Jak doma řezat silné sklo

Domácí řezání skla: pomocí řezačky na sklo a jednoduchých nůžek

Předměty ze skla byly vždy velmi oblíbené: fresky, vitráže, nádobí a mnoho dalších věcí zhotovených z broušeného skla vždy udivovalo svou ladností a hladkostí linií. Při pohledu na tuto nádheru se zdá, že k jejímu vytvoření je zapotřebí být současným profesionálem, který má bohaté zkušenosti s prací se sklem a spoustu potřebných nástrojů, a prostý „smrtelník“ se nikdy ani za nic nenaučí tuto náročnou vědu. Ve skutečnosti není všechno tak smutné, jak se na první pohled zdá, a každý může získat znalosti o tom, jak brousit sklo doma.

doma, řezat, silné, sklo

Na tomto kroku hodně záleží a postup přípravy závisí na tom, jaké sklo jste si vybrali k broušení. Nové sklo, zakoupené speciálně pro tento účel, je dostatečně vyčištěné, nejlépe pomocí starých novin (zabrání se tak vzniku šmouh a usazování drobných žmolků). Na druhou stranu použité sklo vyžaduje více práce a mnohem více úsilí. Nejprve je třeba jej důkladně umýt pomocí speciálního čisticího prostředku na sklo. Za druhé ji odmastěte například hadříkem namočeným v parafínu a nakonec ji vysušte v místnosti, aby se na povrch nedostal prach.

doma, řezat, silné, sklo

Příprava skla zahrnuje také broušení. Jak je známo, naprosto bezodpadové výroby při práci se sklem u vás lze dosáhnout jen stěží, zejména pokud jste plánovali získat výrobek ne zcela správné geometrické podoby. Přesný výpočet však sníží možné plýtvání na minimum. V této fázi má větší smysl vyrovnat delší stranu skla s delší stranou obrobku. Vezměte prosím na vědomí, že skleněné střepy není třeba likvidovat a mohou být v budoucnu znovu použity na nové předměty.

Jak řezat sklo bez brusky na sklo

Než začneme s podrobným popisem technik řezání skla, rádi bychom připomněli bezpečnost. Vždy používejte ochranné rukavice a ochranné brýle, abyste zabránili pořezání a vniknutí malých kousků skla do očí. Dávejte pozor, abyste na sklo příliš netlačili.

Hořící vlákno

Velmi rozšířená metoda, používaná především k řezání skleněných lahví. Touto metodou lze řezat i rovné sklo, ale s drobnými rozdíly. K výrobě rovného štípaného skla potřebujete pouze kousek vlněné nitě, hořlavou kapalinu (líh, parafín atd.) a malý kousek skla.д.) a nádobu se studenou vodou.

Namočte provázek do oleje a upevněte ho ve skle podél linie řezu. Zapalte ji, počkejte, až se propálí, a ihned ji vložte do studené vody nebo ji vylijte na zahřáté místo. Hlavní je zajistit, aby sklo co nejrychleji vychladlo a rozbilo se vlivem poklesu teploty. Úspěšnost provedené práce signalizuje charakteristické „kliknutí“. Pokud sklo není prasklé, můžete to zkusit znovu.

Tato metoda řeže sklo poměrně hladce, ale ne vždy funguje u velkých skleněných tabulí. Je také náchylný k požáru a vyžaduje hasicí přístroj nebo vodní soupravu, což je nutnost.

Páječka

Velmi zajímavý, ale poměrně pomalý způsob tepelného řezání skla. Hodí se spíše k tvarovému řezání, ale bez problémů vytvoří i rovnou čáru pro vyžínač. K této operaci budete potřebovat pilník a topné těleso (pájku nebo pyramidový hořák).

doma, řezat, silné, sklo

Poté, co na skle vyznačíte čáru pro ořez budoucího řezu, vezměte pilník a udělejte s ním na samém okraji malou drážku. 1-2 mm od něj, zahřívejte místo páječkou, dokud se mezi trhlinou a drážkou nevytvoří mikrotrhlina. Poté ustupte od trhliny o stejnou vzdálenost a postupně se přesuňte k cíli. Broušení skla tímto způsobem trvá dlouho, ale můžete získat nejrůznější tvary. Chcete-li proces trochu urychlit, můžete sklo pravidelně ochlazovat přikládáním mokrého hadříku.

Nůžky ve vodě

Jednoduchý způsob směrového řezání skla. Velmi snadno se z něj vystřihují kulaté tvary, ale není ideální pro vytváření rovných linií. K tomuto stříhání potřebujete nůžky a nádobu s vodou, která slouží jako mazadlo. Maximální tloušťka skla by neměla přesáhnout 4 mm.

READ  Jak řezat kabelový kanál pod úhlem. Izolační nářadí

Proces řezání touto metodou je velmi jednoduchý. Vezměte kousek skla, které chcete ošetřit, ponořte ho do vody a nůžkami seškrábejte malé kousky z okrajů. Voda zabrání prasknutí skla a umožní vám vytvořit kontrolovanou třísku. Touto metodou lze získat oválné nebo kruhové tvary.

Diamantový kotouč

Není to nejbezpečnější způsob řezání skla a vyžaduje vysokou míru opatrnosti a důraz na bezpečnost. Snadno může vyštípnout sklo a vystřelit střepy oběma směry. Jinak je metoda poměrně účinná a dokáže se s úkolem vypořádat. K řezání skla je zapotřebí speciální nástroj (úhlová bruska, fréza nebo vrtačka) s diamantovým kotoučem o průměru 0.1 mm.

Proces řezání je poměrně jednoduchý, ale vyžaduje určitou zručnost a pevnou ruku, abyste nástroj vedli rovně podél linie. Položte řezaný kus skla na rovný povrch, použijte řezačku a přejeďte ořezávacím nožem po povrchu skla. Hlavně se do ní nezanořujte, ale jen lehce se jí dotkněte, aby vznikla malá drážka, podobná širokému pruhu pro ořezávač skla. Pak jednoduše rozbijte sklo na požadovaném místě.

Abyste snížili riziko rozbití skla a minimalizovali skleněný prach, můžete řeznou plochu čas od času postříkat vodou.

Použití souboru

Další způsob, jak doma řezat sklo bez použití řezačky na sklo nebo složitého elektrického nářadí. Pro tuto práci je zapotřebí pilník a určité zkušenosti se zpracováním skla. Všimněte si, že pilník musí mít rohy, takže kulatý pilník není užitečný.

K řezání skla stačí udělat na jeho povrchu několik zářezů pod úhlem pilníku. Pilník je třeba přitlačit o něco silněji, než je obvyklé, aby vznikla čistá drážka připomínající brusku na sklo. Po vyznačení linie řezu jednoduše rozbijte sklo o hranu stolu nebo přiložte pod linii řezu sirku.

Tato metoda vyžaduje určitou zručnost, a pokud sklo řežete poprvé, důrazně doporučujeme, abyste si předtím, než přejdete k hlavnímu materiálu, procvičili řezání na malých, nežádoucích střepinách.

Použití propichovacího bitu

Pokud víte, co je to řezání skla, zvažte jiný způsob řezání skla bez brusky. Pokud máte zkušenosti, může vám pro tuto operaci stačit jeden bit s karbidovým hrotem. Hlavní věc je, že vrták musí být víceméně nový, s ostrými rohy na hlavě.

Proces řezání skla pomocí řezačky je velmi podobný řezání běžným válečkem. Rozdíl je ve vyšším tlaku, ale jinak je pracovní postup standardní. Položte sklo na rovný povrch, vyznačte linii ořezu, přiložte prkno a veďte linii ořezu dolů podél linie. Před řezáním otočte hrot tak, aby se nejostřejší roh dotýkal skla. Jakmile máte pro ořezávač volnou linii, rozbijte sklo podél linie řezu.

Typy ořezávačů skla

Nástroj hraje v každém případě důležitou roli, protože přímo ovlivňuje komfort procesu a kvalitu práce. Profesionální zařízení jsou náročnější na obsluhu, ale s patřičnými zkušenostmi přinášejí prvotřídní výsledky. Nástroje pro začátečníky vyžadují malou nebo žádnou zručnost, což má obecně vliv na kvalitu. Níže si projdeme jednotlivé typy řezaček a vysvětlíme, který z nich je nejjednodušší používat a který lze použít k dosažení co nejrovnějšího řezu.

Pro řezání skla v domácnosti se nejčastěji používají válečkové frézy, olejové frézy a diamantové frézy. Existují také speciální kruhové frézy pro vyřezávání kruhových fréz. Abyste lépe pochopili, jak řezat sklo pomocí řezačky, podívejme se na jednotlivé nástroje podrobněji.

doma, řezat, silné, sklo

Válečková řezačka skla je považována za jedno z nejjednodušších a nejlevnějších zařízení ve svém oboru. má základní konstrukci, která se skládá z rukojeti a kovové hlavy s válečkem s karbidovými hroty. Ostrost řezáku je dostatečná pro 250-300 metrů skla o tloušťce až 6 mm. Nejlepší pro malé zakázky bez zkušeností.

Olejová řezačka na sklo je pokročilejší obdobou válečkové řezačky na sklo s několika podstatnými rozdíly. Rukojeť slouží také jako zásobník oleje, který je třeba během řezání vyprázdnit. Hrot řezačky na olejové sklo je pevný kus s vnitřními otvory pro knot, do kterého se olej dostává. Díky důslednému mazání se váleček otupí až po několika tisících metrech řezaného skla o tloušťce až 8 mm. Skvělé pro začátečníky i experty.

Diamantový řezák na sklo stojí několikanásobně více než předchozí modely a obvykle se používá při profesionálním řezání. Možnost řezání skla o tloušťce až 20 mm. Skládá se z rukojeti a odolného hrotu s drážkou pro rozbíjení skla, ovládání polohy a diamantu. Řezný diamant může být syntetický nebo pravý, což nepochybně ovlivní cenu nástroje. Dostatečná odolnost pro několik tisíc metrů vysoce kvalitního řezu. Práce s touto frézou vyžaduje určitou zručnost, a proto není nejlepší volbou pro začátečníky.

READ  Jak řezat skleněné skleněné frézy doma

Řezačka skla. kompasová řezačka je určena k řezání kruhového skla. Vysoce nákladný nástroj určený pro profesionální použití. Skládá se z přísavky, vodicí lišty a řezacího válečku. Některé modely mohou být vybaveny zásobníkem na tuk. Pochybný nákup pro domácí použití. Analog tohoto zařízení lze sestavit pomocí přísavky, lišty a běžného řezáku na sklo.

Jak řezat tvrzené sklo

WikiHow funguje na principu wiki, což znamená, že mnoho našich článků píše více autorů. Na úpravách a vylepšení tohoto článku pracovali dobrovolníci.

Počet zobrazení tohoto článku: 22 291.

Proces řezání tvrzeného skla není ve skutečnosti proveditelný. Tvrzené sklo je v podstatě bezpečnostní sklo, a pokud se ho pokusíte řezat, rozbijete ho na mnoho malých kousků. Přestože se nemůžete naučit řezat kalené sklo, můžete se naučit kalené sklo žíhat, abyste ho mohli řezat a poté znovu kalit.

Zjistěte, co je to proces žíhání. Jedná se o proces homogenního zahřívání kaleného skla za účelem uvolnění napětí, které ve skle vzniklo během procesu kalení. Tato místa koncentrace napětí jsou důvodem, proč tvrzené sklo nelze řezat.

  • Skla Effetre (tti), Bullseye a Lauscha by se měla namáčet při teplotě 504 °C. Borosilikátové sklo se kalí při 566 stupních Celsia; kalené sklo Satake se lépe kalí při 477 stupních Celsia. Malé korálky je třeba namáčet pouhých 20 minut, velké korálky hodinu a velká těžítka mohou vyžadovat namáčení po dobu 12 hodin. Velmi velké skleněné tabule o hmotnosti 45 kg a více mohou vyžadovat několikaměsíční kalení.

Sklo pomalu ochlaďte pod deformační teplotu (= 1014,5 Poise). Provádějte to dostatečně pomalu, aby nedocházelo k dalšímu namáhání. Sklo Satake je vhodné pro chlazení při 399 stupních Celsia a druhé sklo je vhodné pro chlazení při 427 stupních Celsia. Nechte ji v troubě vychladnout na pokojovou teplotu.

V ochranných brýlích připravte a nařežte žíhané sklo. Pomocí čtverce nakreslete čáru pro řez trimrem a držte čtverec podél této čáry. Řezačkou na sklo řežte podél této čáry střední silou, abyste vytvořili škrábanec podél čáry. Neřežte podél linie více než jednou.

Přiložte 0,6 mm dřevěnou tyčinku přímo pod linii řezu a silně a rychle zatlačte na obě strany tyčinky. Sklenice se rozlomí na dva rovnoměrně rozřezané kusy.

Okraje čerstvě nařezaného skla obrousíte brusným kamenem. Zpevňuje ji a zvyšuje bezpečnost při práci a manipulaci s ní.

V případě potřeby sklo znovu zpevněte. Kalení je nejlepší přenechat profesionálům, protože se jedná o složitý chemický proces.

Řezání plexiskla pomocí třízubého nože

Pro efektivnější využití úhlové brusky vyvinul průmysl třízubý brusný kotouč na dřevo, který lze podle technického listu používat na organické sklo (plexisklo) i na dřevo. Je vynikající pro provádění rovných řezů. Tento kotouč je schopen řezat materiály o tloušťce 5-10 mm.

Pro hladký řez sklenici pravidelně pokropte vodou

Dodržujte bezpečnostní pokyny

Bezpečnost při řezání skla je velmi důležitá, protože sklo je křehký a nebezpečný materiál. Nemůžete se pouze pořezat, ale můžete si poranit i oko.

Nikdy neřežte sklo na klíně nebo na nespolehlivém předmětu řezačkou na sklo. Nikdy nesahejte přes okraj skla, protože neupravené hrany mohou být velmi ostré. Pokud chcete obrobky zvedat, měli byste je rukama objímat po stranách.

Před prací je třeba nosit ochranné rukavice a brýle, aby nedošlo k pořezání. Důležité je také nosit uzavřenou obuv, aby vám sklo při náhodném pádu nepořezalo nohu. Oblečení musí být dostatečně silné a husté, aby se zabránilo neúmyslnému zranění.

Po práci je nutné vyměnit oděv a obuv, aby se drobné úlomky skla nerozšířily mimo pracovní prostor.

Jak vyměnit řezačku na sklo

Při řezání skla mohou pomoci nejen profesionální nástroje, ale i neprofesionální nástroje, jako jsou nůžky nebo úhlová bruska. Za určitých podmínek mohou tuto práci snadno vykonávat.

READ  Jak pracovat ruční fréza

Sklářskými noži sklo ve vzduchu nestříháte, ale můžete stříhat sklo nůžkami ve vodě. Gravitační síla je v kapalině menší a nůžky nevytvářejí řez, ale mikrodrážku. Tato trhlina funguje jako kapilára, do které se dostává voda. Kapilární voda působí na slabá místa krystalizace a sklo se rozpadá na kousky.

Zajímavé! Pokud je nutné vyříznout tvarované kousky, vloží se sklo do studené vody a poté se několik hodin vaří. Po ochlazení se napětí uvnitř uvolní a materiál změkne.

Existuje několik způsobů a variant, jak řezat silné sklo. pokud je tloušťka menší než 20 mm, je nejjednodušší použít naolejovaný řezák na sklo. Případně můžete použít úhlovou brusku. Velikost nástroje by měla být malá a praktická. Průměr kola by měl být co nejmenší, aby se s ním lépe pracovalo.

Jak brousit sklo

Řezání skleněné tabule není tak snadné, jak se na první pohled zdá. Pro výrobu broušeného skla je nezbytná příprava.

Příprava

  • Zcela nové sklo stačí oprášit a otřít do sucha novinami, hadřík není pro tento typ práce vhodný.
  • Pokud se má brousit staré sklo, mělo by se nejprve odmastit a poté dobře umýt vodou se saponátem.
  • Po všech těchto činnostech musí být sklo vysušeno v čisté a uzavřené místnosti.

Broušení skla

Do přípravných prací patří také řezání a ukládání broušeného skla a použití kontejnerů na sklo k recyklaci. Měly by být k dispozici dva kontejnery, jeden pro sběr drobného odpadu a druhý pro sběr většího odpadu, který lze později použít na něco jiného.

Nejlepší je začít řezáním jednoduchých okenních skel a pak se dopracovat k obtížnějším variantám.

Technika broušení skla

    Pro začátek je třeba připravit stůl nebo jiný povrch pro řezání skla. Povrch je pokryt čtyřmi nebo pěti vrstvami novin, takový postup je nutný k ochraně stolu před skleněnými střepy. To také pomáhá rozložit tlak skla na povrch stolu, čímž se zabrání prasknutí skla.

  • Položte skleněnou čepel na stůl do vzdálenosti pěti až sedmi centimetrů od okraje desky stolu. Aby tělo drželo a mohlo se volně pohybovat po řezané ploše, je nejlepší mít nohy na šířku ramen. Tato poloha těla umožňuje dosáhnout dobrého výsledku.
  • Při řezání skla je nejlepší držet nůž volnou rukou, aby se zabránilo vibracím. Nezapomeňte však, že sklo je křehký materiál a při větším tlaku může prasknout.
  • Pomocí řezačky na sklo veďte ořezávací linku od jednoho okraje k druhému. Kotouč řezačky skla musí být veden přesně podél vyznačené čáry a řezačka musí svírat pravý úhel.

Při použití diamantového řezače skla jej držte v dolní části rukojeti a ořezávací linku veďte plynule podél pravítka, přičemž na sklo tlačte jen málo nebo vůbec.

Při řezání skla bruskou je třeba mírného tlaku a při pohybu brusky se na povrchu skla objeví bělavý pruh, který je hlubší než u diamantové brusky.

Možné chyby

Při řezání skla se snažte nástroj rovnoměrně přitlačit po celé délce řezu.

Pokud se v řezaném skle objeví třísky, znamená to pouze, že na nástroj tlačíte příliš silně. Chcete-li tomu zabránit, snižte tlak na frézu.

Poslední fází je rozbíjení skla

Tenké sklo lze rozbít rukou. Již nařezaný kus skla musí být položen na okraj stolu tak, aby rameno ořezávače směřovalo nahoru a mírně přesahovalo okraj stolu a aby většina skla spočívala na stole.

Jednou rukou sklo přitiskněte, druhou uchopte vyčnívající část skla a druhou rukou sklo jemně přitlačte.

Pokud se okraj odlomit, malý, a jeho ruce nemohou odlomit použít kleště.

Znalost teorie broušení skla vám umožní využít tyto znalosti v praxi. Můžete si vzít malý kousek skla a cvičit na něm.

Jakmile si vyzkoušíte řezání skla v praxi, budete si později jistější. Doufáme, že vám tyto informace pomohou. Přejeme vám hodně štěstí a trpělivosti!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS