Jak řezat rohy stropu do úhlu

Jak vytvořit úhelník na stropním podstavci?

Montáž soklové lišty je závěrečnou fází dokončovacích prací na stropě. Hlavní problém spočívá v tom, že zatímco upevnění baget v rovných částech stěn je obvykle jednoduché, v rozích může být poměrně obtížné je krásně spojit. Zejména v případech, kdy se hodnota úhlu liší od 90°. V tomto článku vám poradíme, jak vyrobit roh lišty s co nejmenším množstvím odpadu.

Namontovaná lišta uzavírá nedokonalosti ve styku stropu a stěn a působí také jako dekorativní prvek. Za vady spár se považují mezery mezi napínanými (zavěšenými) stropy a stěnami, horní okraj lepené tapety nebo nerovná ořezová linie mezi malovanou stěnou a bílým vodorovným povrchem. Instalace lišty umožňuje zakrýt tyto nedostatky a dodat povrchové úpravě zcela hotový vzhled.

Z čeho se vyrábějí podlahové lišty

výrobci stavebních materiálů nabízejí lišty z

řezat, rohy, stropu, úhlu
 • pěna s nízkou pórovitostí;
 • polyuretan;
 • polyvinylchlorid (PVC);
 • extrudovaný polystyren;
 • syntetický kaučuk;
 • různé druhy dřeva;
 • sádrové malty (pouze na objednávku).

Technologie řezání je pro každý materiál stejná, ale potřebné nástroje se liší a lze je zvolit individuálně. Pily na železo se používají na lehké a měkké materiály, jako je pěnový plast, PVC, polyuretanová pěna, polystyren a guma.

Na hustou sádru, PVC a polyuretan si vezměte pilku na kov nebo jiný nástroj s jemnými zuby. K dispozici je speciální pilník na dřevo, který zajišťuje řezy bez otřepů a třísek.

Nyní se musíme podrobně naučit, jak vyříznout roh na stropním podstavci.

S truhlářem

Mnohem jednodušší je řezat lištu pod úhlem 45 stupňů pomocí kuchyňského nože. Nemusíte si to zkoušet, stačí, když budete pracovat na tom, že se vám to nepodaří. Všechny sklony jsou již přesně nastaveny na šabloně. Mimochodem, můžete si ho vyrobit i sami. Zde jsou pokyny pro jednoduchou šablonu na jedno použití.

Vnitřní rohy

Před řezáním stropní lišty v rozích změřte délku a označte ji. Vložte kolejnici do přípravku tak, jak bude připevněna později.

Svorku připevněte ke vzdálenější straně lišty a přidržujte ji levou rukou. Najděte štěrbinu odpovědnou za 45 začátek řezání. Stejným způsobem ustřihněte i druhý pruh, ale nyní jej držte pravou rukou a použijte druhý řez na stejné straně šablony.

řezat, rohy, stropu, úhlu

Nyní můžete spojit stropní lišty v rozích. Stěny mohou být ohnuté a úhel nebude rovný. Pak jednoduše odstraňte přebytečný materiál hrubým smirkovým papírem nebo stavební frézou.

READ  Jak řezat rohy stropního pístu

To je vše, nyní víte, jak správně vyříznout stropní sokl ve vnitřních rozích.

Začněte řezat od vnější strany výlisku. Pila na výstupu roztrhne hranu a otřepy nelze odstranit.

Vnější řezy

Mezi způsobem pilování stropní lišty v rozích v exteriéru a interiéru není velký rozdíl. Změňte pouze polohu lišty podle obrázku.

Když nemáte dláto

Jak správně vyříznout roh na podlahové liště, pokud nemáte truhlářskou frézku?? V zásadě je to možné, ale přesnost bude nízká.

Vyznačení stropu

Před řezáním rohů stropních lišt si vyznačte stěnu.

Použijte výlisek jako šablonu tak, aby značka průsečíku byla přesně uprostřed.

Oříznutí rohů

Je tedy čas na řezání lišty. Přiložte lištu na stěnu a zarovnejte ji s označením. Kolmice pro trimr na ni dopadá. to je průsečík. Odtud nakreslete čáru do protějšího rohu latě.

Zbývá jen seříznout roh lišty. Stejný postup opakujte u druhé latě.

Výhodou této metody je, že téměř nikdy nemusíte spojovat rohy stropního soklu. I když sklon není ideální, hrot dopadne přesně na řezanou plochu.

Překryvy

S hledáním rohů si nemusíte dělat vůbec žádné starosti. Je docela možné zakoupit obložení.

Rohy soklové lišty z pěnového polystyrenu se lepí na spáry stěn.

Mají rovné strany, na které je třeba přilepit stropní sokl, a není třeba řezat roh. Je pravda, že se nehodí pro všechny vzory a v obchodech se těžko shánějí.

Lišta je jednou z nejlevnějších možností. Nízká cena je však kompenzována velkým počtem nevýhod. Zejména polystyren je sám o sobě poměrně křehký a měkký materiál, který se velmi snadno rozbije. I když výrobek jen zmáčknete v ruce, může se deformovat.

S plastovými lištami se kvůli jejich nízké pevnosti velmi špatně manipuluje. Pokud je s řezáním takových dílů málo zkušeností, většina z nich se během řezání rozpadne, takže veškerý přínos levnosti lišt bude znehodnocen. Pěnové proužky se obvykle krájejí pilkou na železo nebo dobře nabroušeným nožem.

Jak řezat stropní lištu pomocí šablony hoblíku

Něco podobného truhláři lze vyrobit nakreslením požadovaných úhlů na papír, karton nebo dřevo. Je třeba nakreslit dvě rovnoběžné přímky, určit střed a poté úhloměrem vyznačit požadované úhly. Výhodou této metody je, že lze odložit jakýkoli úhel, včetně úhlů větších než 90 stupňů. Před řezáním rohů stropních soklů je samozřejmě nutné nejprve zkontrolovat úhel mezi stěnami s rohem a změřit jej úhloměrem.

Způsob řezání lišty pomocí tažené truhlářské lišty je naprosto stejný jako při použití samotné truhlářské lišty. Přitiskněte lištu k jedné z rovnoběžek, pak nastavte pilku na železo na požadovaný úhel, který je již vyznačen, a odřízněte ji.

Co je to elektrické nářadí a jak ho používat

Při zahájení renovace bytu si mnoho lidí klade otázku, jak seříznou rohy lišty na stropě. Je důležité seznámit se s používáním stroje. Dláto je přípravek, který se skládá z bočních stran s bočními štěrbinami a dna. Položte tvarovaný kus do středu stolu a upravte jej pilníkem.

READ  Jak řezat dekorativní kámen z betonu

Hlavní otázkou je, jak řezat plastovou lištu. Výsledkem by měl být dokonale zarovnaný úhel 45 stupňů. Pilování pilníku je rychlé a snadné, pokud použijete pilu nebo si ji vyrobíte ze stávajících materiálů. Položte nástroj pevně na podlahu a držte jej levou rukou. Pilka na železo by měla být umístěna v jedné ze šikmých čar, podle toho, zda má být roh pravý nebo levý.

Pro začátečníky je nejlepší připevnit přístroj ke stolu, aby se během práce nesundal

řezat, rohy, stropu, úhlu
 • Tužkou nakreslete tenkou, sotva viditelnou čáru pro ořezávač;
 • položte příchytku na bok v přípravku a změřte úhel řezu;
 • pila musí vést přesně po vyznačené linii;
 • druhá lišta se otočí a nařízne z druhé strany tak, aby po spojení obou dílů vznikl roh.

Práce na vnějších rozích

Místnosti mohou mít zpravidla také vnější rohy, které je rovněž třeba zakrýt lištami. Otázku, jak v tomto případě oříznout lišty v rozích na stropě, lze vyřešit následujícími způsoby:

 • Použití lišty. Postupuje se prakticky stejně jako u vnitřních rohů. Jediný rozdíl spočívá v tom, že lepená strana lišty je přitisknuta k povrchu zařízení.
 • Značení na místě. Stejně jako u vnitřních rohů se na stropě kreslí čáry a používá se stejná technika. Pokud je požadován zaoblený vnější rohový spoj, je spoj zakončen nožem.

Materiál základní desky

Moderní stavební trh nabízí širokou škálu stropních lišt z různých materiálů. Patří mezi ně:

 • polystyrenové lišty se vyrábějí z polystyrenové hmoty extruzním procesem. hlavním rysem je jasně definovaný reliéf. Tyto spojovací lišty jsou levné a účinné a po natření vypadají jako skutečná sádrová lišta. Mezi nevýhody patří křehkost, tuhost a nízká trvanlivost;
 • Ozdobné lišty z polyuretanu se díky plasticitě materiálu často používají k dokončování stropů v místnostech nepravidelných tvarů, které se vyznačují velkým množstvím složitých úhlů, lomených linií a zakřivených úseků. Tyto lišty se nebojí vysoké vlhkosti a teplotních rozdílů. Jedinou nevýhodou je, že jsou dražší než jejich polystyrenové protějšky;
 • Stropní bagety z PVC jsou cenově nejvýhodnější variantou. Zároveň jsou výrobky k dispozici v široké škále barevných odstínů, s různými vzory a designem na povrchu. Lišty z PVC se snadno montují a jsou vysoce hygroskopické, ale nelze je natírat;
 • dřevěné lišty jsou u zákazníků velmi oblíbené, a to i přes jejich vysokou cenu a náročnost montáže. Kvalitní vlastnosti materiálu, jeho přirozenost, atraktivní vzhled, pevnost, trvanlivost, šetrnost k životnímu prostředí. hlavní výhody dřevěných lišt pro povrchovou úpravu stropů;
 • Sádrové bagety pomáhají individualizovat místnosti, podtrhují krásu interiéru. Díky plasticitě sádry z ní řemeslníci vytvářejí skutečná umělecká díla. Sádrokartonové lišty se používají již řadu let. Jejich vysoké náklady se plně vrátí díky životnosti a efektu, který přinášejí. Významnou nevýhodou je zvýšená křehkost sádry, takže materiál vyžaduje opatrné a šetrné zacházení.
READ  Perforator kalibr EP 800 26 Přehled

Článek

Stropní bagety: Výběr správné varianty

Jak si vyrobit přípravek vlastníma rukama

Zvažte několik jednoduchých možností.

papírová verze

Pokud jste šikovní na kreslení, můžete si zkusit vlastnoručně vyrobit šikovný nástroj z papíru.

Šablona skládačky je vyrobena takto. Nejprve nakreslete dvě rovnoběžné přímky a určete jejich střed. Pak potřebujeme úhloměr. Pomocí něj si na papíře vyznačte všechny potřebné úhly. Upozorňujeme, že než začnete lišty ořezávat, měli byste si pomocí úhloměru změřit vzdálenost mezi nimi a použít speciální úhelník k vyrovnání lišt. Teprve po všech těchto úkonech můžete řízky nakrájet.

Nezapomeňte, že pravá strana dílu je vyříznuta z levé strany. A levá strana bude odříznuta od pravé strany. Tyto části jsou však ve skládačce umístěny obráceně. Pravou část položte na levou stranu a levou část na pravou.

Verze ze dřeva

Existují dva způsoby, jak takový přípravek vyrobit.

  První metoda. Připravte si 3 desky. Pokud nejsou po ruce žádná prkna, lze použít jiná prkna z překližky nebo dřeva. Vezměte si kladivo a hřebíky a z prken vytvořte tvar písmene U. Poté na bocích dílu vyznačte potřebné rohy a proveďte podél nich řezy. Budete mít improvizovanou rovinu, do které pilkou na železo uděláte otvory. Můžete do nich vložit lišty a pak je bez obav oříznout.

řezat, rohy, stropu, úhlu

Snadný způsob, jak vytvořit zápustku vlastníma rukama

Existuje také třetí způsob výměny zakoupené lišty. Nejedná se však o výrobu modelu nástroje ze dřeva nebo papíru. Stačí vzít jakýkoli předmět, který tvoří roh. Může se jednat o roh nebo o dřevěnou desku stolu. Před oříznutím lišt pečlivě změřte. Chcete-li označit roh desky na vnitřní straně, změřte délku od samotného rohu. Při označování vnějšího rohu však počítejte s tím, že lišta bude vyčnívat do místnosti ve vzdálenosti rovnající se šířce lišty. Podle všech těchto výpočtů vytvořte lišty.

Všimněte si, že ořezávání základové desky je velmi obtížné a pracné. Málokdy se vám podaří nastříhat proužky hned napoprvé tak, aby dokonale zapadly na své místo bez mezer. Pokud se tak stane, nezoufejte. Vždy můžete své chyby napravit vyplněním mezer tmelem. Získáte upravený pokoj a můžete být považováni za mistra svého řemesla.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS