Jak rovnoměrně řezat plech úhlovou bruskou

Jak používat úhlovou brusku při řezání kovu?

Úhlová bruska (úhlová bruska), nebo jak se běžně říká úhlová bruska, je nepostradatelný a univerzální nástroj ve stavebnictví, určený k řezání a opracování tvrdých materiálů. Je to však také jedna z nejnebezpečnějších technik, takže řezání kovu úhlovou bruskou a jiných typů materiálů vyžaduje dodržování všech bezpečnostních pravidel.

Pro správnou a přesnou práci je třeba zakoupit správný nástroj pro výkon a průměr řezného kotouče a funkčnost. Rozhodněte se, pro jaký druh práce nástroj potřebujete.

Řemeslníci si při domácích opravách vystačí s úhlovou bruskou s malým výkonem, ale profesionální stavebnictví potřebuje pořádné multifunkční zařízení.

Stroje s malým výkonem jsou připojeny k domácí zásuvce 220 V, výkonné. jsou připojeny k průmyslové třífázové síti s výkonem 380 V. U brusek s nízkým výkonem se často zasekává disk, při řezání silného kovu je to nebezpečné, protože se stroj může utrhnout z rukou, zranit nebo zlomit disk.

řezat, plech, úhlovou, bruskou

Tip pro začátečníky: kupte si úhlovou brusku o průměru 125 mm s příkonem 0,8-1 000 W. W a otáčkami vřetena 10 tis. o./min. Tento výkon je dostatečný pro řezání železa.

Používá se k řezání kovu, kamene, skla a také k hrubování, broušení a škrábání. trvale namontované, není problém brousit frézy, nože, vrtáky atd. д.

Při výběru mlýnku dbejte na to, aby vám dobře padl do ruky. To také ovlivňuje kvalitu a bezpečnost práce. Pokud je to možné, vyberte si model s gumovými rukojeťmi.

Údaje o řezných listech

Základem vlnitého plechu je tenký ocelový plech o tloušťce 0,3-1,2 mm. Aby se zabránilo korozi a zajistila se dlouhá životnost materiálu, je na obou stranách nanesena tenká vrstva slitiny zinku. Na dekorativní části jsou naneseny vrstvy speciálního základního nátěru a práškové barvy, které rovněž prodlužují životnost tkanin.

řezat, plech, úhlovou, bruskou

Při montáži se vlnitá fólie řeže. Tím dochází k destrukci ochranných vrstev. Z tohoto důvodu se používají nejvhodnější řezné nástroje a hrany se ošetřují prostředky na ochranu proti korozi.

Ochrana hran před korozí

Existují speciální barvy ve spreji, které se nanáší stříkáním na pracovní plochu. Jsou k dispozici ve stejné barvě jako profilované plechy. Další možností je antikorozní tmel. V každém případě byste si měli přečíst návod a zjistit, zda je nutný základní nátěr a jaký druh nátěru je třeba na poškozený okraj před dokončením nanést.

výběr disku

Průměr, tloušťka a typ kotouče se volí podle typu plánované práce. Průměry se pohybují od 125 mm (malé) do 250 mm (velké, nejběžnější) a ovlivňují velikost (tloušťku a hloubku) řezu.

úhlová bruska pro řezání kovů vyžaduje řezný kotouč o tloušťce 1,0 až 1,2 mm (profesionální brusky dosahují až 2,5 mm). Tvarové závity na tenkém kovu předpokládají použití kotouče s malým průměrem nebo již použitého kotouče.

Při řezání kotouči všech průměrů je nutný ochranný kryt. Jedná se vlastně o štít, který je potřebný k zachycení drobných kovových odřezků vznikajících při řezání.

Jak řezat dlaždice a porcelánové obklady úhlovou bruskou bez odštípnutí

Aby se dlaždice při řezání neodštíply, je nutné je navlhčit vodou. Tím se sníží teplota, která je příčinou destrukce. Tímto způsobem lze nejen řezat dlaždice, ale také vyřezávat požadované fragmenty. Další metodou je použití řezného kotouče na kámen. Takový kotouč zabraňuje praskání a odlupování.

Porcelánová kamenina je o něco složitější. Porcelánová kamenina je o něco silnější než běžné dlaždice a je také odolnější. Ruční řezačka na dlaždice se velmi rychle otupí, aniž by dosáhla výsledků. Proto můžete porcelánovou kameninu řezat pomocí řezacího kotouče na kámen.

READ  Nastavení karburetoru ChainSaws Partner 350 S

Proveďte obrysový řez podél vyznačené linie řezu. Pak další, třetí. Pokud je tloušťka nerozřezaného materiálu menší než tloušťka rozřezaného materiálu. Přitlačte porcelánovou dlaždici k okraji stolu a prudkým, ale nepříliš silným pohybem ji rozbijte.

 • Při řezání kovu dochází nejen k otěru kotouče po obvodu, ale také k opotřebení jeho tloušťky. Při výměně za nový nechoďte rovnou do řezu. To nevyhnutelně způsobí zaseknutí a zlomení disku. Doporučuji pokračovat v řezání z rubové strany.
 • Čím větší je disk, tím více se na něm hraje. Nejde o úhlovou brusku, ale o samotný řezný prvek. Jelikož je jeho tloušťka relativně malá, přirozeně se ohýbá. Těchto nepříjemností se nelze nijak zbavit. Uvědomte si tuto skutečnost.
 • Při řezání měkkých kovů úhlovou bruskou je třeba být velmi opatrný, protože při broušení úhlovou bruskou je mnohem větší pravděpodobnost, že se kotouč zasekne.
 • Snažte se úhlovou brusku umístit tak, aby vás v případě zaseknutí kotouče nezasáhla do hlavy nebo břicha.
 • Při práci s úhlovou bruskou si musíte být jisti, co se stane za sekundu. Pokud nechápete, co se může stát v příštím okamžiku, je lepší přestat pracovat a analyzovat situaci. Při práci s úhlovou bruskou není třeba spěchat.
 • Řezání kovu zahajte pouze s běžící úhlovou bruskou. To znamená, že nejprve zapněte stroj a pak se dotkněte obrobku, nikoli naopak. Pevně utáhněte matici kola.
 • Osobní rada ode mě. Pokud máte zaseknuté kotouče, řezáte nakřivo a práce se nedrží, je lepší si jít odpočinout. Vraťte se do práce s čistou hlavou a pozitivním přístupem.

Doufám, že pro vás byl můj dnešní článek užitečný a zajímavý. Pokusil jsem se odpovědět na otázku „jak řezat úhlovou bruskou“. Jak jsem to udělal, je na vás.

Všem doporučuji přečíst si článek mého kolegy „Mixboardista vlastníma rukama“. Přečtěte si ji zde.

Napište do komentářů, jak hodnotíte své dovednosti s úhlovou bruskou a co můžete poradit začátečníkovi, který se s úhlovou bruskou teprve seznamuje.

Budu upřímný: úhlovou brusku jsem ještě nikdy nedržel v ruce: její téměř úplně otevřený řezný kotouč mě hodně děsí. Váš článek si ale vezmu na vědomí pro případ, že bych se rozhodl tento velmi užitečný nástroj pořídit

Sergeji, abych byl upřímný, ani já nemám rád práci s úhlovou bruskou. Ale spíš se bojím, když řeže někdo jiný a já stojím v možné „zóně nárazu“. Je to trochu zmatek.

Z nějakého důvodu se i já chronicky bojím „úhlové brusky“. Nemohu se dívat na to, když někdo pracuje s úhlovou bruskou. A můj manžel a synové, ať dělají cokoli, používají to. Chápu, že je to užitečný a šikovný nástroj. V duchu si však přeji, aby se zlomil bez možnosti obnovy. Přečetl jsem si článek a uvědomil jsem si, že ho používám správně, ale stále se bojím.

Když jsem se ve třech nebo čtyřech letech začal učit jezdit na kole, bylo to také děsivé. Poprvé jsem se bála jet sama na „dospělém“ kole. Trvalo mi několik měsíců, než jsem si na moped zvykl (jízda po Moskvě). bylo děsivé vyznat poprvé lásku dívce bylo také děsivé vyznat se podruhé, ale potřetí a počtvrté jsem si byl jistější, protože jsem byl v prvních dvou případech odmítnut ( a naučil jsem se stát stranou od velkého průměru létajícího disku při vysokých otáčkách). Abyste se naučili pracovat s úhlovou bruskou a nebáli se jí, je podle mě užitečné používat taktiku „malých kroků“. První krok: Zapněte úhlovou brusku bez nainstalovaného kotouče. Držte stroj v rukou, když je zapnutý, a provádějte s nástrojem malé, pomalé pohyby. gyroskop stroje ucítíte stejně jako otáčející se kolo jízdního kola. Toto cvičení opakujte několikrát mezi jednotlivými intervaly. Nechte své ruce, aby si zvykly na rukojeti a spínače. Druhý krok. Nasaďte řezný kotouč na úhlovou brusku a zapněte ji. Napodobujte pohyby, které byste dělali při práci s materiálem, Vypněte úhlovou brusku. Po úplném zastavení disku jej položte na stůl. Tento krok zopakujte pětkrát. Třetí krok. Upněte kus drátu o průměru 6 nebo 8 mm do svěráku na pracovním stole (nikdy ne s nohou na stoličce). Řezání tréninkových kusů drátu úhlovou bruskou s nasazeným řezným kotoučem. Cvičení ukončete, až si budete jisti, že jste se naučili drát přestřihnout. Čtvrtý krok. Nahraďte 6mm drát 10 nebo 12mm výztužnou tyčí. Řezání výztuže na kousky, dokud necítíte únavu v rukou. Pátý krok. Do svěráku upněte čtverec o rozměrech 20 x 20 mm nebo ocelovou trubku o délce ne větší než jeden palec (2,5 mm). Stříhejte, cvičte, zvykejte si. Pocit „strachu“ postupně mizí spolu s odpadávajícími kousky kovu. Nespěchejte, nespěchejte a netlačte na nástroj. Šestý krok. Kovový čtverec 40×40 nebo kovová trubka silná jako ruka. Už víte, co máte dělat. Nejdůležitější je držet při řezání svislou linii střihacího strojku. Sedmý krok. Jste téměř profesionál. Začněte řezat kanály a I-nosníky. Naučte svou ženu, která se bojí úhlových brusek, odstraňovat otřepy z dokonale opracovaných obrobků pilníkem. Možná časem její obavy opadnou a ona bude chtít pracovat na svém zahradním pozemku s motorovou pilou Tip: Nesnažte se stát profesionálem za jeden den.

READ  Jak řezat laminované dřevo-štípané sporák s JIB bez čipu

obecné informace

Všimněte si, že v současné době si bez úhlové brusky nelze představit práci opravářů, stavebních dělníků, zámečníků a mechaniků. Řeže mnoho různých materiálů, dokonce i kov. tyče, armovací pruty, vodovodní trubky, profily a úhelníky.

Řez z úhlové brusky lze brousit, ostřit nebo leštit. Neuvěřitelně velký výběr vyměnitelného příslušenství z něj udělal neuvěřitelně všestranný a nepostradatelný nástroj. Zároveň by bylo nespravedlivé zmínit, že se jedná o nejškodlivější elektrický nástroj. Pro řezání kovu potřebujete bezpodmínečně samotný materiál, ochrannou masku, úhlovou brusku, ochranné brýle a vyměnitelné kotouče.

Úhloměr pro úhlové brusky

Šikovnou možností je, když je stroj na řezání kovů z úhlové brusky navíc vybaven úhloměrem. Tento nástavec umožňuje provádět co nejpřesnější řezy, pokud osoba pracuje například s kovovými profily. Požadovaný sklon řezu se nastavuje pomocí dopravního pásu. Vysoká přesnost je nutná také při práci s různými dokončovacími materiály, včetně porcelánové kameniny a jiných obkladů.

Normální pila se skládá z úhelníku. Tento prvek je vodicí prvek. Je lepší, když je vybaven krycí deskou, která zabraňuje posunu a poškrábání povrchu upínaného obrobku. Součástí konstrukce jsou také závěsy a upevňovací šroub.

Chcete-li použít úhloměr, nejprve pevně přitiskněte obrobek k obrobku. Teprve pak se nastaví správný úhel. Poslední fází je vlastní řezání obrobku pomocí elektrického nástroje.

Seznam řezných nástrojů

Pomocí těchto zařízení lze řezat profilované plechy:

 • Elektrická okružní pila s ocelovým kotoučem;
 • ruční pilkou na železo;
 • skládačka;
 • ruční nůžky na kov;
 • ruční nůžky;
 • elektrické nůžky. střihače, nožové střihače, drážkovací střihače;
 • Cvrččí vrták. obdoba elektrických nůžek.

Všechny tyto typy nezpůsobují při provozu jiskření, pracují na principu studeného střihu. elektrické úhlové brusky jsou k dispozici ve dvou výkonových variantách: s kabelem a s akumulátorem.

Řezání profilovaného plechu úhlovou bruskou je teoreticky možné, ale odborníci nedoporučují tento nástroj používat. Pozinkovaná ocel, která tvoří základ materiálu, a ochranný povlak na obou stranách do 5 mm od jejího působení se roztaví. Způsobuje korozi hran. Druhým rizikovým faktorem jsou jiskry. Jakmile se dostanou na povrch, poškozují polymerní povlak.

Nejjednodušším domácím nástrojem na plechy o tloušťce do 1,5 mm jsou nůžky s čepelemi z rychlořezné oceli. Jsou vhodné pro ty, kteří občas pracují s malým množstvím materiálu. K dispozici ve dvou verzích:

 • válečkové nůžky. čepele a rukojeti jsou spojeny šroubem;
 • Pákové provedení. řezná část a rukojeti jsou sklápěny dohromady. pohodlnější, snadněji použitelné a méně namáhavé řešení.
READ  Jak řezat polykarbonát doma

tři polohy břitu jsou rozlišeny na levé, pravé a kombinované nůžky. Pokud chcete řezat zleva doprava, použijte nástroj pro praváky a naopak. Pro zakřivené řezy existují verze se zakřivenými čepelemi. Při výběru vždy věnujte pozornost řezné kapacitě. ne všechny mohou snadno řezat silné listy.

řezat, plech, úhlovou, bruskou

Používejte vyměnitelný pilový kotouč s jemnými zuby. Má poměrně vysokou přesnost a rychlost práce. Skládá se z C-rámu a řezacího nože. Nevýhoda: Lze řezat pouze v přímce na pracovním stole a vyžaduje značnou ruční práci. Je třeba zvolit pilku na železo s čepelí o délce nejméně 300 mm. Pro těžko přístupná místa nebo obtížné řezy jsou k dispozici varianty bez objemného rámu s boční rukojetí.

Ruční zářezové (děrovací, stříhací) nůžky.

Je to optimální řešení pro malé objemy. Hlavním prvkem je řezací hlava s otevřenou matricí pro snadný vstup a řezačkou třísek. Další detail. průhledný plastový kryt pro vyprazdňování pilin. Vede čipy dopředu, čímž zvyšuje bezpečnost procesu. Minimální poloměr střihu pro pokosové nůžky je 25 mm. Pro zahájení řezu vyvrtejte do materiálu otvor o průměru 8,5 mm. Výhody tohoto nástroje ve srovnání se standardními nůžkami. vysoká manévrovatelnost, snadné vytváření zakřivených řezů.

Jedna z nejlepších možností, jak si sami rychle a ve velkém množství pečlivě nařezat profilovaný plech z okraje i zevnitř. Jejich použití je snadné, fungují na principu děrování. Hlavními prvky jsou pohyblivý razník a pevná matrice se stejným tvarem otvoru. Nástroj nezahřívá kov, nepoškozuje polymerní povlak, lze s ním otáčet pod libovolným úhlem a vyřezávat otvory v těžko přístupných místech, a to i ve složitých tvarech. Střihy provedené elektrickými nůžkami nemají otřepy, takže je není třeba dodatečně opracovávat.

Může řezat vertikálně i horizontálně a vytvářet kulaté nebo tvarované otvory. Řez je velmi přesný a materiál se nedeformuje, ale rychlost vrtáku musí být správná, jinak by razník ohnul hrany. Nevýhoda. vhodné pouze pro malé objemy.

V profesionálním stavebnictví se používají další dva typy elektrických nůžek pro práce spojené se stříháním hladkých a profilovaných plechů:

 • Nůž. Je vhodné řezat v přímém směru, ale je obtížné provádět úhlové řezy, Hlavní prvek se skládá ze dvou nožů, z nichž jeden je pohyblivý, zatímco druhý ne. Třísky jsou odkloněny do strany, čímž se zabrání poškození ochranného plastového povlaku.
 • Drážkované. Jejich hlavním detailem je otevřená řezná hlava. Galvanické nůžky jsou vhodné pro rovné i zakřivené řezy.

Oba typy mají výkonný motor a snadno se ovládají. Řez je dokonale hladký, čistý a kvalitní.

Používají se speciální vyměnitelné pilové kotouče. Umožňují velmi přesný a úzký řez. Snadno s ním lze nejen řezat plech v přímce, ale také provádět zakřivené řezy. Neumisťujte palubky podle váhy, protože kov je tenký a snadno se deformuje.

 • je možné pracovat přímo na staveništi;
 • vysoká rychlost ve srovnání s ručním mechanickým nářadím;
 • snadné ovládání;
 • nízké náklady na spotřební materiál (pily).

Nevýhody používání elektrické skládačky:

 • pily se rychle opotřebovávají a často se lámou;
 • vysoká hladina hluku;
 • nemožnost řezat plechy s výškou profilu menší než 20 mm;
 • Skládačku lze spustit pouze ve svislé poloze, což znamená, že práce vyžaduje dvě osoby;
 • nepálí nátěr, ale trhá kov, okraje musí být ošetřeny základním nátěrem.

Pro skládačku se rozhodněte pouze v případě, že nemáte k dispozici jiný nástroj.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS