Jak vyříznout napínací strop pro lustr

Lze vytvořit otvor v napínacím stropě bez kroužku?

Napínacím stropem renovace nekončí. Můžete také namontovat osvětlení, zavěsit římsy a v některých případech instalovat větrací mřížky, požární signalizaci atd. п. A abychom to mohli udělat, musíme vyříznout otvor. Materiál má ale jiné vlastnosti, takže technologie je jiná.

vyříznout, napínací, strop, lustr

Lustr, bodová svítidla a záclonové tyče se montují až po instalaci napínacího stropu. Nejsou však připevněny k webu, ale k vložce nebo přímo k základové desce. Pro upevnění povrchu je třeba udělat otvory do napínacího povrchu. to se provádí po instalaci.

Výjimkou je obcházení potrubí, kdy se otvory vyříznou před napnutím stropu.

Výřezy mohou být různých velikostí: malé pro šrouby, větší pro bodová světla nebo požární čidla a větší pro lustry. I zde se objevuje obava, zda se podaří otvor vyvrtat, aniž by se poškodil napínací strop. Technologie závisí na materiálu fólie.

Pro napínací strop se používá syntetická tkanina s ochrannou impregnací nebo PVC fólie. Plátna se liší nejen vzhledem, ale i vlastnostmi a zpracováním:

 • PVC fólie je nestabilní materiál, snadno se rozdělí i malým řezem, zejména při natažení. Výsledkem je široká, nepravidelně tvarovaná mezera. A blízko zaoblených otvorů se roztahují a ztenčují. V důsledku toho laminát z PVC ztrácí své vlastnosti. Zejména začíná pronikat do vody, a proto nezachrání situaci v případě povodně. Proto se před vytvořením otvoru materiál v požadovaném místě vyztuží.
 • Tkanina je pevnější a robustnější. Je obtížnější ji náhodně proříznout nebo propíchnout a nevyžaduje vyztužení. Tkanina se do otvoru jednoduše nařízne ostrým nožem bez dalšího zásahu. Struktura materiálu zabraňuje jeho oddělování.

Dále se budeme zabývat technologií PVC fólie, protože se používá častěji a postup je složitější.

vyříznout, napínací, strop, lustr

Klíčové vlastnosti

Napínací stropy. inovace, která rychle nabírá na síle díky svým pozitivním vlastnostem, které již spotřebitelé ocenili. Mezi ně mohou patřit:

 • zcela zakryje všechny nerovnosti povrchu stropu;
 • maskuje všechny komunikace: dráty, větrací šachty atd;
 • velmi nízká hmotnost;
 • Instalace nevyžaduje mnoho času;
 • co nejméně prachu a nečistot při práci na zařízení;
 • Možnost výměny napnuté látky bez demontáže rámu;
 • přístupnost.

S minimálními stavebními dovednostmi lze natáhnout látku na vlastní ruce. Při vybavování protahovací konstrukce však vyvstává otázka, jak ve stropě vytvořit otvory pro svítidla, větrací mřížky atd. Nemůžete ji jen tak přestřihnout nůžkami. Těmito prostředky je možné poškodit strop.

Upozorňujeme, že před instalací i po ní můžete do podhledu udělat otvory.

READ  Instalace stroje sušení Bosch ve sloupci

Jak vytvořit otvor v napínacím stropě vlastníma rukama

Vytvoření otvoru v napínacím stropě vlastníma rukama není tak obtížné, jak se může zpočátku zdát mnoha lidem. Algoritmus prováděných prací závisí výhradně na účelu, pro který má být otvor zhotoven. Praxe ukazuje, že nejčastějším důvodem je instalace lustru nebo obtoku pro potrubí. V tomto případě stačí na povrchu stropu udělat značku, nainstalovat speciální plastový kroužek a ostrým nástrojem vyříznout otvor požadované velikosti. V případě potřeby si můžete prohlédnout video a vizuálně si prohlédnout algoritmus krok za krokem.

Udělat díru do stropu může každý dospělý člen rodiny. V tomto případě se doporučuje předem si připravit všechny potřebné nástroje a materiály, teprve poté lze přistoupit k instalaci. Pokud je vše provedeno velmi pečlivě, konečný výsledek předčí všechna očekávání.

Otvory pro stropní svítidla

Při instalaci podhledu je třeba dbát na vytvoření otvorů pro svítidla. Kolik jich bude, je lepší vypočítat předem, protože po instalaci tkaniny prořezat otvory bude obtížnější. Práce není tak obtížná a zdlouhavá, jak by se mohlo zdát, hlavní je dělat vše podle pokynů a dodržovat pořadí.

Pokud nebyl otvor pro lustr vytvořen předem, lze jej vyříznout na natažené látce, ale bude to méně pohodlné. Existují dva způsoby. První způsob se používá v případě, že je třeba instalovat další světla. Panely musí být zcela demontovány a v místech, kde budou umístěna svítidla, musí být vloženy vložené prvky.

Na PVC fólii si vyznačíte místa, která odpovídají lustrům. Kroužky vystřižené z plastu slepí a počkají, až lepidlo zaschne, a teprve potom udělají otvory. Rozložte stropní tkaninu a natáhněte ji. Svítidla jsou připevněna k vloženým dílům.

Některé lustry jsou upevněny na speciálních háčcích. Pro jejich instalaci není nutné odstraňovat strop. Postupujte následovně: na upevňovací body lustru nalepte plastový kruh. Počkejte, až lepidlo dobře zaschne. Vytvořte kulatý otvor. Pomocí vrtáku nebo hmoždinky udělejte otvor pro háček a upevněte jej.

Jaké nástroje jsou pro práci potřeba?

Při této práci není nejdůležitější dostupnost nástrojů, ale správné výpočty. V místě, kde se bude vrtat lustr nebo topná trubka, je nutné provést označení. Pro značení je zapotřebí metr a fix, který lze použít na papír z PVC nebo na papír na bázi tkaniny.

K práci potřebujete také následující nástroje a nářadí:

 • Nůž (ostrý nůž je nezbytný). Pokud nemáte nůž, můžete použít nůžky.
 • Termoizolační pásky z plastu, odpovídající velikosti. Průměr lamely závisí na velikosti otvoru, který potřebujete na šířku a délku. Tyto proužky lze vyrobit vlastníma rukama, ale je lepší je koupit ve specializovaném obchodě. Jsou levné a práce s prefabrikovanými pásy je snazší.
 • Rovněž bude nutné připravit strukturu malty pro lehké tvarovky nebo plastové trubkové obtoky.
 • Kvalitní lepidlo vhodné pro strečové podšívky.
vyříznout, napínací, strop, lustr

Mohu do napínacího stropu vyříznout otvor vlastníma rukama??

Zvláštnost designu vyžaduje speciální techniku řezání otvorů, jinak se látka může rozdělit nebo prověsit. Proto je důležité dělat vše správně a přesně dodržovat pokyny krok za krokem. Existují dva typy napínacích stropů. látkové a fóliové.

 • PVC-fólie. Materiál s nestabilní strukturou. Tkanina se může po řezu snadno roztříštit a velký otvor může způsobit deformaci natažené tkaniny. Fólie se opotřebovává, objevují se strie. Materiál proto vyžaduje předchozí zpevnění. To minimalizuje rizika a umožňuje prořezat i poměrně velké otvory, aniž by došlo k narušení konstrukce.
 • Tkanina. Tento typ plátna má pevnější strukturu, která má jakousi „kostru“, takže se po řezu nerozchází, neprohýbá se a nedeformuje. V tomto případě není nutné dodatečné vyztužení v místech otvorů.
READ  Jak řezat plastový sokl na stropě

Při odpovědi na otázku, zda je možné vyříznout otvor v podhledu, je třeba zdůraznit, že při práci s již nataženou PVC fólií existuje velké riziko, že by mohlo dojít k proříznutí neopatrným pohybem ruky.

Obcházení potrubí

Téměř v každém bytě je nutné vyříznout v napínacím stropě otvor pro topné potrubí. Tato akce se provádí několika způsoby. Při výběru nejlepší varianty jsou důležité zejména následující body:

Práce vyžaduje maximální pozornost a pečlivost a také určitou přípravu.

Na začátku vyřízneme plastový kroužek o tloušťce 2-3 mm s malým řezem. Zpevňuje tkaninu a dodává jí pružnost. Průměr kroužku musí být o 1 cm větší než průměr trubky.

První metoda

 • Přes celou plochu stropu namontujte bezešvý pás, ale kolem trubky ponechte prázdný prostor (20 cm). na každé straně).
 • Vystřihněte kus fólie v místě, kde bude umístěna trubka.
 • Obě strany trubky podlepte páskou.
 • Poté nasaďte kroužek a přilepte jej k povrchu.

Jedná se o jednoduchý a účinný způsob, jak zakrýt řez a úhledně vytvarovat výstup topných trubek.

Tip: Pokud se barva kroužku výrazně liší od barvy látky, nastříhejte trochu fólie, přilepte ji a okraje zastrčte dovnitř plastové konstrukce.

Druhá metoda

Tato metoda se liší tím, že kroužek není umístěn na horní straně fólie, ale pod ní.

 • Před vložením trubky do bagety zahřejte místo, kde bude umístěna.
 • Pomocí harpuny přitáhněte fólii rukama k trubce. Označte střed trubky. Proveďte odpovídající řez.
 • Na místo lepení položte tvrdý, plochý předmět a poté opatrně naneste lepidlo. Zarovnejte řez se značkou na harpuně. Ošetřete plastový kroužek lepidlem a pevně jej přitiskněte k podstavci tak, aby nezůstaly žádné mezery.
 • Poté je třeba nožem vyříznout otvor o průměru kroužku.
 • Vyřízněte otvor pro trubku ve tvaru kříže. Vzniknou tak malé trojúhelníkové „okvětní lístky“, které se ohnou dovnitř kroužku a přilepí se na něj.
 • Fólii s připevněným kroužkem nasaďte na trubku. Otevřená část kruhu směřuje ke zdi.
 • Vystřihněte plastový „zámek“ pro kroužek a připevněte jej. Harpunu zajistěte kouskem fólie.
 • Poté následuje standardní instalace napínacího stropu od rohu komína.
 • Tato metoda je vhodná pouze pro fólie z PVC;
 • Pokud chcete vytvořit smyčku pro dvě trubky, je lepší vytvořit jeden velký kroužek než dva malé.
READ  Jaký druh jednosměrného traktoru vybrat naftu nebo benzín

Instalace lustru na podhled vlastníma rukama

Nejlepším způsobem, jak zjednodušit proces instalace svítidla, je připravit si předem montážní prvky nebo nainstalovat montážní závěsy pro konkrétní typ svítidla. Lustr není v tomto případě výjimkou. Ne vždy je však možné instalaci dokonale naplánovat, a proto je nutné lustr na podhled umístit až po instalaci stropní úpravy.

Nástroje pro instalaci lustru na podhled

K provedení zavěšení budete potřebovat standardní sadu nástrojů a přístrojů. Zkušený řemeslník si vystačí s elektrickým šroubovákem a nožem, ale pro ty, kteří se s problémem potýkají poprvé, je lepší použít celý arzenál:

 • Elektrický šroubovák nebo sada šroubováků
 • Příklepová vrtačka nebo hořák se sadou vrtáků;
 • Vodováha;
 • Nůžky na kov a kuchyňský nůž;
 • kleště nebo boční štípací kleště pro práci s elektrickým vedením.

Kromě toho budete potřebovat spotřební materiál. hmoždinky se zátkami, izolační pásku, adaptační kroužky a speciální lepidlo. Pro připojení lustru budete potřebovat sadu konektorů nebo montážních čipů, které umožňují připojení kabeláže bez odstranění izolace.

Připojení lustru k elektrické síti

Nejobtížnější je samotné vedení kabeláže až ke stropu. Obvykle je třížilový kabel veden v řadě od rozvodné krabice přes všechny instalační body svítidel včetně místa, kde je lustr zavěšen. Protože jsou svítidla zapojena paralelně, třívodičová svorka bude vložena v místě, kde je lustr namontován.

vyříznout, napínací, strop, lustr

Před instalací lustru je třeba vědět, které vodiče jsou zemnicí, nulové a fázové. To zjistíte buď podle barev vodičů, nebo nejlépe pomocí speciální sondy.

Důležité! Při připojování svorek kabelového svazku ke svorkám lustru je důležité nezaměňovat nulový a fázový vodič.

V opačném případě, pokud se neopatrně dotknete těla lustru, když je zapnutý, můžete dostat citlivý elektrický šok.

Jak připevnit lustr k podhledu

Správná volba způsobu upevnění lustru k dekorativnímu stropu závisí na velikosti a konstrukci lustru. Nejmasivnější a nejrozměrnější modely se upevňují pomocí křížového upevnění, přičemž čím větší je vodorovný rozměr základny a krytky, tím širší by měla být základna pro upevnění svítidla k betonové stropní desce.

Pro vysoké lustry se používají pouze háčky a hmoždinky. Tento typ montáže se označuje jako samonastavovací. To umožňuje snížit nebo někdy zcela eliminovat vodorovné zatížení bodu zavěšení. I když do lustru omylem narazíte rukou, nic vážného se nestane. Pokud je naopak dlouhá a vysoká konstrukce pevně uchycena, může neopatrný pohyb stropní svítidlo rozbít.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS