Jak nabrousit šavli z jemnozubého dřeva

Jak doma nabrousit pilku na dřevo. návod krok za krokem

Pila na dřevo. nástroj, který má každý majitel. Časem však ostrost pily ztrácí ostří, což ovlivňuje její výkon a kvalitu řezu. Domácí broušení pilky na dřevo je poměrně jednoduché. bez větší námahy.

Před zahájením procesu je třeba vědět, že pilku na dřevo vyrobenou z kalené oceli nelze brousit. Poznáte ji podle černé barvy a výrazného modrého odstínu.

Je důležité si uvědomit, že před broušením musí být zuby nastaveny.

Chcete-li nabrousit pilku na dřevo vlastníma rukama, musíte se rozhodnout pro požadovaný nástroj. K broušení se obvykle používá pilník, méně často úhlová bruska.

Postup obnovení ostré hrany závisí na typu pilky na železo. Příčné řezání proveďte následujícím způsobem:

 • Pilový kotouč je upnut ve svěráku pod úhlem 45° ke stolu.
 • Broušení levého okraje sudých nožů.
 • Čepel se otočí.
 • Levý okraj sudých nožů je přebroušen.
 • Ostré řezné hrany a ostré hroty nožů jsou vytvořeny.

K broušení se používá trojúhelníkový pilník s jemnými zuby.

ráčnu; 2. dláto; 3. pilový kotouč; 4. blokovací tyče; 5. klín; 6. podpěru; 7. tříbřitý pilník; 8. úhelník

Chcete-li nabrousit univerzální nebo podélný pilový kotouč, musí být upnut ve svěráku pod úhlem 90°. K tomu by měl být použit diamantový soubor. držet nástroj rovnoběžně s pracovním stolem. Zbytek procesu obrábění je stejný jako u příčných pil.

Po přeřezání všech zubů mohou být na okrajích otřepy, jejichž velikost závisí na tloušťce pilového pásu. Odstraňují se jemným pilníkem (se „sametovým“ vroubkováním) nebo jemným brusným kamenem.

Existují 2 způsoby, jak zjistit kvalitu ostření. Při kontrole hmatem byste měli cítit ostrost zubu a absenci otřepů. Nebo zkontrolujte okraje řezu podle jejich barvy: nesmí se ve světle lesknout.

Proveďte zkušební řez: při řezání musí pilka na železo pracovat hladce, aniž by klouzala do stran; řezná plocha by měla být hladká, bez přetržených dřevěných vláken.

Pilu lze brousit úhlovou bruskou. elektrické nářadí je za tímto účelem připevněno k pracovnímu stolu. Posouvejte pilu ručně po vodicích lištách tak, aby každá fréza vedla brusný kotouč ve stejné rovině. Pro zachování stejné výšky fréz je nutné nainstalovat omezovač hloubky ostření. Nejprve se brousí lichá řada zubů, poté sudá řada zubů. Po opracování je také nutné odjehlit otřepy pomocí brusného papíru nebo trnu.

Příznaky otupení pily

Vzhledem k tomu, že je pilka na železo při používání neustále namáhána, její zuby se časem otupí. tupé nástroje jsou podstatně méně účinné. Kromě toho byste takovou pilku na železo neměli používat z následujících důvodů

 • Produktivita se snižuje. Při řezání dřeva musí řemeslník vynaložit více úsilí a času;
 • je narušena přesnost práce. Tupé zuby téměř znemožňují čistý a rovnoměrný řez dřeva. S touto pilou se na zahradě manipuluje obzvlášť obtížně;
 • nebezpečí při používání pilky na železo. Nástroje se zasekávají, mají tendenci se zasekávat nebo se zasekávají na řezné lince, což zvyšuje riziko zranění.
READ  Akumulátorová úhlová bruska DeWALT s regulací otáček

Pilku na železo vždy nabruste, jakmile se ozve charakteristický tupý zvuk, špičky zubů se zaoblí a dřevo nelze řezat. Pokud se s nástrojem špatně pracuje, je lepší přerušit řezání, zkontrolovat jej a řešit otázku ostření.

Potřeba nabrousit pilku na železo

Jakýkoli řezný nástroj bude dobře fungovat, ale pouze pokud je ostrý. Pila na železo není v tomto případě výjimkou. U ruční pily jsou řezným prvkem zuby, které jsou na pilovém kotouči vyřezány do klínovitého tvaru. právě tyto zuby se při řezání otupují, tj. řezné hrany bočních a předních hran se zaoblují, pilka je pak těžká, a proto je třeba ji silně přitlačit.

řezání tupou pilkou na železo. Je to nepříjemné. Vytvoření čtvercového řezu pilkou na železo vyžaduje mnoho času a úsilí a je obtížné. Nesprávně nabroušené pily se odchylují od řezné hrany a zachycují se a zaklíňují v řezné hraně. Ostrost pily poznáte podle zvuku a lesku řezných hran. Aby se obnovila řezná schopnost zubů, pilka na dřevo se brousí, přičemž se zachovávají jejich parametry: velikost úhlu, výška a rozteč.

Nezapomeňte však, že ne všechny pilky na železo lze brousit. Pilky na železo s karbidovým zubem nelze brousit. Chcete-li rozpoznat nabroušený zub, podívejte se na jeho barvu. Pokud je zub ztvrdlý, má černou barvu s charakteristickým namodralým nádechem. K broušení nekalených zubů je třeba použít jemný pilník.

Co by se mělo objevit

Při broušení dbejte na to, aby byly zuby pilky ostré a měly tvar žraločího zubu. Pouze takto ozubené zuby zajistí dobrý řez, tj. pilka nebude po dřevě klouzat, ale „zaboří“ se do něj. To vysvětluje, proč se „správná“ pila řeže sama.

Jak snadno a rychle zdokonalit pilku na železo pomocí pilníku

Jak nabrousit pilu na dřevo: jednoduchý návod krok za krokem | (foto Video)

Zpětná vazba od našich čtenářů je pro nás velmi důležitá. Zanechte své hodnocení v komentářích a vysvětlete svůj výběr. Vaše zpráva bude užitečná pro ostatní uživatele.

Jak nabrousit ruční pilku na dřevo a nastavit zuby

Dříve nebo později se všechny břity řezných nástrojů opotřebují a otupí. není třeba měnit celý nástroj. Stačí správně nabrousit. Lze to udělat s nástroji, které jsou již v domě k dispozici (většinou). Nic ovšem nebude fungovat, pokud nevíte, jak správně brousit. V tomto článku mistr instalatér vysvětluje, jak nabrousit ruční pilku na dřevo a nastavit zuby.

Abyste dosáhli lepšího řezu, musíte pochopit mechanismus, kterým hrana zubů pily ovlivňuje řezaný materiál. Na rozdíl od oceli a plastu není dřevo homogenní materiál, a proto bylo vyvinuto několik typů pil s různými profily zubů, úhly ostření a stupněm oddělování. Všechny druhy pil na dřevo, jejich vlastnosti a technické údaje jsou uvedeny v GOST 26215-84.

Základní typy zubů pily na dřevo: 1. příčný typ 1; 2. příčný typ 2; 3. podélný typ 1; 4. podélný typ 2; 5. univerzální pila

Existují tři typy rozbrušovacích pil: křížové, podélné a univerzální. Hlavní rozdíl spočívá v principu řezání: při řezání dřeva napříč vlákny se na dráze zubu setkávají úlomky s různou hustotou. Na jedné straně je to výhoda: vznikající třísky jsou menší a snadno se odstraňují z kontaktní plochy, což umožňuje přebroušení obou stran zubu pro řezání v přímém i zpětném směru posuvu. Naproti tomu příčné řezání je částečně nárazové, a proto vyžaduje tupější břity.

READ  Rohová tryska na elektrickém šroubováku s vlastními rukama

Řezání dřeva podél vláken lze popsat jako opakované cykly mikrohoblování. Síla působící na zub je rovnoměrná, takže zuby jsou asymetrické a směřují ve směru řezu. Tříštivé ostří, které se vytváří na špičce zubu, je kolmé na rovinu čepele. Při podélném řezání vznikají podlouhlé třísky, které se obtížně odstraňují z kontaktní plochy. také v případě podélného řezání se uvolňuje více vlhkosti, pryskyřice a lepivých látek, což spolu s prvním faktorem brání řezání v obou směrech. třísky se odebírají přímým posuvem frézy. kolmý směr řezné hrany způsobuje vyhazování třísek ve směru řezání. odstraňování třísek a samočištění hran při zpětných pohybech.

Zuby všech typů pil jsou nastaveny a střídavě skloněny v různých směrech od podélné osy pilového kotouče. v podélném profilu řady ozubení pily na železo je vytvořen jakýsi holubičí ocas se dvěma sadami řezných klínů, které jsou tvořeny špičkami řezných hran zubů. V dolní části řezné hrany proto pila vytváří dvě drážky, které zajišťují rovnoměrně odstupňovaný řez a účinný odvod třísek.

Kvalifikovaní technici znají následující příznaky, které signalizují, že pila brzy selže:

 • Při řezání dřeva začne pila znít jinak;
 • Vizuálně je patrné, že špičky zubů se zaoblily a ztratily svou ostrost;
 • Mění se barva zubů;
 • Úsilí potřebné k řezání se zvyšuje;
 • Směr pilového kotouče není dokonale vyrovnaný;
 • Časté zasekávání zubů ve dřevě.

Jak funguje pilka na železo

Než se pustíme do vyprávění o ostření čepele, podívejme se, jaké jsou druhy pil a jaké jsou základní rozdíly mezi jednotlivými typy pil. Výrobci nabízejí nástroje s různými typy zubů:

Typ zubů se určuje podle počtu prvků na palec délky čepele. Označuje se jako TPI a je to mezinárodní označení, kterému rozumí každý uživatel. Pily na železo s hrubými břity jsou nástroje s 3 až 6 řeznými prvky na palec. Rozteč zubů těchto pil je 4-8 mm, což umožňuje použití tohoto typu pily pro práci s velkými trámy, silnými prkny a dokonce i kládami. Rozteč zubů 3-3,5 mm znamená, že tento nástroj je určen k řezání středně velkých desek, zatímco pokud je jeho rozteč 2-2,5 mm, je taková pila určena k řezání malých dílů a tenkého materiálu.

Zuby se liší také sklonem. Rovné pilníky jsou určeny k příčnému řezání, šikmé pilníky k řezání v podélném směru. Proto v profesionální truhlářské sadě najdete vždy několik pil na železo pro různé práce.

Co potřebujete k broušení pily

Mít všechny dostupné soubory a soubory

Kleště jsou potřebné také pro nastavení. Obecně se doporučuje seřizovat hroty pomocí speciálních zařízení. Ale žádné jsem neměl, tak jsem si vystačil s měřidlem a kleštěmi.

Pokyny k ostření

Nejdříve je třeba připravit vybavení potřebné pro práci:

Pro lepší ostření si můžete připravit další nástroje:

Nastavení

Před obnovením ostrosti pilového kotouče je třeba zuby seřídit, tj. od sebe oddělit. nastavení je nastavení řezných zubů v určitém úhlu vůči noži a vůči sobě navzájem. Pokud se podíváte na pilu s otřepy, uvidíte, že se střídají napravo a nalevo od samotné desky nože. Tato konfigurace dává pile volnost při provádění hlubokých řezů. Nezasekává se, protože se nedotýká stěny celou svou plochou.

READ  Kotouč na řezání dřeva na úhlové brusce

Vzdálenost mezi zuby by měla být jedenapůlnásobkem nebo dvojnásobkem tloušťky pilky. Vyrábějí se v tloušťce nejvýše 1,5-2 mm, proto je třeba u suchého a tvrdého dřeva nastavit řezné hrany na 0,25-0,5 mm; u vlhkého nebo měkkého dřeva je třeba je ohnout o 0,5-1 mm.

Umět „od oka“ nastavit správný úhel pro každý zub vyžaduje značné zkušenosti, které ne každý truhlář má. Přichází po mnoha desítkách nabroušených pil. Pro méně zkušené tesaře je k dispozici nástroj zvaný nastavovací nástroj. Nejprimitivnější verzí je plochá ocelová deska s drážkou. Do této štěrbiny se vloží pilka na železo s minimální mezerou.

Proces odvíjení vypadá následovně:

 • Pilku na železo upněte do svěráku takto. Ujistěte se, že zuby vyčnívají 2 cm nad čelisti.
 • Vroubky jsou upnuty v drážce a poté ohnuty uprostřed.
 • Nejprve ohněte všechny sudé zuby na jednu stranu a poté ohněte liché zuby v opačném směru.
 • Nakonec můžete čelisti svěráku ohnout na vypočtenou šířku a zkusit mezi nimi vést pilu.
 • Příliš ohnutý zub se zachytí o svěrák. Pomocí kleští ji ještě trochu ohněte zpět.

Nastavení výšky zubů

Všechny řezné výstupky by měly mít stejnou velikost, aby nedošlo ke snížení řezného výkonu. Delší hroty jsou více namáhány a rychleji se opotřebovávají, zatímco kratší hroty se dřeva ani nedotýkají.

Tahání pilového kotouče je trhavé, nepravidelné a vyžaduje větší úsilí. Řez bude méně přesný a povrch řezu bude drsnější.

Montáž musí být provedena před ostřením. Abyste se ujistili, že žádný ze zubů nevyčnívá, přitiskněte čepel na list papíru položený na stole.

Vrcholy hrotů se otisknou na plech a mezery v tomto vzoru lze použít k nastavení jejich výšky. Za tímto účelem upněte pilu do svěráku a odpilujte příliš dlouhé zuby.

Ostření

K obnovení původní ostrosti zubů kuchyňských nožů by se neměl používat blok používaný k broušení nožů. Potřebujete speciální nástroj: pilník s trojúhelníkovým průřezem nebo pilník. Je dobré mít pilníky s různým průřezem a roztečí: umožní vám to dokonale opracovat každý zub.

 • Jednou rukou držte pilník za rukojeť a druhou ruku položte na konec nástroje.
 • Rozhodněte se pro úhel ostření. Obvykle by měla být 15-30°. To lze určit od oka, pomocí úhloměru nebo základní technikou. Z dřevěného bloku vytvořte rovnoramenný trojúhelník s úhly 90, 60 a 30 stupňů a použijte jej jako měřítko.
 • naostřete levé řezné hrany sudých (od vás nejvzdálenějších) zubů. K odstranění stejného množství pilin je zapotřebí stejný počet jízd pilníkem. Stejný tlak na nástroj.
 • Otočte pilku na železo na druhou stranu a znovu nabruste levé břity sudých zubů.
 • Naostřete špičky zubů.
 • Nezapomeňte použít brusný kámen pro kontrolu úhlu ostření.

Proces se zdá být velmi jednoduchý, i když monotónní, ale je tu několik jemností:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS