Jak ručně řezat rohy na liště

Jak vyříznout úhel na liště pomocí truhlářské frézky. instrukce krok za krokem

Lišta je dekorativní prvek, který odděluje stropní malby nebo obklady od tapet na stěně. Dotváří vzhled místnosti a dodává jí dekorativní nádech. Abyste však mohli správně spojit dva pruhy lišty v rohu, musíte je správně odříznout. Přesný postup? Existuje několik způsobů, jak dosáhnout toho, co máte na mysli.

Nejjednodušší způsob řezání lišt je použití přímočaré lišty. Stroj má tvar písmene U (jakási krabice bez jedné ze stran). Do bočních stěn lišty se předem vyřežou drážky, které se pak použijí jako šablona pro řezání lišt a dalších materiálů.

Řezání lišty pod úhlem pomocí šikmého řezáku, viz toto video.

 • Umožňuje řezat hrany lišty přesně podle hotové šablony.
 • Snadno ji vytvarujete vlastníma rukama pomocí čtyř prken, úhelníku a pily. Podle typu požadované práce vyřízněte vzorovou drážku podle libovolného vkusu.
 • Snadno s ním vytvoříte vnitřní nebo vnější roh.

Jediná nevýhoda této metody se týká pouze ruční výroby skládačky: musíte být velmi opatrní, abyste se neodchýlili od standardních řezů ani o jeden stupeň pomocí úhloměru.

Řezání rohu na stropním podstavci pomocí truhlářské frézy má svá specifika. Možná vás bude zajímat také článek na téma, omítání stěn vlastníma rukama, druhy omítek.

Externí

Pro vnější roh. podstavec se přiloží na pravou stranu židle (nebo. na nejbližší k sobě, pokud je šablona umístěna napříč stolem), vyrovná se naplocho a na stěnu a poté se pomocí šablony odřízne nebo odřízne.

Interiér

Pro vnitřní stranu. stejným způsobem, ale v opačném pořadí: naneste na levou nebo vzdálenější stranu skládačky.

Dvě nařezané lišty se na místo nasadí bez lepení. V případě mezer se fragmenty k sobě přiřadí nožem. Drobné nedokonalosti lze později vyplnit tmelem. Užitečný by byl také článek o tom, jak vyrobit výplň stěn vlastníma rukama.

DŮLEŽITÉ: i při použití šablony vyžaduje řezání úhlů určitou zručnost. Proto pokud jste začínající dekoratér, doporučujeme, abyste si to nejprve vyzkoušeli s odřezky lišt, ořízli je a zkusili je spojit bez prasklin.

Typy stropních a podlahových lišt, výběr nástrojů

Montáž lišt a podlahových lišt není o nic méně důležitá než jakákoli jiná část renovace. A ořezávání rohů je zde nejobtížnější. Je důležité zvolit správný nástroj pro danou práci a nejvhodnější způsob řezání.

Stropní sokl

Stropní lišta, známá také jako lišta, obruba, lem nebo jednoduše lišta, se nejčastěji používá k zakončení spáry mezi stěnou a stropem. I když někdy zakrývá vnitřní rohy, vytváří dekorativní rám nebo panel a tvaruje výklenky a architektonické prvky. Existuje několik oblíbených materiálů pro výrobu výlisků:

Plast (PVC). Široké a tuhé lišty se lépe řežou pilkou na kov. Pokud je potřeba jemnější nástroj, použije se skládačka.

Pěna (pěnový polystyren). Velmi lehký a porézní materiál, nejlépe řezaný ostrým stavebním nebo kancelářským nožem.

Dřevěné lišty. Pilové listy s vroubkovaným ostřím speciálně navržené pro řezání baget jsou vhodné pro řezání. Lze použít také ruční nebo elektrické skládačky.

Soklové lišty

Moderní lišta dnes téměř nikdy nesplývá s mezerou. Jsou konstrukčním prvkem, který doplňuje design a zlepšuje celkový vzhled. Lišty se vyrábějí z několika materiálů:

Dřevěné mohou být vyrobeny z masivního dřeva nebo dýhy. K ořezávání používejte kotoučové nebo okružní pily nebo přímočaré pily.

Plastové lišty jsou „nebezpečnou“ konkurencí tradičního dřeva. Lze je snadno instalovat a řezat jednoduchou pilkou na kov.

Hliníkové lišty jsou nejnovějším trendem v interiérovém designu. Obvykle se řeže elektrickou pilou nebo ruční pilou na kov.

Pouze u dřevěných lišt je nutné provést šikmý řez. Ostatní díly jsou rovnoměrně rozřezány a spojeny pomocí speciálních úhelníků.

Tři užitečné způsoby ořezávání lišt

Pokyny pro ořezávání podlahových a stropních lišt jsou v podstatě stejné. Ale pokud může být podlahová křivka něčím zakryta, na stropě je to problém, takže budeme věnovat větší pozornost tomu, jak snížit stropní desky.

Metoda Classic Jigsaw

Postel Classic Jigsaw má tvar písmene U a na protilehlých stranách jsou štěrbiny. Do lůžka se vloží obrobek odpovídající velikosti a poté se pilkou na železo prořeže drážky na bocích. Myšlenka není nová. nástroj je starý několik set let. ale navzdory své jednoduchosti ne každý ví, jak správně oříznout roh stropního soklu pomocí standardní tabule.

Ne každý ví, jak vyříznout stropní lištu v rohu pomocí klasické skládačky.

READ  Jak upravit výšku dveří do místnosti

Rada: při ořezávání stropních desek přiložte plastový nástroj na stranu, která je vám nejblíže, zatímco u podlahových desek je tomu naopak: přiložte nástroj na stranu, která je od vás nejvzdálenější. Není to dogma, ale pracuje se s ním mnohem lépe.

Práce se soklovými lištami je snazší, protože malta leží ve vodorovné rovině a je snazší orientovat polohu soklové lišty. Lidé nejčastěji dělají chyby při ořezávání stropních trnů, jednoduše je správně nezasunou do nástroje. Zde je jednoduché, ale důležité pravidlo.

Důležité: okraj stropní lišty, který se dotýká stěny, musí směřovat k hornímu okraji přípravku a část lišty, která je blízko stropu, se umístí do spodní části přípravku.

V rohu, jak víte, 2 strany, takže méně než chybné zvyknout si na prkno, které bude namontováno na pravé straně úhlu dát do zářezu na pravé straně, a pás, který je připevněn na levé straně, dát do zářezu na levé straně. Další podrobnosti o složitosti používání klasické skládačky najdete ve videu v tomto článku.

Jak oříznout stropní lištu ve vnitřním nebo vnějším rohu.

Kromě klasického nástroje s čelistí ve tvaru písmene U existují dva další typy této konstrukce. profesionální a otočný nástroj. Pokud jde o profesionální model, používají ho pouze řemeslníci. Přístroj je poměrně objemný, ale lze jej otáčet v libovolném úhlu a má pilku na železo, kterou lze zafixovat.

Profesionální motorové kleště se zajišťovací pilkou a obrobkem.

„Otočný přípravek“ lze také označit jako „kapesní pilku“. Jedinou výhodou je možnost přesného nastavení úhlu lišty. Na jedné straně se s ním pracuje snadno. stačí nastavit úhel, položit ho na základní desku a řezat. Na druhou stranu si na tento nástroj musíte zvyknout, a pokud nejste zkušení pilníkáři, pak pro vás otočná skládačka není tím pravým nástrojem.

Tip: Při výběru klasického U-kloubu se nejprve vyhněte čínským výrobkům. A za druhé, zkuste si koupit model s možností upevnění dílů uvnitř, jeden z takových modelů je na fotografii níže.

Je mnohem snazší pracovat s dlátem, které dokáže upevnit díl na vnitřní straně.

Metoda Ořezávání podél šablony

Nejčastěji je třeba lišty u stropu i podlahy seříznout na 45º. Pokud nemáte k dispozici specializovaný nástroj, můžete si na kus papíru nakreslit improvizovaný přípravek. Ze školní geometrie víme, že úhlopříčka každého čtverce svírá se základnou úhel 45º.

Úhel 45° nastavíte tak, že se podstavec dotkne úhlopříčky čtverce.

Dále je třeba nakreslit čtverec a do něj nakreslit 2 úhlopříčky. to bude požadovaných 45º. Stačí jen připevnit lištu k desce a správně ji označit. Ořezávání lišt bez vodicích lišt vyžaduje dobrý odhad a pevnou ruku.

Metoda Applied universal

Ořezávání pod úhlem 45° je běžná možnost, ale co dělat, když potřebujete jiný úhel a máte jen pilku na železo a tužku?? Ukazuje se, že z této situace existuje velmi jednoduché východisko. Navíc je tato metoda univerzální; je vhodná pro vnější i vnitřní rohy.

Kromě toho vás mohu ujistit, že úhly, které se vizuálně zdají být rovné, jsou ve skutečnosti o několik stupňů odlišné. Výsledkem je, že si koupíte dobrý nástroj, vyříznete přesně 45º, a když spoj „vyjde“, vznikne mezi lištami mezera. Tento problém je zde odstraněn. A pak si na příkladu ukážeme, jak vyříznout lištu ve vnitřním rohu.

Vezměte příchytku, položte ji na jednu stranu rohu a s její pomocí nakreslete na stěnu a strop 2 čáry.

Tip: Aby byly čáry malé, můžete je kreslit nikoli tužkou, ale například hřebíkem nebo špičkou nože.

Důležité informace

Pokud jste se snažili co nejvíce, ale malá prasklina v křižovatce stále „vyšla“, nerozčilujte se. U dřevěných lišt lze mezeru snadno utěsnit voskem na nábytek. Pro vyplnění mezer v polyuretanových, pěnových, plastových nebo sádrových lištách je vhodnou volbou tmel. Barva směsi musí samozřejmě odpovídat barvě lišty.

Ořezávání lišt ve skládačce

Dláto je jedním z nejdůležitějších nástrojů při opracování lišty, protože umožňuje provádět řezy do lišty ve správném sklonu pro rovný spoj. Zvláštní vlastnosti práce s filé pomocí tohoto zařízení.

Pro správné a rovnoměrné řezání stropního soklu soklovou frézou v rozích je třeba dodržovat určitá pravidla.

 • Řezání obrobků pomocí přístroje je vhodné pouze pro pravé úhly 90°.
 • Při řezání bagety určené na strop se přikládá a řeže na vnitřní straně, která je k vám nejblíže.
 • Panel se instaluje ve stejné poloze, v jaké bude instalován do stropu.
 • Řez se provádí podél přední strany bagety.
 • Strana, která má být přilepena ke stropu, se musí při řezání pevně přitisknout ke dnu zásobníku.
 • Pro každý typ materiálu se doporučuje zvláštní řezný nástroj: na měkké materiály, jako je pěnový polystyren, je vhodná pilka na železo nebo nůž, na dřevo je vhodnější pila.

Stropní rohy mohou být vnitřní a vnější nebo vnější, takže existují rozdíly v přípravě bagety, což jsou způsoby spojování lamel a různý sklon řezů. Pro usnadnění práce s hmoždířem je vhodné jej označit malými piktogramy, jak je znázorněno níže.

READ  Redo Elektrický šroubovák pro práci ze sítě

Hlavní pozornost je třeba věnovat přesnosti řezání polotovarů pod pravým úhlem. Doporučuje se začít od vnitřního rohu a pak postupovat směrem ven. V opačném případě nemusí být délka bagety dostatečná. Postup řezání je schematicky znázorněn na následujících obrázcích.

Řezání lišty pro vnitřní roh

Vnitřní rohy se v místnostech vyskytují vždy. takže se s nimi při instalaci stropních lišt určitě setkáte. V tomto případě postupujte podle algoritmu při krájení bagety:

 • Změřte požadovanou délku obrobku a položte jej na strop v místě budoucí instalace;
 • Umístěte prkno do přípravku podél blízké stěny tak, aby jeho poloha byla shodná s polohou, v jaké bude namontováno na stropě;
 • Podržte lištu pod úhlem 45° a řezte bez většího tlaku;
 • stejným způsobem postupujte i u druhého sousedního pásu. Pro usnadnění řezání lze vodicí blok otočit tak, aby se přizpůsobil ruce podle potřeby.

Pokud víte, jak správně vyříznout vnitřní roh na stropním soklu pomocí vrtačky, můžete snadno vytvořit složitější rohy. vnější rohy.

Řezání filé pro vnější roh

Vnější rohy nejsou v místnosti tak časté, ale vyžadují obzvláště pečlivé řezání filetů a přesné spojování jejich stran. na rozdíl od vnitřní strany lišty jsou malé mezery na vnější straně nápadnější a hůře se skrývají. Při práci na vnějších rozích nezapomeňte také na následující. Toho lze snadno dosáhnout dodržováním určitých pravidel:

Zbývá nakrájené proužky bagety dokrojit a zkontrolovat přesnost řezu. Vezměte pár rozříznutých částí bagety, spojte je a vytvořte vnitřní nebo vnější roh. Pokud byly proužky přesně a precizně nařezány, budou hrany sousedních proužků dokonale lícovat.

Pokud jsou na nich malé nerovnosti, můžete je opracovat ostrým nožem, pilníkem nebo smirkovým papírem, upevněným na tyči.

Rozložení ukazuje, jak bude vypadat správně vyříznutá a namontovaná rohová lišta po dokončení vnitřních a vnějších rohů.

Při dodržení všech pravidel a zásad práce se speciálními nástroji při přípravě filetů můžete snadno sami nainstalovat jakýkoli stropní sokl.

Používané nástroje

V závislosti na materiálu se pro montáž podlahových lišt používají různé nástroje: pro dřevěné podlahové lišty se používá pilka na železo, pro plastové nebo polyuretanové podlahové lišty je vhodnější pilka na kov. Prvky z pěnového polystyrenu lze snadno řezat běžným ostrým kancelářským nožem. Ve většině případů se používá pluh, který lišty rovnoměrně nařízne pod určitým úhlem. Používáte-li pilu na kov, neměli byste příliš tlačit, protože řez může být nerovnoměrný, s otřepy a materiál se může zmačkat a stát se nepoužitelným. Lišty z polystyrenu a polyuretanu vyžadují opatrné zacházení.

Pokud nemáte s těmito nástroji a dekoračními prvky zkušenosti, je lepší vzít si malý kousek dokončovacího materiálu a cvičit s různými tlaky, což dále pomůže při řešení problému.

Jaké nástroje lze použít?

Vhodnost použití různých nástrojů závisí na materiálu, ze kterého bude lišta vyrobena.

Tabulka. 1. Typy materiálů a jejich použití.

Typ materiálu Vlastnosti materiálu, požadavky Nástroj
Polyvinylchlorid (PVC) Lišty z PVC jsou notoricky náchylné k praskání a při stlačení již nedokážou obnovit svůj původní tvar, protože ztrácejí svou pružnost. Proto by se tyto lišty neměly při řezání lisovat. Řezání stavebním nožem nebo pilkou na kov. K tomu poslouží i ostří nebo nabroušený kuchyňský nůž.
Pěnový polystyren Plastová lišta také není příliš pevná, ale je lepší než její protějšky z PVC. Snadno se drolí. Lze použít stejné nástroje jako pro PVC
Dřevo Jsou odolnější a estetičtější než jejich polymerové protějšky, ale stojí hodně. Dřevo se nejlépe řeže pilkou na železo nebo na kov, i když hrozí, že se zuby pilin ucpou. Nejlepší je pilka na dřevo s jemnými zuby.

Materiály pro stropní podstavec

Jaké varianty jsou možné??

Nejprve několik slov o tom, z čeho lze vyrobit stropní desky.

Sádra je již dlouho klasickým materiálem pro takové prvky interiérového designu. Používal se k formování různých částí štuku zdobícího sály bohatých domů a paláců. Sádrové podstavce měly obvykle složité reliéfy a různé velikosti.

Sádrové soklové lišty se vyrábějí i dnes, ale kvůli vysoké ceně, velké hmotnosti a křehkosti se již netěší oblibě v porovnání s lištami z jiných materiálů

Skutečné sádrové výrobky se dnes vyrábějí na zakázku, protože jejich výroba a instalace je poměrně nákladná. Nejčastěji se odlévaly v malých sériích pro restaurátorské práce při obnově architektonických památek.

Vzhled sádrových lišt však stále zůstává atraktivní, protože skvěle dotváří interiéry různých stylů. Dnes je kupujícím nabízena široká škála analogů z jiných moderních, levnějších a lehčích materiálů, jako je polystyren a polyuretan. Dokonale imitují přírodní sádrokartonové desky.

Stropní sokly z polystyrenu. z hlediska vizuálního vjemu po dokončení jsou prakticky nerozeznatelné od sádrových stropních soklů

Tyto lišty mají řadu nesporných výhod: nízkou hmotnost, která výrazně usnadňuje montáž, a širokou škálu reliéfních obrazů a šířek lamel. Skvěle se hodí do různých designových řešení klasických i moderních stylů interiérů.

READ  Jak řezat plexisklo doma

Výroba dřevěných podstavců zdobených řezbou je velmi pracná, což ovlivňuje cenu těchto výrobků

Nelze si nevšimnout dřevěných lišt, které jsou v místnostech obložených přírodní dýhou, která nikdy nevyjde z módy, velmi oblíbené.

Výhodou lišt z přírodního dřeva nebo dřevěných kompozitů je trvanlivost, možnost několikanásobného přelakování v různých barvách a odstínech a vysoká spolehlivost upevnění na povrchu.

Na zakázku lze vyrobit různé dřevěné lišty s různými reliéfními vzory. Za nevýhodu dřevěných filetů lze označit jejich vysokou cenu, protože velmi často vyžadují ruční práci řemeslníka.

Stejnou technikou se provádí řezání lišty z jakéhokoli materiálu i montáž jejích rohů. Rozdíl může být v použití nástrojů pro značení a řezání a ve způsobu připevnění pásky k povrchu stěny nebo (a) stropu.

Speciální funkce pro řezání lišt z různých materiálů

Protože všechny materiály používané k lisování reagují na řezné nástroje odlišně, měli byste znát některé zvláštnosti, než se pustíte do řezání lišty. Tyto informace pomohou zabránit náhodnému poškození výrobků.

 • Dřevo lze považovat za nejpevnější ze všech výše uvedených materiálů, které se v současné době používají v dekorativních stropních lištách. Proto je vystaven vyššímu řeznému odporu, v důsledku čehož může snadno dojít k otřepům a odštěpkům. Dřevěné lišty, zejména ty s úzkou šířkou, by měly být řezány pilkou na dřevo s jemnými zuby nebo elektrickou skládačkou a také „jemným“ pilníkem.
 • Pěnový polystyren je ze všech výše uvedených materiálů nejkřehčí, a proto se může snadno začít drolit. Řezat by se mělo nejlépe ostrým kuchyňským nebo stavebním nožem. Během řezání se nedoporučuje na lišty příliš tlačit, protože by mohlo dojít k protlačení řezné plochy, což by zkazilo vzhled lišty. Práce musí být prováděny velmi pomalu a opatrně, aby nedošlo k deformaci nebo odštípnutí.

Montáž těchto výrobků musí být rovněž prováděna opatrně. Polystyrenové lišty nejsou bez pružnosti, ale ne v takové míře, aby umožnily lištám plně kopírovat tvar zřetelně nerovného povrchu. A pokud je lišta silně přitlačena, může se jednoduše zlomit.

Vzhledem k nevýhodám pěnového polystyrenu je lepší koupit pásy s rezervou pro případ, že by se poškodily. Nízké náklady na tyto proužky umožňují.

 • Extrudovaný polystyren je robustnější a spolehlivější, snadno se řeže a nedrolí se. Lišty z tohoto materiálu se mnohem lépe řežou, protože se na nich jen zřídka objevují dutiny nebo otřepy. Podobně jako polystyrenové desky však nejsou dostatečně pružné, takže se mohou snadno ohýbat na zakřivených plochách.

Lišty z tohoto materiálu lze řezat ostrým nožem nebo pilkou na železo s jemnými zuby.

 • Polyuretan. Z tohoto materiálu se vyrábějí jak pevné, tak pružné lišty, které lze připevnit na stěny, které nejsou přesně rovné, nebo na zakřivené plochy (např. při rámování oblouků, sloupů atd.).п.).

Pružné výrobky z tohoto materiálu lze řezat pouze ostrým nožem, zatímco tuhé výrobky lze řezat stejným způsobem jako extrudovaný polystyren. Náklady na polyuretanové lišty jsou vysoké, takže neopatrnost nebo chyby mohou vést k mnoha zbytečným nákladům.

Ořezávání bez truhláře. je to skutečné!

Pokud máte po ruce kleště, je práce samozřejmě mnohem rychlejší a přesnější. Existují však situace, kdy správný nástroj nebyl po ruce. Nyní se naučíte řezat lištu tak, že ji budete držet nad hlavou. Nevýhodou této metody je, že lištu musíte vždy držet nad hlavou. A to není zrovna pohodlné.

Pokud jde o kvalitu značení, můžete si být jisti, že bude co nejpřesnější. Koneckonců, než začnete řezat rohy podlahové lišty, musíte ji desetkrát přiložit k zamýšlenému místu instalace. Poruchy stěn a případné odchylky jsou okamžitě viditelné.

 • jsou připraveny dva obrobky. Jsou seříznuty pod úhlem 90 stupňů;
 • Poté se jedna z lamel položí tak, aby se koncem opírala o kolmou stěnu;
 • na stropě je nakreslena ořezová čára, která označuje obrys;
 • Pásek je odstraněn. Poté použijete krycí díl, který se rovněž hodí k zakončení lišty do zdi;
 • po vyznačení čar upozorněte na jejich průsečík. To je značka, u které byste měli oříznout;
 • Po opětovném nalepení materiálu označíme místa odříznutí a nakreslíme ořezovou čáru od tohoto bodu k okraji pásu;
 • Sami uvidíte, jak se proužky stříhají podél čar. Všimněte si, že tato metoda umožňuje řezat vnější i vnitřní rohy, ačkoli druhá možnost je pohodlnější.

S jasným schématem, jak vyříznout vnější roh, budete moci rovnoměrně a krásně upevnit stropní sokl. Při opravách se již nezdá, že by se jednalo o problém. ať už pracujete s jakýmkoli materiálem, pamatujte na jednu věc: vždy pečlivě měřte, nespěchejte. Tímto způsobem se vyhnete poškození materiálu a ušetříte náklady na nákup nového materiálu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS