Jak správně řezat rohy na stropě

Jak řezat stropní lišty v rozích, s truhlářem nebo bez něj

Pokud někdo poprvé připravuje rohy stropní lišty k montáži, musí často vyhodit více než jeden metr materiálu. Bohužel ani získaný soklový tesař v tomto případě vždy nepomůže, když se stěny v místnosti spojí náhodně, nikoliv v pravém úhlu.

Tip: Místo pily dodávané s přístrojem použijte běžnou pilu na kov. Její řez je přesnější a hranatější, což je pro tento proces zásadní.

Způsoby řezání rohů na stropním podstavci

Existují tři základní způsoby řezání rohu lišty:

Metodu „od oka“ neuvažujeme, i když se používá poměrně často, ale přesto taková činnost téměř nikdy nepřináší přesné výsledky, a to ani u zkušených řemeslníků (viz metoda „od oka“). Jak upevnit stropní sokl. návod krok za krokem).

S truhlářem

 • Truhlářská pila je zařízení ve tvaru zásobníku s drážkami pro pilky a je určena k přesnému řezání rohů prken a tyčí. Standardní skládačka má rohovou šablonu pro rohy 45⁰, 60⁰, 67,5⁰ a 90⁰.

Řezání vnějšího rohu levé lišty

 • Pro provedení řezu pro vnější roh stropního soklu je třeba vložit profil do spojovacího prvku na straně, kde bude sokl připevněn ke stropu. Umístěte římsu ke stěně, která je k nám nejblíže, protože to neděláme pro podlahu, ale pro strop. Najděte úhel 45⁰ ve žlabu a odřízněte přebytečný kus.
 • Stropní lišta se montuje spodní částí nahoru, a když se na ni podíváme dolů, vidíme profil přesně tak, jak bude na stropě (viz lišta na straně 42). Spára mezi stěnou a stropem: jak vybrat správnou lištu). Vezměte v úvahu, že spodní (horní) bod řezu bude na rohu stěny a bude to nejbližší krajní bod od začátku profilu. Při řezání levých lišt ve vnějším rohu se pilka na železo používá zleva doprava a naopak u pravých lišt.

Řezání vnitřního rohu levé lišty

 • Nyní se podíváme na to, jak řezat lištu pro vnitřní roh. Spodní okrajový bod profilu (horní okraj ve skládačce) bude vyčnívat, takže levá lišta bude řezána zprava doleva a pravá zleva doprava. Tímto způsobem získáme vnitřní roh.

S kresbou na stole

Použití výkresu na stole truhláře

 • A jak se vyrábí lišta? Pokud nemáte truhlářskou židli? Můžete si vystačit s výkresem na stole, který toto truhlářské dílo napodobuje (viz výkres na stole). Jak řezat lištu: návod krok za krokem od skutečných řemeslníků). Na stůl nakreslíme dvě rovnoběžné čáry ve stejné vzdálenosti, jako je vnitřní strana přípravku u standardní truhlářské linky. 85 mm.
 • Nyní mezi těmito čarami najděte čtverec a nakreslete do něj dvě úhlopříčky podle obrázku. Máte tedy simulovanou skládačku s úhly 45°.

Vyříznutí vnitřního rohu levé lišty na stole

 • Všechny další kroky se provádějí stejným způsobem jako u truhláře, pouze místo přitlačení lišty k okraji ji pouze položíme podél linie. Vezměte prosím na vědomí, že lišta nemůže ležet přímo na vodicí čáře ořezávače, proto musíte použít vizuální vodítko nebo na čáru umístit čtvercový předmět (krabici), abyste vytvořili lištu.
 • Nezapomeňte, že při řezání až ke stropu bude spodní část lišty nahoře a naopak. Ve vnitřním rohu bude vyčnívat spodní roh profilu a ve vnějším rohu bude vyčnívat horní část lišty.

Použití značení na stropě

Označení stropu pro instalaci podlahové lišty

 • Ale jak řezat lištu. pokud rohy místnosti nesvírají úhel 90°? To je zcela běžné, zejména v soukromém sektoru. K tomu budete potřebovat také malý výkres.
 • Soklová lišta se položí v pravém úhlu na spojnici mezi stropem a stěnou a podél stropu se nakreslí ořezová čára. Totéž proveďte na druhé straně rohu. Nyní, když aplikujeme lištu, protíná ji jedna z čar (viz foto).
 • Průsečík a spodní roh lišty jsou linií řezu. Úhel odříznutí od vnější části k vnitřnímu rohu musí být přibližně 45°⁰.
 • Pro řezání vnějšího rohu je třeba provést stejný nákres. Tentokrát bude vyčnívat pouze horní část lišty.

Doporučení. K řezání tvrdých stropních lišt ze sádry, dřeva nebo polyuretanu použijte pilku na kov. Jemné vroubky jejího ostří umožňují hladký řez, zatímco pilka na dřevo (i s jemnými vroubky) zanechává zubatý řez.

K řezání lišt použijte stavební nůž s vyměnitelným ostřím. Chcete-li zajistit rovnoměrný řez, vyměňte nůž za nový. K řezání lišt nepoužívejte pilku na železo!

Základní deska na podlaze

To, co jsme se naučili o lištách na stropě, lze použít i pro lišty na podlaze. Musíte pouze změnit stranu profilu proti hraně dláta. To znamená, že pokud řežete rohy pro strop, musíte použít blízký okraj nebo ořezávací nůž pro podlahu. Zbytek je stejný pro zbytek lišty.

READ  Jak řezat otvor v kovové dlaždice pod trubkou

Pokud rohy obkreslíme na podlaze, vše zůstane stejné, ale na své dílo se díváme shora dolů, nikoli zdola nahoru. Dřevěné lišty se dnes samozřejmě nepoužívají příliš často, ale dobrý dřevěný profil nikdy neztratí svůj význam. Proto je vždy nutné vědět, jak provést čistý řez pro spoj.

Typy rohů

Rohový spoj a lemování lišty se liší v závislosti na typu rohu; rozlišují se vnitřní, vnější a nestandardní lišty.

Vnitřní roh, jinými slovy roh místnosti menší než 180°, obvykle 90°. Při ořezávání vnitřního rohu spodní okraj lišty vždy vyčnívá nad horní okraj. Nejdříve je třeba změřit úhel mezi stěnami. pokud je standardní a rovná se 90°, pak je třeba desky oříznout pod úhlem 45°. Bageta, která je přilepená na pravé straně, musí být oříznutá na levé straně a levá oříznutá na pravé straně.

Vnější roh nebo vnější roh je méně častý, je to více než 180°, obvykle kolem 270°. Při práci s těmito rohy je tomu naopak. Okraj soklové lišty, který bude přitisknutý ke stropu, musí být větší než spodní okraj.

Nepravidelné rohy. Pod těmito úhly se často rozumí úhly se stupni většími nebo menšími než standardní 90° a 270°, jakož i různá zaoblení. Ořezávání se v tomto případě provádí od oka nebo pomocí čáry na místě. Díly se zaoblenými rohy jsou sestaveny z několika menších kusů a každý kus je postupně připevněn.

Všechny tři metody, které jsem popsal, fungují, výběr závisí na tom, jaký nástroj máte k dispozici a jaké jsou vaše schopnosti. Pokud máte po zhlédnutí videa ještě nějaké otázky, můžete je komentovat a já vám pomohu, jak jen budu moci.

Pokud si nejste jisti svými schopnostmi, existují spoje pro podlahové i stropní lišty, které není třeba ořezávat.

Provádění úkolu pomocí truhlářské frézy

První věc, kterou byste měli udělat, než začnete řezat roh stropního podstavce, je pořídit si skládačku. Právě tento zázračný nástroj nahradí při vaší práci chirurgickou přesnost.

Struktura nejjednoduššího stroje je následující:

 • Ve spodní části máme obdélníkovou základnu;
 • Jeho dlouhé strany doplňují stěny;
 • Stěny mají štěrbiny pod úhlem 45 a 90 stupňů.

Chcete-li takové zařízení získat, můžete se vydat dvěma cestami:

Silnice : nákupy

Prodejny mohou nabízet různé modely, od nejjednodušších, jejichž příklad jsem uvedl výše, až po sofistikované profesionální stroje, které umožňují provádět řezy pod libovolným úhlem.

Na tohle jsem narazila během svého nákupu:

Cesta : jemné ruce

Ačkoli cena nejjednodušších modelů výrazně nezasáhne do rodinného rozpočtu, někdy nechcete platit za věc, kterou příště můžete potřebovat až za několik let. Dalším důvodem pro výrobu vlastního truhláře může být jeho potřeba „tady a teď“, jak se mi to svého času stalo například.

Takto jsem si ho vyrobila doma vlastníma rukama:

 • Na desce jsem vyměřil tři obdélníky o rozměrech 30 × 7 cm. Tyto parametry nejsou rozhodující, v závislosti na tom, jaké rozměry bude mít váš kus vhodného materiálu pro výrobu přípravku, je lze snížit nebo zvýšit. Hlavním předpokladem je, že budoucí podnos by měl být pojízdný a měl by pohodlně pojmout zakoupenou bagetu;
 • Obrysové tvary jsem vyřízl pilkou na železo;
 • Dva z nich jsem přišrouboval ke třetímu, jak je znázorněno na obrázku níže:

Schéma spojování dílů truhláře vlastní výroby

 • Na horní části stěn jsem pomocí pravítka, tužky a úhloměru nakreslil čáry pod úhlem 45 a 90 stupňů;
 • provedl řezy pilkou na železo podle značení.

Takto by mohla vypadat domácí skládačka

Ti, kteří jsou příliš líní, mohou jednoduše nakreslit potřebné čáry na list papíru pomocí úhloměru a použít je k řezání. Nezapomeňte však, že pilový kotouč může odpadnout, protože jej nic nedrží ve správném úhlu.

Oříznutí lišty podél čar nakreslených na papíře

Proces řezání

Nyní se podíváme, jak vyříznout roh stropního podstavce pomocí podomácku vyrobené nebo zakoupené pily na dřevo. Kromě přístroje a ořezávače budete potřebovat řezný nástroj, který je třeba zvolit podle materiálu lišt:

Materiál základní desky Řezný nástroj
Pěnový polystyren Řezák na krabice
Plastové Pila na kov
Dřevo Pila na dřevo
Hliník Pila na kov

Doporučuji pilový list s co nejmenší výškou zubů. Díky tomu bude řez vypadat hladší, což je pro daný úkol velmi důležité.

Pokyny jsou následující:

 • Přiložte lištu k místu instalace na levé straně, v našem případě k rohu, a označte místo řezu;
 • Levou rukou vložte lištu do přihrádky tak, aby její zadní strana směřovala ke dnu, a přitiskněte ji k nejbližší stěně;
 • Pravou rukou uchopte pilu a umístěte její pilový list do krajních protilehlých drážek, jak vidíte na obrázku níže:
READ  Kotouč na řezání dřeva na úhlové brusce

Výsledek řezání lišty s lištou pod úkosem

 • Nyní stejným způsobem odměřte pravé rohové lišty a umístěte je pravou stranou skládačky zadní stranou dolů a přitlačte je k nejbližší stěně;
 • Nyní vložíme čepel nebo nůž do zrcadlově obrácených předchozích drážek a znovu řežeme:
 • Výsledkem jsou dva proužky, které by se k sobě měly připojit v rovnoměrném pravém úhlu, což se vyplatí zkontrolovat před lepením filetů;

Techniky ořezávání a spojování baget

Na obrázku výše vidíte, jak se lišty řežou podle zářezu ve skládačce, ale jak se stropní lišta ořezává bez skládačky? Zde je několik možností s popisem a také možnost vytvořit si jednoduchou šablonu skládačky. Zvažte všechny metody v pořadí:

 • Při montáži soklové lišty na povrch stropu veďte podél povrchu stropu značku trimru;
 • Vpravo od vybraného rohu přitiskněte výrobek ke stropu a nakreslete další rovnou čáru;
 • V průsečíku přímek označte bod na samotné liště a poté nakreslete ořezovou čáru od značky na bagetě k jejímu spodnímu rohu. Podle této čáry vyřízněte požadovaný roh na liště;
 • Levý roh je označen stejným způsobem;
 • Po nařezání obou lišt je přitlačte do rohu a zkontrolujte, zda jsou přesně nařezané. Pokud jsou v rohu mezery, znovu je ořízněte. Nezapomeňte. abyste zabránili zkrácení soklové lišty pod požadovanou délku, nezkracujte její neoznačenou část, dokud nedosáhnete přesného uložení;
 • Po montáži se filet přilepí nebo přišroubuje. Stropní sokl nelze připevnit k povrchu stropního materiálu. lepí se pouze k rovině stěny.

Pozor: Při řezání pěnového nebo polystyrenového obložení na něj příliš netlačte: mohlo by dojít ke ztrátě tvaru a po slepení by byly viditelné promáčkliny nebo jiné nerovnosti.

Metoda: Jak vyříznout stropní lištu bez truhláře, podél vnějšího rohu stropu:

 • Přitiskněte lištu vpravo od rohu a tužkou nebo fixem nakreslete přes strop ořezovou čáru o délce 200-300 mm;
 • Okap přitiskněte do levého rohu, vyznačte si první čáru tak, aby se značky překrývaly;
 • Označte si na liště průsečík značek a roh místnosti;
 • Připojte vyznačené body na okapu, lištu ořízněte podle značek pod úhlem dovnitř latě;
 • Zkontrolujte přesnost spoje na místě a v případě potřeby jej znovu upravte.

Klasické bagety jsou dřevěné, ale bez použití tovární truhlářské dílny a vhodných řezných nástrojů je obtížné je přesně napasovat. Dřevěné desky se tvarují pomocí čelní pily, nebo pokud ji nemáte k dispozici, pomocí tesařské pily s jemnými zuby, pily na železo nebo pily na kov.

Důležité: Soklové lišty z polyuretanu nebo hliníku jsou považovány za odolné proti povětrnostním vlivům. Polyuretanové lišty však nesmí být vystaveny změnám teplot, proto se nedoporučuje instalovat je v kuchyni nebo koupelně.

Ať už je lišta jakákoli, pokud úhel v místnosti není 90 0. Přesného řezu pro spojení lišt bude obtížné dosáhnout. Ve starých budovách (Stalin, Chruščovka, a dokonce i Brežněvka) může být roh místnosti tvořen jako 88 0 nebo 93 0 (pro proražení), a vyříznout takový koncový kus pomocí šablony je problematické. Jak tedy správně vyříznout roh lišty bez truhláře, bez velkých rozdílů a bez použití složitých a drahých nástrojů? Použijte níže uvedenou metodu.

Na obrázku jsou zobrazeny okapy z materiálů, jako jsou:

Chcete-li z lamel vytvořit přesný vnitřní roh, proveďte postupně následující operace:

 • Zkuste to v rohu místnosti, např. na pravé straně;
 • Podél lišty nakreslete tužkou ořezávací čáru;
 • Na levé straně proveďte totéž s okapem;
 • Průsečík vyznačených čar bude horní značkou a řez by měl být proveden od tohoto bodu;
 • Umístěte římsu do rohu a přeneste přechodový bod na prkno;
 • Spojte tužkou horní a dolní značku na římse;
 • Konce zastřihněte podle značek;
 • U druhé římsy opakujte body ve stejném pořadí.

Důležité: Před lepením latí zkontrolujte přesnost řezu: umístěte okap do rohu, a pokud mezi latěmi nejsou mezery, připevněte latě. Pokud jsou na koncích styčných ploch nepravidelnosti. lišty přesněji ořízněte.

 • Nakreslete dvě rovnoběžky na silný karton. Vzdálenost mezi přímkami je o něco větší (5-10 mm) než šířka římsy;
 • Nakreslete středovou čáru mezi čarami;
 • Pomocí úhloměru vyznačte úhly 45 0;
 • Přeneste nákres (referenční značky) na římsu a proveďte řez takto: Přitiskněte spodní stranu řízku k jedné z čar, odřízněte bagetu.

Zde se dozvíte, jak přesně naříznout a spojit lišty s vnitřním rohem stropu bez použití truhláře:

 • Změřte šířku lišty;
 • V dolní části označte bod ve vzdálenosti odpovídající šířce lišty;
 • Spojte úhlopříčnou čáru mezi horním rohovým bodem a spodním bodem čáry a podél této čáry výrobek rozřízněte;
 • U druhého okapu se všechny body opakují ve stejném pořadí.
READ  Jak vyříznout otvor v napínacím stropě

Jak řezat lištu pomocí úhlopříčné frézy

Židle je trojúhelníková krabice ze dřeva, kovu nebo plastu se dvěma svislými stranami, které mají průchozí drážky pod úhlem 90 a 45 stupňů (viz Katalog 33, strana 31). Spára mezi stěnou a stropem: Jak vybrat správnou stropní lištu). Oříznutí stropní lišty na rovné délky a čtvercové rohy lze snadno provést pomocí čtvercové frézy.

Vnitřní rohy

Ve standardní obdélníkové místnosti jsou všechny rohy vnitřní rohy. Od tohoto bodu začněte s montáží lišt, abyste se nemuseli příliš starat o jejich délku.

Tip. Před řezáním lišt si určete, z které strany budou přiléhat ke stěně a z které strany ke stropu. Záleží na topografii výrobku a jeho profilu. Pokud lišta není symetrická, připevněte ke stěně širší lištu.

Správná instalace lišty

 • Chcete-li řezat levý roh, nastavte lištu do přípravku tak, aby nejdelší část byla vlevo a ta, kterou chcete řezat, byla v samotném přípravku, s mírným úhlem 45 stupňů k pravému okraji (viz lišta na boku). Lišty z pěnového polystyrenu: levné, levnější a také velmi krásné).
 • Část lišty, která bude přilepena ke stropu, přitiskněte ke spodní části frézy a část na stěně ke straně, která je vám nejblíže.
 • Lištu v této poloze pevně držte a rohový díl prořízněte štěrbinou pilkou na železo nebo kuchyňským nožem.

Jak vyříznout stropní lištu pro levou stranu vnitřního rohu

Po naříznutí rohů obou lišt je bez lepidla přitlačte do rohu, aby se zajistilo, že řezy budou lícovat. Pokud tomu tak není, zarovnejte je pomocí stavebního nože s rovnou hranou. Poté lze lišty přilepit.

Tip. Zkušení dekoratéři doporučují nejprve namontovat a slepit lišty ve všech rozích a teprve poté lepit rovné délky mezi nimi.

Vnější rohy

Vnější rohy se nacházejí v místnostech s vnitřními výstupky nebo výklenky (viz Katalog 33, strana 31). Jak vyrobit roh lišty: Tipy pro kutily). Pokud si nejste jisti, jak v tomto případě lišty řezat, zde je malé ujištění. Postupuje se stejně jako dříve, pouze s tím rozdílem, že levá lišta se prořezává levou, nikoli pravou drážkou ve spojovací liště. Tedy pod jiným úhlem.

Výsledkem je lišta, která je v místě napojení na strop delší.

Nyní stejným způsobem umístěte pravou lištu: přitlačte ji k pravé straně a spodní části lišty a prořízněte pravou drážku.

Pozor! Při lepení lišty na vnější roh dbejte na to, aby okraj spodní části lišty přesně odpovídal rohu stěny. Pokud máte stále otázky, nezapomeňte se podívat na podrobné video na konci článku.

Improvizovaný podnos-sláma vlastníma rukama

Je také velmi snadné vyrobit hmoždíř vlastníma rukama.

Jsou zapotřebí tři dřevěné lišty nebo prkna, která musí být přibita do krabice ve tvaru písmene U. Poté se na bocích krabice vyznačí potřebné úhly a řez se provede pilkou na železo. Výsledkem by měl být dřevěný rám s vyřezanými drážkami.

Kombinace improvizované skládačky a šablony s vyznačenými liniemi. Pro snadné řezání musí být postaven něco, co bude vhodné držet prkno stropní podstavec, protože udržet ji na váze je obtížné. K vytvoření rohu potřebujete pouze dva pruhy dřeva nebo prkna. Na papír je třeba nakreslit čáry s úhly pro řezání pod úhlem 45 stupňů nebo pod jiným úhlem. Poté přiložte na roh lištovou kulatinu, ručně ji přitlačte podle popisu pomocí tesařské spojky, přesuňte šablonový papír pod hranu, kde budete řezat, a vyřízněte. Při řezání se řiďte linií ořezávače vyznačenou na papíře.

Jako improvizovanou skládačku můžete použít cokoli. že tvoříme roh. Například stůl přisunutý ke zdi.

Důležité! Dodržujte prosím pravidlo pro měření stropních soklových lišt. Chcete-li najít vnitřní roh, změřte délku přímo od rohu. Pro určení vnějšího rohu předpokládejte, že podlahová lišta bude vyčnívat do místnosti ve vzdálenosti rovnající se její šířce.

správně, řezat, rohy, stropě

Stropní soklové lišty by neměly být připevněny dříve, než je seříznuta a upravena pultová lišta. Po dokonalém spojení rohů obou lišt můžete začít s připevňováním lišt ke stropu. Drobné nedokonalosti lze u dřevěných a polyuretanových lišt opravit pilníkem nebo pilkou. Výrobky z pěnového polystyrenu lze opatřit ostrým nožem.

Pokud mezi lištami po jejich sladění zůstane malá mezera, nezoufejte. Není obtížné vyříznout stropní lištu svépomocí. Aby se však nezničilo mnoho obrobků, je lepší předem trénovat na malých obrobcích.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS