Jak připevnit plastovou lištu k sádrokartonové desce

připevnit, plastovou, lištu, sádrokartonové, desce

Jak připevnit lištu k sádrokartonové desce

Instalace podlahové lišty je závěrečnou tečkou téměř každé renovace interiéru. Bez tohoto dekorativního prvku bude výzdoba místnosti vypadat neúplně.

Jedním z nejoblíbenějších materiálů pro povrchovou úpravu stěn a stropů je sádrokarton. V našem článku se proto podíváme na upevnění lišt na sádrokarton. Dřevovláknitá deska není vzorem pevnosti a při působení mechanické síly se může zlomit. Proto je třeba z mnoha instalačních technik zvolit ty, které zajistí rovnoměrné zatížení takového podkladu.

Jak připevnit lišty na sádrokarton. rychlá a snadná montáž

Lišty jsou nepostradatelnou součástí každé renovace. Lze je použít k zakrytí spár mezi stěnami a podlahou. Čisté provedení není snadné, zejména pokud jde o sádrokarton, protože tento materiál vyžaduje ponechání technologické mezery nahoře a dole pro případné teplotní deformace. Jejich omítání se nedoporučuje, takže pomůže pouze jejich maskování.

Moderní podlahová lišta může navíc fungovat jako lišta, která umožňuje nenápadně vést desítky metrů kabelů po místnosti. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak přišroubovat lišty k sádrokartonu a jak je vybrat.

Soklové lišty z dřevovláknitých desek, připevněné příchytkami

Typy lišt

Na trhu je k dispozici mnoho materiálů, které lze použít na podlahové lišty. Každý z nich má své vlastní funkce a jedinečné vlastnosti. Podrobnou prezentaci různých typů lišt je vhodné začít přehledem materiálů.

Dřevěné lišty

V dnešní době se výběr materiálů značně rozšířil.

 • Používají se různé druhy dřeva, přední plocha je laminovaná nebo dýhovaná, přičemž dýha se používá v případě, že je požadována přírodní imitace drahého druhu dřeva.
 • Můžete si také koupit jednoduše malované nebo hladké.
 • Lišty vypadají dobře pro různé vzory, ale je obtížné je připevnit k sádrokartonu, protože jsou obvykle přibité do zdi, což prostě nedrží. Pokud byste použili samořezné šrouby, kazily by vzhled samotných lišt.
 • Proto musíme používat buď drahé profilované modely s příchytkami, nebo je instalovat pomocí lepidla.
 • Lišty jsou lisovaná prkna vyrobená z dřevěných vláken a pojiv a pokrytá vrstvou lamina.
 • Na povrchu je natištěna textura, obvykle imitace dřeva, ale oblíbené jsou i jednobarevné typy. Například varianta obrázku vlevo by dokonale zapadala do amerického stylu.
 • Lišty se rovněž montují pomocí lepení nebo lepení.
 • Tento materiál má jednu zásadní nevýhodu: není odolný vůči vodě.

Při pohledu na fotografie je patrné, že profily všech lišt se liší.

Konstrukce ovlivňuje především přítomnost kabelových kanálů, jejich vnitřní objem, způsob upevnění. Rozdíly ve vzhledu jsou proto následující. Podívejme se na několik řešení:

  Úzké proužky (foto níže) nemají jinou funkci než estetickou. Vyrobeno z hliníku. Technologická mezera v podlaze je zakryta lištou, která se odklápí do strany.

Soklová lišta Následující soklová lišta je rovněž vyrobena z hliníku. Uvnitř je pásek LED rozložen a zakryt matným plastovým difuzorem. Modely tohoto typu jsou oblíbené u designérů. Hliník. ideální podklad pro LED diody, protože účinně odvádí teplo, které při nich vzniká. Nad světelným kanálem uvnitř lišty je prostor pro kabely.

LED pásek v hliníkové liště Nejběžnější provedení lišty je na obrázku níže. Lišta má tři mezery pro kabely. vnější jsou zakryty hlavními lištami a prostřední odnímatelnou lištou. Lišta se upevňuje přesně přes střední část.

Klasická soklová lišta s kabelovým kanálem Některé plastové soklové lišty se skládají ze dvou částí. montážního podstavce, který se připevňuje ke stěně, a soklové lišty s potiskem. Výhodou této metody je, že po montáži nezůstávají viditelné spáry. Nevýhodou je samotná instalace. Důvodem je, že se lišta může při upevnění ohnout, což velmi ztěžuje její zacvaknutí do západky.

Soklové lišty s odnímatelným čelem Pod dřevěné a dřevotřískové soklové lišty můžete schovat také dráty. Na níže uvedeném modelu je v profilu půlkruhová dutina pro tento model. Nahoře vidíte otvory pro připojení k upevňovacím konzolám.

Existují i další zajímavá řešení, výrobci nás nepřestávají překvapovat, takže se při výběru určitě podívejte na konstrukci.

Připevnění soklové lišty

Lepení soklové lišty je velmi jednoduché. stačí nanést lepidlo a připevnit lištu na místo, i když byste měli vědět, jak správně lištu naříznout. více se o tom dozvíte níže. (Více informací o způsobu lepení lišt na sádrokartonový strop najdete na našich webových stránkách).

Co je třeba zvážit před montáží

A zde, jak mechanicky upevnit plastovou lištu na sádrokarton, stojí za to vysvětlit podrobněji:

  Sádrokartonové desky nejsou pevný materiál. Její tuhost je dána papírovou vrstvou, ale sádrové jádro je velmi křehké a při nárazu snadno praskne. Přímé připevnění k materiálu není z tohoto důvodu možné.

Plastová lišta upevněná v sádrokartonové stěně

Potřebný spojovací materiál

Lištu můžete také připevnit na sádrokartonovou desku nad profilem, ale budete potřebovat speciální spojovací materiál, jehož různé druhy jsou uvedeny v tabulce níže.

připevnit, plastovou, lištu, sádrokartonové, desce

Existují i jiné varianty, ale princip je velmi podobný. pevně přitlačit k zadní straně sádrokartonu. Klasické hmoždinky to nedokážou, takže volně visí v otvorech.

Další informace o hmoždinkách naleznete v článku na našich webových stránkách.

Pracovní nástroje

Jako příklad si uveďme instalaci jednoduché plastové lišty, která je mezi ostatními nejběžnější. K instalaci budeme potřebovat následující sadu nástrojů:

 • Lištu je dobré řezat pilkou na železo s jemnými zuby, takže je ideální volba pro kov.
 • Pokud jste provedli špatný řez o několik milimetrů, můžete lištu mírně zkrátit pomocí kuchyňského nože. Hodí se také k odstraňování pilového prachu zespodu.
 • V případě potřeby vyvrtáme otvory do sádrokartonu a zašroubujeme šrouby pomocí elektrického šroubováku.
 • Nejjednodušší a nejpohodlnější je použít vrtačku do dřeva, ačkoli se hodí i vrtačka do kovu.
READ  Jak sestavit frézování na jednokém traktoru Forte

Upevnění lišt na sádrokarton: možnosti a metody

Zkusme zjistit, jak připevnit lištu k sádrokartonu, který se stále častěji používá k vytvoření vnějších povrchů stěn. Takovému problému čelí domácí mistři v závěrečné fázi opravy, kdy je již položena podlaha a nalepena tapeta.

Prvním krokem je příprava soklové lišty k montáži. Pro spojení v přímce se řezají pod úhlem 90 stupňů, pro spojení v oblouku pod úhlem 45 stupňů.

Není nic lepšího než lišta, která zakryje mezeru mezi podlahou a stěnou. Stačí si jen vybrat vhodný model a vědět, jak jej správně připevnit.

Odrůdy lišt

Lišta musí být vyrobena z odolného materiálu. Lze jej snadno a pohodlně připevnit na stěnu nebo podlahu. Musí odpovídat vzhledu podlahy a ladit s celkovým designem interiéru. Mohou vypadat jinak, ale k jejich výrobě se nepoužívá mnoho tradičních materiálů.

Dřevěná lišta

Původně mohly být lišty pouze. Materiál je vhodný pro mnoho typů podlah. Používá se k tomu smrk nebo borovice, ale nejkvalitnější je olše, buk, jasan, modřín nebo dub. Jsou drahé a většinou se používají s parketami nebo dřevěnou podlahou.

Kvalitní dřevěné lišty mají obvykle skrytou dutinu pro kabeláž.

K dispozici jsou dřevěná prkna vyrobená v souladu s evropskými normami. Měly skryté dutiny pro kabely. Mají vysokou tuhost, takže jsou připevněny k dokonale rovné stěně a podlaze. Při montáži dřevěných výrobků je třeba věnovat zvláštní pozornost kvalitě spojů.

Soklové lišty z dřevovláknitých desek

Dřevovláknité desky jsou obvykle imitací dřeva, ale jejich vzhled se může lišit v závislosti na typu použitého laminátu nebo dýhy. Jsou mnohem levnější než dřevěné lišty. Materiál je poměrně jemný. Proto se nedoporučuje vrtat. Při montáži se obvykle používají speciální držáky a konzoly.

Plastová podlahová lišta

Plast je vysoce odolný vůči mechanickým a chemickým vlivům, a proto je trvanlivý. Dokáže napodobit všechny materiály. V kombinaci s drahými přírodními nátěry však takový prvek působí nepatřičně. Je lehká, takže ji lze snadno přilepit na jakýkoli povrch.

Plast se používá pro lišty složitých tvarů se skrytým upevněním a drážkami pro spoje.

Způsoby instalace různých typů lišt

Lišta se instaluje ve spáře mezi stěnou a podlahou, takže existují pouze dvě možnosti, kam instalovat upevňovací prvky. do stěny nebo do podlahy. Musí snadno proniknout do materiálu a pevně v něm zůstat. Pokud byly na vnější povrch stěny použity sádrokartonové desky, musí spolu s vnitřním nosným rámem splňovat tyto požadavky. Proto musí řemeslník vědět, jak upevnit lišty na sádrokarton.

 • Pilka na železo s jemnými zuby;
 • hmoždinky nebo samořezné šrouby;
 • vrtačku a vrtáky;
 • Elektrický šroubovák nebo šroubovák;
 • speciální držáky pro soklové lišty;
 • tekuté nehty.

Před montáží soklových lišt je změříte a nařežete na správnou délku. Pro spojování v přímce, pilou pod úhlem 90˚ a v oblouku 45˚, s vnější nebo vnitřní variantou.

Použití sádrokartonu na obložení schodů

Lepení

Tato metoda je nejjednodušší a nejuniverzálnější. používá se na všechny typy dekorativních obložení. Jako lepidlo použijte „tekuté hřebíky“. Očistěte prach a mastnotu z vnitřku dílu a z místa jeho instalace. Po celé délce lišty naneste tenkou přerušovanou čáru a poté ji přitlačte na stěnu a podlahu na dobu uvedenou v návodu.

Nedoporučuje se lepit lištu na stěnu a podlahu současně, protože některé podlahové krytiny mohou v závislosti na teplotě a vlhkosti v místnosti mírně měnit své geometrické rozměry. Například pevně uchycená laminátová podlaha se může při dešti ohnout.

Před připevněním lišty k sádrokartonu tekutými hřebíky mějte na paměti, že pozdější odstranění bude možné pouze s poškozením materiálu.

kování s vnitřním upevněním

Tento způsob montáže se používá u dřevotřískových a některých plastových lišt. K liště je třeba dodat speciální držáky nebo příchytky, na které lze dekorativní prvek připevnit. Ty se připevňují na stěnu ve vzdálenosti 5 cm od okraje každé lišty a po celém obvodu místnosti ve vzdálenosti 30-50 cm.

Příchytka se přitiskne ke stěně a přišroubuje se k ní pomocí samořezných šroubů, které jsou o 10-15 mm delší než šířka sádrokartonové desky. Jakmile jsou všechny svorky nebo lišty na svém místě, jednoduše lištu zatlačte, dokud nezapadne na své místo.

Upevnění lišty pomocí šroubů nebo samořezných vrutů

K upevnění dřevěné nebo plastové lišty na sádrokarton lze použít samořezné šrouby. Plastové výrobky určené pro tento způsob instalace mají obvykle ozdobnou vložku, která zakrývá upevňovací prvky a skryté vedení kabelů. Sundá se a soklová lišta se přibije ke stěně a přišroubuje samořeznými šrouby po půl metru. Každý další díl se nasadí na místo a nezapomene se na spoje kování lišty.

Upevnění pomocí šroubů a samořezných vrutů se používá především u plastových a dřevěných lišt.

Pokud je instalována dřevěná lišta, vyvrtejte do jejího pláště otvory pro šrouby. Jejich ploché části musí vyčnívat do těla součásti, aby je bylo možné zamaskovat dekorační hmotou. Přiložte každou lištu na montážní místo. Pomocí jehlového vrtáku si označte místa, kde budou šrouby zasahovat do stěny. V těchto bodech se vyvrtá otvor požadované hloubky a průměru, který bezpečně drží každý šroub.

Pro montáž sádrokartonových desek se používá kovový rám z profilů nebo dřevěný nosník. V úrovni soklové lišty musí být ocelový profil nebo podkladový rám umístěn za sádrokartonovou deskou. Odolné typy jsou vyšší než GFB a spojovací prvky, které je drží, jsou lepší. šrouby nebo samořezné šrouby mají proto vhodnou délku, aby se vešly do lišt.

Stropní sokly

Soklové lišty této skupiny se liší vzhledem (filet, lišta, bageta atd.) a povrchovou úpravou. д.) a výrobní materiál. Pro podhledy z GPB se používají především následující typy:

 • Polyuretan. Jsou velmi pružné, protože jsou vyrobeny z kaučuků. Díky této vlastnosti jsou nepostradatelné v situacích, kdy je třeba rámovat zaoblené sádrokartonové podhledy. Mají minimální hygroskopičnost, a proto je lze používat v místnostech s vlhkým mikroklimatem. Montáž před konečnou úpravou pomocí speciálního lepidla na bázi polymerů a lihu.
 • Vyrobeno z PVC. Jedna z cenově nejpříznivějších možností. Používá se především k upevnění na stěnu pomocí montážních konzol nebo samořezných šroubů.
 • Vyrobeno z pěnového polystyrenu. Jedná se o nejoblíbenější variantu lišt. To je dáno jeho dekorativním vzhledem a příkladnými užitnými vlastnostmi, jako jsou: odolnost vůči mechanickému namáhání, lhostejnost vůči vlhkosti, působivá trvanlivost, množství velikostí a tvarů, snadná instalace. Obvykle se upevňují pomocí lepidla nebo omítkových směsí.

Způsoby instalace

Lepení. jedná se o nejběžnější způsob upevnění lišt na sádrokartonové podhledy. Obvykle se instalují do čistého a suchého povrchu od rohu místnosti. Naneste lepidlo na spodní stranu pásu a pevně jej přitiskněte k podkladu. Nechte lepidlo chvíli zatuhnout. Vyhněte se tomu, aby se lepidlo dostalo na vnější okraj lišt. Pokud se tak stane, odstraňte rozlitou tekutinu dříve, než zaschne. Je lepší použít směs doporučenou výrobcem lišt. Po instalaci lišt utěsněte všechny mezery, spáry a praskliny akrylátovým tmelem. Nejvhodnější je provádět tento postup pomocí žárově zinkovací pistole. Pro mnoho nezkušených dekoratérů je obzvláště obtížné vyříznout z lišty rovný roh. Postup lze provést také pomocí diagonální frézy. Pokud vás manipulace se „šperky“ neláká, můžete si koupit hotové rohy.

READ  Jak řezat soklovou lištu pomocí šikmé truhlářské pily

Bez ohledu na způsob připevnění je nutné lišty instalovat před tapetováním nebo dokončovacími pracemi!

Pro zlepšení vzhledu lišt je třeba, aby působily jako jeden celek se stěnou. Při tom je třeba dodržovat několik pravidel. Za prvé. připevněte lišty před povrchovou úpravou a před tapetováním. Za druhé. utěsněte všechny spáry s lištami a mezi lištou a stěnou/stropem. Zatřetí natřete soklovou lištu bílou barvou (nebo barvou odpovídající barvě sádrokartonového podhledu). Lišta pak bude vypadat přirozeně a hosté ji od lišty nerozeznají.

Hrany z PVC se obvykle připevňují ke stěnám mechanicky. pomocí samořezných šroubů. Práce probíhá následujícím způsobem:

 • Nejprve namontujte rohové díly;
 • Poté namontujte lištu na samořezné šrouby (vzdálenost mezi upevňovacími body by neměla přesáhnout 0,5 m).);
 • Připevněte soklovou lištu k upevňovacímu systému montážního podstavce.

Jak připevnit lištu k sádrokartonu?

Při zhotovování obložení stěn sádrokartonem nebo při stavbě falešné stěny či příčky z tohoto materiálu se často objevuje první otázka: „Jak má být lišta připevněna k sádrokartonu??“

Tento prvek umožňuje skrýt spáry mezi podlahou a povrchem stěny. Stejným způsobem lze upravit i spáry mezi sádrokartonem a stropem. Instalace tohoto dekorativního detailu na sádrokartonové desky má své vlastní jemnosti a nuance, jejichž ignorování může veškeré úsilí o instalaci tohoto dekorativního prvku snížit na nulu. V tomto článku se dozvíte, jak lišty připevnit k sádrokartonu různými způsoby.

Každá možnost upevnění je nejvhodnější pro konkrétní model lišty. Abyste neudělali chybu při výběru způsobu instalace, měli byste si pečlivě prostudovat pořadí upevnění různých možností.

Hmoždinky do zdi a samořezné šrouby

Pokud vás zajímá, jak přišroubovat soklovou lištu k sádrokartonu, můžeme říci, že tato operace si svou jednoduchostí v ničem nezadá s výše uvedeným způsobem upevnění. Upevnění této části pomocí hmoždinek a samořezných šroubů je otázkou několika minut a volba hardwaru závisí výhradně na materiálu hlavní stěny.

Pro vybavení stěn se obvykle používají sádrokartonové desky o tloušťce 12,5 cm.

Pro efektivní instalaci hmoždinek je třeba vyvrtat potřebné otvory a vyvrtat je vrtákem do betonu na předem vyznačené značky. Měly by být umístěny ve vzdálenosti nejvýše 50 cm od sebe. Šrouby také příliš často nerozkládejte.

K upevnění dekorativního prvku na příčku nebo falešnou stěnu se používají samořezné šrouby.

Samovrtný šroub musí být zašroubován do svisle uspořádaných nosníků, na které se montují sádrokartonové desky.

Tato část by měla být přišroubována tak, aby ji bylo možné později snadno demontovat.

Za tímto účelem přišroubujte základnu ozdobného dílu v předem vyznačených bodech a nainstalujte ozdobný díl prvku.

Pokud je osazen dřevěný dekorativní prvek, je třeba nejprve vyvrtat otvory dvěma vrtáky. Nejprve vytvořte průchozí otvor, jehož průměr se musí rovnat průměru šroubu. A pak vrtákem, jehož tloušťka by se měla rovnat obvodu samovrtné hlavy, udělejte v místě průchozího otvoru malou prohlubeň. Toto vrtání je nutné proto, aby byl samovrtný šroub při montáži zcela zapuštěn.

Jak instalovat lišty na sádrokartonové desky na hmoždinku nebo šroub, je nyní jasné, ale existuje ještě jedna možnost upevnění, kterou lze použít k bezpečnému upevnění tohoto prvku na sádrokartonovou stěnu.

Použijte vnitřní upevňovací prvky

Montáž na vnitřní upevňovací prvky je snadný způsob upevnění lišty k podlaze nebo stropu. Výhodou tohoto způsobu je, že povrch dekorativního dílu není znehodnocen samořeznými šrouby nebo hmoždinkami, jejichž výskyt na dokonale rovném povrchu dekorativního prvku může kazit dojem z provedené práce. Nejčastěji se to týká plastového prvku. Upevnění lišty ve výšce je také mnohem snazší, pokud je tento dekorativní prvek namontován na speciálních držácích.

Lištu připevněte v místě, kde stěna svírá s podlahou pravý úhel. Nejprve je třeba přišroubovat kovové držáky, které budou sloužit jako kotvy. Držák se opře o stěnu a přišroubuje pomocí hmoždinek. Hmoždinky se vkládají do předvrtaných otvorů. Když jsou vnitřní příchytky umístěny na povrchu stěny, je hlavní část lišty upevněna. Jednoduše umístěte ozdobnou část na horní část držáků a lehkým tlakem je přitlačte.

Naučili jsme se, jak upevnit plastové lišty na sádrokarton, ale stejným způsobem můžete upevnit i dřevěné nebo dřevovláknité dekorativní díly. Dekorativní prvky z těchto materiálů se obvykle skládají z jednoho dílu a montáž se provádí pomocí speciálních dílů. Upevňovací prvky se obvykle prodávají společně s lištou a měly by být namontovány přímo na spodní část stěny. Měla by být přišroubována samořeznými šrouby nebo hmoždinkami. Takovou lištu připevněte také k hlavní sádrokartonové desce.

Způsob připevnění lišty k sádrokartonu závisí na typu použitého ozdobného detailu. Mnohem praktičtější je přišroubovat ji ke zdi. Toto upevnění umožňuje demontáž bez poškození povrchové úpravy sádrokartonové stěny.

Pokud budete dodržovat všechna doporučení uvedená v tomto článku, pak další pomoc při provádění správné instalace tohoto prvku není nutná a po dokončení opravy se budete moci sami podělit o tajemství, jak správně připevnit dekorativní prvek k sádrokartonu.

Upevnění soklové lišty k sádrokartonu: možnosti a metody

Pokusme se pochopit, jak probíhá upevnění soklových lišt na sádrokartonové desky, které se stále častěji používají k vytváření povrchů vnějších stěn. S tímto problémem se kutilové setkávají v závěrečných fázích renovace, kdy už je podlaha zakrytá a tapety jsou čalouněné.

Prvním krokem je příprava lišt k montáži. U rovné části se řežou pod úhlem 90 stupňů a u zakřivené části pod úhlem 45 stupňů.

Není nic lepšího než lišta, která zakryje vzniklou mezeru mezi stěnou a podlahou. Zbývá jen vybrat vhodný model a vědět, jak ho správně připevnit.

Upevnění lišt lepidlem (tekutými hřebíky)

Hlavní nevýhodou montáže lišt s lepidlem je, že se lišty při odstranění tapety uvolní.

Připevnění pomocí lepidla je zcela běžné. Montáž je proto snadná a jednoduchá, protože není třeba nic děrovat, vrtat ani šroubovat. Na vnitřní stranu výrobku naneste určité množství lepidla a na krátkou dobu jej pevně přitiskněte k povrchu.

Velkou nevýhodou této metody je však to, že lišta je tak pevně přilepena k podlaze a stěně, že ji již nelze snadno odstranit. Nelze ji zcela a trvale odtrhnout, aniž by došlo k jejímu poškození.

READ  Jaký olej dát do alternátoru Huter

Lepení je proto vhodné pouze pro trvalé upevnění lišty.

Jak připevnit lišty na betonovou zeď: všechny způsoby instalace

Bez lišty může podlaha vypadat jako obraz bez rámu. Jeho použití však neřeší pouze problém pozitivního vizuálního vnímání. Pomáhá maskovat případné nedokonalosti podlahy na okrajích a v místech napojení na stěny.

Dráty a internetové kabely se za těmito prvky mohou dobře skrývat. Navzdory zdánlivé jednoduchosti montáže ne každý ví, jak lišty připevnit k betonové stěně. Vysvětlíme vám to.

Výběr podlahové lišty

Způsob montáže závisí nejen na materiálu stěny nebo podlahy, ale také na samotné základové desce. Nejprve si ji tedy vybereme a pak přemýšlíme, jak ji připojit.

Materiál

Tyto dekorativně-funkční prvky jsou různých typů a většinou jsou sladěny s materiálem podlahové krytiny.

 • Pokud je vaše podlaha dřevěná, např. z masivních prken nebo parket, bude se k ní nejlépe hodit dřevěná lišta. K dispozici také v provedení z masivního dřeva, dýhované nebo barevné dřevotřísky.

Tip. Pokud se chystáte lištu natřít a nezáleží vám na jejím původním vzhledu a barvě, zvolte výrobek z polyuretanové pěny. Jsou pevné, lehké, pružné a lze je také velmi dobře natírat.

Profil

V závislosti na výrobním materiálu může mít lišta různé profily.

 • Výrobky z masivního dřeva mají často obdélníkový trojúhelníkový průřez s rovnou nebo zakřivenou přeponou. V závislosti na velikosti „katétrů“ je lze připevnit buď k podlaze, nebo ke stěně. Jejich hlavní nevýhodou je nemožnost skrýt kabely za lištu.
 • Vyříznutý pravý úhel nebo speciální zářez v zadní části dřevěné nebo dřevotřískové lišty ponechává prostor pro instalaci kabelů na spojnici mezi stěnou a podlahou.
 • Plastové výrobky mají speciální integrovaný kabelový kanál, který se po instalaci lišty a vedení kabelů uzavře ozdobnou vložkou. Působí dojmem uzavřené konstrukce.

Pro vaši informaci. Jsou k dispozici s jedním nebo více kanály, bez kanálů a s velkými kanály pro instalaci vodovodního potrubí. Rozhodněte se předem, kterou variantu požadujete.

Na zadní straně výrobků mohou být také speciální otvory. Jsou určeny pro skryté upevnění pomocí klipů. Nezapomeňte, že se kupují samostatně a musíte určit potřebné množství.

Možnosti instalace

Nyní, když jste si vybrali základní materiál, vám můžeme říci, jak upevnit lištu na betonovou zeď. Existuje několik metod. nejdříve.

Montáž plastových lišt s kabelovým kanálem

Výhodou těchto výrobků je, že je lze snadno spojovat po celé délce a v rozích. K tomu slouží další prvky, které lze vybrat podle barvy a profilu. Lišty se před montáží seříznou pod pravým úhlem.

Pro instalaci výrobků s kabelovými kanály jsou nutné samořezné šrouby a plastové hmoždinky.

Jak připevnit plastovou lištu na betonovou stěnu, je uvedeno níže.

připevnit, plastovou, lištu, sádrokartonové, desce

Upevnění klipů

Tento způsob montáže lze použít pro plastové i dřevěné lišty.

Každý výrobce má svůj vlastní tvar cepínů, ale princip upevnění je u všech stejný:

 • Polohy nástěnných spon jsou označeny. Vzdálenost mezi nimi je obvykle asi půl metru. Mohou však existovat i další požadavky, jak se dozvíte z pokynů.
 • Poté se stejně jako v předchozím případě vyvrtají otvory ve vyznačených bodech, vloží se hmoždinky a pomocí šroubů se upevní příchytky.

Připevnění dřevěných lišt

Výrobky ze dřeva a dřevotřísky je často nutné upevňovat vrtáním nebo prorážením. Kromě hmoždinek se někdy používají i dokončovací hřebíky s malými, téměř neviditelnými hlavičkami.

Princip instalace je stále stejný: označení, instalace hmoždinek do otvorů v betonové stěně, přišroubování a následné upevnění.

Vezměte na vědomí. Pokud se rozhodnete soklové lišty přibít, používají se místo plastových hmoždinek dřevěné hmoždinky.

Měli byste si však uvědomit některé rozdíly:

 • Tyto přesné značky se provedou tak, že se do lišt navrtají a přišroubují šrouby tak, aby ze zadní strany vyčnívaly pouze špičky šroubů. Poté výrobek položte na stěnu a šrouby ještě trochu přišroubujte, aby byla stěna stále vidět. Tyto značky se budou používat při budoucích otevřeních.

Upevnění lišt na sádrokarton: možnosti a metody

Pokusme se zjistit, jak se lišta upevňuje na sádrokarton, který se stále častěji používá pro vytváření vnějších povrchů stěn. S podobnými problémy se řemeslníci potýkají i v závěrečné fázi renovace, kdy je již položena podlaha a nalepeny tapety.

Prvním krokem je příprava lišt k montáži. Při spojování v přímém směru se řezají pod úhlem 90 stupňů a při otáčení pod úhlem 45 stupňů.

Není nic lepšího než lišta, která utěsní mezery mezi podlahou a stěnou. Stačí si jen vybrat správný model a vědět, jak jej správně připevnit.

Upevnění soklové lišty pomocí šroubů nebo samořezných vrutů

K upevnění dřevěné nebo plastové lišty na sádrokartonové desky lze použít samořezné šrouby. Plastové výrobky určené pro tento způsob instalace mají obvykle ozdobnou vložku pro zakrytí spojovacích prvků a skrytý kanál pro vedení kabelů. Odstraní se a poté se lišta přibije na stěnu a přišroubuje ve vzdálenosti maximálně půl metru. Každý další kus se nasadí na místo, přičemž se nezapomene na spoje kování lišt.

Upevnění pomocí šroubů a samořezných vrutů se většinou používá pro plastové a dřevěné lišty.

Při instalaci dřevěné lišty vyvrtejte otvory pro šrouby skrz její plášť. Jejich hlavičky se musí zasunout do těla součásti, aby mohly být zamaskovány dekorativní látkou. Každá lišta se přibije na místo instalace. Pomocí šídla označte místa vstupu šroubů do zdi. V místech, kde se šroub nachází, vyvrtejte otvory vhodné hloubky a průměru, aby bylo možné každý šroub bezpečně zavést.

K montáži sádrokartonových desek použijte kovový rám z profilů nebo dřevěný nosník. V úrovni soklové lišty za sádrokartonem musí být ocelový profil nebo podkladní rámový nosník. Jejich pevnost je vyšší než u sádrokartonových desek a lépe drží spojovací materiál. Šrouby nebo samořezné šrouby mají proto vhodnou délku, aby se vešly do materiálu opláštění.

Jak ale přišroubovat soklovou lištu k sádrokartonu, za kterým není žádný kov nebo dřevo?? V tomto případě se používají hmoždinky „Molly“ nebo „Butterfly“. Vkládají se do otvoru v sádrokartonové desce. Šroubem v otvoru v soklu se za vnitřním povrchem sádrokartonové desky odkryje hmoždinka. Tím je zajištěno pevné přitlačení dekorativního prvku na stěnu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS