Jak řezat plexisklo doma

Co řezat plexisklo doma. Nástroje pro samořezání plexiskla

Plexisklo je v dnešní době velmi oblíbeným materiálem, ze kterého se vyrábí velké množství předmětů a výrobků: od nábytku až po suvenýry.

Charakteristické vlastnosti plexiskla.

Je to především soubor jedinečných vlastností této syntetické suroviny, které ovlivnily vysokou poptávku po plexiskle. Představte si materiál, který vypadá jako křehké sklo. pevný, odolný, pružný a levný.

Vždyť každý z nás měl někdy oblíbený skleněný předmět, který se rozbil, a ve skutečnosti mohl zůstat neporušený a nepoškozený, pokud by se jako základ pro jeho výrobu použilo plexisklo. V tomto článku se dozvíte, jak doma brousit organické sklo. To je velmi důležitá informace, protože nikdy nevíte, kdy budete muset s tímto materiálem pracovat sami.

řezat, plexisklo, doma

Hlavní rysy práce s organickým sklem

Chcete-li dosáhnout dobrých výsledků při ohýbání plexiskla, musíte vzít v úvahu jeho zvláštní vlastnosti. Umožňují vám zbavit se případných zmetků a nadměrných nákladů na materiál. Domácí ohýbání plexiskla není dost složité.

Nejprve je třeba vypočítat správné rozměry dílu s ohledem na poloměr ohybu. Pokud jste méně zkušení, je někdy užitečné vyrobit si model vyráběné součásti z kartonu nebo silného papíru (pokud není součást velká).

Při výběru materiálu je třeba obrobek očistit, je lepší jej omýt čistou vodou a odstranit všechny malé částice, které jsou na povrchu. To je způsobeno vznikem elektrického náboje na povrchu. Je třeba se vyvarovat použití jakýchkoli abrazivních materiálů, a to i těch nejjemnějších frakcí. Tím se výrazně sníží transparentnost budoucí části. Po umytí nechají odborníci organické sklo 24 hodin schnout, nejlépe při pokojové teplotě. Pokud je čas omezený, je možné použít stavební fén. V tomto případě je třeba dodržet tepelné podmínky. Teplota směrového proudění vzduchu nesmí překročit 80 °C. K získání dobrého výsledku se používá empirický přístup, který spočívá ve výpočtu doby sušení. Podle tohoto přístupu by se na každý milimetr tloušťky skla měla vynaložit jedna hodina. Pokud je tedy sklo silné 3 mm, musí se sušit nejméně tři hodiny.

Po vysušení je možné začít s prací. Je však třeba mít na paměti, že je praktičtější ohřívat požadovanou plochu na opačné straně ohybové plochy. Má-li se dosáhnout určitého vnitřního úhlu, zahřívá se vnější strana skla.

READ  Jak řezat porcelánovou kameninu pod úhlem 45 stupňů

Je třeba vzít v úvahu teplotu ohřevu. Organické sklo, jako materiál vyrobený z organických sloučenin, se může nejen zahřívat, ale také tavit a dokonce i vzplanout. Odborníci doporučují teplotu ohřevu přibližně 150 °C. Pokud je kromě změny konfigurace povrchu nutné odlít specifický tvar z organického skla, je třeba jej zahřát na teplotu vyšší než 170 °C.

Důležité je zahřát plochu organického skla o trojnásobné tloušťce. Při ohýbání skla o tloušťce 4 mm zahřejte 12 mm široký pásek

U materiálu silnějšího než 5 mm je nutné ohřívání na obou stranách podél plánovaného zakřivení.

Po dokončení je nutné dílo ochladit, aniž by se použily rychlé metody chlazení (proud studené vody nebo vzduchu). Takový spěch může vést k vnitřním trhlinám, bublinám, deformaci. Abyste dosáhli správného úhlu pro ohyb, musíte pečlivě dodržovat postup.

Pila na kov

Jednou z nejlevnějších možností je použití pilky na železo. Dobrá alternativa pro domácí řezání plexiskla.

Plexisklo lze tvrdostí přirovnat k buku. Dovedete si tedy představit, jak těžké a dlouhé by bylo řezání materiálu. Kromě toho je třeba dbát na to, aby se sklo nezahřívalo. Proto musíte pracovat velmi pomalu.

Značení je vhodné provádět fixem, který zanechává jasnou a viditelnou značku. Pilový kotouč pro zastřihovač dobře řeže nožem, hřebíkem.

pila na železo je dobrý způsob, jak doma řezat plexisklo, pouze pokud řežete rovně. Zakřivené tvary příliš neřežte.

Užitečné informace. Když se vedení během práce zasekne, nalijte trochu vody. To pomůže ochladit linii střihu.

Používání stavebního fénu

Pokud je třeba ohnout velký kus organického skla nebo dostatečně dlouhý kus, použije se jako zdroj tepla výkonný fén. Její výkon by měl být dostatečný k ohřevu dostatečně velké plochy obrobku.

Ohýbání plexiskla pomocí stavebního fénu

Plech se upne do svěráku, nebo pokud to není možné kvůli velkým rozměrům, použije se několik svěráků. Používají se k upevnění na desku stolu. Vyznačte budoucí linii ohybu a postupně důkladně zahřejte oblast přiléhající k linii budoucího ohybu proudem horkého vzduchu. Po změkčení této části plexiskla ji ohněte do požadovaného úhlu. Hotový kus se nechá po požadovanou dobu přirozeně vychladnout.

Šikovným způsobem, jak přeměnit plexisklo, je otočit ho

Plexisklo lze zpracovávat různými způsoby, protože má vlastnosti, které z něj činí univerzální materiál.

Mimořádně důležitým pravidlem pro všechny práce s tímto materiálem je, aby bylo plexisklo namáháno pouze mírně, nepřehřívejte ho, jinak dojde k prasklinám a zlomům.

Zvažte soustružení organického skla na soustruhu jako u dřeva. Lze použít také obráběcí stroje na kov. Obrábění na soustruhu je podobné vrtání, při kterém se pohybuje obrobek, nikoli vrták, jak jsme zvyklí. Je důležité, aby obrábění probíhalo při velmi vysokých rychlostech. Je třeba dodržovat určité parametry. otáčky vřetena a posuv frézy. pak získáte vysoce kvalitní výrobky, které nebudou horší než jejich kovové protějšky.

Po soustružení lze obrobek vyleštit. Tento způsob tvarování plexiskla není tak oblíbený jako u kovů, ale pokud jde o dielektrika nebo průhledné materiály, je soustružení plexiskla nepostradatelné.

READ  Jak řezat rohy stropu do úhlu

Máte-li jakékoli dotazy týkající se designu a výroby

pouzdra pro LED displeje a monitory;

Stínění elektroniky.

Telefon: 7(495)642-51-25

Nebo zanechte žádost. Odpovíme na všechny vaše otázky! Je zcela zdarma!

Během soustružení je nutné plexisklo chladit čistou vodou nebo 2% roztokem chladicího maziva.

Plexisklo lze soustružit na soustruhu podle následujícího pravidla: 10krát rychleji než ocel. Kontrolovat, zda je pravidlo splněno, je poměrně snadné. je třeba pozorovat plynulý tok třísek, který dokazuje správný úhel soustružení nástroje.

Poloměr řezné hrany nástroje musí být nejméně 0,5 mm. Pro dosažení jemné povrchové úpravy je nutné používat nástroje se zaoblenými břity, řezat vysokými otáčkami, ale s nízkými posuvy a minimálními hloubkami řezu.

Plexisklo ve tvaru tyčí nebo kruhů různých průměrů je poměrně obtížné získat. Můžete se setkat s problémem: cena obrobku v podobě kruhu je řádově vyšší než cena plexiskla. Z tohoto důvodu jsou na trhu častěji k dostání kruhy a tyče vzniklé zpracováním plechového polotovaru. Směr vláken v extrudované kulaté předloze a v předloze z plechu nebo bloku se liší. Vhodnější je zvolit extrudované polotovary z polykarbonátu, které není obtížné zakoupit v obchodě. Můžete si vybrat správnou velikost blanku se správnými specifikacemi, navíc jsou výhodnější polykarbonátové tyče než plexisklo.

Pro hrubování lze použít soustružnické nástroje s hloubkou řezu až 6 mm. Pokud je vyžadováno jemnější obrábění, je třeba použít frézy z nástrojové oceli. Řezná rychlost a rychlost posuvu mají přímý vliv na kvalitu povrchu. Chlazení lze provést pomocí vrtací emulze nebo emulzních olejů, které lze kombinovat s akryláty. K dosažení dokonalého lesklého povrchu jsou zapotřebí vysoce přesné soustruhy s pečlivě vybroušenými diamantovými nástroji. V takových případech jsou povoleny vyšší řezné rychlosti než u jiných soustružnických nástrojů. Materiál by neměl být ochlazován, aby se zabránilo optickým vadám.

READ  Jak snížit sklo doma

K odstraňování otřepů lze použít nové pilníky a jemné rašple, trojúhelníkové a klasické škrabky. To lze provést i na hoblovkách, které se používají k opracování dřeva.

Broušení a obrábění by mělo být prováděno takto: úhel vůle 5. 10°, úhel hlavní řezné hrany 0. 4°, úhel řezné hrany 45°, řezná rychlost 20. 300 m/min, posuv 0,1. 0,5 mm/otáčku, hloubka řezu do 6 mm.

Je důležité zkontrolovat, zda jsou všechny nástroje potřebné pro obrábění nabroušené a mají správnou geometrii. V opačném případě by docházelo ke zbytečnému namáhání a obrobek by mohl při obrábění nebo při provozu prasknout.

Výsledek léčby závisí pouze na tom, zda dodržíte všechna pravidla a požadované parametry.

Níže je odkaz na video, které ukazuje, jak se plexisklo řeže na soustruhu:

řezat, plexisklo, doma

Laser

Nejvhodnější metoda řezání akrylátu se nazývá laserové řezání. Tato metoda však není vhodná pro domácí použití a používá se pouze v průmyslové výrobě.

Tenký laser umožňuje provádět přesné řezy a vyřezávat i ty nejmenší detaily budoucí konstrukce nebo výrobku. V případě potřeby se můžete obrátit na specializovanou dílnu nebo firmu, která vyrábí ekologické sklo a skleněné výrobky. Doporučuje se předem provést nákresy a označení na plexiskle.

Laser dokáže přesně řezat plexisklo, a to i malé díly, a používá se pouze v průmyslové výrobě

Ruční řezání plexiskla

Největší potíže se vyskytují u zakřivených řezů. Pro výrobu složitých povrchů lze použít různé ruční nástroje nebo průmyslová zařízení. Laserové řezání je nejjednodušší způsob řezání obrobku, protože automatický stroj přesně kontroluje polohu nástroje.

Ručně vyřezávané tvary z plexiskla podle předem připravené šablony. Ruční nástroje zdrsňují a zdrsňují řeznou plochu, aby ji bylo možné dále brousit.

řezat, plexisklo, doma

Doma je možné sestavit stroj s řezacím prvkem z nichromové nitě. Po zahřátí začne řezat materiál v důsledku tavení. Taková konstrukce je možná s kombinací nichromového vlákna napájeného napětím 24 V přes transformátor. Dotyčné vlákno je schopné vydržet zátěž a zahřátí na vysokou teplotu.

V některých případech se používá skládačka nebo řezačka skla. Každý řemeslník si vybere nejvhodnější technologii podle svých potřeb. výběr správného nástroje se provádí metodou pokusů a omylů, aby se dosáhlo požadovaného produktu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS