Jak doma vyříznout zrcadlo pomocí řezačky na sklo

Jak doma řezat tvrzené sklo. Jak řezat tvrzené sklo

Výrobky ze skla se ve všech dobách těšily obrovské oblibě: fresky, nádobí a mnoho dalších věcí vytvořených ze střípků tohoto materiálu vždy ohromovalo lidi svou elegancí a hladkostí linií. Při pohledu na tuto nádheru se zdá, že k jejímu vytvoření je třeba být skutečným profesionálem s velkými zkušenostmi s prací se sklem a spoustou potřebných nástrojů, ale obyčejný „smrtelník“ tuto složitou vědu nikdy nezvládne. Ve skutečnosti není vše tak smutné, jak se na první pohled zdá, a získat znalosti o tom, jak brousit sklo doma, může každý.

Kalené sklo je běžné tabulové sklo (výrobní teplota a teplota kalení běžného skla jsou stejné, přibližně 660 °C), které se velmi rychle ochladí foukáním (studeným vzduchem) na obě strany hotové tabule. Tvrdnutí (proces) nastává v důsledku velmi rychlého ochlazení. Tvrzené sklo má vysokou mechanickou pevnost, odolnost vůči vysokým teplotám a zvýšenou bezpečnost (v případě zničení se sklo rozpadne na velké množství malých a neostrých kousků, které člověku příliš neublíží).

Tvrzené sklo se používá jako okenní sklo.

Obyvatelé bývalého Sovětského svazu takové sklo znají. říkalo se mu stalinistické. Je to proto, že při ochlazování vznikají v krystalové mřížce tohoto skla zbytková tlaková napětí. Díky svým třem pozitivním vlastnostem se toto sklo hojně používá ve stavebnictví, při výrobě nádobí, vitrín v supermarketech, v různých sociálních zařízeních (školy, univerzity, nemocnice atd.) a při výrobě automobilů a dalších strojů.д.), při výrobě automobilů a jiných strojů.

doma, vyříznout, zrcadlo, pomocí, řezačky, sklo

Hlavní nevýhodou tohoto materiálu je jeho náchylnost k mechanickým nárazům na koncích. I lehký náraz na okraj talíře rozbije sklo na hromadu drobných střepů a celý talíř se stane nepoužitelným. I tato nevýhoda však našla své uplatnění v každodenním životě. používá se, pokud chcete vytvořit efekt „rozbitého skla“ (v designu nábytku nebo nádobí).

Nejčastěji se vyskytujícím typem stolu nebo zásuvky s „rozbitým sklem“ je stůl.

Tohoto efektu se dosáhne použitím tří listů najednou: horní je celý, prostřední je přetržený a spodní je celý.

Výrobci těchto tabulových skel nedoporučují (a někteří dokonce zakazují) řezání těchto skel v domácích podmínkách, protože existuje vysoká pravděpodobnost poškození tabule. Jak řezat tvrzené sklo v domácích podmínkách?

Bezpečnostní opatření při řezání skla

Před řezáním zrcadla řezačkou na sklo si přečtěte bezpečnostní pokyny.

 • uklidit pracovní plochu, odstranit nepotřebné předměty ze stolu. Najděte krabice na obložení, pracovní nástroje a samotný výrobek.
 • Zkontrolujte, zda jsou všechny nástroje v dobrém stavu.
 • Na čelisti kleští nasaďte gumové hroty nebo je něčím obalte.
 • Skleněné přepravky vždy umísťujte vertikálně.
 • Používejte ochranný oděv, rukavice a ochranné brýle.
 • Nespěchejte a vyvarujte se prudkých pohybů.
 • Nedotýkejte se linie řezu nechráněnými prsty.
 • Neřežte výrobek na předmětu, který k tomu není určen.
 • Při práci ve výšce se nesmí shazovat sklo. Vždy si s sebou vezměte střepy a celá skla.
 • Řežte pouze v opačném směru, než je směr řezné části.
 • Skleněnou desku umístěte na pevnou podložku se sklonem do 15°.
 • Nepotřebné třísky během provozu odkládejte do zásuvky a po jejich nahromadění je vyhoďte do koše.
 • Opatrně vyjměte sklo ze zásuvek. Pokud je sklo prasklé, vyjměte ho po částech.
 • Neřežte výrobek na kolenou.
 • Elektrické řezačky skla používejte opatrně.
 • Pokud byl výrobek přinesen z chladu, nezapomeňte jej zahřát.
 • Zametejte podlahu a čistěte pracovní stoly speciálním kartáčem. Nepokoušejte se odfouknout prach.
 • Před dokončením práce frézu důkladně protřepejte, abyste se zbavili všech rozdrcených skleněných částic.
READ  Úhlová bruska Philent 125 s plynulým nastavením otáček

Nejprve vyčistěte a opláchněte celý povrch zrcadla roztokem jedlé sody.

Místo řezu musí být rovné, aby zrcadlo leželo rovně na celé ploše.

Vytvořte na zrcadle vzorovaný řez

Chcete-li vyříznout zrcadlo do kulatého nebo oválného tvaru, musíte použít připravenou šablonu. Dávejte pozor, abyste od sebe oddělili řezné hrany a nepoškodili je při rozbíjení skla. Na vnějším okraji dílu je třeba provést dodatečné řezy, které usnadní lámání.

Výrobci používají k řezání skla a zrcadel specializované řezačky skla s přísavkami a měřítky. Všechny zvlněné linie musí být po řezání obroušeny.

Při řezání skla nebo zrcadel vždy používejte ochranné rukavice a ochranu očí. S trochou trpělivosti a opatrnosti zvládne i nezkušený člověk po krátkém nácviku sám vyříznout zrcadlo.

Pracovní nástroje

Než začnete řezat sklo, musíte se rozhodnout, jaký nástroj použijete. Skleněné tabule se nejčastěji řežou speciálním nástrojem. řezačkou skla. Ideálně se hodí pro malé pracovní zátěže. Existuje však řada dalších nástrojů, které můžete použít k domácímu měření velikosti skla. Mnoho domácích řemeslníků dokáže například úspěšně řezat sklo úhlovou bruskou. Takový nástroj má ve svém arzenálu téměř každý majitel domu. Upozorňujeme však, že úhlovou brusku byste měli používat k řezání skla pouze v případě, že chcete provést malý řez na délku. Použití pravítka je velmi obtížné.

Chcete-li úhlovou bruskou řezat kus skla, musíte na brusku nasadit tenký diamantový kotouč. Řezání při nízkých otáčkách. Tím se snižuje riziko předčasného rozbití skleněné tabule a produkce velkého množství skleněného prachu.

 • Na nástroji je namontován kotouč vhodné tloušťky.
 • Místo, kde jste sklo viděli, je mírně navlhčené. je lepší sklo jednoduše pokropit vodou.
 • Pomocí kotouče vytvořte ve skle jemnou drážku.
 • Podél této drážky se pak provede štípání.

Odpověď na otázku, zda lze úhlovou bruskou řezat sklo, zní ano. Během práce je však nutné dávat pozor na různé drobnosti. Zejména nedovolte, aby se sklo přehřálo. můžete se zásobit chladicí kapalinou.

Při řezání skla používejte pouze vysoce kvalitní nástroje. V opačném případě mohou vibrace při práci způsobit rozbití skla. Před prací se snažte dobře chránit oči a dýchací cesty, aby se do nich nedostal skleněný prášek.

Jak doma vyříznout zrcadlo pomocí řezačky na sklo (video a foto návod)

Dobrý den všem! Zrcadla jsou důležitou součástí každého interiéru. Proto se s ním setkáváme velmi často. Můžete si objednat hotový výrobek s fazetou nebo originálním rámem, nebo si jej můžete vyrobit sami s použitím zrcadlové látky jako základu. V takovém případě zůstává otázkou, jak zrcadlo vyříznout a co je k tomu potřeba doma.

Zrcadla se vyrábějí ve všech tvarech a velikostech. A sami si můžete vytvořit něco neobvyklého, originálního nebo jednoduše ušetřit za nákup hotových zdobených zrcadel.

Není rozhodující, k čemu přesně takový postup potřebujete. Mnohem důležitější je porozumět metodám samořezu a jejich zvláštnostem. To vám dává možnost vyříznout zrcadlo do skříně nebo koupelny. Záleží na vás, kdy a k čemu ji budete potřebovat.

Bezpečnostní opatření při řezání zrcadel

Než začnete doma řezat zrcadlo, musíte dbát na bezpečnost:

 • Nejprve si připravte silné látkové rukavice, abyste si řezákem neporanili ruce a nepořezali se o ostré hrany zrcadla. Kromě toho si můžete na prsty nasadit proužky náplasti.
 • Za druhé je třeba chránit si oči stavebními brýlemi, cyklistickými brýlemi nebo jinými ochrannými brýlemi, protože při práci se zrcadly často dochází k odskakování drobných střepů.

Než začnete poprvé řezat zrcadlo řezačkou na sklo, měli byste experimentovat na malých kouscích skla a teprve po získání zkušeností se můžete pustit do rozhodující části práce.

Připravte povrch zrcadla

Pro ty, kteří již znají broušení skla, není tento postup nový, provádí se stejným způsobem, ale s malou korekcí. zrcadlová plocha se brousí pouze z přední strany!

 • Začněte čistit zrcadla speciálním čisticím prostředkem na sklo nebo roztokem sody a odstraňte všechny skvrny.
 • Vyberte rovnou část zrcadla, kterou chcete řezat, a odmastěte povrch.
 • Otřete povrch do sucha čistým hadrem.
doma, vyříznout, zrcadlo, pomocí, řezačky, sklo

Jak správně používat řezačku?

Existují různé typy fréz na sklo, ale nejčastěji se používají diamantové nebo válečkové frézy, jejichž výhody a nevýhody jsou uvedeny v následující tabulce:

READ  Bruska tryska na rohové brusky s vlastními rukama
Typ řezání Výhody Nevýhody
Válečková řezačka skla Stojí méně Snadno řeže sklo o tloušťce až 4 milimetry.
Snadnější práce
Řezný prvek lze snadno vyměnit a pravidelně brousit
Diamantový řezák na sklo Vhodné pro sklo o tloušťce až 10 mm Dražší
Vyžaduje se jemný tlak Lze nalézt modely s nekvalitními syntetickými diamanty a padělky, které nefungují tak dobře, jak by měly
trvanlivější Pro začátečníka je poměrně obtížné si na něj zvyknout

Je důležité držet nůž správně. Je navržen tak, aby se držel v pravém úhlu, ale je povolena mírná odchylka (v takovém případě je ostrý roh pracovním úhlem). Nástroj je třeba držet na místě palcem a prostředníčkem a ukazováčkem jej přitlačit.

Řezák skla se nesmí přemisťovat. Je třeba řezat jedním rychlým pohybem, jinak opakované pohyby zrcátko poškodí.

doma, vyříznout, zrcadlo, pomocí, řezačky, sklo

Přítlačná síla musí být rovnoměrná s výjimkou okrajů: 5 mm před okrajem je třeba snížit zatížení, aby nedošlo k odštípnutí a sklouznutí nástroje.

Stříhejte striktně od vzdáleného okraje směrem k sobě.

Jemný bílý zářez znamená, že váleček nepronikl dostatečně do těla zrcadla. Kvalitní brus má tmavou barvu (to neplatí pro diamant, který zanechává světlý a tenký proužek). Neúspěšný řez se nesnažte prohloubit. je lepší odstranit 1-2 mm a provést nový.

Potřebné nástroje a materiály

Před zahájením řezání zrcadla si připravte následující materiály a nástroje:

 • zrcadlo;
 • řezačka skla;
 • Plochý, stabilní stůl (vhodný je kreslicí prkno nebo dřevotřísková deska) větší než zrcadlo
 • dlouhé a silné (8-10 mm) pravítko;
 • Jemný brusný papír;
 • malé kladivo;
 • kleště s gumovými podložkami;
 • ubrus (stačí lněný ubrus nebo prostěradlo);
 • sodovka, alkohol;
 • nádobu s vodou;
 • tkanina;
 • svinovací metr;
 • „tecnolux“, „glassgraph“ nebo jiná vhodná tužka;
 • Šablony z překližky nebo tvrdého plastu jsou potřeba pouze v případě, že jsou zamýšleny zakřivené obrysy.

Řezání zrcadel

Musíte si připravit nejen nářadí a pracovní místo, ale také samotné zrcadlo. Je omytý a odmaštěný. Špinavé, zaprášené nebo mastné povrchy mohou způsobit, že fréza vynechá.

Poté se zrcadlo otře do sucha a položí lícem nahoru na desku stolu pokrytou hadříkem.

Vyznačte si a přiložte pravítko tak, aby se značky shodovaly s pracovní částí brusky na sklo (válečkem nebo diamantem), k čemuž je nutný malý důlek.

Samotný řezák na sklo se drží kolmo nebo v mírném úhlu k povrchu, ale diamantový řezák má svou specifickou polohu.

Samotný řezák skla se drží kolmo nebo pod mírným úhlem k povrchu

krystal je zasazen do kovového rámu tak, že může svírat ostrý nebo tupý úhel vůči zrcadlu. Je to ostrý úhel, který působí. Pro správnou orientaci řezačky skla je na trnu vyznačena značka, která musí být během řezání obrácena k pravítku.

Pro usnadnění práce s řezačkou na sklo lze povrch zrcadla v místě řezu navlhčit terpentýnem.

doma, vyříznout, zrcadlo, pomocí, řezačky, sklo

Zrcadlo nařežte řezačkou na sklo jedním pohybem. opakování není dovoleno, je to přímý způsob, jak ho zničit. Pohyb musí být proto postupný a rovnoměrný, stejnou silou po celé délce, s výjimkou okraje (na okraji zmírněte tlak, aby nedošlo k jeho poškození).

Značka na diamantovém řezáku skla je tenká a téměř bezbarvá; značka na válečku je o něco širší a bělavá. Mimochodem, na zrcadle se řez kontroluje snadněji než na skle. Tah válečkových fréz je obvykle o něco vyšší než u diamantových fréz.

Široký pruh nebo bělavý skleněný prach znamená nadměrnou sílu. Případně to může znamenat, že se válec otupil nebo v případě diamantu otupil řezný úhel.

Před provedením řezu je třeba zrcadlo přiložit k okraji desky stolu, aniž by bylo otočeno vzhůru nohama, aby řezná stopa nepřesáhla tloušťku zrcadla (3 až 5 mm). Jednou rukou přitiskněte zrcadlo ke stolu a druhou ho jedním prudkým pohybem (ale ne fanaticky) rozbijte.

READ  Jak řezat linoleum doma

V případě potřeby použijte drážky v řezačce skla nebo kleště. Čelisti kleští můžete omotat izolační páskou nebo použít proužky gumy či kůže.

Nástroje a materiály

Tabulka. Pro řezání zrcadla obecně neplatí žádná omezení jako pro řezání skla. Velikost zrcadla je zpravidla srovnatelná se standardní stolní deskou a tloušťka zrcadla je menší než 5 mm (postačí válečková fréza).

Pravítko. Zrcadlo je nutné řezat ručním nástrojem, aby boční část měla dobrý doraz. Obyčejné kovové pravítko tento požadavek nesplňuje a od běžné sady nářadí nelze očekávat speciální pravítka nebo úhelníky pro řezání skla.

Zřídkakdy se vyskytuje metrové dřevěné pravítko správné tloušťky, i když je poměrně běžné. Kovové pravítko je třeba nahradit kousky gumy nebo kůže. Zabraňují klouzání kovu po zrcadle (tato dvojice má jeden z nejnižších koeficientů tření) a zvedají stupnici dostatečně vysoko nad zrcadlo, aby zastavily řezák skla.

Řezačka skla. V každodenním použití se nejčastěji používá válečkový řezák na sklo s břitem z tvrdokovu. Kde je tak důležitý okraj pravítka.

Spíše se „kutálí“ než řeže, a proto hrozí, že se bude pohybovat do stran. Pokud máte na výběr, je lepší použít diamantový nástroj.

Kladivo a kleště. K jemnému poklepání na silné zrcadlo zespodu je zapotřebí malé kladívko, které usnadní jeho rozbití podél linie řezu. Kleště se používají k lámání malých proužků, když je „zbytečná“ šířka hrany příliš malá na to, aby se dala zlomit.

Látka. Těžká látka nebo tenký přehoz, nejlépe z přírodní tkaniny. lze použít i lněné prostěradlo. Řezání na stole a pracovní desky s leštěným, kluzkým povrchem. Kromě toho hrozí, že zrcadlo může při nesprávném zacházení na tvrdém povrchu prasknout.

Bezprašné řezání do betonu

Na stavbách a při renovaci v domácnosti je často nutné řezat beton úhlovou bruskou. Tento velmi prašný postup je nezbytný zejména při instalaci skrytých rozvodů. K provedení práce je nástroj vybaven buď plnými, nebo segmentovými nástroji s diamantovými kotouči

v různých průměrech. Velikost kruhů závisí na použitém modelu elektrického nářadí a požadované hloubce řezu.

Pro vytvoření malého nevyztuženého betonového bloku bez prachu nebo pro vytvoření dlátového či důlkového spoje platí následující pravidla

 • tužkou nebo fixem obkreslete čáry podél pracovní plochy;
 • Navlhčete označenou plochu vodou pomocí stříkací pistole nebo štětce (i hadrem) a pravidelně zvlhčujte řezanou brázdu;
 • řezání betonu pravidelným vyjmutím pilového kotouče a jeho ochlazením vodou.

Řezání betonu uvažovaným mokrým způsobem řezání nezbavuje zcela prachu. K tomu je nutné neustálé zavlažování.

Někteří řemeslníci používají k řezání betonu bez vzniku prachu speciální pilový kotouč provizorní kryt

, která je prakticky vzduchotěsná. Odsávání prachu zajišťuje vysavač připojený k tomuto účelu.

Řezání cihel, skla, betonu, dřeva, překližky a dalších uvažovaných materiálů musí být prováděno pomocí Osobní ochranné prostředky

brýle, respirátor nebo maska, sluchátka. Oblečení a obuv musí být také vhodné.

Používaná úhlová bruska musí být v dobrém technickém stavu. K řezání se musí používat kvalitní řezné kotouče bez vad. Kotouče a samotné elektrické nářadí je třeba před použitím zkontrolovat. Při řezání v pohodlné a stabilní poloze těla.

Během práce se nesmí požívat drogy ani alkohol. Důležitá je také vaše celková pohoda. úhlovou brusku je třeba mít neustále pod kontrolou, protože by mohla způsobit velmi vážné zranění. Čím je stroj výkonnější, tím opatrněji, pečlivěji a obezřetněji byste s ním měli zacházet.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS