Jak vložit vlasec do strunové sekačky pro vyžínání trávy

Jak vyměnit vlasec v zastřihovači

strunová sekačka je nejběžnějším nástrojem pro sekání trávy a malých keřů. Toto zařízení se vyznačuje snadnou údržbou, snadnou obsluhou při práci a díky nízké hmotnosti si s ním poradí i ženy. Není žádným tajemstvím, že kvalitní sekání trávy vyžaduje správný sekací nástavec. Stejně jako v druhém případě se u vyžínačů používají speciální řezací nástavce (disky, nože) nebo vyžínací hlavy s vlascem uvnitř. Trysky vyžínačů a vlasce jsou spotřebním materiálem, ale zatímco nože lze brousit, po vyčerpání vlasce je třeba jej vyměnit. V tomto článku vám co nejpodrobněji vysvětlíme, jak správně vyměnit vlasec pro váš vyžínač.

Žací hlava na trávu je válcová cívková skříň s cívkou na nitě. Tuto konstrukci lze instalovat na benzínový nebo elektrický vyžínač. Tato hlava se liší způsobem závitu a posuvu a je k dispozici ve 3 provedeních.

 • Automatické. Šňůra se přivádí poté, co uživatel sníží otáčky motoru. Přestože je automatický podavač nití vhodný při velkém množství práce, jeho nevýhodou je vysoká spotřeba nití.
 • Poloautomatické. Tento typ hlavy nevyžaduje od uživatele složité operace. Fungují tak, že se šňůra automaticky přitáhne, když stroj běží na plné obrátky. Stačí lehce poklepat hlavou strunové sekačky o zem (tím se uvolní pojistka struny) a struny se odstředivou silou uvolní z cívky a nožem na krytu nože se zkrátí na požadovanou délku.
 • Manuální. Pro prodloužení šňůry je nutné stroj zastavit a šňůru pro vyžínač vytáhnout ručně.

Na základě výše uvedeného jsou nejlepší volbou poloautomatické cívky. Je třeba také poznamenat, že travní vyžínače jsou k dispozici jako jednopramenné (používané pouze k sekání trávy) a dvoupramenné pro vysokou trávu a malé, tenkostébelné keře.

Před ošetřením

Navíjení vlasce vyžaduje nejprve vyjmutí cívky (cívky, cívky) ze strunové sekačky. konkrétní kroky budou záviset na složitosti konfigurace a typu samotného výrobku:

 • Malé elektrické vyžínače trávy s funkčním motorem a cívkou ve spodní části mají obvykle boční tlačítka na obou stranách cívky. Jejich současným stisknutím se uvolní horní část cívky s vnitřním obsahem vlasce, zatímco spodní část zůstane na trimru. Doporučujeme rozebrat cívku na rovném a rovném povrchu, aby se pružina, která je součástí konstrukce, nemohla vyvléknout a ztratit;
 • Elektrické a benzínové vyžínače trávy se zahnutým výložníkem bez možnosti instalace nože mají obvykle cívku se speciální křídlovou maticí: U těchto konstrukcí držte cívku jednou rukou v pevné poloze a druhou otáčejte křídlovou maticí upevňující cívku k výložníku proti směru hodinových ručiček. Po uvolnění matice se celá cívka odstraní.
 • Elektrické a benzínové vyžínače s možností použití nože s přímou hřídelí (například vyžínače STIHL) mají otvor pod cívkou. K upevnění hřídele na místě se do otvoru vloží šroubovák nebo jiný vhodný předmět a pomalým otáčením šroubováku při držení cívky na místě se zajistí udržení relativní polohy. Poté se tělo cívky otočí ve směru hodinových ručiček (pro levý závit) a vyndá se ze strunové sekačky.

U druhého a třetího válce se v závislosti na konstrukci válce rozebírají různými způsoby. Uvolněte šroub křídla na navijácích s křídly, uvolněte cívku stisknutím západky a uvolněte jednu část cívky od druhé. Pokud jsou poloviny cívky navlečené k sobě, jednoduše je otáčejte rukou v opačných směrech, dokud se neuvolní.

READ  Demontážní sekačky OLEO-MAC SPARTA 25

Žací hlava AutoCut

Model s dvojitou tyčí je určen k sečení a odklízení půdy. Čtyřstrunná verze je vhodná pro stříhání kolem překážek (schody, zdi, prahy, obrubníky) a pro stříhání velkých ploch. Od svého předchůdce se liší tím, že struny lze během provozu automaticky nastavit. Chcete-li podávat rezervu, dotkněte se spodním okrajem žací hlavy země. Tím se držák šňůry uvolní a odstředivou silou se vytáhne.

Navíjení vlasce

Vložení vlasce do strunové sekačky není obtížné. Pro provedení této operace je třeba dodržet jednoduchý postup. Prvním krokem je určení množství spotřebního materiálu, který je potřeba. Pro výpočet je třeba navinout vlasec pro trimr na cívku tak, aby výsledná cívka byla menší nebo rovna průměru stran konstrukce.

Když znáte velikost šňůry, přeložte ji tak, aby jedna část byla o 15 cm delší než druhá. Navíjení vlákna začíná lištou, která rozděluje cívku na 2 části. Zde najdete spojovací prvek, do kterého je třeba vložit závit ohnutý na polovinu.

Nyní je třeba zjistit, kterým směrem vložit vlasec do strunové sekačky. Za tímto účelem zkontrolujte cívku. na cívce je často speciální šipka. Pokud nejsou k dispozici žádné vysvětlující informace, vyhledejte ukazatel na hlavě trimru a začněte navíjet v opačném směru. Další kroky lze rozdělit do 4 kroků:

 • Dokončení navíjení vlákna. Za tímto účelem se vloží do boční drážky na cívce. Druhý konec připevněte k protější drážce.
 • Konce zajištěného vedení jsou odříznuty. Zbývá 7-10 cm přídavku.
 • Část se závitem je umístěna v hlavě strunové sekačky. To se provádí střídavým zasouváním a vytahováním nitě do vstupních otvorů dílu.
 • Vytáhněte nit z drážky. Po dokončení upevněte kryt výrobku pomocí klipů.

Po dokončení poslední fáze je zahradnické nářadí připraveno k použití. Pokud šňůra po vložení do vyžínače nefunguje správně, doporučujeme postup zopakovat a změnit tloušťku nebo typ šňůry. V opačném případě by mohlo dojít k poruše výrobku.

Naučte se správně navíjet strunu na cívku strunové sekačky a sekačky na trávu

Majitelé soukromých domácností vědí, jak důležitý je vyžínač trávy. Může být benzinový nebo elektrický a liší se konstrukcí pohonné jednotky.

Pro sekání trávy v místech, kde jsou kameny, stromy a jiné překážející předměty, se jako žací zařízení používá strunová sekačka.

vložit, vlasec, strunové, sekačky

Tento spotřební materiál se během používání opotřebovává, takže jak navíjet cívku vyžínače trávy, podrobně probereme v materiálu.

Co byste měli vědět o vedeních pro strunovou sekačku na trávu

Rybářský vlasec je spotřební materiál vyrobený z nylonu, který slouží jako řezací zařízení.

Tento nástroj se používá k sekání trávy, kterého se dosahuje otáčením hlavy nástroje vysokou rychlostí.

Tento materiál má různou tloušťku v závislosti na použití v příslušném elektrickém nářadí elektrické modely s nízkým výkonem (1 až 1,6 mm), elektrické 500W modely (2 až 2,4 mm) a benzínové vyžínače trávy s křovinořezem (2,4 až 3,2 mm).

Čím výkonnější je nástroj, tím silnější musí být řezný nástavec. To ovlivňuje nejen kvalitu řezání, ale také životnost materiálu.

Pokud si lámete hlavu nad tím, jak navinout cívku vyžínače trávy, je čas vyměnit nástroj.

S příchodem jara je tato problematika stále populárnější, a proto je na čase se pustit do návodu, jak krok za krokem vyměnit vlasec v cívce vaší strunové sekačky.

READ  Husqvarna 128Rová sekačka se nevyvíjí obrat

Jak vyjmout cívku strunové sekačky a vyjmout vlasec ze strunové sekačky

Než budete moci vložit vlasec do cívky vyžínače trávy, musíte jej z ní nejprve vyjmout. Cívka nebo vedení je zařízení, které se nachází uvnitř žací hlavy, bubnu nebo cívky.

V závislosti na výrobci existují různé druhy hlav, ale princip výměny vlasců na cívce je u všech hlav stejný.

Prvním krokem je zjistit, jak vyjmout hlavu z nástroje a jak z něj vyjmout buben s vláknem.

To je zajímavé! Nástavce můžete měnit přímo na nástroji, ale pokud to děláte poprvé, sejměte hlavu kartáče a sledujte podrobný postup navíjení. Po zvládnutí této techniky můžete provést výměnu křovinořezu nebo benzinového vyžínače.

Pokyny k odvíjení ruční hlavy vyžínače jsou následující:

 • Otočte nástroj vzhůru nohama a v případě potřeby vyčistěte hlavu. Uchopte západku na krytu (na žací hlavě) symetricky dvěma prsty jedné ruky. Po jejich jemném zatlačení sejměte z cívky ochranný kryt
 • Poté vyjměte cívku s vlascem z hřídele navijáku. Na hřídeli je usazen bez upevňovacích prvků, takže jej lze vyjmout jednou rukou
 • Hlavní část bubnu je připevněna šroubem, který je třeba vyšroubovat šroubovákem a vhodným bitem
 • Chcete-li buben odšroubovat, přidržte jednou rukou jeho základnu a odšroubujte jej šroubovákem proti směru hodinových ručiček
 • Nyní může být zahájena demontáž. Netahejte za něj vší silou, ale jemně s ním kývejte do stran, abyste ho pomalu odpojili od kovové hřídele, na které je buben usazen
 • Při opětovné montáži musí hlava zapadnout do drážek čtvercového tvaru

Postup není obtížný a není nutné odstraňovat celou hlavu, pokud víte, jak ji vyměnit. Při demontáži zohledněte následující body:

 • Doporučuje se kloub pravidelně odstraňovat, aby se zabránilo korozi závitového spoje. Pokud jste šroub nikdy nešroubovali, může být obtížné nebo dokonce nemožné jej v případě potřeby vyšroubovat
 • Pokud má šroub čtyřhrannou hlavu, musí se k vyšroubování použít šroubovák nebo bit správné velikosti, aby se zabránilo přilepení ploch na hlavě
 • Při opětovné montáži stroje je třeba závitové uložení očistit mazivem, například tukem nebo strojním olejem
 • Pokud jsou hrany šroubu opotřebované, můžete jej vyšroubovat pomocí speciálních kleští
 • Existují navijáky, které nevyžadují předchozí demontáž. Chcete-li je demontovat, uchopte je a otáčejte jimi v opačném směru než ve směru hodinových ručiček

Jakmile víte, jak cívku rozebrat, měli byste se dozvědět, jak vyměnit strunu vyžínače trávy. Níže uvedené video ukazuje podrobný postup otevření a demontáže bubnu sekačky na trávu.

V závislosti na výrobci se hlavice liší nejen zvenku, ale i uvnitř. Většina navijáků má uvnitř přítlačnou pružinu (poloautomatické a automatické).

Výše jsou uvedeny pokyny k demontáži hlavy strunové sekačky bez pružiny, tj.е. na hlavě ručního nářadí.

Princip demontáže poloautomatické hlavice s pružinou uvnitř je téměř totožný s výše uvedeným návodem.

Princip činnosti poloautomatického vyžínače trávy je následující

 • Uvnitř hlavy je cívka, která je opatřena drážkami, takže se nemůže volně pohybovat
 • Cívka je poháněna pružinou, která ji přitlačuje k drážkám v konstrukci krytu
 • Na vodítku je navinuta střihací šňůra, jejíž délka závisí na samotném nástroji. Tato délka je obvykle 1 až 4 metry
 • Pokud je třeba během práce zvětšit délku vlasce, stiskne se vyčnívající část cívky dolů, aby se uvolnila z drážek. Šňůra pro vyžínač se navíjí z cívky, čímž se prodlužuje délka šňůry
 • Po uvolnění požadovaného množství vlasce uvolněte přidržení a pokračujte v sečení

Výhodou nástroje s vlascem je, že tento spotřební materiál není třeba ve srovnání s kovovými kotouči brousit. Pokud se navíc do cesty připlete kámen nebo dřevo, strunová lišta vyžínače se jednoduše odpojí, aniž by došlo k negativnímu ovlivnění převodovky a motoru nářadí, jako je tomu u kovových řezacích nožů.

READ  Jak správně nasadit vlasec na cívku vyžínače trávy

Jakmile se seznámíte s konstrukcí a provedením typů žacích nebo strunových hlav, je čas přejít ke zkoumání způsobu navlékání vlasce do cívky strunové sekačky. To je problém zejména pro většinu majitelů elektrického nářadí.

Jak funguje strunová hlava křovinořezu. proč potřebujete vědět, jak funguje?

V závislosti na výrobci se liší nejen fyzicky, ale i vnitřně. Většina navijáků má uvnitř kompresní pružinu (poloautomatické a automatické). Výše jsou uvedeny pokyny k demontáži hlavy strunové sekačky bez pružiny, tj.е. na ruční hlavici. Princip demontáže poloautomatické hlavice s pružinou uvnitř je téměř totožný s výše uvedeným návodem.

Princip fungování poloautomatického vyžínače trávy je následující:

 • Uvnitř hlavy je cívka s drážkami, které brání jejímu volnému otáčení
 • Naviják je poháněn pružinou, která jej přitlačuje k drážkám v konstrukci krytu
 • Na vodítku je navinutá střihací šňůra, jejíž délka závisí na samotném nástroji. Tato délka je obvykle 1 až 4 metry
 • Pokud je třeba během práce prodloužit délku vlasce, vyčnívající část cívky se přitlačí k drážkám a odpojí se. Šňůra pro vyžínač se odvíjí z cívky a zvětšuje se její délka
 • Po uvolnění potřebného množství vlasce uvolněte upínací sílu a pokračujte ve stříhání

Výhodou nástroje s vlascem je, že tento spotřební materiál není třeba brousit jako kovové kotouče. Navíc pokud se do cesty postaví kámen nebo dřevo, šňůra pro vyžínač se jednoduše odpojí, aniž by to mělo negativní vliv na převodovku a motor nástroje, jako je tomu u kovových řezných kotoučů.

Jakmile znáte konstrukci a provedení křovinořezu nebo strunové hlavy, musíte vědět, jak navléknout vlasec na cívku křovinořezu. V tomto bodě má většina majitelů speciálních strojů problémy.

Jednotka: 4/8 | Počet znaků: 1782

Kde začít

Nejprve je třeba sejmout hlavu křovinořezu a otevřít ji: na obou stranách jsou západky.

Hlava křovinořezu se skládá ze tří hlavních částí: hlavy křovinořezu s pružinou, cívky, na kterou se navíjí vlasec pro vyžínač, a krytu.

Než začnete navlékat šňůru, musíte se ujistit, že sedí. Za tímto účelem prostrčte konec vlasce otvorem v hlavě, a pokud se do otvoru bez problémů vejde strunová šňůra, je průměr v pořádku.

Jak vyjmout cívku a vyměnit vlasec pro vyžínač

Majitelé vyžínačů, zejména noví uživatelé, často propadají panice, když potřebují vyměnit žací nástavce nebo křovinořez v cívce křovinořezu. když se uživatelé snaží odšroubovat žací hlavu, často ji jednoduše zničí, aniž by si uvědomili, že se odšroubovává opačným směrem. Abyste tomu předešli, doporučujeme v případě nutnosti výměny nástroje následující postup krok za krokem.

 • Před vložením vlasce ze strunové sekačky do cívky vypněte motor křovinořezu nebo vypněte napětí v elektrické strunové sekačce, abyste předešli riziku zranění v důsledku náhodného spuštění žacího ústrojí.
 • Odšroubujte hlavu kartáče nasazenou na hřídeli převodovky. Za tímto účelem je třeba hřídel zajistit vyrovnáním otvorů na podložce a ose a vložením kovové tyče nebo šroubováku.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS