Jak napnout řetěz u řetězové pily Forester

Jak napnout a vyměnit řetěz řetězové pily

Napnutí řetězu řetězové pily je důležité nejen pro správnou funkci stroje, ale má vliv i na bezpečnost osoby, která stroj používá. Řetězová pila je velmi nebezpečný nástroj a uvolněný řetěz může mít tragické následky. Příliš napnutý řetěz může stroj příliš zatěžovat. Proto je nezbytné zajistit, aby byl tento důležitý prvek před každým spuštěním stroje správně napnutý.

Rychlá kontrola napnutí řetězu je velmi snadná: uchopte hrot a zatáhněte za něj směrem nahoru. Pokud je řetěz správně napnutý, zanoří se ocas řetězu do drážky lišty o 1/3 své výšky. Pokud je příliš těsný, znamená to příliš velké napnutí, pokud je příliš lehký, znamená to příliš malé napnutí.

Řetěz by se měl za normálních okolností pohybovat po liště hladce, aniž by působil nadměrnou silou. Pokud se s prvkem špatně pohybuje, znamená to, že je příliš těsný.

Pokud je řetězová pila příliš napnutá, lišta se zahřívá a opotřebovává, což zvyšuje tlak na motor a způsobuje předčasné opotřebení řetězu. Nespouštějte stroj, pokud je řetěz uvolněný, protože by se mohl při řezání přetrhnout a ohrozit obsluhu. Řetěz se může utrhnout z lišty a způsobit zranění končetin. často se sám přetrhne a poškodí lištu. Také práce s uvolněným řetězovým prvkem vede k jednostrannému opotřebení vodicí lišty, po kterém stroj přestane provádět přímé řezy a pila se vychýlí do strany.

Montáž řetězu: Speciální funkce

Aby byla řetězová pila v dobrém provozním stavu, je nutné zkontrolovat, zda všechna zařízení správně fungují. Správně nasazený řetěz pily vás ochrání před možným zraněním. Montážní práce by měly být prováděny s pomocí nářadí:

Zvláštní pozornost věnujte množství broušení a napínání řetězu. Často kontrolujte funkčnost vodicí lišty:

 • Nejprve byste měli zkontrolovat pilové lišty, které jsou zajištěny krytem na spojce.
 • Pokud je třeba řetěz obnovit, lze matice povolit klíčem. Současně neodstraňujte brzdu řetězu.
 • Brzdová destička se pohybuje do strany. Zvláštní pozornost věnujte drážkám, které umožňují napínání řetězové části.
 • Na levé straně posuňte vodicí lištu a dbejte na to, aby se dotýkala hlavního ozubeného kola. Jedna část řetězu je připevněna k vodicí liště a dřík je upevněn v otvorech vodicí lišty.
 • Nastavení šroubu umožňuje správné napnutí dílu. Po nasazení krytu začněte utahovat matice.
 • Pila je posunuta nahoru a matice jsou dotaženy až na doraz.
 • Kontrola vzdálenosti dráhy na tyči.

Elektrická řetězová pila Sabre je další moderní řetězovou pilou.

Po každé instalaci nebo výměně řetězu zkontrolujte jeho napnutí. Uvolněné díly mohou způsobit odskočení dílů ze základny vodicí lišty a zranění obsluhy.

Napětí je třeba zkontrolovat ručně, s rukavicemi na rukou

Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že během provozu nástroje, bez ohledu na to, co řetěz mění své délkové charakteristiky. Z tohoto důvodu by se měl často kontrolovat

READ  Jak vyměnit karburátor u řetězové pily Champion

Nastavení napnutí řetězu

Je důležité kontrolovat napnutí řetězu za provozu elektrické řetězové pily. Nejjednodušší způsob kontroly je vytáhnout hrot řetězu nahoru (horní část lišty, přibližně uprostřed). Normální úroveň napínání umožňuje, aby během napínání zůstala 1/3 hrotu v montážní drážce (za předpokladu, že se řetěz volně otáčí rukou).

Pro nastavení napnutí řetězu mohou být různé modely elektrických pil Makita vybaveny šroubovými napínáky nebo napínáky s křídlovou maticí:

 • V prvním případě je k dotažení napínacího šroubu zapotřebí šroubovák: musí se otáčet s povolenými bočními maticemi. Během zvyšování napnutí je třeba řetězem otáčet dopředu, aby se odstranila kloubová vůle a zkontroloval hladký chod.
 • U „rychloupínacího“ nářadí je kryt řetězového kola zajištěn křídlovou maticí. Pod krytem se nachází speciální kolečko: chcete-li řetěz napnout, otočte jím doprava, chcete-li jej povolit, otočte jím doleva. Tento typ napínáku je pohodlnější, protože umožňuje nastavit napětí během práce.

Výměna nebo napnutí řetězu řetězové pily není podmínkou. Tyto operace můžete provést sami podle výše uvedených doporučení.

Příčiny defektu řetězu

Stejně jako všechny ostatní součásti musí být i řetěz pily řádně ošetřován a servisován. Především se tato slova týkají doby záběhu řetězové pily a náhlavní soupravy pily. Měli byste je však sledovat po celou dobu životnosti.

Hlavní příčiny poruch řetězů:

 • Špatná kvalita kovu u modelů nižší třídy;
 • Styl práce obsluhy;
 • Nesprávné napnutí;
 • Vadné nebo nadměrně opotřebované hnací řetězové kolo;
 • Poruchy automatického mazacího systému;
 • Ohnutá, ucpaná nebo jinak poškozená pilová lišta;
 • Použití nekvalitních materiálů;
 • Předčasné broušení pracovních hran;
 • Stupeň opotřebení řetězové pily;

To vše může vést k nešťastným okolnostem a značným výdajům na nákup nových náhradních dílů a opravu řetězové pily:

 • Zhoršení provozních schopností a produktivity;
 • Bezpečnost obsluhy při řezání;
 • Předčasné opotřebení jednotlivých součástí a řetězové pily jako celku;

Jak nabrousit řetěz

Řetěz se během používání nevyhnutelně otupí. To platí zejména v případě, že je nástroj používán denně. Proto je normální pravidelně brousit řetěz elektrické řetězové pily. Můžete si to udělat sami doma. Potřebujete následující nástroje:

napnout, řetěz, řetězové, pily
 • Plochý pilník. koriguje hloubkový doraz;
 • Kruhový pilník. na povrchu by měly být vyznačeny referenční čáry;
 • kalibrační zařízení;
 • trn, který se používá ke korekci úhlu.

Základní metoda domácího broušení řetězu elektrického sporáku spočívá v použití jednoduchého nástroje, jako je pilník. Postup je následující:

 • Nejprve se řetěz natáhne na pilu a zajistí se svorkou.
 • Správný úhel ostření. K tomu slouží otvory umístěné na liště.
 • Vložte pilník do otvoru tak, aby byl pevně přitlačen.
 • Označte první zub (od kterého se začíná brousit) zvlášť, abyste se vyhnuli pozdějším záměnám.
 • Přesuňte řetěz od sebe.
 • Uvolněte svorku a posuňte tyč směrem k sobě.
 • Znovu vložte pilník do otvoru a opakujte tyto kroky.
 • Po dokončení zkontrolujte, zda je napnutí řetězu elektrické řetězové pily co nejpevnější. Nástroj je pak opět připraven k použití.
napnout, řetěz, řetězové, pily

Je také možné brousit na brusce. Za tímto účelem se řezací jednotka upne na místo a stroj se připojí k elektrické síti. Motory instalované ve voze se otáčejí. Pak vozík spusťte pomocí rukojeti. Přitlačte kotouč k břitu a začněte brousit. Poté se vozík zvedne a uvolní, načež se prvek otočí „přes zub“.

READ  Jak odstranit přilnavost na řetězové pily stihl 361

Podívejte se, jak se řetěz připojuje k elektrické řetězové pile. To lze provést ručně bez použití speciálního vybavení. Pokud ale nemáte nic po ruce, můžete si zuby i nabrousit. K tomu slouží elektrická vrtačka nebo běžný elektrický šroubovák. Tato metoda umožňuje rychle dosáhnout výsledků, i když kvalita práce bude nízká. Lepší je pilovat nebo nechat brousit profesionálním brusičem.

Jak vybrat správný řetěz?

Řetěz je jednou z nejdůležitějších funkčních částí, a proto je často předmětem oprav, broušení nebo úplné výměny při aktivním používání. Starý, opotřebovaný řetěz je nejlepší kompletně vyměnit, k čemuž potřebujete znát některá pravidla výběru:

 • Při výměně jakéhokoli dílu (řetězového kola, lišty nebo řetězu) se ujistěte, že jsou komponenty kompatibilní, tj. kupujte pouze díly od výrobce: například elektrická pila Makita vyžaduje řetěz od společnosti Makita.
 • Výběr řetězce podle vašich cílů. Pokud potřebujete větší výkon, je lepší použít rozteč 3/8″; pro nenáročné použití je 0,325″ v pořádku. Objem válce zde nehraje roli.
 • Věnujte pozornost úhlu ostření. bude užitečný při další údržbě, opravě nebo obnově. Zvolte úhel 30º pro lepší výkon. snáze zvládne těžší břemena. Pro náročnou práci se dřevem (pokud je dřevo mokré nebo zmrzlé) je však lepší použít úhel ostření 10º.
 • Délka řetězu musí vždy odpovídat velikosti lišty. V průběhu práce může být vytažen, prohnutý, ale problém je vyřešen jednoduše odstraněním 1-2 článků.

Samozřejmě je třeba vzít v úvahu způsob a materiál řezu. Například pro podélný řez je nejlepší řetěz s malým úhlem ostření. Výkon je nižší, ale životnost je výrazně delší.

Jedním z ukazatelů výběru řetězu je rozteč, která se běžně měří v palcích. Jedná se o rozteč nýtů vydělenou dvěma. V současné době je zavedeno jednotné názvosloví a běžně používaný standard 3/8, 0,325 a 0,404 palce

Parametry zubů řetězu

Jednotlivé prvky řetězu. zuby. se liší, což je důležité zohlednit při nákupu řetězu pro určité aplikace.

Každá část zubu má svůj specifický účel. Například horní hrana zubu, často nazývaná čepel, se směrem dozadu zužuje a vytváří úhel sklonu. Je potřeba řezat hobliny

Posuvná plocha a sklon čela podvozku tvoří čelní úhel v rozmezí 60º až 85º. Během broušení koriguje úhel horního i předního ostří. Každý z těchto prvků, zejména jeho velikost a ostrost, ovlivňuje řezný výkon řetězové pily.

Není možné použít libovolné úhly, existují osvědčené normy, které je třeba dodržovat v závislosti na typu řetězu a jeho funkci.

Úhel čepele poskytuje optimální řezný výkon při zarážení řetězu do dřeva. Na vnitřní straně je úhel ostření 10º nebo 30º, který lze v případě potřeby změnit

napnout, řetěz, řetězové, pily

Zadní úhel je 50º nebo 60º. Jedná se o nejdůležitější úhel, který se však obtížně měří a také obtížně nastavuje, pokud nejsou splněny ostatní hodnoty.

READ  STIHL ms 180 jak poznat padělek

Vzdálenost hloubkového dorazu ovlivňuje tloušťku třísky. Tato hodnota závisí na typu a účelu řetězu a činí 0,6 až 0,8 mm. Omezovač také potřebuje seřízení a opotřebovává se, ale mnohem méně často. po 5 až 8 broušeních

Samostatná výměna řetězu pily

Firmy vyrábějící pily vám nezakazují, abyste si řetěz vyměnili sami. Naopak, často dodávají nové výrobky s návodem na opravu a výměnu jednotlivých dílů. Začněte nákupem nového řetězu.

Zkontrolujte vhodnost řetězu, tj. zkontrolujte jeho vlastnosti: délku (v závislosti na pneumatice), rozteč (ve vztahu k řetězovým kolům), tloušťku hnacího článku

Jednou z nejběžnějších konstrukcí levných pil je boční napínání. Chcete-li vyměnit řetěz, postupujte postupně takto:

 • zatlačte ochranný kryt zpět a současně spusťte brzdu;
 • Pomocí šroubováku otočte napínacím šroubem, vyšroubujte matici a tím snižte napětí;
 • Odstraňte víko;
 • Odpojte lištu a řetěz od řetězového kola;
 • Odstraňte starý řetěz z lišty a nahraďte jej novým;
 • postupujte v opačném pořadí.
napnout, řetěz, řetězové, pily

Řetěz napínejte plynule, bez trhání. Po uzavření plastového krytu šroubem a maticí jej jemně napněte.

Existují moderní systémy napínání řetězu bez klíčové dírky, ale mnoho mechaniků dává přednost tradičnímu bočnímu napínání, které je sice trochu problematické, ale osvědčené a spolehlivé

Moderní modely řetězových pil jsou vybaveny křídlovými maticemi pro napínání řetězu. Tento prvek umožňuje rychlejší dokončení procesu výměny, což je důležité pro větší pracovní zátěž. Po spuštění brzdy vyšroubujte matici a sejměte kryt.

S mírně odtaženou lištou sejměte starý řetěz a nasaďte nový. nejprve na řetězové kolo a poté po celé délce. Poté se řetězové kolo nasadí zpět a matice se utáhne.

Otočte napínacím kolečkem ve směru uvedeném na krytu a utáhněte šrouby s palci.

Posledním krokem je kontrola napnutí řetězu. Po uvolnění brzdy by měl pevně spočívat na pneumatice, ale měl by se dát otáčet rukou. Pro účinnější kontrolu se doporučuje jezdit s pilou pomalu

Princip napínání řetězu

Princip napínání řetězu je následující:

 • K uvolnění matic na krytu použijte standardní klíč dodávaný s řetězovou pilou;
 • Poté se do drážky vloží šroubovák a řetěz se napne otáčivým pohybem;
 • klíčem je třeba otáčet pomalu a opatrně. po několika otáčkách je třeba ručně zkontrolovat napětí a v případě potřeby jím ještě několikrát otočit;
 • Když je řetěz dostatečně napnutý, nasaďte kryt zpět.

Jak vyměnit řetěz u motorové pily?

Pokud chcete prodloužit životnost řetězu, pravidelně jej otáčejte. Tímto způsobem se horní a dolní část opotřebovávají paralelně. Tím se prodlouží životnost řetězu 1,5krát. Při tomto způsobu použití věnujte pozornost řetězovým písmenům.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS