Jak nasadit nože na kultivátor

nože, kultivátor

Radlice pro motorový kypřič Co je to radlice a jak ji správně nainstalovat Jak nastavit a seřídit radlici vlastníma rukama?

Kromě dobrého kultivátoru bude zemědělec potřebovat zakoupit různé další přídavné zařízení, které je rovněž k dispozici v širokém sortimentu, takže si každý může vybrat potřebný mechanismus, od pluhu a kypřiče až po přívěs a sněhovou radlici.

Podívejme se na různé typy pluhů a kypřičů u tak oblíbeného kultivátoru, jako je Neva.

Jednonápravový traktor Neva MB-1 je vybaven americkým motorem Briggs Stratton RS950 o objemu 6,5 litru.с., nebo japonské Subaru EXR16 se 6 litry.с. schopnost pracovat s písčitou, písčitohlinitou a hlinitou půdou; vhodné pro přepravu zboží a čištění pozemků. Umožňuje použití pluhů, kypřičů a dalších přídavných zařízení. Je žádoucí zakoupit na tento kypřič opěrné kolečko, jehož přítomnost usnadní práci při kypření půdy, protože neumožní jednotce „kopat“ do země. Při své hmotnosti 70 kg je poměrně obratný a dobře plní své úkoly.

Neva MB-2 má hmotnost 98 kg a je vybavena elektrickým startérem a světlometem jako doplňkovou výbavou. Kompletní jednotka se skládá z 8 různých nástrojů na zpracování půdy.

MB-23 je nejvýkonnější stroj, který je zařazen do této skupiny motorových kypřičů. Díky hmotnosti 105 kg je vhodný pro těžší práci s pluhem.

MB-23SD. modifikace předchozího modelu, ale s hmotností 115 kg a výkonem v závislosti na instalovaném motoru. Kompletní sada obsahuje kypřiče a pluh.

Neva s převodovkou Multi AGRO, která má více převodových stupňů, motor má menší výkon, ale perfektně zvládá trakční funkce, má menší poloměr otáčení a vnitřní žebra na tělese motorového kypřiče.

MB-1 je vybaven japonským motorem Honda o výkonu 5,8 k.с., buď americký Briggs Stratton s výkonem 6 a 6,5 k.с. Vybaveno 1 zpátečkou a 3 rychlostními stupni vpřed.

MB-2 je poháněn motorem Briggs Stratton nebo Honda o objemu 6,5 a 5,8 litru.с.

Ke každému výše popsanému kypřiči Neva lze připojit pluh, kypřič a další příslušenství.

Rumpál Sabre a jeho montáž

Před montáží kypřiče k jednonápravovému traktoru je třeba pochopit pojem motorový kypřič. Jedná se o svařovaný rám z trubek o průměru nejméně 23 mm, na kterém je namontována palivová nádrž a motor. K rámu se připevňují pomocí držáků. Motor je jinak známý jako pohonná jednotka. Je vybaven převodovkou a spojkou. Každá značka kultivátoru má jinou pohonnou jednotku s různým výkonem.

Přední nástavec má nejčastěji tvar šavle. Tento model je v současné době nejoblíbenější, a proto se také nazývá standardní model. Účinnost šavlových nožů byla prokázána během mnoha let používání na nejrůznějších půdách. Montáží na jednonápravový traktor lze dosáhnout mnoha aplikací. Pevnost lopatek vyrobených z uhlíkové oceli je velmi vysoká. Konstrukce řezací lišty je skládací. Každá lopatka je během výrobního procesu tepelně vytvrzena vysokofrekvenčními proudy.

Způsob montáže motorových kypřičů? Každý motorový kypřič se skládá ze 2 jednotek. Každá jednotka obsahuje 12 čepelí. Jednotka se skládá ze 3 dílčích sestav. Každá jednotka se skládá ze 4 nohou umístěných v pravém úhlu (obrázek). Vzájemně jsou umístěny pod úhlem 30°. Každá čepel je vyrobena z 5 mm silné oceli. Jsou namontovány na noze z úhelníků 63×40 mm. Druhý konec nohy je přivařen k přírubě, aby držel 4 lopatky pohromadě. Všechny části frézy jsou navzájem spojeny šrouby s podložkami a přírubami. Tato konstrukce je velmi spolehlivá. Je schopen unést poměrně vysoké zatížení. Pokud plánujete používat kypřič po celou dobu, je lepší použít prefabrikovanou rotační motyčku.

Někteří mistři mají problémy s montáží kypřiče na jednonápravový traktor. Proto se doporučuje, aby tuto práci prováděly dvě osoby. Montáž se obvykle provádí na speciálně vyrobeném dřevěném kozlíku o výšce asi 50 cm. Pomáhají vám rychleji dokončit práci. jednonápravový traktor se mírně opírá o radlici a naklání se pod úhlem přibližně 45°. Řídítka jsou vybavena podpěrami, které je podpírají. V této poloze se z kypřiče sejmou kola a nasadí se rotační motyka (foto ). Hroty pro kypřiče na pravé a levé straně kypřiče jsou namontovány na vnějších koncích. Zvyšují stabilitu a tichý chod stroje.

Konstrukce motorového rumpálu

Než se pustíte do sestavování motorového kultivátoru, musíte nejprve zjistit, co je to motorový kultivátor a co je jeho součástí. Rám je obvykle v horní části svařený. Zde je instalována palivová nádrž a motor. Je namontován na držácích. Samotný motor nebo pohonná jednotka je vybavena spojkou a převodovkou. Jeho kapacita se liší v závislosti na typu a použití motorového kypřiče.

READ  Jaký je správný způsob montáže traktorového závěsu na jednonápravový traktor?

Čepele jsou uspořádány do 2 bloků, každý blok obsahuje 12 jednotlivých čepelí. Každá jednotka používá 3 samostatné sestavy se 4 lopatkami namontovanými pod úhlem 90°. Polohy uzlů jsou posunuty o 30°. Na jednu čepel se používá ocelový plech o tloušťce 5 mm.

Stojan je vyroben z kovových úhelníků o délce 6340 mm. lopatky jsou namontovány na stojanu, jehož druhý konec je přivařen k přírubě, aby se 4 lopatky spojily v jeden celek. Všechny lopatky jsou sešroubovány s podložkami a přírubami. Konstrukce je odolná, schopná snést značné zatížení.

Pokud ji hodláte používat trvale, měli byste dávat přednost pouze lištám vyrobeným ve výrobním závodě.

Standardní nože se šavlovitými čepelemi

Uživatelé, kteří začínají používat své elektrické kypřiče, se ptají: Které nože jsou nejlepší pro jaký typ práce?? Typy motorových kypřičů lze zhruba rozdělit do dvou velkých skupin:

Šavlové nože jsou nejvhodnější pro všechny typy prací.

nože, kultivátor

Nejoblíbenější jsou tvarované čepele šavlí, které se často nazývají standardní. Jsou účinné. jejich účinnost byla prokázána v průběhu mnoha desetiletí. Kultivátory, které se dodávají s motorovými kypřiči, mají často speciální tvar šavle.

Jsou nejvhodnější pro všechny typy prací. Výhody konstrukce šavlové čepele jsou zřejmé. Optimální tvar čepele. Jsou vhodné pro různé typy prací. Na lopatky se používá pouze uhlíková ocel. používá se vysokopevnostní ocel s vysokou pevností.

Šavlové frézy jsou skládací, což usnadňuje jejich instalaci a údržbu. Ocel, ze které jsou čepele vyrobeny, je zcela odolná vůči svařování. Pro zlepšení mechanických vlastností výrobku se ve výrobním procesu používá tzv. kalicí teplo. Ocel je ošetřena vysokofrekvenčními proudy pro zvýšení pevnosti.

Továrně vyráběné frézy s husím krkem

V nedávné době byly motorové kypřiče s husím krkem inspirované továrnou použity v motorových kypřičích pro traktory a sněžné skútry. Jsou osvědčené a nejčastěji se používají pro tvrdé a odolné půdy.

Tyto kypřiče se nejlépe hodí do náročných podmínek a na kamenité půdy. Konstrukce husího krku je vyrobena z pevného materiálu, který zajišťuje nejvyšší odolnost stroje.

Kultivátory jsou k dispozici ve standardních velikostech:

 • Šířka lopatek je 41 cm;
 • Nože jsou dlouhé 38 cm;
 • Rám je vysoký 38 cm;
 • Hmotnost frézy je 16 kg;
 • Přípustná pracovní rychlost kultivátoru s těmito lopatkami je 2 až 5 km/h.

Jaké jsou výhody fréz s husím krkem a je možné je nainstalovat svépomocí?? Je ideální pro kypření, vytahování a pletí. Jiné modely neodvádějí lepší práci.

Pro kamenité a tvrdé půdy je fréza s husím krkem prostě nenahraditelná. Další výhodou je, že ocel mlýna může být svařována.

Tento půdní kondicionér lze opravit doma, namísto nákupu nových nožů, protože by to bylo drahé.

Tato frézka za studena má své nevýhody. Hlavní nevýhodou je, že je vyroben z uhlíkové oceli. Pevnost samotné konstrukce je na vysoké úrovni, ale materiál je trochu horší než u jiných druhů.

Tato jednotka by měla být pravidelně kontrolována při práci na jílovitých půdách nebo při obdělávání úhoru. Nože se mohou ohnout nebo zlomit.

Oprava však není příliš složitá; na zlomenou čepel se obvykle používá svářečka, poté se oblast zlomené čepele pečlivě vyleští.

Při sestavování schématu musí pracovat dva lidé v tandemu, protože hmotnost konstrukce je značná. Je důležité, aby se nože na nápravě nezaměnily. Při sestavování frézy musí ostří směřovat ve směru obdělávané půdy. K posílení motorového rumpálu je zapotřebí zarážka umístěná na výstupní nápravě.

Schéma sestavy mlýna

Fotografie 1 jasně ukazuje konstrukci a vlastnosti řezačky. Schéma zapojení není složité, ale před použitím stroje je vhodné si ho pečlivě prostudovat.

Konstrukce řezačky zahrnuje tyto prvky:

 • náprava rotoru, která může být různě dlouhá (může být jednoduchá nebo rozdělená na 2 části, tj. е. Fréza bude sestavena ze 2 částí);
 • krátká rotorová náprava;
 • Tzv. čep, opatřený držákem;
 • Levá a pravá lopatka;
 • matice, šrouby a podložky potřebné k upevnění celé jednotky.

Směr otáčení. proti směru hodinových ručiček. Všechny kultivátory jsou samoostřící nástroje. není nutné žádné další ostření. Nepoužívejte brousek, pokud to není nutné; může dojít k poškození konstrukce.

Při montáži fréz mohou nastat potíže; tyto práce by neměly být prováděny samostatně.

K montáži se používá speciální dřevěný kozlík ve tvaru X, vysoký cca 50 cm. Díky tomu je montáž kol na konstrukci rychlá a snadná.

Před montáží je třeba jednonápravový traktor opatrně podepřít na radlici a poté naklonit přibližně o 45°. Prkna jsou obvykle vyrobena ze dřeva a jsou sešroubována do tvaru písmene X a umístěna pod stávající rukojeť řídítek. Po sejmutí kola z rumpálu se nástroj osadí frézou požadované velikosti.

Typy fréz

Aktivní nástroj může vykonávat rotační pohyb v různých rovinách:

 • Kolmo ke směru jízdy mobilní jednotky, osa je rovnoběžná se zemí. Postupný nárůst se děje zapojením nové oblasti půdy.
 • Osa se nachází v ose pojezdu. Rotory se otáčejí ve směru nebo proti směru hodinových ručiček. Tyto nástroje se příliš nepoužívají, protože vytvářejí hromady nebo propadající se brázdy. Půda musí být po rozdrcení urovnána.
 • Osa je kolmá k zemi. Je třeba překonat odpor půdy, proto se tento způsob kultivace používá při lokálním kypření.
READ  Nože pro rotační sekačku to dělají sami

Typy kypřičů pro zpracování půdy: a. pružinový; b. plochý kypřič; c. hákový; d. přímý; e. šavlový; f. rotační kypřič

Při vývoji motorových kypřičů byly tyto stroje navrženy nejen k rozrývání půdy, ale také k proplétání podorničí, aby se oddělily dlouhé kořeny, které vytvářejí vytrvalé plevele. V půdě jsou možné různé pohyby nožů a škrabáků.

Projektanti stojí před otázkou, který kypřič je nejlepší.

Před rokem 1990 bylo nutné k odstranění kořenů několikrát použít šavlozubý nůž. Mnozí výrobci doporučují použití pružinového nástroje. je účinný na obdělávaných pozemcích. Hlavním úkolem je odstranění podnoží. Při všech výhodách tohoto vývoje se výrobcům nepodařilo zajistit vysokou produkci. Stroj se pohyboval rychlostí menší než 0,2 až 0,3 m/s, což bylo pro většinu uživatelů nevyhovující.

Plochý rozrývač vykazuje vysokou pracovní rychlost, ale mezi deskami jsou stále neobdělané plochy. Je nutné několikrát opakovat okopávání, což snižuje efektivitu práce.

Pružinové háčky se velmi osvědčily u pasivních nástrojů. Montují se na brány. Je možné okopávat až do hloubky 15 až 20 cm.

Typ s rovnou čepelí byl poměrně účinný, ale typ se šavlí byl technologicky vyspělejší. Proto se většina výrobců zařízení zaměřuje právě na tento typ nářadí.

nože, kultivátor

Šroubové frézy nejsou vhodné pro hlubokou kultivaci, ale pro aktivní obdělávání hřbetů. Některé osevní plochy vyžadují krycí plodiny, takže tato zařízení jsou vhodná pouze pro tuto operaci.

Další zajímavou konstrukcí je rotační bubnová fréza. Obvykle se instalují dvě najednou. Hlavní výhodou tohoto nástroje je jeho jednoduchost. Jak poznamenali uživatelé, je možné tyto pracovní nástroje umístit na motorové bloky „Oka“, „Salut“, „Patriot“, MTZ nebo „Khoper“.

Bohužel to má i své nevýhody:

 • Tuhost tváření bubnu je nízká. Ve vnitřním prostoru je nutné instalovat mezipodpěry.
 • Jednonápravový traktor musí být pro správnou funkci zatížen přídavným závažím, jinak je obtížné udržet určitou hloubku.
 • Zvýšená hmotnost ztěžuje ovládání stroje. Obsluha musí vynaložit velké úsilí na otáčení.

Ramena ve tvaru šavle

Většina výrobců vybavuje své motorové kypřiče šavlovitým nožem. Vyznačují se velkým počtem montážních prvků. Při prodeji v maloobchodním kanálu nebo při objednávce online obdržíte sadu polonáprav a spojovací materiál a desky, které tvoří kompletní jednotku.

Základní prvky šavlového obrobku

V případě vlastní výroby se použijí pracovní výkresy a zaznamená se pořadí dílů. Domácí frézy jsou vyrobeny pro jednonápravový traktor „Neva“ podle přiložené technologie.

Stačí vyříznout čepele z 6 mm silného ocelového plechu. Tento výkres se vytiskne na tiskárně. Přilepeno na plech. Proveďte profilový řez podle obrysu. Požadované otvory jsou vyvrtány. První položka slouží jako šablona pro zbývající čepele. Ostatní části jsou označeny podle něj. Všechny polotovary jsou sestaveny v jedné dávce a poté společně rozemlety. Všechny čepele jsou pak identické.
Další ohýbání plochého obrobku je pak nutné provést podle dodaného výkresu. Polovina obrobků se brousí z jedné strany, druhá polovina se musí brousit z druhé strany. Takto získáte pravý a levý šavlozubý blok.
Pro zajištění rovnosti všech ohybů se používá pomocný nástroj. Obsahuje trubku Ø 170175 mm, dlouhou 140 mm; paralelní doraz z pásku o tloušťce 6 mm, široký 140 mm; úhlový doraz z pásku o tloušťce 6 mm, široký 140 mm. Vytvoření dirigenta. Přípravek je svařen do jednoho kusu. Navíc jsou přivařeny šrouby s čepy M12. Jsou potřebné k upínání obrobků. Upínací deska drží obrobek v dané poloze.
Příruby jsou přivařeny k hřídeli. Výsledkem je pravý a levý šavlový blok nástrojů pro zpracování půdy. Během provozu jsou zapuštěny do středu hřídele.
Příruby jsou rozmístěny po 100 mm. Každá následující příruba je otočena o 45 ⁰ kolem předchozí příruby. Díky tomu nedochází k žádnému házení během provozu.
Zbývá jen sestavit pravou a levou lopatku. K montáži se používají šrouby a matice M8.

Typy fréz

Aktivní šavlový směrovač je dodáván sundaný z výrobního závodu. Důvodem je nejen kompaktnost výrobku (tj. levnější a snadnější přeprava), ale také zvláštnosti kovu, který nemá rád svařování. Před montáží frézy na jednonápravový traktor je nutné ji smontovat.

Schéma

Správně, přesně a jasně napsané textové pokyny jsou pro tuto aplikaci nezbytné. Je však také velmi užitečné, pokud máte po ruce správně připravené montážní schéma vašeho elektrického kultivátoru. Koneckonců lidé často lépe vnímají informace prostřednictvím kreseb, a ne slov. To znamená, že jeden dokonale doplňuje druhý. Na internetu lze také snadno najít spoustu montážních videí, včetně těch, kde autor mlýnek nejen sestavuje, ale zároveň vysvětluje, co dělá. To je pro přihlížející jasně viditelné.

READ  Jak se kultivátor Tornadic liší od kultivátoru Tornado?

Potřebné materiály a nástroje

Aktivní šavlový nůž používá pouze šroubové spoje mezi jednotlivými díly. To znamená, že není nutné složité a nákladné vybavení (např. svářečka). Nejsou potřeba žádné speciální dovednosti. tento úkol zvládne prakticky každý i bez speciálního školení. Šrouby, matice a podložky jsou ve většině případů součástí dodávky fréz. Stává se však, že ve výrobním závodě dokonce zapomněli vložit potřebný sáček nebo se spletli v množství (balení obsahuje méně spojovacích prvků, než je potřeba). Potřebné díly můžete koupit na trhu, ve stavebním supermarketu nebo ve specializovaném obchodě. není to žádný problém. Mnoho lidí má v garáži nebo doma klíč vhodné velikosti. V případě, že ho nemáte, koupě vhodného nářadí nebude mimo váš rozpočet.

Postup

Stručně řečeno, sestavení kultivátoru pro motorový kultivátor je následující:

 • Zvolte správný směr otáčení. Při práci se naostřená část frézy zařezává do země.
 • Pomocí šroubů upevněte frézovací bity do patic pro ně určených.
 • Pak na šrouby nasaďte podložky a pečlivě utáhněte matice.

Není snadné udělat chybu, protože vše je jasné. Upozorňujeme však, že lopatky jsou z výroby označeny L a R vyražením. L pro levou stranu a R pro pravou stranu.

Přídavná část je k hlavní části připojena pomocí kolíku. Omezovací kotouč je spojen se zbytkem jednotky pomocí šroubu a matice.

Je nutné brousit rotační motyky na motorovém kypřiči??

Bez ohledu na konstrukci jsou kypřiče samoostřícími nástavci. V tomto ohledu není nutné, aby obsluha ostřila řezné nože, protože by se tím pouze zhoršil stav orgánů.

Jedinou výjimkou jsou velmi staré secí stroje, které je třeba brousit pouze v případě, že se kvalita orby výrazně zhoršila.

V tomto případě se ostření provádí v tomto pořadí:

 • Nejprve je nutné zařízení z motorového kultivátoru vyjmout, očistit je od nečistot a odmastit;
 • Broušení se provádí podle továrního značení, které je na čepeli jasně viditelné;
 • Dále je třeba nástroj připravit. Nejlepším způsobem je úhlová bruska. předem osazená novým brusným kotoučem. Pokud tento nástavec nemáte k dispozici, můžete použít ořezávací kotouč, ale kvalita ostření frézy bude o něco horší;
 • Poté musí být očištěná konstrukce umístěna na pevný vodorovný povrch;
 • Tovární naostření je pak třeba změřit pomocí měrky;
 • Během dalšího zpracování lopatek je třeba průběžně kontrolovat jejich tloušťku, aby se zajistilo, že se neodstraní žádný milimetr kovu navíc;
 • Na závěr je třeba zapnout úhlovou brusku a nabrousit nože na tovární zkosení.

Při broušení nechte kotouče zcela vychladnout

Je důležité mít na paměti, že kov se rychle zahřívá brusným kotoučem. Pokud se nepřeruší, může dojít k přehřátí a deformaci oceli.

Funkce řezačky

Jedním z nejdůležitějších procesů při pěstování je kultivace. Při této práci se provádí orba, ale nedochází k obracení švu. tj. spodní vrstva se nevytahuje na povrch. Stroj (v tomto případě jednonápravový traktor) provádí přejezdy o dané hloubce a při tom uvolňuje a rozmělňuje horní část. Navenek vypadá pole upraveně. Současně se přerušují kořeny plevelů. A pak je možné aplikovat hnojivo. Kultivace má i další výhody. lepší přístup vzduchu, rychlejší prohřátí půdy, zvlhčení půdy a udržení praporu. K tomu slouží rumpál.

Užitečné rady

Pro optimalizaci zatížení a zvýšení životnosti kultivátoru lze šířku kypření upravit změnou počtu prstů.

Nastavení pracovní hloubky je možné díky hloubkovému vedení prstů. Vykonává veškerou práci, na jednonápravovém traktoru není potřeba žádná síla. Řídítka se lehce přitlačí na zem, radlice se silněji zatlačí a zabrzdí stroj, čímž se zvětší hloubka kultivace.

Aby převodovka nezapadla do nezpracované půdy, stroj se mírně rozkmitá.

Při práci s kultivátorem musí uživatel udržovat rovná záda a ruce v úrovni pasu. Tato poloha přispívá k delší životnosti stroje a není zdraví škodlivá.

Pokud se nože po delším používání otupí, je třeba je přebrousit úhlovou bruskou. Samoostřící čepele jsou zvoleny pro snadnou obsluhu. Typ půdy má velký vliv na řezné hrany. V mokré nebo těžké půdě se nože rychleji opotřebovávají.

Pro pohodlnější práci a kvalitní zpracování půdy by otáčky kypřiče u konzolového kypřiče měly dosahovat 275 ot/min, u kultivátoru 140 ot/min.

Pokud motorový kultivátor nefunguje správně, je třeba včas zjistit příčinu závady a odstranit ji. Pokud opravu nelze provést, je nutná odborná pomoc.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS