Jak správně nasadit vlasec na cívku vyžínače trávy

Jak vyměnit vyžínací šňůru ve vyžínači

Strunová sekačka je nejběžnějším nástrojem pro sekání trávy a malých keřů. Tento žací stroj se vyznačuje nízkou hmotností, snadnou obsluhou a zvládnou ho i ženy. Není žádným tajemstvím, že kvalitní sečení vyžaduje správné sekací zařízení. Ve vyžínačích se používají speciální žací hlavy se žacími nástavci (nože nebo disky) nebo žací hlavy s mlátičkou uvnitř. Příslušenství a šňůra pro vyžínač je spotřební nástroj, ale pokud lze nože brousit, je nutné je po vyčerpání šňůry vyměnit. V tomto článku podrobněji vysvětlíme, jak správně vyměnit vlákno pro zastřihovač.

Vyžínače trávy se skládají z válcového těla s cívkou, v níž je umístěn kus vlasce. Tuto konstrukci lze namontovat na benzínové i elektrické vyžínače. Hlavy s vlákny se liší způsobem plnění a podávání a dělí se na 3 typy.

 • Automatické. Vlákno se přivádí poté, co uživatel sníží otáčky motoru. Automatický podavač je sice pohodlný, pokud děláte hodně práce, ale tyto cívky mají jednu nevýhodu. vysokou spotřebu nití.
 • Poloautomatické. Tento typ hlavy nevyžaduje od uživatele složitou manipulaci. Fungují tak, že se šňůra automaticky prodlužuje, zatímco stroj běží na plné obrátky. Stačí lehce otřít strunovou hlavu o zem (uvolní se zablokování struny) a struna je odstředivou silou vyvedena z cívky a ostřím na krytu nože uříznuta na požadovanou délku.
 • Manuální. Pro prodloužení vlákna je třeba stroj zastavit a ořezávací šňůru vytáhnout ručně.

Na základě tohoto požadavku jsou nejlepší volbou ruční cívky. Je třeba také poznamenat, že travní vyžínače se dělí na jednopramenné (používané pouze pro vyžínání trávy) a dvoupramenné, které se používají pro sečení vysoké trávy a malých, tenkostébelných keřů.

Předškolení

Aby bylo možné navinout vlasec, je nejprve nutné vyjmout cívku (cívku, cívku) ze strunové sekačky. přesný postup závisí na složitosti konfigurace a typu samotného výrobku:

 • Malé elektrické vyžínače trávy s pracovním motorem a cívkou na spodní straně mají obvykle boční klíč na obou stranách cívky. Při současném stisknutí se horní část cívky s vnitřním obsahem pro navíjení vlasce oddělí, zatímco spodní část zůstane na trimru. Cívku je vhodné rozebrat na rovném a hladkém povrchu, aby pružina, která je součástí konstrukce, nevyskočila a neztratila se;
 • Elektrické a benzínové vyžínače trávy se zahnutou hřídelí bez možnosti instalace nože mají obvykle cívku se speciální křídlovou maticí: u takových konstrukcí musíte jednou rukou držet cívku v klidové poloze a druhou otáčet křídlovou maticí upevňující cívku k hřídeli proti směru hodinových ručiček. Po uvolnění matice se celá cívka vyjme.
 • elektrické a benzínové vyžínače s možností nasazení nože na přímou hřídel (např. vyžínače STIHL) mají otvor pod cívkou. Pro znehybnění cívky se do otvoru vloží šroubovák nebo jiný vhodný předmět a pomalu se otáčí tak, aby šroubovák zapadl do otvoru a cívka byla zajištěna. Kryt cívky se otočí ve směru hodinových ručiček (levý závit) a vyndá se ze strunové sekačky.

Ve druhém a třetím případě se cívky v závislosti na konstrukci rozebírají různými způsoby. U cívek s křídlovou maticí se křídlová matice vyšroubuje; u cívek se západkou se stisknou západky a jedna část cívky se uvolní od druhé. Pokud jsou poloviny cívky navlečeny dohromady, stačí je otáčet rukou v opačných směrech, dokud se zcela nerozpojí.

Demontáž a rozebrání cívky

Pro správné navinutí vlasce na cívku strunové sekačky se musíte seznámit s konstrukcí strunové hlavy. Skládá se z ochranného krytu, cívky a nitě, krytu cívkového pouzdra a pružiny, která je přítomna pouze u některých modelů.

READ  Jak vyrobit sněhovou frézu z vyžínače trávy

Před demontáží navijáku jej musíte zcela vypnout a odpojit veškeré napájení. Způsob postupu závisí na typu hlavy. První možnost je následující:

 • Uživatel stiskne západky na obou stranách krytu.
 • Po sejmutí krytu lze vyjmout cívku. U některých modelů může být pružina, kterou je také nutné vyjmout.
 • Uprostřed těla je šroub, který je třeba vyšroubovat běžným šroubovákem.
 • Po vyjmutí šroubů lze převodovku z hřídele sejmout jemným rozkmitáním skříně.

Druhou možností, jak vyjmout cívku pro navlečení vlasce do strunové sekačky, je našroubovat hlavu na hřídel reduktoru. Pro tento postup je mnoho přístrojů vybaveno otvorem, do kterého lze nástroj vložit. Po vložení šroubováku stačí, aby uživatel uchopil tělo výrobku a otočil jím ve směru hodinových ručiček. Je pozoruhodné, že tato metoda se na rozdíl od dříve popsané metody vyznačuje jednoduchostí provedení.

Jak zastrčit strunu vyžínače do cívky vyžínače trávy? Videonávod

Předběžná příprava

Aby bylo možné navinout vlasec, je nejprve nutné vyjmout cívku (cívku, cívku) ze strunové sekačky. přesný postup závisí na složitosti konfigurace a typu samotného výrobku:

 • Malé elektrické vyžínače trávy s pracovním uspořádáním motoru a cívky ve spodní části mají obvykle boční tlačítka na obou stranách cívky. Jejich současným stisknutím se uvolní horní část cívky i s vnitřním obsahem pro navíjení vlasce, zatímco spodní část zůstane na trimru. Cívku je vhodné rozebrat na rovném a hladkém povrchu, aby se pružina, která je součástí konstrukce, nevyvlékla a neztratila;
 • Elektrické a benzínové vyžínače trávy se zahnutou hřídelí bez možnosti instalace nože mají obvykle cívku se speciální křídlovou maticí: U takových konstrukcí držte cívku jednou rukou v klidové poloze a druhou otáčejte křídlovou maticí upevňující cívku k hřídeli proti směru hodinových ručiček. Po uvolnění matice se celá cívka odstraní.
 • Elektrické a benzínové vyžínače s možností rovné žací lišty (např. vyžínače STIHL) mají otvor pod bubnem. Pro znehybnění cívky se do otvoru vloží šroubovák nebo jiný vhodný předmět a pomalým otáčivým pohybem se šroubovák umístí do otvoru a zajistí cívku. Kryt cívky se pak otočí ve směru hodinových ručiček (levým závitem) a sejme se ze sekačky na trávu.

Pro druhý a třetí případ existují v závislosti na konstrukci různé způsoby demontáže cívky. Navijáky s křídlovými maticemi se kují odšroubováním křídlových matic a navijáky s kličkami se kují zatlačením na západky a uvolněním jedné části navijáku od druhé. Pokud jsou poloviny cívky navlečené k sobě, jednoduše je otáčejte rukou v opačných směrech, dokud se neuvolní.

Chcete vidět? Žebříček nejlepších řetězových pil!

Navíjení vlasce

Pomalé dokončení demontáže cívky bez ztráty některé z jejích částí vám umožní přejít k hlavnímu úkolu, kterým je navíjení vlasce na cívku. Technologické vlastnosti konstrukce cívky a počet pracovních úponků určují sled operací.

Cívka s jedním cívkovým kolíkem

Nejjednodušší způsob a nejjednodušší posloupnost:

 • Velikost cívky a délka původního návinu z výroby určují doporučenou délku návinu. 25 m.
 • Jeden konec vlasce se prostrčí úchytným otvorem na vnitřní straně cívky.
 • Šňůra pro trimmer se navíjí na cívku v opačném směru, než se otáčí cívka na trimmeru. šipka na vnitřní straně cívky obvykle ukazuje, kterým směrem se šňůra navíjí.
 • Nechte malý úsek vlasce volný, aby se mohl vychýlit směrem ven a zachytit v drážce na vnitřní straně cívky a udržet jej při uvedení cívky do provozu.
 • Zbytek vlasce se provlékne otvorem na vnější straně cívky.
 • Obě poloviny cívky se sestaví a nasadí na hřídel zastřihovače.

Naviják se dvěma pracovními svorkami

U tohoto typu cívky je třeba určit počet drážek pro navíjení vlasce ležícího na vnitřní straně cívky:

Pro oba případy si vezměte 2-3 m dlouhé trimovací lano.

U jednopramenných cívek se vlasec pro trimr protáhne průchozím otvorem, jeho konce (úponky) se složí k sobě a zarovnají, poté se navine v opačném směru otáčení cívky na tyči. uvnitř je obvykle šipkou vyznačen správný směr navíjení.

Pokud jsou k dispozici upevňovací drážky, konce vlasce se prostrčí nebo přidrží prsty volné ruky, provléknou se průchozím otvorem ve vnější polovině cívky, cívka se uzavře a upevní na hřídel zastřihovače.

READ  Co lze provést zastřihovačem. O noži, dřeva a discích

Hlavní rozdíl oproti cívkám s dvojitou drážkou spočívá v tom, že 2-5 metrů dlouhý vlasec se nejprve přeloží na polovinu (aby se vymezil středový záhyb) a smyčka záhybu se vloží do speciální drážky mezi drážkami. Oba úponky vlasce jsou navinuty ve vlastní drážce, upevnění úponků a sestava cívky je podobná výše uvedené verzi s jednou drážkou.

 • Poprvé se to může zdát časově náročné a poměrně pracné, ale s postupem času a zkušenostmi bude tento úkol mnohem rychlejší a snazší.
 • Níže uvedené video vám ukáže, jak vložit vlasec do cívky strunové sekačky a správně jej navinout. není to nic složitého a s trochou trpělivosti se to podaří:

Automatické navíjení vlasce na cívku

existuje typ cívky s automatickým mechanismem, který sám navíjí vlasec. stačí jej jen správně navinout pro váš vyžínač.

Šňůra pro zastřihovač se vede otvorem na vnitřní straně pouzdra, její úponky se vedou otvorem na vnějším pouzdře bez navíjení, cívka se sestaví a šňůra zastřihovače se uvnitř navíjí otáčením navíjecího tlačítka.

Tuto cívku nelze navinout nesprávně, najde správný směr, protože se točí pouze jedním směrem.

Problémy a řešení

Uživatelé benzínových a elektrických zastřihovačů mají někdy problémy s vláknem. Zde jsou uvedeny nejčastější závady.

  šňůra trimmeru se velmi často trhá:
 • V oblasti, kterou sekáte, se mohou nacházet velké kameny nebo větve;
 • Při práci v blízkosti plotů z pletiva buďte opatrní, protože úponky vlasce se při kontaktu s těmito ploty snadno přetrhnou;
 • Časté přerušení může být způsobeno špatnou kvalitou vlasce, v takovém případě vyzkoušejte jiný vlasec od výrobce;
 • pokud jsou otvory v žací hlavě opotřebované, žací struna se otírá o okraje pouzder; v takovém případě je nutné díl vyměnit za nový.
 • Pokud se šňůra přilepí k cívce, může to být známkou špatné kvality šňůry nebo těžké překážky. V druhém případě se strunka strunové sekačky prudce zpomalí, zachytí se o přehřátou hlavu a zasekne se. Pokud tato situace nastane, můžete strunu vyžínače namazat motorovým olejem, nastříkat ji silikonovým sprejem nebo jednoduše doplnit menší množství struny. Ještě lepší je, když je vlákno kvalitnější.
 • Pokud se během provozu střihač nezapojí do řádku, mohou být příčiny následující
 • Špatně navinutá šňůra trimmeru, která způsobuje, že se cívka přestane točit;
 • Kvůli šikmému vinutí se může vlasec trimru zachytit mezi cívkami;
 • Pokud je vlákno příliš krátké, odstředivá síla potřebná pro správné podávání je nedostatečná (před každým použitím konce vlákna dotáhněte);
 • Lepení šňůry.
 • Vlákno se vyvine nebo odvíjí. Příčinou může být uvolněná nebo chybějící pružina v žací hlavě. Šňůru lze snadno ztratit, proto při spouštění stroje dbejte zvýšené opatrnosti.
 • Vysoká spotřeba struny může být způsobena nesprávným používáním, tj. častým snižováním otáček motoru vyžínače obsluhou. Hlava podává novou délku vlasce pokaždé, když ji spustíte, a spotřebovává ji rychleji. A časté tahání žací hlavy směrem dolů během sečení může způsobit, že se žací hlava odblokovává, prodlužuje a seká řádek.
 • S jakými problémy se strunou a cívkou strunové sekačky se potýkáte??

  Jak funguje hlava s vlákny na křovinořezu Proč potřebujete vědět, jak funguje?

  V závislosti na výrobci se hlavice liší nejen zvenku, ale i uvnitř. Většina navijáků má uvnitř přítlačnou pružinu (poloautomatické a automatické). Výše jsou uvedeny pokyny k demontáži hlavy strunové sekačky bez pružiny, t.е. na ruční hlavě. Princip demontáže poloautomatické hlavice s pružinou uvnitř je téměř totožný s výše uvedeným návodem.

  READ  Co vidět sádrokartonové desky doma

  Princip činnosti poloautomatického žacího bubnu je následující:

  • Uvnitř hlavy se nachází cívka, která je upevněna na drážkách a brání volnému pohybu
  • Naviják je ovládán pružinou, která jej přitlačuje k drážkám v konstrukci krytu
  • Na cívce je navinut vlasec pro zastřihovač, jehož délka závisí na samotném nástroji. Obvykle se tato délka pohybuje mezi 1 a 4 metry
  • Pokud je třeba prodloužit délku vlasce, je vyčnívající část cívky během provozu stlačena dolů, aby se odpojila od drážek. Vlákno pro zastřihovač je navinuto na cívce pro delší cívky
  • Po uvolnění potřebného množství vlasce uvolněte svorku a pokračujte v sečení trávy

  Výhodou nástroje s vlascem je, že tento spotřební materiál není třeba brousit ve srovnání s kovovými kotouči. Pokud se navíc do cesty postaví kámen nebo dřevo, šňůra se jednoduše oddělí, aniž by to mělo negativní vliv na převodovku a motor, jako je tomu u kovových řezacích nožů.

  Jakmile se seznámíte s konstrukcí a provedením typů žacích nebo strunových hlav, je třeba se zaměřit na proces navlékání vlasce do cívky strunové sekačky. V tomto bodě má většina majitelů specializovaných nástrojů potíže.

  Blok: 4/8 | Počet znaků: 1782

  Příprava na výměnu vlákna

  Před výměnou vedení vytáhněte a poté demontujte hlavu. Obvykle obsahuje kryt, pružinu (u některých modelů), cívku s vlascem, kryt. Odpojte elektrickou strunovou sekačku (nebo vypněte strunovou sekačku s benzínovým motorem) a poté vyjměte cívku. Lze ji upevnit dvěma různými způsoby: první vyžaduje úplnou demontáž hlavy, zatímco druhý spočívá v pouhém sejmutí z hřídele převodovky, ke které je připojena.

  • Pod krytem se nachází cívka, kterou je třeba opatrně vytáhnout z pouzdra (někdy se pod ní skrývá pružina, kterou je třeba opatrně odložit, aby nedošlo k její ztrátě);
  • Po vyjmutí cívky je uprostřed krytu viditelný upevňovací šroub (nebo šroub), který je třeba vyšroubovat v opačném směru než ve směru hodinových ručiček;
  • Po odstranění upevňovacích prvků přidržte těleso a kývavým pohybem vyjměte cívku z hřídele převodovky.

  Druhý způsob je následující. Hlava navijáku se nasune na hřídel převodovky. Pro jeho odpojení je nutné tuto hřídel zablokovat. V křovinořezu Champion nebo STIHL se obvykle udělá otvor, do kterého se vloží hřebík, tyč nebo šroubovák. Po zajištění hřídele v klidové poloze ji uchopte za tělo a začněte otáčet hlavou ve směru hodinových ručiček, protože závit na hřídeli je obvykle levotočivý.

  Po vyjmutí a demontáži hlavy je třeba určit, jak silná má být šňůra. Správný průměr pro vaši strunovou sekačku zjistíte v uživatelské příručce nebo na samotné cívce, obvykle je tato informace uvedena na cívce. Jiný způsob, jak to udělat, je zasunout vedení do otvoru, ze kterého vychází. Pokud kartáčová šňůra projde bez problémů, můžete ji použít k práci.

  Tip!! Abyste věděli, kolik vlasce máte na cívku navinout, musíte jej navinout na cívku tak, aby výška cívky nebyla větší než průměr stran. Pokud šňůra přesahuje přes okraje, nelze cívku skrýt.

  Navíjení linky

  Dalším krokem je navinutí vlasce pro trimr a ujištění se, že každý konec je v drážce. Po navinutí vložte konce vlasce dočasně do bočních drážek.

  Pak vložte cívku do hlavy, nasaďte na ni víčko, narovnejte konce vlasce, abyste je dostali z drážek, a pak vše upevněte pomocí sponek.

  Podrobný návod, jak navinout vlasec na hlavu strunové sekačky, naleznete v autorském videu. Tento přehled je založen na videu z kanálu YouTube HotSEM.

  | Denial of responsibility | Contacts |RSS