Jak připevnit kabelový kanál k sádrokartonu

připevnit, kabelový, kanál, sádrokartonu

Jak na kabelový kanál: jak se připevňuje k betonové stěně a stropu? Rady od

Kabelové kanály mohou rychle opravit skryté elektrické rozvody. K tomu není nutné dláto do zdi. Instalace elektrických rozvodů může být provedena v co nejkratším čase. Bude vyžadovat minimální náklady.

Zvažte postup při montáži kabelového žlabu. Uvádíme jejich typy, výhody a nevýhody použití.

Použití kabelových kanálů pro instalaci kabeláže

Klasifikace kabelových kanálů

Pro výrobu kabelových kanálů se používá kov nebo plast. Může mít čtvercový, obdélníkový, oválný nebo kulatý průřez. Výrobky jsou k dispozici v široké škále barev. Díky tomu lze materiál přizpůsobit jakémukoli interiéru. Konstrukce se skládá ze skříně a ochranného krytu. Tělo nese hlavní zatížení.

Klasifikace hlavních typů kabelových kanálů:

 • Mini. kompaktní a praktické. Hlavním účelem použití je ukrytí kabelů pro televizi, počítač a telefon.
 • Přibíjení hřebíků do podlahy. používá se k uložení skryté elektroinstalace přímo v podlaze. K jejich výrobě se používá kov nebo tvrzený plast. K dispozici ve tvaru oválu: je nutné zabránit mechanickému namáhání.
 • Parapetní lišty. nejběžnější typ elektroinstalačních lišt. Jsou vyrobeny z plastu. Může mít tvar písmene U, W nebo L. Ty se používají k vytváření rohových spojů.
 • Obkladové lišty. hojně používané v obytných prostorách. Plní svou hlavní funkci a slouží jako dekorativní plastová lišta pro interiér.
 • Peorized. hlavním rozdílem je nižší hmotnost konstrukce. To zajišťují speciální technologické otvory umístěné podél celého obrysu výrobku.
 • Flexibilní. určený pro pokládku kabeláže na nerovném povrchu. Zvýšená ochrana proti vnějším faktorům.
 • Rohové lišty. používají se k vytvoření skryté elektroinstalace pod stropem.
 • Transparentní s osvětlením. hlavním konstrukčním prvkem je průhledný materiál krabice. To umožňuje instalovat osvětlení v různých odstínech, což přispívá ke krásnému designu kabelových žlabů.
 • Průmyslový. napnutý drát, podél kterého jsou otevřeně upevněna kabelová vedení. To vám umožní snadný přístup k vodičům a minimalizuje usazování prachu.

Soklová lišta s kabelovým kanálem a osvětlovacím systémem

Jak připevnit kabelový kanál k sádrokartonu?

Dnes vám řekneme, jak připojit kabelový kanál ke zdi vlastníma rukama. Instalace plastových kabelových kanálů není ve skutečnosti nijak obtížná. Hlavní je zvolit správný způsob upevnění v závislosti na tom, jaké jsou stěny domu nebo bytu. Níže se budeme zabývat všemi existujícími možnostmi instalace a uvedeme několik důležitých nuancí, které vám umožní správně připevnit kabelový kanál ke stěně.

připevnit, kabelový, kanál, sádrokartonu

– Samořezné šrouby

Pokud se rozhodnete instalovat elektroinstalaci v dřevěném domě nebo v bytě se sádrokartonovými příčkami, měli byste k instalaci kabelového kanálu použít speciální vruty do dřeva. Rozteč šroubování závisí na tom, jak velké zatížení bude na plastové krabici, a přesněji. kolik drátů je třeba táhnout dovnitř a jaký je jejich průřez. Pro bezpečné připevnění kabelového kanálu k dřevěné stěně nebo sádrokartonové desce jej zpravidla přišroubujte každých 40-50 cm. Pokud jsou stěny nerovné, je lepší zmenšit rozestupy, aby se zakryly případné nedokonalosti a mezery.

Nepoužívejte příliš dlouhé šrouby pro vlastní instalaci kabelového kanálu. Pro bezpečné upevnění potrubí ve stěně postačí šroubovací hřebíky o délce cca 40 mm. Pro šroubování je nejlepší použít elektrický šroubovák s křížovým bitem. Jak si vybrat elektrický šroubovák pro domácí opravy, jsme řekli v příslušném článku!

– Hmoždinky

Pokud potřebujete připevnit truhlík k betonové nebo cihlové zdi, což je běžná situace v bytech a rodinných domech, neobejdete se bez hmoždinek, známých také jako „rychloupínáky“. Kromě toho budete potřebovat elektrické nářadí s 6mm šnekem pro upevnění. Chcete-li tedy krabičku pro elektroinstalaci připevnit na betonovou nebo cihlovou zeď, musíte postupovat podle následujících kroků:

 • Každých 40-50 cm vyvrtejte na dně kabelového kanálu otvory o průměru 6 mm.
 • Umístěte krabici na stěnu podle značek (viz později) a vyznačte body vrtání, které se shodují s předvrtanými otvory v kabelovém kanálu.
 • Vyvrtejte otvory podle značek na stěně.
 • Umístěte plastovou krabici a zatlučte hmoždinky na příslušná místa.
 • Zatlučte hřebíky.

Podle těchto jednoduchých pokynů můžete sami upevnit kabelový kanál ve zdi z betonu nebo cihel. Dejte pozor na jednu velmi důležitou věc: Nevrtejte s kladivem, když se opíráte o zeď. Působením nárazů mohou v plastu vzniknout trhliny, které ovlivňují vzhled i životnost kabeláže.

Podrobný návod k instalaci

– „Samořezné šrouby s přítlačnými podložkami“

Pokud potřebujete upevnit lištu na kov o tloušťce menší než 2 mm nebo na hliníkový profil, doporučujeme použít samořezné šrouby do kovu, známé také jako „klopi“. Mimochodem, správný název pro dřeváky je šrouby s lisovací hlavou. Není třeba předem vrtat otvor. Instalace elektrické krabice na kovový povrch není nic složitého, hlavní věc. vybrat dobré samořezné šrouby a elektrický šroubovák.

K dispozici je také speciální pistole, kterou můžete sami připevnit kabelový kanál k betonu. Video obsahuje podrobný popis instalace:

– Tekuté nehty

A nakonec můžete k upevnění kabelového kanálu v bytě nebo domě použít speciální lepidlo „tekuté hřebíky“. Potřeba přilepit kabelový kanál na stěnu nastává, pokud není možná jiná varianta instalace. Tekuté hřebíky se většinou používají při instalaci elektrické krabice na koupelnové dlaždice nebo hladký kovový povrch. Je však nepravděpodobné, že by se vám podařilo krabičku zajistit pouze lepidlem. Častěji se lepicí směs používá jako další možnost upevnění. Lze ji kombinovat se samořeznými šrouby nebo dokonce s rychlou opravou.

READ  Jak připevnit plastovou lištu k sádrokartonové desce

Nejprve je třeba nanést lepidlo na povrch kanálu a poté jej opřít o stěnu podle značení. Jakmile zadní stěnu opřete o zeď, odstraňte ji a počkejte několik minut, aby lepidlo na obou lepených plochách trochu ztvrdlo. Jakmile tekuté hřebíky trochu „zatuhnou“, přitlačte kabelový kanál co nejpevněji ke stěně, aniž byste jej porušili. Kabelový kanál můžete přilepit vlastníma rukama tímto jednoduchým způsobem.

Tipy pro instalaci

Můžete tedy správně a zároveň rychle nainstalovat rozvody s následujícími instalačními nuancemi:

 • Nejprve pečlivě vyrovnejte stěnu se stropem a připravte ji na upevnění plastového boxu. Čím rovnější je povrch, tím větší je vzdálenost mezi upevňovacími prvky. Absence mezer má navíc pozitivní vliv na interiér místnosti.
 • Pro spojení kabelového kanálu v rozích (vně, uvnitř, na křižovatce svislé trasy s vodorovnou) vytvořte speciální úhly 45°. K tomu můžete použít tesařskou spojku, jak je znázorněno na fotografii.
 • Kromě bodu 2. abyste se nemuseli obtěžovat s řezáním stejných rohů, použijte hotové příslušenství výrobce: vnitřní a vnější plastové rohy, T-spojky, koncovky atd.д.
 • Vždy upevněte truhlu tak, aby byla ve svislé i vodorovné poloze. K vodorovnému a rovnému upevnění krabice použijte vodováhu. Svislé vyrovnání trasy se nejlépe provádí pomocí olovnice.
 • Než se rozhodnete instalovat kabelový kanál na stěnu vlastníma rukama, musíte nejprve provést označení stěn. Na toto téma existují specifická pravidla, která jsme podrobně rozebrali v článku. jak instalovat odkrytou elektroinstalaci.
 • Pokud potřebujete připevnit plastovou lištu na sádrokartonovou nebo dřevěnou stěnu, nevrtejte předem otvory do povrchu. Samořezné šrouby se již dobře zapouštějí do stěny. Jak jste pochopili, taková možnost upevnění krabice pro kabel neprojde betonem a cihlami.
 • Pokud je to možné, začněte s kabelovým kanálem v rohu, abyste později mohli snáze spojovat jednotlivé části a v případě potřeby je zkrátit.
 • Není žádný zvláštní rozdíl v tom, zda se rozhodnete instalovat kabelový kanál před dekorací stěn nebo až po ní. Důrazně doporučujeme instalovat výrobek jako poslední možnost, např. vedením kabelového kanálu na začátku instalace.к. Je mnohem snazší nainstalovat kmen na tapetu než tapetovat ořezem, protože kmen je již nainstalován.
 • Pokud se rozhodnete instalovat plastové kabelové kanály i na strop, nezapomeňte připravit povrch stropu stejným způsobem jako stěny. Připevněte plastovou lištu ke stropu stejným způsobem, jakým jste ji připevnili ke stěnám.

Základní pravidla výběru

Výběr konkrétního výrobku závisí na následujících faktorech:

Pro různé typy prostorů, v závislosti na místě instalace, zvolte typ kabelového kanálu:

 • pro průmyslové podniky a pro venkovní použití. obvykle z hliníku nebo oceli;
 • pro instalaci v soukromých domech, kancelářích, bytech. z nárazuvzdorného, samozhášivého plastu.

Kovové výrobky jsou z hlediska požární odolnosti spolehlivější než výrobky z PVC, a proto se používají k vytváření systémů hlášení a požární signalizace, kontroly přístupu, venkovního kamerového systému. Hliníkové kufry v provozu nekorodují, zatímco ocelové vyžadují opatrné zacházení (jakékoli škrábance nakonec vedou k oxidačním procesům, které negativně ovlivní jejich vzhled a životnost). Barva výrobku závisí na designu místnosti a barvě vnější stěny budovy nebo se ji snažte sladit.

Volba velikosti a počtu sekcí závisí na průměru a počtu pokládaných kabelů. Vždy vybírejte výrobek s určitou rezervou, aby bylo možné použít stávající rozvody v případě instalace dalších inženýrských sítí. Standardní rozměry kufrů v mm jsou následující:

připevnit, kabelový, kanál, sádrokartonu

Zámky kabelových kanálů jsou k dispozici v různých verzích. To závisí na výrobní technologii, kterou výrobce používá. Vyberte si takový, který se snadno zacvakne a lze jej otevřít a zavřít vícekrát. To usnadňuje nejen montáž, ale i demontáž. Nezapomeňte také, že kufr s oboustranným nacvakávacím krytem je lepší než kryt otevíraný na jednu stranu.

Otevřená kabeláž v rozvodech

Podle většiny profesionálních elektrikářů je to nejlepší varianta otevřené elektroinstalace. V podstatě ji lze nazvat otevřenou pouze podle technologie pokládky kabelů, vzhledově se příliš nepodobá obvyklým možnostem, spíše ji lze nazvat polootevřenou.

Výrobci vyrábějí velké množství variant, a to jak v počtu kabelů, tak ve způsobu upevnění, rozměrech a dostupnosti dalšího příslušenství. Mezi výhody patří snadná instalace, trvanlivost, bezpečnost provozu, flexibilita použití, četné speciální volitelné příslušenství. Přídavné prvky řeší problémy s vnitřními a vnějšími rohy, oblouky, připojením zásuvek, vypínačů, rozvodných krabic atd. д.

V tomto článku se zaměříme právě na tento typ exponovaného zapojení. Než se pustíte přímo do upevňování kabelových kanálů, je dobré vědět něco o jejich druzích a technických možnostech.

Zapojení kabelového kanálu a instalace zásuvek

Existuje několik způsobů, jak skrýt kabelovou „síť“, z nichž nejběžnější je položení kabelů ve speciálních „tazích“ ve stěnách a podlahách. Jedná se o nákladný a časově náročný proces. Pokládka vodičů do kabelového kanálu řeší mnoho problémů, včetně výměny vadných rozvodů a instalace dalších zásuvek a vypínačů.

Zkusili jste si někdy představit, kolik různých typů kabelů nás obklopuje doma, v kanceláři nebo v jiném prostředí?? Desítky, ne-li stovky metrů drátů nejméně 4-5 druhů. Možná na to ani nemyslíme, protože většina kabelů je mimo náš dohled.

READ  Jaký lepší uniosný traktor diesel nebo benzín

Kabely samozřejmě můžete nechat tak, jak jsou, pečlivě svázané a přišroubované ke stěnám, ale vypadalo by to neesteticky a výrazně by se zvýšilo riziko poškození inženýrských sítí. A ve vlhkých místnostech, jako jsou vany nebo sprchy, by se vodiče takto vůbec neměly nechávat. Existuje několik způsobů, jak skrýt kabelovou „síť“, z nichž nejběžnější je instalace kabelů do speciálních „děr“ ve stěnách a podlahách. Jedná se o nákladný a časově náročný proces, který je navíc v dřevěných domech zcela nepoužitelný. A prorazit nedávno opravené nebo nové povrchy v prostorách obvykle není žádoucí.

Uložení elektrických a jiných vodičů do kabelového kanálu řeší všechny výše uvedené problémy, včetně výměny vadných vodičů a instalace dalších zásuvek a vypínačů. V tomto článku rozšíříme oblast znalostí o materiálu „Kovová hadice“. Kabelový kanál. Vlnité trubky“ a o elektrických rozvodech.

Co je to kabelový kanál??

Kabelové kanály, známé také jako elektroinstalační a instalační kanály, jsou zařízení, jejichž úkolem je chránit kabelová vedení před vnějšími nežádoucími vlivy. Kufr je proveden ve formě profilu, zpravidla obdélníkového, méně často trojúhelníkového, plochého nebo kulatého.

Hlavní výhody plastových kabelových kanálů jsou následující

 • žádné náklady na vrtání,
 • snadná a rychlá instalace,
 • schopnost vlastního zapojení,
 • Flexibilní instalační řešení,
 • snadné použití rozvodů pro připojení zásuvek a vypínačů,
 • snadný přístup v případě poruchy,
 • Flexibilita konfigurace a snadná škálovatelnost,
 • přiměřená cena,
 • estetický vzhled a moderní design,
 • Minimální riziko nárazů, vibrací nebo chemického poškození kabelů, stejně jako vlhkosti a prachu na uzlových spojích,
 • dlouhý životní cyklus,
 • nízké riziko požáru.

V elektrických krabicích lze umístit napájecí, počítačové, anténní, telefonní a mnoho dalších druhů kabelů, například pro OPS, monitorovací systémy, zabezpečení, kontrolu přístupu, sledování.

Příprava na instalaci kabelového žlabu

Před instalací kabelových žlabů je třeba vypočítat potřebnou délku a rozhodnout o počtu příslušenství pro připojení kabelových žlabů a armatur. Pro tento účel stačí vytvořit vlastní projekt pro každou místnost a na výkresu co nejpřesněji vyznačit místa instalace zásuvek, vypínačů a spotřebičů. Měli byste určit typ lišty: může se jednat o lištu, podlahovou lištu nebo běžnou lištu s kabelovým kanálem. Pokud jde o materiál, obvykle se pro dům kupují plastové kanály, protože jsou cenově dostupné a spolehlivé v provozu.

Poté si tužkou nebo fixem vyznačíte trasu a následně změříte všechny lineární vzdálenosti pomocí metru. Je důležité mít na paměti, že kabelová vedení by neměla být vystavena mechanickým, tepelným nebo chemickým rizikům a zásuvky a vypínače instalované v kabelovém kanálu by měly být umístěny na bezpečných a pohodlných místech.

Po jednoduchých výpočtech získáte celkovou délku kabelových kanálů a vodičů, počet elektrických zařízení, jakož i počet rohů, ohybů a spojů.

V případě materiálových vad doporučujeme zakoupit všechny potřebné komponenty ve větším množství, např. 4-6 metrů kabelových kanálů navíc, 2-3 ks zásuvek, vypínačů a dalšího příslušenství.

V závislosti na způsobu upevnění kabelových žlabů budete muset zakoupit tekuté hřebíky, plastové hmoždinky a šrouby, samořezné šrouby nebo hmoždinky. Kromě toho budou zapotřebí svorkovnice, osobní ochranné prostředky a další vybavení (viz článek „Způsoby zapojení“). Způsoby zapojení“).

Příslušenství pro instalaci kabelových kanálů

Vytvoření „monolitické“ konstrukce kabelového kanálu vyžaduje použití různých doplňků, uveďme si je:

 • Spojovací konektory (sponky, spojky), které se instalují podél spojovacího vedení mezi dvěma částmi kabelového žlabu. Malý trik, který pomůže vylepšit estetický dojem z vedení: pokud trasa vede na viditelném místě a její délka je 3 m, můžete spojky uspořádat symetricky a odříznout standardní úsek o délce 1,5 m,
 • T-úhelník se používá v případě, že je nutné vytvořit odchylku od hlavního vedení kabelu,
 • rozvodné skříně,
 • Čelní adaptéry a montážní krabice umožňující použití kabelového vedení pro zásuvky a rozváděče i informační konektory,
 • vnitřní a vnější rohy, které lze nastavit tak, aby se přizpůsobily nestandardním stěnám v rozmezí 70°-130°, což zajišťuje co nejtěsnější kontakt s povrchem,
 • Ploché úhelníky a T-odbočky jsou potřebné k zajištění odbočení stopy,
 • přechodové vložky, desky, rámy a ohyby,
 • koncové krytky pro konec zásobníku.?

Jak upevnit kabelový žlab

Existuje několik způsobů bezpečného připevnění kufru k pracovnímu povrchu. Výběr závisí na materiálu stěn a někdy i na osobních preferencích zákazníka nebo řemeslníka. Podívejme se stručně na ty hlavní:

Instalace trunkingu krok za krokem

Při instalaci rozvaděče dbejte na to, aby teplota v místnosti nepřekročila 60 °C. Postup instalace krok za krokem je následující

 • Před zahájením práce odpojte napájení.
 • Označte si na povrchu místo, kde má být kanál instalován.
 • Změřte a uřízněte potřebnou délku potrubí.
 • Odstraňte kryty kanálů a začněte připevňovat základnu. Umístěte potrubí ke stěně a vyvrtejte do něj předvrtaný otvor. Mezi otvory nechte mezeru 30-40 cm a základnu připevněte samořeznými šrouby. Při instalaci potrubí na betonový povrch upevněte horní a dolní otvory hmoždinkami a zbývající otvory upevněte hřebíky. Místo samořezných šroubů lze použít speciální hmotu zvanou tekuté hřebíky. V tomto případě se základna dvakrát namaže a poté se na 5 minut přitlačí k povrchu. Nejlepšího účinku upevnění dosáhnete konstrukcí s kombinovanou variantou upevnění.
 • Po instalaci přímého potrubí pokračujte v instalaci dalšího příslušenství potrubí. Instalace rohových dílů, konektorů.
 • Poté uspořádejte kabely v základní desce. Je důležité se ujistit, že kabely nejsou zkroucené nebo ohnuté a že jsou izolované.
 • Zavřete základní desku, nainstalujte elektrické zásuvky a vypínače, pokud jsou v plánu uvedeny.
 • Zapněte napájení systému a zkontrolujte, zda funguje. V případě problémů, kdy nejsou napájecí zásuvky a vypínače napájeny, sejměte kryt rozvodné skříně a vyhledejte zdroj problému vizuálně nebo pomocí speciálního nástroje.

Jak připevnit kabelový kanál k betonové stěně?

Základním předpokladem stabilního elektrického napájení a bezpečného provozu elektrických spotřebičů je správné uložení a upevnění kabelů. Proto se podrobně podíváme na to, jak připevnit kabelový kanál ke zdi a další způsoby upevnění vodičů. V praxi se používá povrchová i zapuštěná montáž elektrických kabelů, a to různými způsoby.

READ  Vyberte si zastřihovač trávy pro trávu

Pro skryté vedení v betonové nebo zděné stěně musí být předem vyříznuty drážky, aby se vodiče vešly bez jakýchkoli výstupků nad povrch.

U exponovaných instalací se používají nenápadné upevňovací prvky. Při upevňování vodičů ke stropu, který je pokrytý napnutou nebo zavěšenou konstrukcí, není nutné žádné propíchnutí.

Typy zapojení

Volba způsobu zapojení závisí na materiálu stěny, podmínkách v místnosti a jejím využití. Každý způsob instalace má svá specifická pravidla a bezpečnostní předpisy, které je třeba při provádění prací dodržovat.

exponovaná pokládka

Metoda open-plan, která připevňuje kabely ke stěně nad tapetami a dalšími dekoracemi, se používá v dřevěných domech s dřevěným barem, rekreačních domech. K tomu se používají různé typy spojovacích prvků.

Mezi nevýhody patří: zbytečné konstrukce, které se nemusí vejít do interiéru, potřeba dalších ochranných konstrukcí.

Klipy

Pokud projekt zahrnuje instalaci kabelů do kanálů nebo trubek, používají se příchytky. Umožňují rychlé a snadné připevnění kabelového vedení ke svislým nebo vodorovným povrchům:

 • Upevňovací příchytky se připevňují k dřevěnému podkladu pomocí samořezných šroubů;
 • Do betonového povrchu se vyvrtají předvrtané otvory, vloží se hmoždinky a kabely se upevní.

Klipy lze použít jak v interiéru, tak v exteriéru. Jejich velikost je přizpůsobena průměru potrubí. Výhodou této metody je, že spojovací prvky lze připojovat po částech.

Na jejich bocích jsou drážky, díky nimž lze sestavit několik prvků do jednoho bloku. To umožňuje rychlé a úhledné položení více vodičů.

Izolátory

Izolátory se používají ve srubech, dřevěných lázních a dalších stavbách. Spojovací prvky jsou předem upevněny samořezným šroubem. Dráty v izolaci jsou stočeny do svazku a nasazeny na upevňovací prvek. Výsledná elektroinstalace může být součástí designu místnosti v retro stylu.

Svěrné popruhy

Tento uzávěr je vyroben z polypropylenové pásky s oddělitelným nebo neoddělitelným zámkem. Používá se k upevnění elektrických kabelů vně i uvnitř budov. Výhodou výrobků je:

 • Všestranné použití. vhodné pro skryté i otevřené instalace, do interiéru i exteriéru;
 • Umožňuje pevné upevnění jakéhokoli tvaru kabelu. kulatého, plochého, s vlnitým pláštěm;
 • s použitím přídavných prvků. PVC hmoždinek. lze trimovací linku instalovat na jakýkoli povrch.

Kabelové kanály

Kabelový kanál se skládá z krabice, která je připevněna k povrchu, a krytu, který zakrývá vodiče. Standardní délka takového výrobku je dva metry. V případě potřeby lze připojit dva boxy. Způsob montáže takové konstrukce závisí na stavebním materiálu:

 • samořezné šrouby jsou vhodné pro upevnění na dřevěný podklad;
 • do cihlové nebo betonové zdi se vyvrtají otvory;
 • U sádrokartonových nebo PVC desek se upevnění provádí „motýlkovitě“;
 • Pokud povrch nelze navrtat, použije se lepidlo.

Pozitivní stránkou této metody je:

 • odolné vůči mechanickým vlivům;
 • Spolehlivá ochrana systému vedení kabelů;
 • velký výběr modelů. lišty, lišty, parapety;
 • rychlejší oprava.

Kompletní sada obsahuje zástrčky, adaptéry, desky. Hotová konstrukce je estetická a umožňuje rychlý přístup k lince.

Plastové a kovové sponky

Nejrozšířenější způsob instalace je pomocí sponek. Držák je výrobek s vybráním pro kulatý vodič a otvorem pro upevňovací prvek. Plastové držáky jsou k dispozici s montážním šroubem, což usnadňuje práci. Kovové držáky jsou rozpěrného nebo upínacího typu.

Skryté těsnění

V bytech, kancelářích a veřejných budovách je elektroinstalace vedena skrytě. Práce se provádějí ve fázi výstavby nebo v rámci rekonstrukce. Povinné přípravy zahrnují výkop základové desky. Mezi hlavní výhody patří:

Mezi hlavní „nevýhody“ patří nemožnost vizuální kontroly, v případě ztráty plánu může být obtížné určit trasu vedení, opravy a výměny vyžadují otevření povrchové úpravy stěny.

Svorky

Klip zajišťuje pevné uchopení pomocí kovového kolíku. Upevnění se provádí současně s pokládkou. Průměry upevňovacích prvků a kabelů musí být vzájemně přizpůsobeny. Tím se zabrání deformaci nebo prohnutí kabelu.

Rychlá malta

Při pokládání elektrických kabelů do výkopů ve stropě nebo ve stěnách se používá stavební hmota. Malta se připravuje na bázi sádry a po položení vodičů se upevňuje v pravidelných rozestupech, cca 30-40 cm. Sádrová směs dostatečně rychle vytvrdne a zajistí kabel ve spoji.

Tato metoda je vhodná pro instalaci jednoho kabelu. Pokud chcete zajistit vícežilovou střihací šňůru, je třeba kromě „lepicí“ malty použít i svorky a další spojovací prvky. Po upevnění se plocha utěsní omítkou, na kterou lze nanést dekorativní nátěr.

Zástrčka na stěnu

Tento typ upevnění se hojně používá při instalačních pracích. Je levný, rychle a snadno se instaluje a zajišťuje bezpečné uchycení všech prvků. V praxi se používá několik typů hmoždinek, které se liší konstrukcí a funkčností:

 • Svorka. Plastový pásek s vroubkováním o šířce 6,0 až 8,0 mm, který je přizpůsoben velikosti a tvaru kabelu. Nemá distanční rámeček, a proto poskytuje střední pevnost a používá se k upevnění na stěnu.
 • S distanční podložkou. má plastovou tyč, která se zatlouká do připraveného otvoru. Díky zacvakávacímu uzávěru lze uchytit vodiče, vlnité a hladké trubky do průměru 32,0 mm.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS