Jak používat vodítko kotoučové pily

Vodicí lišta kotoučové pily pro vlastní ruce. podrobné pokyny

Pracovníci v dílně a v domácnosti používají různá elektrická zařízení pro různé účely. Pro obrobky se používají různé prvky. Zajišťují kvalitní povrchovou úpravu.

Vodicí lišta pro kotoučovou pilu

Vodicí lišta pro kotoučové pily je tak doplňkovým zařízením pro přesné a rovnoměrné řezy.

Někdy výrobci nářadí prodávají kompletní sady dílů, které jsou součástí hlavního mechanismu. Pokud nemáte vodicí lištu, můžete si ji snadno vyrobit sami z jakéhokoli dostupného materiálu.

Zastávka na hraně

Jedná se o poměrně složité zařízení, jehož konstrukce vyžaduje čas a přesnost. Umožňuje řezání rovnoběžně s okrajem řezaného materiálu. Před zahájením prací je užitečné vytvořit si výkres, abyste nepřehlédli rozměry. S okružní pilou je sice dodáván doraz, ale jeho krátká délka nezajišťuje vždy rovný řez. Velké rozměry a požadovaná trvanlivost vyžadují výrobu základny zarážky z překližky o minimální tloušťce 15 mm. Lze ji také použít k výrobě přítlačného pásu.

 • základna je opatřena podélnými drážkami pro hmoždinky;
 • k zarážce jsou připevněny hmoždinky z tvrdého dřeva;
 • Mezi podélnými drážkami vytvořte další průchozí drážku, která bude podpírat přítlačnou desku během práce;
 • Do základny je vyříznut otvor pro kotoučovou pilu;
 • na bocích základní desky jsou dorazové lišty pro nastavení kotoučové pily a svorky pro její bezpečné uchycení.

Při nasazování koncového spínače na obráběný materiál se koncový spínač posune do drážek obrobku v požadované vzdálenosti a upne se přes drážku pomocí upínacího šroubu s křídlovou maticí. Pokud se nechcete pokaždé trápit s pravítkem, můžete ho (nebo metr) připevnit k základně zarážky podél vodicích lišt.

Přečtěte si také: Jak se naučit vyrábět nože

Jak používat vodítko kotoučové pily?

Aby vodicí lišta plnila svou zamýšlenou funkci, je třeba dodržovat následující pravidla.

 • Připravte stroj k provozu (odstraňte z povrchu veškeré piliny nebo hobliny).
 • Zkontrolujte, zda je stávající montážní systém bezpečný.
 • Zkontrolujte, zda zvolená vodicí lišta odpovídá materiálu, který se bude řezat kotoučovou pilou.
 • Vodicí lišta kotoučové pily se nasadí na předem připravenou vodicí lištu.
 • Připevnění k podstavci nebo obrobku.
 • Pevně přitlačte pilu k povrchu vodicí lišty.

Další práce musí být prováděny v souladu s předpisy pro danou pilu.

Vodicí lišta. co to je

Než si takovou konstrukci postavíte sami, musíte se seznámit s jejími základními vlastnostmi.

Vodicí lišta je speciální lišta, která slouží k posunu pily dopředu a dozadu. Omezuje pohyb nástroje, a proto jej nelze řídit doleva ani doprava.

Toto příslušenství slouží nejen k zajištění rovného řezu. Pomáhá také omezit třísky v místech, kde se pila dostala do kontaktu s řezaným dřevem.

READ  Dodávka oleje pro řetěz STIHL 180

Další informace! Někdy jsou vodítka pil dodávána s kotoučovými pilami Bosch a Interskol.

Příslušenství k multifunkčnímu nářadí

Začátečníci mohou mít pochybnosti o schopnosti ručního nástroje provádět rovné řezy. je pravda, že řežete podle značení, ale práci si můžete usnadnit použitím zakoupeného nebo podomácku vyrobeného naváděcího zařízení,

Ruční dřevoobráběcí nástroje, zejména moderní konstrukce, někdy udivují množstvím pomocných zařízení, která pomáhají při řezání materiálu. Nejjednodušším pomocným zařízením je jednoduchý doraz na základně pily s ukazatelem linie, po které bude řez veden.

Nejoblíbenějším příslušenstvím je krátká vodicí lišta s nastavitelnou délkou prodloužení. Složitější konstrukce mají na takovém vedení váleček, takže pohyb pily není brzděn kontaktem s okrajem materiálu.

Někdy se objevují indikátory zobrazující laserové řezací čáry a další zařízení, která mají stejné nevýhody. Všechna tato zařízení slouží k indikaci, že se pilový kotouč dostal mimo zorné pole vyžínače. Všechny jednoduché mechanismy indikují nepřesné řezání.

Proč tedy existují všechny ty systémy, které brání amatérům provést jednoduchý řez?? Kde je chyba? Všechny známé dřevoobráběcí stroje pro profesionální zpracování dřeva mají paralelní upínací zařízení, které zajišťuje stálý tlak na řezaný materiál, a pevný zajišťovací systém. Tato zastávka se často pohybuje. Pro profesionální nářadí je v prodeji vodicí lišta ruční kotoučové pily Interskol, kterou lze použít na jiný stropní mechanismus.

Třes svalů předloktí pak nemá na směr řezu žádný vliv, protože je řízen pevným dorazem. Někdo by řekl, že chirurgové nepoužívají zarážky a jsou schopni provádět složité a přesné operace. Pravděpodobně ano, ale jejich materiál je náchylnější k obrábění a na dokonale rovných liniích nezáleží.

používat, vodítko, kotoučové, pily

Vodicí lištu pro kotoučové pily lze pro snížení nákladů vyrobit ručně. S touto domácí pilou se musíte při řezání starat pouze o to, abyste pilu pevně drželi na dorazu a pomalu s ní pohybovali dopředu. V každé dílně najdete potřebné materiály a vybavení.

Například šířka silné překližky by měla být o pět centimetrů širší než šířka základny pily. Délka závisí na řezaných obrobcích. Optimální rozměry:

Opěrná lišta musí být stejně dlouhá jako vodicí lišta. Šířka musí zajistit bezpečné přilnutí k povrchu desky. nejméně 3 cm nebo i mnohem více. Výška lamel nejméně 12 mm. Optimální velikost zastávky: 100 cm x 3 cm x 1,5 cm.

používat, vodítko, kotoučové, pily

Jedna poznámka při výběru latí v supermarketu. musí mít jednu tenkou stranu rovnou. Jak ji otestovat? Položte latě na rovný stůl a zkontrolujte, zda nejsou vyboulené nebo zda nemají mezery. Právě rovný povrch latě zajistí rovnou linii pro řezání ořezávačem.

Po sestavení všech materiálů můžete přistoupit k výrobě paralelního dorazu pro kotoučovou pilu vlastníma rukama. Nejprve změřte vzdálenost mezi pilou a okrajem desky směrem k delší straně. K získanému výsledku přičtěte asi 3 cm. Tento rozměr je středová čára posunutá od okraje o 2 cm.

READ  Jak vyměnit kartáče na rotačním kladivu Makita

Pak změřte šířku základny pily a nakreslete druhou ořezávací čáru. Tento rozměr je nutný k vyznačení oblasti, kterou bude pila procházet. Prostor mezi řádky označte tužkou, aby nebylo pochyb o tom, že tato oblast je mimo provoz a je určena pouze pro pohyb pily. Jakmile jsou všechny rozměry zakresleny, začněte s montáží latě:

 • Naneste lepidlo na vodicí lištu a umístěte ji podél druhé linie určené pro zarážku.
 • Svorka se svorkou, aby byla pevně přilepená.
 • Nechte lepidlo 12 hodin úplně vytvrdnout.

Když je vše pevně na svém místě, proveďte kalibraci přístroje prvním řezem. Za tímto účelem umístěte pilu až na doraz, ujistěte se, že je okraj kotoučové pily rovnoměrně přitlačen k vodicí liště, a proveďte řez přímým pohybem podél vodicí lišty. Právě tento první řez podél vodicího dorazu slouží ke kalibraci přístroje pro další práci.

Jakmile je zarážka na místě, můžete s ní bezpečně provést čistý řez. Na řezaném materiálu vyznačte čáru řezu ořezávače. Podél této čáry položte nové vodítko tak, aby pracovní hrana ležela na čáře. pila bude řezat materiál přesně v tomto místě.

používat, vodítko, kotoučové, pily

Po pečlivém položení a ujištění se, že na druhé straně řezaného materiálu není deska stolu, přitlačte pilu těsně k dorazu a pohybem po vodítku odřízněte požadovanou velikost materiálu. Při řezání lehce přitlačte pilu ke stroji a k plotu. tím zajistíte rovný řez. Pohybujte se plynule a rovnoměrně. Konečným výsledkem je rovný řez v linii střihu. Při použití ruční kotoučové pily stojí za zmínku dvě zajímavé skutečnosti:

 • Za prvé, měkký materiál se při řezání nedrolí.
 • Za druhé, vodítko poskytuje dodatečnou ochranu před zubatými hranami řezaného materiálu způsobenými třesem ruky a nepravidelným pohybem pily.

V truhlářské dílně se vždy najde místo pro domácí pokosovou pilu z ruční kotoučové pily. K jejich výrobě potřebujete podomácku vyrobenou vodicí lištu a vozík kotoučové pily.

K výrobě vodicího profilu potřebujete několik kusů překližky o tloušťce 12 mm a kovový profil o rozměrech 10 x 20 mm. Délka pravítka. 1,5 metru. Pomocí frézy o průměru 20 milimetrů se vyfrézuje drážka, která se přizpůsobí profilu po celé délce jednotky. Kolejnice se upevňuje pomocí šroubů. V odstupech 12 cm rovnoběžně s linií profilu je umístěn vzpěrný pás.

Vodítko kotoučové pily Interskol

Společnost Interskol vyrábí vodicí lišty ve dvou velikostech: 800 × 210 mm a 1400 × 210 mm. Vodicí lišta je vyrobena z eloxovaného hliníku. Při používání se nepoškrábe. Speciální podložka zabraňuje sklouznutí obrobku.

Lišta je vhodná pro modely DP-235 a DP-210/1900EM. Na povrch byla nalepena páska proti odštípnutí. Při prvním použití se prořízne.

Zákazníci zaznamenali 2 nevýhody značkového pásu: velkou vzdálenost hran od pilového kotouče (více než 7 mm) a špatnou kvalitu protiskluzového pásu.

READ  Jak řezat dřevěný plech končící pily

Blok: 3/6 | Počet znaků: 640

Potřebné materiály a nástroje

Než začnete stavět konstrukci, seznamte se se seznamem nástrojů a materiálů, které budete potřebovat:

 • Dřevěné polotovary: desky, překližky, laminát;
 • Tloušťka dřevěného bloku 10 cm nebo více;
 • Samořezné šrouby, vruty, šrouby nebo matice;
 • vrták;
 • šroubovák nebo elektrický šroubovák.

Další informace! Výše uvedené nástroje by měly být připraveny předem, aby byly při tvorbě průvodce po ruce.

Jednoduchá a robustní příručka pro ruční kotoučovou pilu

Proces výroby. Jako základní materiál pro toto kutilství se tedy hodí téměř jakákoli dřevěná tyč (pokud chcete, můžete použít hliníkové profily nebo ocel, ale je to časově náročnější). Hlavní loď bude používat borovicový trámek 15X30 mm.

Pro hlavní vodicí lišty potřebujete dvě 500 mm dlouhé lišty. Pokud chcete a potřebujete, lze tyto rozměry zmenšit i zvětšit v závislosti na dílech, které budete dále zpracovávat. Kolejnice je po celém obvodu označena čtvercem.

Nyní přilepte zarážku v pravém úhlu k dlouhé vodicí liště, mírně mimo její střed, a připevněte ji hřebíky ve čtyřech bodech.

Připevněte k mopu druhou vodicí lištu, rovněž pomocí lepidla. Řemeslník používá rychletuhnoucí lepidlo titebond II, ale stačí jakýkoli druh tesařského lepidla nebo běžné PVA lepidlo. Můžete také použít dvousložkové zajišťovací lepidlo.

Před upevněním druhé dorazové lišty vloží řemeslník mezi ně dva šrouby tak, aby se vzdálenost mezi lištami rovnala tělu šroubu. Přebytečné lepidlo ihned odstraňte hadrem.

Poté umístěte druhou vodicí dráhu pomocí hřebíkovačky do čtyř upevňovacích bodů. Před upevněním zkontrolujte jeho polohu pomocí pravítka.

Nyní stačí, aby řemeslník připevnil zadní části kolejnice malým kusem dřeva, opět pomocí lepidla a hřebíkovačky. Před upevněním je vhodné mezi ně vložit upínací šroub, aby se zvýšila přesnost.

Zatímco lepidlo na hlavní části zasychá, řemeslník začne vyrábět upínací lištu. Označí jeho střed a vyvrtá do něj otvor pro přítlačný šroub.

Nyní je možné přípravek sestavit. Posuvná upínací deska se upevní pomocí šroubu se dvěma podložkami a křídlovou maticí.

Ještě jedna drobnost: aby byly hrany konzoly správně oříznuty, upevní mezi ně řemeslník rovnou lať.

Stroj lze k pracovnímu stolu připevnit ručně, ale z bezpečnostních důvodů je lepší použít svorky! Poté odřízněte přebytečný materiál z pohyblivých a pevných koncových zarážek. Nyní je stroj připraven k použití.

Prvním zkušebním předmětem bude odřezek stejného materiálu, z něhož bylo zařízení vyrobeno. Mistr chce zkontrolovat přesnost (90 stupňů) řezné plochy.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS