Jak řezat porcelánové dlaždice doma

Vlastnosti materiálu

Kamenina se vyrábí lisováním směsi hlíny, křemenného písku, živce a dalších minerálů a následným vypalováním při vysoké teplotě.

Výsledkem je hustý materiál s velmi malým počtem pórů a extrémně vysokou tvrdostí 7 až 8 stupňů Mohsovy stupnice.

Pro srovnání, korund (včetně safíru a rubínu) má srovnatelnou tvrdost, zatímco vyšší tvrdost má pouze diamant a některé další materiály.

Díky této zvláštní vlastnosti je porcelánová kamenina odolná i při největším namáhání, ale zároveň se s ní velmi špatně pracuje.

Problémem je křehkost materiálu: neopatrné zacházení může způsobit odštípnutí na čelní straně. Proto je výběr nástroje pro řezání porcelánových dlaždic tak důležitý.

Bezpečnostní pokyny pro řezání

Bezpečnostní pokyny pro řezné nástroje jsou jednoduché, ale jejich dodržování je nezbytné, protože na nich závisí vaše zdraví, a dokonce i život. Při používání neelektrického nářadí jsou základním ochranným vybavením rukavice a ochranné brýle. Rukavice vám pomohou vyhnout se ostrým hranám a brýle zabrání vniknutí třísek a prachu do očí.

Při práci s elektrickým nářadím, úhlovými bruskami nebo řezačkami na dlaždice je třeba dbát na bezpečnost:

 • Nikdy nevyměňujte ani nečistěte řezný kotouč, pokud je stroj nebo úhlová bruska zapojena do sítě. Spotřebič by měl být zcela odpojen od elektrické sítě.
 • Při řezání úhlovou bruskou nesmí být řezný kotouč zasunut do porcelánové kameniny více než do jedné třetiny. Při práci s řezačkou na dlaždice nesmí být kotouč spuštěn o více než polovinu.
 • Úhlová bruska musí být opatřena bezpečnostním krytem a řez dlaždice musí být proveden ve směru proti sobě.
 • noste přiléhavé oblečení a nenechávejte žádné části těla odhalené. Při zahřátí řezného kotouče se mohou částice povlaku odrazit a způsobit popáleniny na těle.
 • Je důležité používat rukavice z těžké tkaniny. V praxi nejsou pletené rukavice vhodné a mohou způsobit zranění. Při nesprávné manipulaci s nástrojem se často stane, že se kotouč nebo protikus zachytí za závity rukavice a může se zkroutit.
 • Na oblečení nesmí být volná ramínka ani spony, a pokud máte dlouhé vlasy, musíte je schovat do klobouku.

Vzhledem k tomu, že elektrické nářadí vytváří hluk a často i velké množství prachu, je nutné používat ochranné brýle, sluchátka a respirátor.

Profesionální řezání porcelánových dlaždic

Z názvu položky je zřejmé, že se jedná o všechny druhy řezání porcelánové kameniny pomocí specializovaného profesionálního zařízení.

 • Řezací stroj. Lze zařadit do kategorie zařízení pro domácí použití. řezání se provádí diamantovým kotoučem, jako v případě úhlové brusky. Zajišťuje rovný řez a menší množství prachu;
 • Zařízení pro hydrotryskání. Porcelánová kamenina nebo přírodní kámen se řeže vodním abrazivním paprskem pod vysokým tlakem. Umožňuje libovolný tvar řezu, například zakřivené nebo zkosené hrany. Některé varianty designu nabízejí jemný řez porcelánové kameniny, ale od oblého řezu se liší pouze názvem. Možná řemeslníci přidali svému podnikání šarm nebo se rozhodli, že v případě objednávky dekorativního panelu s vyšší cenou. Nestojí za to přeplácet jen kvůli jménu;
 • Zařízení pro řezání kamene. Umožňuje rovný řez materiálu. Je nutné dodatečné oříznutí hran, protože se vytvoří malá zkosená hrana, kterou je třeba opravit výrobním srážečem.

Pro vaši informaci. Pro přímé řezy se používá fréza na dlaždice, pro jednotlivé řezy úhlová bruska

Nejzajímavější je technologie gibbingu, které je věnován samostatný informační článek.

Práce s domácími nástroji

Existují 2 typy nástrojů na řezání dlaždic: elektrické a ruční nástroje.

Skupina elektrických vyžínačů obkladů a dlažeb zahrnuje následující nástroje:

Mezi ruční nářadí a spotřebiče patří:

Při výběru nástroje pro obkládání je třeba vzít v úvahu následující faktory:

řezat, porcelánové, dlaždice, doma
 • Povaha řezu. Pokud není třeba provádět složité tvarové řezy, postačí jednoduchý řezák na sklo.
 • Tloušťka dlaždice. Silné dlaždice je třeba řezat výkonným elektrickým nástrojem (úhlovou bruskou).
 • Množství materiálu. Velké množství dlaždic nelze zpracovávat bez řezačky dlaždic.

Faktory v domácnosti mají zásadní vliv. Ne vždy je možné použít hlučnou úhlovou brusku nebo vrtačku. Někdy je žádoucí provést bezprašný řez. V těsném prostoru často jednoduše není dostatek místa pro nadměrné nástroje.

Řezačka na obklady a dlažby

Nejjednodušší způsob řezání obkladů a dlažeb je pomocí diamantové nebo karbidové frézy na obklady a dlažby.

Práce se provádí v následujícím pořadí:

 • Dlaždice se položí na rovný, rovný povrch (pracovní stůl, stolička, stůl atd.).);
 • Prosklená strana se vyznačí na přední straně pomocí kovového pravítka a fixu;
 • Přitiskněte pravítko pevně k vyznačené čáře a přesným a rovnoměrným pohybem vyřízněte drážku řezačkou na sklo;
 • Tlačte na nástroj tak silně, aby byl řez na smaltu hluboký a rovný;
 • Po zavedení vlasce pro ořezávač se jemně poklepává rukojetí řezačky skla po celé délce zadní strany dlaždice;
 • Přesuňte díl k okraji pracovní plochy tak, aby řezaná část visela ve vzduchu;
 • Zatlačením na zavěšený okraj se dlaždice rozbije.

Někdy se doporučuje umístit pod linii řezu vyžínače hřebík nebo šroub o malém průměru. Současným stisknutím svorky na obou stranách se dlaždice rozdělí na dva kusy. Touto metodou lze rozřezat více materiálu, tj. к. kratší doba potřebná k přemístění keramiky.

Použití řezačky na sklo je opodstatněné pouze při práci s malými kusy dlaždic s rovným povrchem. Tento nástroj je nepoužitelný pro řezání velmi silných nebo velmi tvrdých dlaždic.

řezat, porcelánové, dlaždice, doma

Mnohem jednodušší a pohodlnější je řezat dlaždice doma pomocí řezačky na dlaždice. Existují 2 verze tohoto nástroje: elektrická a ruční.

READ  Jak změnit únik pro zastřihovač na zastřihovači patriot

Ruční řezačku na dlaždice lze použít na keramický materiál o tloušťce až 20 mm. Technika práce je následující:

 • Pomocí značkovacího pera nebo fixy vyznačte na líci dlaždice čáru pro ořezávač.
 • Výrobek se umístí do pracovního prostoru zařízení a zajistí se speciálními úchyty. Začátek čáry řezu musí být pod řezacím kolečkem.
 • Lehkým stisknutím rukojeti se vozík jemně odsune od vás podél linie řezu.
 • Dlaždice se pak rozbije.

Pomocí elektrické řezačky na dlaždice můžete hladce a rychle řezat velké množství dlaždic. Jako řezný prvek se používá diamantový kotouč a do řezné oblasti se přivádí voda k odstranění prachu a chlazení pracovního kotouče.

Proces řezání zahrnuje následující kroky:

 • Umístěte zařízení na rovný, stabilní povrch (pracovní stůl, stůl);
 • Na zasklené straně se provede označení;
 • Po vyrovnání začátku označovací čáry s ukazatelem se výrobek vloží do řezačky dlaždic;
 • Teprve nyní je stroj zapnutý;
 • Dlaždice se na řezný kotouč nasazuje hladce a opatrně.

Elektrická řezačka na horké desky dokáže řezat silné dlaždice a porcelánové obklady s vysokou tvrdostí. Vhodné pro dlaždice s texturovaným nebo rýhovaným povrchem.

Skládačka

Skládačkové pily lze použít k rychlému a přesnému řezání malých množství dlaždic. K tomu je zapotřebí speciální brusná pila pro práci s keramikou nebo kamenem. Tento nástroj je obzvláště užitečný pro provádění zakřivených řezů v otvorech pro trubky, vypínače, zásuvky atd. п.

řezat, porcelánové, dlaždice, doma

Přímočarou pilou lze řezat a řezat pouze dlaždice střední tloušťky a nelze řezat a řezat ani tvrdé porcelánové dlaždice. Při práci dbejte na to, aby byla skládačka vždy ve svislé poloze, jinak by se mohla zaseknout v materiálu. Pohybujte skládačkou plynule a opatrně dopředu, dokud dlaždici konečně neproříznete.

úhlová bruska s kotouči vhodnými pro keramiku

Úhlová bruska je univerzální elektrické nářadí, které snadno prořízne obklady i silné porcelánové podlahy. úhlová bruska je vhodná pro všechny tloušťky materiálu. Tímto nástrojem se provádějí různé přímé a zakřivené řezy, tj. к. lze použít velké množství různých trysek a kartáčů.

Práce je rychlá a snadná. Berte však v úvahu velké množství třísek, jisker a prachu, které mohou při řezání vznikat. Obklady je nutné řezat doma speciálními diamantovými kotouči určenými pro keramické obklady.

Úhlovou brusku používejte následujícím způsobem

 • Předtím se provede označení (nejlépe ostrým hřebíkem).
 • Připevněte obrobek na stůl pomocí svorek nebo jej upněte do svěráku a začněte ořezávat.
 • Dlaždice se neřežou všechny najednou, na 1 běh se prohlubují maximálně o 3 mm. Najednou lze oddělit pouze malé plochy (do 2 cm).
 • Řez by měl být proveden směrem k sobě, tj. е. ve směru otáčení pilového kotouče. Nevyvíjejte příliš velký tlak, hmotnost stroje je dostatečná.
 • Silné dlaždice jsou na obou stranách vroubkované.
 • Kus se pak odlomí podél linie řezu.

Řezání ruční řezačkou na dlaždice

Jediná řezačka na porcelánové dlaždice je elektrická. Žádná specializovaná ruční řezačka na porcelánové dlaždice. K tomuto účelu však lze použít kvalitní ruční řezačku na dlaždice. Levný a vhodný nástroj pravděpodobně nenajdete, a pokud jej použijete, skončíte s rozbitou dlaždicí.

Dobrý nosný rám se silnými žebry. V opačném případě se základna prohne a dlaždice se při lámání rozbijí;

 • Žádná vůle v posuvném vozíku (obvykle závisí na tloušťce vodítek). Každá ruční řezačka na dlaždice se časem při používání zaneřádí. Proto se nedoporučuje používat staré, neotestované;
 • Čím silnější je dlaždice, tím silnější by měl být průměr řezacího válečku;
 • Vůz musí jet hladce. Toho je dosaženo pomocí speciálních ložisek. Plynulého chodu lze dosáhnout také pomocí beznosného skluzu, ale zkušenosti ukázaly, že je krátkodobý a nestabilní, t.е. Jednou se dlaždice odvalí hladce a příště už není zaručena.

Technologie

 • Označte si dlaždice, doporučujeme použít stavební značku.
 • Položte dlaždice rovnoměrně na linku.
 • Jemným tlakem veďte strunu zastřihovače směrem od sebe. Je důležité udržovat stejný tlak v celém potrubí. Důležité! Pouze jeden řez pro porcelánovou kameninu. Řezání několika řádků není přípustné. V opačném případě by se nemusel zlomit podél linie.
 • Přiložte drápek na dlaždici a tlakem jej přerušte podél linie.
 • V případě potřeby řez obrousit.

Obecné tipy

Vezměte prosím na vědomí omezení týkající se použití ruční řezačky dlaždic:

 • Pouze rovné řezy přes celou dlaždici;
 • Je téměř nemožné přesně odlomit proužky menší než 6-7 cm. (v závislosti na tloušťce materiálu);
 • problematické, s odštěpováním, které porušuje šikmé linie, pokud řez zasáhne žebra na zadní straně.

Pro obzvláště čisté linie můžete použít stejný postup jako u úhlové brusky. Nakreslí se čára s odsazením 2-3 mm., a poté je obrousit na správnou velikost. Používá se pouze na viditelných místech.

Blok: 4/5 | Počet znaků: 2141

Jak řezat dlaždice

Způsob řezání závisí na materiálu a složitosti řezu, zvažte nejběžnější metody.

Řezání keramiky úhlovou bruskou

Úhlová bruska (úhlová bruska) může řezat jakékoliv dlaždice, hlavním problémem je, že nástroj je poměrně obtížný na manipulaci a zraňující. Při práci vzniká velké množství prachu a malé kousky dlaždic se mohou odštípnout a odletět. Při řezání úhlovou bruskou se ostří vyžínacího nože zubatí a tříští, proto není vhodné tímto nástrojem řezat jemné obklady. Pokud máte k dispozici ruční řezačku na dlaždice, je nejlepší použít tuto.

Při řezání dlaždic úhlovou bruskou je nutné používat osobní ochranné pomůcky: rukavice, respirátor, brýle.

Řezání skládačkou

Skládačková pila je užitečná pro drobné práce a při vytváření zakřivených výřezů. K řezání dlaždic je zapotřebí brusná pila. Zde jsou doporučení pro řezání dlaždic elektrickou skládačkou.

 • Nástroj by měl mít možnost regulace otáček, nenastavujte maximální parametr. Čistého výsledku lze dosáhnout při nízkých nebo středních otáčkách za minutu.
 • Podeševní deska může zanechat škrábance na povrchu dlaždice; při řezání dlaždice musí být otočena vzhůru nohama. Doporučuje se také podrážku nástroje přelepit maskovací páskou, aby nedošlo k poškození dlaždic.
 • V uzavřeném prostoru je vhodné používat skládačku s vývodem. Vývod umožňuje připojit ke stolu vysavač, čímž ušetříte spoustu prachu.
 • Při řezání obkladů nesmíte na nástroj působit silou ani jinak vynucovat proces řezání. Skládačka by měla být posouvána po čáře plynule a bez námahy.
READ  Jak pokládat pórobetonové tvárnice na maltu

Skládačka zvládne středně silné obklady. S tímto nástrojem je obtížné řezat dlažbu nebo porcelánové obklady. Pokud potřebujete řezat silné dlaždice, použijte raději jiný nástroj.

K řezání keramických obkladů se hodí jakýkoli typ řezačky na sklo. Princip fungování je stejný jako u skla. Na dlaždici je vyznačena čára a jedním pohybem je třeba nakreslit rovnou ořezávací čáru. Řez by měl být proveden jedním stiskem na celé ploše a poprvé, protože později bude velmi obtížné dostat se do první drážky.

Po spuštění střihacího nože se dlaždice zlomí o hranu stolu nebo o válcový předmět (hřebík, hrot šroubováku). Při první variantě lámání se dlaždice zvedne z okraje stolu a visící část se přitlačí dolů. Pokud řežete proti válci, je předmět umístěn pod čárou řezu pro ořezávač, pak je třeba oba okraje dlaždice přitlačit dolů.

Při malém řezu o délce 2 až 3 cm můžete část dlaždice odlomit kleštěmi.

Tento způsob řezání je vhodný pouze pro rovné řezy, kruhovou díru řezákem na sklo prakticky nelze vytvořit. Nástroj také není vhodný pro strukturované povrchy, protože se neustále lepí.

Před použitím řezačky na sklo si nejprve vezměte poškozenou dlaždici a nacvičte si na ní kreslení čar.

Ruční (mechanická) řezačka dlaždic

Ve většině zdrojů se tento řezač obkladů označuje jako ruční řezač obkladů, i když správnější by bylo označit jej jako mechanický řezač obkladů. Ruční řezačka na dlaždice funguje na principu řezačky na sklo a její konstrukce je speciálně navržena pro pohodlné a bezchybné řezání dlaždic. Řezným prvkem je diamantový válec, který je připevněn k pohyblivému prvku, vozíku. Vůz se pohybuje po dvou vodicích kolejnicích. Provedení rovného řezu je podstatně jednodušší než použití řezačky na sklo.

Ruční řezačka na dlaždice má speciální zarážku pro odlomení odříznuté části dlaždice. Konstrukce pákového ramene usnadňuje vyvíjení tlaku na lis. V závislosti na modelu se řezačky dlaždic liší konstrukcí.

 • Suchý chod, klouzání na mazivu nebo válečcích na ložiskách.
 • K dispozici je ořezávač dlaždic.
 • Nastavitelné pro různé typy dlaždic.

Při práci s ruční řezačkou na dlaždice je důležité dodržovat určitý postup.

 • Prvním krokem je označení, řezná linie musí být nanesena na přední straně zastřihovače.
 • Dlaždice se položí na řezačku dlaždic tak, aby linie pro ořezávač byla zarovnána s výstupky na základní desce.
 • Řezací prvek se umístí na začátek označovací čáry a poté se vozík lehkým tlakem na páku vytáhne.
 • Pak stiskněte uprostřed čáry řezu, abyste dlaždici přerušili.

Elektrická řezačka dlaždic

Se slovem „řezačka na dlaždice“ v názvu se příliš nepodobá předchozímu nástroji. Elektrická řezačka dlaždic je vlastně vodní pila. Zařízení má více společného s kotoučovou pilou než s ruční řezačkou na dlaždice. Tento přístroj je vybaven diamantovým kotoučem a dokáže řezat téměř všechny druhy dlaždic: silné porcelánové dlaždice, strukturované dlaždice, fasádní obklady atd.

Hlavní výhodou tohoto nástroje je, že dokáže rychle a složitě řezat libovolný počet dlaždic. S tímto nástrojem také není spojeno tolik prachu jako s jinými elektrickými pilami na dlaždice.

Jedním z hlavních problémů při řezání kamenných a keramických výrobků je zahřívání řezného kotouče. Například při práci s úhlovou bruskou se může kotouč přehřát a rozbít na kusy, které mohou obsluhu zranit. Vodou chlazený systém nožů elektrických řezaček na dlaždice snižuje zahřívání.

Jak řezat doma: pokyny krok za krokem

Studium dlaždic

Porcelánové dlažby jsou obvykle silnější než obklady na stěnu a hliněné cotto a mramor se nedají upravovat stejným způsobem. Prostudujte si značení, v případě potřeby se ptejte, zeptejte se prodejce nebo výrobce dlaždic, přečtěte si recenze, zvažte náklady, než se rozhodnete.

Rozhodněte se, jak chcete řezat a proč

Pro krásné obložení rohů a spár se hrany dlaždic seříznou pod úhlem 45 stupňů, ale někdy je levnější a jednodušší použít jen rohy nebo položit dlaždice přes sebe.

Někdy stačí zvětšit šířku spáry mezi dlaždicemi, změnit tvar kuchyňské zástěry nebo vše ještě jednou správně vypočítat, abyste nemuseli dlaždice ořezávat.

Pokud však není jiná možnost, začněte s vyznačením: Označte linii ořezu na čelní straně keramiky kovovým pravítkem, tužkou nebo značkovacím perem. Důležité je, aby byla čepel zastřihovače viditelná na všech površích, ale aby ji bylo možné setřít. Například na tmavých površích lze k aktualizaci spár použít světlé mořidlo.

Připravte pracovní prostor

Zkontrolujte, zda nástroj správně funguje a zda není řezná hrana potřísněná, uvolněná nebo tupá.

Přikryjte nábytek potravinovou fólií. bude zaprášený. Položte opracovávaný kus na rovnou plochu nebo jej připevněte ke stolu automatické řezačky dlaždic. Pokud bude řezání dlouhé, noste ochranné brýle a rukavice na ochranu očí a pokožky.

Řezání na

Postup se u každého nástroje mírně liší.

 • S válečkovou řezačkou na sklo: položte obrobek a položte kovové pravítko podél linie řezu, pevně přitlačte prsty. Opatrně, ale pevně veďte ořezávací linku s řezačkou skla podél pravítka. Vytvoří se hluboká drážka: po položení na okraj stolu silně zatlačte na okraj, aby se dlaždice zlomila. Pokud musíte stříhat podél křivky, kleště vám pomohou. Hrana bude nerovná a musí se obrousit, aby se nepoškrábala
 • Ruční řezačka na dlaždice: pevně přitiskněte materiál a umístěte vozík s řezným nástrojem nad linii řezu. Stisknutím rukojeti přejíždějte konstantní rychlostí a silou od jednoho okraje k druhému. Poté vozík s opěrnými nožičkami znovu umístěte na povrch a stiskněte knoflík: dlaždice by se měla snadno rozbít. Možná bude nutné řez obrousit.
 • úhlová bruska: je potenciálně nebezpečná a poměrně hlučná. Rukavice, respirátor, ochranné brýle, špunty do uší na ochranu sluchu jsou rozhodně užitečné. Položte dlaždice lícem nahoru, vyznačte linii řezu. pro rovnoměrný řez ji můžete zajistit maskovací páskou nebo lepicí páskou. U silnějších keramických dlaždic umístěte podél linie kovový úhelník a zajistěte jej svorkami. Řezání na jeden zátah, aby vyžínací nůž zůstal na keramice, kterou lze následně obrousit. Obrobek z bezpečnostních důvodů odsuňte od sebe.
 • Elektrickým nástrojem: vyznačte linii ořezávače, zajistěte materiál, spusťte stroj. Začněte s minimální rychlostí a postupně ji zvyšujte. Má-li být řez tvarován, je třeba materiál posunovat a přidržovat rukama. Dávejte pozor, abyste nástrojem netřásli.
READ  Jak rovnoměrně řezat ruční kotoučovou pilou

Čím řezat porcelánové dlaždice?

Existují 2 typy zpracování porcelánové kameniny: mechanické a nemechanické. Volba techniky závisí na charakteru a konfiguraci řezu, tloušťce dlaždice a kvalitě řezu.

V prvním případě se používá řezačka na dlaždice (elektrická nebo ruční), úhlová bruska, skládačka, kotoučová pila, řezačka na sklo atd. Metody obrábění mechanickými nástroji se dělí na suché a mokré. Technologie mokrého řezání spočívá v přívodu vody do řezné zóny, která chladí nůž proti přehřátí a odstraňuje prachové částice.

Řezný nástroj a povrch dlaždice se při suchém řezání nenavlhčují. Dobrých řezů bez trhlin a prasklin lze u mechanických řezacích strojů dosáhnout jen obtížně. Tento typ nástroje je vhodné používat pro jednoduché přímé řezy a řezy pod úhlem 45 stupňů.

Řezání keramické žuly se většinou provádí nemechanickými metodami: řezáním vodním paprskem, laserem a dalšími, které se velmi často používají ve stavebnictví. Pomocí těchto metod je možné zachovat všechny rozměry a získat přesně ostrý řez. Je možné získat tvarované výrobky se složitým uspořádáním a různými výřezy. Řezání dlaždic se provádí na speciálních průmyslových strojích, které vyžadují dobře vyškolený a zkušený personál.

Při domácím řezání obkladů z porcelánových dlaždic je výhodnější použít úhlovou brusku, protože je to univerzální nástroj, který najdete v každé domácnosti. K řezání kamene se používají speciální diamantové řezné kotouče. Kotouč musí mít tloušťku alespoň 2 mm a výšku řezné hrany o něco vyšší, než je tloušťka dlaždice.

Hodí se jakýkoli mlýnek, ale nejlepší je malý mlýnek. Na výkonu nezáleží, protože. к. Je lepší řezat při nízkých otáčkách. nástroj může řezat dlaždice libovolné tloušťky a může provádět přímé i zakřivené řezy. Při použití úhlové brusky je třeba si uvědomit, že vysoké kvality nelze dosáhnout. Je nutné dodatečné broušení okrajů. Při řezání vzniká velké množství třísek a prachových částic a je obtížné řezat tímto strojem velké množství dlaždic.

 • Prosklená strana je označena značkou;
 • Položte dlaždici na rovný a rovný povrch (doporučujeme ji zajistit šroubovými svorkami);
 • Opatrně vyznačte řez, který nesmí být hlubší než 3 mm na 1 řez;
 • Nástroj musí několikrát projít zářezem;
 • S nástrojem pohybujte pomalu a opatrně, nevyvíjejte na něj zvýšený tlak, protože může snadno pracovat s většími průměry. к. hmotnost úhlové brusky je dostatečná;
 • Případné třísky obrousíte smirkovým nebo brusným papírem.

úhlová bruska je považována za mimořádně nebezpečné zařízení, proto je při práci s ní nutné dodržovat bezpečnostní opatření a používat osobní ochranné pomůcky (plastové brýle nebo obličejovou masku, ochranné rukavice, respirátor).

řezat, porcelánové, dlaždice, doma

Okružní pila a skládačka

Při dostatečně velkém množství lze porcelánové dlaždice na podlahu řezat kotoučovou pilou. Pro práci používejte diamantový řezný kotouč. Po označení obrobku jej položte na pracovní plochu a opatrně jej přesuňte směrem k rotujícímu pilovému kotouči. Tímto nástrojem se musí provádět pouze rovné řezy. Používání kotoučové pily vyžaduje maximální opatrnost a obezřetnost. к. porcelánová kamenina se přemísťuje ručně přímo v řezné ploše.

K ořezávání těchto tvrdých dlaždic lze použít elektrickou skládačku, která umožňuje rovné řezy i složité tvarové řezy. U porcelánových dlaždic je třeba pilový kotouč vyměnit za diamantový drát.

 • Řez se provádí podle značek nakreslených tužkou;
 • obrobek se navlhčí, aby se usnadnil řez;
 • vzniklý prach by měl být neustále odfukován z pracovního prostoru, což zlepší kvalitu řezu;
 • S nástrojem pohybujte pomalu a opatrně a dávejte pozor na okraje dlaždic (může dojít k odštípnutí).

Ořezávání obkladového materiálu pomocí skládačky je poměrně vzácné, protože. к. jsou vyžadovány určité zkušenosti s tímto nástrojem.

Mechanická a elektrická řezačka dlaždic

Ruční mechanická řezačka dlaždic je vhodná pro řezání dlaždic o tloušťce až 12 mm. Lze ji použít pro rohy a rovné řezy. Je důležité správně zvolit řezačku na porcelánové dlaždice. к. Tento materiál se od běžných dlaždic liší velikostí a tloušťkou. Věnujte pozornost celkovým rozměrům zařízení, síle a délce rukojeti, tloušťce řezného prvku a dalším parametrům.

Předznačená dlaždice se položí na základnu přístroje tak, aby řezací kolečko bylo umístěno přesně na vyznačené čáře. Poté stiskněte páčku dolů a lehkým tlakem tlačte vozík s řezacím válečkem podél čáry. Páka se přesune do středu dlaždice a dlaždice se rozbije silným úderem. Výsledný řez není vždy dostatečně rovný a hladký a je třeba jej znovu opracovat pomocí brusného papíru. To vše trvá příliš dlouho.

Řezání dlaždic jiným nástrojem je mnohem snazší, což zajišťuje vysokou kvalitu práce a snižuje pravděpodobnost zmetků na nulu. Elektrická řezačka na dlaždice je speciálně navržena pro řezání dlaždic z různých materiálů. Jako řezný nástroj se používá diamantový kotouč a k chlazení řezné plochy se přivádí voda.

Pro řezání porcelánové kameniny se používá následující postup:

 • Na lesklé ploše dlaždice se vytvoří značka;
 • stroj je umístěn na rovné ploše (stůl, pracovní stůl);
 • Výrobek se vloží do řezačky dlaždic a začátek řezné linie se zarovná s označením na stroji;
 • Nástroj je zapnutý;
 • Dlaždice se k řezacímu kotouči přitlačí ručně.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS