Jak naředit benzín pro strunovou sekačku Carver

benzín, carver

Jak smíchat benzín a olej pro vyžínač trávy

Dvoutaktní motory pracují se směsí benzínu a oleje, která se míchá v poměru uvedeném v technickém listu stroje. Při nedodržení pravidel míchání může zahradní nářadí rychle selhat.

Dvoutaktní systém funguje jinak než čtyřtaktní motor: klikový hřídel a další části stroje se nemažou přes klikovou skříň, ale používá se olej, který byl předem zředěn benzínem. Obecné pravidlo pro dvoutaktní motory je, že benzín musí být zředěn určitým objemem oleje určeného pro tento účel.

Během záběhu motoru (jedná se přibližně o práci strunové sekačky na trávu na 2-3 nádržích) lze množství oleje zvýšit. Smíchejte ho například s benzínem v poměru 30:1.

Malé množství oleje ve směsi motorového oleje vede ke zvýšenému opotřebení skupiny píst/válec. Přidání příliš velkého množství oleje do směsi není smrtelné, ale přesto je škodlivé. Může dojít k zanesení pístních kroužků, tvorbě sazí ve spalovacím prostoru a snížení výkonu motoru. Kromě toho dochází k ucpání síta tlumiče hluku. Proto někteří zákazníci (po uplynutí záruční doby sekačky na trávu) doporučují její demontáž.

Benzín používaný v křovinořezu je AI 92. Přesný stupeň benzínu naleznete v návodu k obsluze. Nesnažte se motor „donutit“ k plnění benzinem o teplotě 95 °C. To může způsobit přehřátí, nestálý provoz a poškození vyžínače.

Není vhodné ponechávat palivo v palivové nádrži vyžínače trávy, pokud se delší dobu nepoužívá. Nejlépe je dokončit denní práci zcela promíchaný. V opačném případě, kdy se benzín z motoru přes noc odpaří, ale zůstane tenká vrstva oleje, může dojít k ucpání trysek karburátoru. To může ztížit další startování motoru.

Při skladování paliva je rovněž nutné dodržovat bezpečnostní opatření. Mnoho lidí plní plastovou láhev na vodu benzínem. Stojí to za to?

Jak vybrat olej

V závislosti na chemickém složení motorového oleje existují různé typy olejů:

 • minerální. vyrobené z ropných destilátů a určené pro vzduchem chlazené stroje s nízkým výkonem;
 • Polosyntetický. směs minerálních a syntetických olejů, vhodný pro 2T a 4T a pro chlazení vzduchem i kapalinou
 • syntetické. vyráběné na bázi esterů a použitelné v těžkých strojích i v drsných klimatických podmínkách.
READ  Jak zředit benzín pro čerpací stanici

Důležité! Oleje pro dvoutaktní a čtyřtaktní motory se liší svou schopností rozpouštět se, hořet nebo se odpařovat. Aby se kapalné mazivo odlišilo od benzínu, je různě zbarveno: modře, zeleně, červeně.

V závislosti na klasifikaci API lze rozlišit tyto skupiny olejů pro motory vyžínačů

 • TA. pro stroje s nízkým výkonem, objemem motoru do 50 cm³ a chlazením vzduchem;
 • TV. pro výkonná zařízení s objemem motoru 50-200 cm³ a systémem chlazení vzduchem;
 • TP. pro výkonná dvoutaktní zařízení (křovinořezy, motorové pily, sekačky na trávu atd.).) se zdvihovým objemem motoru 50-200 cm³;
 • TD. pro kapalinou chlazené lodní motory.

Pro výběr optimálního oleje pro určitý model strunové sekačky je lepší vzít v úvahu doporučení uvedená v návodu k obsluze. Křovinořezy 2T jsou obvykle poháněny olejem třídy API-TV nebo API-TC.

Vezměte prosím na vědomí! Existuje také klasifikace JASO pro dvoutaktní motory a SAE30 pro čtyřtaktní motory.

Přední společnosti vyrábějící zahradní techniku vyvíjejí a vyrábějí vlastní oleje pro svá zařízení. Tato složení maziv nejlépe vyhovují všem technickým a výkonnostním charakteristikám dané řady vyžínačů. Například pro křovinořezy STIHL (STIHL) FS 5 je nejlepší použít olej STIHL HP nebo STIHL HP SUPER, pro Husqvarnu 143R je vhodný olej Husqvarna HP nebo Husqvarna LS. Olej značky Patriot je však vhodný i pro běžný minerální olej M-8B.

Kolik oleje do strunové sekačky použít?

V závislosti na zdvihu motoru a typu oleje je třeba přísně dodržovat poměry použité palivové směsi.

Při přípravě paliva s minerálním olejem se tedy poměr může pohybovat od 1:25 do 1:35. U vysokootáčkových motorů se syntetickým olejem může být poměr maziva a benzínu 1:50 nebo 1:80. Příprava paliva spočívá v přidání určitého množství oleje do benzinu a jeho následném smíchání.

Nádoby z PVC nejsou vhodné pro dlouhodobé skladování zředěné směsi, protože malta při reakci s plastem ztrácí své vlastnosti. Převařené palivo se nesmí skladovat delší dobu (déle než 2 týdny), protože se na něm tvoří olejový film a dochází k poruchám palivového systému.

Jakým olejem naplnit vyžínač trávy nebo typy maziv

Vyžínače a sekačky na trávu jsou poháněny dvoutaktními motory se zjednodušenou konstrukcí. V některých vzácných případech existují modely strunových sekaček se čtyřtaktními motory, které jsou poháněny čistě benzinem. Dvoutaktní motory nemají plnicí prostor pro motorový olej (olejovou vanu), což snižuje hmotnost a náklady na stroj. Pokud nejsou rotující části motoru mazány, rychle se poškodí. Abyste tomu zabránili, nenalévejte do vyžínače čistý benzín, ale směs benzínu a oleje. Jaký olej ředit s benzínem pro vyžínač trávy?

READ  Jak zředit benzín s máslem pro sekačku

Začněme tím, že si připomeneme nebo zjistíme, jaké typy olejů jsou k dispozici z hlediska jejich chemického složení:

 • Minerální oleje. určené pro menší, vzduchem chlazené stroje. Jedná se o nejlevnější typ motorového maziva
 • Polosyntetika. jsou určena pro vzduchem a vodou chlazené stroje
 • Syntetický. vhodný pro všechny typy motorů s různými typy chlazení. Nevyžadují častou výměnu a tento typ maziva je několikanásobně dražší než minerální a polosyntetické

To je zajímavé!Hlavní věcí při výběru oleje je nenechat se nachytat na padělky, protože nyní se velmi často setkáváme s různými typy mazacích směsí pro dvoutaktní motory, které se skládají především z nekvalitních ropných produktů.

benzín, carver

Jaké mazivo je třeba použít pro převodovku vyžínače trávy??

Během provozu je mechanická část sekačky zatěžována kontaktními silami na hroty, odporovými reakcemi od posekané trávy (někdy i s nečistotami), dynamickým, rázovým zatížením v důsledku neustále se měnícího točivého momentu. Mazivo pro travní vyžínače musí plně zohledňovat tyto vlastnosti, takže výběr značky musí být přísně individuální.

V úvahu se berou následující faktory:

 • Značka výrobce. Každá značka se přiměřeně orientuje na maziva vlastní výroby (o levných čínských výrobcích si povíme později). To platí pro výrobce jako Husqvarna, STIHL, Huter, Makita atd. Výjimkou jsou domácí vyžínače trávy: například Kalibr v návodu k použití vůbec neuvádí stupeň maziva.
 • Viskozita maziva. Jak víte, všechny mazací směsi se dělí do tří skupin. vysoce viskózní (koloidní systémy obsahující různá aditiva), plastické směsi pro univerzální použití a tuhá maziva, která během provozu měknou.
 • Dobrá přilnavost k povrchu dílů převodovky, takže mazivo není vytlačováno do mezer nebo mimo jednotku.
 • Intenzita spotřeby maziva převodovkou. Zde se musíte spolehnout na vlastní zkušenosti a doporučení odborníků, protože někteří výrobci vyžínačů, kteří se spoléhají na svá servisní střediska, neuvádějí žádná jasná doporučení ohledně doby mezi dvěma mazáními.

Spotřeba maziva závisí také na teplotě, při které si mazivo zachovává svou mazací schopnost. Pokud je převodovka zahřátá na 40 °C, jsou provozní podmínky považovány za vyhovující a mazivo je dostatečné.

benzín, carver

Údajně neexistuje univerzální mazivo pro převody sekaček na trávu, ale není to tak úplně pravda. Vhodné mazivo je takové, které obsahuje následující složky

 • Přísady proti opotřebení, které neobsahují toxické olovo;
 • Tuhá maziva v přítomnosti grafitu nebo disulfidu molybdenu (druhý jmenovaný je upřednostňován, protože jeho mazací schopnost je plně zachována v širokém rozsahu otáček);
 • Pouze minerální tuky (anorganické)!) vysoce rafinované oleje.
READ  Jak sloučit olej z sekačky motoru

Výše uvedeným požadavkům plně vyhovují plastická maziva na bázi lithia Gear Grease OREGON nebo Champion EP-0, domácí složení Oleo-Mas, Lithol.24 nebo Azmol 158, stejně jako ty, které doporučuje výrobce konkrétního modelu sekačky na trávu.

Odlišná pravidla pro zálivku motoru

Základním pravidlem je striktně dodržovat poměr ve směsi pro dvoutaktní motory a nepoužívat takové složení pro čtyřtaktní motory. Dodržujte také zásadu „sezónnosti“. po delším pobytu paliva v nádrži jej vypusťte a nahraďte čerstvým palivem.

Je praktické připravit si dostatečné množství směsi najednou, abyste ji mohli později včas použít. Při skladování dodržujte všechny předpisy:

 • Směs benzínu a oleje skladujte nejdéle 3 měsíce, protože se oddělí;
 • Používejte skladovací nádobu, do které během skladování nesvítí slunce. Uchovávejte ji mimo dosah přímého slunečního světla;
 • Nádrž na palivo neumisťujte do blízkosti topných zařízení.

Výsledek výpočtu palivové směsi:

Pro snadnější odměření potřebného objemu oleje v mililitrech použijte větší lékařskou stříkačku, je levná, k dostání v každé drogerii. Nebo použijte jakoukoli odměrku.

Naše kalkulačka vám ukáže poměr, který potřebujete pro veškeré benzinové elektrické nářadí, jako jsou lodní motory, řetězové pily, vyžínače a sekačky na trávu atd.д. Jinými slovy, správný poměr benzínu a oleje pro dvoutaktní motory si můžete vypočítat sami a zdarma. Pokyny k míchání na fotografii níže.

Důležité: Před zahájením výpočtu si přečtěte návod k obsluze, zejména následující body: Plnicí množství, poměr palivové směsi. Tyto údaje jsou důležitými vstupy pro správný výpočet.

Pro vaše pohodlí můžete výsledek vytisknout na tiskárně kliknutím na ikonu „Tisk“. Vítáme konstruktivní připomínky a zpětnou vazbu k našim službám.

Vezměte prosím na vědomí, že benzínové elektrické nářadí má záběhový cyklus a jiný poměr benzínu a oleje, než je doporučeno.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS