Jak doma řezat sádrokartonové desky

Na co řezat sádrokarton

Technika řezání sádrokartonu se používá u všech povrchových úprav, které tento materiál používají. Skutečnost, že sádrokartonové desky mají standardní rozměry a není možné je přizpůsobit rozměrům stěny bez ořezávání, nemluvě o dokončování jakýchkoli složitějších konstrukcí.

Znalost řezání sádrokartonu může být velmi užitečná při vytváření vysokých stropů, oblouků a konstrukčních prvků se složitou geometrií. Se sádrokartonovými deskami se snadno pracuje a pokud víte, jak na to, můžete z nich vyřezat téměř jakýkoli tvar.

Struktura sádrokartonu

Struktura sádrokartonu

Sádrokartonové desky jsou klasické sádrokartonové desky „sendvič“, Skládá se ze dvou vrstev husté desky a jádra z lisované sádry s různými přísadami. Strany sádrokartonu jsou zaoblené. Konce výrobku zůstávají odkryté.

  • Sádrokarton je standardní materiál bez jakýchkoli přísad. Používá se v suchých místnostech s vysokou úrovní požární bezpečnosti a normálními teplotními a vlhkostními podmínkami.
  • Požárně odolné sádrokartonové desky jsou vhodné do místností s vysokým rizikem vzniku požáru. Jeho desky obsahují minerální vlákna a různé přísady, které zvyšují požární odolnost materiálu. Poznáte ji podle červeného kartonu. Tato varianta je vhodná pro opláštění, např. telekomunikačních zařízení.
  • Tato vodotěsná sádrokartonová deska díky protiplísňovému nátěru a voděodolné impregnaci výrazně snižuje nasákavost.п. Rozlišuje se podle nazelenalého nebo modrého odstínu lepenkového pláště.
  • GKLVO. sádrokartonové desky odolné proti ohni a vodě.
doma, řezat, sádrokartonové, desky

Řezání sádrokartonu

#1. Sádrokartonové desky se skládají ze dvou vrstev papíru, které jsou z obou stran potaženy silnou vrstvou sádry. Taková kombinace vytváří poměrně pevný stavební materiál, který je zároveň ohnivzdorný. Abyste dosáhli přesného a dokonalého řezu, stačí desku naříznout ostrým nožem a poté ji v této oblasti zlomit. Řez proveďte tak, že několikrát přejedete nožem po sádrokartonové desce shora dolů. Abyste provedli správný řez, musíte nůž vést s jistotou, bez škubání a přesně podél vyznačené linie. Při prořezávání vrstvy papíru je třeba sponku pevně držet v jedné poloze, jinak by mohl být řez nerovnoměrný.

Stejně postupujte, pokud sádrokartonovou desku neřežete na podlaze, ale opřete ji o zeď. Přidržte břidlici dole nohou a několikrát veďte nůž podél sádrokartonu shora dolů. Není nutné provádět mnoho řezů, pouze otupíte ostří nože.

Jak vidíte na obrázku, řez musí být dokonale rovný. Jinak se vám nepodaří desku rovnoměrně rozbít. Cílem je zcela proříznout papír a mírně sevřít omítku.

READ  Co vidět sádrokartonové desky doma

#2. Nyní musíte desku podél zářezu zlomit. Pokud jste postupovali správně podle předchozích kroků, měla by se sádrokartonová deska podél zářezu rozpadnout. Podržte prostěradlo nohama a jednoduše ho přeložte.

Existuje samozřejmě spousta možností, jak ji rozbít. Je obtížné vysvětlit všechny tyto postupy ve dvou větách, ale ujišťujeme vás: v praxi je to velmi snadné. Nejdůležitější je provést správný řez. Není důležité, jak ji rozbijete.

doma, řezat, sádrokartonové, desky

Pokud se vám však zdá obtížné uchopit velký list rukama, abyste jej ohnuli, přitlačte jej kolenem. Pokud si nejste jisti, zda umíte desku dobře řezat, měli byste si to nejprve vyzkoušet na odpadní desce.

#3. Po rozdělení archu odřízněte papírovou vrstvu na zadní straně sádrokartonu kancelářským nožem. Pokud jste sádrokartonovou desku správně odlomili, neměli byste mít problém s odříznutím podkladového papíru.

Ořízněte vnější stranu desky.

#4. Přiložte řezanou desku k přípravku, abyste zjistili, jak přesný je řez. Pokud je nařezaná deska příliš velká, odstraňte přebytečný materiál pomocí rašple. Nezapomeňte, že při práci s rašplí vzniká velké množství prachu. Dbejte proto na přesné označení rozměrů.

Řezání sádrokartonu vystřelovacím nožem

Okružní pila má vyměnitelné pilové listy. Existují čepele pro různé materiály a výstupek kovové části je nastavitelný mimo rukojeť. Existují podobné kancelářské modely, ale nejsou dostatečně výkonné pro práci se sádrokartonem.

K řezání sádrokartonových desek lze použít i kuchyňský nůž

Cena řezačky krabic začíná na několika stovkách dolarů. Tento nástroj je dobrou volbou při rozhodování, jak doma řezat sádrokartonové desky v přímce. Tvarové linie lze snadno vytvořit pomocí vystřelovacího nože. A je to tady:

doma, řezat, sádrokartonové, desky
  • Obkreslete sádrokartonové desky podle předem provedených značek.
  • Na jednu stranu značení přiložte ocelový profil nebo kovové pravítko. Zabraňují pohybu nože do stran při řezání.
  • Nastavte nůž na okraj značky a veďte jej tlakem přibližně 3 kg.

Nůž nesmí projít plechem. Správný způsob řezání sádrokartonových desek spočívá ve vedení nože v prohlubni zhruba půl centimetru. Zbytek se zlomí podél linie, když panel ohnete rukama.

Řez by měl být nahoře. Pro provedení řezu je třeba sádrokartonovou desku podepřít. Prostěradlo můžete položit na podlahu nebo ho opřít o židli či okraj stolu.

Řezné otvory na všech stranách

Přemýšlíte, jak řezat sádrokartonové desky, abyste vytvořili trojúhelníkový, čtvercový nebo obdélníkový otvor? Podobné řezy se provádějí pilkou na železo. Nakreslete požadovaný tvar na obě strany archu a vystřihněte jej podél čáry.

Klíčem je vyvrtat otvor v rohu otvoru. Čepel pilky na železo musí projít otvorem. Srovnejte hrany otvoru pomocí hoblíku nebo pilníku.

Tip: Řez je dokonale rovný, pokud je čepel pily kolmá k rovině sádrokartonové desky.

READ  Jak ostření nůž s elektrickým šroubovákem

Co řezat: Výběr správného nástroje

Pokud se chystáte řezat sádrokarton pravidelně nebo alespoň dostatečně často, doporučujeme jednou zakoupit profesionální nářadí a v budoucnu se netrápit improvizovanými prostředky. V každém jiném případě byste měli mít nůž na krabice. stavební, silný. nebo montážní nůž. Úřednický typ se od sebe téměř nedá odlišit, ale stavební typ je silnější. V každém případě je však řez tohoto nože takový, že je třeba následně odstranit vzniklé zubaté hrany.

Pila na kov je pro tuto operaci zcela použitelná. její čepel je tenčí než čepel pily na dřevo, takže je výhodná pro čistotu konečného výsledku.

Dalším užitečným nástrojem je elektrická skládačka. Jeho výhodou je, že nemusíte přemýšlet, jak sádrokarton řezat, protože stačí vést podél nakreslené čáry. K lemování se používají další nástroje, jako je hoblík, jehož efekt lze snadno napodobit smirkovým papírem.

Když jsme pochopili, jak řezat sádrokarton, můžeme přejít přímo ke způsobům řezání, které jsou rovněž četné a rozmanité. Podívejme se na některé z nich.

Jak řezat kotoučovou pilou

K řezání sádrokartonových desek do velkých drážek je vhodná pilka na železo. Nejdříve proveďte potřebné měření pomocí metru a tužky, poté k nakreslené čáře přiložte kovové pravítko a začněte řezat materiál samotnou hranou pravítka.

Lehkým poklepáním zaklepejte na jádro, pak desku otočte a znovu udělejte zářez do sádrokartonové desky v místě zářezu. Materiál dokončíte hoblováním, abyste vyhladili hrany.

Jak řezat pilkou na železo

Za zmínku stojí, že pilka na železo se nejčastěji používá k řezání obdélníkových výřezů. V tomto případě je třeba přeškrtnout sádrokartonovou desku z opačné strany. V jednom z rohů výkresu udělejte otvor o průměru dostatečně velkém, aby se do něj vešel pilový list. Můžete také udělat otvory na všech stranách. Po dokončení se hrany dokončí. stejně jako v předchozím případě. hoblíkem nebo pilníkem v závislosti na velikosti otvoru

Důležité: je žádoucí, aby čepel nástroje byla kolmá k rovině sádrokartonové desky. Tímto způsobem jsou hrany hladší

Řezání skládačkou

Skládačka je nástroj, který pomáhá šetřit čas a energii. Lze s ním řezat nejen rovné, ale i hladké, zakřivené linie a různé tvary. Používáte-li ho, položte list sádrokartonu na dvě stoličky tak, aby předem vytyčená ořezová linie požadovaného tvaru výřezu probíhala v mezeře mezi plochami stoliček. Řezejte plynule a pomalu, vždy podél vyznačené linie. Skládačková pila má ještě jednu významnou výhodu: minimalizuje opracování výsledných hran, protože je držena kolmo k povrchu plechu, což je pro tento výsledek klíčové. To usnadňuje speciální základní deska namontovaná ve skládačce. Jeho nevýhodou je, že vyžaduje určité náklady, ale vyplatí se. Při práci s ním se také zvedá velké množství prachu, proto byste se měli předem postarat o vybavení na ochranu očí a dýchacích cest.

READ  Elektrický šroubovák, jak si vybrat dobrý šroubovák pro práci

Co řezat profil pro sádrokartonové desky

Pro řezání profilu tohoto materiálu se používají následující nástroje:

Nepoužívejte doma úhlovou brusku, protože vytváří velké množství jisker. Mohou způsobit požár. Postačí i obyčejné nůžky na kov. Snadno řežou železo, aniž by vytvářely další třísky nebo úlomky. Po připevnění sádrokartonu nebude profil viditelný. Proto ji lze pro větší pohodlí nakrájet na malé kousky. Je důležité profil pevně připevnit ke stěně. Pak bude konstrukce pevná.

Mezi hlavní výhody volby tohoto materiálu patří jeho snadná instalace. Proto je na trhu s dekoracemi velmi žádaný. Pro vybavení interiérů je to optimální a cenově nejvýhodnější řešení. Nyní víte, jak řezat sádrokarton a jaké nástroje jsou k dispozici. Můžete si ji nainstalovat sami a změnit svůj domov k nepoznání. Bez nutnosti utrácet příliš mnoho peněz za profesionální odborníky.

Jak řezat sádrokarton nožem bez stolu

Montáž sádrokartonu zahrnuje řezání desek na kusy správné velikosti. Doma se řemeslník s takovým úkolem příliš často nesetkává, takže není rozumné kupovat profesionální elektrické pily na řezání sádrokartonu. Při práci s velkými objemy sádrokartonových desek je na prvním místě rychlost řezání, takže pro mistra, který se neustále zabývá instalací, je pořízení takového zařízení relevantní.

Ale abyste mohli vyrobit krabici pro strop nebo obloukový otvor ve vaší domácnosti, lze práci na řezání sádrokartonu provádět s běžným univerzálním nástrojem, který je k dispozici v arzenálu každého domácího mistra. Abyste pochopili, jak správně řezat sádrokartonové desky, musíte nejprve pochopit, o jaký materiál se jedná.

Chcete-li doma snadno ohýbat, řezat sádrokarton (sádrovláknité desky), a to jak v přímé linii, tak ve složité linii, musíte nejprve pochopit strukturu tohoto materiálu. Její název hovoří za vše: jedná se v podstatě o sendvič, jehož jádro tvoří křehká sádrová směs, která je z obou stran polepena lepenkou. Při řezání obrobků se využívají vlastnosti materiálu a struktury sádrokartonu:

Jádro dodává sádrokartonovým deskám tvrdost a lepenka zabraňuje jejich lámání. Pokud je vrstva lepenky poškozená, snadno se v tomto bodě rozlomí. Základním principem rychlořezání je provedení souvislého rovného řezu v kartonu a jeho následné přerušení.

doma, řezat, sádrokartonové, desky
| Denial of responsibility | Contacts |RSS