Jak řezat stropní sokly

Jak vytvořit roh na podlahové liště pomocí truhlářské lišty. návod krok za krokem

Stropní sokl je dekorativní prvek, který odděluje stropní tapety nebo obklady od tapet na stěnách. Dotváří vzhled místnosti a dodává jí dekorativní nádech. Aby však bylo možné správně spojit dva pruhy lišty v rohu, musí být správně naříznuty. jak to přesně udělat? Existuje několik způsobů, jak dosáhnout toho, co máte na mysli.

řezat, stropní, sokly

Nejjednodušší způsob, jak oříznout lištu, je použít rovný ořezávací nástroj na lišty. Tento nástavec má tvar písmene U (něco jako krabice bez jedné ze stěn). Do bočních stěn lišty se předem vyřežou drážky, které lze následně použít jako šablonu pro řezání lišt a dalších materiálů.

Řezání lišty pod úhlem pomocí šikmého řezáku, viz následující video.

 • Umožňuje přesné oříznutí okrajů lišt podle připravené šablony.
 • Snadno ji vyrobíte vlastníma rukama, stačí vám k tomu čtyři prkna, úhelník a pila. Drážku šablony lze vyříznout podle libovolných preferencí v závislosti na typu požadované práce.
 • Vnitřní i vnější rohy lze snadno tvarovat.

Jediná nevýhoda této metody se týká pouze ruční výroby přípravku: je třeba velmi pečlivě předem vyznačit úhloměrem čáry zářezu a neodchylovat se od nich po stupních.

Řezání rohu na liště pomocí přípravku má své zvláštnosti. Mohlo by vás také zajímat přečíst článek na toto téma, omítání stěn vlastníma rukama, typy omítek.

Externí

Pro vnější roh. lišta se přiloží na pravou stranu truhlářské desky (nebo na stranu, která je vám nejblíže, pokud je šablona umístěna napříč pracovního stolu), vyrovná se do roviny a ke stěně a poté se pomocí šablony ořízne nebo odřízne.

Interiér

Vnitřní roh. stejným způsobem, ale v opačném pořadí: překryjte levou nebo vzdálenější stranu panelu.

Připevněte obě nařezané lišty na místo, aniž byste je lepili. V případě mezer se díly spojí pomocí nože. Drobné vady lze později opravit pomocí plniva. Je také užitečné přečíst si článek o tom, jak vyrobit výplň stěn vlastníma rukama.

DŮLEŽITÉ: i při použití šablony vyžaduje ořezávání rohů určitou zručnost. Proto se doporučuje, aby si finišer, který to dělá poprvé, nejprve procvičil práci na nepotřebných zbytcích základní desky, odřízl je a zkusil spojit bez mezer.

Vnější rohy se vyskytují méně často než vnitřní rohy a je mnohem snazší je oříznout. Nyní to uděláme opačným způsobem, než když jsme ořezávali vnitřní rohy.

Zpočátku si musíme uvědomit, kde bude začínat náš roh, a k tomu přiblížíme stropní desky ke stěně s označením: nyní bude průsečík stropních desek horním bodem jejich sousedství, označíme jej tužkou a můžeme začít s přípravou soklových lišt: pro přípravu na levé straně jsme desky vložili do přípravku tak, aby horní nosník byl přitisknutý ke stěně, spodní. ke dnu, a dlouhá hrana byla vpravo. Opět řez podél štěrbiny se značkou 45 stupňů. Pravý roh se připravuje stejným způsobem, pouze dlouhý okraj bude vlevo.

V případě zaoblených rohů nám žádné nástroje nepomohou a vše budeme muset udělat od oka.

Nejjednodušší způsob, jak takový roh vytvořit, je rozříznout lištu na několik dílů, každý o délce přibližně 5 cm, a poté všechny díly na obou stranách oříznout, zkontrolovat spoj na místě a v případě potřeby je upravit a postupně slepit. Díly, které budou spojovat lištu na začátku a na konci zaoblení, by měly zůstat na jedné straně rovné. Důležité je, abyste jednotlivé kusy nepomíchali, a proto je můžete očíslovat obyčejnou tužkou.

 • Nemusíte se bát, že ve spojích stropních lišt zůstanou mezery, protože je lze snadno vyplnit tmelem a po zaschnutí a natření jsou neviditelné. S výjimkou dřevěných lišt může být patrná i jemná výplň.
 • Vyzkoušejte si řezání okrajů na podlaze, protože je to snazší než na žebříku. Dokud si nejste jisti, že jste lišty správně ořízli, nelepte je.
 • Nebojte se, že něco nefunguje a střihy je třeba několikrát upravit, mějte trpělivost a vše se podaří.
READ  Jak řezat kovový kout do 45 stupňů

Jak se říká, bojte se očí, ale dělejte to rukama! Pokud si každý krok dobře rozmyslíte, není nic špatného na tom, když si lišty olemujete sami, a krásně vyzdobený pokoj potěší oko majitele i jeho hostů.

Kvalitní oprava vyžaduje pečlivý a pečlivý přístup k detailům.

řezat, stropní, sokly

Když dokončíte strop, musíte ho dobře ozdobit. k tomu slouží stropní lišty. S montáží lišt obvykle nebývají žádné problémy, jen je třeba trochu si pohrát s rohy. Podívejme se podrobně, jak vyříznout stropní sokl v rozích, promluvme si o různých metodách a dejme si několik užitečných tipů

Lišty z jakéhokoli materiálu lze řezat některou z níže popsaných technik. Jsou vhodné pro všechny materiály kromě plastových: ty se zdobí pomocí prefabrikovaných rohů.

Jaké nástroje lze použít ke snížení nákladů

Řezání stropní lišty (vnějšího rohu) s vysvětlivkami je dobrou pomůckou pro domácí kutily.

Malovatelné

Po nalepení lišty ji lze natřít vodou ředitelnou barvou v libovolné barvě. Pokud je nutné chránit stěny nebo strop, jsou předem polepeny maskovací páskou.

Video vám ukáže, jak natřít lištu z pěnového polystyrenu.

K barvení soklových lišt se nejčastěji kupují tyto typy barev:

 • akrylové;
 • latex;
 • Polyvinylacetát.

VAROVÁNÍ! Při nákupu si pečlivě přečtěte etiketu výrobku. Na pěnu se nesmí používat barvy na bázi rozpouštědel. Varování

Než začnete

Pro krásný interiér je zásadní zvolit správnou šířku lišty. V neposlední řadě hraje roli i způsob, jakým lištu odřezáváte. Zde je několik tipů, které vám pomohou dosáhnout požadovaného vzhledu.

Jak tedy zvolit šířku materiálu a jak oříznout stropní lišty v rozích:

 • Připravený povrch stěn není měřítkem rovnosti; použijte menší lišty, protože jsou pružnější a zakryjí většinu nedokonalostí. Naopak čím dokonalejší je povrch, tím širší může být lišta, ale pozor. v místnostech s nízkými stropy namontujte malou bagetu, abyste je opticky nesnížili;
 • při řezání zleva vždy držte levou stranu úhelníku proti pilové jednotce a při řezání zprava proti pilové jednotce. Také to musí být strana nástroje, která je nejblíže k vám, vzdálenější strana je určena pro podlahové lišty. Prosím, nezaměňujte je.

Jak vyříznout úhel 45 stupňů na stropní liště

Níže se budeme podrobněji zabývat daným úkolem, kde se dozvíte. jak správně a kvalitně vyříznout rohy stropního soklu.

Mimo

Při tomto procesu nesmíte zapomenout na jednu věc. Na stropní lištu se vždy díváme zespodu, a proto je při ukládání prkna do přípravku (ke stěně, která je vám nejblíže) nezbytně nutné jej otočit.

Horní část lišty se pak nachází v dolní části, resp. v horní části. To znamená, že při spojování rohových dílů nevznikají mezi oběma švy žádné mezery.

Na obrázku je truhlářský nástroj, který se používá k řezání rohů stropních lišt

 • Vezměte si měřící nástroje, jako je metr a tužka. Začněte u vnitřního rohu, abyste nevynechali vnější roh. Může se stát, že bageta nebude dostatečně dlouhá a bude třeba vytvořit mnoho spojů;
 • Umístěte lištu k povrchu stropu a vyznačte rozměry;
 • Připravte si šikmou rovinu a pilu na kov. Přitiskněte výlisek k nejbližší straně nástroje;
 • Přidržte tyč rukou a zvolte polohu pilky, ve které je nastaven vhodný úhel kloubu. Může se jednat o standardní nastavení 45, 90 nebo 135˚, nebo o jakékoli nastavení, které vyžaduje rozšíření přípravku o zvolený stupeň;
 • Odřízněte kus pilkou na železo;
 • Přiložte protější lištu k bližší straně nástroje a ručně ji zajistěte;
 • Nastavte zvolený stupeň na přímočaré pile a řezte obrobek pilou na kov;
 • Spojení soklových lišt.

Tip: Pokud jsou stěny navzájem spojeny v pravém úhlu, pouze v tomto případě můžete pracovat s řezačkou drátů, jinak budete muset provést vlastní úpravy.

Interiér

K dispozici je profesionální úhlová fréza, která má otočnou plošinu a lze ji vysunout pro získání libovolných úhlů, a také pro domácí použití, kde jsou speciální funkce omezené. Pro renovace obvykle stačí druhá možnost.

READ  Jak řezat porcelánové dlaždice doma

Jak řezat stropní lišty v rozích bez mezer

Základním principem tedy je, že stropní lišty se řežou u stěny nástroje, která je nejblíže k vám, snad jste nezapomněli.

 • Změřte požadovanou délku lišty vůči povrchu stropu;
 • Umístěte lištu do spárovky tak, aby její poloha odpovídala poloze lišty na stropě;
 • Přitiskněte lištu k blízké straně nástroje;
 • Zvolte vhodný úhel řezu, obvykle 45. Dbejte na to, aby rukojeť pily byla co nejblíže ruce, která drží lištu, aby byl řez co nejpřesnější;
 • Řezte obrobek, ale nepůsobte na pilku nepřiměřenou silou;
 • Připravte a odřízněte protilehlou lištu a ujistěte se, že je přitisknutá k sousední stěně jednotky;
 • Zvolte také správný úhel a ponechte minimální vzdálenost mezi rukojetí pilky a rukou, která drží lištu;
 • Oříznutí okraje obložení.

Správné oříznutí stropních lišt v rozích zlepšuje vzhled místnosti

Teď už jen musíme zkontrolovat, zda do sebe jednotlivé díly dokonale zapadají, a pokud vše splňuje naše očekávání, můžeme je nasadit.

Tip: Začněte od přední části lišty, abyste ji mohli správně orientovat na místě. Ořízněte a opilujte rohy dřevěných lišt po jejich nařezání.

Jak vyříznout hranu stropního soklu pomocí pilky na železo a truhlářské pily

Jak řezat stropní lištu bez pokosové pily

Když začínáte, nevidí začátečník v rámování stropu žádný problém. Doporučujeme počítat s určitým množstvím materiálu, který možná budete muset vyhodit.

Bohužel, ale pod jakým úhlem snížit stropní sokl závisí pouze na spojení mezi stěnami. Ne každému vyhovuje rovný, pro který stačí jednoduše seříznout lamely na 45˚. Parametry řezu často odpovídají 85 nebo 95 stupňům, což je pro začínající střihače problém.

Jak vytvořit příčný řez vlastníma rukama

Hmoždíř je užitečný nástroj, s jehož pomocí lze správně a rovně seříznout roh lišty. Navzdory skutečnosti, že příčka se zdá být jednoduchým zařízením, aby to s vlastníma rukama, musíte pochopit, co je tento design pro a jak ji používat.

 • Plastová diagonální rovina dlouho nevydrží, rychle se opotřebovává a řezy jsou nepřesné;
 • Pokud se instalují velké a široké lišty, měla by být široká i těsnicí lišta;
 • Bočnice musí být pevně připevněny, aby se nerozpadly.

Než začnete řezat lišty, měli byste si buď koupit hotový rámový řezák, nebo si ho vyrobit sami. Můžete použít obyčejný kus papíru nebo dřevěná prkna.

Pokud máte pilu, můžete si z jednoho kusu dřeva vyrobit přípravek tak, že do dřeva vyřežete středové a boční řezy

K výrobě šikmých desek budete potřebovat: desku na základnu, 4 desky na stěny a boky, pilku na železo, vrtačku, vrták, šroubovák a šrouby. Nejprve se sestaví kus desky krabicového typu, do kterého se vyříznou otvory. Délka stran. 6-8 cm. K jejich vytvoření použijte pilku na železo nebo kotoučovou pilu.

Řezy se provádějí pod pravým úhlem. Je třeba je pečlivě řezat. Vedení musí vést jedním směrem.

řezat, stropní, sokly

Ořezávání filetů

Řezání pokosovou pilou

Jak s ním rovnoměrně vyříznout roh stropního soklu?

Kleště jsou nekomplikovaným nástrojem, který používají tesaři. Lze ji použít k řezání jakéhokoli typu obrobku pod pravým úhlem.

Obvykle se jedná o dřevěný, kovový nebo plastový žlab se svislými drážkami pro řezání pod úhlem 45° a 90°.

U některých složitějších konstrukcí je kromě výše uvedených rohů také otvor pro dosažení 60stupňového řezu.

Pro profesionální použití je k dispozici speciální pokosová pila. Jeho otočný mechanismus umožňuje fixaci nože vůči obrobku v libovolném úhlu.

Vnitřní roh

Připravená lišta se přiloží ke stropu a vyznačí se požadovaná délka.

Poté se lišta vloží do spojovacího prvku přesně tak, jak bude na stropě. Musí být přitisknuta ke vzdálené stěně svítidla. Lišta se v této poloze drží levou rukou.

Rukojeť pilového listu by měla být v takové poloze, aby její úhel byl 45 stupňů a rukojeť byla co nejblíže ruce. Snažíme se nevyvíjet tlak na pilu a opatrně obrobek řežeme.

Poté je třeba lištu odříznout pomocí párové lišty. Rovněž se přiloží ke vzdálenější stěně nástroje, přidrží se a přitlačí, tentokrát pravou rukou.

Podobně jako u předchozího postupu řezání je pilka na železo umístěna rukojetí blízko ruky pod úhlem 45 stupňů. Poté se lišty nařežou.

READ  Jak řezat laminované dřevo-štípané sporák s JIB bez čipu

Poté se hotové, již nařezané lamely spojí. zkontroluje se přesné uložení. Předpokládá se, že pro lepší orientaci je při výrobě vnitřního rohu lepší začít řezat od přední části obrobku. Oblasti řezu je obvykle třeba upravit pomocí pilníku.

Vnější roh

Správný způsob přesného měření je začít od vnitřního rohu a pak postupovat směrem ven.

V opačném případě by se mohlo stát, že celá délka prkna je nedostatečná.

Lišta se přiloží ke stropu a podle její velikosti se provede přibližný odhad. Levou rukou přidržujte stropní podstavec a přitlačte jej k nejbližší stěně, přičemž rukojeť pilky na železo držte u ruky. Obrobek je řezán.

Pravou rukou přitiskněte protičepeli k nejbližší stěně. Pilový list by měl být pod úhlem 45°, rukojeť nástroje by měla být blízko ruky řemeslníka. Kus lišty je uříznut, roh je úhledně spojen.

Tato úprava okrajů kaše je vhodná, pokud je úhel mezi stěnami rovný a přímý (90°).

Pokud není tak přesný jako jiné metody, musíte použít jinou metodu.

Značení na stropě

Pomocí metody značení stropu můžete přesně a rovnoměrně vyříznout čtvercový roh. Má to jednu nevýhodu. je poměrně nepohodlné držet lištu během postupu ve vzduchu.

V opačném případě můžete úhel označit ještě přesněji než jinými metodami.

Po umístění lišty na určené místo jsou všechny odchylky a nepřesnosti rozměrů okamžitě viditelné a zohledněné.

Ořezávání rohu

Nejprve odstraňte pár polotovarů a pak je ořízněte pod pravým úhlem. Přitiskněte konec pásu ke kolmé stěně a přiložte k ní jeden pás. Vymezte na stropě podél obrysu soklové lišty čáru ořezu. Odstraňte první lištu a stejným způsobem u stěny připevněte protilehlou lištu. Stejným způsobem vyznačte obrys čáry ořezu.

Průsečík těchto dvou samostatných čar označuje bod, ve kterém obrobek řežete. Každá lišta se položí zpět k povrchu a na obou se vyznačí místo budoucího řezu. Od nalezeného bodu k druhému okraji lišty nakreslete ořezovou čáru. Lišty nařežeme podle předem provedených značek, přesně je spojíme a umístíme na jejich místa.

Tato metoda umožňuje čistší práci na vnitřních rozích.

Zkracování rohu falešným dlátem

Třetí způsob ořezávání rohu lišty není běžný. pomocí falešného dláta. Existují dva způsoby, jak tento „nástroj“ vyrobit.

Nejdříve nakreslíme lištu. Můžete použít obyčejný silný papír nebo karton: nakreslete na list papíru dvě rovnoběžné čáry a úhloměrem nebo jednoduchým úhloměrem vyznačte úhly s požadovaným stupněm. Řezání rohu se provádí stejným způsobem jako u truhlářské frézy: lištu přidržte u „nástroje“, udělejte si potřebné značky a podle nich roh uřízněte.

Druhý způsob. vytvořit prototyp podstavce ze tří dřevěných desek: spojit je do podlouhlého tvaru písmene „U“ a provést řezy v úhlu 45 a 90 stupňů. Stejný úhloměr můžete použít také k vyznačení rohů.

Truhlář z dřevěných prken

Při řezání rohu lišty bez truhláře je důležité, abyste špatně odhadli délku prkna a stupeň vroubkování. Abyste se vyhnuli chybám, je lepší nejprve uříznout polotovary o 10 cm delší, pak je vyzkoušet na sucho až ke stropu a teprve poté upravovat, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku. A nezapomínejme, že ne všechny koupelny mají ideální úhel 90 stupňů. bez úprav se stejně neobejdete.

Tip:. Lištu připevněte ke stropu až po nastavení úhlu dalšího dílu lišty. Nejlepší je vyzkoušet řez na stole, nikoli pod samotným stropem. Zabere to více času a výsledkem je čistší linie řezu.

Existuje tedy několik způsobů, jak oříznout stropní sokly najednou: s truhlářem, bez truhláře, pomocí jakési falešné truhlářské lišty. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv řešení rohu, je důležité postupovat pečlivě a důkladně, abyste získali skutečně účinný nástroj pro dokončení stropu a esteticky tak dotvořili uspořádání vaší koupelny.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS