Jak vyříznout 45° řez na dřevěné liště

Ozdobné lišty na dveřích: Nejjednodušší způsob, jak je seříznout pod úhlem 45° i bez zkušeností

Často se dostanete do situace, kdy potřebujete odříznout díl pod úhlem přesně 45 stupňů. Obvykle se používají ke spojení dvou dílů v pravém úhlu 90 stupňů, jako jsou dveřní lišty, podlahové lišty, nábytkové díly a další. Zkušený řemeslník, který se profesionálně zabývá opravami, se často obejde bez speciálních přístrojů a prakticky od oka dokáže rovnoměrně a přesně vyříznout potřebný díl. Ale pokud jste začínající opravář a máte touhu dělat práci co nejefektivněji, aniž byste zkazili drahé díly, stačí si koupit vrtačku. speciální zařízení, které vám umožní odříznout materiál pod daným úhlem bez speciálních triků.

K práci potřebujete: rovinu, pilku na železo, úhloměr s tužkou, dřevěný obrobek, elektrický šroubovák se šrouby nebo šroubovací svorku.

Jak řezat roh pomocí pokosové pily

V interiéru s rovnými rohy a stěnami není řezání stropní lišty obvykle příliš obtížné. Nástroj má žlab ve tvaru písmene U s vodicími lištami pro pilu v úhlu 90 a 45 stupňů. Vložte řezaný prvek dovnitř stroje a zatlačte pilu do vodicí lišty. Při řezání držte lišty pevně na místě, aby nedošlo k nedokonalostem. Řezání soklové lišty je poměrně obtížné, protože je třeba, aby se lišta vešla do dvou rovin najednou. Pokud je šířka bagety malá, je vhodnější ji přitisknout na bližší stranu.

Abyste věděli, jak správně řezat lištu, musíte znát její konstrukci. To je užitečné při výběru správného nástroje a techniky řezání.

 • Pěnový plast. Cena a pevnost tohoto materiálu je nejnižší. Ale protože zdobíme strop, nemusíte být nijak zvlášť silní.
 • Stropní lišty z polystyrenu jsou hustší. než běžný polystyren. K řezání takového materiálu použijte nejběžnější nůž.

Tip: Před montáží si dobře nabruste nůž. Zbaví vás zubatých okrajů v místě řezu.

Tip: Čím plošší a častější je zub pily, tím rovnější jsou hrany. Lze použít i kovovou čepel.

Použití obyčejné pilky na železo

Použití ozdobných rohů

Speciální rohové adaptéry, které se obvykle dodávají s polyuretanovými a polystyrénovými vlysy, jsou určeny pro. V rohu jsou nalepeny ozdobné rohy a na ně jsou z obou stran nalepeny bagety. Ořezávání v tomto případě buď není nutné vůbec, nebo se provádí jednoduchým kancelářským nožem.

Jak vypočítat čáru pro trimmer

Na zadní horní straně lišty se oddělí vzdálenost rovnající se její šířce. Měří se od okraje a rovnoběžně s ním se vede ořezová čára. Na horní hraně tvoří čtverec a na boční straně podlouhlý tvar, pokud jsou jeho rozměry jiné.

READ  Jak vyříznout otvor v podhledu

Při navrhování sloupu nebo otevřeného prostoru se čára vyznačí takto: z rohu pásu směřujícího do místnosti se shora nakreslí přepona, která čtverec rozdělí na polovinu. Jeho výstupek se přenáší na hranu směřující ke stěně. Za tímto účelem se prostor měřený na hraně rozdělí na polovinu také diagonálně, a to tak, že se z přepony vedou přímky. Přebytečný kus odřízněte podél dvou vzniklých úhlopříček.

vyříznout

Pokud kloub směřuje dovnitř, úhlopříčky se kreslí v opačném směru.

Technologie Trim

Použití pokosové frézy

Pokyny pro montáž lišt a pásů v rozích závisí na tvaru spáry. Při renovacích se díly zpravidla spojují kolmo, proto se v této části na tuto možnost podíváme blíže.

Jak již bylo zmíněno, nejjednodušší je řezat rohy pomocí pokosové pily.

Ruční směr řezu pro tvarování vnitřního rohu

 • Podržte obrobek v místě, kde bude instalován, a změřte potřebnou délku dílu.
 • Postavte rám na stabilní a rovný povrch. Nejlepší je pracovní stůl, protože na podlaze by se řezalo obtížněji.
 • Umístěte lištu do roviny tak, jak bude umístěna na stěně. Přitlačte výrobek na stěnu tak, aby se ploché části dotýkaly vnitřních ploch pokosové pily.
 • Levou rukou přidržujte obrobek, abyste zabránili jeho pohybu.
 • Pilový kotouč zasuňte do zářezu pod správným úhlem (správná orientace pro vnitřní a vnější rohy je znázorněna na obrázcích a fotografiích). Opatrně řezte kus a vyvarujte se nadměrného tlaku na nástroj.

Řez pro vytvoření vnějšího rohu

Tip! Lišty s tenkými stěnami mohou pod tlakem prasknout. Abychom tomu předešli, vložíme pod pilu dřevěný špalek nebo jiný vhodný rozměr a řežeme je společně.

 • Nyní začněte řezat druhý roh. Druhá část lišty se vloží symetricky k první části do přípravku a přitiskne se k vaničce.
 • Ořízněte řez pilkou na železo do rohového dílu.

Poté je vhodné zkontrolovat, jak těsně k sobě nařezané rohové díly pasují, než je nalepíte.

Desky slepte až po jejich montáži

Bez truhláře

Cena takového zařízení, jako je příčný nosník pro lištu, je poměrně nízká, ale v pravou chvíli prostě nemůže být po ruce. Samozřejmě to bude časově náročnější, ale i tak to můžete udělat tímto způsobem.

Schéma pro značení

První metoda je vhodná pro stropní lišty a zahrnuje označení stropu:

vyříznout
 • Obě části, které se mají spojit, seřízněte na 90.
 • Umístěte jeden panel na spoj, pevně jej přitlačte ke stěně, vyrovnejte panel a přidržte jej u kolmé stěny.
 • Pomocí tužky nakreslete obrysovou čáru obrysu panelu.
 • Odstraňte panel, položte symetrickou část a operaci zopakujte.
 • Nyní máme průsečík obou čar na stropě. Přiložte díly jeden po druhém k podkladu a tento bod označte.
 • Položte lištu na pracovní stůl, spojte značku s rohem a ořízněte ji podél této čáry.
 • Zkontrolujte kvalitu spoje lišt jako dříve.
READ  Uhodil jsem kladivem do hřebíku

Pořadí operací

Šablony lze použít pro lišty:

 • Z tlustého papíru nebo lepenky nastříhejte dva pruhy o stejné šířce jako lišta.
 • Umístěte je na místo instalace a poznamenejte si, kudy by mělo vést připojovací vedení pro strunovou sekačku.
 • Podle značek si vystřihnete šablony, které pak položíte na lištu a použijete jako vzor obložení.

Tip! Ke spojení několika rohů použijte jeden pár šablon pouze v případě, že jste si jisti, že jsou dokonale kolmé. V opačném případě jsou mezery poměrně velké a je nutná časově náročná montáž.

Použití kartonových značek

vyříznout

Náročné konfigurace

Někdy je potřeba spojit lišty, které nejsou kolmé, ale části, které jsou umístěny pod jiným úhlem.

V tomto případě je úkol mnohem složitější:

 • Odřízněte dva kusy na správnou délku.
 • Umístěte kus desky na místo instalace a vyznačte čáry, které odpovídají poloze okrajů nahoře a dole.
 • Opakujte pro druhý kus.
 • Na základě průsečíků čar určete, kde se bude nacházet spoj.
 • Než začnete řezat roh lišty, přiložte ji ke stěně a označte ji přímo na materiálu.
 • Spojte značky čárou a proveďte čistý řez.
 • Zkontrolujte, zda díly do sebe správně zapadají. nejprve je zatěžkejte a poté je položte na základnu. V případě potřeby buď odstraňte část materiálu z jednoho okraje, nebo, pokud je mezera příliš velká, okraje znovu ořízněte a pečlivě změřte.

Úhly nad 90

Stejným způsobem postupujte, pokud chcete vytvořit zakřivenou plochu z několika segmentů, ale přirozeně je zde více propojovacích čar.

Důležité body

Zde se dozvíte, jak řezat stropní lišty v rozích, abyste dosáhli dokonalého výsledku hned napoprvé. Postupujte podle několika užitečných rad:

 • Oba díly před jejich vzájemným připevněním vyrovnejte. Obě poloviny položte na sebe. Povrch stěny musí být suchý. Pokud si všimnete nějakých nedokonalostí, můžete je snadno narovnat nožem.
 • Může být nutné provést několik úprav. Nebuďte naštvaní, pokud to bude trvat dlouho a budete muset provést několik úprav, zejména pokud tuto práci děláte poprvé.
 • Správně změřte délky latí v rozích. U vnitřního rohu je třeba délku desky nastavit přesně od rohu k rohu; u vnějšího rohu se měří od vnitřního bodu směrem do místnosti.
 • Pokud rohy dokonale lícují, ale uprostřed je malá mezera, lze ji vyplnit tmelem.

Jak vytvořit příčný řez vlastníma rukama

Panelová pila stojí přibližně 250 až 300 eur. Můžete si ji však vyrobit sami ze zbytků stavebních materiálů, které máte doma.

K sestavení nástroje bude zapotřebí 1 m dlouhá deska nebo silná překližka podobných rozměrů. Také je zapotřebí:

 • Rozřízněte desku nebo překližku na 3 stejně dlouhé díly o šířce 20. 25 cm;
 • Spojte je pomocí samořezných šroubů do tvaru obráceného U;
 • Pomocí úhloměru vyznačte body na horních částech skládačky tak, aby ořezová čára, která je spojuje, tvořila správný úhel (v případě lišt postačí vyznačení 45 a 90 stupňů);
 • Pilkou na železo vyřízněte v hrotech štěrbinu tak, aby sahala až ke spodní straně nástroje;
 • vytvořte drážky pomocí rašple tak, aby se do nich snadno vešla pilka na železo nebo skládačka.
READ  Jak vyříznout roh lišty na stropě

Několik užitečných tipů, které vám usnadní přípravu a práci

Následuje příklad nástroje, který lze použít k provedení ořezu. Tato kapitola obsahuje také užitečné informace o spojování lišt v rozích.

Výběr nástroje pro tvarování rohů

Nejschůdnější variantou je zakoupení jednoduchého plastového úhlopříčného řezáku. Jedná se o plastový blok s osmi pracovními otvory. Toto zařízení je určeno pouze pro dvě operace: ořezávání pod úhlem 45, 90 a 22,5 stupně. Úhel 90 stupňů je užitečný, například pokud chcete vložit zásuvku doprostřed výlisku.

Některé nástroje jsou dodávány s excentrickým zajišťovacím kolíkem. Tyto lišty jsou vhodnější, protože se s nimi lépe pracuje. lišta je upnutá a při řezání se nepohybuje. To znamená, že případné nedokonalosti jsou minimální a že není obtížné roh správně přizpůsobit.

Jak řezat plastovou lištu: jednoduché rotační kleště na plast

Pokud máte vlastní dům, který chcete renovovat, může mít smysl pořídit si serióznější nářadí. rotační jednoplošné kleště. Je určen k řezání pod úhly 15, 22 a více.5, 30, 36, 45 a 90 stupňů. Tato konstrukce obsahuje 2 upínače. pro upínání v horizontální a vertikální rovině, a také omezovač, který umožňuje řezat obrobek na jednu délku. Pilník je vestavěná pilka na železo. Pokud si nevíte rady s řezáním lišt, pomůže vám níže uvedený videopohled.

Jak řezat lištu v rohu: rotační skládačka

Jak řezat stropní lištu obsahuje podrobný popis rotační skládačky a jejího použití.

vyříznout

To se vám bude hodit, až na něm budete pracovat

Jak jste si všimli, v textu bylo zmíněno značení pomocí maskovací pásky. Tento způsob značení polotovarů je nejpohodlnější, protože tužka není na soklu vždy vidět a ze stropu je někdy obtížné zmenšit pomlčky. Jasné stejné kousky pásky jsou velmi dobře viditelné, a když zmizí, zbytečně se odstraní doslova jedním pohybem ruky. Po odstranění značek nezůstávají žádné zbytky lepidla.

Někdy je třeba oříznout lišty s velmi velkými vzory. Jak spojit rohy tak, aby se krásně vyklopily:

 • Z jednoho dlouhého kusu filé odřízněte kousky podle počtu rohů, z nichž každý musí obsahovat jeden prvek vzoru. Na obou stranách lišty ponechte 5 cm od vzoru lišty.
 • Změřte a najděte střed obrobků a řežte podél středové čáry.
 • Ořízněte rohy jako obvykle, ale nezapomeňte, že středy obrobků se musí nacházet v horní části rohů.

Jak spojit rohy podlahové lišty s velkým vzorem na povrchu?

| Denial of responsibility | Contacts |RSS