Jak řezat pěnový plast doma

Řezání pěnového plastu: 6 nástrojů pro uměleckou tvorbu

Při práci s polystyrenem se téměř každý z nás alespoň jednou setkal s tímto problémem, jak v domácnosti na určitých částech rozřezat polystyrenový plech. Nejběžnější možností je dělení, ale touto metodou se nedosáhne rovného okraje a přesných rozměrů.

Při rozbití vám navíc zůstane obrovské množství úlomků v podobě kuliček materiálu, které jsou téměř neovladatelné, protože se rychle přilepí na všechny předměty kolem nás. V tomto článku se proto budeme zabývat možnostmi a metodami pro nejlepší

řezání pěny bez rozpadu, bez nadměrného množství nečistot a s přesnými rozměry.

Vlastnosti a charakteristiky pěnového polystyrenu

Pěnový polystyren (polystyrenová pěna) je bílý tepelně a zvukově izolační materiál, který se skládá z 98 % ze vzduchu uzavřeného v obrovském množství mikroskopických tenkostěnných buněk mírně expandovaného polystyrenu. Tento materiál, který je obecně biologicky bezpečný, se používá k výrobě produktů a různých obalů na potraviny.

Široké použití pěny se vyznačuje výše uvedenými vlastnostmi:

 • Velmi nízká zvuková a tepelná vodivost;
 • Prakticky není hygroskopický (odolný vůči vlhkosti);
 • Poměrně nízká hmotnost a zpracovatelnost;
 • odolné vůči stárnutí;
 • Nepodléhá hnilobě (plísním, houbám atd.).д.);
 • Není náchylný k napadení různými mikroorganismy;
 • Není stravitelný pro mnoho zvířat.

Pěnový polystyren je účinný univerzální izolační materiál, který se již více než 30 let používá k izolaci podlah balkonů, tepelné izolaci stropů, střech, stěn budov, a to jak z vnější, tak z vnitřní strany, ke kvalitní zvukové izolaci v hlučných místech. Často se také používá v průmyslu jako tepelná izolace, např. v chladničkách, obalech, chladničkách, mrazničkách a dokonce i při přepravě nábytku a spotřebičů.

Jak řezat pěnový polystyren, aniž by se rozpadl

Ve stavebnictví se k izolaci podlah, lepení pěnového plastu na betonové stěny nebo strop ve většině případů musí řezat velké desky izolačního materiálu. První otázka, která se nabízí, je, jak a čím doma řezat pěnu? To je velký problém, protože celulární sklo je velmi křehké a rychle se rozpadá. Řezání pěny vlastníma rukama lze provádět několika způsoby, zvážit jejich rozmanitost.

Dnes je nejběžnějším způsobem, jak snížit

polystyren pomocí nože na tapety nebo ostrého malířského nože (nůž Stanley). Použití tohoto nástroje k řezání pěny je levné, tiché, velmi rychlé a rozhodně cenově dostupné. Výhodou této metody je minimální množství rušivých odpadků. Pamatujte, že čím ostřejší nůž, tím rychleji, snadněji a lépe se materiál řeže. Proto se doporučuje používat nové, neostré ostří.

Je třeba si uvědomit, že čím tenčí je pěna, tím rovnoměrnější je výsledný řez. Tato metoda má jednu nevýhodu: tento typ nástroje nelze použít k řezání pěnového polystyrenu řez na

pěnový plát, pokud je silnější než 5 cm.

Kdybyste například použili skládačku, řez by byl ošklivý a nevzhledný a vzniklo by mnoho odpadu. S tímto nástrojem je však možné řezat pěnové desky o tloušťce přes 5 cm, tj. až 10 cm, bez sebemenší námahy, pokud si předem vyberete nejdelší pilník, jak pěnu řezat.

Řezání pěnového polystyrenu gilotinou je velmi jednoduché

Nezřídka se tento materiál řeže také ruční pilou na dřevo, ale i zde se objeví nerovnosti a spousta nečistot. Pro tuto metodu nejsou potřeba žádné specializované znalosti.

Pokud doma řežete pěnový polystyren obyčejným nožem, musíte ho nejprve dobře nabrousit. Pak ji trochu zahřejte a nakrájejte ji, než vychladne. Výhodou této metody je, že hrana je přesně roztavená a hladká, a navíc se na ní téměř netvoří úlomky.

Nástroj: laserový stroj

Pokud nehledáte jen izolaci stěn, stropů nebo podlah, ale spíše chcete vytvořit složité reklamní nápisy, scénické návrhy nebo architektonické prvky neobvyklých tvarů, měli byste se obrátit na profesionály, kteří disponují speciálním laserovým zařízením, jež je pomocí vlastního softwaru schopno přesně a precizně řezat pěnu ve třech rozměrech.

To znamená, že pěnová část může mít v podstatě jakýkoli tvar. Tím se proces dostává na uměleckou úroveň.

Tato technologie však přináší i řadu problémů:

 • Zařízení je samo o sobě nesmírně drahé a obsluhovat ho může pouze speciálně vyškolená obsluha;
 • Objednat správný projekt také nebude levné pro váš rodinný rozpočet, takže než učiníte konečné rozhodnutí, vše pečlivě zvážit.
READ  Obrázek řezání pěny doma

Bezdrobná manipulace s pěnou. jednoduché a účinné metody

Zvláštnost řezací pěny spočívá v tom, že materiál je velmi lehký a křehký, a pokud se s ním nezachází správně, začne se drolit a lámat. Při práci s pěnovými deskami je třeba dodržovat některá pravidla. K řezání lze použít mnoho různých nástrojů, včetně pájky, naostřeného nože, úhlové brusky a dokonce i nichromového drátu.

Mechanické zpracování pěnového polystyrenu může přes všechny své výhody působit určité obtíže, zejména nezkušeným začátečníkům. Pokud nevíte, jak pěnový plast řezat tak, aby se nerozpadl, pak se nejprve postarejte o to, abyste si pořídili ostrý nůž s gumovým nástavcem. Při práci je třeba mít na paměti, že čepel může velmi snadno sklouznout z povrchu materiálu, proto je třeba pracovat velmi opatrně a pečlivě a všechny pohyby provádět pouze „do strany“ a „od sebe“.

Řezání nožem

Pro mechanické zpracování pěnového polystyrenu lze rozlišit několik základních nástrojů:

 • V některých případech postačí nejběžnější obuvnický nůž. Ale pouze v případech, kdy je třeba řezat pěnový plast až do tloušťky 40 mm. Po nabroušení nože byste neměli brousek schovávat daleko, protože ostří budete muset brousit znovu každý jeden a půl až dva metry. Doporučujeme nosit sluchátka nebo si nasadit špunty do uší, protože řezání není doprovázeno nepříjemným „pískáním“ pěnového plastu.
 • Dalším nástrojem, který dobře poslouží při práci s polystyrenem, je pilka na dřevo. Pilkou na železo řežeme desky o tloušťce až 80 mm. Doporučujeme zakoupit nástroj s malými, tenkými zuby. V takovém případě bude řez hladší a přesnější. Hlavní výhodou pilky na železo oproti noži je minimální riziko poranění. A úsilí potřebné k práci je podstatně menší.
 • Skládačka je také vynikajícím nástrojem pro domácí řezání pěnového plastu. proces je rychlý a snadný, můžete řezat co nejčistěji a nejopatrněji a riziko zranění je sníženo na minimum. Ponorné skládačky patří do kategorie oblíbených a žádaných nástrojů a jsou nezbytnou výbavou profesionálních skládačů.
 • Často se používá také takový nástroj, jako je úhlová bruska. Pokud chcete řezat pěnu co nejrychleji, aniž by se rozpadla, měli byste si koupit co nejtenčí diamantové nože. Cena těchto disků je o něco vyšší než u jiných, ale výsledek se stoprocentně vyplatí.

Jak řezat polystyren bez speciálního vybavení

První častou otázkou je, co dělat, když potřebujete řezat pěnový plast, ale vytvořit speciální frézu je příliš složité, drahé a zbytečné. Existuje řešení, dokonce několik.

Jak řezat pěnovou desku

Pila na dřevo

Velké zuby pily na dřevo umožňují poměrně efektivní řezání pěnových pelet. K realizaci této metody není třeba nic předělávat, stačí si koupit nebo půjčit prefabrikovanou pilku na dřevo. K řezání desky lze použít také skládačku, ale je důležité vybrat správnou pilu.

Pila na dřevo

Tato metoda však není rozšířená, protože při jejím použití se pěna v každém případě rozpadne a nedosáhne se dokonale rovného řezu. Při neopatrném zacházení s nástrojem může deska prasknout a celá práce přijde vniveč. Proto se při řezání tak rozmarného materiálu téměř vždy používají následující metody.

řezat, pěnový, plast, doma

Řezání pomocí elektrické úhlové brusky

Pěna je poddajný materiál, který lze řezat jakýmkoli ostrým nástrojem.

Někteří lidé k tomuto účelu používají úhlovou brusku. V tomto případě vyberte nejtenčí disk.

Tato možnost řezání je snadná a pohodlná. Během procesu však vznikne spousta hluku, a když skončí, zůstane po něm spousta trosek.

Elektrické napájecí obvody

Napájení nichromových vláken řezacího stroje na pěnu je možné pomocí několika obvodů.

6.1 okruh pomocí LATP

Nejjednodušší způsob napájení stroje na řezání pěny je použití autotransformátoru s plynule měnitelným výstupním napětím. Toto schéma má však významnou nevýhodu, nemá galvanické oddělení od napájecí sítě, protože výstup LATP je přímo připojen k síti. Při použití LATP je proto nutné jej připojit tak, aby byl společný vodič připojen k nulovému vodiči napájecí sítě.

schéma zapojení pro připojení nichromové cívky k LATP.

Co je to LATP a jak je konstruován?

Průmysl vyrábí laboratorní autotransformátory, které se běžně označují jako LATP (laboratorní autotransformátor s proměnnými otáčkami). Připojují se přímo k domácímu napájení 220 V a v závislosti na typu LATP jsou určeny pro různé zatěžovací proudy.

LATP je toroidní transformátor s jedním primárním vinutím, jehož závity se otáčením knoflíku, na jehož vrcholu se pohybuje grafitové kolečko, umožňují odebírat napětí z kterékoli části vinutí. Touto metodou lze měnit výstupní napětí LATP od 0 V do 240 V.

Připojte kabely k LATP pomocí svorkovnice s jejím schématem zapojení a označením „Síť“ a „Zátěž“. Připojte kabel se zástrčkou ke svorkám síťového napájení. Ke svorkám „Load“ se připojí výrobek, který musí být napájen napětím odlišným od napětí v domácí síti.

Pozor! Jeden z napájecích vodičů, spodní svorky na obrázku, je připojen přímo k jednomu ze zátěžových vodičů. Pokud se tedy spodní vodič dostane do fáze, může kontakt s tímto obvodem způsobit úraz elektrickým proudem.

READ  Jak doma vyříznout zrcadlo pomocí řezačky na sklo

Pokud se tedy LATP používá k ohřevu nichromového drátu stroje na řezání pěny bez oddělovacího transformátoru, je nezbytné, aby se pomocí indikátoru fáze zkontrolovalo, zda na společném vodiči není fáze. Pokud se jedná o fázi, odpojte zástrčku přívodu LATP ze zásuvky, otočte ji o 180 stupňů a znovu ji zapojte. Překontrolujte kontinuitu fáze spodního vodiče.

Na skříni LATP je obvykle štítek, na kterém je uvedena nosnost LATP. LATP, zobrazený na fotografii, má štítek připevněný přímo na nastavovacím knoflíku.

Na štítku je uvedeno, že se jedná o LATR typu LOSN, výstupní napětí lze nastavit v rozsahu 5 až 240 V a maximální zatěžovací proud je 2 A.

Pokud je jmenovitý proud menší než 8 A, je možné napájet nichromový vodič přes 250-2 LATP typu RNO.

Tento LATP umožňuje připojení zátěže s proudovým odběrem až 8 A, ale s ohledem na krátkou provozní dobu zařízení na řezání pěny zvládne i zátěžový proud 10 A.

Před použitím LATP jako zdroje napájení je třeba zkontrolovat, zda funguje. Za tímto účelem připojte síťovou šňůru LATP ke svorkám „Mains“ a multimetr nebo zkoušečku se šipkou, zapnutou do režimu měření střídavého napětí, ke svorkám „Load“ na mezní hodnotu alespoň 250 V. Nastavte ovládací knoflík napětí LATP do polohy minimálního napětí. Zasuňte zástrčku do zásuvky.

Pomalu otáčejte knoflíkem LATP ve směru hodinových ručiček a zkontrolujte, zda se výstupní napětí zvyšuje. Vraťte knoflík LATP do nulové polohy. Odpojte zástrčku od sítě a připojte vodič z nichromového drátu ke svorkám „Load“. Zapojte napájecí kabel a pomocí indikátoru fáze zkontrolujte, zda je nichromový vodič odfázovaný. Po vyřazení fáze můžete na nichromový vodič přivést napětí pomalým otáčením knoflíku LATR. Dbejte na to, aby se drát zahříval postupně po dobu několika sekund.

Upozornění! Nikdy se nedotýkejte vodiče rukou, pokud je napájecí napětí stále připojeno, abyste zkontrolovali zahřátí vodiče! Teplota drátu je velmi vysoká a může způsobit popáleniny!

Jakmile se drát zahřeje na mírně znatelný žár, můžete začít řezat pěnový plast na stroji.

6.2 Schéma s LATP a snižovacím transformátorem

Pokud je proudový odběr nichromového vodiče vyšší, než může LATP poskytnout, je nutné za LATP dodatečně připojit snižovací transformátor, jak je znázorněno na níže uvedeném schématu zapojení.

řezat, pěnový, plast, doma

Jak vidíte, na rozdíl od předchozího schématu je výstup LATP připojen k výstupnímu vinutí výkonového transformátoru, zatímco nichromová cívka je připojena k sekundárnímu výstupnímu vinutí transformátoru. V tomto zapojení není díky oddělovacímu snižovacímu transformátoru nichromová cívka elektricky připojena k síti, a proto je její použití bezpečné. Kromě toho je zde možnost plynulejšího nastavení výstupního napětí, a tím i přesnějšího nastavení teploty stroje na řezání pěny.

Výkon transformátoru a napětí na jeho sekundárním vinutí se bere na základě výpočtů provedených podle výše uvedené metody. Například pro danou konstrukci stroje na řezání pěny s nikromovým drátem o průměru 0,8 mm a délce 50 cm se LATP s výstupním proudem 2 A a 150 W snižovacím transformátorem se sekundárním vinutím 12 V zařazeným za ním napájel.

Řezání pěny

Proto je třeba polystyren, stejně jako jakýkoli jiný materiál, před použitím zpracovat. Původně se dodává v běžných deskách o určité tloušťce. Tvar desky však není vždy dostačující pro všechny potřebné aplikace.

Často je třeba desku rozřezat na kusy, oříznout, vyčistit. Někdy je nutné vyříznout ozdobnou část na okraji desky nebo vytvořit určitý úhel.

Existuje opravdu mnoho variant. Je tu jen jedna otázka. Jak řezat pěnu? Zdálo by se, proč jinak vymýšlet nějaké další jednotky, kupovat speciální frézu na pěnový plast, pokud je možné nejen řezat, ale dokonce i zlomit vlastní ruce. A to doslova.

Zde se musíme podívat na zvláštní vlastnosti pěnového polystyrenu a vyztuženého pěnového polystyrenu pro fasády. Samotná pěna se skládá z malých polystyrenových kuliček.

Výchozí surovinou je polymer, který se mísí s pěnovými plnivy a vzduchem. Výsledkem je poměrně poddajná a velmi lehká konstrukce, kterou lze snadno řezat nebo lámat rukou.

Rozbití polystyrenu však není nejlepším řešením. Nikdy se vám nepodaří přesně přerušit rybářský vlasec pro zastřihovač. polystyrenové kuličky ji deformují, takže výsledná konstrukce není vhodná pro přesnou práci.

Přesto si uvědomte, že polystyren lze velmi snadno rozbít nebo rozříznout. To znamená, že řezání pěny doma je docela realistické. Další otázkou je, jak to udělat přesně a s co nejmenším poškozením materiálu. K tomu se hodí řezačka na pěnu nebo jakýkoli podomácku vyrobený stroj.

READ  Motorový motor z elektrického šroubováku s vlastními rukama

Jak a čím řezat desky z pěnového polystyrenu?

Pěnová fólie je izolace z pěnového polystyrenu. Jinak známý jako polystyren. Je to jeden z nejoblíbenějších materiálů pro tepelnou izolaci domů, protože je levný a snadno se instaluje. Při montáži desek je však často nutné je řezat. Je mimořádně důležité, aby byl řez pěnových desek rovný, protože velké mezery mohou snížit tepelně izolační vlastnosti.

Pěnový polystyren lze řezat různými domácími metodami:

 • nožem;
 • pilkou na železo;
 • skládačkou;
 • úhlovou bruskou;
 • elektrickým nožem;
 • Řezačka drátů pro řezání pěnového polystyrenu.

Ostrý nůž je vhodný pro desky o tloušťce do 5 cm. Čepel musí být tenká a nepružná, jinak bude řez křivý. Chcete-li řezat polystyren rukama ještě méně odpadu, je lepší nůž zahřát. Upozorňujeme, že při delší práci a větším množství nečistot je třeba nůž každé přibližně 2 m přebrousit.

Přímočarou pilu a úhlovou brusku lze použít i k domácímu řezání tloušťky desek. Nejdůležitější je, aby výška nože nebo kotouče byla dostatečná. Skládačka by se měla pohybovat plynule, jinak se polystyrenové kuličky začnou od sebe odlupovat. Upozorňujeme, že při řezání desek z pěnového polystyrenu těmito pilami se deska velmi drolí.

Pila na kov nebo dřevo je vhodná pro řezání polystyrenových desek o tloušťce až 10 cm. Čím jemnější zuby, tím lepší řez. Tento způsob řezání je navíc rychlý a nevyžaduje velké úsilí. Postupujte plynule a rovnoměrně, bez prudkých pohybů.

Aby se pěna nedrolila a bylo dosaženo rovnoměrného řezu, lze použít 0,5 mm drát, který se napne mezi obě rukojeti. Začněte řezat podle značek a stejnou řeznou rychlostí. Drát se zahřívá neustálým třením a roztaví pěnu. Při tomto způsobu řezání jsou hrany desky hladké a rovné a množství odpadu je minimální. Jedinou nevýhodou je, že k řezání jsou zapotřebí dvě osoby.

Pokud plánujete řezat velké množství polystyrenových desek, je lepší si koupit nástavec na pájku nebo speciální elektrický nůž. Díky ostrému noži a vysoké teplotě je řezání desek rychlé a přesné. Používají se také pro tvarové řezy. Musíte však vzít v úvahu, že mnoho nástrojů má čepel dlouhou maximálně 5 cm. Také při práci s horkými nástroji je třeba dávat pozor, aby se roztavená pěna nedostala na oblečení nebo kůži. Není možné ji z kůže okamžitě odstranit, což znamená těžké popálení.

Dalším dobrým zařízením, které pomáhá řezat desky z pěnového polystyrenu, je speciální stroj. Může být koupený nebo vlastnoručně vyrobený. Řezání je rychlé, tiché a snadné a lze řezat materiály všech tlouštěk (v závislosti na možnostech stroje). Množství odpadu je minimální a řez je naprosto hladký a rovnoměrný. Další výhodou této metody je, že horký nichromový drát znovu spojí rozřezané články. V důsledku toho nejsou zhoršeny tepelně izolační vlastnosti pěny.

Tipy a triky a návod na výrobu jednoduchého stroje vlastníma rukama

Před řezáním pěnových desek je třeba je označit ostrou tužkou. Pokud je to možné, je třeba řezat desku směrem dozadu. Při řezání pěnového plastu metodou zahřívání (strojem s drátem, elektrickým nožem) se uvolňuje nebezpečný černý kouř, který je pro člověka velmi škodlivý. Proto by se mělo řezat těmito metodami pouze v dobře větraných místnostech nebo na volném prostranství.

Pro výrobu jednoduchého stroje budete potřebovat plochu se sklonem (20-60°). Přes něj se natáhne nichromový drát ve správné výšce řezu. Jeden konec je pevně připevněn a druhý konec je spojen s pružinou. Poté se vloží napájecí kabel. Intenzita proudu musí být řízena tak, aby nedošlo k přehřátí vodiče, a proto je dodatečně připojen reostat. Teplota nesmí překročit 100 °C. Jakmile je vše připraveno a nit je horká, pěna se nařeže. Desku stačí položit a ta se sama odvalí (pokud je povrch dostatečně hladký) nebo se rovnoměrně přetáhne přes drát. Pokud to děláte příliš pomalu, řez bude široký, protože se spousta pěny stihne roztavit. Pokud je rychlá, hrozí přetržení strun.

Prefabrikované stroje na řezání pěnového polystyrenu mají více možností. Používají se k výrobě 3D postaviček. V závislosti na vybavení mohou mít jednu až šest strun. Jsou ovládány buď ručně obsluhou, nebo pomocí počítačového programu. Některé z nich jsou kompaktní, a proto se snadno přepravují, což je pro stavební dělníky zásadní. Existují také modely s laserem. taková zařízení dělají nejlepší řezy. Laserové řezací stroje se používají k vyřezávání tvarů pro výlohy, výstavy nebo jiné významné události.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS