Jak řezat trubky pod úhlem 90°

Řezání pod úhlem: výhody a nevýhody různých metod

Při instalačních a instalatérských pracích je často nutné řezat polotovary pod určitým úhlem. Změna směru řezu je nutná pro následné spojování nebo svařování s jinými trubkami stejné konfigurace nebo pro instalaci uzavíracích a regulačních ventilů.

Je třeba vzít v úvahu, že přesnost řezání pod pravým úhlem je nezbytná pro získání vysoce hustého spoje válcovaných kovových výrobků. K tomu je třeba mít správné nářadí, kvalitní řezačku trubek a správné zkušenosti s manipulací s trubkami.

V tomto článku se podíváme na techniky řezání trubek pod různými úhly.

Řezání pod úhlem 45 stupňů

Typickým příkladem je situace, kdy potřebujeme řezat kovovou trubku pod úhlem 45 stupňů. Toto řezání materiálu je často nutné při pokládce vodovodního potrubí nebo topných systémů. V tomto případě je nutné se zabývat ocelovými trubkami.

K tomuto účelu se obvykle používají obvyklé válcové trubky. Při montáži ocelových konstrukcí se častěji používají trubky čtvercového nebo obdélníkového profilu.

Hlavním problémem je, že řez musí být co nejrovnější, aby se spojované prvky shodovaly, což znamená, že je třeba věnovat zvláštní pozornost značení materiálu.

Pokud je požadován šikmý řez, lze jako šablonu použít jednoduchý čtvercový papír. Přeložte ji šikmo a omotejte šablonu kolem trubky.

Je třeba dbát na to, aby strana plechu nejblíže k trubce byla kolmá k její střední ose. Poté se pomocí značkovacího listu nakreslí řada tečkovaných čar a po vyznačení celého obvodu lze šablonu odstranit.

Fotografie šablony pro řezání trubek. pohled z boku Pracovní kus z větší trubky Vyřezání řezu pod úhlem 45 pomocí šablony

Pokud se má řezat profilová trubka, doporučuje se vyrobit speciální šablonu ze stejné trubky, ale s větším průřezem. Měřící zařízení stačí použít pouze jednou. K vyznačení potrubí je třeba použít úhloměr nebo úhlovou brusku.

Po odříznutí šablony lze do ní jednoduše vložit a vyznačit řezanou trubku. Tento přístup vám ušetří spoustu času a řezání profilové trubky pod úhlem 45 stupňů bude pohodlné.

Pokud jde o to, co použít při provádění prací, je vhodné zvolit nejvhodnější a nejznámější. Může to být jednoduchá pilka na kov nebo úhlová bruska s namontovaným řezacím kotoučem.

Závitování trubky do trubky o 90 stupních. Ukážu vám 2 garážové metody.

Zdravím své předplatitele a hosty. Náš blog je vytvořen pro začátečníky v ručním obloukovém svařování, zde se podělíme o praktické tipy na přípravu svařování a montáže před svařováním, kde budete potřebovat úhlovou brusku a další nástroje.

Jednou se každý, kdo se rozhodl zvládnout svařování a úhlovou brusku, bude muset vypořádat s kulatými trubkami. Svařujte je, spojujte je, vyrábějte kohoutky. Dnes vám tedy ukážu 2 způsoby, jak provést řez do trubky pod úhlem 90 stupňů o stejném průměru. Jedná se o jednoduché garážové cesty, u kterých potřebujete minimum výpočtů. Ve vědění je síla a nevědomost bere tolik síly, dokud nepřijdete na to, jak to udělat!

READ  Co lze řezat pilou na kov?

Pro provedení řezu v trubce je třeba provést řezy na konci trubky pomocí úhlové brusky.

Tyto zářezy budou mít tento tvar. V tomto případě budou trubky spojeny ve tvaru T bez velkých mezer, což znamená, že bude mnohem snazší a rychlejší tento spoj svařit. Začněme s označováním.

Nejprve musíme konec trubky rozdělit na 4 stejné části. Někteří zkušení svářeči a montéři to dělají od oka, ale my si to označíme přesněji, abychom později nemuseli svařovat velké mezery.

Na kus papíru nebo na libovolnou plochu nakreslete dvě čáry zkřížené v pravém úhlu. Průsečík budeme považovat za nulový. Od nuly odečteme 30 mm na všech stranách, to je velikost poloměru trubky, náš průměr trubky je 60 mm.

Přiložte konec trubky k našemu poloměru a vyznačte si na trubce 4 značky, tak přesně rozřízneme konec na 4 stejné části.

Nyní vezmeme třetinu průměru trubky na dvou protilehlých značkách. máme 20 mm. Nyní je třeba tyto značky spojit plynule, nikoliv rovně, aby vznikly obrazce ve tvaru půlkruhu. Pokud je průměr trubky malý, můžete to udělat ručně.

A můžete si vzít pružnou plastovou věc, jako je tato jednorázová svorka.

A na této svorce vyznačíme hladký půlkruh.

To je to, co bychom měli mít. Nyní vezměte úhlovou brusku a opatrně udělejte tyto 2 půlkruhové zářezy.

Pokud to uděláte přesně podle popisu, získáte tak dobré spojení trubek.

Vážení přátelé, existuje ještě jedna jednoduchá metoda značení, ale podívejme se na ni v podrobném videu, kde ukazuji všechny podrobnosti postupu.

Jak označovat a řezat kovové trubky

Použití [kovových trubek] při výrobě a konstrukci ocelových konstrukcí zahrnuje jejich příčné, podélné a úhlové řezání. A ne vždy je možné mít po ruce speciální vybavení. V tomto článku popíšeme, jak čistě rozříznout trubku pomocí místních nástrojů.

Řezání kovových trubek pod úhlem

Trubku lze řezat na kusy několika způsoby. Ze všech dostupných nástrojů je nejlepší úhlová bruska.

řezat, trubky, úhlem

Největší výzvou však zůstává správné vyznačení řezných linií. Mohou se lišit, nejčastěji je třeba udržovat buď pravý úhel k ose trubky, nebo úhel 45 stupňů k ose trubky.

Metody se trochu liší v závislosti na tom, co je třeba řezat:

  • Kovové trubky pro vodárenství, plynárenství a topenářství;
  • Profilové výrobky pro montáž bran, přístřešků a jiných kovových konstrukcí;
  • potrubí velkého průměru. v domácnostech je to zpravidla potřeba jen zřídka, protože nejširší otvory jsou pouze v kanalizaci;
  • ocelové trubky, litina, tenkostěnné neželezné kovy a měkké slitiny.

Oba úkoly lze snadno vyřešit i bez použití speciální rohové formy na trubky.

DŮLEŽITÉ: Ocelové vodovodní a plynové potrubí

Řezání trubky pod úhlem 90°

K označení [vodovodního a plynového potrubí] řezaného v pravém úhlu lze použít standardní list papíru A4, širokou elektrikářskou pásku nebo stavební lepicí pásku. Pokud trubku obtočíte dostatečným množstvím materiálu tak, aby byly okraje po překrytí přesně zarovnané, získáte ideální linii pro řez ořezávačem. Pokud je páska nebo páska pevně přilepená ke kovu, můžete přejít rovnou přes okraj.

Je důležité vědět, jak brusku správně používat, držet ji určitou silou a dodržovat bezpečnostní pokyny. Popsaný způsob je nejjednodušší a je vhodný i pro řezání trubek velkého průměru.

READ  Co dělat, pokud není šroubovák

Řez do čtvercové trubky pod úhlem 45 stupňů

To se nejčastěji provádí při instalaci vodovodního a topného potrubí a montáži rámových konstrukcí. Trubku můžete řezat pod úhlem 45 stupňů pomocí úhlové brusky tak, že si uděláte značky buď na listu papíru A4, nebo pomocí běžné školní (rýsovací) čtvercové elipsy.

Použijte list papíru nebo lepenky

Abyste dosáhli správného úhlu, musíte list několikrát upravit. Pokud se nechcete do záhybů zamotat, jednoduše je srovnejte do čtverce a přeložte je šikmo. to je ten správný úhel.

Totéž můžete udělat s jakýmkoli listem, pokud jsou jeho strany navzájem stejné.

řezat, trubky, úhlem

Tato metoda je snadno použitelná, protože ji lze použít na trubky s velkým průměrem i na trubky [čtvercového a obdélníkového tvaru].

řezat, trubky, úhlem

DŮLEŽITÉ: Vlnité trubky z nerezové oceli

Značení čtvercem

Pokud je po ruce úhelník, je třeba nejprve určit přesnou linii pro oříznutí konce trubky, včetně profilu. Pokud nástroj přiložíte a plynule jím pohybujete po povrchu, získáte řez pod úhlem 45 stupňů pomocí ořezávače. Stejný postup se používá s úhlovou bruskou 30 stupňů.

Jak správně řezat různé typy kovových trubek

Přesné řezání a ořezávání trubek nezávisí pouze na správně provedeném značení. Důležitý je také materiál. různé tloušťky a tvrdosti kovů lze řezat různou silou a s různými vedlejšími účinky.

Pro správné řezání litinových trubek by se neměly řezat do celé hloubky.

Litina je křehký kov, takže se obvykle udělá několik zářezů a pak odborník jedním přesným úderem kus odštípne.

Při řezání tenkostěnných trubek je třeba úhlovou brusku přesně nastavit. Řemeslník přitom musí správně zvolit [kotouče pro řezání kovů úhlovou bruskou]. V průmyslovém prostředí lze pro stejné úkoly použít speciální řezačky trubek, plynové řezačky a svářečky.

DŮLEŽITÉ: pozinkované vodovodní a plynové potrubí

Bezpečnost při řezání plynového potrubí

Při práci s plynovým potrubím připojeným k síti je důležité dodržovat bezpečnostní opatření. Nejprve zavřete plynový kohoutek a poté se ujistěte, že v potrubí nic není. Stačí otevřít hořáky na sporáku a zapálit plyn. když dojde, plamen zhasne.

Použití nádrže na vodu

Co dělat, pokud se jedná o trubku s malým průměrem a je třeba ji řezat pod úhlem někde blízko okraje?? hluboká nádoba plná vody bude stačit. Určete úhel sklonu a vyznačte jej na nádrži ještě před zahájením prací. Pak už stačí jen opatrně spustit okraj trubky do vody a naklonit ji směrem ke značce na nádrži. Vytáhněte trubku, vyznačte kontaktní linii pro ořezávač trubek a bezpečně trubku podle značek odřízněte. Tato metoda je vhodná pro značení velkého počtu trubek. Připravená šablona z vodní nádrže urychlí náš pracovní proces.

Kruhové trubky různých průměrů se při změně směru řezu trubky řežou pod úhlem a je třeba vzít v úvahu, že přímý řez pod pravým úhlem na rozdíl od obdélníkového průřezu nezpůsobí těsné spojení okrajů. Z tohoto důvodu se používají speciální šablony, u nichž je vyznačená hrana zakřivená, aby bylo možné získat spoj s vysokou hustotou.

Papírová šablona pro potrubí

Jedním z běžných způsobů, jak vytvořit šablonu pro trubky s kruhovým povrchem, je použít hrubý list papíru, pravítko a tužku. Pro vytvoření papírové šablony se používá následující metoda:

  • Nakreslete na papír kruh o průměru řezané trubky, rozdělte kruh na 16 stejných výsečí, přičemž větší výseče vždy rozdělte na dvě stejné výseče.
  • Obvod kruhu změříme vynásobením jeho průměru číslem pí, které se rovná 3,14.Tento rozměr se provede po obou stranách osy obvodu stejnými úsečkami, přičemž každá úsečka se rozdělí na 8 stejně velkých částí.
  • Z úseček nakreslete svislé čáry směrem nahoru a z bodů na kružnici vodorovné čáry.
  • Místa jejich průsečíku spojíme přímkou a vznikne papírová šablona, kterou vystřihneme a nalepíme na vystřiženou plochu. Pro řezání je lepší použít úhlovou brusku s kotoučem o malém průměru. s velkým kotoučem bude povrch křivý a chyba bude větší.
READ  Jak řezat plynové potrubí pod tlakem

Velikost bloku: 4/9 | Počet znaků: 1506

Jak rovnoměrně řezat profilovou trubku

Podobným způsobem lze řezat profilovou trubku, ale jednodušší je použít úhelník. Přiložte přípravek na obě strany, jednu po druhé, ujistěte se, že je řezaný předmět otočený, a označte místo průsečíku. Poté by mělo být potrubí opraveno a můžete začít pracovat.

K řezání lze použít jakýkoli vhodný nástroj. Pokud je potřeba řezat velké množství trubek, doporučuje se vyrobit kompletní šablony z odřezků trubek. V tomto případě je třeba měřit pouze jednou.

Jak řezat rovně

Chcete-li něco rovnoměrně odříznout úhlovou bruskou, musíte si správně označit. Například před řezáním kusu trubky může být nutné označit rozměry fixem nebo jemnou křídou. Poté vezměte list papíru s rovným okrajem a omotejte jej kolem trubky na nastavené čáře. Máme papírovou trubku na kovové trubce. Okraj papíru bude přesně odpovídat čáře, podél které je třeba kus trubky odříznout.

Můžete také použít stavební lepicí pásku, kterou lze trubku snadněji omotat a upevnit. Podél okraje papíru nebo lepicí pásky nakreslete čáru pro řez ořezávačem. Odstraňte papír, upněte trubku do svěráku a řezte úhlovou bruskou.

Podobným způsobem lze řezat úhelníky, profily nebo plechy. Nezapomeňte, že se stroj během řezání nesmí pohybovat. Naklonění kola způsobí jeho zaseknutí nebo zlomení. Na kolečko, zejména na to tenké, příliš netlačte. Deformace se okamžitě projeví zakřivením. Stroj by se měl do materiálu zabořit, stačí jej podržet.

Hladký řez závisí také na správném výběru řezného kotouče. Při řezání části silnostěnné trubky jemným kotoučem je obtížné dosáhnout rovného řezu.

Jak správně řezat plynové potrubí

Řezání plynového potrubí je nebezpečné a poměrně složité, proto je lepší ho přenechat profesionálům. Před zahájením práce vždy vypněte přívod plynu.

Dalším krokem je vyprázdnění dutiny trubice od zbytkového plynu. Zapalte plynové hořáky na sporáku a počkejte, až zhasnou. Teprve po výše uvedených manipulacích by se mělo přistoupit ke značení a následnému řezání kovu.

Správné řezání kovového potrubí je složitý proces. Pokud však dodržujete bezpečnostní opatření a dbáte rad odborníků, lze úhlovou bruskou řezat kovy jakékoli hustoty a tloušťky. úhlová bruska s kotoučem je právem považována za univerzální nástroj v každodenním životě. Nejdůležitější je pamatovat na bezpečnost při práci s nebezpečnými řeznými nástroji.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS