Jak napnout řetěz elektrické řetězové pily

Mechanismus napínání řetězu pro elektrické řetězové pily

Mobilní zařízení na řezání dřeva je nepostradatelné téměř na každé chalupě nebo v domácnosti. Elektrické řetězové pily jsou v tomto ohledu obzvláště oblíbené, protože je lze používat v interiéru i exteriéru. Aby nářadí dobře a správně fungovalo, je třeba řetěz čas od času napnout nebo vyměnit.

Řetěz pily se obvykle vyměňuje, když je zcela opotřebovaný a jeho broušení nebo oprava již není možná.

Při nákupu nového dílu byste se měli řídit následujícími pokyny:

 • Při výměně jakéhokoli dílu elektrické řetězové pily je vhodné zakoupit výrobek od stejného výrobce, jako je elektrická pila. Tím je zajištěna nejlepší možná shoda.
 • Je důležité vzít v úvahu typ úkolů, které mají být provedeny. Řetězy s roztečí 3/8″ jsou určeny pro těžká břemena. Pokud pilu používáte zřídka, stačí 0,325″.
 • Důležitý je úhel naostření hrotů: při řezání velkého množství suchého dřeva je nejlepší používat břity s úhlem naostření 30 stupňů. 10 stupňové ostření je vhodnější pro práci s mokrým nebo zmrzlým materiálem. To platí i pro podélné řezání. malý úhel ostření v těchto případech výrazně snižuje opotřebení řezného nástroje.
 • Při výběru délky řetězu byste se měli řídit velikostí lišty.

Proč se řetěz sundává??

Prokluzování řetězu a jeho sklouzávání z lišty je často způsobeno opotřebením. V důsledku intenzivního zatížení se kov postupně deformuje, otupuje a roztahuje. Při opotřebení se délka řetězu může zvětšit o 1 cm oproti původní velikosti. V této situaci je nutné namontovat nový řetěz.

Pokud se během provozu elektrického nářadí vyskytnou problémy s lištou, jsou vibrace způsobeny uvolněním upevňovacího šroubu. Pokud se upevňovací prvek mírně uvolní, řetěz obvykle nemá žádnou vůli. Problém odstraníte jednoduše tak, že utáhnete tyč a zkontrolujete její napnutí.

Pokud není řetězové kolo správně namontováno, je třeba řetěz napnout. Chcete-li se dostat k řetězovému kolečku, sejměte ochranný kryt motoru, svíčky a vzduchový filtr. V místě instalace zapalovacích svíček se upíná zátka, která zajišťuje píst.

Otočte spojkový kotouč imbusovým klíčem ve směru hodinových ručiček a utáhněte hnací kolo, upevněte filtr a zátky a nasaďte ochranný kryt.

Postup instalace krok za krokem

Ne všechny nové řetězové pily jsou vybaveny nastavovacím kolečkem, které usnadňuje instalaci. Systémy s nastavovacím kolečkem jsou u domácích řetězových pil obecně neobvyklé

Proto je důležité znát techniku výroby řetězu a posloupnost práce s řetězovou pilou

Klíčové body, kterým je třeba věnovat pozornost:

 • Připravte si rovnou plochu, na které budete řetěz a lištu montovat. Tím se minimalizuje možnost poškození řetězové pily nebo ztráty malých částí. Položte tyč a paralelní řetěz vedle ní na připravený povrch.
 • Odstraňte kryt řetězového kola, u moderních řetězových pil stačí vyšroubovat křídlovou matici, u starších modelů můžete potřebovat klíč odpovídající velikosti.
 • Na základně vodicí lišty otočte ozubené kolo úplně doprava. Pouze v této poloze namontujete řetěz.
 • Poté řetěz nasaďte postupně článek po článku na montážní drážky na vodicí liště. Umístěte řetěz na horní část vodicí lišty a postupně jej vraťte zpět tak, aby lišta byla vždy nahoře a řetěz byl vždy dole, což zajistí, že řetěz bude vždy napnutý a bez problémů zapadne do drážky vodicí lišty. Při tomto kroku si nasaďte silné ochranné rukavice, protože vaše prsty budou v kontaktu s břitem. Při pohledu shora se fréza vždy pohybuje dopředu až ke konci vodicí lišty.
 • Nasaďte lištu i řetěz na hnací řetězové kolo.
 • Zajištění krytu řetězového kola na místě. Ujistěte se, že jsou všechny upevňovací kolíky umístěny v otvorech. Nesprávná nebo neúplná montáž může způsobit hluk, hřmění.
 • Ujistěte se, že vodicí lišty „zapadají“ do speciální montážní drážky.
 • Po montáži zkontrolujte, zda je řetěz pevně připevněn k řetězové pile a k vodicí liště. Vše musí být pevně namontováno bez vůle.
READ  Který olej do řetězové pily pro dvoutaktní řetězovou pilu?

Důležité je napětí řetězu po montáži. Nastavení správného napětí je snadné a zabere méně než tři minuty. Nejprve vyšroubujte matice na krycí desce. Pomocí volně otočného seřizovacího šroubu nastavte správné napnutí tak, aby řetěz nebyl od konce vodicí lišty vzdálen více než 3-5 mm.

Nyní stačí matice utáhnout a zkontrolovat napnutí. Pokud je nutná korekce, znovu nastavte napětí.

Níže naleznete přehledný návod k montáži lišty a řetězu na řetězovou pilu:

Užitečné rady pro utahování řetězu elektrické řetězové pily

Na jednom konci vodicí tyče je štěrbina a po obou stranách dva otvory. Při nastavování tyče se štěrbina na výlisku vřetena opírá o čep vřetena a napínací vřeteno o čep napínacího mechanismu.

Druhý otvor v tyči slouží k přenosu maziva z olejového kanálu do drážky tyče.

Napínání řetězu Řetěz se napíná na řetězovém kole na těle pily a na řetězovém kole na konci vodicí lišty. Při montáži řetězu je třeba dodržet správný směr otáčení, který je obvykle uveden na výrobku.

Po umístění řetězu zakryjte hnací řetězové kolo vodicí lištou a ujistěte se, že upínací matice není zašroubována až na doraz, aby nedošlo k úplnému vytažení vodicí lišty.

Napínání řetězu se u čínských elektrických řetězových pil ovládá pomocí speciálního napínacího šroubu se šroubovací hlavou. Nachází se na konci jednotky. Chcete-li řetěz napnout více, otočte jím ve směru hodinových ručiček.

Otáčejte napínacím šroubem tak dlouho, dokud řetěz neztratí vůli. Poté jej ručně otočte na vodicí tyči směrem k pouzdru vodicí tyče. To je nutné pro „narovnání“ zubů řetězu v drážce vodicí lišty.

Pokud je řetěz po otočení volný, znovu jej utáhněte.Poté se vodicí tyč uchopí za volný konec, zvedne se na doraz a zasune se co nejdále.

Jako poslední krok utáhněte upínací matici na krytu, který zakrývá řetězové kolo. Vodicí lišta je držena ve zvednuté poloze.Správně napnutý řetěz by měl volně vyjíždět z drážky vodicí lišty na obou stranách vodicí lišty asi o 3-4 mm a po spuštění zpět do drážky by měl být volný.

READ  Jak ostříhat řetěz na hromadu stihl

Pokud je řetěz napnutý, lze to definitivně zkontrolovat až po krátké jízdní zkoušce. Proveďte s ním několik zkušebních řezů.

Nezřídka se stává, že se řetěz po zkušebním řezu uvolní na vodicí liště. K tomu dochází, když jsou jeho články znečištěné a znečištění bylo během provozu rozpuštěno tukem.

V takovém případě je třeba řetěz znovu napnout povolením upínací matice na vodicí liště a zvednutím volného konce lišty nahoru. Je samozřejmé, že elektrická řetězová pila musí být předem odpojena od elektrické sítě.

Po dokončení napínací zkoušky vždy zkontrolujte, zda řetěz běží správným směrem bez napínání. Za tímto účelem jej uvolněte stisknutím tlačítka start a šroubovákem jej zatlačte za zuby dopředu. Pokud se mírně pohybuje setrvačností, je to v pořádku.

napnout, řetěz, elektrické, řetězové, pily

Poslední věc. Nikdy nenastavujte napnutí na horkém nebo nenamazaném řetězu pily. hrozí nebezpečí přetržení řetězu při dalším použití.

Úplná verze videa s radami ohledně napínání řetězu benzinové a elektrické řetězové pily.

Získejte nejnovější sadu pro kutily do své schránky. Žádný spam, pouze užitečné nápady!

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů

Rady pro provozovatele

Nestačí jen vědět, jak napnout řetěz řetězové pily. Pečujte o svou řetězovou pilu, aby vám déle vydržela nejen ona, ale i řetěz jako celek. Zde je několik tipů pro obsluhu:

 • Vzduchový filtr pravidelně čistěte a promazávejte. V případě potřeby vyměňte filtr za nový.
 • Před zahájením práce vždy zkontrolujte, zda jsou všechny matice a šrouby řádně utaženy, aby nedošlo k poruše stroje během provozu.
 • Pravidelně promazávejte ložiska a nezapomeňte vyčistit zapalovací svíčku.
 • Promažte řetězové kolo. A nezapomeňte po použití řetězovou pilu vyčistit.
 • Řetěz vždy včas namažte, naostřete a napněte, pak nebudete mít s pneumatikou a řetězem žádné problémy.

Pokud budete dodržovat všechny výše uvedené tipy, vydrží váš stroj mnohem déle, než je záruční doba.

napnout, řetěz, elektrické, řetězové, pily

Domácí, poloprofesionální a profesionální řetězové pily. bez ohledu na cenu a výkon. mají stejnou konstrukci. Řezací zařízení sestávající z lišty a řetězu řetězové pily patří do kategorie vyměnitelného zařízení.

O tom, jakou pneumatiku na řetězovou pilu namontovat, rozhoduje uživatel na základě mnoha faktorů. Jde především o kompatibilitu uložení a mazacích kanálů v pracovním prostoru, výkon motoru, specifičnost prováděné práce.

Při výběru vodicí lišty vám mohou velmi pomoci rady zkušených odborníků na řetězové pily nebo informace z návodu k použití řetězové pily.

Dlouhé pilové hlavy jsou vhodné zejména pro kácení a řezání stromů s velkým průměrem, krátké pilové hlavy pro korunové řezy a přípravu stavebního dřeva.

Jak správně nastavit napínání řetězu

Napínejte řetěz řetězové pily v následujících případech:

Nedovolte, aby se řetěz během používání uvolnil. Nepřetahujte ji ani příliš silně. Pokud se řetěz uvolní, může vyskočit z vodicí lišty a poškodit ji. Velmi utažené nářadí se může zlomit nebo způsobit rychlé selhání řetězového kola a opotřebení pneumatik.

Poradenství! Řetěz dotahujte až po vychladnutí. Pokud tento pokyn ignorujete, dojde po ochlazení ke stlačení a deformaci pneumatiky.

Při utahování řetězu na stroji postupujte takto.

 • Povolte šroub nebo matici upevňující kolejnici (v závislosti na modelu stroje).
 • Zvyšte napnutí nářadí pomocí seřizovacího šroubu. Chcete-li zkontrolovat, zda je postroj správně napnutý, stáhněte řetěz doprostřed lišty a podívejte se na hnací článek. Obvykle nesmí 1/3 dříku (horní část) vyčnívat z drážky tyče.
 • Po správném napnutí utáhněte upínací šroub (matici).
READ  Mazání řetězu řetězové pily Husqvarna 137

Důvody. proč řetěz řetězové pily povoluje

Začátečníci se často diví, proč řetězové pily občas povolují napětí? Všechno má své vysvětlení, takže abychom pochopili, jak často se musí napnutí oděvu upravovat, věnujme se této otázce podrobněji.

Příčiny uvolnění napnutí řetězu u řetězových pil jsou následující:

 • Nejde jen o motor. při používání řetězové pily je extrémnímu tepelnému zatížení vystaveno také řezací zařízení. Působením vysokých teplot se kov rozpíná a prodlužuje. Opakované teplotní výkyvy způsobují postupné prodlužování řetězu v důsledku roztažnosti kovu.
 • Články řetězu jsou spojeny pomocí pouzder. průměr vyvrtaných otvorů pro pouzdra v každém článku je zvětšen, aby byla zajištěna vůle a řetěz mohl být složen do elipsy. Při posunu řetězové sady se délka řetězu zvětšuje díky zvětšenému průměru otvorů v pouzdrech. Při práci s nástrojem se průměr otvorů v pouzdrech postupně zvětšuje, čímž se řetěz prodlužuje.
 • Řetěz je natažený nejen kvůli přirozenému opotřebení, ale také kvůli obroušení hran hnacího a napínacího kola a drážky lišty. Plížení horní hrany lišty způsobuje snížení napnutí řetězu řetězové pily.

Je zřejmé, že důvodů pro snížení napnutí řetězu u řetězových pil je více než dost. Nikdy nepracujte s volně napnutým nebo příliš napnutým řetězem. Aby nářadí fungovalo efektivně, je třeba ho předem servisovat.

Dobré vědět! Při nasazování nového nářadí nebo instalaci nového řetězu na řetězovou pilu je důležité nezapomenout každých 30 minut zkontrolovat napnutí. Když je nová náhlavní souprava zakrytá, lze pozorovat zrychlené opotřebení.

Souhrnně lze říci, že neexistuje žádný specifický interval pro kontrolu kvality napnutí řetězu. Je na každém technikovi, aby rozpoznal, kdy je třeba náhlavní soupravu nastavit. Při řezání dřeva tupou hlavicí se dřevo co nejrychleji roztáhne, takže není nijak časově omezeno. Je lepší překontrolovat, zda je váš přístroj plně funkční, než skončit v nemocnici s vážným zraněním.

Volnoběžné jednotky

Ač se to může zdát zvláštní, napínák řetězu se může také přetrhnout. Důvodem poruchy je to, že pod kovovou deskou jsou hřídele s ozubenými koly, které jsou zodpovědné za napínání. Při nesprávném použití nebo přílišném utažení řetězové kroužky prokluzují, což znemožňuje použití regulátoru k určenému účelu. Náprava je poměrně jednoduchá:

Náhradní výrobky nejsou nedostatkovým zbožím a jsou snadno dostupné téměř v každém obchodě se stavebním materiálem.

Pokud najdete chybu, zvýrazněte text a stiskněte CtrlEnter.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS