Jak doma řezat tvrzené sklo

Jak doma řezat tvrzené sklo. Jak řezat tvrzené sklo

Skleněné výrobky byly vždy velmi oblíbené: fresky, nádobí a mnoho dalších věcí ze skla vždy zapůsobí na lidi svou elegancí a plynulými liniemi. Při pohledu na tuto nádheru se zdá, že k jejímu vytvoření je třeba být skutečným profesionálem s bohatými zkušenostmi s prací se sklem a spoustou potřebných nástrojů, ale prostý „smrtelník“ tuto složitou vědu nikdy nezvládne. Ve skutečnosti není vše tak smutné, jak se může na první pohled zdát, a každý může získat znalosti o tom, jak brousit sklo doma.

Tvrzené sklo je běžné tabulové sklo (teplota kalení a teplota kalení při výrobě běžného skla se shodují a jsou přibližně 660 °C), které se velmi rychle ochladí foukáním (studeným vzduchem) na obě strany hotové tabule. Kalení (proces) probíhá v důsledku velmi rychlého ochlazení. Tvrzené sklo má vysokou mechanickou pevnost, odolnost vůči vysokým teplotám a vysokou bezpečnost (v případě zničení se sklo rozpadne na velké množství malých a neostrých kousků, které člověku příliš neublíží).

Tvrzené sklo se používá jako vitrína.

Obyvatelé bývalého SSSR takové sklo dobře znají. říkalo se mu stalinské. Důvodem je to, že při takovém chlazení vzniká v krystalové mřížce takového skla zbytkové tlakové napětí. Díky svým třem pozitivním vlastnostem se toto sklo hojně používá ve stavebnictví, při výrobě nádobí, ve vitrínách supermarketů, v různých sociálních zařízeních (školy, univerzity, nemocnice atd.) a v dalších odvětvích.д.), při výrobě vozidel a jiných strojů.

Hlavní nevýhodou tohoto materiálu je jeho náchylnost k mechanickým nárazům na okrajích. I lehký náraz na okraj listu způsobí jeho rozlomení na hromadu drobných střepů, čímž se celý list stane nepoužitelným. Ale i tato vada našla své uplatnění v každodenním životě. používá se, pokud chcete vytvořit efekt „rozbitého skla“ (v designu nábytku nebo nádobí).

Nejčastějším typem skla je stůl nebo skříňka s „rozbitým sklem“.

Tohoto efektu se dosáhne použitím 3 listů najednou: horní. celý, prostřední. přetržený, spodní. celý.

Výrobci těchto tabulových skel nedoporučují (a někteří dokonce zakazují) řezání těchto skel v domácích podmínkách, protože existuje vysoká pravděpodobnost poškození tabule. Jak se v domácnosti brousí tvrzené sklo??

Sklo lze řezat bez brusky na sklo

Někteří odborníci na broušení skla radí řezat sklo vlněnou nití, která se položí nebo omotá kolem místa, které se má řezat, pak se navlhčí parafínem a zapálí. Po vypálení nitě se sklenice ponoří do studené vody, kde se rozlomí na požadované poloviny.

Sklo můžete zkusit řezat úhlovou bruskou s jemným kotoučem, ale musíte tak činit velmi opatrně a dodržovat všechna bezpečnostní opatření

Jak řezat

Pokud je list velký, neměli byste se jej pokoušet řezat sami. Takové výrobky lze řezat pouze laserovým nástrojem, aniž by to mělo neblahé následky. V domácnosti to samozřejmě není možné. Jediný správný způsob, jak doma řezat tvrzené sklo, je znovu ho vyžíhat. Zvažte to podrobněji.

Nástroje pro práci

Než začnete doma řezat tvrzené sklo, připravte si potřebné nástroje a vybavení. Budete tedy potřebovat

Důležité! Ve výzkumných ústavech bylo mnoho takových pecí, které byly v 90. letech doslova houfně zavírány. Pokud ji nemáte, můžete si ji nechat vyrobit v kovárně (obdoba kovárny).

Důležité:! Laboratorní trouby mají zabudovaný regulátor teploty a teploměr.

 • Sada pomůcek pro značení (značky, úhelníky, pravítka).
 • Brusné kameny.
 • Dřevěná jádra.
 • Diamantový řezák na sklo.
 • Výkonný ventilátor.
 • Voda.

Důležité! Používejte ochranné pomůcky. kombinézu, ochranné brýle.

Jak připravit a brousit glazované sklo doma

Jediný způsob, jak doma řezat tvrzené sklo, je snížit jeho pevnost. Žíhání může pomoci odstranit napětí, které vzniká během procesu popouštění. Provádí se podle tohoto algoritmu:

READ  Přípravek pro úhlovou brusku na řezání kovu

Důležité! Různé značky skla mají různou viskozitu. Kromě toho má na délku trvání procedury vliv i velikost listu. Například doba namáčení okenního skla se pohybuje od 12 do 16 hodin.

 • Zahřátí skla v peci na teplotu tání. U různých značek se pohybuje mezi 470 a 680 stupni Celsia. Správné údaje naleznete v dokumentaci ke sklu.

Důležité! Američtí výrobci udávají teplotu ve stupních Fahrenheita. Pro převod na známé stupně Celsia je třeba použít vzorec: TF=Tc x 9 / 5 32 nebo referenční tabulky.

doma, řezat, tvrzené, sklo

Před řezáním kaleného skla je vhodné připravit všechny skleněné součásti. Tento proces vyžaduje přesnost a opatrnost, jinak se materiál může rozpadnout na stovky malých kousků.

První vlastností, která činí tvrzené sklo velmi oblíbeným, je jeho vysoká pevnost. Úspěšně se používá pro lodžie a balkony. Tento materiál se používá jako surovina pro průsvitné konstrukce a nábytek. K tomu všemu se však používá velké množství nákladných laserů a na samotném komínu pracují zkušení odborníci. Co dělat, když je třeba materiál řezat doma? Nejprve je třeba prozkoumat vlastnosti skla.

Sklo je v podstatě tepelně leštěný materiál. K výrobě se používají leštěné a neleštěné skleněné tabule. Pro kalení se materiál umístí do speciálně připravených pecí. Uvnitř stroje se zahřívá na teplotu přibližně 670 °C. Za těchto podmínek jsou horní vrstvy skla měkčí. Po dosažení požadované teploty se sklo ochladí. Nejprve ochlaďte horní části materiálu. Vnitřní oblasti jsou velmi namáhané a stlačené. Po takové úpravě je materiál pevnější a odolnější vůči teplu.

Tvrzené sklo je 7krát pevnější než běžné sklo. Poškození povrchu po vytvrzení je obtížné, pokud není provedeno úmyslně. I když se materiál rozbije, roztříští se na malé úlomky s tupými hranami. Takže je obtížné zranit se o rozbité sklo. Všechny přípravné kroky, včetně úpravy hran, se provádějí během výroby. Sklo se poté vloží do pece k tepelnému zpracování. Po dokončení procesu vytvrzování jej nelze nijak měnit. V případech, kdy je třeba změnit tvar materiálu, se provádí žíhání.

Pro tento materiál existuje poměrně mnoho aplikací. Kalené sklo se často používá při konstrukci a výrobě oken a dveří. Sprchové kouty a podobné konstrukce jsou vyrobeny z tohoto materiálu. Vysoká poptávka po skle způsobuje, že se stále více lidí učí s ním pracovat.

Navzdory názorům některých „profesionálové“, Po kalení je skutečně možné sklo brousit. Aby však byla práce úspěšná, musí být pečlivě připravena. Sklo lze rozbít pouhým silným úderem. Na druhou stranu je potřeba mnohem více úsilí a času na jeho vytvarování do požadovaného tvaru.

V důsledku výrobního procesu vznikají ve skle takzvané oblasti vnitřního pnutí. Během ohřevu a dalšího chlazení se tyto oblasti přerozdělují. Výsledkem je, že se vrstvy uvnitř stávají jako kapalné těleso s určitou viskozitou. Vnější vrstvy jsou naopak tvrdší a pevnější. Pokud je sklo na okrajích proraženo, dochází k přerozdělení napětí. Struktura je poškozena mikrotrhlinami. S plechy zacházejte velmi opatrně, aby nedošlo k poškození jejich celistvosti.

Takový princip lze pozorovat při automobilových nehodách: skla automobilu mohou být rozbita ostrým nástrojem. Fólie může pomoci zvýšit bezpečnost automobilových skel. Tvrzené sklo získává během kalení všechny své vlastnosti. Nejprve materiál rozřežeme na požadované kusy, uděláme do nich otvory a teprve poté přistoupíme k procesu kalení. Mnozí odborníci doporučují materiál dále nezpracovávat. Pokud je přesto nutné řezat již ztvrdlý materiál, lze to provést podle určitých zásad.

Nezřídka se stává, že v rukou začátečníka se zpevněný materiál stává nepoužitelným právě kvůli spěchu a nedostatku zkušeností. V takových případech lze laser označit za jedinou správnou variantu, ale ne každý si takové zařízení může dovolit. V této souvislosti je třeba hledat jiné východisko. Mnozí odborníci doporučují pracovat s metodou předžhavení. Díky tomu lze sklo řezat dostatečně přesně a používat ho k určenému účelu.

Vlastnosti tvrzeného skla

Před zpracováním tvrzeného skla je třeba prozkoumat jeho hlavní vlastnosti. Patří mezi ně:

 • Struktura se vyznačuje vysokou mechanickou pevností. Díky tomu je vhodný pro zasklívání balkonů a lodžií.
 • pevnost a tvrdost materiálu umožňuje jeho použití v nábytku a dalších výrobcích.
 • Tepelné zpracování ve speciální peci se používá k vylepšení běžného skla. Médium se zahřeje na teplotu 670 °C.
 • Výrazné zvýšení tepelného odporu. Tvrzené sklo se často používá při výrobě spotřebičů, které jsou vystaveny zvýšeným teplotám. Hodnota tvrdosti se při zahřívání nemění.
READ  Co lze řezat pilou na kov?

Studie ukazují, že tvrzené sklo je 7krát pevnější než tvrzené sklo.

Proto je obtížné materiál poškodit a obrábět.

Pokyny krok za krokem pro řezání tvrzeného skla

Řezání tvrzeného skla zahrnuje žíhání materiálu. Proces zahrnuje rovnoměrné zahřívání tvrzeného skla. Hlavním cílem tohoto kroku je odstranit napětí, které se v materiálu vytvořilo během předchozího procesu kalení. Tato napětí jsou hlavní překážkou při řezání bezpečnostního skla. Pokud se jich zbavíte, můžete provést plánovanou práci.

Žíhání se provádí takto. Sklenici nejprve namočte do vody o konstantní teplotě. Namáčení se provádí, dokud není dosaženo teploty odpovídající viskozitě v pecní jednotce. Je rovna η = 1013 Poise. Doba potřebná k namočení závisí na tom, jak velký kus skla hodláte řezat.

Příklad 2. Techniky řezání tvrzeného skla.

Sklenice Bullseye, Effetre a Lauscha se namáčejí při teplotě 504 °C. Borosilikátové sklo vyžaduje vyšší teplotu namáčení, 566 stupňů. Optimální teplota pro sklo Satake je 477 stupňů. Jemné kuličky se namáčejí v průměru 20 minut. Větší korálky vyžadují hodinovou dobu namáčení. Velkoformátová skla se vytvrzují 12 hodin nebo déle. Zvláště velké předměty o hmotnosti 40 kg a více mohou vyžadovat kalení po dobu několika měsíců.

Sklo se musí postupně ochladit pod deformační teplotu. Je rovna η = 1014,5 Poise. Proces musí probíhat velmi pomalu, aby nedocházelo k dalšímu namáhání. Sklo Satake je tvrzené při 399 stupních Celsia. Teplota 427 stupňů je vhodná pro chlazení jiných typů skla. Sklo musí být v peci ochlazeno na pokojovou teplotu.

Nasaďte si ochranné brýle a začněte řezat žíhané sklo. Vezměte čtverec, vyznačte čáru pro oříznutí řezu. Čtverec musí být držen podél čáry, která je na dílu ponechána. Řežte podél linie řezačkou na sklo. Stiskněte středně silně a udělejte rýhu podél vyznačené čáry. Podél trati pouze 1krát.

doma, řezat, tvrzené, sklo

Poté je třeba vzít dřevěnou tyčinku o průměru 6 mm, umístit ji pod strunu zastřihovače a rychle a prudce přitlačit na obě strany. Při správném postupu se sklo rozbije na 2 úhledné kousky. Hrany získaných kusů je třeba obrousit brusným kamenem. Díky tomu bude kus pevnější a bezpečnější.

V případě potřeby se sklo znovu vytvrdí. Nejlepší je, když tuto práci provede profesionál. Tento postup vyžaduje patřičné dovednosti a speciální vybavení, takže začátečník ho prostě nezvládne.

Vzhledem k tomu, že broušení kaleného skla, což v praxi znamená broušení žíhaného skla, je vícestupňový proces, můžete si jej zjednodušit zakoupením jednoduchého skla, jeho nařezáním na kousky nebo provedením potřebných řezů a kalením. To šetří peníze, úsilí a čas.

Termoregulační přístroj byl uveden v seznamu potřebných nástrojů a zařízení. Je potřeba udržovat v peci konstantní teplotu. Můžete se bez něj obejít, ale je to jednodušší.

To velmi ztěžuje řezání tvrzeného skla. Pokud nechcete zničit hotový výrobek, je lepší objednat si nové tvrzené sklo, nebo si můžete standardní materiál nařezat a následně ho vytvrdit nebo zakalit. Hodně štěstí v práci!

Co je třeba zvážit při domácím broušení skla

Při zvažování, jak doma řezat tvrzené sklo, je třeba věnovat pozornost výběru nejvhodnějšího nástroje. Rozšířené jsou následující řezačky skla:

 • Diamantové řezné kotouče se dnes používají velmi často. Díky robustnímu a tvrdému materiálu lze nástroj používat po dlouhou dobu. Občas je třeba ostří přebrousit speciálním brusným kamenem.
 • Váleček. Řezání tvrzeného skla v domácnosti se často provádí tímto typem nástroje, protože je pro danou práci ideální. Může být osazen 6 válečky, často vyrobenými z kobaltu a wolframu. Kombinace velkého počtu řezných válečků z robustního materiálu odolného proti opotřebení výrazně usnadňuje řezání.
 • Verze s olejovým mazáním je podobná válečkové verzi, ale má speciální zásobník oleje. Po dokončení práce se do řezné plochy přidávají maziva, což výrazně usnadňuje řezání. Proto se tato verze používá častěji než jiné.

Před zahájením práce zkontrolujte, zda je břit řádně vybroušen. Pokud je použit opotřebovaný nástroj, kvalita řezu se výrazně snižuje, existuje možnost, že linie řezu vytvořená pro ořezávač nebude mít dostatečnou hloubku.

READ  Jak doma vyříznout zrcadlo pomocí řezačky na sklo

Pokud najdete chybu, zvýrazněte text a stiskněte CtrlEnter.

Příprava zrcadla k řezání

Před řezáním zrcadla připravte jeho povrch, odstraňte prach a drobné nečistoty. Pokud jsou na něm skvrny od tuku, odstraňte je roztokem jedlé sody. Nakonec otřete lihem a poté suchým hadříkem. Příprava je nezbytná, protože jinak nelze vytvořit přesnou linii trimru. Zrcadlo, které stálo v chladnější místnosti, je třeba zahřát. Teprve pak s ním můžete pracovat.

Řezání skla úhlovou bruskou se může naučit každý a dělat to správně. Úhlová bruska na řezání skla se však používá pouze v případě, že je nutné provést krátký řez. Řezejte rychle, nesnažte se vytvořit druhou linii trimru, protože tento postup může způsobit praskání a třísky.

Vše o samořezném plexiskle

Mnoho lidí si plexisklo řeže samo. K tomu se používá běžný keramický kotouč. Proveďte obrysový řez a poté jej prohlubte. Práci provádějte opatrně, aby nedošlo k jejímu poškození.

Plexisklo je řezáno kotoučem se 3 velkými zuby.

Používá se na dřevo. Při řezání se sklo nelepí ani netaví. Lze s ním řezat plexisklo o tloušťce 5 až 10 mm.

Řezání silného skla úhlovou bruskou a diamantovým kotoučem

Řezání silného tvrzeného skla úhlovou bruskou při nízkých otáčkách. Tím se zabrání předčasnému popraskání fólie a úniku velkého množství prachu.

K řezání velkých ploch použijte diamantový nebo kovový kotouč s brusným materiálem

Nad kotoučem je umístěna trubka, která je připojena k vodovodnímu potrubí. Voda musí stékat do místa, kde se má kalené sklo řezat. Pod kotoučem je umístěna miska s odtokovou trubkou. Voda a abrazivo po něm stékají. Pravidelné zalévání zabrání tvorbě skleněného prachu a třísek. Řezaný předmět se lehce přitiskne na kotouč. Opatrně jím otáčejte, dokud se na disku nevytvoří drážka, která nesmí dosáhnout vnitřní stěny. Neprovádějte hluboké řezy. Jakmile se objeví malá prohlubeň, rozbijte sklo rukou na vyznačeném místě.

doma, řezat, tvrzené, sklo

Tento způsob se nedoporučuje osobám, které neumějí s úhlovou bruskou zacházet a neví, jak kotouč funguje. Je třeba dbát na to, abyste vše dělali přesně. V opačném případě by se rozbily kousky skla a způsobily pořezání obsluhy a osob v okolí.

Typy brusek na sklo

Především si uvědomte, že existují různé druhy skla: obyčejné okenní sklo, tvrzené sklo, plexisklo, akrylát, rýhované sklo a dalších deset variant. I obyčejné sklo může být poměrně silné, nebo naopak tenké a velmi křehké. v závislosti na typu se volí také nástroj a způsob řezání. Nejčastější možností je však použití řezačky na sklo.

Stavební trh nabízí několik variant řezaček skla:

 • Diamant může řezat sklo prakticky jakékoli tloušťky a má dlouhou životnost. Jako pracovní prvek se používá diamant, který lze v případě potřeby snadno otáčet pomocí nehrotové hrany;
 • váleček má pracovní část vyrobenou ze slitiny kobaltu a wolframu, která se vyznačuje vysokou tvrdostí. Počet válečků se pohybuje od jednoho do šesti a jsou vyměnitelné;
 • Olejový válec má válečky a zásobník s mazivem, které se nanáší na povrch a snižuje tření. Při opotřebení je třeba vyměnit samotný válec a jeho upevnění;
 • s kruhovou funkcí, která umožňuje řezat kruhy. Nejčastěji je běžná řezačka na olejové sklo namontována na speciálním zařízení se stupnicí, která umožňuje nastavit průměr kruhu.

Před použitím řezačky na sklo k řezání skla je třeba ji připravit:

 • Očistěte je od nečistot, případně je omyjte a otřete do sucha;
 • Odstraňte sebemenší prach, protože i ta nejmenší částečka, na kterou by mohl řezák skla narazit, může být zdrojem třísek;
 • Pokud je použito použité sklo, je třeba jej rovněž odmastit parafínem;
 • rozvržení linií řezu.
doma, řezat, tvrzené, sklo

Důležité! Povrch, který má být řezán, musí být připraven. Je vybrána rovná, čistá, bez výškových rozdílů.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS