Jak řezat lištu pod úhlem 45 stupňů

Jak řezat šablonu podlahové desky z dřevovláknitých desek 45° vnitřní rohy

Abyste mohli řezání a montáž baget provést rychle a efektivně, měli byste si všechny práce předem naplánovat a připravit si potřebné materiály a nástroje.

Po změření si poznamenejte délku každé stěny a přidejte 50 mm na každou stranu (pro oříznutí rohů základové desky). Snažte se stříhat proužky tak, aby na nich zůstalo co nejméně zbytků. Abyste ušetřili materiál, řezte ho zády k sobě.

Chcete-li tyč bezpečně uchytit pro řezání, můžete použít vrubovací pilku. Jedná se o speciální pracovní stůl s drážkovanou lištou připevněnou k zadní straně. Tato drážka je provedena pod úhlem 45 stupňů. Lze ji tedy použít jako hlubokou šablonu pro ořezávání základových desek.

Za tímto účelem vezměte blok o něco silnější, než je požadovaná tloušťka. Pro co nejpřesnější řezání pásu použijte speciální pilu pro přesné řezání. Pomocí něj vyřízněte do šablony drážku pod požadovaným úhlem.

su_label type success Council su_label su_highlight background E0FEC7 doporučujeme zpevnit spoje polyuretanových a plastových lišt speciálním lepidlem, a pokud je podlaha ohraničena dřevěnou lištou, pak spoje zafixujte lepidlem a dodatečně je přibijte hřebíky. Pokud byste o tom chtěli získat více informací, neváhejte mě kontaktovat!

řezat, lištu, úhlem, stupňů

K čemu slouží?

Původně byla příčná pila navržena jako pomůcka pro řezání, která umožňovala pilovat desky pod úhlem 45 a 90 stupňů. Moderní nástroje umožňují řezat pod různými pevnými úhly. Pomocí otočné pokosové pily lze nastavit libovolný úhel řezu.

Řezání pod úhlem je nezbytné pro mnoho truhlářských prací, např. při řezání zárubní. protože to může být doslova drahé: musíte koupit novou zárubeň. Ale ani relativně malé práce, jako je rámování, materiál pro obložení a podlahové lišty, nepřipouštějí deformace nebo nesouosost.

Práce vyžaduje speciální pilku na železo. Od běžné varianty se liší jemnými zuby a malým prohnutím, které umožňuje provádět úzké a čisté řezy.

Rukojeť takové pily je upevněna v horní části pilového listu, takže je možné pilu používat po celé délce.

řezat, lištu, úhlem, stupňů

Rozdíly v řezání základových desek v závislosti na materiálu

Různé hustoty a pevnosti materiálu neumožňují použít stejný řezný nástroj pro všechny případy. Co a jak řezat stropní sokl v rozích, s přihlédnutím k materiálu?

Nůž. Lišty z pěnového polystyrenu, PVC, polystyrenu, pryže a pružného polyuretanu se nejlépe řežou stavebním nebo kuchyňským nožem.

Pila na kov. Řezné nástroje s jemnými zuby, jako jsou kovové řezné nože, se používají k ořezávání rohů výlisků ze sádry, PVC, polystyrenu a tuhého polyuretanu.

Pila na dřevo. Roh dřevěného pilníku lze opilovat pilkou na dřevo s jemnými zuby, která zajistí hladký řez bez otřepů.

Pilky se používají při práci se skládačkou, kde je nůž nepoužitelný. Při použití jiných zařízení je snazší naříznout roh lišty nožem.

Jak opravit lištu svépomocí?

Lišty se instalují až po dokončení podlahy a stěn.

Tyto prvky pomáhají nejen uzavřít mezeru mezi stěnou a podlahou, ale existují i konstrukce, ve kterých lze skrýt komunikační vedení.

V závislosti na typu podlahové krytiny a materiálu soklové lišty lze lišty připevnit ke stěně nebo k podlaze různými způsoby.

Způsoby připevnění

V závislosti na materiálu použitém na lišty a typu podlahy existuje několik způsobů instalace těchto prvků.

Liší se způsobem upevnění i použitými spojovacími prvky.

pomocí hmoždinek

V tomto případě je třeba lištu přišroubovat nikoli k podlaze, ale ke stěně. Je to proto, že mnoho materiálů používaných pro podlahové krytiny se může během používání rozpínat a smršťovat, takže pokud k nim připevníte základovou desku, bude se deformovat.

Výše uvedené prvky se nejčastěji připevňují k betonové nebo cihlové zdi pomocí hmoždinek a samořezných šroubů:

řezat, lištu, úhlem, stupňů
 • Začněte ve vzdálenějším rohu, udělejte ve zdi otvor, vložte hmoždinku a poté pomocí samořezného šroubu přišroubujte rohový prvek;
 • Nejprve se prvky připevní na dlouhé stěny místnosti, v sudých úsecích by měl být krok mezi upevněními 50-60 cm, pokud jsou stěny nerovné, v místech křivek se zavedou další samořezné šrouby;
 • také namontovat na protější stěnu;
 • pokud je třeba namontovat vnější roh, otvory se provedou na obou stranách rohu;
 • zakrytí spár ozdobnými lištami.
READ  Jak řezat stropní plinth hloupý

Na klipech

Často jsou plastové lišty a lišty z jiných materiálů připevněny ke speciálním spojovacím prvkům, které v případě potřeby umožňují rychle a snadno provést jejich demontáž.

Práce se provádí v následujícím pořadí:

 • Speciální příchytky se bezpečně připevňují ke stěně ve vzdálenostech 30-40 cm; pokud je povrch nerovný, instalují se častěji;
 • pásek se vloží do svorek a lehkým poklepáním pěstí se pevně zafixuje.

Lepidlo

Lze instalovat pomocí lepidla nebo tekutých hřebíků. To lze provést, pokud nemáte v plánu prvky demontovat, protože je nelze vyjmout bez jejich poškození.

Lepidlo na soklové lišty „Instant Grasp“ nebo „tekuté hřebíky“ se nanáší v kapkách na lištu v odstupech 40-50 cm, poté se prvek pevně přitiskne ke stěně, trochu se přidrží a získáte pevné upevnění.

Lze ji také připevnit přímo na tapetu, což usnadňuje její odstranění. Tyto prvky lze instalovat i na křivé stěny pomocí lepidla, ale předtím je třeba na ně připevnit vyrovnávací lištu.

Bez klínu

Analyzovali jsme instalaci s rohovými díly, ale můžete se obejít i bez nich. Za prvé, konce lamel, které jsou umístěny v rohu, s pomocí roviny řezané pod úhlem 45 stupňů, a pak namontovat tupé spoje, a klouby jsou uzavřeny s ozdobným barem.

řezat, lištu, úhlem, stupňů

instalace lišt s kabelovým kanálem

V tomto případě je můžete připevnit jedním z výše popsaných způsobů, ale než začnete, musíte odstranit lištu, která kryje lištu, namontovat ji, nainstalovat kabel a uzavřít lištu.

Speciální montážní detaily lišt

V závislosti na materiálu použitém na lišty můžete použít jeden nebo více výše popsaných způsobů instalace.

Montáž plastových lišt

Tyto desky lze připevnit pomocí lepidla, speciálních spon nebo samořezných šroubů. Před upevněním plastové lišty na lepidlo se nepráší. Je třeba je přesně změřit a vzít na vědomí, že se lepí pouze jednou a nelze je demontovat.

Použijte správné množství lepidla a dávejte pozor, abyste podlahovou krytinu nerozmazali.

Chcete-li je bezpečně upevnit, použijte samořezné šrouby. I když je to dlouhý proces, je nejspolehlivější.

Nejprve se do lišty ve vzdálenosti 50-60 cm vyvrtají otvory, poté se přišroubuje ke stěně a označí se místo pro hmoždinky. Na vyznačených místech uděláte otvory a vložíte hmoždinky, poté připevníte lištu a upevníte ji pomocí šroubů.

Pokud jsou lišty bez kabelových kanálků, jsou hlavy šroubů zakryty speciálními zátkami, a pokud je kabelový kanál, jsou zakryty speciálním prknem.

Plastové lišty lze také připevnit k podlaze pomocí speciálních spon.

Tento způsob montáže umožňuje odstranění soklových lišt, ale při jejich použití musí být stěny dokonale rovné, což není vždy pravidlem.

Instalace plastových lišt vlastníma rukama, návod krok za krokem:

 • Vyznačte na stěně upevňovací body;
 • Do lišty se udělají otvory;
 • vloží se hmoždinky a pomocí samořezných šroubů se upevní speciální příchytky, mezi nimiž je vzdálenost 40-50 cm;
 • Nyní stačí lištu přiložit a lehkým poklepáním pěstí ji přitisknout.

dřevěné

Montáž dřevěné lišty je obtížnější než montáž plastové lišty, protože nemá žádné speciální rohy. Rohy se spojují ve spoji a pro správné naříznutí lišty je zapotřebí pluh. Málokdy se stává, že by úhel v místnosti byl 90 stupňů, takže obvykle se lišty stříhají na místě a ručně.

Seřízněte vnitřní a vnější rohy lišt

Přesné vyříznutí podlahové lišty není o nic složitější než vyříznutí stropní lišty. Používejte pouze nástroje vhodné pro řezání materiálu, který se chystáte řezat. Samotná práce bude také podobná, pouze je zde uveden mírně odlišný způsob značení pro ruční řezání.

Soklová lišta: vnitřní a vnější roh

Lišty pro podlahu, obvykle, spíše široký a silný, protože zde najít pouze 2-th body, jako u stropních lišt, nemůže dělat. Chcete-li oříznout vnitřní roh, označte si nejprve bod na horní straně rohu ve výšce rovnající se šířce lišty, na obrázku je to bod v zelené barvě. Od tohoto bodu vyznačte vlevo a vpravo vzdálenost odpovídající tloušťce lišty. body 1 a 2.4.

Levý okraj nastavte na stěnu a z bodu 1 vytyčte ořezávací čáru kolmo k okraji stěny. Opakujte s pravým bočním segmentem, ale začněte od bodu 4. Tento bod je na obrázku označen číslem tři. Z tohoto bodu přejděte po ořezové šňůře přes lištu na druhou stranu, čímž získáte bod 4. V tomto bodě spojte zelený bod s body 3 a 4, abyste získali linii trimru a úhel, pod kterým můžete lištu řezat.

Jak řezat lištu: značky v rozích

Zásada: je snazší zastřihnout vnější rohy než vnitřní. Na levé a pravé části vystavte body: A. označte horní roh stěny; C. bod průsečíku čar, který vychází při obkreslování levé a pravé části soklu na podlaze; B. od bodu C přes lišty vedené liniovým trimrem k jeho otočnému okraji.

READ  Jak řezat plastový podlahový podlah

Spojením těchto bodů úsečkou získáme úsečku pro ořezávač, a proto bude proveden řez.

Řezání dřevěné podlahové lišty pomocí truhláře

Změřte vzdálenost od okraje lišty nalepené na stěnu k hornímu okraji rohu stěny. V tomto okamžiku vezměte novou délku lišty a na jednom z jejích okrajů vyznačte délku rovnající se této vzdálenosti. Označte ji tužkou nebo použijte kousek lepicí pásky. Stejný postup zopakujte pro vnější a vnitřní rohy. Díly soklové lišty umístěte do přípravku zleva doprava pro levý roh a zprava doleva pro pravý roh. V tomto případě je přitlačte tak, jak je znázorněno na obrázku. ke straně skládačky, která je k vám nejblíže.

Jak vyříznout roh stropního soklu. položte díl do drážky:

 • Na vnější levé straně zarovnejte značku na liště s poslední levou drážkou. U pravého vnějšího rohu umístěte poslední bod doprava.
 • U vnitřní levé strany srovnejte značku na podlahové liště s poslední pravou drážkou. Pro vnitřní pravou stranu. s poslední levou stranou.

Upřesnění: štěrbina je na straně nejblíže k rukám.

Řezání lišty pod úhlem: červená čára označuje řez

Jaký typ nástroje pro přípravu směsí zvolit v obchodě

Při výběru jednotky je třeba vzít v úvahu následující kritéria: jak řezat, pod jakým úhlem a v jaké rovině má být obrobek řezán) a rozsah prováděných prací. Jednoduché nástroje ve tvaru písmene U se kupují, pokud se chystáte instalovat podlahový nebo stropní sokl sami, rotační nástroje jsou určeny pro řemeslníky. Pokud potřebujete komplexní, 2-plošný řez a neprofesionální koupit otočné podstavce.

Při nákupu byste měli věnovat pozornost následujícím vlastnostem:

 • materiál, ze kterého je nástroj vyroben
 • šířka základny;
 • tloušťka stěny;
 • zda je součástí dodávky řezací nástavec;
 • počet slotů (čím více, tím lépe);
 • Dostupnost šroubů (spon);
 • Volnost ovládání pily.

Prodám jednoduchý nástroj bez pilky na železo za 87-820 EUR. Cena rotační skládačky začíná na 1300 Je těžké říci, kolik stojí elektrický nástroj, a to ani orientačně. Cenové rozpětí je obrovské. Můžete si také koupit pokosovou pilu za přibližně 6 tisíc a více než 25 tisíc.

„Fit 41255“. Model je vyroben z odolného plastu. Drážky pro úhly 22,5, 45, 90 a 135 o pro svislé řezy a 45 o pro úkosové řezy. Cena nástroje začíná na 335

„Stanley1-20-112“. Materiál: pevný plast odolný proti nárazu. Řezy lze provádět pod úhlem 22,5, 45 a 90 o vertikálně a 45 o horizontálně. Umožňuje velmi přesné řezy. Cena začíná na 770

„Zubr15375-75“. Vyrobeno z nárazuvzdorné technické termoplastické pryskyřice (ABS plast), která umožňuje dlouhodobě zachovat velikost zářezu. Lze zakoupit za 220-340.

„Fit Pro 41321“. Profesionální otočná skládačka. Rám může být vyroben z oceli, hliníku nebo plastu. Součástí sady je pila. To může stát od 3500 do 6700

Nářadí pro montáž lišt

Postup při ořezávání a spojování lišt z různých materiálů se příliš neliší. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že dřevo, plast a dřevotříska mají různou tvrdost a hustotu a hůře se s nimi například pracuje. Na plast stačí i ostrý nůž, ale na dřevo je potřeba pilka na železo.

Pro práci s dřevěnými, plastovými nebo dřevotřískovými lištami budete potřebovat:

  Dláto je speciální truhlářský zásobník na řezání, který je lemován drážkami pod různými úhly.

Správné nařezání lišty je poměrně snadný proces. Aby práce probíhala hladce, je třeba zvolit správný nástroj pro materiál základové desky, zjistit, jak správně připevnit stropní lišty v rozích, a pečlivě provést všechny potřebné operace.

 • Jak správně řezat lištu. Důležité informace
 • Jak se připojit v rozích
 • Soklová lišta. filé
 • Jak vypočítat ořezovou čáru pro spojování dílů podle jejich stran
 • Důležité body
 • Jak pracovat s diagonálním řezákem?
 • Jak řezat podlahové lišty

Měření potřebná k oříznutí lišt na stropě by měla být provedena zvláštním způsobem Pro určení a označení vnitřního rohu je třeba změřit délku od samotného rohu. Při označování vnějšího rohu si uvědomte, že lišta bude vyčnívat do místnosti ve vzdálenosti rovnající se její šířce.

Není žádoucí připevňovat lišty dříve, než je ověřena jejich přesná poloha a než je vyříznuta pultová lišta. Teprve když jsou obě styčné lišty v rohu dokonale zarovnané, lze je nasadit a upevnit. Pokud pracujete s polyuretanovými nebo dřevěnými lištami, můžete nedokonalosti a vady opravit pomocí pilníku nebo pilníčku. K úpravě lišt potřebujete ostrý nůž.

Pokud po dokončení lišt zůstane byť jen malá mezera, nezoufejte. lze ji snadno vyplnit jednoduchou výplňovou hmotou.

Přesné a úhledné oříznutí stropní lišty není tak obtížné. Abyste však získali alespoň trochu zručnosti, zkuste si to předem nacvičit na malých kouscích stropního obložení.

READ  Jak řezat plexisklo doma

Stropní lišty jsou originálním dekorativním prvkem, který tvoří ozdobu a dodává místnosti nádech elegance. Skrývá všechny nedokonalosti rohů od stropu ke stěně a zakrývá například praskliny v rozích.

Řezání rohu stropní lišty truhlářskou frézou

Základním nástrojem pro řezání stropních lišt pod úhlem je pluh. Jeho konstrukce je jednoduchá, jedná se o jakýsi zásobník vyrobený ze dřeva, kovu nebo plastu se speciálními drážkami, které vedou pilový list pod určitým úhlem.

Pomocí standardního nástroje můžeme výrobek řezat pod úhly 45, 60 a 90 stupňů. Při řezání stropních pilin se obvykle používá řez pod úhlem 45 nebo 90 stupňů

Začneme vnitřními rohy. Chcete-li pochopit, jak snížit roh stropního podstavce, nejprve jej umístěte do vnitřního rohu místnosti a vizuálně určete čáru pro oříznutí řezu

Všimněte si, že spodní okraj, který se připevňuje ke stěně, zůstává vždy delší

Dále umístěte lištu do naší truhlářské dílny tak, aby okraj, který bude připevněn ke stropu, byl dole. Musíme nastavit jeho konec v požadovaném úhlu, v tomto případě je to 45°, zafixovat jej a plynulými pohyby odříznout nežádoucí část.

Tím se zajistí správný řez stropní lišty pro vnitřní roh.

Při řezání vnějšího okraje je třeba postupovat stejně, ale směr řezu bude jiný. Při řezání mějte na paměti, že na rozdíl od vnitřního rohu musí mít vnější roh delší hranu, která je přilepená ke stropu. Tedy pro pravou stranu režim zprava doleva a pro levou stranu. zleva doprava.

Jak provést dobrý řez bez truhláře

Přišli jsme na to, jak vyříznout roh na stropním podstavci pomocí řezačky na dráty. Ale co dělat, pokud nemáte po ruce takový nástroj, a koupil ji, aby lepidlo lišty v jedné místnosti není žádoucí? Existuje řešení.

Podívejme se, jak vyříznout roh soklu bez použití vodicího nástroje.

Za tímto účelem umístěte hřeben stropu do rohu a tužkou nakreslete na strop značku podél linie hřebene. Tento postup proveďte na obou stranách, vlevo i vpravo. V důsledku toho se na stropě protnou dvě čáry.

Přechodový bod přeneste k lištám. Poté je položte na rovnou plochu, stejně jako šikmou spárovku, a nepotřebné hrany odřízněte. Při řezání pilin dodržujte stejná pravidla jako u stropních činek v truhlářském nářadí.

Stejným způsobem můžete odříznout i vnější část. Pouze nakreslit čáry již na zdi. Zde jsme se naučili, jak vyříznout roh na základové desce bez použití skládačky.

Po instalaci prvního rohu máte téměř hotovo. „Téměř“, protože ještě potřebujeme vědět, jak spojit rohy a oříznout pásy na délku. Když jste přilepili nějaký díl a do rohu zbývá malý odstup, jak neudělat chybu s délkou? Odpověď je jednoduchá: ponechte si rezervu.

Poprvé můžete uříznout o 10-15 cm delší kus: máte možnost to několikrát zopakovat, pokud se vám něco nepovede hned. Poté roh zhotovíte výše popsaným způsobem, přičemž si jej předem vyzkoušíte a vše přizpůsobíte tak, abyste byli s výsledkem spokojeni. Teprve poté můžete již nastříhaný pásek položit do rohu a označit místo, na které jej lze zkrátit. Ořízněte ji přesně na 90°. Není nutné používat hmoždíř. Snažte se nůž (pilku na železo) přiložit kolmo k povrchu.

Pro správné provedení je důležité striktně dodržovat stávající doporučení a pravidla pro dokončovací práce. A pak budete s výsledkem spokojeni

S upevněním prvků na pero a drážku nejsou žádné potíže. všechny typy prvků lze upevnit pomocí silného lepidla.

Aby bylo možné. ani nezkušení renovátoři nemají problém. Trápí je však něco jiného: jak správně vyříznout lištu? Prakticky každá místnost, ať už je jakkoli složitě tvarovaná, má rohy.

Jednotlivé lišty musí ve vnitřních rozích krásně a rovnoměrně lícovat. A v místnostech se složitým uspořádáním bude nutné si pohrát s vnějšími rohy. Zkusme si říct, jak se chovat v každé z těchto situací a jak vyříznout správný kus pomocí dostupných nástrojů.

Materiály a způsoby řezání základních desek

Nejprve se pokusíme určit, z čeho může být filet vyroben a z jakého materiálu je nejlepší ho řezat.

Na trhu jsou dnes k dostání předměty z pěnového plastu (PVC), dřeva, pěnového polystyrenu a polyuretanu.

Snad nejlevnější jsou lišty z pěnového plastu, což je křehký, měkký a lámavý materiál.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS