Pilový kotouč má patku, která bezpečně drží nástroj na zemi a zabraňuje vzniku třísek;
 • Většina modelů má konektor pro vysavač;
 • bezpečnostní kryt zabraňuje zranění;
 • vodítko umožňuje přesný a rovný řez;
 • nástroj se vyznačuje svou produktivitou.

Výkon pily se volí podle množství práce, kterou je třeba vykonat.

Je třeba zakoupit pilový kotouč pro práci s kamenem nebo betonem. Brusný nástroj se zuby z tvrdokovu má přednost.

Kotoučová pila pracuje podobně jako úhlová bruska.

Elektrická skládačka

Vhodné pro řezání cementotřískových desek o tloušťce 10 nebo 12 mm. Pro řezání cementotřískových desek nebo azbestocementové břidlice jsou k dispozici bimetalové pily. Používají se také vzorky s diamantovým povlakem pro řezání keramických obkladů a dlažeb.

Běžná pila na dřevo nebo kov je schopna řezat maximálně 20-30 cm, poté se zuby nástroje obrousí.

Deska se při řezání nebude tolik prášit, pokud povrch předem navlhčíte.

Abyste dosáhli hladkých hran, měla by být přímočará pila provozována při maximálních otáčkách za minutu s vypnutou pilou.

Výrobní proces

Materiál použitý k výrobě desek Cementotřískové desky lze také nazvat betonem v určitém smyslu. Jako pojivo se používá klasický cement, zatímco dřevěné hobliny slouží jako výplňový materiál. Dřevo výrazně snížilo hustotu hotového výrobku. Dřevěná vlákna navíc poskytují výztuž, takže deska odolává značným tahovým silám.

doma, řezat, cementotřískové, desky

Ve směsi cementotřískových desek se používají následující látky:

Před přípravou směsi se pro ni připraví kamenivo, které se rozemele na požadovanou velikost. Protože se cementotřísková deska skládá ze tří vrstev, dřevěné částice se prosévají a rozdělují na dvě části. jemnou a hrubou. první frakce se použije pro vnější vrstvy a druhá frakce pro střední vrstvu.

Směs je poté ošetřena různými chemickými látkami, které mají zabránit rozkladu dřeva. Takto připravená dřevní štěpka se smíchá s cementem a přidá se dostatečné množství vody.

Do směsi se přidávají speciální přísady, které urychlují tvrdnutí cementu. Pro snížení tření mezi velkými třískami a usnadnění zhutňování se při výrobě dřevotřískových desek přidává malé množství topného oleje. I-20 olej pro průmyslové účely může v některých případech nahradit.

Poté se směs nalije do speciálních forem. Pokládka se provádí ve třech vrstvách. první vrstva s jemnými hoblinami, druhá vrstva s hrubými hoblinami, třetí vrstva opět s jemnými hoblinami. Naplněné formy se zformují do hromady a vloží se do lisu za studena. Tlak v tlaku se vyvíjí až do cca 6,5 MPa. Stlačené formy jsou zajištěny speciálními zámky, které umožňují, aby zůstaly pod tlakem i po stlačení forem.

READ  Jak udělat drážku v desce s mlýnem. Kreativita bez hranic

Formy se poté zahřívají minimálně 8 hodin. Urychluje hydrataci a dobu tuhnutí portlandského cementu. Protože dřevěné částice mají dobrou pružnost, vyrovnávají smrštění cementu. Cementotřískové desky si tak zachovávají své specifické rozměry. Odlévání forem se rovněž provádí pod tlakem.

Prefabrikované díly se vyjmou a uloží na čtrnáct dní do vyrovnávacího skladu. Aby desky „dozrály“, jsou vyfukovány vzduchem o teplotě až 100 °C. Posledním výrobním krokem je řezání na velikost a broušení.

Svazek

DSP se používají především v technologiích suché výstavby. Jsou vhodné pro stavbu rámových domů, protože nevypouštějí žádné škodliviny, jsou vysoce odolné, málo hořlavé, při požáru uvolňují malé množství kouře a nešíří plameny. Díky své vysoké mechanické pevnosti zvyšují tuhost rámových konstrukcí. Díky tomu jsou rámové domy s plášti DSP bezpečnější a jistější.

Dřevotřískový cement používaný pro stavebnictví, dekorace

Aplikace DSP

Desku DSP lze použít pro následující zařízení:

 • Obytné budovy do 3 podlaží včetně.
 • Průmyslové, kancelářské budovy.
 • Hotelové komplexy.
 • Mateřské školy, školy.
 • Zdravotnická zařízení.
 • Sportovní kluby
 • Sklady, hangáry.

Nevýhoda: desky DSP mají značnou hmotnost (několikanásobně vyšší než OSB), což zvyšuje nároky na založení. Problémem se stává také velká hmotnost při zvedání do prvního patra. potřebujete pomocníky a lešení nebo zvedací zařízení (alespoň naviják). Další nevýhodou DSP je jeho nízká odolnost proti ohybovému zatížení. To omezuje jejich objem. jsou umístěny na podkladu, v místech s malým ohybovým zatížením nebo musí být instalovány vertikálně.

Dřevotřískové desky jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a vysoké vlhkosti, plísním a bakteriím a lze je použít při stavbě přístavků: přístřešků, venkovních toalet, sklepních garáží.

Pro vnitřní a vnější povrchové úpravy

Další oblastí, kde se dřevotřískové desky používají, je vyrovnávání podlah a stěn. V porovnání s jinými materiály mají desky DSP lepší zvukově izolační vlastnosti, nenapadají je plísně a jsou odolné vůči klimatickým vlivům. Proto se často používá k vytváření větraných fasád.

doma, řezat, cementotřískové, desky

Přečtěte si poměry benzínu a oleje pro křovinořezy

Příklady použití Dřevotřískové desky při stavbě a dokončování soukromých domů

Pro práci v interiéru lze DSP použít pro následující typy desek:

 • Zvukotěsné a protipožární příčky a stěny.
 • Vnitřní obklady pro všechny aplikace (bytové i nebytové, i s vysokou vlhkostí).
 • Okenní parapety
 • Hrubé podlahy.
 • Stropy.

Dobrou zprávou je, že existují brusné a brusné tmely pro dřevotřískové desky, leštěné a leštěné desky. Leštěné mají zcela hladký povrch. Pomocí nich můžete pouze opravit spáry a poté malovat, tapetovat nebo použít jiné dokončovací techniky.

Aplikace

Souhrn mnoha vynikajících vlastností dřevotřískových desek činí použití tohoto materiálu prakticky neomezeným. V jednom článku není možné uvést celý seznam možných aplikací, a proto se pokusíme možné aplikace popsat pouze ve zkratce.

Zaprvé, cementotřískové desky se hojně používají při montáži mnoha konstrukcí, jako jsou např

Za druhé se často používají při obkladačských pracích. Může být:

Kromě toho se cementotřískové desky často používají při různých renovacích, které vyžadují rychlou a kvalitní práci.

READ  Jaký olej se nalije do reduktoru sněhu

Přímočará pila je méně vhodným nástrojem pro rychlé řezy. Lze jej použít, pokud není k dispozici jiné zařízení, a pouze v případech, kdy je nutné rozhodnout, co řezat Cementotřískové desky o tloušťce 10-12 mm, max. Hmoždinky jsou vybrány speciálně pro cementotřískové desky a břidlici. Povrch lze předem navlhčit, aby se snížilo prášení.

Příprava na instalaci

Instalace desek připevněním ke kostře nebo rovnému povrchu pomocí šroubových spojovacích prvků: samořezných šroubů, vrutů, šroubů, hřebíků. Za tímto účelem předvrtejte do desek otvory, často se zahloubením pro hlavičky. Bez vrtání se obejdete pouze v případě, že jako spojovací materiál použijete šrouby se zápustnou hlavou.

Upevnění cementotřískových desek na dřevěný rám

Před upevněním latí na fasádu je nutné připravit stěny. Odstraňte slabá místa, otevřené trhliny. Pokud hmoždinka narazí na nevyztuženou vrstvu, bedna se zakymácí. Instalace tepelné izolace na stěnu a upevnění materiálu pomocí hmoždinek s velkými klobouky (houbičkami).

 • po celé ploše stěnového rámu by měly být upevněny pomocí pozinkovaného profilu nebo dřevěných lišt ošetřených olejem;

Otvory se dělají nejméně 10 mm od okraje v rozteči 45-50 cm. Připevněte cementotřískové desky tak, aby mezi nimi byla mezera přibližně 5 mm. Pro hlavy jsou vytvořeny otvory, aby mohly být skryty v těle desky.

Upevnění pro cementotřískové desky

Nejčastěji se panely připevňují k rámovým prvkům pomocí hřebíků a samořezných šroubů. Kotevní šrouby se používají k upevnění svorníků a příčníků vazníků ke stěně budovy. Šrouby mohou být kovové nebo plastové a samořezné šrouby do nich mohou být zašroubovány nebo zatlučeny. Délku volte tak, aby beton nebo cihla měly průnik 40 až 50 mm. K upevnění dalších detailů se používá jiný kovový materiál:

 • Příchytky a závěsy z upevňovacího systému sádrokartonových desek. Pomocí nich vyrovnáte dřevěné latě do roviny a zkoordinujete svislost.
 • Samořezné šrouby. Používá se při montáži pozinkovaného profilového rámu pro spojování kovových profilů pomocí závěsů. Pro dřevěné latě se používají vruty do dřeva.
 • Hmoždinka. Pomocí těchto spojovacích prvků s velkými hlavami hřebíků lze upevnit izolační materiál v rolích, jako je minerální vlna.

Používají se hřebíky s povrchem podobným šroubu. Pokud se deska po upevnění posune, může se hřebík ohnout, ale nedojde k jeho ustřižení. Zejména v případě šikmých střech s mírným sklonem. Délka kování je 2,5násobek tloušťky cementotřískové desky.

Jak doma co nejefektivněji řezat cementotřískové desky?

Trimmer Sergej Konovalov zhodnotil pět řezných nástrojů najednou a sestavil vlastní žebříček na webových stránkách Strojvelikan. Rozhodujícím kritériem výběru je účinnost. Seznam začíná nejhorším řešením pro řezání a končí tím nejlepším.

Místo : pila na dřevo pro tvrdohlavé

Pokud se nebojíte fyzické práce a objem práce není příliš velký, začněte řezat dřevotřísku ruční pilkou na dřevo. Mnoho lidí má nástroj po ruce, není potřeba napájení. Přesnost řezu můžete jasně kontrolovat bez jakýchkoli zkušeností.

Pro řezání cementotřískových desek zvolte šavlovou pilu s pilovým kotoučem s karbidovým ozubením a trojúhelníkovým výbrusem pro vysokou produktivitu. Délku 450 mm považuji za optimální. Pokud máte vysoké nároky na kvalitu řezu, doporučuji nůž se 7-8 zuby na palec.

READ  Jak doma brousit kulaté sklo

Kam jít: úhlová bruska pro sebevědomé

Není ideální pro řezání tuhých materiálů, protože nemá patku, ale je účinnější než ruční pila. Kdo si je jistý, že drží úhlovou brusku, ne bez obtíží a spousty prachu, ale bude řezat listy na stanovené rozměry. Rozhodujícím faktorem musí být kvalita řezu.

Dřevotřísku bych nejraději řezal úhlovou bruskou, na beton nebo kámen bych použil pobeditové nebo diamantové kotouče. Bezpečnější práce než s dřevěnou čepelí. Správný přístup vede k čistšímu řezu.

Místo : elektrická skládačka pro pragmatiky

Stroj kombinuje produktivitu a kvalitu řezání. Pilové kotouče umožňují snadno vytvářet tvarové výřezy s různými poloměry. Stabilní kovová základna usnadňuje práci a umožňuje ovládat čepel ve vztahu k vyznačené linii.

Vyzkoušel řezání cementotřískových desek přímočarou pilou T341HM s karbidovými hroty, která je určena pro rychlé řezání cementotřískových desek a břidlice. Čistý řez bez ztráty rychlosti. Čepel vydržela velké množství práce, aniž by se zlomila nebo ohnula, ale to závisí také na správném zacházení s nástrojem.

Pozice : Šavlová pila (elektrická pila na železo) pro moderní stroje

Není to příliš populární nástroj v arzenálu ruských řemeslníků, ale z hlediska výkonu vyhrává úhlovou brusku. Šavlová pila řeže rychle, ale nepřesně. Efektivita má svou cenu. Tenký pilový kotouč umožňuje provádět zaoblené řezy.

K řezání panelů doporučuji použít elektrickou pilu na železo se speciální pilou na cementotřískové desky a břidlici. Čepel ze slitiny karbidu je navržena tak, aby vydržela nepřetržité používání. 225 mm dlouhé ostří s hroty z karbidu wolframu zaručuje vysokou rychlost a co nejčistší řez.

doma, řezat, cementotřískové, desky

Místo : kotoučové pily jsou určeny pro spěchavce

Pokud je požadován maximální řezný výkon, je nejlepší řezat dřevotřískové desky kotoučovou pilou. Řeže panely nejen rychle, ale také přesně v přímce. Namontujte vodicí lištu, abyste dosáhli hladkého řezu. Za tímto účelem změřte vzdálenost od pilového kotouče k okraji desky a poté si vyznačte list.

Jaké pilové kotouče jsou nejvhodnější pro řezání cementotřískových desek kotoučovou pilou:

Doporučení! Pro čistý řez řezte list bez zastavení. Snažte se řezat panel jedním tahem. Ujistěte se, že napájecí kabel nepřekáží při používání nářadí.

doma, řezat, cementotřískové, desky

Řezací techniky pro řezání laminovaných dřevotřískových desek bez třísek

Řezání lze provádět na deskové pile. Ale jeho. Pokud potřebujete nařezat laminované dřevotřískové desky, abyste si mohli vyrobit několik kusů nábytku, jsou vhodnější jiné metody.

Kotoučová pila

Potřebný pilový kotouč s jemnými zuby. Dlouhé a rovné řezy se touto metodou provádějí lépe než pomocí skládačky. Na straně, kde hroty pily zasahují do panelu, nedochází k odštěpování. Pokud se objeví, je to na opačné straně, stejně jako u skládačky.

Použití vodicích lišt zvyšuje přesnost řezu. je lepší pilu připevnit ke stolu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS