Jak řezat porcelánovou kameninu pod úhlem 45 stupňů

Jak doma řezat porcelánové dlaždice a vyhnout se jejich odštípnutí

Nutnost řezání porcelánových dlaždic vzniká v situacích, kdy je třeba dlaždice při pokládce podlah, stěn, schodů a různých povrchů v interiéru nařezat na požadovaný rozměr. Protože je tento materiál velmi tvrdý, není snadné s ním pracovat. K tomu se používají různé nástroje a přístroje.

Keramická žulová dlažba se na trhu se stavebními materiály objevila relativně nedávno, ale již si získala oblibu díky svým vysokým užitným vlastnostem, které v sobě spojují vlastnosti přírodního kamene a keramiky. Tento materiál se získává suchým lisováním homogenní směsi složené z křemenného písku, illitového jílu, kaolinu, živce a minerálních pigmentů. Porcelánové dlaždice získávají svůj konečný vzhled vypalováním ve speciálních pecích při vysokých teplotách (12001300 °C).

materiál má tyto vlastnosti

 • vysoká tvrdost. 7-8 jednotek. Mohsova stupnice (odpovídá korundu);
 • trvanlivost;
 • odolnost proti opotřebení a dlouhá životnost;
 • Hygienické a snadno se čistí;
 • antistatické vlastnosti;
 • nízká nasákavost;
 • odolné vůči agresivnímu prostředí;
 • kompatibilita s životním prostředím;
 • odolnost proti mrazu;
 • požární odolnost.

Vysoká tvrdost díky téměř úplné absenci pórů, extrémně vysoká pevnost a další specifické vlastnosti;. Vysoká tvrdost. 7-8 jednotek. Doporučujeme používat specializované nástroje na řezání porcelánové kameniny, které umožňují přesný a kvalitní řez.

Z čeho se vyrábí porcelánová kamenina?

Složení porcelánové kameniny se nemění. Je to kompozitní materiál z křemene, kaolinu, křemenného písku a živce. směs je slinuta na velmi pevnou monolitickou desku s minimem pórů a nízkou absorpcí vody. Tvrdost materiálu je rok od roku tvrdší a jeho tloušťka se ztenčuje. Pro nezkušeného řemeslníka může být obtížné vybrat správný nástroj pro danou práci. Řezačka na sklo, řezačka na dlaždice, úhlová bruska? Nerovný řez, odštípnutí, prach v očích. tomu všemu lze a je třeba předcházet.

„Porcelánová kamenina Cersanit je odolná vůči BIa, činidlům a má nejméně třetí třídu odolnosti proti opotřebení. Nízká nasákavost (pod 0,5 %) zvyšuje mrazuvzdornost materiálu. Porcelánová kamenina je prakticky bez pórů, nepraská ani se nerozkládá. Testy prokázaly, že porcelánová kamenina Cersanit vydrží 100 cyklů zmrazování a rozmrazování. Proto jsou výrobky této značky vybírány pro výzdobu otevřených prostor. balkonů, teras, soklů budov. Díky svému stupni absorpce vody je možné jej použít v bazénech, sprchách, saunách, kuchyních a halách, tedy na místech, která jsou běžně mokrá. Elena Podolská, zástupkyně ředitele pro kvalitu společnosti Cersanit, se podělila o své zkušenosti.

Existuje několik tříd odolnosti porcelánové kameniny proti opotřebení. První třída je nízká, pátá vysoká. Například na nádražní nástupiště se používá porcelánová kamenina páté třídy. Poškrábat, popraskat, zničit takový materiál je prakticky nemožné. Proto musí být nástroj, který se používá k řezání, speciální.

READ  Jak řezat strom správným směrem

Řezání desky bez odštípnutí

Porcelánová kamenina je vysoce pevný materiál. Nemá prakticky žádné póry, neabsorbuje vodu a nedrolí se. Je velmi obtížné se i poškrábat. Proto u domácích mistrů vyvstává otázka, jak řezat keramickou žulu bez třísek a zda je to obecně možné. Je třeba si uvědomit, že teoreticky to možné je, ale v praxi se to ukazuje velmi zřídka. Na řezu často zůstávají drobné třísky, které je třeba obrousit.

Instagram keramo_rezkaHladký řez na porcelánové kamenině

Zkušeným řemeslníkům se doporučuje dodržovat tato doporučení, aby je minimalizovali:

 • Odřízněte díl z horní strany. Většina třísek v materiálu se objevuje v místě, kde hořák opouští desku.
 • Čím tenčí tloušťka kotouče je pro brusku zvolena, tím menší je pravděpodobnost vzniku třísek.
 • Snížení řezné rychlosti na začátku a na konci řezné linie.
 • Při práci s mechanickou řezačkou na dlaždice je třeba páku stisknout silněji než při řezání běžných dlaždic.
 • Řez proveďte mírně vpravo od vyznačené čáry tak, aby zůstal na řezu. Nežádoucí třísky lze pak odstranit bruskou.

Je velmi důležité, aby byl nástroj kvalitní a vhodný pro zvolený materiál. Jinak je téměř nemožné dosáhnout čistého řezu bez třísek. Pokud se vyskytnou, což se stává nejčastěji, odstraňte vady. Lze použít smirkovou nebo diamantovou houbu.

Nejlepší je bruska se speciální brusnou hlavou. Jedná se o tzv. želví nebo pružné diamantové kolo. Rozlišují se podle průměru diamantu nastříkaného na povrch. Želvu lze provozovat pouze s bruskou, jejíž model umožňuje variabilní nastavení otáček. Pokud otáčky překročí tři tisíce otáček za minutu, může hlava vyletět z nápravy.

Jak a čím řezat sádrokartonové obklady: průvodce pro začínající dokončovací práce

Jak řezat porcelánovou kameninu úhlovou bruskou bez odštípnutí

Keramické dlaždice lze řezat dvěma způsoby. Nejdříve je třeba podél vyznačené čáry s kružítkem nanést 1-2 mm hluboké riziko a poté porcelánovou dlaždici rozdělit na dvě poloviny, jak se to dělá na řezačce na dlaždice. Metoda je dost riskantní, vyžaduje dobré oko a přesné dávkování. Za klad lze považovat řádově vyšší produktivitu řezání materiálu. Mezi nevýhody patří nepředvídatelnost výsledku a vysoká míra odmítnutí.

Druhou metodou je klasické řezání porcelánové kameniny na celou tloušťku dlaždice. Je to hodně prachu a proces trvá poměrně dlouho, ale konečným výsledkem je kvalitní, poměrně rovný řez.

Důležité! Bez ohledu na způsob provedení řezu je třeba při jeho označování ponechat určitou rezervu, aby bylo možné provést povrchovou úpravu brusným papírem nebo smirkovým plátnem.

V každém případě je výsledkem použití úhlové brusky nerovný šev. Vizuálně vypadá střihací nůž dokonale rovný, ale pokud nařezané desky otočíte a přiložíte je k továrně vyrobenému okraji nebo kovovému pravítku, všechny nerovnosti budou okamžitě viditelné. Příklad řezání porcelánové kameniny úhlovou bruskou bez odštípnutí je uveden na obrázku

Jak řezat s vysokoúhlovou bruskou

Většina začátečníků a samouků dává přednost řezání dlaždic nástrojem s velmi vysokým úhlem vzhledem k rovině dlaždice. Úhel může být 45-60°.

Zvednout nástroj do výšky je možné pouze v případě, že má na plášti opěrnou plochu

READ  Co dělat, pokud není šroubovák

V tomto případě je třeba úhlovou brusku držet oběma rukama a současně řezným kotoučem pohybovat malým kývavým pohybem. Jako byste museli řezat porcelánovou kameninu ruční pilkou. Není to příliš pohodlné, ale opravdu to zlepšuje kvalitu řezu a zabraňuje třískám.

Na jedné straně je při takovém pohybu úhlové brusky snazší kontrolovat ořezovou linii řezu, na druhé straně je nástroj v nestabilní poloze vůči značení, což negativně ovlivňuje kvalitu rovnosti švu.

Rovné řezání porcelánové kameniny

Za správné se považuje řezání porcelánové kameniny na stole nebo pracovním stole. Materiál se položí na desku stolu a upevní se gumovými svorkami. řezná linie ořezávače musí být umístěna mimo povrch stolu. V tomto případě je možné řezat dlaždice s velmi malým úhlem sklonu pouze 15-20o. Technik jednoduše vytáhne úhlovou brusku, přičemž se rukou jemně opře o základní desku.

Varianta řezání úhlovou bruskou v režimu tažení

 • Ruce jsou velmi málo namáhány, a pokud musíte řezat dlouhý spoj, jde to velmi snadno;
 • linie řezu je rovná, jako by řez nebyl proveden úhlovou bruskou, ale frézou na dlaždice.

Jedinou nevýhodou této metody je, že většina prachu, který vyletí zpod kotouče, dopadne na podlahu a největší části se dostanou do obličeje a rukou pracovníka. Proto je nutné řezat dlaždice v ochranných brýlích a s použitím zařízení na zachycování prachu.

Práce s úhlovou bruskou

Nejdostupnějším nástrojem pro domácí práci s keramickými obklady je úhlová bruska. Vzhledem ke sklovitému a tvrdému povrchu je pro úhlovou brusku vhodným řezným nástrojem diamantový kotouč bez drážek.

Na internetu a v odborné literatuře je mnoho podrobných návodů, jak řezat porcelánovou kameninu.

Zkušený obkladač může porcelánové dlaždice řezat úhlovou bruskou, aby vytvořil tento typ designu, ale nedojde k odštípnutí, pokud se nepoužije mokrý řezák

Hlavní je znát zvláštnosti práce s úhlovou bruskou na keramickou žulu:

řezat, porcelánovou, kameninu, úhlem
 • Úhlovou bruskou je velmi obtížné vytvořit dokonalou linii pro ořezávač, i když je možné dosáhnout přijatelné přesnosti předřezáním pomocí fixu;
 • Při řezání nezapomeňte ponechat 2-3 mm rezervu od vyznačené čáry směrem k přerušení;
 • Úhlovou bruskou není třeba přejíždět několikrát po kameni, ale spíše pomalu a plynule, silným tlakem provést jeden řez, pak bude třísek méně;
 • Dlaždice musí být k pracovnímu stolu pevně přichyceny, nejlépe svorkami, protože keramické dlaždice lze řezat pouze velkou silou. Dlaždice, které nejsou řádně zajištěny, mohou vyskočit a „způsobit potíže“.

Díky neomezené volnosti pohybu úhlové brusky po povrchu je možné provádět libovolné řezy v materiálu.

Nevýhodou této techniky je vysoká hlučnost a vysoká prašnost při práci.

Úhlová bruska je nebezpečný nástroj. Při práci s ním je nutné používat ochranné brýle a rukavice.

Jak řezat porcelánové dlaždice elektrickou řezačkou na dlaždice

Elektrická řezačka na dlaždice se také nazývá mokrá řezačka. Pracuje s diamantovým kotoučem. Při řezání se kotouč ochlazuje vodou, odtud pochází název kotouče.

Existují dva typy těchto zařízení: s horním a dolním podáváním dlaždic. Pro řezání porcelánových dlaždic v domácnostech se často používají levné přístroje se spodním posuvem.

Velké desky lze řezat nasucho. To je vlastnost mnoha výrobců. Aby nedošlo k omylu, je třeba si pečlivě přečíst doporučení výrobce obkladů a dlažeb, který tyto informace vždy uvádí v obecných katalozích.

READ  Регулировка карбюратора мотокосы STIHL fs 38

Pro obsluhu stroje postupujte následovně

řezat, porcelánovou, kameninu, úhlem
 • Označení linie pro střih trimmerem.
 • Upevněte díl na základnu.
 • Začněte s elektrickou řezačkou na dlaždice při minimálních otáčkách, aby nedošlo k deformaci dlaždic.
 • Zvýšení rychlosti řezání.

Důležitá věc, kterou je třeba si zapamatovat! Pokud je řezačka pro mokré řezání vybavena horním posuvem, musí být dlaždice umístěny směrem nahoru. Pokud je spotřebič vybaven spodním posuvem kotouče. dlaždice se pokládá směrem dolů.

řezat, porcelánovou, kameninu, úhlem

S tímto přístrojem jsou řezy přesnější a rovnější než s mechanickým přístrojem. Spotřebič je navíc velmi tichý a bezprašný.

Vlastnosti řezání porcelánové kameniny

Stojí za zmínku, že řezání velmi tvrdých a tvrdých porcelánových dlaždic je někdy v domácích podmínkách snazší než řezání keramických dlaždic. Kdo tomu nevěří, může si doma zkusit vyřezat přetavenou keramiku vyrobenou na starém sovětském nebo čínském zařízení. Řezání porcelánových kameninových dlaždic není ve srovnání s tím tak těžké.

Řezat keramickou žulu bez odštípnutí je docela dobře možné, i když někteří mistři tvrdí, že je to v podstatě nemožné. Kdyby tomu tak skutečně bylo, většina stěn a schodů obložených porcelánovou kameninou by měla široké spáry, křivé a nepěkné.

Nejde ani o tvrdost keramické žuly. Technologie výroby umělé žuly je taková, že v důsledku lisování a hlubokého výpalu se materiál ukáže prakticky bez vnitřního pnutí, a to je zástava vysoké kvality řezací linky.

Pro přesné a čisté řezání porcelánové kameniny v domácích podmínkách je třeba dodržet pouze dvě podmínky:

 • Správně zvolte režim řezání, zajistěte konstantní a rovnoměrný tlak řezným nástrojem na linku ořezávače porcelánových dlaždic;
 • Zvolte správný nástroj pro konkrétní řezné podmínky materiálu.

Je jasné, že doma jsou možnosti řezání materiálu značně omezené, ale i v bytě je možné řezat porcelánové dlaždice bez řezačky na dlaždice, i když se zpočátku děsí množství prachu, které vzniká při práci s elektrickými stroji.

V jakých případech by se neměly používat dlaždice s úhlem 45 stupňů

Při řezání dlaždic pod úhlem 45 stupňů je třeba mít na paměti, že nabroušené konce se v důsledku ztenčení stávají poměrně křehkými. Z tohoto důvodu by se tato technika neměla používat při dokončování kroků. V místech s velkým pohybem chodců se řezané hrany jistě začnou lámat.

Schody musí být zakončeny překrytím konců dlaždic nebo použitím kovových rohů.

V každém případě se vyplatí dobře si rozmyslet, než začnete touto technikou obkládat vnější rohy stěn. Pokud se vnějšího rohu stěny často dotýkáte, neměla by se tato technika používat, protože roh se může v důsledku neustálého vnějšího fyzického působení zhroutit. V takovém případě se doporučuje použít raději kovové nebo plastové ozdobné úhelníky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS