Jak vyříznout otvor v napínacím stropě

vyříznout, otvor, napínacím, stropě

Mohu vyříznout otvor do napínacího stropu bez kroužku?

Instalací napínacího stropu renovace nekončí. Musí být instalována světla, římsy, větrací mřížky, požární signalizace atd. п. K tomu je třeba vyříznout otvory ve stropě. Materiál má ale jiné vlastnosti, takže technologie je jiná.

Lustr, bodová světla a závěsy se instalují až po instalaci napnuté konstrukce. Nejsou však připevněny k webu, ale k vložce nebo přímo k základové desce. Pro upevnění je třeba udělat otvory v napínací ploše. To se provádí po instalaci.

Výjimkou je obcházení potrubí, v tomto případě je nutné otvory vyříznout před napnutím povrchu.

Výřezy jsou k dispozici v různých velikostech: menší pro šrouby, větší pro bodová světla nebo požární čidla a větší pro lustry. A tady nastává problém: udělejte otvor, aniž byste poškodili napínací strop. Technologie závisí na materiálu tkaniny.

Pro napínací strop se používá syntetická tkanina s ochrannou impregnací nebo PVC fólie. Pavučiny se liší nejen vzhledem, ale také vlastnostmi a manipulací:

 • PVC fólie je nestabilní materiál; snadno se rozpadá i po malém řezu, zejména při natažení. Výsledkem je široká, nepravidelně tvarovaná mezera. A blízko zaoblených otvorů se roztahují a ztenčují. Výsledkem je úbytek PVC-vláken. Zejména v případě povodní začíná propouštět vodu, a proto situaci nezachrání. Proto se materiál před zhotovením otvoru vyztuží v požadovaném místě.
 • Tkaninové fólie jsou hustší a pevnější. Náhodné proříznutí nebo propíchnutí je obtížnější a nevyžaduje výztuž. Ostrým nožem jednoduše vyřízněte otvor v látce bez dalšího zásahu. Struktura materiálu neumožňuje jeho oddělení.

Dále se budeme zabývat technologií pro PVC fólie, protože toto plátno se používá častěji a postup je složitější.

Vlastnosti poškození

Napínací strop zabrání zklamání a zůstane bez poskvrny po mnoho let. Je pravda, že se může stát, že se vám ve stropě udělá díra. Příčiny mohou být různé: zátka od šampaňského, která nečekaně vyskočí u slavnostního stolu, dětská hračka s ostrým hrotem vyhozená do výšky (stejně jako šipky, pistole a šípy), svítidlo nebo záclona. Elektrické rozvody a spotřebiče mohou bohužel poškodit i napínací strop.

Někdy se zdá, že malá díra příliš neublíží, zejména pokud není na viditelném místě. Pozor: I malé poškození napínacího stropu je třeba opravit, protože nakonec se napínací tkanina nebo PVC fólie prohne a velikost otvoru se zvětší.

Co dělat? Samozřejmě nepropadejte panice a pamatujte, že díru můžete většinou opravit vlastníma rukama. Podle svědectví majitelů se téměř každý majitel domu s podhledem s takovým problémem alespoň jednou setkal.

 • Posoudit, zda lze závadu klasifikovat jako záruční případ. Špatná instalace, chybné tovární zpracování, nesrovnalosti ve spárách. to vše je obvykle uvedeno ve smlouvě, kterou jste podepsali při instalaci stropu. Pokud je obvod stěn ve stropě prázdný, je zřejmé, že jsme použili vadný materiál nebo špatnou kvalitu instalace.
READ  Jak vyříznout otvor pro umyvadlo v pracovní desce

Nesrovnalosti ve švech jsou důvodem k reklamaci u dodavatele, protože jsou známkou chybného střihu a „přešití“. Pokud máte záruční nárok, nechte odstranění závady na výrobci.

 • Pokud je ve stropě více otvorů a jsou umístěny na různých místech, je nejlepším řešením kompletní výměna celého stropu.
 • Pokud jste otvor způsobili, rozhodněte se nejprve, zda máte pracovat se stropem z PVC nebo s látkovým stropem.
 • Pokud máte podezření, že okraje otvoru mohou být oddělené, podlepte je páskou.
 • Před aplikací záplaty opravované místo odmastěte. Nepoužívejte alkohol ani rozpouštědla, protože by mohly poškodit strop. Nejlepší je použít specializovaný čisticí prostředek na napínací stropy nebo roztok pracího mýdla.
vyříznout, otvor, napínacím, stropě

Takže znáte typ stropu, rozhodl o obtížnosti opravy, adekvátně posoudit škody a připraven k opravě

Jednotka: 2/6 | Počet postav: 3177

Zvláštní rysy poškození

Napínací strop zabrání zklamání a zůstane bez poskvrny po mnoho let. Je to tak. a i na takových stropech se může objevit díra. Příčinou může být cokoli, od zátky od šampaňského, která náhle vyskočí u stolu na večírku, přes dítě, které vyhodí hračku s ostrým úhlem (ale i šipky, pistole a šípy) vysoko do vzduchu, až po instalaci svítidla nebo závěsu. Elektrické rozvody a spotřebiče mohou bohužel poškodit i napínací strop.

Někdy se zdá, že malá díra nenapáchá mnoho škody, zejména pokud není na viditelném místě. Pozor: oprava i drobného poškození napínacího stropu je nutností, protože časem se tkanina nebo PVC fólie v mezeře prohne a velikost otvoru se zvětší.

Co dělat? Samozřejmě nepropadejte panice a pamatujte, že nejčastěji lze díru opravit vlastníma rukama. Podle majitelů prostor s napínanými stropy se s tímto problémem alespoň jednou setkal téměř každý.

 • Posoudit, zda lze závadu považovat za záruční případ. Chybná instalace, výrobní vady nebo vadné švy jsou obvykle kryty smlouvou, kterou jste uzavřeli při instalaci stropu. Pokud jsou ve stropní dutině po obvodu stěn díry, byl materiál vadný nebo instalace nekvalitní.

Rozdíl ve švech je důvodem k reklamaci u zhotovitele, protože svědčí o nesprávném řezání a „přetažení“. Pokud je váš případ v záruce, nechte opravu na výrobci.

 • Pokud je ve stropě několik děr a jsou na různých místech, je nejlepším řešením kompletní výměna napínacího stropu.
 • Pokud je díra na vaší straně, nejprve se rozhodněte, zda chcete pracovat s PVC stropem nebo s látkovým stropem.
 • Pokud si myslíte, že by se okraje otvoru mohly rozpojit, můžete je zajistit lepicí páskou.
 • Před aplikací záplaty je nutné opravované místo odmastit. Nepoužívejte alkohol ani rozpouštědla, protože mohou poškodit strop. Nejlepší je používat specializované přípravky na údržbu napínacích stropů nebo prací roztok mýdla a vody.

Znáte tedy typ stropu, rozhodli jste se pro složitost opravy, adekvátně jste posoudili poškození a jste připraveni na opravu

Blok: 2/6 | Počet znaků: 3177

Lze v podhledu vyříznout otvor?

Pokud potřebujete vyříznout otvor ve stávajícím stropě z PVC, můžete tuto práci bezpečně provést sami a nemusíte volat žádnou specializovanou službu nebo řemeslníka. Mějte vše, co potřebujete při instalaci. Mnoho odborníků tvrdí, že v tomto případě je důležité, aby neměli speciální dovednosti nebo nástroje, a nejpřesněji označit povrch stropu. Zvláštní pozornost je proto třeba věnovat určení místa instalace svítidel.

READ  Jak řezat čtvercovou otvor v kovu

Pro značení je potřeba metr a fix, kterým lze kreslit na látku nebo fólii. K tomu je zapotřebí i určité nářadí:

 • kancelářský nůž s ostrou čepelí. slouží k řezání listů, v případě potřeby lze kancelářský nůž nahradit nůžkami;
 • tepelně izolační pásy z plastu, průměr výrobku by měl být zvolen podle otvoru, který je třeba vytvořit, a v případě potřeby lze tyto pásy vyrobit ručně doma, je lepší koupit hotové a jsou také za rozumnou cenu;
 • V některých případech je nutné nainstalovat kolečko, ale v tomto případě záleží na účelu, pro který je konektor požadován;
 • Vysoce kvalitní lepidlo, které nerozpouští pásek.

Teprve poté, co je vše připraveno pro práci, můžete začít instalovat.

Blok: 2/5 | Počet znaků: 1458

Jaké nástroje jsou pro práci potřeba?

Při této práci není nejdůležitější dostupnost nástrojů, ale správné výpočty. V místě, kde chcete udělat otvor pro lustr nebo topnou trubku, si musíte udělat značku. Budete potřebovat metr a fix, který lze použít na PVC-trapping nebo látku.

K práci budete potřebovat také následující nástroje a předměty:

vyříznout, otvor, napínacím, stropě
 • Nůž (ujistěte se, že je dobře nabroušený). Pokud nemáte nůž, použijte nůžky.
 • Správně dimenzované tepelné proužky z plastu. Průměr pásku závisí na šířce a délce otvoru, který chcete vytvořit. Tyto proužky si můžete vyrobit sami, ale je lepší je zakoupit ve specializovaném obchodě. Jsou levné, takže práce s prefabrikovanými pásy je snazší.
 • Také je třeba připravit konstrukci pro uložení armatur nebo obtoků pro plastové trubky.
 • Kvalitní lepidlo vhodné pro napínané stropy.

Lze otvor v napínacím stropě vytvořit svépomocí??

Speciální konstrukční prvek vyžaduje speciální techniku řezání otvorů, jinak se plech může rozdělit nebo prohnout. Proto je důležité dělat vše správně, přesně podle pokynů krok za krokem. Existují dva typy napínacích stropů. látkové a fóliové.

 • PVC fólie. Pevný materiál. List se může po rozříznutí snadno rozpadnout a velký otvor může vést k deformaci napínací konstrukce. Fólie se ztenčí a objeví se strie. Proto materiál vyžaduje vyztužení. Tím se minimalizují rizika a umožňují se i relativně velké otvory, aniž by došlo k deformaci konstrukce.
 • Tkanina. Plátno tohoto typu má pevnější strukturu, která má jakousi „kostru“, takže se po řezu neodděluje, neprohýbá se a nedeformuje. Dodatečné zajištění předvrtaných bodů není v tomto případě nutné.

Při odpovědi na otázku, zda je možné vyříznout otvor v nataženém stropě, je třeba zdůraznit, že práce s již nataženou PVC fólií s sebou nese velké riziko rychlého rozšíření řezu způsobeného neopatrným pohybem ruky.

Otvory pro světla

Vrtání otvorů do stropního podhledu pro svítidla je jedním z nejdůležitějších úkolů při instalaci stropu. Při přesném dodržení pokynů není proces tak složitý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Lustrový otvor můžete vytvořit buď na stávajícím stropě, nebo na nenapjatém stropě.

Na hotovém stropě

U hotových stropů může mít vrtání otvorů pro lustr mnoho variant. Podrobně vám popíšeme jednotlivé možnosti a umožníme vám vybrat si tu, která je pro vás nejvhodnější.

READ  Jak doma vyříznout zrcadlo pomocí řezačky na sklo

První metoda

Tato metoda je vhodná v situacích, kdy potřebujete vytvořit zásuvku pro další světlo.

 • Odstraňte panel ze stropu a umístěte vložené bloky na místo svítidla.
 • Vyznačte si na látce výřezy a přilepte na ně plastové kroužky. Po zaschnutí lepidla vytvořte otvory pro svítidla.
 • Natáhněte panel zpět na místo.
 • Připevněte svítidla k vloženým šroubům.

Důležité! Pokud je lustr připevněn na háku, nemusíte povrch odstraňovat. V takovém případě nalepte kroužek na horní část lustru, počkejte, až lepidlo zaschne, a pak vyřízněte otvor. Poté hák bezpečně připevněte ke stropu pomocí hmoždinky a svítilny.

Druhá metoda

Tato metoda je určena k odvádění vody v případě, že soused v horním patře bude zaplaven. Nemusíte dělat nové otvory, vodu můžete vypouštět přes vývody svítidel.

 • Uvolněte elektrické kabely, aby nedošlo ke zkratu.
 • Vypusťte vodu pomocí tenké hadice.
 • Tkanina se natáhne a vrátí se do správné polohy. Vzhled stropu to nijak neovlivní.

Tip: Pokud nemáte mezery pro svítidla, vypusťte vodu opatrným vytažením rohu fólie.

Důležité! Pokud teplota vody překročí 60-70 stupňů, napínací strop selže. V tomto případě existuje jediné řešení: zcela změnit krytinu.

Třetí metoda

Někdy je nutné dosáhnout na určitý úsek elektroinstalace, který je bezpečně ukrytý pod napnutým stropem. K tomu stačí vyříznout jen malé okénko, aby to vypadalo úhledně a čistě.

 • Vystřihněte rám z plastu o tloušťce až 5 mm. Velikost a tvar se volí podle vašich potřeb.
 • Naneste lepidlo na plastovou konstrukci a pevně ji připevněte ke stropu.
 • Po úplném zaschnutí vyřízněte nožem otvor uvnitř rámu.

Před instalací stropu

Před instalací napínacího stropu je nejlepší zvážit možnosti svítidel. Poté do stropu upevněte otvory pro samořezné šrouby.

Důležité! Při výpočtu zohledněte příkon a rozměry lustru. Ne každý lustr je vhodný pro tento typ krytu.

 • Uřízněte plastové kroužky o tloušťce 5-7 mm a připevněte je k závěsům.
 • Průměr kroužku musí odpovídat průměru přípravku.
 • Vyrovnejte kroužky tak, aby byly v jedné rovině.
 • Vytáhněte kabeláž do otvorů a připojte lustr. Kalibrace délky drátu a kontrola jeho funkčnosti.
 • Roztáhněte látku. Polohu budoucích otvorů označte značkou.
 • Nalepte plastové kroužky na vyznačená místa.
 • Nožem vyřízněte otvory a protáhněte jimi dráty.
 • Světlo přišroubujte a připevněte pomocí samořezných šroubů.

Tip: Před vrtáním otvorů nůž dobře nabruste. Pokud je čepel tupá, hrozí poškození fólie.

Blok: 3/5 | Počet znaků: 3332

Vytvoření otvorů?

Pokud se při instalaci napínacího stropu poškodila část tkaniny, nezoufejte. Problém lze snadno odstranit! K tomu potřebujete:

 • Ze zbývajícího materiálu vystřihněte záplatu;
 • Naneste lepidlo na celou plochu a pevně jej přitlačte na roztržené místo;
 • Pečlivé vyhlazení povrchu, aby se neobjevily žádné vrásky.

Tip: Pokud není možné provést záplatu, zvažte použití dekorativního vzoru, který poškození zakryje.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS