Jak řezat dřevotřísku doma

Jak rovnoměrně řezat dřevotřísku pilkou na železo?

Dřevotřísku je lepší neprořezávat celou najednou, ale dát jí směr, „přejít“ s úhlovou bruskou podél linie „drážka“ druhým krokem je důkladný a úplný řez. Pokud chcete vodicí lištu namontovat na dřevotřískovou desku, například na 10mm lištu, upněte ji pomocí šroubových svorek a podél lišty nařežte úhlovou bruskou.

Dřevotřískové desky lze řezat jakoukoli pilou, od ruční pily po elektrickou přímočarou pilu, ale nejrychlejší a nejrovnoměrnější řezy se provádějí kotoučovými pilami s kotouči „Čistý střih“. Jedná se o kotouče s největším počtem zubů s karbidovými destičkami.

Řezné nástroje a jejich mechanika

Pokud nebereme v úvahu stacionární řezací stroje, není mnoho alternativ k ručnímu řezání. Z dostupných nástrojů jsou zřejmou volbou kotoučové a kombinované kotoučové pily, běžně známé jako pokosové pily a přímočaré pily. Dostatečně dobrého řezu lze dosáhnout také pomocí úhlové brusky, na které je nasazen pilový kotouč na dřevo s bílými zuby. Není to však nejefektivnější ani příliš bezpečné řešení.

Při řezání jakýmkoli typem elektrického nástroje se pracovní prvky pohybují velmi vysokou rychlostí, takže mechanika obrábění zůstává v pozadí. Klíčem k čistému okraji bez třísek je však pochopení této skutečnosti. Nejjednodušším principem je fungování kyvadlových pil. Řez se provádí přímočarým pohybem pilového kotouče a množství odstraňovaného materiálu závisí výhradně na velikosti zubu a stupni jeho oddělení.

Třísky vznikají v důsledku různorodosti zpracovávaných materiálů, zejména v důsledku tvrdých inkrustací v laminátových deskách nebo proto, že vlákna masivního dřeva mají různou hustotu. K odlamování může docházet na různých stranách obrobku v závislosti na tvaru zubu, síle posuvu a rychlosti pohybu nástroje. Při práci se skládačkou dochází k odlamování buď tím, že zuby vytrhávají velké kusy ze zadní strany, nebo tím, že se horní vrstva prolisuje a neodstřihne se, ale odlomí se ve velkých kusech.

Činnost zubů kotoučové pily je velmi podobná činnosti zubů skládačkové pily s tím rozdílem, že se pohybují velmi vysokou rychlostí a přesně stejným směrem. Dalším důležitým faktorem je směr (úhel) působící síly: zatímco přímočará pila se pohybuje kolmo k povrchu, kotoučová pila řeže pod libovolným úhlem, který závisí na průměru kotouče i tloušťce obrobku. To může hrát do karet uživateli: tangenciální zanoření zubu vede k úhlednějšímu řezu třísky, ale na druhé straně může dojít k vytržení poměrně velkých úlomků v důsledku tangenciálního pohybu břitů. S kotoučovou pilou lze samozřejmě provádět pouze přímé řezy.

READ  Jak řezat brzdu doma

Hnízdící programy

Vkládací karta Laminované dřevotřískové desky z plechu lze vytvořit pomocí řezacích programů v počítači. Mezi nejznámější z nich patří: „Astra Cutout“

V souboru programu může objednávka obsahovat několik produktů, každý s vlastním souborem údajů, jejichž parametry může nastavit uživatel. Na základě informací o řezné hraně desky, typu řezu, šířce řezu, průchozím řezu atd. п. Software vygeneruje mapu řezu. kusovník, náčrtek a další technická dokumentace se pak generují automaticky. Program obsahuje referenční informace o materiálech, operacích, hranách a dílech.

Vhodné pro firmy, které neustále používají k řezání dřevotřískových desek. Tento program:

 • podporuje víceuživatelský režim;
 • Kategorizuje a třídí informace;
 • třídí objednávky na archivní, plánované a aktivní;
 • ukládat informace o materiálu a další;
 • Účty za zbývající část materiálu.

Editor ukazuje, které části byly uspořádány správně a které ne, a také zbytky, velké i malé. Uživatel může měnit nastavení pro snadné používání.

Okno editoru je rozděleno na dvě části: na levé straně jsou listy pro řezání, na pravé straně sloupce pro zadání parametrů budoucích dílů: množství, barva a velikost. Software obsahuje režim „Rotace“ ve třech variantách:

1.: program umístí dílek sám při otáčení; 2.: všechny vzory, které jsou stejné, se na listu otočí společně; 3.: dílek se neotáčí.

Mapa řezů se vytvoří příkazem „Provést výpočet“. Pokud tento příkaz zvolíte ještě jednou, program nabídne nové možnosti řezání, které lze upravit ručně: otáčení a přetahování dílů.

řezat, dřevotřísku, doma

Pravidla řezání

Před řezáním zvolte způsob řezání a vyberte příslušenství a nástroje.

 • Přiložte tečky na líc dřevotřískové desky. Předem určete, zda bude řez rovný nebo zakřivený. Technika řezání se u nich liší.
 • Spojte body v linii ořezávače a nalepte na ně lepicí pásku. řezání laminovaných dřevotřískových desek, nejlépe s lepicí páskou. Snižuje praskliny při řezání, protože dřevěná deska je při zvýšení teploty vystavena velkému tlaku.
 • Řezání desky. Příslušenství se instaluje pod správným úhlem, aby se dosáhlo extrémně rovných hran. Proces musí probíhat plynule, rytmicky a bez nadměrného tlaku.
 • Hrubé hrany a nerovnosti může být nutné opilovat nebo obrousit. Okraje mohou být pokryty dýhou odpovídající barvy. Tím je ochráníte a zkrášlíte.

K maskování nedokonalých hran se používá metoda dekorativního dýhování (lepení bočních hran). Tím se nejen zlepší vzhled, ale také prodlouží životnost výrobku.

Teprve po umístění všech potřebných nástrojů na stůl lze zahájit řezání.

READ  Mohu řezat ocelové trubky elektrickou skládačkou?

Řezání laminovaných dřevotřískových desek s parketami.

Odštípnutí v tomto případě způsobují řezné zuby, ale nejen ve směru řezu, ale i na opačné straně. (Vibrace elektrického nářadí neumožňují vést podlahovou krytinu dokonale rovně, což má za následek nesouosost kotouče vůči záběru). Vodicí lišta umožňuje nejen čistý řez dřevotřískových desek, ale také zabraňuje řezání třísek na opačné straně. Při výběru pilového kotouče pro řezání laminovaných dřevotřískových desek platí, že čím více zubů, tím čistší je řez.

Před použitím frézy je třeba kusy nábytku rozřezat s rezervou 3-5 milimetrů na každé straně, na které se bude pracovat. Na rozdíl od předchozích metod řezání zanechává ruční nástroj dokonalý povrch řezu. Odštípnutí po takovém zpracování je vzácné a je možné udržet řez kolmý. Zatím jsme se zabývali pouze přímočarým řezáním, ale pokud jde o řezání kruhů a křivek všeho druhu, neexistuje alternativa ke skládačce a fréze. Jednou z nevýhod používání směrovače je potřeba zručnosti. Budeme o nich hovořit v dalších článcích.

Techniky řezání Laminované dřevotřískové desky bez třísek

Řezání lze provádět na deskové pile. Pokud však potřebujete řezat laminované dřevotřískové desky, abyste si mohli vyrobit nějaký nábytek, jsou vhodnější jiné metody.

Škrábání

Pomocí šídla nebo hřebíku označte tloušťku laminátového povrchu čárou ořezávače. Pilujte podél této linie a dbejte na to, aby hrany zubů pily byly přesně v drážce. Lze řezat přímočarou pilou nebo ruční pilkou na železo.

Skládačka

Vhodné pro řezání malého úseku. Pilový kotouč by měl mít nejmenší velikost zubů. Pohybujte skládačkou plynule, bez tlaku, při otáčkách mírně vyšších než středních.

Na straně, kde jsou zuby zahrnuty do desky, se odštěpky nevyskytují a na opačné straně. s malými zkušenostmi se objeví, ale v malém počtu.

Kotoučová pila

Je zapotřebí pilový kotouč s jemnými zuby. Dlouhé a rovné řezy jsou při této metodě úspěšnější než při použití skládačky. Na straně, kde jsou zuby zapuštěny do desky, nedochází k třískám. Pokud se objeví, bude to na opačné straně, stejně jako u skládačky.

Použití vodicích lišt zvyšuje přesnost řezu. Pilu je nejlépe připevnit ke stolu.

Řezání s podřezáním

Potřebujete velké pravítko (vodicí lištu), které se upne na obrobek. Prvním řezem se laminát podřízne podél vyznačené linie. Vodicí lišta by měla být nastavena na linii a řez by měl být hluboký 6-10 mm. bez třísek.

Druhý řez. V místě vstupu zubů do desky nedojde k žádnému odštěpení a na výstupu je laminát již rozřezán, takže k žádnému odštěpení prostě nemůže dojít.

READ  Jak správně řezat rohy u plastových rohů

Směrovač

V tomto případě byste měli nejprve obrobek rozřezat přímočarou pilou, přičemž se od vyznačené čáry vzdálíte na 2-3 mm, a poté zarovnat čáru pro ořezávač na šabloně. Fréza musí být vybavena ložiskem. Můžete také řezat křivkové řezy.

s laminátem

Vyřízněte vhodně velký kus plastu a prořízněte jej tak, aby se vešel do skládačky. Poté připevněte kus plastu k desce skládačky.

Vyznačte si řezaný kus a pak řezte pilou. U překližky nebo laminovaných dřevotřískových desek je pravděpodobnost vzniku třísek a vrypů na povrchu mnohem menší.

Jak řezat překližku elektrickou skládačkovou pilou bez drážkování

A pokud na obrobek nalepíte pásek maskovací pásky (tj. kombinace první a druhé metody), bude výsledek ještě lepší.

Jak vyrobit stroj vlastníma rukama

Pomocí deskové pily můžete vytvářet vysoce kvalitní nábytkové komponenty. To je dáno vysokou přesností výrobního procesu, včetně hnízdění. Pokud je tedy obtížné zakoupit hotové zařízení, ale chcete začít podnikat v oblasti zpracování laminovaných dřevotřískových desek, můžete si postavit stroj vlastníma rukama.

Potřebné nástroje a materiály

Pila stroje je nejčastěji svařovaná, protože nejlépe odolává vibracím.

Aby stroj vydržel v provozu několik let, je lepší zvolit tepelně upravené materiály.

 • Čtvercové nebo kulaté trubky;
 • Nosník nebo dvě kulaté trubky spojené k sobě;
 • válečky;
 • ocelový plech o tloušťce nejméně tři milimetry;
 • dřevotřískové desky;
 • Pákový mechanismus libovolné konfigurace.

Výroba

Výroba začíná hlavními komponenty a končí těmi drobnějšími.

fáze konstrukce deskové pily Řezání dřevotřískových desek vlastníma rukama :

 • Výroba rámu. Budou vyžadovány čtvercové nebo kulaté trubky. Jsou rozřezány a spojeny svorkami. Po kontrole rozměrů a správného umístění součástí svařte.
 • Výroba posuvného vozíku. Nastavte vodicí lišty, nejlépe nosník nebo dvě kulaté trubky spojené k sobě. Vozík musí být vybaven válečky pro hladký posuv.
 • Výroba pracovního stolu. Základní deska je vyrobena z ocelového plechu o minimální tloušťce tři milimetry; pracovní plocha je vyrobena z dřevotřísky a jsou na ní připevněny měřicí tyče.
 • Výroba plechových svorek, např. z pákového mechanismu libovolné konfigurace.
 • Po dokončení se řezací jednotka připojí k odsavači třísek.

Kvalita hotových výrobků vyrobených na strojích vlastní výroby je vyšší než u výrobků vyrobených výhradně ručně, ale stále nižší než u průmyslových strojů.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS