Jak řezat dlaždice doma

Jak řezat dlaždice na podlahu

Velmi často se majitelé bytů a domů rozhodnou provést opravy a položit keramické obklady nebo porcelánové dlaždice vlastníma rukama. Bez ohledu na to, zda budete pokládat dlažbu nebo obklady, bez takové operace, jako je řezání dlaždic, se neobejdete.

Abyste minimalizovali množství dlaždic, které musíte řezat, je důležité promyslet, jak je budete pokládat, abyste minimalizovali počet dlaždic, které musíte řezat.

K řezání dlaždic na správný rozměr potřebujete nejen speciální nástroje, ale také dovednosti.

řezat, dlaždice, doma

Nástroje

Pokud musíte materiál při vytváření rohu řezat, šířka prvků by neměla být menší než polovina, jinak bude takový povlak vypadat ošklivě. Pokud tuto práci děláte poprvé, kupte si několik dlaždic navíc a nacvičte si jejich řezání.

Je jasné, že některé prvky zkazíte, ale získáte potřebné dovednosti, pochopíte, jak správně řezat dlaždice, a další práce bude probíhat rychle, snadno a kvalitně.

Pokud mluvíme o řezání dlaždic, je to poměrně jednoduché. K tomuto účelu můžete použít obyčejnou řezačku na sklo nebo můžete tuto práci provádět pomocí ruční řezačky na dlaždice.

Pro tvarový řez můžete použít ruční skládačku s diamantovým drátem nebo elektrickou skládačku se speciálním pilovým kotoučem. K řezání dlaždic a porcelánových obkladů se hodí zařízení, jako je elektrická řezačka na dlaždice nebo úhlová bruska se speciálním brusným kotoučem.

Porcelánové dlaždice jsou tvrdší, takže se s nimi mnohem hůře pracuje.

Pokud k tomuto účelu použijete mechanický nůž na dlaždice, jeho nůž se velmi rychle otupí.

Pro řezání porcelánových obkladů je nejlepší volbou elektrická řezačka na obklady, kterou lze použít jak pro přímé řezy, tak i pro řezy pod úhlem, pro řezání křivek.

Pokud potřebujete vyříznout jen několik prvků, nevyplatí se takový nástroj kupovat, takže si jej můžete pronajmout nebo práci provést pomocí úhlové brusky s diamantovým kotoučem.

Použití řezačky na sklo

Pokud je potřeba vyříznout více než jednu dlaždici, pomůže vám jednoduchý a levný nástroj. řezačka na sklo.

Pro tuto práci je vhodný nástroj s tenkým diamantovým kotoučem, nikoliv hrot.

Při práci s porcelánovými dlaždicemi nepoužívejte řezačku na sklo, protože tento materiál je velmi tvrdý.

Pokud potřebujete uříznout tenký proužek o šířce menší než 1 cm, nelze to provést řezačkou na dlaždice.

Pokud jste pracovali se sklem, poradíte si i s obklady.

Položte dlaždici na rovný povrch lícem nahoru a ořízněte řez fixem.

Přiložte kovové pravítko podél linie a proveďte řez, když přejdete přes lesklou část, budete potřebovat malou sílu, abyste ji přerušili.

Pokud je řezačka na sklo nová, stačí projet jednu ořezávací linku, pak je třeba nástroj několikrát projet po řezné lince.

řezat, dlaždice, doma

Poté se podél linie zespodu položí drátěný nebo dřevěný špalík a rovnoměrně se přitlačí na okraje dlaždice, aby se dlaždice podél linie čistě přerušila.

Okraje se zdrsní smirkovým papírem a práce je hotová.

Ruční řezačka na dlaždice. návod k použití

S tímto nástrojem můžete provádět pouze přímé řezy podél jedné strany dlaždice nebo diagonálně. Řezačka dlaždic má základnu, na které je namontován pojezd a po které se pohybuje vozík a řezací válec.

Po označení se prvek položí na lůžko, vloží se válec a po stisknutí rukojeti se provede řez.

Řezný nástroj je obvykle odnímatelný, a pokud se otupí, je třeba jej vyměnit, což dodržujte, jinak nebudete moci provádět kvalitní práci. S výše uvedeným nástrojem lze řezat obklady a dlažby, ale poradit si s porcelánovými dlaždicemi nebude pod silou.

Výhodou ruční řezačky na dlaždice je rychlá a snadná práce a nízká cena.

Z nevýhod je třeba zmínit, že není možné provést zakřivený řez, hrany jsou často nerovné a je třeba je dotvarovat smirkovým papírem, není možné řezat proužky o šířce menší než 5-6 mm.

Způsob řezání dlaždic

Existují speciální přístroje na řezání dlaždic. Dlaždice je však možné řezat i doma bez řezačky na dlaždice. Zařízení můžete použít pro jednorázové práce, jiná zvládnou obkládání v průmyslovém měřítku. Rozlišuji také různé nástroje v závislosti na typu dlaždice.

Řezání keramiky úhlovou bruskou

Touto úhlovou bruskou lze doma řezat keramiku i dlaždice. Nástroj ve šikovných rukou vytvoří nejen rovnou, ale i tvarovanou linii pro zastřihovač. Nejprve je třeba připravit dlaždice:

 • Dlaždice.
 • Úhlová bruska nebo úhlová bruska.
 • Řezné a brusné kotouče.
 • Ochranné vybavení. Maska nebo ochranné brýle jsou nezbytností a v případě potřeby je třeba nosit respirátor a kombinézu.
 • Svěrák nebo svorky.

K předběžnému označení použijte špičatý předmět. Můžete použít nesmazatelný fix. Čáry nakreslené obyčejným fixem se na zrcadlovém povrchu setřou.

Na stůl, kde plánujete řezat dlaždice, položte kus překližky nebo jiného materiálu, abyste nepoškodili povrch.

V případě mělkých řezů není nutné dlaždici přidržovat. Jeho hmotnost a tření mezi spodní stranou a stolem jsou dostatečné, aby ho udržely na místě. V případě větších výklenků může být nutná pomoc partnera, pokud obklad nelze upevnit nohou.

Zakřivené řezy vyžadují, aby byly dlaždice upnuty do svěráku a z obou stran přikryty měkkou látkou nebo lepenkou, aby se zabránilo poškrábání.

Abyste se dobře přizpůsobili, musíte

 • Hloubení by mělo být prováděno postupně, v jednom průchodu, řezáním do hloubky 2-3 milimetrů.
 • Provádějte malé řezy najednou na celou tloušťku.
 • Aby se zabránilo kontaktu kotouče s povrchem, doporučuje se označit obě strany kotouče. Poté proveďte jeden souvislý řez podél lesklé části a dokončete jej na vnitřní straně.

Tvarované hrany se nejlépe opracovávají úhlovou bruskou a rovné hrany jednodušším nástrojem. Tím se vyhnete nákladům na nákup diamantových nožů a také prachu, který se při práci tímto způsobem zvedá.

Použití elektrické skládačky

Pokud nemáte po ruce úhlovou brusku, může vám pomoci jiné elektrické nářadí. Pokud není rychlost důležitá, lze použít i běžnou skládačku s kamenným kotoučem. Řezání dlaždic tímto zařízením se neliší od zpracování jakéhokoli jiného materiálu. Je zapotřebí pouze speciální pila a předběžné namočení obkládaného povrchu.

Skládačka není účinná pro silné dlaždice. Je vhodný pro obklady stěn a pro vyřezávání dílů s velkým poloměrem zakřivení.

řezák na sklo nebo jakýkoli špičatý předmět

Toto je další způsob, jak řezat dlaždice bez řezačky na dlaždice. Nástroj funguje pouze na dlaždicích a v přímce. Omezení se týká také šířky řezané části, která nesmí být menší než 20 milimetrů. Bude zapotřebí samotný nástroj nebo podobné zařízení. Používají se diamantové nebo příklepové vrtáky. Někdy lze použít dobrý univerzální nůž.

READ  Jak řezat linoleum doma

Pravítko, na kterém se bude řezat, je nutné mít kovové, protože dřevěné se může zničit odtržením nože od linie řezu.

Musí se řezat pomalu a opatrně. Zvláštní pozornost je třeba věnovat počátečnímu a konečnému tlaku nástroje. V takových chvílích obvykle nestačí. Pokud okraje pečlivě neproříznete, bude zlom v těchto místech nerovnoměrný.

Pro domácí řezání keramických dlaždic můžete použít improvizované prostředky. Pomocí vrtačky nebo nože můžete několikrát proříznout horní vrstvu dlaždice. Počet průchodů závisí na tvrdosti nástroje.

Existuje několik způsobů řezání řezaných dlaždic:

  Držte dlaždici z obou stran podél obou okrajů zářezu a ze vzdálenosti 10-15 cm zřetelně udeřte do okraje stolu. Samotný roh musí být rovný a pevný. Dávejte pozor, abyste se dlaněmi nedotkli povrchu.

 • Pod celou délku dlaždice v linii řezu můžete položit plochou dlaždicovou tyč. Měla by vyčnívat několik centimetrů za okraj. Oběma rukama pevně přitiskněte oba okraje. Pokud je dlaždice dlouhá, opakujte operaci v několika průchodech.
 • Při lámání v upínacích zařízeních by měla být dlaždice zabalena do lepenky a upnuta mezi čelisti podél linie lámání. Svorku si můžete vyrobit sami ze dvou kovových úhelníků nebo dřevěných tyčí připevněných šrouby nebo kolíky.

Techniky vrtání

Proces začíná výběrem vrtáků nebo jádrových bitů libovolného průměru. Hodí se jakákoli vrtačka, elektrická i ruční. U vrtaček je žádoucí nastavitelná regulace otáček. To je důležité pro bezpečnost řezného příslušenství, protože vysoké rychlosti rychle opotřebovávají řezné hroty. Také v tomto případě se zvyšuje pravděpodobnost odštípnutí skloviny.

Otvory se zhotovují pomocí speciálních vrtáků s ostrým úhlem. Mají však vysokou cenu. Vrtat však lze jakýkoli tvrdý povrch a nástroj má dlouhou životnost. Použití levných kopinatých vrtáků do dlaždic je vhodné pro příležitostné práce s nízkou intenzitou. Při použití na dlaždice stačí jeden nástroj na přibližně dvě desítky otvorů. Pobeditové vrtačky by se měly používat pouze v krajním případě.

Pro velké kruhové otvory můžete použít zapuštěnou korunku nebo balerínu.

Užitečné tipy:

Bez ohledu na způsob řezání a použití je třeba dodržovat bezpečnostní opatření. Nářadí s ostrými břity a křehké dlaždice jsou při neopatrné manipulaci nebezpečné. Neočekávané třísky, prach a ostré střepy mohou poranit ruce a zranit odhalené části těla. Před provedením práce je nutné provést následující úkony:

Výběr kotouče pro obkladačské práce

Řezné kotouče se mohou konstrukčně lišit:

Zploštělé kotouče jsou nejvhodnější pro jemnou keramiku, protože čistě řežou materiál. Při správném použití je u těchto disků nejmenší pravděpodobnost, že se odštípnou.

Segmentované disky se vyznačují štěrbinami v základně. Jsou navrženy tak, aby zvyšovaly kvalitu chlazení, což prodlužuje životnost nástroje. Segmentové čepele jsou díky své struktuře mnohem náchylnější k odštípnutí, ale jsou ideální pro řezání přírodního kamene, porcelánových dlaždic a obkladů.

Při výběru kotouče zkontrolujte kompatibilitu s úhlovou bruskou. průměr kotouče a otáčky musí odpovídat. Nešetřete na řezných kotoučích! Levné nářadí se rychleji opotřebovává a může být nutné ho častěji vyměňovat. Může mít také špatný dopad na materiál a zanechávat třísky.

Kamenná kola

Nejlevnější a nejnespolehlivější možností jsou kamenné disky. Rychle se opotřebovávají, takže při velkém objemu práce by jich bylo potřeba hodně. Šířka řezu je větší než u kovových kotoučů kvůli tloušťce nástroje. Přispívá také k tomu, že při řezání zůstává více prachových částic.

Nezapomeňte sledovat funkci kamenného kola! V případě viditelného poškození břitu, např. odštěpení, je třeba diamant vyměnit. V opačném případě není používání nástroje bezpečné, mohlo by dojít k jeho zlomení, poškození materiálu nebo zranění uživatele.

Kovové disky

Kovové diamantové kotouče se používají pro profesionální aplikace. Životnost a kvalita těchto zařízení závisí na intenzitě postřiku. jsou dražší a robustnější než jejich zděné protějšky.

Tip zedníka. jak profesionálně řezat dlaždice

Obkládání není pro začátečníky snadná práce a vyžaduje důkladnou přípravu. Důležité je také najít individuální přístup k typu materiálu, aby se snížil odpad a následně i finanční výdaje zákazníka.

Recept na řezání dlaždic bez poškození materiálu

Při zvažování správného způsobu řezání dlaždic se profesionální obkladači řídí následujícími obecnými zásadami.

Materiál musí být důkladně vyčištěn. Nesmí na něm být žádné stopy lepidla na dlaždice ani prachu.

Práce je spojena s prachem, proto se doporučuje používat ochranu očí.

Při používání ručního nářadí to nepřehánějte. V opačném případě je zaručeno rozbití dlaždice. Při výběru elektrického nářadí musíte postupovat s jistotou, jasně, ale opatrně.

Pro efektní řešení problému řezání dlaždic v domácnosti nabízí stavební prostředí různé modifikace nástrojů.

Co je nejdůležitější při používání různých strojů na řezání dlaždic??

Nejlepší je pracovat s řezačkou na sklo. názor odborníka

Odpověď zní: Chcete-li řezat dlaždice, nejprve si vyberte vhodný řezák na sklo. Na trhu je k dispozici ve třech variantách.

Řezačka skla válečkového charakteru. nejčastěji používaná. Výhodou je jemný a čistý střihací nůž.

Podobně funguje i model typu oil, který poskytuje řez bez poškození. Díky oleji lze úkol dokončit rychle a snadno.

Diamantový řezák na sklo je nejvhodnější pro zkušené brusiče skla, protože hrozí nebezpečí vzniku zubatých hran. Pro tuto práci budete potřebovat „pevnou ruku“.

Konkurenční technická výhoda tohoto výrobku spočívá v tom, že lze řezat nejen rovné linie, ale také esteticky působící zakřivené řezy. Brusky na sklo se používají při práci s dlaždicemi, keramikou a sklem.

Tip! Ruční řezačky skla, skládačky se nedoporučují pro porcelánovou kameninu. Mohou být použity jako další nástroj.

Položte dlaždici na geometricky rovný povrch a odstraňte drobné částečky nečistot, lepidla a lepidla. Na linii je třeba vynaložit velké úsilí. Obkreslený okraj lze odstranit pomocí štípacích kleští.

Poradenství! Při přibližování se k linii s frézou musí frézy zasahovat do malých úlomků. Pokud použijete „velký krok“ v téměř uříznuté části kleštěmi, hrozí, že překročíte okraj čáry a zkazíte vzhled výrobku.

Důležité upozornění: Při řezání keramických obkladů musí být řezačka na sklo plně zapnuta a držena přísně kolmo k obkladu. Pro řemeslníka to může být někdy obtížné, proto tyto nástroje často používají spíše profesionálové a pro tenké obklady.

Na stavbách, kde jsou termíny napjaté a předák spěchá, je rychlejší řezat keramické obklady úhlovou bruskou. Ale i u něj je třeba znát některé triky.

Základní způsoby řezání úhlovou bruskou

Tento typ dlaždic patří k nejtvrdším. Je odolný, vhodný pro veřejné prostory. Při rozhodování o řezání porcelánových kameninových dlaždic je třeba použít dvě metody.

Rovnoměrnost linie při použití úhlové brusky závisí na správně zvoleném kotouči. Existují dva možné způsoby výběru nožů.

Zploštělé kotouče lze použít i pro mokré řezání s vodou, aby se fréza udržovala v chladu a minimalizovala se prašnost. Je vhodný pro obkladačské práce.

Pokud se rozhodnete řezat porcelánové obklady doma, je dobré použít segmentový kotouč pro „suchou“ metodu zpracování. Nedoporučuje se však řezat déle než 2 minuty. Udělejte si přestávku.

Při použití standardní úhlové brusky se nedoporučuje kupovat kotouč o tloušťce menší než 2 mm. Před každou operací je nutné zkontrolovat stav kotouče, aby se riziko odštípnutí snížilo na nulu.

READ  Jak odstranit kazetu s vrtákem Makita 6408

Specialista vyznačí budoucí řez fixem a položí dlaždici na připravený rovný povrch. Je lepší jej upevnit na pracovní stůl. Řez se provádí z přední strany. V některých případech může mít smysl dvojí řezání. Lehce přitlačte na obrobek zepředu a šetrně přitáhněte ořezávací šňůru; ze zadní strany proveďte hlavní řez. Toto tajemství odpovídá na otázku, jak řezat dlaždice úhlovou bruskou bez odštípnutí, aniž by došlo k poškození majitele objektu.

Osvědčené metody řezání keramických obkladů řezačkou na obklady a dlažbu

Například běžnou koupelnovou keramiku lze řezat i úhlovou bruskou. Pro domácnost je však často nejvhodnější ruční řezačka na dlaždice.

Minimalizace tvorby prachu a nedokonalostí na dlaždicích.

Stroj je lehký a má řezací válec, který umožňuje poměrně rychlou práci. Možnost vzniku závad se mnohonásobně snižuje, a to i ve srovnání s úhlovou bruskou. Umístěním dlaždice pod nohu na kovovou plošinu konstrukce můžete rychle provést řez jedním pohybem. Existuje několik typů ručních řezaček na dlaždice.

Varianty válečků jsou poměrně jednoduché a vhodné pro standardní dlaždice.

Pro tvrdší typy keramických obkladů je správnou volbou mechanická řezačka obkladů s pevným skluzem.

Pro obzvláště houževnaté materiály o tloušťce až 16 mm je ideálním řešením model s ložisky.

Tato vzduchem a vodou chlazená ruční bruska se hodí při velkém objemu práce. Jaké jsou jeho výhody?

Řezání obkladů pod úhlem 45 stupňů, aby se vešly do rohů mezi stěnami, je možné.

Schopnost řezat kámen, porcelánovou kameninu.

Hloubka řezu hraje v procesu roli. Doporučená hodnota je 3 cm. Důležitá je délka dlaždice 50 cm. a výkon motoru. Před zahájením práce se ujistěte, že je kolo pevně usazeno, a zkontrolujte stupeň oděru.

Které další tipy stojí za zvážení?

Lícová strana obkladového materiálu je někdy řezána pod úhlem. Pokud používáte úhlovou brusku, zvolte rovný kotouč určený k obkládání obkladů. Kvalitní řez dlaždic pod úhlem 45 stupňů se získá položením výrobku na hřeben, přičemž se začíná od zadní strany hlíny. Pokud jsou zjištěny nesrovnalosti, může být postup opakován.

Pro získání hladké hrany je vhodné se obrátit na diamantové „želvy“ nebo brusný papír. Odborníci také doporučují používat úhlovou brusku s nastavitelnými otáčkami, aby se zabránilo spálení hran.

Triky od profesionálů! Pro dosažení co nejlepší estetiky se nedoporučuje dosahovat zasklené plochy o cca 1 mm. Řemeslné zpracování je dáno zkušenostmi obsluhy. Když přejedete nástrojem po glazuře, okraj nevypadá příliš pěkně.

Řezání improvizovanými prostředky

Ne vždy je nutné zkrátit velké množství práce. Proč plýtvat penězi, když musíte řezat několik dlaždic? V takovém případě lze použít následující nástroje:

Důležité! Doporučuje se používat vrtáky s karbidovým hrotem. S ním je možné vytvořit hlubší škrábance na keramickém povrchu.

Jak řezat keramické dlaždice pomocí řezačky na sklokeramiku? Algoritmus je následující:

 • Odměření přebytečného kusu.
 • Podél ní je nakreslena značka.
 • Kovové pravítko se přikládá podél linie. Je důležité, aby byl dokonale plochý.
 • Zbývá jen podél pravítka přejet řezákem na sklo nebo jiným ostrým předmětem, který je po ruce. Pravítko by se přitom mělo dobře držet. Výsledkem je znatelný škrábanec.
 • Dlaždice se položí na okraj stolu nebo pracovního stolu. Škrábance musí být v jedné linii s hranou stolu.
 • Pevně, silně a prudce přitiskněte okraj dlaždice rukou.

Požadovaný kousek se odštípne. Je jasné, že řez nelze provést dokonale. Můžete však ušetřit peníze. Ano, a poté stačí řez obrousit smirkovým papírem. Pokud navíc dlaždici vložíte do čisté vody na pouhou hodinu, bude proces řezání kvalitativně lepší.

Vezměte prosím na vědomí! Někteří lidé se ptají, zda lze řezat keramické dlaždice skládačkou. Ano, ale řez nebude tak dobrý, jak byste si přáli. Použití elektrické skládačky je racionální při opravách dlaždic položených na nenápadném místě. Existují však speciální pily s diamantovým ostřím pro ruční nebo elektrické skládačky. Tato možnost je povolena.

Práce s domácími nástroji

Existují 2 typy nástrojů na řezání dlaždic: elektrické a ruční nástroje.

Skupina elektrických vyžínačů obkladů a dlažeb zahrnuje následující nástroje:

Mezi ruční nářadí a spotřebiče patří:

Při výběru nástroje pro obkládání je třeba vzít v úvahu následující faktory:

 • Povaha řezu. Jednoduchým řezákem na sklo nelze provádět žádné složité tvarové řezy.
 • Tloušťka dlaždice. Těžké dlaždice je třeba řezat výkonným elektrickým nástrojem (úhlovou bruskou).
 • Množství materiálu. S velkým objemem dlaždic si bez řezačky na dlaždice neporadí.

Faktory v domácnosti mají zásadní vliv. Ne vždy je možné použít hlučnou úhlovou brusku nebo vrtačku. Někdy je žádoucí řezat bez prachu. V těsném prostoru často prostě není dost místa pro velký nástroj.

Řezačka dlaždic

Nejjednodušší způsob řezání dlaždic je pomocí řezačky na sklo s diamantovým nebo karbidovým válečkem.

Práce probíhá v následujícím pořadí:

 • Keramika se položí na rovný, rovný povrch (pracovní stůl, stolička, stůl atd.).);
 • zasklená plocha je označena kovovým pravítkem a fixem;
 • pevně přitiskněte pravítko k vyznačené čáře a s jistotou a přesně vyřízněte drážku řezačkou na sklo;
 • Nástroj musí být přitlačen dostatečně silně, aby byl řez na smaltu hluboký a rovnoměrný;
 • na vznikající ořezávací linku se jemně poklepává po celé délce ze zadní strany dlaždice rukojetí řezačky skla;
 • kus se posune k okraji pracovní desky tak, aby řezaný kus visel ve vzduchu;
 • zatlačením na zavěšený okraj se dlaždice rozbije.

Někdy se doporučuje umístit pod střihací šňůru hřebík nebo šroub o malém průměru, aby bylo možné střihnout. Současným stisknutím obou okrajů se dlaždice rozdělí na části. Touto metodou lze řezat více materiálu, t. к. Ušetří se čas potřebný k přesunu dlaždic.

Použití řezačky na dlaždice je opodstatněné pouze při práci s malým množstvím dlaždic s rovným povrchem. Pro řezání silných a příliš tvrdých dlaždic je řezačka na dlaždice nepoužitelná.

Řezání obkladů a dlažeb doma je mnohem jednodušší a pohodlnější pomocí řezačky na obklady a dlažby. Tento nástroj má 2 typy: elektrický a ruční.

Ruční řezačku na dlaždice lze použít na keramický materiál o tloušťce až 20 mm. Technologie práce je následující:

 • Na přední části dlaždice se značkou nebo značkovačem se aplikuje značení linie pro ořezávačku.
 • Výrobek se umístí do pracovního prostoru přípravku a zajistí se speciálními úchyty. Přitom musí být začátek linie řezu pod řezacím kolečkem.
 • Lehkým tlakem na rukojeť tlačte vodicí lištu plynule dopředu a dozadu podél linie řezu.
 • Dlaždice se pak rozdělí na části.

Elektrická řezačka na dlaždice vám pomůže hladce a rychle řezat velké množství dlaždic. Jako řezný prvek se používá diamantový kotouč a do řezné oblasti se přivádí voda k odstranění prachu a chlazení kotouče.

Proces řezání zahrnuje následující kroky:

 • Umístěte zařízení na rovný a stabilní povrch (pracovní stůl, stůl);
 • na zasklené straně jsou zhotoveny značky;
 • Po vyrovnání začátku označovací čáry s ukazatelem vložte výrobek do řezačky dlaždic;
 • Teprve nyní je stroj zapnutý;
 • Dlaždice se plynule a jemně posouvá směrem k řeznému kotouči.
READ  Který motor je lepší nasadit kruhový

Elektrická řezačka desek umožňuje řezání silných dlaždic a porcelánových obkladů s vysokou tvrdostí. Je vhodný pro dlaždice s texturovaným a vlnitým povrchem.

Skládačka

Přesné a rychlé řezání malých množství dlaždic pomocí elektrické skládačky. Je zapotřebí speciální brusná pila pro práci s keramikou nebo kamenem. Přímočará pila je obzvláště užitečná při vyřezávání otvorů pro trubky, vypínače, zásuvky atd. п.

Přímočarou pilu lze použít pouze k řezání a pilování středně silných porcelánových dlaždic; nelze s ní řezat ani tvrdé porcelánové dlaždice. Při práci je třeba dbát na to, aby byla skládačka vždy ve svislé poloze, jinak by se pilník mohl zaseknout v materiálu. Pohybujte strojem plynule a opatrně vpřed, dokud nedojde k poslednímu řezu v dlaždici.

úhlová bruska s kotouči vhodnými pro keramiku

Úhlová bruska je univerzální elektrické nářadí, které snadno prorazí obklady i silné porcelánové dlaždice. úhlová bruska je vhodná pro všechny tloušťky materiálu. Tímto nástrojem se provádějí různé přímé a zakřivené řezy, tj. к. lze použít velké množství různých trysek a kartáčů.

Práci lze provést snadno a rychle. Dávejte však pozor na velké množství třísek, jisker a prachu, které mohou při řezání vznikat. Obklady je nutné řezat doma speciálními diamantovými kotouči určenými pro keramické obklady.

S úhlovou bruskou pracujte následujícím způsobem:

 • Předem si vyznačte místo (nejlépe ostrým hřebíkem).
 • Po upnutí obrobku na stůl nebo jeho umístění do svěráku začněte s podřezáváním.
 • Neřežte dlaždice najednou, ale na jeden průchod jeďte maximálně 3 mm hluboko. Najednou lze řezat pouze malé plochy (do 2 cm).
 • Řezání by mělo probíhat proti směru hodinových ručiček, tj. směrem k sobě. е. ve směru otáčení řezného kotouče. Vyhněte se nadměrnému působení síly na nástroj, hmotnost stroje je dostatečná.
 • Silné dlaždice musí být oboustranně vroubkované.
 • Poté se obrobek odřízne podél linie řezu.

Jak řezat porcelánovou kameninu?

Existují 2 typy řezání porcelánové kameniny: mechanické a nemechanické. Volba techniky závisí na typu a konfiguraci řezu, tloušťce dlaždice a kvalitě řezu.

První způsob zahrnuje použití řezačky na dlaždice (elektrické nebo ruční), úhlové brusky, skládačky, kotoučové pily, řezačky na sklo atd. Mechanické metody řezání se dělí na mokré a suché. Technologie mokrého řezání vyžaduje vodu v řezné zóně, aby se nůž udržoval chladný, zabránilo se jeho přehřátí a odstranily se prachové částice.

Při suché metodě řezání se řezný prvek ani povrch břidlice nenavlhčují. Při mechanickém řezání je obtížné dosáhnout dobré kvality řezu bez třísek a prasklin. Upřednostňují se jednoduché přímé řezy a řezy pod úhlem 45 stupňů.

Řezání porcelánové kameniny se většinou provádí nemechanickými metodami: řezání vodním paprskem, řezání laserem atd. Pomocí těchto metod je možné přesně dodržet všechny rozměry a dosáhnout hladkého řezu. Tvarové obrobky se složitými tvary a různými výřezy jsou možné. Řezání dlaždic se provádí na speciálních průmyslových strojích, které vyžadují dobře vyškolený a zkušený personál.

Keramické dlaždice doma nejlépe nařežete pomocí brusky, protože je to univerzální nástroj, který najdete v každé domácnosti. K řezání kamene se používají speciální diamantové řezné kotouče. Tloušťka řezného kotouče by měla být alespoň 2 mm a výška řezné hrany by měla být těsně nad tloušťkou dlaždice.

Hodí se jakákoli úhlová bruska, ale je pohodlnější pracovat s malým strojem. Na výkonu nezáleží, t. к. Je lepší řezat při nízkých otáčkách. Nástroj si poradí s obkladovým materiálem libovolné tloušťky, je možné provádět přímé i zakřivené řezy. Při použití úhlové brusky je třeba si uvědomit, že vysoké kvality nelze dosáhnout. Je nutné dodatečné broušení okrajů. Při řezání vzniká velké množství třísek a prachových částic a práce s velkým množstvím dlaždic na tomto stroji je obtížná.

 • Na prosklené straně je nanesena značka;
 • dlaždice se položí na rovný a rovný povrch (doporučuje se zajistit dlaždici svorkami);
 • řezání se provádí opatrně, maximálně o 3 mm hlouběji v jednom průchodu;
 • dlaždice několikrát projde;
 • nářadí se musí pohybovat pomalu a opatrně, není nutný žádný dodatečný tlak, tj. к. Hmotnost úhlové brusky je dostatečná;
 • Vzniklé třísky obrousíte smirkovým papírem nebo brusným papírem.

Úhlová bruska je považována za velmi nebezpečné zařízení, proto je při práci s ní nutné dodržovat bezpečnostní opatření a používat osobní ochranné pomůcky (plastové brýle nebo masku, ochranné rukavice, respirátor).

Okružní pila a skládačka

Dostatečně velké množství porcelánových kameninových dlaždic lze řezat kotoučovou pilou. Pro práci používejte diamantový řezný kotouč. Po označení obrobku jej položte na pracovní plochu a opatrně jej posuňte směrem k rotujícímu pilovému kotouči. S tímto nástrojem se provádějí pouze rovné řezy. S kotoučovou frézou je třeba pracovat velmi opatrně a obezřetně. к. Porcelánová kamenina se přemisťuje ručně přímo v řezacím prostoru.

K ořezávání těchto tvrdých dlaždic lze použít elektrickou přímočarou pilu, která umožňuje rovné řezy i složité tvarové práce. Pro práci s porcelánovými obklady je nutné vyměnit pilový kotouč za diamantový závit.

 • Řez se provádí podle značek tužkou;
 • navlhčete obrobek, abyste usnadnili řezání;
 • vznikající prach by měl být neustále odfukován z pracovního prostoru, aby se zlepšila kvalita řezu;
 • S nástrojem pohybujte pomalu a opatrně a dávejte pozor na okraje dlaždic (může dojít k odštípnutí).

Ořezávání obkladového materiálu pomocí skládačky se provádí jen zřídka, protože. к. Je vyžadována určitá zručnost s tímto nástrojem.

Mechanické a elektrické řezačky dlaždic

Ruční mechanická řezačka dlaždic je vhodná pro řezání dlaždic o tloušťce až 12 mm. Umí řezat rohy a provádět rovné řezy. Je důležité zvolit správnou řezačku na porcelánové dlaždice, protože. к. Tento materiál se od běžných dlaždic liší většími rozměry a tloušťkou. Věnujte pozornost celkovým rozměrům zařízení, kapacitě a délce rukojeti, tloušťce řezného prvku a dalším parametrům.

Předznačená dlaždice se položí na základnu přístroje tak, aby řezací kolečko bylo umístěno přesně na vyznačené čáře. Poté stiskněte páčku a mírným tlakem na ni tlačte pilový vozík s řezacím kotoučem podél čáry. Páka se přesune doprostřed a dlaždice se rozbije úderem síly. Výsledný řez není vždy dostatečně rovnoměrný a hladký a musí se zdrsnit pomocí smirkového plátku. Zabere to příliš mnoho času.

řezat, dlaždice, doma

Řezání porcelánových dlaždic jiným nástrojem je mnohem snazší, což zajišťuje vysokou kvalitu práce a snižuje pravděpodobnost zmetků na nulu. Elektrická řezačka dlaždic je speciálně navržena pro řezání dlaždic z různých materiálů. Jako řezný nástroj se používá diamantový kotouč a do řezné plochy se přivádí voda k chlazení.

Při řezání porcelánové kameniny se postupuje podle následujícího návodu:

 • na lesklém povrchu dlaždice je vyznačena čára;
 • stroj je umístěn na rovném povrchu (stůl, pracovní stůl);
 • výrobek se vloží do řezačky dlaždic tak, aby začátek čáry značení byl zarovnán s ukazatelem na zařízení;
 • nástroj obsahuje;
 • dlaždice se ručně přitlačí k řezacímu kotouči.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS