Jak řezat stropní sokl při 45

Jak řezat stropní lištu v rozích, s diagonální spojkou nebo bez ní

Když někdo poprvé připravuje stropní lištu k montáži, obvykle musí zkazit více než jeden metr materiálu. Bohužel ani zakoupená soklová spárovka vždy nepomůže, když jsou stěny v místnosti spojeny pod libovolným, nikoliv pravým úhlem.

Tip: Místo pilky dodávané s pilkou na železo použijte běžnou pilku na kov. Jeho řez je přesnější a rovnoměrnější, což je v tomto procesu velmi důležité.

Použití elektrické pokosové pily

Pokosová pila řeže přesně pod úhlem.

Pro dokonalý řez lišt je ideálním řešením elektrická pokosová pila, protože ji lze použít ve všech směrech a řeže přesně a úhledně v každém úhlu.

Nevyžaduje žádné zvláštní úsilí. Stačí nastavit správné parametry a spustit pilový kotouč na řezaný povrch, ať už se jedná o dřevo nebo plast. Stropní lišty však lze natáčet i levnějšími nástroji.

Kde se používá

Bylo by chybou se domnívat, že tento nástroj byl vynalezen pouze pro řezání rohů na výlisku. Wort naopak pochází z jiných oblastí truhlářství v konstrukci stěn a stropů. Tento konstrukční nástroj se aktivně používá v:

 • prefabrikace dveřních zárubní;
 • montáž dveřních a okenních lišt;
 • výroba zasklívacích lišt pro upevnění okenních skel;
 • Čepel lze použít k přípravě lamel pro rámy obrazů a fotorámečky;
 • řezání kabelových kanálů;
 • řezání rohů u podlahových a stropních lišt.

Použití kleští jako zařízení pro práci se základními deskami umožňuje vypilovat konce tak, aby se dotýkaly rohů bez mezer.

Jak řezat lištu bez truhláře

Předpokládejme, že potřebujete naléhavě připevnit lištu ke stropu.

Jak vytvořit roh bez truhláře? To lze provést, ale zabere to více času. Postupujte takto.

 • Obě části lišty se nejprve seříznou v pravém úhlu.
 • Poloha prvků je vyznačena na stěně a pro jejich spojení je použita ořezávací linka. Výsledkem budou dvě protínající se čáry. Jejich průsečík se promítá přímo na části lišt.
 • Lišta se připevní ke stropu a od jednoho okraje k druhému se vyznačí linie ořezu.
 • Dokončení detailů se provádí pomocí řezačky na krabice nebo stavebního nože.
 • Nakreslete na papír virtuální křížový řez s čarami v pravých úhlech. Lišty se přiloží k truhlářskému noži a provede se řez (s vertikálně drženým ostřím nože).
READ  Jak řezat trubku s úhlovým profilem

Jak vyříznout roh stropního soklu s odbornými komentáři, které pomohou vyřešit problém.

Tip! Protože vnitřní nebo vnější rohy nejsou vždy dokonale tvarované, lišty mají ve spojích mezery.

Aby byly méně viditelné, je třeba na konce lišt před jejich nalepením nanést plnič omítky. Po spojení prvků lze přebytečný tmel odstranit gumovým tmelem. Všechny mezery budou vyplněny a spára bude méně nápadná.

Správné lepení a spojování vzorovaných lišt není snadné. Co v takovém případě dělat? Odpověď vám poskytne video.

Tipy

Přestože připevnění stropních lišt není nijak složité, existuje několik tipů, které stojí za to poslechnout:

 • Stěny musí být čisté a bez prachu. Jakékoli nečistoty snižují přilnavost podkladu.
 • Spodní strana pásů je nejlépe zdrsněná, protože hladké povrchy mají špatnou přilnavost.
 • Je důležité zvolit kvalitní lepidlo s dobrou přilnavostí, zejména pro těžké soklové lišty. Nepoužívejte také rozpouštědlové lepidlo na polystyrenové lišty, protože může dojít k poškození materiálu.
 • Po připevnění lišt nenechávejte přes noc do místnosti pronikat průvan, lepidlo musí mít možnost řádně zatuhnout.

.

Jak správně řezat rohy stropních lišt pod stropem

Metoda se používá v případě nerovných stěn. rovných úseků posunutých od své osy a křivek. Úhloměr vám nepomůže. Výrobky musí být přiloženy, abyste pochopili, jak vést střihací šňůru pro značení. Přesnost lze měřit, ale výpočet zakřivení povrchu je mnohem obtížnější než výpočet lineární odchylky. Pokud se nezohlední zaoblený tvar, zůstane malá mezera. Není tak snadné akceptovat, když je řezání možné pouze na podlaze. tuhé díly se v zavěšené poloze obtížně obrábějí. Z měkkého pěnového polystyrenu lze snadno vyrobit prefabrikované díly podle hmotnosti.

Pěnovou příchytku postupně přitiskněte na obě zakřivené katety tak, aby kopírovala jejich tvar, a obkreslete ji tužkou. Vzniknou dvě zhruba kolmé přímky. Průsečík je hlavním referenčním bodem. Ten se vyznačí tak, aby byly čáry na povrchu viditelné. Poté se lišta ještě jednou přitiskne k okraji a ořízne se od hotového bodu až k průsečíku stěn. Stejně postupujte i u kolmého prvku. Hlavní je držet nůž rovně a neodchylovat se od vyznačeného směru.

READ  Co lze řezat pilou na kov?

Soklová lišta. filé

Pro správné provedení je důležité striktně dodržovat stávající doporučení a pravidla dokončovacích prací. A pak budete s výsledkem spokojeni.

S upevněním příchytky (jak se tento prvek nazývá) nejsou žádné potíže: prakticky všechny druhy výrobků se upevňují na spolehlivé lepidlo.

Se zavěšením lišt nemají problém ani nezkušení truhláři. Dělají si starosti s něčím úplně jiným: jak správně uříznout lištu? Prakticky každá místnost, ať už je jakkoli složitě tvarovaná, má rohy.

řezat, stropní, sokl

A právě v těchto vnitřních rozích musí být jednotlivé prvky základové desky krásně a rovnoměrně spojeny. A v místnostech, které je obzvláště obtížné vtěsnat do vnějších rohů. Pokusme se zjistit, jak se v každé z těchto situací zachovat a jak s dostupnými nástroji vyříznout ten správný kousek.

Materiály a způsoby řezání základních desek

Nejprve se pokusíme zjistit, z čeho může být základní deska vyrobena a jaký konkrétní materiál je lepší řezat.

V prodeji jsou dnes výrobky z pěnového (PVC), dřevěného, pěnového polystyrenu a polyuretanu.

Snad nejlevnější lišty jsou vyrobeny z pěnového plastu, který je křehký, měkký a lámavý.

Dokonce i vaše prsty mohou snadno vytvořit rýhy, záhyby a nedokonalosti. Je obtížné vyříznout pěkný a čtvercový roh lišty z PVC.

Nezkušený řemeslník by právě z tohoto důvodu mohl vyhodit velké množství zakoupeného materiálu. Má také vysoké elektrostatické vlastnosti, což vysvětluje jeho schopnost zachycovat prach.

Lištu je nejlepší řezat pilkou na železo nebo ostrým stavebním nožem.

Výrobky z polystyrenu jsou také levné, ačkoli tento materiál je silnější alternativou tradičního polystyrenu.

Manipulace s ostrým nástrojem.

Extrudovaný pěnový polystyren

řezat, stropní, sokl

Lišty z pěnového polystyrenu jsou o něco dražší, o něco hustší a hůře se řežou. Je však mnohem méně pravděpodobné, že se rozpadnou a zlomí.

Jsou proto pohodlnější a snadněji se řežou. K tomuto účelu se hodí pilka na železo nebo ostrý nůž.

Polyuretanové lišty pro stropy jsou dnes pravděpodobně jedním z nejdražších materiálů.

Ale stojí za to: jsou odolné proti vlhkosti, poměrně pevné a těsné, poměrně pružné.

Lišta nad kuchyňským sporákem se může pokroutit a dokonce mírně prasknout.

Speciálním nožem se dokonale krájí, aniž by se drolily. Tyto výrobky jsou však velmi citlivé na změny teploty.

READ  Jak řezat trubky pod úhlem 90°

Dřevěné lišty pro stropy jsou poměrně těžké a silné, tvrdé a odolné výrobky.

Lze je snadno oříznout speciální pilkou na železo s jemnými zuby. Lze použít také robustní kovovou lištu. Jak tedy správně naříznout lištu??

Prefabrikované rohy

Všimněte si, že každý řemeslník má možnost nemuset pracně řezat a ořezávat rohy.

Ve stavebninách lze zakoupit prefabrikovaný rohový prvek, do kterého lze snadno vložit připravené hrany soklové lišty.

Stačí odměřit požadovanou délku obrobku a řezat ho v pravém úhlu.

Všechny vady a nedokonalosti jsou pokryty tímto speciálním prvkem. Takový způsob použití však není vždy možný, protože standardní rozměry těchto továrních rohů se mohou výrazně lišit od velikosti samotné základové desky.

Takové rohy budou vyčnívat kvůli své disproporcionalitě a nebudou vypadat příliš úhledně. Pokud však vzhled místnosti a velikost polotovarů tuto metodu umožňují, neměla by se zanedbávat.

Spojování stropních lišt v rovných úsecích

Naučili jsme se, jak správně spojovat rohy lišty, a nyní zjistíme, jak spojovat rovné rohy (viz „Jak spojit lištu v rovné linii“). Plastové stropní lišty: první pokus).

Hrany soklových lišt musí být před spojením se stropním soklem rovně zbroušeny

 • Stejným způsobem připevněte další lištu k předchozí. Když rovná lišta rohové lišty dosáhne vzdáleného rohu na téže stěně, změřte její délku na místě instalace a označte ji pro řezání. Poté pečlivě přiložte lištu v pravém úhlu ke značce.

Tip! Aby lišty dokonale ladily, měli byste je řádně přebrousit jemným smirkovým papírem.

V našem článku jsme se dozvěděli, jak spojovat stropní desky v rozích místností a rovných plochách, popsali jsme pravidla používání truhláře pro ořezávání desek. Nyní se stačí vybavit správným nářadím, zakoupit lišty a pustit se do práce. A těm, kteří ještě plně nepochopili detaily připojení, doporučujeme najít tematické video o síti pro lepší vizualizaci.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS