Jak namontovat startér na těžký jednonápravový traktor

Provedení elektrického startování na jednonápravovém traktoru Neva. Jednonápravový startér traktoru: Konstrukce, opravy a doporučení pro údržbu

Bloky motorů nejsou složité, ale obsahují určité funkce. S tímto zařízením pracují například dva startéry současně. hlavní startér a pomocný startér. Kromě toho mohou roli pomocníků plnit také pružinové a elektrické varianty. Ty jsou považovány za nejoblíbenější, protože je lze snadno instalovat na motorové kypřiče a jsou schopny provádět opravy. Charakteristickým rysem těchto startérů je, že nejsou příliš robustní, takže nevyžadují přílišnou opatrnost při manipulaci.

Při výběru dává většina uživatelů obvykle přednost ručnímu startéru. Oproti elektrickým a jiným variantám má obrovské množství výhod. Takové zařízení obsahuje následující části:

Právě ruční startér je nejoblíbenější, protože během provozu se tato zařízení často porouchají, takže je třeba je opravit, ale ruční varianty se opravují velmi snadno. Po několika minutách vás možná bude zajímat, jak vypadá proces přeorientování startéru.

 • Před zahájením opravy vyhledejte schéma výrobce, abyste pochopili umístění všech dílů. Je také dobré si přečíst návod k použití.
 • Připravte si klíč, abyste mohli matice vyšroubovat a odstranit.
 • Před demontáží startéru je nejlepší pořídit několik fotografií. To vám pomůže vše obnovit v případě, že zapomenete umístění některých částí.
 • Odšroubujte podložku umístěnou uprostřed bubnu.
 • Vyhledejte poškozené díly a vyměňte je.

Oprava ručního startéru proto nezabere příliš mnoho času, a proto je tato varianta tak oblíbená. Nejdůležitější při obnově startéru motorového kultivátoru je věnovat pozornost všem nejmenším částem.

Na motorový kypřič lze namontovat i jiné typy startérů. Mezi nejoblíbenější a nejvyhledávanější na trhu patří několik typů.

 • Pružinové, které se považují za nejjednodušší na použití a nejjednodušší na instalaci. Pro spuštění tohoto typu zařízení stačí pohnout rukojetí elektrického kultivátoru. Pohonná jednotka má poloautomatickou pružinu, která zajišťuje potřebné zrychlení pohonné jednotky. Výměna ruční verze za mechanickou zabere maximálně dvě hodiny.
 • Elektrický, napájený integrovanou dobíjecí baterií. Právě tato poslední část určuje úroveň výkonu a dobu autonomie stroje. Je třeba poznamenat, že tyto startéry nejsou k dispozici u všech motorových kypřičů. Pouze některé modely jsou schopny pracovat s elektřinou, takže před výběrem byste si měli vždy prostudovat vlastnosti stroje.

Při výběru jakéhokoli startéru je třeba si uvědomit, že v prvním roce jsou téměř všechny stejné. Pokud se jedná o startovací jednotku v dobré víře, bude každá jednotka plnit svou funkci, jak nejlépe umí. ale po roce už to tak být nemusí. Aby spotřebič fungoval co nejlépe a co nejdéle, vyžaduje pravidelnou údržbu, mazání a výměnu vadných dílů. Jen tak se může startér pochlubit vysokým výkonem a životností.

Startovací konstrukce

Chcete-li se naučit, jak sestavit startér na motorovém rýpadle, musíte se dozvědět více o vlastnostech tohoto prvku a jeho konstrukci. Váš motorový kultivátor má dvě tato zařízení. hlavní a pomocné., která zajišťují úspěšné startování motoru i při nízkých teplotách.

Při zkoumání konstrukce spouštěcího motoru kombajnu je vhodné identifikovat hned několik důležitých celků:

READ  Který jednonápravový traktor pro jízdu s přívěsem?

Podle konstrukce je uprostřed jednotky umístěna cívka s omotaným kabelem. Na ose pouzdra je umístěna velká kruhová pružina, která při otáčení vrací výrobek do původní polohy.

namontovat, startér, jednonápravový, traktor

Startér je zodpovědný za startování motoru

Princip fungování takového prvku je velmi jednoduchý a spolehlivý. uživatel zatáhne za šňůru, v důsledku čehož se cívka otáčí. Tento prvek podporuje otáčky motoru, což mu pomáhá k jistému rozjezdu.

Typy mechanismů

Než zjistíte, jak opravit startér vlastníma rukama, stejně jako nejčastější poruchy této jednotky, je nutné se seznámit s odrůdami části. V prodeji jsou různé typy, které se od sebe výrazně liší technickými vlastnostmi a principem fungování.

Nejoblíbenější se zdají být:

 • pružinová zařízení. klasická verze, která se vyznačuje snadnou instalací a efektivitou použití;
 • Elektronické modely. zajišťují úspěšné nastartování motoru pomocí baterie, jejíž výkon závisí na nabití baterie;
 • Ruční mechanismus. jednoduchá, ale méně účinná varianta, při které se ke spuštění motoru používá speciální rukojeť.

Při plánování nákupu ručního startéru pro motorový kultivátor nebo jinou jeho odrůdu je třeba poznamenat, že pro většinu modelů zařízení jsou pružinové prvky naprosto vhodné, protože jejich energie bude stačit ke spuštění motoru. Modernější elektronická zařízení vyžadují nabíjení baterií, takže je nelze používat, pokud není přístup k elektrické síti.

namontovat, startér, jednonápravový, traktor

Jak vyrobit generátor pro jednonápravový traktor. jednoduché jako facka

Vytvoření generátoru pro motorový kultivátor vlastníma rukama je při dodržení správného postupu velmi snadné. Vyžaduje elektromotor, který musí být namontován na zemědělském stroji. Algoritmus pro vytvoření generátoru je následující:

 • Nejdříve je třeba na rám kráčejícího traktoru namontovat elektromotor. Nejlepší je použít prefabrikovaný rám přišroubovaný k rámu stroje pomocí šroubů. Umístěte a upevněte elektromotor do rámu tak, aby jeho hřídel a hřídel a hřídel běžného motoru bloku motoru byly vzájemně rovnoběžné;
 • Dále je třeba nainstalovat 2 řemenice. jedna se instaluje na hřídel benzínového motoru traktoru a druhá na hřídel použitého elektromotoru. Správně zvolený průměr řemenic je nezbytný pro správnou funkci celého systému. na těchto rozměrech závisí otáčky elektromotoru. Aby alternátor správně fungoval, musí mít řemenice stejný průměr jako jmenovitý průměr vytištěný na krabici alternátoru. Ještě lepší je, když je skutečný průměr řemenic o 10 % větší než jmenovitý průměr;
 • Po mechanickém sestavení alternátoru jej můžete připojit k motorovému kultivátoru. Použijte k tomu výše uvedené schéma zapojení.

Generátor vyrobený svépomocí z elektromotoru nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Pro prodloužení životnosti stroje je však třeba dodržovat několik pravidel.

Při práci s motorovým kultivátorem věnujte pozornost následujícím bodům:

 • pokud zjistíte, že se elektromotor namontovaný na jednonápravovém traktoru zahřívá, vyměňte původní kondenzátory motoru za prvky s nižší kapacitou;
 • napětí kondenzátorů instalovaných v elektromotoru je důležité. Za optimální pro provoz se považují kondenzátory s napětím alespoň 400 V. Pokud mají standardní kondenzátory elektromotoru nižší kapacitu, vyměňte je za vhodnou jednotku;
 • Jednonápravový traktor s připojeným generátorem se snažte provozovat za suchého počasí, protože vlhkost, která se může dostat do elektromotoru, nevyhnutelně způsobí zkrat v elektrickém systému.

Dodržováním těchto pravidel zabráníte poruše vlastnoručně vyrobeného alternátoru a výrazně prodloužíte jeho životnost.

namontovat, startér, jednonápravový, traktor

Výše uvedené metody jsou vhodné pro výrobu a instalaci generátorů na motorové bloky značky Neva, jakož i zemědělských strojů jiných tuzemských i dovážených firem-výrobců zařízení.

To je zajímavé: Rozmanitost hrabic pro motorové kypřiče a zda si vyrobit vlastní ruce. podrobně popsat

Oprava startéru motoru vlastníma rukama

Navzdory vysoké kvalitě a spolehlivosti moderních startérů se někteří majitelé občas potýkají s nutností jejich opravy. Většinou je selhání mechanismu nevýznamné, což vám umožní rychle opravit problém vlastníma rukama. Postup demontáže a následné opravy mechanismu je následující:

 • Oprava jednotky by měla začít studiem jejích obvodů. Pokud je vaše elektrické nářadí vybaveno elektrickým startérem, seznamte se před demontáží mechanismu s polohou svorek;
 • Pomocí klíče dodaného s powerpackem odstraňte všechny šrouby a matice, které připevňují mechanismus ke konstrukci powerpacku;
 • Pokud je sestava demontována poprvé, doporučujeme před trvalou demontáží mechanismu ze stroje pořídit snímek startovacího motoru;
 • Poté odšroubujte podložku umístěnou uprostřed skříně bubnu a pečlivě zkontrolujte, zda nejsou vnitřní části poškozené;
 • Všechny další kroky závisí na vadných částech startéru. Pokud je šňůra nefunkční. je opotřebovaná nebo roztržená, je třeba ji nahradit novým výrobkem, přičemž je třeba dodržet značky na tělese navijáku mechanismu;
 • Další častou závadou je vadná pružina, přesněji její úponky, jejichž okraje by měly být ohnuté do tvaru háčků. Pokud se úponky utrhly, je třeba konce pružiny zahřát a ohnout tak, aby se pružina dala zachytit do otvorů v bubnu. Důležitá je délka pružiny. dbejte na to, abyste díl příliš neprotáhli. Pokud zjistíte, že je pružina velmi krátká nebo již začala korodovat, je nejlepší ji zcela vyměnit.
READ  Udělej si sám adaptér pro těžký pojízdný traktor

Před montáží startéru zpět do jednonápravového traktoru je vhodné nejprve vyčistit prostor uvnitř stroje. Tím se zabrání vniknutí nečistot do motoru, karburátoru a zapalovací svíčky.

drobné problémy s opravami

Jak již bylo zmíněno, ruční startér je nejméně náročný. Ve většině případů se startér opravuje opravou míst, kde jsou upevněny pružiny. Někdy se rozplétají. Alternativně lze startér opravit výměnou některých dílů za nové. Někdy je nutné startovací lano vyměnit.

Pro posouzení konkrétní závady je třeba demontovat část kombajnu, kde je namontován startér. V jakém pořadí má být oprava provedena:

 • Pro začátek budete potřebovat schéma zapojení od výrobce. Je zde popsáno, jak a kde jsou všechny díly připevněny k bloku MotoBlock. K vyšroubování a odstranění matic budete potřebovat klíč.
 • Dále je třeba odpojit startér. Je lepší pořídit fotografie a zapsat si vše o jeho montážním schématu. V opačném případě by se vám nemuselo podařit jej znovu sestavit.
 • Uprostřed bubnu se nachází podložka, kterou je třeba vyšroubovat. Jedná se o horní podložku. Po sundání rozeberte vše, co najdete uvnitř, a zkontrolujte, zda není některá z částí poškozená.

Typy startérů pro motorové kypřiče. popis a vlastnosti

Komerčně dostupné spouštěče pro montáž na motorové bloky se dělí na několik typů. Rozlišují se mezi nimi následující typy mechanismů:

 • Pružinové startéry. tento typ startéru je velmi oblíbený díky svým rychlým startovacím vlastnostem, kterých dosahuje použitím poloautomatické pružiny ve své konstrukci. Instalace pružinového startéru je velmi snadná. výměna opotřebovaného mechanismu za nový nezabere více než 2 hodiny;
 • Elektrické startéry. tyto mechanismy jsou napájeny vestavěnými bateriemi. Kapacita nabití této baterie určuje jmenovitý elektrický výkon startéru. Elektrický startér pro motorové kypřiče však není vhodný pro každý zemědělský stroj. Proto si před výměnou ruční převodovky za elektrický startér pro váš motorový kypřič prostudujte doporučení výrobce a vhodnost startéru pro vaše zemědělské nářadí.

Každý z těchto startérů je odolný a má dlouhou životnost. Je však důležité si uvědomit, že bez pravidelné kontroly a včasného mazání startovací mechanismus brzy selže. Tím dojde k poškození dalších prvků a mechanismů kráčejícího traktoru.

READ  Minitraktor nebo těžký jednonápravový traktor - který zvolit?

Jak vybrat startér pro motorový kultivátor. popisy a vlastnosti

Komerčně dostupné spouštěče pro montáž na motorové bloky se dělí na několik typů. Rozlišují se mezi nimi následující typy mechanismů:

 • pružinové startéry. tyto mechanismy jsou velmi oblíbené díky svým rychlým startovacím vlastnostem, kterých je dosaženo použitím poloautomatické pružiny v jejich konstrukci. Montáž pružinového startéru je velmi snadná. výměna opotřebovaného mechanismu za nový nezabere více než 2 hodiny;
 • elektrické startéry. tyto mechanismy jsou napájeny vestavěnými bateriemi. Kapacita posledně jmenovaného určuje parametry výkonového spouštěče. Elektrický startér pro motorové kypřiče však není vhodný pro všechny modely zemědělských strojů. Proto byste si před výměnou ručního mechanismu za elektrický startér u motorových kypřičů měli prostudovat doporučení výrobce a vhodnost prvku pro stávající zemědělskou jednotku.

Každý z těchto typů startérů je odolný a má dlouhou životnost. Je však třeba si uvědomit, že bez pravidelné kontroly a včasného mazání třecích částí použitého startéru dojde k poměrně rychlému selhání mechanismu. To způsobí poškození dalších částí a mechanismů kráčejícího traktoru.

Jak namontovat startér na jednonápravový traktor. podrobný algoritmus

Demontáž, rozebrání a montáž ručního startéru motorového kypřiče není problém ani pro začínající zemědělce. Montáž a instalace elektrického startéru nezkušenými majiteli Moto-Block však vyvolává řadu otázek. V důsledku nesprávně provedených postupů odmítne spouštěcí mechanismus motoru fungovat, což si vynutí odvoz startéru do servisu. Abyste se vyhnuli potížím, zde je návod, jak namontovat startér na jednonápravový traktor doma. Instalace je následující:

 • Abyste mohli nasadit a upevnit korunku na setrvačník vašeho motorového kultivátoru, je třeba sejmout setrvačník. Za tímto účelem vyjměte vzduchový filtr stroje, abyste získali volný přístup do vnitřních částí kultivátoru;
 • Pak sejměte ochranný kryt, vyšroubujte šrouby, které drží koš ručního startéru, matici ručního kola a samotné ruční kolo. Demontáž setrvačníku startéru může způsobit určité potíže, proto je lepší si k demontáži této části předem pořídit speciální odnímatelný klíč. Po demontáži setrvačníku nezapomeňte odšroubovat klíč, který se nachází těsně za ním;
 • Dále nainstalujte alternátor. Přitom jeho dráty proklouznou otvorem v ocelové stěně motoru a nainstalují alternátor do míst na stěně motoru;
 • Poté namontujte magnety alternátoru dovnitř setrvačníku tak, aby otvory v obou částech lícovaly. Sešroubujte oba díly a nasaďte korunku. Předtím kroužek zahřejte pomocí hořáku ve spreji;
 • Sestavenou jednotku nasaďte zpět na motor a současně zašroubujte klíče a matici setrvačníku;
 • Našroubujte koš navíjecího startéru, upevněte kryt a nasaďte vzduchový filtr na motorový kultivátor;
 • Poté vyjměte zástrčku startéru a nainstalujte samotný startér na jednonápravový traktor;
 • Poté připojte kabely alternátoru k nabíjecímu relé;
 • Připojte svorky startéru k baterii stroje a nastartujte jednonápravový traktor.

Jak vidíte, instalace startéru do rumpálu není tak obtížná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Hlavní věcí při sestavování vlastníma rukama je přísně dodržovat všechna pravidla a doporučení uvedená v algoritmu.

Všechny popsané způsoby opravy a instalace startéru jsou vhodné pro montáž mechanismu na motorové bloky Neva, Kaskad, Agro a zemědělské stroje dalších známých výrobců.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS