Jak pokládat pórobetonové tvárnice na maltu

Jak položit pórobetonové tvárnice: materiály, nástroje, průvodce krok za krokem

Tento syntetický stavební materiál je velmi žádaný: poskytuje optimální tepelnou izolaci, má nízkou vlastní hmotnost, je robustní a snadno se používá. Při zkoumání doporučení, jak pokládat pórobetonové tvárnice, je třeba věnovat zvláštní pozornost pracovním postupům a specifikům pojiva.

Odborníci při vysvětlování, jak pokládat pórobeton, doporučují věnovat čas hledání nejvhodnějšího vybavení:

 • Dávkovací vozík umožňuje rovnoměrné nanášení lepidla;
 • Palička. vyvážená gumová palička, která usnadňuje podřezávání bloků;
 • K úpravě velikosti materiálu je nutná malá pilka, dláto;
 • Problém s odstraněním vad hotového povrchu řeší brusná deska;
 • hladítko zabraňuje roztírání malty při pokládání stěny;
 • úhel fixuje položené prvky;
 • pro korekci a vyrovnání tvaru bloků se používá hoblík;
 • truhlář. nástroj používaný k vytváření drážek;
 • Míchání malty usnadní míchačka;
 • šňůra sloužící jako vodorovný referenční bod a vodováha.

Budete také potřebovat nádobu, ve které se malta rozpustí.

Nástroje potřebné pro práci

Nástroje, které se mají používat, zahrnují

Nejprve je třeba připravit speciální nářadí pro pokládku pórobetonu. Proto je vyžadována dostupnost:

 • Vůz vybavený dávkovačem, který je nezbytný pro rovnoměrné nanášení malty mezi bloky;
 • Kladívka v podobě gumové paličky, která umožňuje zatloukat instalované výrobky;
 • Pila, která bude potřebná k nařezání bloků na požadovanou velikost;
 • Brusná deska na odstraňování nedokonalostí povrchu;
 • Úhelník, který se použije k upevnění pokládaných prvků;
 • Hoblík, který se používá také k vyrovnávání povrchu výrobků;
 • Fréza na maltu k vytvoření drážek v blocích;
 • šňůra, která se používá jako referenční bod a vodováha.

Kromě toho je třeba připravit nádobu, ve které se bude malta na zdivo míchat.

Vodorovná hydroizolace pod zdivem

Pokládce stěn musí předcházet hydroizolace základů, aby se v budoucnu nepřenášela vlhkost základů do pórobetonu. Moderní asfaltové materiály jsou pro tento postup nejvhodnější, protože se prodávají v rolích, dají se snadno řezat stavebním nožem a snadno se instalují.

Rychlý návod pro vodorovnou hydroizolaci

 • Povrch pásu oprašte;
 • Na lištu naneste bitumenový tmel;
 • Hydroizolační role nakrájejte na pruhy správné šířky;
 • Pásku položte s přesahem nejméně 150 mm;
 • Stiskněte tlačítko dolů.

Příprava malty

Cementovo-písková malta musí mít maximálně stejnoměrnou konzistenci, proto je vhodné k její přípravě použít míchačku na beton. Do míchačky nalijte kbelík vody, přidejte kbelík cementu M500 a tři kbelíky prosátého písku.

READ  Nastavení karburetoru ChainSaws Partner 350 S

Během míchání je nutné přidávat vodu po malých dávkách, čímž se dosáhne požadované konzistence směsi. Doporučuje se přidat do malty přísadu zadržující vodu, aby se zabránilo rychlému nasáknutí vlhkosti v pórobetonu.

Cementové malty připravené pro pórobetonové zdivo by měly být použity do několika hodin po namíchání.

Pokládka první řady pórobetonu na maltu

Přestože se tvárnice pokládají na lepidlo mezi sebou, první řada tvárnic se pokládá na maltu. Spára mezi tvárnicí a hydroizolací musí mít tloušťku nejméně 20 mm. Hydroizolace je velmi důležitý prvek, který má za úkol zabránit nasávání vlhkosti ze základů. Válcovaný asfalt, tmel a další hydroizolační materiály jsou vhodné pro vodorovnou hydroizolaci základů.

Při pokládání první řady věnujte velkou pozornost vyrovnání tvárnic ve všech rovinách, protože na nich závisí rovnoměrnost celého následného zdiva.

Který si vybrat??

Použití lepidla je racionální, chytré a rozumné rozhodnutí.

Při provádění stavebních prací se odborníci zajímají nejen o to, jak pórobeton pokládat, ale také o to, jakou směs zvolit. První i druhá varianta mají řadu výhod.

pokládat, pórobetonové, tvárnice, maltu

Je třeba vzít v úvahu, že obě směsi mají mnohem vyšší tepelnou vodivost než tvárnice. Z toho je zřejmé, že tepelná izolace celé budovy závisí na šířce spáry. Při použití cementové malty bude šířka spáry přibližně 9 mm.V případě lepidla šířka spár nepřesahuje 3 milimetry.

pokládat, pórobetonové, tvárnice, maltu

Vzhledem k tomu, že cena lepidla je vyšší, lze předpokládat, že použití lepidla může výrazně zvýšit náklady na montážní práce.

Vzhledem k minimální spotřebě se však náklady ve skutečnosti zvýší jen nepatrně a budova vyjde mnohem tepleji. A pokud použijete levnější cementovou směs, je jasné, že je jí potřeba mnohem více a náklady na instalaci se nevyhnutelně zvýší. Z tohoto srovnání je zřejmé, že použití lepidla při pokládce na tvárnice je racionálnější, výhodnější a správnější řešení.

Vyhlazení řádků pomocí injektážní desky

Řady je nutné vyrovnat hoblíkem, aby se odstranily rozdíly mezi bloky. Tento postup zajišťuje jemnou, rovnoměrnou spáru a rovnoměrné smršťování podél celé řady, což zabraňuje vzniku smršťovacích trhlin ve zdivu.

Jak položit první řadu pórobetonu

Technologie pokládky první řady pórobetonu zahrnuje několik jemností:

 • Příprava. Pro stavbu z pórobetonu budete potřebovat speciální nářadí, včetně pily na pórobeton, hladítka, spárovacího hladítka, stěrky. Usnadňují a urychlují proces.
 • Začínáme. Před položením pórobetonových tvárnic na lepidlo je nutné určit, který roh základu je nejvyšší. K tomu vám pomůže vodováha. V tomto rohu je pak umístěn první blok pórobetonu. Často se do takové hladiny nalévá obyčejná voda, ale to může vést ke zkresleným údajům. Pro dosažení maximální přesnosti můžete vodu nahradit zředěným alkoholem.
 • Označování. Důležitý krok, jehož provedení závisí na tom, jak rychle a správně bude provedeno položení první řady pórobetonu. Pro dosažení dobrých výsledků je nejlepší použít laserovou vodováhu, ale pokud si ji nemůžete dovolit, postačí vám vodováha a svinovací metr.
 • Při stavbě základny z bloků je důležité zajistit, aby byla rovná. První řadu pórobetonu pokládejte na základ pouze tehdy, pokud výškový rozdíl mezi rohy nepřesahuje 3 cm.
 • Podstavec je vhodné zhotovit do výšky 50 cm. Tím se zabrání navlhnutí plynových bloků v důsledku dešťových srážek a tání sněhu.
READ  Jak vyšroubovat šroub s prokluzujícím šroubem pro šroubovák

Příprava zdicí malty

Ne každý ví, na jakou maltu se kladou pórobetonové tvárnice první řady. Jednoduchý fakt: Cementovo-písková malta je nejvhodnější pro pokládku pórobetonu.

Malta pro první řadu plynobetonových tvárnic se připravuje podle klasické technologie. Složky se užívají v poměru 3:1, tj. 3:1.е. tři díly písku a jeden díl cementu. Suché přísady se smíchají a zalijí vodou. Míchání se provádí pomocí míchačky. Pokud je objem malty velký, je lepší použít míchačku na beton.

Pro míchání malty pro pokládku pórobetonu je vhodné zvolit kulatou nádobu: suchý písek a cement v obdélníkové nebo čtvercové nádobě zůstanou v rozích.

Směs důkladně promíchejte a nechte ji ztuhnout (asi 15 minut). Poté směs znovu promíchejte. Poté můžete začít pokládat první řadu bloků.

Začínáme pokládat první řadu bloků

Pochopíme, jak položit první řadu pórobetonu, když je vše pro tento krok připraveno. Podle technologie zdění stěn domu z pórobetonových tvárnic nejprve najděte nejvyšší roh a položte do něj první tvárnici. Po kontrole jeho polohy ve všech rovinách můžete na stejném principu položit další 3 kameny majáku do zbývajících rohů. Výšku pórobetonu na maltě lze upravit pomocí gumové paličky. Nepoužívejte kovové nářadí: kov může poškodit stavební materiál.

Po uspořádání vnějších rohů stěn položte mezi ně zdicí lano. Pokud je délka rozpětí větší než 10 metrů, položte uprostřed další pórobetonový blok. Vedení žebříku usnadňuje nastavení správné úrovně pro pokládku pórobetonových tvárnic.

Pro kontrolu správnosti položených pórobetonových tvárnic zkontrolujte úhlopříčky. Pomocí metru změřte úhlopříčnou vzdálenost od jednoho rohu k druhému. Získané hodnoty musí být shodné.

Při pokládání první řady pórobetonových tvárnic je třeba každý prvek vyrovnat podle několika zásad: vodorovné roviny, výšky a přistávací šňůry.

Když řada končí, je často nutné přidat výplňový kámen: lze jej snadno vyrobit z celého pórobetonového bloku. Pomocí tužky a pravítka vyznačte povrch bloku a odřízněte přebytečné části. S pórobetonem se velmi snadno manipuluje, k jeho řezání se používá speciální pila s velkými zuby.

READ  Jak řezat otvor v břidlice pod trubkou

Při pokládce první řady musí být sousední bloky přibližně stejně vysoké: nesmí vznikat mezery. Ke kontrole je vhodná vodováha. Pokud zjistíte nerovnosti, jednoduše povrch obrousíte speciální stěrkou. Po broušení je třeba pórobeton očistit od prachu.

V technologii zdění z pórobetonových tvárnic se lepidlo nanáší na konce hladkých pórobetonových tvárnic. k přípravě lepidla použijte čistou nádobu. Suchou směs nalijte do vody podle pokynů výrobce. Poté se malta míchá, dokud nevznikne homogenní hmota: k tomuto účelu je vhodná vrtačka s tryskou. Při pokládce pomocí plynových stěnových bloků se lepidlo nanáší následujícím způsobem (viz „Obecná lepidla“ v tabulce níže). obrázek):

pokládat, pórobetonové, tvárnice, maltu

Po dokončení pokládky první řady pórobetonu je nutné počkat 3-4 hodiny do okamžiku, kdy cementová malta začne držet. Poté můžete pokračovat ve stavbě.

Vyztužení první řady pórobetonu

Vzhledem k nízké odolnosti proti deformačnímu zatížení posunem základů nebo sezónním změnám vlhkosti v pórobetonových stěnách mohou vznikat trhliny. Předejděte těmto potížím vyztužením zděného pórobetonu.

Podle pravidel pro zdění pórobetonových tvárnic jsou položené řady vyztuženy výztuží: pro tento účel je optimální výztuž s vlnitým profilem. Kovové tyče musí mít průřez 8-10 mm. Pro vyztužení je lepší zvolit kovové tyče A III. U zdiva o šířce 250 mm a více musí být položeny dvě tyče. Jednotlivé stěny o šířce 150-200 mm lze vyztužit jednou tyčí.

Pro zachování optimální velikosti spár se tyče vkládají do předem připravených žlabů. K vytváření drážek je vhodný speciální nástroj. drážkovač: elektrický je rychlejší, ale lze použít i ruční. Z hmoždinky vždy odstraňte prach a drobky malty. Při prorážení mezer musí být od každého okraje jednotky vyfrézována vzdálenost 6 cm. Bezprostředně před pokládkou výztuže musí být drážky do dvou třetin vyplněny lepicí maltou.

Kovové tyče se zasunou do průchodek a zapustí do malty. Lepicí směs chrání kov před korozí.

Není snadné vytvořit pás i po celé délce první řady bloků. Pro dosažení lepších výsledků se doporučuje instalovat šablonu: na pórobeton přibijte obyčejnou desku vhodné šířky. Pokud musíte pracovat s velkými objemy, pomůže vám následující elektrické nářadí: úhlová bruska s kotouči na beton nebo frézka.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS