Jak řezat linoleum doma

Jednoplášťové linoleum do kuchyně a chodby

Linoleum se téměř běžně používá v bytech a domech, protože se snadno udržuje, nabízí širokou škálu barev a textur a je cenově dostupné. Tuto oblíbenou podlahovou krytinu lze položit na lepicí směs a ponechat ji bez fixace. Jednou z výhod tohoto materiálu je možnost pokrýt podlahu bez použití specialistů. Řezání linolea doma není obtížné, ale je důležité vědět, jak na to a jaký nástroj je pro vás nejlepší.

Speciální vlastnosti pro řezání linolea

Pro správné oříznutí linolea při jeho instalaci potřebujete speciální nástroj, který jej dokáže přesně a precizně oříznout. Obyčejný kuchyňský nůž zde není řešením. V ideálním případě byste měli použít nástroj pro konkrétní podlahovou krytinu. Vyberte si speciální zařízení by měla brát v úvahu tloušťku linolea, ukazatele hustoty. Pro tyto účely je efektivní používat kancelářský nůž nebo stavební vysouvací nůž, případně nůž určený pro práci s podlahovinami.

Při řezání linolea je důležité dodržovat techniku a používat ostrý nůž

Pokud musíte linoleum řezat doma, musíte dodržovat určité zásady, abyste dosáhli pozitivního výsledku:

Pro dobré uchycení položte dva pásy linolea přes sebe, aby se překrývaly. Doporučujeme je řezat společně. Tato metoda je účinná, ale vyžaduje určité úsilí a ostrý nůž.

Ořezávání linolea by se mělo provádět hákovým nožem a značení lichoběžníkovým nožem. Podlahovou krytinu připevněte ke stěně až po skončení jejího používání. Abyste linoleovou podlahu správně nařezali a vyhnuli se mezerám mezi ní a stěnou, musíte použít fix na stěnu, kovové pravítko.

Jak řezat linoleum

Pro řezání podlahových krytin je k dispozici široká škála řezacích zařízení. speciální nože, které nabízejí mnoho výhod:

 • funguje stejně dobře s linoleem ve svislé i vodorovné poloze;
 • S výměnou nožů nejsou žádné potíže;
 • Umožňuje získat co nejplošší řez;
 • Vysoké pevnostní charakteristiky čepele;
 • kvalitní uzamykací systém nožů;
 • pogumované rukojeti (protiskluzové).

Nejlepší způsob, jak řezat linoleum doma, je použít některý z těchto specializovaných nástrojů:

 • Stavební nůž. Model je výsuvné konstrukce, kde lze řezací nůž rychle vyměnit. Ideální ostření usnadňuje práci na linoleu. Obecně je zařízení velmi podobné kancelářskému vysouvacímu noži, jen je více zdokonalené a přizpůsobené k řezání podlahových krytin. Lze jej zařadit do kategorie víceúčelových a používá se jak pro tenké materiály, tak pro silnější nátěry. Hlavní je dávat pozor na ostří.
 • Řezací nůž na linoleum. Zakřivená nebo hákovitá čepel je pro tento typ nástroje neobvyklá. Tato speciální vlastnost řezacího prvku vám umožní bez námahy řezat jakoukoli podlahovou krytinu, včetně linolea. Je vhodné jej používat nejen k řezání rovného švu, ale také k řezání tvarových dílů v rohových spojích.
 • Řezačka podlahových krytin. Na trhu existují různé verze tohoto speciálního nástroje. Verze s kruhovým řezacím prvkem je ideální pro řezání linolea. Upevněte nůž v rámu pomocí rukojeti. Vhodný je také model s pevným řezným prvkem. Takový běžný řezák může snadno vytvořit rovné hrany po celé délce materiálu.

Jak vybrat nástroj na řezání linolea

Pro řezání linolea na chodbě nebo v jiné místnosti je třeba zvolit správný nástroj. Nůž musí mít kruhovou čepel:

 • Pevná rukojeť. Může být vyroben z kovu nebo dřeva. Řezný nůž by měl být z nerezové oceli a měl by být vysoce kvalitní.
 • Správný nůž pro tloušťku materiálu. Abyste se vyhnuli problémům při řezání linolea, doporučuje se používat řezný nůž o tloušťce 0,6-1 mm.
 • Schopnost odolávat velkému zatížení.
READ  Šroubovák op 2e jak používat

Pro rychlou a pohodlnou práci je třeba znát řadu nástrojů dostupných na trhu. K dispozici jsou výrobky na zkosení, na šňůry, různé nůžky, řezačky. Pro správný výběr správného nože je třeba vzít v úvahu jak strukturu a tloušťku materiálu, tak i jeho jednotlivé vlastnosti.

Jak řezat linoleum doma

K řezání linolea nestačí použít pouze nůž, musíte si také připravit metr, úhelník, dlouhé pravítko. Kromě toho bude pro šablonu potřebovat list papíru nebo silný karton. Vzhledem k tomu, že linoleová podlaha „neodpouští“ chyby, je lepší zkontrolovat všechna měření více než jednou pro přesnost. Při řezání dbejte na rovnoměrné a silné pohyby.

Jak hladce řezat linoleum

Chcete-li snížit linoleum podle velikosti místnosti bylo bez obtíží, a řez je rovný, měli byste být obeznámeni s některými jemnostmi této třídy podlahových krytin. PVC je poměrně pevné, ale pokud jsou na okrajích plechu ostré důlky nebo malé řezy ve směru základny, je velmi pravděpodobné, že se materiál rychle poškodí. Proto byste měli být při řezání linolea v rovných délkách velmi opatrní.

Vzhledem k tomu, že linoleum z PVC se snadno řeže dobře nabroušeným nástrojem, je třeba se vyvarovat všech neúmyslných pohybů. V opačném případě může dojít k odchylce od zadaného směru. Předejděte těmto potížím použitím formy nebo dlouhého pravítka pro řezání.

PVC desky s nepravidelnými okraji neumožňují, aby byl šev nenápadný

Údaje o ořezávání

Lidé se často ptají, jak správně řezat linoleum. Aby bylo možné tuto manipulaci při instalaci provést, je třeba použít speciální nástroj, který umožňuje přesný a precizní řez. Použití běžného kuchyňského nože se nedoporučuje. Nejlepší je použít nástroj pro konkrétní podlahovou krytinu.

Přitom by měl být nástroj zvolen na základě tloušťky linolea, jakož i ukazatelů jeho hustoty. Nejlepší metodou řezání linolea je stavební nůž. Nástroj je ideální pro použití s podlahovými krytinami.

Při řezání linolea je třeba dodržovat určitou techniku. V opačném případě by mohlo dojít k šikmému řezu nebo k velké mezeře mezi pilovým kotoučem a stěnou, např. Chcete-li materiál řezat sami doma a přesto dosáhnout pozitivního výsledku, musíte dodržovat tato pravidla:

 • Při podřezávání podlahy se musíte vždy pohybovat plynule. Proveďte při tom malé řezy. Nejlépe je předem označit směr ostří fixem. To by se mělo provádět nejlépe z rubové strany látky.
 • Pokud je třeba opracovat vnitřní rohy, musí být linoleum nařezáno do tvaru písmene V.
 • Pokud pokládáte podlahu se vzorem, je nejlepší ji položit lícem nahoru. Pak je třeba provést označení, které nezkreslí obrázek. Pokud při řezání linolea dojde k chybám, nelze je již opravit.
 • Pro správné uložení dvou pásů linolea se materiál překrývá tak, aby se překrýval. Poté je vhodné oba kusy rozříznout dohromady. Tato metoda je velmi praktická. Pro dosažení dokonalého výsledku je však třeba vynaložit určité fyzické úsilí. Pro tuto operaci je také nezbytný ostrý nůž.
 • Co se týče konečného ořezu materiálu, doporučujeme jej provádět pomocí nože s háčkem. Podlahovou krytinu je třeba položit až po dokončení základních prací na ní. Pro správné řezání linolea na podlaze bez chyb v podobě velkých mezer je vhodné použít speciální písařský nástroj a kovové pravítko.

Výhody speciálních nožů

Nezapomeňte, že linoleum se vyrábí v různých tloušťkách a třídách. Čím vyšší třída, tím je materiál odolnější. Všichni profesionálové, kteří pokládají linoleum, mají ve svém arzenálu speciální nůž na linoleum, a dokonce více než jeden, situace jsou různé.

Některé nátěry lze označit i běžným, dobře nabroušeným nožem. Pokud však práce začíná rohovými prvky a je jich hodně, je lepší použít speciální nástroj.

 • Univerzální nože s vyměnitelnými čepelemi;
 • Vystřihněte syntetický potah;
 • Hákové nože se používají na těžko přístupných místech a v rozích;
 • speciální nůž ve tvaru půlměsíce, který je velmi praktický ve všech situacích;
 • bez ohledu na to, zda je třeba zkosit či nikoli, je elektronický nůž potřebný k přesnému řezání spojů a rohů.
READ  Jak řezat sokl na podlaze

Lze poznamenat, že ve skutečnosti existuje mnoho možností. V různých situacích se hodí jeden nebo druhý nástroj.

Jak oříznout linoleovou podlahu?

 • Nejprve je třeba označit místo, kde chcete řezat, pomocí fixy. To je důležité zejména v případě dveří, rohů a zárubní.
 • V případě smrštění čepele musí být měřený polotovar kromě řezání také řezán v tolerancích. Pro tkaniny do 7 m je tedy nutná tolerance 1,5 cm, od 9 do 3 cm a nad 10-5 cm.
 • Na základně rohů je třeba materiál řezat ve tvaru písmene V tak, že linoleum přitlačíte rovně k povrchu podlahy a pravítkem řežete podél pravítka.
 • Pokud je linoleum opatřeno vzorem, je nutné jej předem zabalit a na zadní straně vyznačit značkou, podle které by se mělo následně řezat, aby se obraz neotupil.

Někteří profesionálové řežou materiál obyčejným stavebním nebo dokonce kuchyňským nožem, hlavní je, aby byly dobře nabroušené a měly hladký povrch, aby při řezání nedošlo k roztržení čepele.

Důležité! Kvalita řezání linolea však závisí na správném nástroji. Nestojí to za riziko, takže je lepší zvolit profesionální nůž pro řezání podlah, takže na konci práce můžete obdivovat čerstvé linoleum, na kterém nejsou vidět ani švy.

Jak vybrat nástroj na řezání linolea

Abyste mohli správně vyřezat linoleum do chodby nebo jiné místnosti, musíte si moudře vybrat správný nástroj. Nůž musí být schopen řezat linoleum:

 • Robustní rukojeť. Může být vyroben z kovu nebo dřeva. Řezný nůž musí být z nerezové oceli a musí být vysoce kvalitní.
 • Řezací nůž vhodný pro tloušťku linolea. Pro řezání linolea se doporučuje nůž o tloušťce 0,6 až 1 mm, aby se předešlo problémům.
 • Schopnost odolávat velkému zatížení.
řezat, linoleum, doma

Abyste mohli rychle a pohodlně pracovat, musíte se seznámit s různými nástroji dostupnými na trhu. K dispozici jsou výrobky na zkosení, na šňůry, různé nůžky, řezačky. Pro správnou volbu lopatky je třeba vzít v úvahu jak strukturu a tloušťku materiálu, tak i jeho individuální vlastnosti.

řezat, linoleum, doma

Jak řezat linoleum doma

K řezání linolea nestačí použít pouze nůž, musíte si také připravit metr, úhelník, dlouhé pravítko. Kromě toho budete potřebovat list papíru nebo silný karton na šablonu. Vzhledem k tomu, že povrch linolea je velmi šetrný k chybám, je nejlepší zkontrolovat všechny rozměry vícekrát, aby byly přesné. Řezné pohyby musí být rovnoměrné a silné.

Jak správně řezat linoleum

Abyste mohli bez problémů řezat linoleum podle rozměrů místnosti a řez byl rovný, musíte se naučit některé z jemností této třídy podlahových krytin. PVC je docela silný výrobek, ale pokud je okraj listu ostré prohlubně nebo malé řezy ve směru hlavní části, existuje vysoká pravděpodobnost rychlého poškození materiálu. Při rovnoměrném vyřezávání archu proto musíte pracovat velmi pečlivě.

Vzhledem k tomu, že linoleum z PVC se snadno řeže dobře nabroušeným nástrojem, je třeba se vyvarovat jakýchkoli neúmyslných pohybů. V opačném případě by mohlo dojít k odchylkám od zadaného směru. Předejděte těmto potížím použitím šablony nebo dlouhého pravítka pro řezání.

Linoleum s členitými okraji způsobuje, že šev není patrný

Vzhledem k tomu, že se ke spojení obou panelů používá metoda chemického svařování za studena, je třeba je co nejpřesněji rozříznout. Díky tomu se eliminují výrazné švy, které silně kazí vzhled celé podlahy. Před zahájením řezání linolea je třeba zkontrolovat všechny rozměry, ostrost a ostrost řezného prvku.

Důležité! Podlahovou krytinu začněte řezat až poté, co se přizpůsobí klimatu v místnosti: materiál se musí nejméně dva dny aklimatizovat na teplotu a vlhkost v místnosti. Jen tak lze dosáhnout stabilní tuhosti linoleové podlahy.

Pořadí řezání pro celou délku nebo šířku podlahy je následující

Jak oříznout linoleum nad stěnami

Existuje několik způsobů, jak oříznout podlahovou krytinu těsně u stěny: pomocí zednické lžíce a nože a pomocí pouze ostrých nástrojů. Druhá možnost je považována za rychlejší a efektivnější, řezání linolea na bázi plsti je tímto způsobem také možné. K tomu musíte:

READ  Stuhl 180 ChainSaw nezíská hybnost

  Rozložte linoleum v místnosti a nechte ho „vyschnout“.

Jak řezat linoleum pod podlahovou lištou

Technika ořezávání podlahové krytiny je podobná předchozí a zahrnuje následující kroky:

Pokud je povlak řezán blízko stěny, pak v létě při vysokých teplotách v blízkosti lišt bude válec, který bude velmi znatelný.

Jak řezat linoleum pod toaletou

Pokyny pro řezání linolea pod toaletou:

 • Odpočívadlo na WC (bez splachovací nádržky) na podlaze, ale bez manžety a těsnění. To je nutné, aby se na linoleu vytvořila značka. Pomocí fixu obkreslete obrys základu WC a poté jej odstraňte.

Jak řezat linoleum pod trubkou

Pokládka podlahové krytiny kolem potrubí není snadná a vyžaduje speciální přístup:

  Otočte linoleum na trubku spodní stranou linolea. Uprostřed trubky udělejte značku. Je třeba také změřit prostor od stěny k potrubí.

Jak oříznout linoleum v rozích

Potíže vznikají také při úpravě velikosti archu v rozích. Je třeba dodržovat následující pravidla:

Výhody a nevýhody

Výběr podlahové krytiny je založen na identifikaci silných a slabých stránek materiálu. To poskytuje přehled o vhodnosti linoleové podlahy pro danou místnost a její životnosti.

Mezi pozitivní vlastnosti linolea patří.

 • Snadná instalace a univerzální použití v místnostech různého typu (můžete postel v obývacím pokoji, kuchyni, dětském pokoji, kanceláři, předsíni, domácí knihovně, WC, koupelně, chodbě);
 • Šířková variabilita umožňuje zjednodušit obkládání podlah a dosáhnout bezproblémové technologie pokládkou linolea v jednom listu;
 • Obrovský výběr barev, které odpovídají stavovým materiálům, takže vzhled místnosti na konci opravy bude zvláštní a bude naznačovat pohodu a jemný vkus majitelů domu;
 • Díky antistatické struktuře a nehořlavosti je odolný vůči prachu a hoření;
 • Dlouhá životnost se správnou úrovní ochrany (10-15 let nebo déle);
 • Je odolný proti vlhkosti, opotřebení a stlačení pod těžkým nábytkem;
 • Dobré zvukově izolační vlastnosti, které umožňují snížit nepříjemné rušivé zvuky;
 • Kompatibilní s podlahovým vytápěním a rovnoměrným rozvodem teplého vzduchu po celé místnosti, takže na podlahu můžete vstoupit bosou nohou;
 • Různé cenové rozpětí, které vám umožní nasadit podlahový povlak podle vlastních preferencí a plánovaného rozpočtu na nákup.

Jedinečnou vlastností linolea je jeho kompatibilita s různými povrchovými úpravami podlah: lze jej kombinovat s keramickou dlažbou, parketami a parketovými dlaždicemi, doplnit laminátem a orámovat porcelánovými dlaždicemi. Tento způsob pokládky podlahy dává mnoho možností designu a umožňuje hrát si s nedostatkem prostoru, zónovat místnost a dát jí nenápadnou organizaci.

Výhody a nevýhody

Celkově lze říci, že instalace linolea má mnoho výhod:

 • Levnost (výjimkou je přírodní linoleum, ale jeho cena se vyplatí z hlediska životnosti a životnosti);
 • Životnost 7 až 30 let;
 • Snadná instalace, kterou zvládne jedna osoba;
 • Odolnost proti opotřebení. moderní technologie umožňují, aby i levný materiál vydržel náročné a dlouhodobé používání;
 • Nepodporuje spalování (pokud je vyroben podle GOST);
 • Zabraňuje uklouznutí nohou na podlaze;
 • Tepelná a hluková izolace;
 • Snadná přeprava;
 • Snadno se řeže a pokládá;
 • Nevyžaduje žádné zvláštní podmínky a usnadňuje čištění;
 • Skvělý výběr barev a vzorů.

Mezi nevýhody patří pouze ty, které se vyskytnou při výběru nekvalitního linolea nebo při jeho nekvalitní instalaci na podlahu:

 • Tvorba nepravidelností, „opakování“ topografie podlahy;
 • Pokud je vzduch nasáván a není odstraňován, může se objevit hrb;
 • Slabými místy jsou švy. Pokud o ně není správně pečováno, jejich životnost se zkracuje na polovinu až dvojnásobek.
 • Linoleum je náchylné k mechanickému poškození. Dlouhodobé ukládání těžkých předmětů na stejné místo způsobuje viditelné promáčkliny, které se obtížněji narovnávají.
 • Linoleum časem ztrácí svou pružnost a ohebnost;
 • Některé typy linolea začnou časem uvolňovat škodlivé pachy a látky, proto se před instalací ujistěte, že jste se o materiálu a jeho vlastnostech dozvěděli více.

Podívejte se na následující video o instalaci linolea.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS