Jak vybrat akumulátorový elektrický šroubovák Elektrický šroubovák

Který akumulátorový elektrický šroubovák je nejlepší: vyberte si z levných modelů pro vaši domácnost

Zaměříme se na to, jaký je nejlepší akumulátorový elektrický šroubovák z hlediska poměru cena/kvalita, kritéria výběru elektrického šroubováku, typy akumulátorů a srovnání oblíbených modelů.

Jestliže ještě před deseti a půl lety mohl být akumulátorový elektrický šroubovák považován za jakýsi „trik“, dnes je „arzenál“ nástrojů většiny majitelů domů bez tohoto šikovného zařízení prostě nemyslitelný. Nabídka modelů v obchodech je velmi široká. Pro začínajícího kupujícího může být obtížné vyznat se v nabídce.

V této publikaci se proto budeme zabývat hlavními hodnotícími kritérii, která by měla být při výběru takového nástroje zohledněna. Podívejme se na hodnocení nejoblíbenějších modelů. Jakékoli hodnocení je samozřejmě v mnoha ohledech velmi subjektivní záležitostí. Nespoléháme se tedy na vlastní „sympatie“. využili jsme zpětnou vazbu od uživatelů, kteří již uvedené šroubováky vyzkoušeli v akci.

Výhody takového nástroje

Přístroje pro šroubování a další upevňovací prvky se dělí na síťové a bateriové. První z nich jsou konstrukčně jednodušší a lehčí díky absenci baterie. Jejich používání však není tak pohodlné jako u bateriových zařízení.

To vše proto, že šroub můžete potřebovat zašroubovat na různých místech v místnosti nebo na staveništi. Někdy je dokonce nutné pracovat mimo dosah elektrické energie. Stát na žebříku a šroubovat sádrokartonové desky nebo natahovat stropní vodítka je s akumulátorovým nářadím mnohem snazší.

Moderní baterie se vyznačují vysokou kapacitou a rychlým dobíjením. Dobrý pár baterií lze používat bez přerušení: zatímco se jedna napájí, druhá se nabíjí.

Typ a kapacita baterie

Moderní elektrické šroubováky obvykle používají Li-Ion baterie. Tento typ baterií se vyznačuje dostatečně dlouhou životností a téměř úplnou absencí takových nevýhod, jako je paměťový efekt a nízká účinnost výstupní energie při nízkých teplotách.

Existují však značné nevýhody. Maximální možné provozní napětí jedné Li-Ion baterie je 3,7 V, přičemž pro běžný provoz je vyžadováno minimálně 12 V a nejlépe minimálně 18 V. Z tohoto důvodu je naléhavě nutné použít svazek (baterii) 3 nebo 4 článků zapojených do série (nebo skupiny článků zapojených paralelně).

Člověk by si myslel, že je na tom něco špatného? Při tomto typu zapojení totiž dochází k výrazné nepravidelnosti v nabíjení: stačí, aby se jedna baterie plně nabila, a ostatní přestanou energii odebírat. Zároveň je hloubka vybití a celková kapacita celé baterie určena nejméně nabitým článkem v řetězci a tyto jevy mají kumulativní účinek. Proto Li-Ion baterie vyžadují použití technicky dokonalejší nabíječky s tzv. vyvažovacími kontakty, které jsou zapojeny v mezilehlých uzlech řetězce mezi články baterie. Vestavěná řídicí jednotka nabíječky snímá napětí jednotlivých skupin baterií a v případě potřeby upravuje nabíjecí proud a napětí tak, aby byly všechny články plně nabité.

Z tohoto důvodu a také kvůli vysoké ceně Li-Ion článků jsou náklady na tento typ baterie pro elektrické nářadí vyšší než u jiných typů baterií, například niklových. Jiná možnost baterie? Ano, ale přinejmenším distribuce niklových článků se každým rokem zmenšuje kvůli obtížné recyklaci a dodatečné náklady na Li-Ion baterii se vrátí díky vysokému pohodlí a očekávané životnosti baterie.

vybrat, akumulátorový, elektrický, šroubovák

Základní typy šroubováků

Pojem „elektrický šroubovák“ se často používá pro označení řady různých typů šroubováků, které sice mají víceméně stejnou funkčnost, ale přesto se liší. Existují tři hlavní druhy:

 • Elektrické šroubováky.
 • Elektrické klíče.
 • Nejvšestrannější. Elektrické šroubováky. Některé modely mohou být vybaveny také funkcí nárazu.

Nejoblíbenějším nářadím jsou akumulátorové, samostatné nástroje. Je však možné zakoupit elektrický šroubovák. napájení ze sítě 220 V/50 Hz. Nářadí se zástrčkou se běžně označuje jako „elektrické nářadí“.

Seznamte se s hlavními modely, abyste si mohli vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám, náročnosti práce a zatížení nástroje.

READ  Jak vybrat vrtačku pro domácí použití

Elektrické šroubováky.

Ačkoli jsou akumulátorové šroubováky z hlediska svého celkového výkonu a funkčnosti v některých ohledech horší než klasické rotační šroubováky. mají své specifické výhody, díky nimž jsou tyto nástroje velmi oblíbené u profesionálních i amatérských šroubováků. Mezi tyto neocenitelné výhody patří nízká hmotnost, kompaktní uspořádání a vysoká ergonomie. To umožňuje použití akumulátorových šroubováků v situacích, kdy je použití většího nářadí příliš nepohodlné nebo nemožné.

Elektrické šroubováky jsou vhodné zejména pro drobné upevňovací práce

Tyto nástroje jsou nepostradatelné ve výrobních linkách pro montáž domácích spotřebičů, počítačové a kancelářské techniky a jsou hojně využívány řemeslníky při výrobě nebo konečné montáži nábytku. Jsou kompaktní, ergonomické a lehké a hodí se i pro práce ve výškách, například pro montáž podhledů.

vybrat, akumulátorový, elektrický, šroubovák

Akumulátorové šroubováky se dodávají v různých konfiguracích. Mnoho modelů má válcové tělo, které je však opatřeno otočným kloubem, jenž umožňuje sklopení v případě potřeby, aby se soustředil tlak ruky.

Šroubovák s kloubovým válcovým tělem

Ostatní šroubováky mají běžný „pistolový“ tvar, ale vždy jsou velmi kompaktní a pohodlně se vejdou do dlaně.

Akumulátorový šroubovák v pistolovém provedení

Šroubováky jsou také uživatelsky velmi přívětivé modely, které mají otočný kloub hnací hlavy s otočným sklíčidlem. To umožňuje utahování nebo demontáž spojovacích prvků na většině nepohodlných míst, kde nelze použít běžné nářadí.

Šroubovák s otočnou pracovní hlavou

Kompaktnosti tohoto elektrického nářadí je dosaženo použitím malých baterií, obvykle 3 až 9 V. Šroubováky nejsou vhodné pro vysoké otáčky, obvykle mezi 150 a 250 ot/min./min. Dostatečný pro jejich přímou aplikaci a utahovací moment cca 10 N×m. Pro naprostou většinu spojovacích prvků, zejména v domácích aplikacích, je tento výkon více než dostatečný. K dispozici jsou však také pokročilé modely s dvourychlostními spínači pro vrtání do plastů a dřeva. s otáčkami až 600 ot/min./min.

Prakticky všechny akumulátorové šroubováky jsou vybaveny adaptérem pro šestihranné bity ¼“. bity pro různé typy spojovacího materiálu a vrtáky s malým průměrem a stejnou šestihrannou stopkou jsou obvykle dodávány se samotným šroubovákem.

Vrtáky a bity se šestihrannou stopkou jsou velmi často součástí šroubováku

Na rozdíl od většího nářadí jsou elektrické šroubováky často vybaveny nevyjímatelnou baterií, která je umístěna v těle výrobku. K nabíjení se používá speciální síťový adaptér. zapojení do zásuvky.

Co z toho plyne pro vás? Pokud má majitel ve své výbavě kvalitní vrtačku a potřebuje pouze mechanizovat proces práce se spojovacím materiálem, může být akumulátorový šroubovák velmi užitečným pomocníkem. Svým pohodlím předčí elektrický šroubovák. ale výrazně horší z hlediska funkčnosti.

Elektrické šroubováky

Další typ nástroje, který je velmi podobný elektrickému šroubováku. a za určitých okolností může být použit i jako šroubovák, ale má zvláštní vlastnosti přímo spojené s jeho přímou funkcí.

Pokud práce zahrnuje častou práci na šroubových spojích, je lepší si pořídit klíč

Pokud povaha práce vyžaduje častou montáž nebo demontáž závitových spojů středního až velkého průměru, stačí pro stejné úkony použít klíč a výkonnost manipulátoru se výrazně sníží. Klasickým příkladem je montážní linka nebo, ještě přesněji pro soukromé použití, v autoservisech nebo specializovaných pneuservisech. Zejména při renovaci automobilů se také velmi často setkáváme se starými, zadřenými součástkami, které lze velmi obtížně ručně vyšroubovat, a to i po ošetření speciálním přípravkem.

Jaká je nejlepší baterie pro elektrický šroubovák?

Baterie je důležitou součástí každého elektrického nářadí, které není napájeno přímo ze sítě. Je to baterie, která napájí nářadí, když je nabité. Při výběru elektrického šroubováku je třeba věnovat velkou pozornost typu baterie. K napájení elektrických šroubováků se používají tři hlavní typy baterií. Budeme o nich hovořit níže, ale nyní zvažte parametry, kterým byste měli věnovat pozornost před nákupem zařízení. kapacitu a napětí.

Baterie pro elektrický šroubovák Sturm CD3118C

Napětí je hodnota, na které právě závisí samotný točivý moment a řada dalších funkčních parametrů zařízení. Obvykle jsou k dispozici „šroubováky“ s napětím 9,6 V, 12 V, 14,4 V a 18 V. Existují i výkonnější verze s napětím až 36 V. V tomto případě se však obvykle jedná o profesionální zařízení. Pro domácí použití postačuje napětí 14,4 V.

READ  Kruhové s vlastními rukama se zvedacím mechanismem

Kapacita udává, kolik hodin provozu zařízení zajistí. Měřeno v ampérhodinách (Ah). Obvykle je hodnota vždy napsána na samotné baterii. Stručně řečeno, čím vyšší hodnota, tím lépe, protože zařízení bude pracovat déle bez dobíjení. Pro domácnost je vhodná jednotka o kapacitě 1,2-2 Ah.

Důležité! Šroubovací baterie nejsou zaměnitelné, pokud mají různé napětí, a to ani v případě, že jsou instalovány v podobných modelech od stejného výrobce. Pohonná jednotka je vždy určena pro určitou úroveň napětí a nářadí se snadno porouchá, pokud je dodána silnější verze baterie.

Tabulka. Typy baterií.

TypeDescription
Ni-Cd Nikl-kadmiová baterie. Úplně první byl vynalezen v roce 1899 ve Švédsku. I dnes si však tyto baterie udržují vedoucí postavení na trhu. Jednoduché: jsou levné, často se instalují do zařízení, která se používají v domácnosti, nebojí se nízkých teplot, nebojí se úplného vybití a mohou být dokonce dlouho skladovány v plně vybitém stavu. Lze je nabít/vybít až na 900 cyklů. Stručně řečeno, velmi spolehlivé a relativně odolné. Nevýhod těchto baterií je však mnoho: nízká specifická kapacita, krátká životnost, mohou se samovolně vybíjet, pokud nejsou používány. Hlavní nevýhodou je paměťový efekt. To znamená, že ji nelze dobít, pokud není zcela vybitá. Pokud ji vložíte dříve, zařízení vypočítá zbývající úroveň nabití jako minimální hodnotu a celková kapacita baterie se o tuto hodnotu sníží. Stručně řečeno, v mnoha případech je to velmi nevýhodné. Nelze je likvidovat běžným způsobem a jsou velmi škodlivé pro životní prostředí. Pro domácí použití jsou zcela vhodné tyto produkty.
Li-ion Zkratka znamená lithium-iontovou variantu. Tento typ je považován za nejmodernější a má tyto výhody: žádný paměťový efekt, maximální kapacita a výkon, rychlé nabíjení, téměř žádné samovybíjení (za rok nepoužívání ztratí taková baterie maximálně 20 % svého náboje). Při správném používání vydrží baterie mnohem déle než předchozí verze (3 000 cyklů nabití/vybití). Mezi nevýhody patří vysoká cena a nestabilní nabíjení v chladných podmínkách. Na rozdíl od kadmiovo-niklových baterií by tyto baterie neměly být zcela vybité. Znovu od nuly se prostě dobíjet nebudou. Výrobci s tím obvykle počítají a instalují speciální ochranné obvody, které zabraňují úplnému vybití. Mimochodem, většina dnešních šroubováků má právě takové baterie (až 75 %).
Ni-Mh Jedná se o nikl-metal hydridové baterie. Objevily se, když se vývojáři snažili odstranit nevýhody běžných nikl-kadmiových variant. Zdaleka není ideální, ale na trhu je stále k dispozici, i když se běžně nepoužívá. Výhody. bezpečnost pro přírodu, vysoká kapacita, menší paměťový efekt, malé rozměry. Nevýhody: Vysoká cena a krátká životnost (pouze 300-500 cyklů). Také tento typ baterií se dokáže sám vybíjet, a to poměrně rychle. A v chladu nefunguje dobře. Skladování takové baterie ve vybitém stavu je zakázáno.

Typy baterií pro elektrické šroubováky

Rady od ! Při výběru baterie je vhodné zvážit rychlost jejího nabíjení. Výrobce ji obvykle uvádí v návodu k obsluze. Čím vyšší je, tím lépe.

Cenově výhodný elektrický šroubovák v poměru cena/kvalita

Pokud zvažujete, který koupit spolehlivý a levný elektrický šroubovák, znamená to, že si ceníte nejen ceny, ale také životnosti věcí. Vybrali jsme pro vás 3 modely renomovaných značek, které jsou ideální z hlediska poměru cena/výkon. Když investujete do výrobku s tímto hodnocením, můžete si být jisti, že vám vydrží déle než rok.

Model Napětí baterie (V) Maximální točivý moment (Nm) Maximální volnoběžné otáčky Max. průměr vrtáku, dřevo / kov (mm) Velikost upínaných nástrojů (mm) Hmotnost (kg) Průměrná cena v Rusku (.)
Metabo BS 18 10 mm 2.0Ah 18 48 1 600 20 / 10 1-10 1.3 8 399
Bosch EasyDrill 1200 12 30 1 500 20 / 8 0.8-10 0.8 10 025
Makita DF347DWE 14.4 23 1 400 25 / 10 0.8-10 1.4 10 357

Metabo BS 18 10 mm 2.0Ah

18voltový elektrický šroubovák je všestranný a jako náhradní nářadí je vhodnou volbou pro domácí i profesionální úkoly.

 • Kompletní balení: 2 akumulátory a nabíječka v plastovém kufříku.
 • K dispozici je boční deska pro pohodlné zavěšení nářadí na pracovní pás.
 • Rukojeť je pogumovaná, aby se pohodlně držela.
 • Kvalitní montáž.
READ  Jak vyrobit sněhovou frézu z vyžínače trávy

Bosch EasyDrill 1200

12voltový šroubovák má ve srovnání s podobnými modely velmi dobré balení: dodává se se dvěma bateriemi, nabíječkou, plastovou peněženkou a několika bity a vrtáky. Stroj je připraven k použití ihned po vybalení z krabice.

 • Dobrý balíček vybavení.
 • LED světlo pod sklíčidlem.
 • 20 kroků v režimu utahování, 2 rychlosti pro přizpůsobení ideální rychlosti.
 • Kompaktní a lehké.
 • Vhodné pro směšovací trysky.

Makita DF347DWE

Na konci žebříčku je nejlepší akumulátorový elektrický vrtací šroubovák do dřeva za příznivou cenu. Možnost vytváření otvorů do materiálu o průměru až 25 milimetrů.

 • Dvourychlostní převodovka, která umožňuje stejně efektivní upevňování a vrtání.
 • Baterie si dlouho udrží svůj náboj.
 • Vysoce kvalitní konstrukce pro spolehlivost a dlouhou životnost.
 • Průměrná tělesná hmotnost.

Jak funguje akumulátorová vrtačka?

Pokaždé, když stisknete spoušť rychlosti, obvod se uzavře a elektrickým nářadím začne protékat proud. Po stisknutí spouště začne proudit elektrická energie z baterie do motoru, kde se přemění na mechanickou energii a umožní otáčení sklíčidla. Sklíčidlo se otáčí díky výkonu motoru, což umožňuje vrtání otvorů a utahování šroubů (pomocí potřebného vrtáku nebo šroubováku). Přepínač volby rychlosti umožňuje zvolit rychlost, při které chcete pracovat.

Toto nářadí je vybaveno výkonnějším akumulátorem a vyznačuje se vyšším točivým momentem při vyšších otáčkách než akumulátorový elektrický šroubovák. Pro srovnání, akumulátorový šroubovák má krouticí moment 10 Hm, zatímco vrtačka/šroubovák má krouticí moment 50 Hm. Co to dělá? Stroj dokáže snadno vrazit větší šrouby do tvrdších materiálů (tvrdé dřevo, plast atd.). д.).

Nastavení krouticího momentu pro efektivní šroubování. Při inteligentním použití umožňuje tato funkce zavést šrouby do správné hloubky, aniž by došlo k poškození hlavy šroubu nebo pracovního povrchu. Bez této možnosti je snadné šrouby příliš utáhnout, což způsobí další poškození spojovacího materiálu.

Sklíčidlo. je část stroje, ke které je připevněn vrták nebo šroubovák. Toto elektrické nářadí je vybaveno sklíčidlem se třemi čelistmi, které lze otevírat a zavírat a přijímat bity. Výhodou je, že se do něj vejdou bity s přímou nebo šestihrannou hlavou. Pro vaši informaci, většina šroubováků má šestihrannou stopku a vrtáky mají rovnou stopku. Bez tohoto sklíčidla si musíte koupit vrtáky se šestihrannou stopkou nebo vyměnit většinu vrtacího příslušenství ve své sadě nářadí.

Špičkové levné akumulátorové šroubováky

První hodnocení zahrnuje 10 modelů, které si můžete vybrat pro práci v domácnosti a na zahradě. Lze je použít při vrtání ve stísněných prostorách a při manipulaci se šroubovacími bity.

Model Napětí baterie (V) Maximální točivý moment (Nm) Počet otáček při volnoběžných otáčkách Maximální průměr vrtáku do dřeva/kovu (mm) Velikost upínaných nástrojů (mm) Hmotnost (kg) Průměrná cena v Rusku (.)
Makita DF333DWYE 12 30 0-450 / 0-1700 21 / 10 0.8-10 1.1 9 223
Kolner KCD 14,4/2L 14.4 27 0-400 / 0-1450 18 / 6 0.8-10 1.2 5 510
Bosch GSR 120-LI 12 30 0-400 / 1500 20 / 10 1.5-10 0.96 6 499
PATRIOT BR 181UES 18 29 0-350 / 0-1350 20 / 8 0.8-10 2.33 5 690
Bosch EasyDrill 1200 12 30 0-400 / 0-1500 20 / 8 0.8-10 0.8 6 159
Zubr DSHL-121 12 25 0-350 / 0-1300 21 / 10 0.8-10 1 3 780
Metabo PowerMaxx BS 12 12 40 0-360 / 0-1400 18 / 10 1-10 1 7 899
PATRIOT BR 187UES 18 25 0-400 / 1-1400 20 / 8 0.8-10 1 4 690
Interskol DA-12ER Promo 12 28 0-400 / 0-1400 12 / 10 0.8-10 1 3 710
DEKO GCD12DU3 12 32 0-400 / 0-1500 25 / 10 0.8-10 0.926 1 768

Makita DF333DWYE

Dobrá vrtačka, která díky 12voltovému akumulátoru dosahuje krouticího momentu až 30 Nm. Uživatelé uvádějí dlouhou výdrž baterie.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS