Jak stříhat tyl ve správné výšce

Jak lemovat tyl s organzovými, síťovými nebo závojovými stuhami vlastníma rukama nebo pomocí šicího stroje?

Běžným způsobem zakrytí okenních otvorů je použití záclon a tylu. Lehké a vzdušné tylové závěsy mohou vyvážit silnější a těžší látky a zútulnit interiér. Tyto výrobky nechrání obytný prostor před přímým slunečním zářením, ale přesto mohou chránit obyvatele před zvědavými pohledy zvenčí. Pokud si koupíte nový tyl, je často nutné jej olemovat. Jak si ji vyrobit vlastníma rukama doma?

Jak zkrátit tyl a záclony pomocí jehly a nitě

Tyto metody jsou vhodné i v případě, že jsou závěsy příliš krátké a nedosahují k podlaze o 10-30 cm. V takovém případě upravte jejich výšku tak, aby visely až k okennímu parapetu nebo mírně pod něj. Montáž lze snadno provést vlastníma rukama. Celý proces zabere velmi málo času a okenní dekorace bude vypadat tak, jak byla původně zamýšlena.

Po zavěšení závěsu na zamýšlené místo doporučujeme upravit jeho lemování na stěně.

Vytvoření vroubkovaných záhybů ve spodní části

Takto zkrácená záclona bude připomínat rakouskou záclonu (pokud vytvoříte záhyby po celé šířce) nebo anglickou záclonu (pokud vytvoříte záhyby pouze po okrajích). K vytvoření těchto záhybů potřebujete jehlu a nit, které odpovídají látce.

 • Pomocí krejčovské křídy a pravítka vytvořte na rubové straně vodorovnou ořezávací čáru po celé šířce záclony. Dotáhněte festony až k této linii.
 • Od vodorovné čáry ke spodnímu okraji nakreslete v pravidelných intervalech několik kolmých čar. Jejich počet a rozmístění ovlivňuje typ a šířku záhybů.
 • Zavěste závěs na záclonovou kolejnici. Podél každé svislé čáry provlékněte šev shora dolů s nasazenou jehlou. Na konci každého švu uvažte uzel.
 • Po zhotovení všech švů utáhněte záhyby (stáhněte nitě k sobě) do požadované výšky. Jakmile jste s výsledkem spokojeni, připevněte nitě na rubové straně a závěs roztáhněte.

Šití spodních dílů na záclonovou pásku

Pokud umíte dobře pracovat se šicím strojem, můžete záclony zkrátit profesionálnějším způsobem. K tomu je třeba zakoupit úzkou záclonovou pásku, nastříhat ji na kousky a přišít na svisle vyznačené čáry.

Záhyby, které získáte, můžete upravit tímto způsobem. Kromě toho je montáž na záclonové pásce, na rozdíl od montáže na niti „živé“, odolnější, vhodná nejen pro záclony, ale také pro silné, těžké závěsy a nemusíte pokaždé, když musíte po vyprání záclony přestavět.

stříhat, správné

Takto vypadá záhyb na těžké záclonovině stažený záclonovou páskou.

stříhat, správné

Pavučina

Jedním z nejběžnějších způsobů úpravy délky záclony je. Přesně změřte délku ohýbané látky. Poté ji pevně zažehlete žehličkou.

Poté umístěte lepicí pásku mezi obě strany látky a znovu ji zažehlete. Tímto způsobem můžete záclony výrazně zkrátit bez použití nůžek nebo nití.

READ  Jak správně nasadit hroty kultivátoru

Nevýhodou této metody je, že po několika umytích se může lepicí páska odlepit a vy budete muset proces opakovat.

Jak rovnoměrně a pečlivě stříhat tyl?

Jak správně olemovat tyl vlastníma rukama, příprava je velmi důležitá, zejména jak rovnoměrně je přebytečná látka odříznuta. Bavlněné záclony lze rychle a rovnoměrně rozstříhat tak, že nejprve vytáhnete jednu nit z látky v místě, kde se bude stříhat. Na jeho místě zůstane ploché místo, které je třeba proříznout. Tato metoda není vhodná pro syntetické nebo směsové tkaniny.

To není dobrá volba pro syntetické závěsy. A protože jsou velmi kluzké, musí se vyrovnávat velmi pečlivě, každý okraj zvlášť. Po narovnání se látka pečlivě složí, vyžehlí a v místě přehybu se rozstřihne. Aby se zabránilo klouzání závěsu po povrchu, lze jej opatřit bavlněným prostěradlem.

Jaké nitě použít na lemování tylu?

Nejčastěji se používá polyester. Nitě musí být tenké a musí odpovídat barvě tylu. V železářstvích je velký výběr nití. Nikdy nepoužívejte staré bavlněné nitě. Mají různou tloušťku a mohou způsobovat šmouhy a vrypy. Často se používá také hedvábí.

Jak lemovat tyl různými nitěmi?

Druhý krok: Dokončení bočního obložení

Boky tylu lze olemovat několika způsoby. Upřednostňujeme tradiční moskevskou metodu. Méně časté je šikmé prošívání a lemování.

Důležité! Nepřešívejte látku cikcakem nebo overlockem, protože by to ovlivnilo vzhled a způsobilo nevzhledné prošití látky.

Zatahovací lem

Lemovací steh umožňuje šití všech typů tylu:

 • U síťoviny by šířka měla být řádově 10 mm;
 • lemování tylu z organzy. 30 mm;
 • Pro závoje. 20 mm;
 • pro kapron. 30 mm.

Motýlek

Pokud použijete šikmý steh, můžete dosáhnout vlastního přístupu ke vzoru. Vybírejte látky v tónu s jinými látkami, v podobném odstínu nebo kontrastní.

Barva lemovací tkaniny může být stejná jako barva použitá na obklad stěn nebo koberce. Taková vazba bude vypadat jako originální designový prvek interiéru;. barvu látky lze přizpůsobit barvě lemu. Použijte lemovací stroj se speciální polstrovanou patkou nebo šnečí patkou.

na vědomí! Síťované lemování se obvykle volí pro lemování boků látek se síťovinou nebo výšivkou.

Moskevský šev

Stále oblíbenější moskevský steh se šije na šicím stroji se speciální přítlačnou patkou. Tím se minimalizuje šířka lemování a tkanina působí lehkým dojmem. s trochou cviku se můžete naučit tyto dovednosti a vyrábět kvalitní lemy doma.

 • Otočení o 0,5 cm nahoru.
 • Železo.
 • Pravidelné prošití se šije 0,2 cm od okraje.
 • Odřízněte přebytečnou délku látky o 0,2 cm od prošitého okraje.
 • Zastrčení tylu.
 • Ještě jednou železo.
 • Stehujte ve vzdálenosti asi 2 mm od prvního stehu.

Pro vaši informaci! Minimální použití látky na podšívku.

Zatížený tyl, lemování a úprava

K tvarování lehkého materiálu se používají závaží. Jsou k dispozici ve formě šňůr nebo desek. Dodávají oděvu hotový vzhled a určují tvar švu.

Pokud je tkanina opatřena zátěžovým dílem, může být obtížné upravit délku.

Existují dvě možná řešení: materiál shora oříznout nebo váhu přemístit. Obvykle ženy v domácnosti volí první možnost, protože je obtížné přesunout zátěžový materiál, přesněji řečeno sešít šev, kterým je zátěžový materiál všit do švu. Ne každá hospodyňka bude schopna takový steh zopakovat.

READ  Jak správně řezat roh stropní lišty

Co dělat, když je látka široká a část šířky je třeba ustřihnout?? Váhový díl musí být zkrácen. Posuneme šev tak, že odstraníme část konce zátěžového materiálu a přebytečnou část odřízneme. Po každém sešití posuneme steh do předchozí polohy. Pokud to vzor na látce umožňuje, musíte zasahovat pouze na jedné straně. V opačném případě postup opakujte na druhé straně látky.

stříhat, správné

Pokud má váš tyl speciální zátěž nebo dekorativní úpravu, kterou chcete zachovat pod ním, olemujte závěs pouze na jedné straně.

Jak správně lemovat tyl vlastníma rukama

Zakoupili jste hotovou látku, ale model má délku, která absolutně neodpovídá velikosti vašeho okna? „Jak správně lemovat tyl??“. to je první otázka, kterou si položí každá hospodyňka při nákupu hotové záclony.

Závěsy hrají důležitou roli při vytváření útulného domova. Absence závěsů totiž způsobuje, že okno vypadá „odizolované“ a v některých případech dokonce vadné. Taková místnost vypadá prázdně, i když je vybavena nábytkem, spotřebiči a exkluzivními dekorativními prvky.

Aby co nejlépe vyhověli potřebám a přáním každého zákazníka, vyrábějí výrobci široké závěsy. Je velká pravděpodobnost, že tato šířka bude vyhovovat oknům jakékoli výšky. Jak ukazuje praxe, je snadné změnit dlouhou oponu na krátkou, ale opak je nepravděpodobný.

Hospodyňky v bytech s nízkými stropy se při nákupu hotového tylu potýkají s problémem. je třeba jej olemovat, aby měl závěs správné rozměry. Někteří lidé bezstarostně volají odborné řemeslníky do ateliéru, jiní se snaží problém vyřešit sami.

A není to tak těžké.

Rozhodli jste se lemovat svůj tyl? Jak správně olemovat tylovou organzovou tkaninu a správně ji ušít? Vaše technika musí být dokonalá. Tyl je jemná a nádherná tkanina, se kterou je třeba zacházet stejně citlivě a pečlivě. Začněme!

Studium látky

Pokud si nechcete zničit záclonu, zde je několik doporučení.

 • Podívejte se na látku a vyberte, kde se nachází její vlákno.
 • Doporučujeme (ale není to povinné) řezat podél vláken. Stříhání látky v rozporu s tímto pravidlem může přinést velmi zajímavý výsledek. Ale neriskujte. Spolehněte se na odborné znalosti a váš tyl bude vypadat skvěle. Pokud je záclona velmi tenká, zvažte řezání napříč vlákny namísto podélného řezání.

Výběr nitě a jehly

 • Výběr jehel. A tento krok je zcela nezávislý na tom, zda plánujete vyhledat odbornou pomoc, nebo se rozhodnete lemovat tyl sami. Hlavní je vybrat nejvhodnější jehlu. Krásné a rovné stehy závisí z 50 % na kvalitě jehly. Tyl je jemná, lehká a vzdušná tkanina, takže jehla by měla být tenká.

Aby tyl neklouzal, rozprostřete na pracovní stůl bavlněnou látku (můžete ji zajistit lepicí páskou)

Příprava pracovního prostoru

Než začnete šít, zakryjte stůl přírodní bavlněnou látkou (nejlépe v několika vrstvách). Víte, že tyl je velmi tenká tkanina a jeho vlákna jsou velmi pružná. Bavlněná tkanina zajistí, že tyl bude na stole statický, což sníží skluz materiálu a zajistí rovné okraje.

stříhat, správné

Přípravy jsou hotové a nyní můžeme přejít k hlavnímu úkolu, kterým je lemování tylu.

READ  Jak správně nasadit řetěz na řetězovou pilu

Vymačkejte tyl

Před hlavními rozhodnutími je vhodné vyhladit okraje látky, které často vypadají pomačkaně.

Při nákupu je dobré nechat si tyl rovně nastříhat? Pokud je tkanina roztržená, jsou okraje nerovné. Před olemováním je musíte narovnat. Někdy jsou také hrany řezu nerovné. Buďte opatrní! Před šitím musí být okraje látky dokonale rovné. Jak toho dosáhnout?

Okraje nejprve vyžehlete. Poté se situace vyjasní. Zjistíte, zda má tkanina rovné nebo zakřivené okraje.

Organzu bude nutné řezat pomocí pravítka, protože vytahování nitě k vedení z tak jemné tkaniny není možné

Zkontrolujte referenční bod

Pokud potřebujete olemovat boky tylu, musíte dodržet vzdálenost 3-4 cm od okraje a teprve poté zaháknout nit jehlou.

Poté ji velmi opatrně protáhněte (tak, aby se nit nepřestřihla) podél látky shora dolů. Pokud se operace zdařila, budete mít rovnoměrně zastřiženou linku.

To bude tzv. referenční bod. Přeložte tyl podél linie a dvakrát jej přeložte.

Při použití organzy jako tylu nelze nit jednoduše vytáhnout. Vlákna organzy jsou tak tenká a křehká, že se roztrhnou dříve, než se mohou roztrhnout. Okraje organzy stačí rovnoměrně zastřihnout.

Ořízněte boky závěsu. Položte tyl rubovou stranou nahoru a začněte sešívat strany vzdálené od sebe 1,5-2 cm. Dbejte na to, aby byl řez na vnitřní straně. Vytvořenou strukturu zafixujte pomocí síťoviny.

Sešijte boky

Prošijte boky 1-2 mm od vnitřního záhybu nití stejné barvy jako záclona. Po sešití obou stran by měla být tkanina položena lícem nahoru s podobně umístěnou záclonovou páskou. Připojte nezastřižený horní okraj ke stuze tak, aby tyl byl pod celou šířkou stuhy.

Poté konce stuhy přeložte o 2 cm dovnitř a přišpendlete je k látce. Záclonová páska je přišitá (1 mm od okraje). Je důležité používat bílé nitě. Odstraňte kolíčky a stuhu přeložte zpět, nyní je na špatné straně. Znovu zabezpečeno. Nyní použijte barevné nitě. Odstraňte nitě ze stuhy obšitím bočních okrajů.

Změřte potřebnou délku

Pro dosažení pozitivního výsledku je důležité určit délku tylu, který bude zdobit vaše okna a vytvoří ve vašem domově jedinečnou atmosféru pohodlí, tepla a útulnosti.

Po vyrovnání stran je důležité správně upravit délku tylu s ohledem na přídavky. Pokud potřebujete olemovat spodní část tylu, postup je podobný. Odměřte 14 cm od spodního okraje látky a protáhněte nit. Po provedení tohoto úkonu se po celé délce okraje objeví rovná ořezávací čára.

 • Změřte délku. Podle základních pravidel je důležité vědět, že záclona musí být o 10-15 cm kratší, než je délka celé délky od záclonové kolejnice k podlaze. Závěs této délky se snadno otevírá a nezachytává prach z podlahy.
 • Na povrch látky udělejte značky (mýdlem, tužkou nebo křídou).
 • Odřízněte zbytek čepele.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS