Jak řezat trubku s úhlovým profilem

Jak řezat kovové trubky

Určitě jste si alespoň jednou položili otázku, jak rovnoměrně rozříznout trubku, ať už pod úhlem 45 stupňů nebo 90 stupňů. Buď podél, nebo napříč. Zde jsou odpovědi na tyto otázky.

řezat, trubku

Při provádění různých stavebních nebo opravných prací se často objevuje potřeba řezat potrubí. Může se jednat o instalatérské práce, pokládku potrubí nebo instalaci topných systémů, ale v každém případě je nutné vědět, jak rovnoměrně řezat potrubí. Některé podrobnosti tohoto úkolu jsou popsány níže.

Běžný kolmý řez pod úhlem 90°

Někteří lidé se domnívají, že zde ani není nutné žádné značení, zejména pokud je po ruce velká úhlová bruska s velkým řezným kotoučem. Poté však mohou nastat problémy při vyrovnávání trubek řezaných bez označení. Abyste se jim vyhnuli, můžete kolem potrubí použít běžnou elektrikářskou nebo maskovací pásku. Přitom musí být jeho počáteční a koncová poloha v dokonalé shodě. Pokud je vše provedeno správně, budou obě trubky po rozříznutí do sebe zapadat a tvořit dokonale rovnou linii bez zbytečných mezer.

Značení lze snadno provést pomocí lepicí pásky

Blok: 2/5 | Počet znaků: 627

Použití počítačového programu

Pro použití této metody značení potrubí pro řezání je zapotřebí počítač se speciálním softwarem. Nejprve si nakreslete průřez trubky a plánovaný úhel řezu. Potřebujete virtuální šablonu.

Vytiskněte ji na tiskárně. A zde byste si měli uvědomit, že čím větší je průměr trubky, tím více archů potřebujete k tisku. Poté pečlivě vystřihněte detaily výkresu ze všech stránek a slepte je dohromady, nejlépe pomocí lepicí pásky. Jednoduše přiložte šablonu k trubce a vyznačte značky.

Tento způsob řešení problémů se vyznačuje vysokou přesností. Všechny potřebné programy lze stáhnout z internetu, jsou zdarma ke stažení a použití. Najdete zde také šablonu pro řezání trubek pod úhlem. Stačí ji vytisknout a vystřihnout. Pro provedení řezu jednoduše obtočte šablonu kolem trubky.

Jak řezat kulaté trubky pro svařování pod úhlem 45 stupňů

Chcete-li přivařit jednu kruhovou trubku k druhé pod úhlem 45 stupňů, je nutné ji pokaždé oříznout, aby lépe přilnula.

V této recenzi autor ukazuje, jak vytvořit jednoduchou šablonu, která vám umožní strávit méně času montáží kulatých trubek.

Nejdříve je třeba vytvořit vzor, ze kterého můžete vytvořit šablonu.

Za tímto účelem autor odřízne trubku požadovaného průměru pod úhlem 45 stupňů.

Doporučujeme také přečíst si: Jak vyrobit mini sedlový ořezávač konců trubek.

Poté nasaďte záslepku tak, aby co nejlépe přiléhala k trubce.

Základní kroky

Dalším krokem je vystřihnout list papíru a obtočit jej kolem šablony.

Pevně jej přitlačte a prsty uhlaďte, aby byl řez „vyražený“. Konce plechu zabalte dovnitř trubky.

Poté vyjměte list papíru z trubky, rozviňte jej a obkreslete obrys tužkou. Stříhání nůžkami.

 • Výsledkem je vícenásobná šablona, kterou lze použít pro značení dalších materiálů.
 • jak se montují čtvercové trubky pro koutové svařování.
 • Stejnou metodou můžete vytvořit papírovou šablonu pro řezání kulatých trubek pro svařování pod úhlem 90 stupňů.
READ  Jak řezat rohy na stropním soklu

Další informace o tom, jak tyto jednoduché šablony vytvořit a jak je používat, najdete v následujícím videu.

Jak řezat profilové trubky

Profilové trubky se v domácnostech hojně používají. Materiál se používá na výrobu skleníkových komplexů, laviček, stolů a dalšího zahradního nábytku, přístřešků, houpaček a dalších drobných architektonických forem. Proto je důležité vědět, jak správně řezat čtvercovou trubku pod úhlem 45 stupňů, 90 stupňů a podobně, stejně jako podél.

Zvláštnosti podélného řezání trubek

Pomocí úhlové brusky lze provádět nejen příčné, ale i podélné řezání profilových trubek. Jak řezat trubku v podélném průřezu? Postupujte takto:

 • stejně jako u příčných řezů začíná práce označením. Je důležité označit na straně trubky co nejvíce referenčních bodů, abyste získali co nejpřímější linii pro ořezávač;

Vyznačení linie pro štěrbinu

 • Pro lepší viditelnost a zamezení nerovnoměrných řezů je vhodné vyznačit linii vyžínače (barvou nebo maskovací páskou);
 • Trubka se upíná například pomocí svorek. Pokud je to možné, lze úhlovou brusku upevnit také pomocí speciálního stojanu;
 • postupně řežte podél vyznačené linie.

Úhlovou bruskou připevněnou ke stojanu trubku podélně rozřízněte

Podobný postup použijte i pro řezání silnostěnných profilových trubek. Před zahájením práce vždy trubku upněte, abyste zabránili možnosti zlomení obrobku vlastní vahou.

Řezačka trubek

Velmi výhodné je řezání profilové trubky pomocí speciální šablony, která je obdobou stavební úhlopříčky pro řezání stavebních materiálů pod různými úhly.

K tomu použijte výše uvedenou metodu nebo jinou metodu a vyrobte kovovou šablonu z kusu profilové trubky, která je podélně rozříznutá, může být navržena tak, abyste získali přímý úhel nebo úhel 45 stupňů.

Při řezání kusu plechu se na plech přiloží šablona a pomocí háčku se nakreslí vedení pro ořezávač trubek, poté se provede řez pomocí linky ořezávače. V ostatních případech se šablona ponechá a úhlová bruska vede ořezávací linku po povrchu obrobku, přičemž je třeba dávat pozor, aby se boční strana kotouče příliš nepřitiskla k přiložené kovové šabloně. Poté se šablona odstraní a pokračuje se v řezání podél jasně viditelného důlku na okraji obrobku.

Jak vložit bit do elektrického šroubováku Video

Pokud šablonu nedržíte v ruce, ale připevníte ji k obrobku pomocí svorek nebo upevňovacích šroubů, získáte velmi rovnou linii řezu ořezávače. Pro samočinné upevnění se do boku šablonové desky ve tvaru U vyvrtá otvor a na toto místo se z vnější strany přivaří matice, do které se zašroubuje šroub. Pro upevnění šablony se šablona přiloží k řezanému obrobku a zašroubuje se šroub, který přitlačí povrch šablony k obrobku, poté se provede řez úhlovou bruskou s kovovým kotoučem, který se mírně dotýká vodicí hrany.

Pro každou jednotlivou instalační situaci je možné zvolit nejvhodnější a nejlevnější způsob řezání. Přesná volba závisí na materiálu, průměru a tloušťce stěny trubky. Jednoduchými značkovacími metodami lze získat poměrně přesný úhel, pod kterým se polotovar řeže. Současně je možné řezat pod nepravidelnými úhly s vysokou přesností pomocí komplexní výpočtové metody.

řezat, trubku

Instalace systémů často vyžaduje pracnou přípravu. Zejména je nutné trubky nařezat na požadovanou velikost. Někdy je musíte řezat pod úhlem. Úhel musí být přesný. jinak nebude možné systém správně nainstalovat. dojde k narušení linie svařovacího trimru, což sníží kvalitu konstrukce. Tento článek ukazuje, jak řezat trubku pod úhlem 45 stupňů.

READ  Jak řezat vlnitou lepenku doma

Jak správně řezat plynové potrubí

Práce s plynovým potrubím je nebezpečná a poměrně komplikovaná, proto ji raději svěřte odborníkům. Před zahájením práce vždy uzavřete přívod plynu.

Dalším krokem je uvolnění dutiny potrubí od zbytků plynu. Za tímto účelem musíme zapálit plynové hořáky na sporáku a počkat, až zhasnou. Teprve po výše uvedené manipulaci by měl být kov označen a následně rozřezán.

Správné řezání kovových trubek je složitý proces. Při dodržení bezpečnostních opatření a odborných rad však lze úhlovou bruskou řezat kovy jakékoli hustoty a tloušťky. Úhlová bruska s řezným kotoučem je právem považována za univerzální domácí nářadí. Nejdůležitějším pravidlem je pamatovat na bezpečnostní opatření při práci s nebezpečnými řeznými nástroji.

Řezání trubek pod úhlem: přehled nejlepších technik a triků

Trubky jsou běžným stavebním materiálem. Používají se při montáži různých systémů. V průběhu instalace dochází k situacím, kdy je třeba potrubí spojit pod úhlem. Nejedná se o standardní postup, ale je třeba si uvědomit následující skutečnosti.

Pro vytvoření složitých konfigurací spojů je nutné řezání trubek pod úhlem. Zjistěte, jak na to a jaké metody řezání jsou k dispozici.

Techniky řezání trubek pod úhlem

Při zvažování přímých nebo šikmých metod řezání je třeba vzít v úvahu různé materiály obrobků. Hadice z polypropylenu nebo tenké mědi se snadněji a lépe řežou než silnostěnné ocelové trubky.

Výrobky z plastů s malým průměrem lze stříhat pod vhodným úhlem pomocí speciálních nůžek. V tomto případě lze úhel zkontrolovat pomocí normálního úhloměru. Plastové trubky lze také řezat pilkou na železo s jemnými zuby.

Při práci na těchto instalačních prvcích dochází velmi často k prořezávání potrubí. Oblíbeným nástrojem pro tyto případy je tzv. úhlová bruska. Tento nástroj se používá pro přímé a šikmé řezy

Vodovodní, kanalizační a ventilační potrubí se nejčastěji řežou pod úhlem 45º.

Trubky se řežou, pokud na trhu není k dispozici tvarovka, která by problém vyřešila, nebo pokud je požadován zakřivený dokončovací řez. Sestava trubek se provádí řezáním trubek, pokud je úhel mezi sousedními spoji menší než 45º. Například pokud jsou k jedné sběrné trubce připojeny tři trubky, aby bylo možné řezat co nejpřesněji, zhotoví se šablona. Úhlové brusky se používají k označování trubek CNC řezací stroje řežou kovové trubky pod úhlem v průmyslovém měřítku. Soukromě se trubka řeže pomocí upínacího svěráku a úhlové brusky, nebo pomocí elektrické pily s trubkou upnutou ve skládačce Elektrická skládačka je skvělým pomocníkem pro řezání kovových trubek ve volném prostoru. Doporučujeme však předem „trénovat“ s kousky odpadního materiálu Řezání profilových trubek je s úhlovou bruskou snazší a jednodušší. Pokud je třeba provést jeden nebo dva úhlové řezy v sestavě trubek, lze použít elektrickou pilu s kovovým kotoučem, která trubku nařízne pod úhlem Polymerovou trubku lze řezat běžnou ruční pilou, ale je velmi důležité ji upevnit v závěsu, řezání trubek pod různými úhlyŘezání trubek pod úhlem menším než 45 stupňůŘezání trubkových polotovarůŘezání plastových trubek úhlovou bruskouPoužití úhlové brusky k řezání trubekPoužití úhlové brusky k řezání kovůPoužití úhlové brusky k řezání profilůŘezání trubek úhlovou bruskouŘezání plastových trubek běžnou pilou

READ  Jak sestavit řídicí strojku trávníku

Zjistěte, jaké nástroje lze použít k řezání pod různými úhly.

Papírová šablona pro potrubí

Pro relativně přesný řez lze použít jednoduchou techniku, kdy jako šablona slouží obyčejný list papíru. Například papír do tiskárny formátu A4 je vhodný pro tvorbu čáry.

Nejprve změřte list jako čtverec pomocí pravítka. Velikost úhlopříčky čtverce se musí rovnat délce obvodu řezané trubky. Odřízněte přebytečné části archu.

Nejjednodušší způsob, jak získat čáru na trubce pro provedení řezu pod úhlem 45°. Použijte obyčejný list papíru, který položte na tělo trubky v místě řezu

řezat, trubku
 • List přeložte šikmo a zarovnejte protilehlé rohy.
 • Otočte získaný trojúhelník tak, aby přímka pro přeponový trimr byla kolmá na osu trubky.
 • V této poloze obtočte papír kolem povrchu trubky a zarovnejte krajní body přepony k sobě.
 • Pomocí fixy označte řez podél linie některého z katet trojúhelníku.
 • Řezání trubky podél vyznačené čáry.

Tato metoda je vhodná pro značení a řezání trubek pod úhlem 45º v rozsahu průměrů od 32 do 63 mm. Pro lepší značení se doporučuje použít silný, ale měkký papír. Paronit a podobné materiály lze také použít.

Jak si vybrat správnou frézu na plastové trubky a jak ji používat v praxi, je podrobně popsáno v tomto článku.

Dobře vyrobené šablony pro tvarové řezy umožňují velmi přesné řezání. Přesto nelze vyloučit mezeru mezi předseknutými polotovary. Při spojování kovových trubek se „utěsňuje“ svarovým spojem, při spojování plastových dílů se používá speciální pájecí šňůra.

rohové výpočetní programy

Technologie řezání forem umožňuje získat různé úhly řezu. Chcete-li však vytvořit šablonu pro jiné úhly než 45°, musíte provést výpočty a vystřihnout šablonu z papíru nebo podobného materiálu podle vypočtených údajů.

Je pravda, že existují počítačové programy, které uživatele od těchto výpočtů osvobodí. Vzory pro řezání trubek se tisknou pomocí těchto programů.

Okno počítačového programu, který vypočítá úhel řezu pro kulatou trubku, vypadá takto. Podle výsledků výpočtu se nakreslí šablona, kterou tiskárna vytiskne.

Šablona se používá při výrobě šablon

Jednoduchý výpočetní program založený na MS Excel umožňuje vypočítat a vygenerovat šablonu prakticky pro všechny průměry trubek a úhly řezu.

Uživatel musí pouze zadat odpovídající hodnoty do políček „Vnější průměr“ a „Úhel řezu“. Podle těchto hodnot se vytvoří výkres, který lze vytisknout.

Příklad šablony získané výpočtem v oblíbeném programu Excel. Výpočet bodů průchodu křivky vychází pouze ze dvou parametrů. průměru trubky a požadovaného úhlu řezuNevýhodou programu je, že nezohledňuje tloušťku šablonového plechu, což vede k drobným nepřesnostem.

Židle pro řezání trubek

Existuje jednoduchý nástroj, který se často používá v každodenním životě, především při práci se dřevem. Říká se mu kleště. Stejný nástroj je nyní vhodný i pro řezání trubek pod různými úhly.

Židle jsou komerčně dostupné, ale pokud chcete, můžete si je vždy vyrobit sami a přizpůsobit jejich design požadovanému průměru trubky:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS