Jak namontovat pružinu na startér motorové pily

startovací motor řetězové pily: opraveno vlastníma rukama

Nepostradatelným nástrojem při řezání palivového dřeva a kácení stromů je motorová pila. Dodržování pokynů výrobce a preventivní údržba jsou pro dlouhou „životnost“ stroje zásadní. Ale i na nejodolnějším startéru řetězové pily se mohou časem objevit závady, které lze většinou odstranit ručně bez pomoci specializovaných dílen. Jedna z poruch může spočívat ve startéru řetězové pily, který lze opravit v několika jednoduchých krocích svépomocí.

Téměř všichni přední výrobci řetězových pil používají startovací pružiny, které mají stejný princip činnosti. Není náhodou, že ve specializovaných obchodech jsou k dispozici univerzální provedení startérů, které jsou stejně vhodné pro řetězové pily STIHL, Husqvarna, Makita i pro čínské polooficiální napodobeniny uvedených značek. Pouze motorové pily ruské výroby (Lesnik, Ural a další) mají některé zvláštnosti.

Startér řetězové pily funguje následovně. V drážce pouzdra je umístěna rukojeť, kterou je provlečena tažná šňůra. Při náhlém zvednutí rukojeti se vytáhne lanko, které zachytí hlaveň ráčnového mechanismu a přenese pohyb na drážkovaný buben na hřídeli. To způsobí několikanásobné otočení klikového hřídele a stlačení směsi v prostoru mezi pístem a hlavou válce. Při spouštění rukojeti se proto ztratí kontakt mezi západkou a drážkami a hřídel se zastaví.

Zvětšením zdvihového objemu motoru se také zvyšuje množství směsi paliva se vzduchem potřebné k jejímu následnému zapálení, takže u výkonných pil se zvyšuje počet zatažení za startovací lanko. Proto se pro urychlení návratu cívky používají pružiny cívky vyrobené z vysoce pružných ocelí.

Řetězovou pilu lze snadno spustit následujícími způsoby:

 • Předběžné obohacení směsi speciálním sytičem v konstrukci karburátoru.
 • Automatický dekompresní ventil, který snižuje pracovní tlak ve válci řetězové pily.
 • Přídavná pružina, která pohybem lanka usnadňuje odlehčení klikového hřídele.
 • Některé řetězové pily (např. Partner S-series, Maxcut atd.) mají startovací motor se sytičem.) primer. čerpadlo, které přednačerpává palivo.
namontovat, pružinu, startér, motorové, pily

Poruchy a opravy startovacích motorů řetězových pil

K odstranění každého z těchto problémů vlastními silami potřebujete následující specifické nástroje. Vždy s sebou noste sadu šroubováků a náhradní kabel. Při demontáži a kontrole startéru řetězové pily postupujte následovně:

 • Aby bylo možné zjistit příčinu poruchy řetězové pily, je třeba vyjmout startér. Za tímto účelem vyšroubujte šrouby, které drží krycí desku se startérem, pomocí šroubováku;
 • Po sejmutí krytu opatrně odstraňte šroub, který připevňuje startér k ochrannému krytu;
 • Dále je třeba zkusit startér plynule nastartovat. za tímto účelem odstraňte pružinu a svorky ze startéru;
 • Poté vyjměte cívku a kabel ze startéru a zkontrolujte je.

Při kontrole se zjistí řada typických závad. Patří mezi ně:

 • Různá poškození kladky v podobě prasklin nebo zlomů především v zadní části dílu. to brání správné funkci startéru;
 • Poškození startovací pružiny lehkého startéru. v takových případech může být vadná nejen samotná pružina, ale také její držák, který je nejzranitelnější částí pružiny;
 • Západka setrvačníku na startéru je poškozená.

V obou případech by měl být vadný díl kompletně vyměněn za nový.

namontovat, pružinu, startér, motorové, pily

Jak opravit startér řetězové pily vlastníma rukama

Partner / Přetržení startovací šňůry řetězové pily

Zde najdete návod na opravu startéru řetězové pily po přetržení startovací šňůry. Bez startovací šňůry je vaše řetězová pila úplně mrtvá, neexistuje žádný jiný způsob, jak ji nastartovat. Tato oprava je založena na příkladu řetězové pily Partner P350S a chytrý a spolehlivý způsob, jak ji nastartovat, spočívá v tom, že je třeba minimálně čtyřikrát nebo pětkrát zatáhnout za šňůru, aby začala pracovat, což je pravděpodobně důvod, proč byl první problém přetržená šňůra. Šňůra se nepřetrhne hned, nejprve se přetrhnou ochranné šňůry a zabrání spuštění pily. Nejlepší je nečekat, až budou všechny struny přetržené, a opravit šňůru předem. Není nutné nic vymýšlet, oprava by neměla působit potíže, ale přesné dodržování podmínek montáže je povinné. Níže je uveden návod krok za krokem se schématem s fotografiemi a videem.

Odstraníme tři šrouby, které upevňují kryt startéru. Klíč na zapalovací svíčky a přímý šroubovák, které jsou součástí dodávky, jsou pro urychlení tohoto procesu vhodné, ale nejlepší je použít normální nářadí.

namontovat, pružinu, startér, motorové, pily

Vyjměte startér. Řetězová pila je vybavena měkkým startérem a je umístěna výše než cívka se šňůrou.

READ  Jak brousit pásové pily na dřevo

Vyšroubujte šroub, který zajišťuje softstartér a startovací cívku

Vyjmutí startéruOdšroubujte šroub

Měkký startérVypnutí startovací cívkyVypnutí cívky

Připravte si šňůru odpovídající průměru a dlouhou 1,2 až 1,3 metru. Na opravu byla použita kapronová šňůra na prádlo :).

Konce provazu spalte v ohni, aby se nerozmotával.

Uvažte na jednom konci složitý uzel. Uzel musí mít velký průměr, ale nesmí při nasazení na cívku vyčnívat.

Navlékání šňůry do otvoru cívky. Kabel nenavíjejte!

Zasuňte cívku zpět. Může zde být nějaká montážní chyba. Cívka má dvě drážky, z nichž jedna by měla tvořit háček pružiny. Nasaďte cívku tak, aby pevně zapadla na místo a aby západka zapadla do drážky. Kontrola otáčením cívky ve směru hodinových ručiček, zda se vytváří vratná síla.

Montáž na šňůruŠňůra je upevněnaPružinový převis

Instalace softstartéru. Koncovka mechanismu by měla zapadnout do vybrání v cívce.

Našroubujte upevňovací šroub a podložku.

Druhý konec šňůry zasuňte do výfukového otvoru.

Instalace softstartéruPružina zašroubovaná dolůVytažení kabelu

Zastrčte šňůru do rukojeti spouště. Uvažte na konci lana velký uzel. Při malém uzlu hrozí, že šňůra vyklouzne a celá šňůra se zamotá do startéru a vy budete muset startér znovu vyjmout. Zkontrolujte, zda je bezpečný. Viz obrázek.

Šňůra ve spouštěcím knoflíkuZamknout knoflík na šňůřeZamknout cívku

Nejdůležitější okamžik! Nechte smyčku šňůry uvnitř startéru a začněte otáčet startérem ve směru hodinových ručiček, aniž byste šňůru navíjeli! U této pily je nutné provést nejméně pět otáček. Ruční zajištění cívky. Vytáhněte smyčku skrz rukojeť směrem ven. Držte šňůru a mechanismus a nechte šňůru navinout na cívku. Viz video.

Namontujte startér a upevněte jej třemi šrouby. Oprava dokončena.

Oprava přetržené nebo poškozené šňůry podle návodu krok za krokem trvá 15 minut, což je podstatně rychlejší a levnější než volat servisní středisko.

Praktické návrhy

Aby otvory pro upevnění šňůry v kladce a pouzdře odpovídaly, může být nutné provést ještě několik otáček. Provlékněte nové lano technologickým otvorem a udělejte smyčku nebo uzel: to umožní jeho vyklouznutí z kladky. Šňůra musí být vytažena do strany, aby nepřekážela při dalších montážních pracích. Pak je třeba řemenici upevnit.

Nejprve znovu namontujte pružinu pro pozvolný rozběh. Pokud je nepoškozený, lze použít starý. nebo v případě potřeby nový. Na pružinu se nasadí startovací svorka a upevní se speciálním šroubem. Drží svorku bezpečně na místě po delší dobu, aniž by se deformovala nebo viklala. Pak udělejte několik závitů lana a spusťte je dovnitř. Nasaďte kryt s namontovaným startérem. Kryt startéru zajistěte šrouby.

Po opravě a montáži startéru se můžete pustit do práce. jak správně namazat řetěz jak zkrátit řetěz na mtb řetězu. Oprava startéru svépomocí nezabere mnoho času a nevyžaduje náročné dovednosti, ale ušetříte čas i peníze, pokud takovou práci provedete v servisním středisku.

Řetězová pila vyžaduje zodpovědný přístup k opravám řetězové pily, včasné preventivní prohlídky, sledování kvality používaného paliva a oleje. Tyto jednoduché manipulace prodlužují životnost nástroje.

Jak nainstalovat pružinu na startér řetězové pily?

Umístěte pružinu do vhodné drážky. je to poměrně složitý úkol. Díl je třeba nejprve zkroutit do původních rozměrů. Poté se musí vložit do dutiny běžného bubnového náboje. Při instalaci pružiny do startéru řetězové pily postupujte takto

 • Vnější konec použité pružiny musí být zajištěn ve speciálním omezovacím oku. Druhý konec je třeba nasadit dovnitř zámku pomocí šroubováku;
 • Poté zarovnejte závěs na vnitřním konci standardní pružiny s otvorem. K tomu je nejlepší šroubovák. Po vyrovnání konců je třeba disk spustit;
 • Po opětovné montáži číselníku je důležité zkontrolovat, zda je západkový kolík řetězové pily na svém původním místě. Ráčna se pak smontuje v opačném pořadí.

Při navíjení pružiny na startér motorové pily je třeba vzít v úvahu všechny otvory a zářezy. Po instalaci je třeba pružinu napnout. Po odstranění vůle je třeba pružinu navinout o několik otáček, aby se udrželo požadované napětí instalovaného dílu.

READ  Jak vyčistit karburátor řetězové pily STIHL 180

Typické závady a opravy startéru řetězové pily

Než se pustíte do opravy, musíte zjistit, co bylo příčinou poruchy. Vzhledem k tomu, že výrobek je neustále vystaven dynamickému a jinému namáhání, není vyloučeno jeho selhání. Častými příčinami přetržení startovacího lana jsou: přetržená šňůra, odření nebo odštípnutí několika drážek ráčnového bubnu, poškození pružiny, prasknutí kladky a další. Chcete-li zjistit, proč se řetězová pila nespustí, musíte provést řádnou kontrolu spouštěcího mechanismu. Podívejme se na hlavní typy závad a zjistěme, jak výrobek správně opravit.

Výměna kabelu

Startovací lano je silné lano, které je odolné proti opotřebení, ale ani jeho technické vlastnosti ho nechrání před poškozením. Lano se při každém spuštění nářadí otírá o tělo krytu startéru, což způsobuje postupné opotřebení lana.

Pokud se šňůra přetrhne, je nutné kladku demontovat a šňůru vyměnit. Po sejmutí krytu je třeba buben zvednout, ale pouze tak, aby se nevysunul ze svého uložení. Tuto práci je vhodné provádět společně s partnerem, který pružinu opraví a vy vyměníte kabel. Odstraňte zbytky starého lana a poté nasaďte nový výrobek na knoflík a drážku v bubnu. Poté omotejte lano kolem bubnu kabelu a nakonec sestavte karoserii.

Důležité informace! Před upevněním lana v klice jej musíte provléknout otvorem v krytu startéru.

Jak vyměnit startovací lano řetězové pily

Pokud je pružina poškozená, což se u čínského nářadí stává často, lze mechanismus opravit pouze její výměnou. Pokud je však poškozena v místě připojení, tj. pokud je oko prasklé, lze ji opravit.

Oprava pružiny zahřátím místa poruchy na teplotu 600 stupňů, poté pomalým ochlazením na teplotu 100 stupňů, kdy se konec zašroubuje na místo. Tím se zabrání ztrátě napětí pružiny a prodlouží se její životnost. Většina odborníků však výrobek jednoduše vymění za nový.

Výměna pružiny se provádí v následujícím pořadí:

 • Nejprve je třeba odstranit klec nebo buben mechanismu.
 • Uvnitř bubnu je pružina. Chcete-li jej vyjmout, musíte upevnit jeho horní část a poté vytáhnout rukojeť startéru stranou.
 • Po odstranění staré pružiny je třeba namontovat novou. Je nezbytné, aby byl kryt vyčištěn.
 • Při instalaci nové pružiny by měla být vložena do startéru a poté by měl jazýček zapadnout do drážky.
 • Po dokončení prací lze cívku vyměnit a kryt startéru znovu namontovat.

Podrobný přehled procesu výměny rtěnky naleznete na stránce

namontovat, pružinu, startér, motorové, pily

Výměna západek ručního kola

Pokud je třeba vyměnit západky ručního kola nebo výstupky, je to snadné. To vyžaduje demontáž setrvačníku a následně psích kol. Nasazujte pouze nové podložky ručního kola, které jsou vyrobeny z plastu nebo kovu. To je velmi důležité, protože výměna plastových spon ručního kola za kovové způsobí zrychlené opotřebení ručního kola. Další podrobnosti o uvolňovacích západkách startéru řetězové pily jsou uvedeny v následujícím videu.

je důležité si uvědomit, že k opravě startéru řetězové pily nepotřebujete žádné zvláštní dovednosti ani zkušenosti. Veškeré práce lze provést svépomocí, pokud opravu provedete s maximální opatrností. Správně naplánovaná údržba řetězové pily zabrání poruše v terénu.

Blok: 3/3 | Počet znaků: 3688

Jak namontovat pružinu na startér řetězové pily?

Umístění pružiny do příslušné drážky je docela náročné. Nejprve je třeba díl stočit do původních rozměrů. Poté se musí znovu zasunout do dutiny náboje startovacího bubnu. Při montáži pružiny ve startéru řetězové pily postupujte následovně:

 • Vnější konec použité pružiny musí být upevněn ve speciální omezovací liště. Druhý konec musí být umístěn šroubovákem proti původnímu otvoru uvnitř zámku;
 • Pak musí být závěs na vnitřním konci standardní pružiny zarovnán s otvorem. K tomu je nejlepší použít šroubovák. Po vyrovnání konců je třeba disk spustit;
 • Po montáži kotouče musíte zkontrolovat, zda je západka původního západkového mechanismu řetězové pily na svém místě. Poté můžete západku sestavit v opačném pořadí.

Abyste mohli startovací motor řetězové pily navinout, je důležité si všímat všech vybrání a otvorů v motoru. Po montáži musí být pružina předepnuta. Po odstranění vůle je třeba pružinu navinout o několik otáček, aby se udrželo požadované napětí na instalovaném dílu.

Postup opravy

Nejprve odstraňte šrouby krytu startéru (obvykle 3 nebo 4). Při koupi řetězové pily je součástí dodávky klíč na zapalovací svíčky a jednoduchý šroubovák. Pokud nemáte po ruce značkovou krabici, můžete použít běžné nářadí. Poté vyjměte startovací motor z krytu řetězové pily. Obvykle to není problém, i když je nástroj zaprášený a zanesený.

READ  Řetězová pila Sich 270 karburátor

Potom vyšroubujte šroub, který zajišťuje softstartér a cívku. Současně neztrácejte podložku, která je nezbytná pro provoz stavby. Ihned poté vyjměte softstartér a cívku, které mohou být poškozené (např. odštípnutými spojovacími prvky).

Připravte si novou šňůru o délce 120 nebo 130 cm. Pokud nemůžete koupit originální lano, můžete použít také kapronové lano, jehož konce je třeba roztavit sirkou.

Uvažte uzel na jednom konci, který nesmí po upevnění na cívce vyčnívat, a lano zastrčte dovnitř. Poté cívku znovu zasuňte tak, aby se západka spirálové pružiny zasunula do drážky. Otočte jím ve směru hodinových ručiček a zkontrolujte, zda je správně namontován.

Namontujte softstartér na kryt a zajistěte jej šroubem a podložkou. Pak jsme druhý konec kabelu zasunuli do zásuvky.

Protáhněte šňůru rukojetí spouště a na jejím konci uvažte uzel. Nechte ji zasunout do startéru řetězové pily a otáčejte s ní bez navíjení kabelu. Poté cívku ručně upevněte a vytáhněte smyčku za rukojeť směrem ven. Držte lano a mechanismus rukou a naviňte lano na cívku.

Po výměně lana zkontrolujte, zda je startovací mechanismus v pořádku, a připevněte sestavu k tělu řetězové pily pomocí upevňovacích šroubů.

Pokud oprava pomocí šňůry na prádlo nepřipadá v úvahu, vyberou vám vedoucí prodejen KPD Tool značkovou startovací šňůru z rozsáhlé nabídky náhradních dílů pro motorové pily.

Jak opravit startovací motor řetězové pily

Příčinou mohou být závady ve startovacím systému řetězové pily:

 • Hnací řemenice. Na řemenici startéru působí velké axiální a radiální síly, proto je třeba před zahájením práce zkontrolovat, zda není poškozená nebo zda na její zadní straně nejsou praskliny. V případě potřeby díl opravte nebo vyměňte za nový.
 • Pružinový mechanismus. Pokud ztratil své vlastnosti nebo jsou v něm praskliny či zlomy, je nutné tento prvek vyměnit. Doporučuje se také zkontrolovat, zda nejsou závady na upevňovacích bodech.
 • Lano spouštěcího systému. Zkontrolujte opotřebení a poškození lana. V případě potřeby díl vyměňte a namontujte na řemenici.

Diagnostika

Startovací systém nástroje se diagnostikuje následovně:

 • Uvolněte upevňovací šrouby a sejměte kryt.
 • Vyšroubujte šroub, který připevňuje mechanismus ke krytu.
 • Plynulé spuštění startéru odstraněním pružiny a svorek.
 • Vyjměte cívku a kabel a zkontrolujte, zda nejsou opotřebené a poškozené.
 • Zkontrolujte palivový systém na přítomnost vody. Pokud je v systému voda, je třeba vyměnit palivovou kapalinu.
 • Zkontrolujte, zda pohonná jednotka není přeplněná palivovou kapalinou. V tomto případě je třeba vyšroubovat a vysušit zapalovací svíčku, vytáhnout startér odstraněním vzduchové klapky.
 • Zkontrolujte zapalovací svíčku na jiskru.

Viz “ Jak vyrobit sněžný skútr a další domácí výrobky z řetězové pily Družba

Výměna kabelu

K výměně kabelu jsou zapotřebí následující nástroje:

Při výměně startovací šňůry postupujte následovně:

 • Šroubovákem vyšroubujte upevňovací šrouby, které drží boční kryt na místě.
 • Poté vyjměte startér z těla nářadí.
 • Poté otočte krycí desku a zkontrolujte.
 • Poté odstraňte svorku a pružinu.
 • Rozvažte uzel na šňůře.
 • Vytáhněte kladku, na které je navinutá šňůra. Odstraňte kabel a vyměňte jej za nový.
 • Pak vraťte kladku na místo a svažte lano do uzlu. Instalace svorky a pružiny.
 • Poté kryt přišroubujte zpět pomocí upevňovacích šroubů.
 • Nakonec startér znovu sestavte a upevněte upevňovací šrouby.

Oprava pružiny

Postup opravy pružiny startovacího systému:

 • Vyjměte motor startéru ze skříně nářadí.
 • Odstraňte kryt.
 • Navíjejte lano na konec kladky, abyste zabránili otáčení mechanismu.
 • Druhý konec kabelu prostrčte otvorem v krytu.
 • Pro kontrolu natočení pružinové kladky natáhněte šňůru o 17-20 cm.
 • Zkontrolujte činnost pružiny po vytažení a uvolnění mechanismu.
 • Odšroubováním 3 upevňovacích šroubů odšroubujte kruh řemenice ze strany generátoru.
 • Odstraňte řemenici a šňůru.
 • Zkontrolujte stav dílů z hlediska opotřebení a případného poškození nebo zlomení. Pokud je prasklina pružiny malá, lze ji opravit svařením.

Jak nainstalovat pružinu

Při montáži nové pružiny postupujte takto

| Denial of responsibility | Contacts |RSS