Jak řezat kámen doma

Zvláštnosti řezání kamene v domácích podmínkách

Mezi různými stavebními materiály je stále ceněn zejména přírodní kámen. Důvodem je jeho jedinečný vzhled, šetrnost k životnímu prostředí, trvanlivost a pevnost. Přírodní kameny jsou však často beztvaré a masivní, a proto vyžadují opracování. S trochou zručnosti a znalostí je možné řezání provést doma.

Pokud se rozhodnete řezat kámen sami, měli byste se na práci předem připravit. Zpracování by tedy mělo probíhat v oddělené dobře větrané místnosti (nutně s odsáváním) se stálým přívodem vody. Tento přípravek snižuje množství vdechovaného kamenného prachu, který může vznikat při řezání, a také chladí nástroj.

řezat, kámen, doma

V závislosti na typu mají kameny měkkou a tvrdou strukturu. V prvním případě je pro zpracování kovů dostačující nástroj používaný pro práci s kovy. Hrubé řezání naopak vyžaduje úhlovou brusku vybavenou speciální kotoučovou tryskou.

řezat, kámen, doma

Elektrické pily mají nejvyšší výkon, zatímco benzínové modely mají nejvyšší výkon. Kromě toho se úhlové brusky vyrábějí ve dvou typech:

stacionární. skládá se z rámu, motoru, převodovky a řezacího prvku, často se používá pro profesionální řezání;

ruční. mobilní a manévrovatelný, vhodný pro domácí použití.

Pila na kámen je vybavena speciálním kotoučem s diamantovým povlakem. Při výběru modelu je důležité si uvědomit, že vyšší otáčky způsobí rychlé zahřátí nástroje a zhoršení kvality diamantu. V důsledku toho by se brusná hlava musela vyměňovat dvakrát častěji.

Pokud bude kámen následně leštěn, je vhodné si předem připravit epoxidovou pryskyřici a další látky.

 • litinový plech pro brusné broušení;
 • speciální stroje s elektromechanickým pohonem;
 • plechovou vaničku na vodu a stůl na položení kamene.

Potřebujete také speciální trubku pro připojení vody (průměr cca 0,5 cm, délka 1,5 cm), ke které se připojí gumová hadice připojená k vodovodnímu potrubí.

Příprava na práci a samotný proces

K povrchu žlabu jsou připevněny čtyři perforované úhelníky (spodní upevňují žlab k rámu, horní ke stolu). Aby se snížilo rozstřikování vody při ošetřování, je nutné plech předem upevnit s přesahem 1X10 cm.

 • umístěte pánev bez upevnění na ocelovou desku;
 • řezací kotouč o průměru 10 cm upevněte na osu pomocí matic;
 • stůl je připevněn k podnosu;
 • kolo vycentrujte a žlab přišroubujte;
 • zapněte vodu a zkontrolujte, zda celý mechanismus funguje.

Abyste úhlovou bruskou provedli přesný řez a nestrávili broušením příliš mnoho času, je vhodné nejen držet kámen ve vodorovné poloze, ale také si na něm předem vyznačit řez pomocí značky pro linii ořezávače. Usnadnění zpracování tvrdých hornin pomocí instalovaného diamantového lanka, které lze použít jako stolní pilu.

K dispozici je také speciální pila na řezání kamene, moderní nástroj hojně využívaný ve stavebnictví. Podle principu činnosti se nářadí dělí na ruční, dieselové a elektrické. A pro použití. pro průmyslové, stavební a klenotnické účely.

Ruční modely jsou optimální volbou pro domácí práce, protože se snadno ovládají a jsou levné.

Před zahájením prací je třeba vzít v úvahu následující body:

Rozhodněte se, jakou tloušťku kamene je třeba řezat. To umožňuje zvolit správnou techniku.

Nešetřete na spotřebním materiálu (diamantové obleky). Navzdory své pevnosti je kámen velmi křehký materiál a při práci s dikalem na železo nebo beton může docházet k odlamování a praskání.

Při řezání se doporučuje neprořezávat celou linii zastřihovače (ponechat hřeben). Poté obrobek otočte a pokračujte v práci na stejném místě.

Vždy používejte chladicí kapalinu, která nejen zabrání rychlému selhání nástroje, ale také zabrání zčernání materiálu. Pouze kotouče s laserem svařenými segmenty nebo kotouče typu turbo lze používat „za sucha“.

Při výběru kotoučů je třeba dát přednost vysokému výkonu nebo přesnosti řezání. Například pomocí kotoučových pil lze provést přesný řez. Při použití segmentových kotoučů je rychlost práce vysoká, ale existuje také mnoho nebezpečí odštípnutí.

V interiérech se často používá dekorativní kámen, jehož vzhled se od přírodního kamene téměř neliší. Pro jeho opracování jsou vhodné stejné nástroje jako pro práci s betonem (úhlová bruska). Pokud chcete udělat otvor, potřebujete také šroubováky, rázový utahovák nebo vrtačku.

READ  Jak řezat dřevotřískovou desku bez chipples. Vrtačka tryska

Někdy se kámen nesmí řezat, ale štípat, aby se získal nepravidelný tvar. V závislosti na technologii existuje několik způsobů výroby: propíchnutí, rozštípnutí, zlomení, podříznutí. V tomto náročném úkolu pomůže kladivo, kladivo, dláto, klíny, elektrické nářadí

Jaký je nejlepší způsob řezání umělého kamene??

Umělý kámen je široce známý a oblíbený po celém světě. A to vše proto, že vypadá podobně jako přírodní kámen, ale je levnější a má větší trvanlivost. Umělý kámen se používá k výzdobě interiéru domu (často v kuchyních a koupelnách) a k úpravě zahradních cest. Mnozí se zajímají o otázku: co může být řezaný umělý kámen, a my se pokusíme odpovědět na to nyní.

Umělý kámen se vyrábí z materiálů různé tvrdosti a technologie výroby není jediná. V závislosti na typu kamene se volí metoda řezání.

 • Aglomerát. skládá se z velkých kusů křemene, žuly, vápence a mramoru, které jsou spojeny polyesterovou pryskyřicí, díky níž je kámen velmi odolný.
 • Kámen na bázi betonu je podobný betonu, protože se skládá z písku a cementu (někdy se místo cementu přidává sádra). Levnější než aglomerát, ale méně pevný, méně náchylný na vlhkost a nízké teploty.
 • Porcelánová kamenina. skládá se z lisované kaolinové hlíny, proto je velmi tvrdá a pevná.
 • Akrylový kámen je vyroben z jemnozrnného plniva napuštěného akrylovou pryskyřicí. Poddajné při zahřátí, odolné vůči vysokým teplotám a poškrábání.

Řezání umělého kamene

Umělý kámen se obecně řeže stejnými nástroji jako beton. Je pravda, že některé typy jsou velmi silné a vyžadují jinou expozici, ale o tom až později. Nyní se podívejte, jak řezat umělý kámen střední pevnosti.

Pokud je nutné do kamene udělat otvory, používá se elektrický šroubovák, vrtačka nebo rotační nástroj. Tento nástroj je účinnější a praktičtější. Umělý kámen je třeba řezat úhlovou bruskou. Je důležité použít správné nástroje, aby vyvrtaný otvor nebyl příliš malý nebo příliš velký, ale aby vyříznutý kus kamene měl správnou velikost. Mnohem jednodušší je řezat podél linie vyznačené tužkou nebo maskovací páskou.

Jak řezat porcelánovou kameninu

Práce s porcelánovou kameninou je podstatně obtížnější než s jinými podobnými druhy umělého kamene. Abyste mohli správně řezat nebo vrtat, musíte to udělat z přední strany. Pokud je kámen volný, je třeba na podlahu položit prkno pro řezání. Pokud chcete do porcelánové kameniny vyvrtat otvor větší než 8 mm, je lepší nejprve udělat menší otvor a pak jej ve stejném místě zvětšit. Pro tuto práci postačí bruska se středním nebo vysokým výkonem. Pro tento materiál je nejlepší použít diamantový nástroj.

Jak řezat akryl a sádru

Akrylátový kámen je, jak již bylo zmíněno výše, poměrně tvárný, takže nepotřebuje příliš výkonné nástroje, postačí i vrtáky do kovu a dřeva. Ani sádra není nijak zvlášť rozmarná. Pokud máte k dispozici pilku na kov nebo brusný papír, postačí vám.

Jak rozštípnout kámen a oddělit balvan pomocí klínů?

Mimochodem, připravuji video. Jedná se o jakýsi videonávod, kde uvidíte, jak rozštípnout velký kámen. Nenechte si ji ujít. přihlaste se k odběru aktualizací

Při těžbě přírodního vrstveného kamene o tvrdosti max. 5 a tloušťce 50. 100 cm. Kámen by měl být rozdělen takto. V horním lůžku se v mezeře mezi vrstvami, rovnoběžně s čelní stěnou římsy, vyřízne drážka, tzv. „rabeta“, hluboká 8-10 cm. při tloušťce vrstvy 0,5. 0,75 m. a 10. 12 cm. při tloušťce 0,8. 1,0 m. Rýhování brázdy v kameni se provádí sekerou o hmotnosti asi 3 kg., s dlouhou rukojetí a dlátovitou čepelí kolmou k rukojeti.

Klepání bloku při těžbě přírodního kamene se provádí pomocí speciálních kovových klínů s distančními podložkami. čelistmi. Tyto kovové klíny jsou umístěny po celé délce obličeje ve vzdálenosti 20-40 cm. jeden od druhého, v závislosti na tvrdosti kamene a tloušťce útvaru. Při těžbě houževnatého kamene se nejprve vedle každé ze dvou svislých stěn sečné jámy vloží 8-10 cm široké železné pásy. a mezi těmito lopatkami jsou klíny. Poté jeden nebo více pracovníků, v závislosti na délce desky, nejprve lehce a poté silněji udeří malým kladívkem na hlavy klínů. Údery se provádějí tak, aby každý klín měl stejný počet úderů stejné síly, aby se zabránilo rozštípnutí kamene na několik nepravidelně tvarovaných kusů.

READ  Loď motor od zastřihovač pro trávu s vlastními rukama

Řezání kamene abrazivním vodním paprskem. vlastnosti a výhody

Vodní abrazivní metoda řezání spočívá v použití vodného roztoku, který obsahuje určitá brusiva pro řezání kamene. Při této technice se používá vysokotlaké přivádění sloučeniny. Při řezání prakticky nedochází k emisím prachu, protože se mísí s vodou.

Tato technologie řezání je založena na principu eroze, přirozené destrukce kamene vodou.

Mezi výhody tohoto typu řezání patří:

 • vysoká přesnost řezání;
 • dokonale hladké hrany povrchu;
 • možnost provádět umělecké broušení kamene;
 • úplná absence trhlin nebo odlupování;
 • není nutné kámen tepelně upravovat, což snižuje jeho pevnost;
 • při řezání snižuje množství odpadního materiálu;
 • schopnost řezat kameny různých tlouštěk a frakcí
 • bezpečnost z hlediska výbuchu a požáru;
 • bezpečnost životního prostředí;
 • získání vysoce kvalitních kusů.

Mezi nevýhody této metody řezání patří:

 • Nízká rychlost provádění prací;
 • Vysoké náklady na práci;
 • Omezené pracovní zdroje nástrojů používaných k řezání.

Zvláštnosti řezání umělého kamene

Umělý kámen je kompozit. Skládá se z minerálního plniva spojeného lepidlem. Pojivem je akryl, přírodní nebo polymerní pryskyřice, beton. Právě tyto látky zajišťují pevnost kamene. Za nejodolnější se považuje aglomerát na bázi polymerních syntetických pryskyřic. A pokud lze betonové desky řezat pilkou na železo, akrylátový kámen s takovým nástrojem nelze vzít.

Všimněte si také, že minerální plnivo v umělém kameni jsou kousky nebo drobky přírodního kamene, křemene. Díky nim je materiál také pevný a tuhý.

Z hlediska výkonu

Při výběru úhlové brusky se v první řadě zaměřte na výkon. Je důležité si uvědomit, že zde neplatí pravidlo „větší je lepší“. Vyšší výkon zvyšuje cenu a hmotnost úhlové brusky. Před výběrem úhlové brusky je proto nutné určit vhodný průměr řezného kotouče.

Т.к. Při práci s kamenem se používají těžké kovové kotouče, lze použít úhlovou brusku s malou výkonovou rezervou. Například pro průměr 230 mm je vhodná úhlová bruska s výkonem až 2500 W.

Jak řezat kámen

Jedno z nejstarších povolání, práce s kamenem, neztratilo dodnes svůj význam. Řezání kamene můžete provádět i doma, protože ne vždy jsou zapotřebí objemné stroje.

Techniky práce s kamenem se řídí jeho vlastnostmi, především tvrdostí kamene. Kromě toho mají všechny kameny a minerály určitou křehkost, houževnatost a různorodost vlastností. To vše komplikuje zpracování a vyžaduje pro každý kámen jinou sadu nástrojů. První fáze zpracování kamene, po jeho důkladném omytí. je snížit. Nejlepší způsob řezání kamene je pomocí tenkého kovového kotouče, který se otáčí vysokou rychlostí. Okraj kotouče by měl obsahovat částice tvrdších minerálů, než je řezaný minerál. Ještě nedávno se kotouče na řezání kamene vyráběly z mědi, měkkého kovu, ale v dnešní době je mnohem pohodlnější používat diamantovou pilu nebo diamantový kotouč. Použití takového kotouče urychluje řezání desetkrát. Koupit diamantový kotouč není tak snadné jako jakýkoli jiný domácí nástroj, a proto existuje alternativní metoda řezání kamene v domácích podmínkách.

Přestože domácí stroj na řezání kamene je ve srovnání s průmyslovým strojem mnohem jednodušší, má také přísné požadavky. Nejjednodušší stroj. pevně namontovaný motor, na kterém je namontován diamantový kotouč. Motor však musí být silný a výkonný, jinak ani diamantový kotouč dlouho nevydrží. Stroj na řezání kamene, kruhový a brusný, byl vynalezen ve staré Číně. Navzdory dostupnosti moderního vybavení jej mnoho lidí raději používá doma, protože je spolehlivé a velmi malé. Nicméně i nefrit, známý svou houževnatostí, lze s ním řezat rychle a přesně. Tento stroj lze použít k řezání i řezání, je vybaven vyměnitelnými hlavami.

Stroj se skládá z kuželovitého dřevěného vřetena o průměru 50 mm vzadu a 100 mm vpředu, kde je upevněna opěrná deska. Zadní konec je naostřen a zasunut do vybrání mazaného olejem, tukem nebo grafitovým mazivem. Ložiska z tvrdého dřeva jsou také dobře mazána, aby se usnadnilo otáčení. Uprostřed vřetena je kožený řemen se dvěma dřevěnými prkny připevněnými na koncích v úrovni podlahy. Fungují jako pedály. Nad kotoučem musí být plechový kryt proti rozstřiku, aby se zabránilo rozstřiku vody a brusiva a poškození okolí. Před předním koncem vřetena je umístěna odkapávací miska na brusnou vodu.

řezat, kámen, doma

Řezný kotouč může být vyroben ze železného plechu, připevněného k vřetenu šelakem. Kromě kotouče nejsou na stroji žádné další kovové části. Pomocí kladiva vytvořte ve středu kotouče mělký zářez pro plynulé otáčení a tuhost disku. Po nalepení kotouče na vřeteno se ručním otáčením zkontroluje rovnoměrnost broušení. Přizpůsobte přilnutí zahřátím šelaku a otáčením kotouče v požadovaném směru. Potom hranu kotouče při otáčení upravte pilníkem. Mistr sedí před strojem, střídavě sešlapuje a uvolňuje pedály, kotouč se otáčí na jednu stranu a zpět a zůstává na místě. Mistr drží kámen pod spodním okrajem kotouče a druhou rukou přivádí do kotouče brusivo v souvislém a tenkém proudu. Kámen se nejčastěji lepí na dřevěnou desku, která zabraňuje poranění ruky při závěrečném řezání.

READ  Jak řezat stropní sokly

Rozbijeme dlažební kámen a pomocí klínů ho rozštípneme

Musím říci, že toto téma již bylo plně vyzkoušeno v poslední mistrovské třídě. Podrobně je popsán v tomto příspěvku: „Jak rozštípnout kámen“

Všichni zájemci už tedy v klidu vyvrtali trhací otvory.

Tato operace není tak složitá a zvládnou ji i ženy:)

Mimochodem, zde jsme udělali otvory pomocí vrtačky. U dlažebních kostek a velkých kamenů je tento způsob vrtání v pořádku, ale pokud potřebujete vyvrtat otvor do tenké desky, je třeba provést další kroky. Na „Stone Blogu“ je k dispozici materiál na toto téma.

Účastníci mistrovské třídy mezitím vyvrtali téměř všechny kameny, které byly pro experiment nasbírány.

Sergej Erofejev loni našel a zakoupil klíny na štípání kamene.

Zde je to jednoduché. 2 dláta a klín. Dláta se zasunou do otvoru. vyvrtaného otvoru. a mezi ně se zatluče klín.

Mimochodem, pokud máte zájem, podívejte se na mou fotoreportáž „jak si sami vyrobit kamenné klíny“

Odtud už není třeba vyvíjet velkou sílu, stačí jen trochu poklepat a zatlouct klín mezi čelisti.

Zatímco jsou líce od sebe odtahovány vytloukaným klínem, v kameni vzniká napětí.

K rozštípnutí této dlažby stačily 4 klíny, které rozbily kámen, jak jsme potřebovali.

V tu chvíli se ozvalo výrazné cvaknutí a všichni vykoukli ze škvíry, která se tam objevila:

A tady je prasklina, která ukazuje, že se kámen rozštípl. Upřímně řečeno, nemůžeme až do konce věřit tomu, že tak malé úsilí, vynaložené na správných místech, má tak destruktivní důsledky

oddělování polovin kamene je v procesu:

Zatímco účastníci si prohlížejí výsledek práce, Sergej Erofejev už vyhlíží a označuje další balvan

A zde je výsledek workshopu. Jedná se o střední část kamene, která byla rozdělena dvěma různými způsoby.

Na této fotografii pomocí vrtání otvorů do balvanu a klínů (více informací výše)

Na této fotografii je pomocí úhlové brusky vypilována průchodka a použit tmel maxdynamit (více informací výše)

Téma zpracování kamene je na ekokempu velmi žádané a zábavné, takže vznikají různé nápady na nové workshopy a aktivity.

Jedním z nápadů, které plánujeme realizovat v příštím roce, je stavba podobných plotů ze štípaných kamenů.

Skupina účastníků již viděla příklady a má zájem, připravujeme materiály, nástroje a čteme knihy

Taková zajímavá akce se konala v létě 2014. Pokud vás zajímá, co jsme dělali příští léto, podívejte se na mou fotoreportáž z eko-tábora 2015. Mistrovské kurzy zpracování kamene“

Účastníci workshopu o štípání kamenů. Fotografie na památku

Tento druh praktických činností se mi velmi líbí, takže tento směr budeme rozvíjet. Na zimu je například naplánován experiment s rozbíjením kamenů vodou. Napíšu o tom více, abyste o to nepřišli. přihlaste se k odběru novinek. Pokud máte nějaké nápady na mistrovské kurzy nebo experimenty, napište do komentářů. nyní existuje vhodná platforma pro jejich realizaci a ověření

| Denial of responsibility | Contacts |RSS