Jak správně vyříznout roh stropní lišty

Jak řezat stropní lišty v rozích, s vodicí linií nebo bez ní

Když někdo připravuje stropní lištu poprvé, musí často vyhodit více než jen jeden metr materiálu. Bohužel ani zakoupený hmoždíř není vždy užitečný, pokud jsou stěny v místnosti spojeny pod libovolným, nikoli pravým úhlem.

Tip: Namísto pily dodávané s truhlářem použijte běžnou pilu na kov. Její řez je přesnější a rovnoměrnější, což je v tomto procesu velmi důležité.

Několik slov o nástrojích a materiálech

Lišty se dnes vyrábějí buď ze dřeva, nebo z PVC (polyvinylchloridu), nazývaného také plast. Seznam stropních kohoutků je o něco delší:

Sortiment stropních lišt je podstatně širší než u podlahových lišt.

  • Polyuretanové. tyto lišty mají dobrou pružnost a lze je použít kolem radiálních a jiných zakřivených ploch, ale v každém případě je třeba je oříznout, aby se přizpůsobily ostrým rohům;
  • Pěnové lišty. nejjednodušší cenově výhodná varianta, cena pěnových lišt je nízká a velmi snadno se řežou;
  • PVC. princip je stejný jako u podlahových lišt, ale sortiment je mnohem širší;
  • Dřevěné podlahové lišty jsou podobné podlahovým lištám, ale jsou také široké;
  • Sádra. s nástupem polyuretanu a pěnového plastu byly sádrové stropní lišty odsunuty na vedlejší kolej, jednak kvůli své hmotnosti a jednak kvůli své křehkosti. Ale abychom byli spravedliví, stojí za zmínku.

Protože bez dobrého nástroje není možné správně řezat podlahové lišty a jejich protějšky, věnujme se této problematice podrobněji.

Nejlepším a téměř ideálním nástrojem pro ořezávání jakýchkoli lišt. a nejen jich. je posuvná kombinovaná pokosová pila. Vysokorychlostní nůž zajišťuje hladké a přesné řezy a rám těchto jednotek lze natočit do libovolného úhlu. Jediným problémem je samotná cena výrobku.

READ  Nastavení zastřihovače třídobý motorový karburátor pro trávu

Pokosová pila je téměř ideální pro řezání lišt a nejen lišt.

Je považován za jeden z nejlepších ručních nástrojů pro přesné řezání malých desek. To je v zásadě pravda, ale musím být upřímný: kvalitní pokosovou pilu je těžké sehnat i na dnešním trhu. Pokud se rozhodnete takový nástroj zakoupit, je nejlepší použít pilu s jemným zubem.

Při práci se skládačkou se hodí pilka na železo.

Teoreticky lze pěnu a polyuretan řezat jakýmkoli ostrým a pevným nožem. Potřebujete však pevnou ruku a alespoň trochu zkušeností s řezáním pěnového plastu. Navíc je obtížné řezat široké holubičí drážky nožem.

Bez zkušeností je velmi obtížné provést čistý řez nožem.

Osobně, pokud nemám vyžínač, používám pouze pilku na kov. Je vhodný pro jakýkoli materiál, od polystyrenu po dřevo. Mimochodem, často kladena otázka, co řezat plastové lišty pro podlahu, takže tady. vzít pilku na kov a prostě neudělat chybu.

Pila na kov je jedním z nejlepších nástrojů pro ořezávání podlahových lišt.

Obkladové lišty z pěny jsou jednou z nejlevnějších možností. Nevýhody nízké ceny jsou však kompenzovány velkým počtem nevýhod. Zejména polystyren je sám o sobě poměrně křehký a měkký materiál, který se velmi snadno rozbije. I když výrobek jednoduše zmáčknete v ruce, může se zdeformovat.

S plastovými lištami se kvůli jejich nízké odolnosti velmi špatně pracuje. Pokud je málo zkušeností s řezáním takových dílů, pak se většina z nich v průběhu procesu dostane do rozkladu, takže veškerý přínos levnosti lišt bude vyrovnán. K řezání pěnových proužků se obvykle používá pilka na železo nebo dobře nabroušený nůž.

Kompletní servis a leštění hodinek Omega

Pouzdro vykazuje četná poškození (vrypy, promáčkliny)

Běžné leštění nevrátí pouzdru jeho původní krásu

Naši řemeslníci tedy nejprve materiál svařili a poté karoserii vyleštili.

READ  Jak vyříznout roletu na plastových oknech

Samotný mechanismus je opotřebovaný, zhrublý a potřebuje údržbu

Vnější rohy

Může se stát, že místnost má nejen vnitřní rohy, ale také vnější rohy, které je třeba rovněž opatřit lištou (viz lišty). foto). Jak na to? Existuje několik způsobů, jak to provést. Nejjednodušší je, stejně jako v případě vnitřních rohů, řezat je pomocí řezačky. Vnější spoje by měly být řezány tak, aby strana, která má být přilepena ke stropu, byla na povrchu spárovky a strana přitlačená ke stěně byla u stěny svítidla.

Stejně jako u vnitřních rohů je možné použít i značení „in situ“, tj. nakreslení čar na stropě. Zde je postup úplně stejný jako u vnitřních rohů.

Stěnu můžete také označit ořezovou čarou podél spodního okraje stěny (viz lišta a podlahová lišta). foto).

Pokud je vnější roh příliš zaoblený, můžete spoj zjemnit nožem.

Ořezávání stropního soklu. Vnější a vnitřní rohy

Proveďte střihací šňůru až k místu, kde se stýkají, a sledujte budoucí část spoje. Od bodu na stropě k druhému. Označení je čára, na které je třeba řezat nebo odřezávat spojovací díly. Díky těmto technikám se již nemusíte divit, jak oříznout rohy stropního soklu.

Práce na vnějších rozích

Obvykle mohou mít místnosti také vnější rohy, které je také třeba opatřit lištami. Otázku, jak v tomto případě řezat lišty v rozích stropu, lze vyřešit následujícími způsoby:

  • Použití truhlářských výrobků. Prakticky stejný postup jako u vnitřních rohů. Jediný rozdíl je v tom, že lepená strana lišty je přitlačena k povrchu zařízení.
  • Značení na místě. Stejně jako u vnitřních rohů se na stropě kreslí čáry a používá se stejná technika. V případě zaobleného vnějšího rohového spoje dokončete spoj nožem.

Druhá metoda. bez dalších nástrojů

Nejjednodušší způsob, jak dosáhnout dokonalého spoje ve vnitřním rohu, je vyznačení na stropě. Další příklad toho, jak pěkně a rovně vyříznout roh.

READ  Jak správně řezat rohy u plastových rohů

Výsledkem je rovnoměrný úhel 45°, který se získá vedením ořezávací čáry od průsečíku k okraji dílu. Všimněte si, že výše popsaná metoda funguje pouze v případě dokonale rovných rohů.

Jak správně řezat stropní sokl. Důležité informace

Rozměry potřebné pro oříznutí lišt na stropě je třeba provést zvláštním způsobem. Chcete-li najít a označit vnitřní roh, je třeba změřit délku od samotného rohu. Při označování vnějšího rohu musí soklová lišta zasahovat do místnosti ve vzdálenosti rovnající se její šířce.

Nedoporučuje se připevňovat lišty dříve, než je ověřena jejich přesná poloha a než jsou nařezány párové lišty. Teprve když jsou obě párové lišty v rohu dokonale vyrovnané, lze je sestavit a upevnit. Pokud pracujete s polyuretanovými nebo dřevěnými lištami, můžete případné vady a nedokonalosti opravit pilníkem nebo pilkou. K montáži lištového výrobku je nutné jej vybavit ostrým nožem.

Pokud po dokončení lišt zůstane byť jen malá mezera, nerozčilujte se, lze ji snadno vyplnit jednoduchou výplňovou hmotou. Přesné a úhledné oříznutí stropní lišty není tak obtížné. Chcete-li však získat alespoň trochu zručnosti, zkuste si to předem nacvičit na malých obrobcích.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS